Jump to content

Moto Zajednica

KAVKAZ 2014

Recommended Posts

  • Rođen da peca, nateran da radi, 260 postova
  • Motocikl: FZS 1000 (ostali samo dugmići)

Eh, što više čitam putopis i gledam slike, sve mi se više ide u Gruziju.... 1Mina.gif1zdravo.gif

 

P.S. - Pitanje za autora: postoje li problemi prilikom prolaska kroz Južnu Osetiju? Znam da je pre par godina neki naš novinar uhapšen i bio u pritvoru nekoliko dana jer je navodno povredio granicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Dobro pitanje. Da taj novinar je Viktor Lazić http://sr.wikipedia....Velika_avantura koji putuje sa Ladom Nivom i lutkom na mestu suvozača da zavara a njegova knjiga putopis je "Na vratima istoka".Ranije je bio problem ko iz Gruzije ode u Osetiju ne može posle da se vrati u Gruziju.U nekoj agenciji u Tbilisiju to sam želeo i ja da proverim.Tražio sam u stvari auto kartu Gruzije da kupim i samo su se tu u Celom Tbilisiju prodavale.Kompletnu autokartu nisu imali već pojedinačno po regijama i svaka je koštala oko 10 evra pa je nisam ni kupio.Za celu Gruziju bi koštalo kao da kupujem kartu zakopanog blaga.Službenica je okretala vazdan neke telefone i nije mogla da mi da odgovor već mi je dala broj ministarstva inostranih poslova Gruzije sam da proverim ,rano je bilo pa još nisu radili.U metrou sam to isto pitao jedog dežurnog policajca i on je eksplicitno tvrdio da taj problem više ne postoji . Na ovom linku iz Politike Lazanski je pisao o ulasku o Osetiju , ja nisam bio pa ne mogu ništa sa sigurnošću da tvrdim,osim da nama iz Srbije za ulaz vize nisu potrebne

 

http://www.politika....o-danju.lt.html.

Eh, što više čitam putopis i gledam slike, sve mi se više ide u Gruziju.... 1Mina.gif1zdravo.gif

 

P.S. - Pitanje za autora: postoje li problemi prilikom prolaska kroz Južnu Osetiju? Znam da je pre par godina neki naš novinar uhapšen i bio u pritvoru nekoliko dana jer je navodno povredio granicu.

Promenio član FHDC

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Došao je na red i Gori grad čuvenog "Brke"koji je vedrio i oblačio polovinom sveta,gospodar života i smrti, uzdizao na pijedestol boga ili oduzimao živote, ko je kakve sreće ili pameti bio.Čovek koji je dostigao visine najveće moguće vlast i nažalost kako istorija tvrdi poslao u smrt preko milion ljudi.Velikan u ratu zlotvor u miru to je

Josif Visarionovič DŽugašvili-Staljin u čijoj je senci grad kojem idemo u posetu

 

Gori udalen od Tbilisija 81 km u pravcu severo-zapada,putem kojim sam u dolasku prolazio i čije sam odvajanje žureći se prema Tbilisiju prošao.Gori počiva na ušću dveju reka Liahvi se uliva u Kuru. Život u gradu se oslanja na prehrambenu i tekstilnu industriju i ujedno je univerzitetski centar. Opet na nekoj neznam viša ni ja na kojoj stanici, ovde kao da svaki grad ima posebnu pronalazimo neki prevoz nije više maršutka već klasični taksi neki model Opela i krećemo kako sam već naveo putem na severo-zapad.Put meni poznat normalan Gruzijski što bi se reklo .Ispred odvajanja za Gori na levo s desne strane putamalo udaljeno pogled skreće naselje sastavljeno od istih tipskih kuća montažnog porekla .Pošto gledajući da otkrijem o čemu se radi u tako ne tipičnom naselju nisam uspeo ,pitam vozača.Objasnio nam da je naselje napravljeno za izbeglice iz Osetje.Nije nam na putu bilo da ga pogledamo a i da jeste ne bih ,nepristojno je viriti i biti svedok tudjih poraza.Najpoznatija znamenitost grada je Staljinov muzej zbog čega smo se i mi uputili u ovaj grad u podnožju Kavkaza. Pa evo i njegove slike

 

35lyqok.jpg

 

Moji drugari saputnici sa vozačem tu je i Duško iz putničke kuće(sa SMB torbicom), ispred njega malo zaklonjen taksista sada u ulozi vodiča.Ovo ispred nas ustvari nije muzej već Staljinova kuća pokrivena i zaštićena u monumentalnom stilu ali osim stila zgrada takav utisak ne ostavlja.

 

Tabla na ulazu kao potvrda mojih navoda

 

xlcw8j.jpg2q0q7wk.jpg

 

 

 

 

28moaok.jpg

 

 

 

2ecf9td.jpg

 

 

 

Ja i Staljin "Super star.".Spomenik koji je kao jedan od mnogih srušen u vreme vladavine prozapadnog lidera Gruzije Mihaila Sakašvilija kao akt raskida sa sociolističkom prošlošću. Naknadno je pre neku godinu ponovo postavljen ispred Staljinove rodne kuće.

 

24lmz5t.jpg

 

Staljinov vagon Poznato je da se Staljin plašio letenja avionom pa je ogromna Ruska prostranstva ovim vagonom obilazio.

 

još jedna slika vagona

 

2jchfo3.jpg

 

Na preporuku vozača taksija idemo dalje u obilazak. Tvdjava iznad grada iz 1642 godne je naše sledeće odredište.U podnožju brežuljka na čijem vrhu je tvrdjava nalazi sa s leva strane ulice crkva

 

vyoa5x.jpg

 

A sa desne

 

9vbouh.jpg

 

galerija srednjovekovnih ratnika pozamašnih dimenzija od bronze većinom bez svih ekstremiteta.

 

243iyxg.jpg

 

 

 

U početku smo mislili da je to delo vandala ili pravim imenom lopurdi ali se ispostavilo da je to ustvari umetnički izraz autora.Šta to predstavlja nisam uspeo da saznam ni tada a ni sada.

 

144bbzq.jpg

 

Možda se rešenje zagonetke krije na ovoj dole slici ali na nama nerazumljivom jeziku i pismu.

 

 

30aqc1l.jpg

 

I evo tvrdjave

 

25sobnm.jpg

 

fogfv9.jpg

 

11gnmlv.jpg

 

xx7k5.jpg

 

 

Očuvan detalj sa utvrdjenja.Ustvari u gruziji ništa nije prepušteno nemaru društva.Nema bezobraznih tragova loše organizovanog i anarhiji prepuštenog društva grafita skoro da i nema .Papiri na ulici pre bi se reklo izuzetak nego pravilo.Ove bronzane statue niko ne eksploatiše kao izvor sekundarnih sirovina odnosno bronze koja je na ceni,sa tvrdjave vidim da niko ne krade lako pristupačne cigle i mnogo drugih primera .Doduše na tvrdjavi je organizovano čuvanje tog objekta,mada se i kod nas mnoge stvari čuvaju ali bez uspeha.Neretko se pokradu kablovi pa pola grada ili kod mene kući ceo rudnik ostane bez struje.Primećujem da je ovde ta gradjanska disciplina ostala na osnovama prethodnog državnog uredjenja. Što je dobro.Po mom mišljenju.

 

6rivt4.jpg

 

Sledeće razgledanje odnosi se na neki grad u stenama

 

256zmlh.jpg

 

Na vrhu normalno ,crkva o kojoj baš nikakve podatke nemam

 

nd0e8g.jpg

 

Prema kojoj se mi krećemo

 

zvtm6c.jpg

 

xfrhn5.jpg

 

jpwzn6.jpg

 

Pogled sa platoa crkve

 

207000l.jpg

 

Dalje postavljanje slika bi bilo gledanje već vidjenog pogotovu što nemam nikakve podatke kojima bih mogao da ih potkrepim.Silazak do taksija koji nas čeka i pravac Tbilisi

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: Celje, SLO
  • Motocikl: Benko F650GS TWIN

Izvini što uskačem, evo ovde na linkovima nešto o tim gradovima ako nekoga zanima.

"kameni grad" zapravo ostaci pored Gori-a zove se Uplistsikhe ima jošjedan poznatiji "kameni" (manastir)u Gruziji Vardzia.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Nema potrebe za izvinjenjem, za mene je to korisna informacija i dopuna putopisa zahvaljujem se.

Izvini što uskačem, evo ovde na linkovima nešto o tim gradovima ako nekoga zanima.

"kameni grad" zapravo ostaci pored Gori-a zove se Uplistsikhe ima jošjedan poznatiji "kameni" (manastir)u Gruziji Vardzia.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Voznja motorom po Gruziji jeste rizicna,ali priblizno slicna uslovima u Beogradu.

 

Motorima moze do vrha,rizik postoji,ali nagrada je neprocenjiva.

 

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/83378-hit-the-road-i-evropa-azija/page__st__540

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Nije stalno u "Putničkoj kući" bilo ovako

 

4lol78.jpg

 

pa ni ovako,

 

iwi1pw.jpg

 

bilo je tu pokušaja u organizovanju koncerata ozbiljne muzike. Sa instrumentima smo imali sreće ali izvodjači su ili zatajili ili nisu mogli da naplate svoj rad tako da je koncert ostao samo u fazi pokušaja.

 

xge5w3.jpg

 

Putna kuća bi obično posle 10 sati ostajala prazna.Do tog vremena bi uglavnom svi koji planiraju izlete već dobro odmakli na svom putu.Ostane po neko radi odmora lične higijene ili već zbog nečega.

Ne utrošeno vreme na izlete i obilezak turističkih znamenitosti,uglavnom sam koristio za ne tematsko skitanje po gradu sa novo stečenim drugarima .Dušan koji je za razliku od mene bio dobro informisan predložio je da pronadjemo i obidjemo "Buvlju pijacu".Trebalo je pre svega naći neki kako ga zovu "Suhoi most".U Tbilisiju ima dosta mostova s obzirom da reka kako sam već rekao deli grad na dva dela.Nije ga bilo teško naći jer je bio u delu grada koji smo već dobro poznavali.Prelaz preko Suvog mosta i buvlja pijaca počinje odmah sa leve strane.S desne strane neka gužva stotinak ljudi u parku s transparentima protestvuju.Kasnije smo saznali, protve se zidanju nečega na toj baš lepoj punoj drveće zelenoj površini.Stvari poredjane na raznim prostirkama ,nema tezgi,puna prodavaca svega isvačega a i posetioci ne mankaju.Pijacu smo posećivali više puta pa su nam se poneki već kao starim znancima javljali.Primetno im je bio interesantan moj bajkerski imidž.

 

1622uj8.jpg

 

2nusv9c.jpg

 

34e3tw7.jpg

 

Izbor robe raznovrstan,za svačiju dušu po nešto.Staro hladno oružje mačevi raznih vrsta,militarija sa odlikovanjima najvišljeg reda bivšeg SSSr-a,lampe i lusteri iz raznih epoha,umetničke slike njima poznatih autora,medicinska oprema razni skalpeli ,pincete,klešta i neki instrumenti koji baš grubo deluju, ne znam ni čemu sluše.Stari fotoaparati,Zenit,Zorki,Smena i sva čuda tehnike onih vremena za izradu slika u CB tehnici.Nije izuzetak i poneki "Japanac" koga je vreme davno pregazilo,razni polovan nakit,bivolji rogovi za gruzijko tradicionalno ispijanje vina ukrašeni i optočeni metalom.Teško je nabrojati i setiti se čega sve ima.Specifičnost je da nema kao kod nas trenutno po ceni aktuelne robe.To nije super market kradene i švercovane robe.Ova pijaca je zadržala izvorni oblik buvlje pijace pa je ustvari jedna ogromna antikvarnica na otvorenom.Obilazeći je vidimo da se nekim stepenicama može sići u jedan natkriveni deo sa tezgama gde su izložene vrednije stvari. Tu takodje takodje ima svačega ali dominiraju ukrasi od livenog mesinga na raznim predmetima .Lepi stari lusteri skreću pažnju , stubne lampe od mesinga takodje,veliki zidni satovi sa klatnima, kao dokaz nekih davnih očigledno za njihove vlasnike boljih vremena.

 

1118lc9.jpg

 

2emzm34.jpg

 

Ne znam šta mi više privlači pažnju .Skoro sve bih kao malo dete da pogledam,dodirnem i uzmem u ruke čemu se oni i ne protive,Dušana pronalazim kako razgleda stare mačeveve i one rogove za vino na istom mestu.Mene pored svega ipak naj više privlači militarija. Kupujem neku jeftinu vojničku torbicu,zgodna da se u nju nešto na motoru zapakuje. I dok nije zaginula sa rezervnim unutrašnjim gumama i pumpom na rolbaru Afrike, ponosno sam je šetao na svom ramenu.

Po gradu tezge na otvorenom uglavnom nude sveže voće i povrće ovi "viseći proizvodi" mene potsećali na kobasice,nekog zbog kanapa s krajeva na sveću a neko iz društva ih proglasio zbog lešnika u sebi "Gruzijskim snikersom"

 

2r3v6og.jpg

 

Normalno sveprisutni "Snikers"

 

33k7qci.jpg

 

140lpio.jpg

 

Tržnice su im vrlo interesantne na žalost nisam ih snimio a i ove tri iznad nisu moje kao i neke na niže već od drugara iz putne kuće.

 

Naj veća koncetracija naroda u Putnoj kući je u smiraj dana, tamo pred veče pre izlaska u grad i tu mi se moje nedovoljno znanje jezika osvetilo u naj gorem obliku. Dok su oni veselo

 

352xt.jpg

 

34iqpap.jpg

 

medjusobno čavrljali ja sam morao,apsolutno isključen iz diskusije da

 

2ppdmo0.jpg

 

perem i prostirem veš.

.Za razliku od neuspelog koncerta bilo je dosta uspešno organizovanih projekata.Mateus inače Poljak koji kaže da je dijetom smršao 40 kilograma,a kome se izgleda i dalje duša vrti oko hrane za svoju oproštajnu večeru pravio je palačinke od krompira.

 

1zn7hg0.jpg

 

Palačinke su ispale super ali je nastao spor čije je nacionalno jelo svi su ga tu svojatali . Poljaci , Ukrainci mislim da su i Litvanci,tvrdili da je njihov nacionalni izum. Mateus i pored oproštajne večere nije otišao još nekoliko dana da bi jednog jutra uz poruku otišao dok su svi još uvek spavali.Takve večeri nisu bile retkost ostalo je i moje ne ispunjeno obećanje da napravim gibanicu. Nisu mi puno zamerili vadila me umereno dozirana domaća travarica koju sam za svaki slučaj poneo od kuće.

Veče pre mog polaska

 

2nak6sz.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

                           Zadnjih nekoliko dana mog boravka u Tbilisiju pošto mi tablet nije bio od pomoći a do uslužnog laptopa se teško na red dolazilo povremeno sam na uslugu dobijao laptop od jedne madjarice.Proveravao sam putne pravce prema Rusiji i Elbrusu i pravio kombinacije,mada mesta za mnogo kombinovanja i nema jer samo jedan pravac za tamo postoji.Put za Elbrus iz Tbilisija vodi preko Kazbegija dokle sam do sada naj severnije išao,Vladikavkaza,Nalčika i Baksana zatim se levo odvaja put za Terskol u podnožju Elbrusa najvišeg planinskog vrha u Evropi.Elbrus ima 5642m nadmorske visine.Iz Terskola inače polaze sve alpinističke ekspedicije to je južna i najviše korišćena strana mislim i da je jedin odakle se polazi.Ja alpinista i planinar nisam jedino što me sa njima povezuje je ljubav prema prirodi.Visoki planinski lanci i vrhovi me fasciniraju i za mene imaju magnetnu privlačnost.Pročitao sam putopise mnogih ekspedicija koje su Elbus osvajale. Čak i jednu od njih koja se Land Roverom penjala,ekspedicija se srećno spustila ali je Land Rover havarisan prilikom spuštanja pa je i dalje na Elbrusu.To je bilo 1997 godine i ušlo je u Ginisovu knjigu,1956 ,400 planinara je pošlo na uspon povodom 400 god Kabardino Balkarske republike kao i mnoge iz naše zemlje i bivših bratskih republika.Ali pored svih lepota nažalost Elbrus pripada jednoj og smrtonosnijih planina sa 20 do 30 smrtnih slučajeva godišnje.Na izgled lak za penjanje zbog izgradjenih žičara lako dovodi do fatalnih greški manje iskusnih. Loše vremei loše pripreme su uglavnom recept za katastrofu,tako iskusni kažu.

 

Foto Elbrusa skinut sa neta

 

2ufaptu.jpg

 

Burići, poslednje mesto za masovniji smeštaj pred uspon,tu su i guseničari koji voze još višlje

 

9gefd5.jpg

 

12161li.jpg

 

312z3fo.gif

 

 

Moja želja je bila da do početka žičare "Station Azau" idem motorom, žičarom do "Burića" na 3750 metara i tu prenoćim.Postoji mogućnost da se prišljamčim alpinistima koji guseničarima idu do Priuta na 4060m ali to je već biznis za pripremljene profesionalce a ne za mene,tu kaciga i kožni prsluk nisu od neke pomoći. .

Iz Gruzije se preko Osetije ulazi u Rusku Kabardino Balkarsku republiku i prolazi se pored republika ne baš miroljubiive prošlosti Ingušetije i Čečenije.To sam gledao dok sam još imao interesovanja za neke destinacije po Gruziji.Kad sam jednog dana odlučio sutra palim za Elbrus udaljenost nije velika od Tbilisija oko 330km,ajde već pri kraju gledanja na internetu da proverim vremensku prognozu.Predvidjanje za taj sutrašnji dan po mene nepovoljno,Strelica, munja preko slike cele planine,vetar velike brzine i povrh svega sneg.Dobro odložiću za prekosutra pošto je prognozirano vreme ok.Sutra proverim ponovo prognozu loše vreme se produžava još jedan dan ,provera narednog dana, loše vreme je u narednih pet ili šest dana i moji planovi o obilasku Elbrusa definitivno propadoše.Eto to je razlog što sam se i malo duže zadržao u Tbilisiju. Kada je do otkazivanja tog puta došlo saopštim da sutra idem u Jermeniju.To veče mislim da je celo društvo pa i ja otišlo u park blizu naše zgrade,tamo sedeli pili pivo zezali se, Dušan i Ivan su se takodje spremali da napuste putnu kuću kad i ja pa je to bilo kao oproštajno veče koje smo nastavili u klubskoj kući.

 

2mph8k8.jpg

 

 

Promena plana sadrži se u mojoj nameri da umesto na Elbrus sutra idem za Jermeniju i to pravo u Jerevan odakle sa kao na dlanu vidi mitska planina  Ararat,čije prisvajanje Turcima Jermeni nikad neće oprostiti .

 

<div><br></div><div><br></div>

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Ono što nisam spakovao sinoć stavljam u kofere i torbe i spuštam do motora.Društvo iz Putne kuće već obavešteno o mom pravcu kretanja. Napomenuo sam da se iz Jermenije ponovo vraćam u Putnu kuću.Ne odustajem od Elbrusa. Još gajim neku nadu o poboljšanju vremenskih prilika..Dušan i Ivan sa manje stvari već spakovani pomažu da ono što ne mogu sam snesemo do motora.

 

2w24h7r.jpg

 

Dole Madjarica kao po običaju u to jutarnje vreme uz cigaretu pije svoju prvu kafu. Prvu sam je sreo pri dolasku ispred Putničke kuće i evo sad prisustvoje mom odlasku.Ona je veliki putnik, stopom obilazi i ono što neko nebi ni sigurnijim prevozom. Reče mi da je celu Indiju stopom obišla.A njen laptop mi je bio često na usluzi.Imala je običaj da se povremeno izgubi iz stana dan dva pa se opet pojav i tako često.

 

 

8xn02f.jpg

 

Dok sam se bez žurbe pakovao ona je otišla gore do stana,zadržala se valjda neko vreme napravila sigurno neki kontak ne znam i sišla dole sva usplahirena.Objašnjavala mi je jadna i rukama i nogama da ni po koju cenu i ne razmišljam o odlasku u Jermeniju jer tamo rat samo što nije počeo i da se u vazduhu oseća miris rata.To u Srbiji nije bilo nešto posebno propraćeno ali je tog dana došao Putin u Jermeniju da stišava strasti izmedju Jermenije i Azerbejdžana.Imaju oni veliki spor u medjusobnim odnosima oko Nagorno karabaha.Objšnjavala je , nešto sam razumeo nešto mi je Dušan prevodio pa sam bio u velikoj dilemi.

Šta da radim.

 

Zabrinutost je ovekovečena

 

 

xmmv12.jpg

 

Tu su iznošeni razni predlozi o mom daljem putu jer sam sa ovom informacijom baš bio zatečen. Rano mi je da put privodim kraju. I odlučim Turska,Kapadokija.Severnim putnim pravcem sam išao u dolasku,sada je ovo neki srednji putni pravac poklapa se jednim delom sa putem iz Ankare za Iran.Još jedna slika za rastanak i palim.

 

Ja i dalje sa smrknutom facom ,ali odluka je definitivna

 

2hmzija.jpg

 

Pravac Gruzijska granica. Istim putem kojim sam i došao.Sada već nisam ni primećivao njihovu vožnju koja mi je u dolasku izludjivala,možda su me druge misli zaokupljale pa nisam obraćao pažnju ili sam se navikao na takav saobraćaj. Činjenica je i da nikakve ekcese uz put nisam imao. Na gorivo potrošio poslednje Larije koje sam imao i far4lu.pngdo vidjenja nisam sve završio Prenićište opet planiram u Hopi dnevna kilometraža koju ću do nje preći odgovara a tamo je sve poznato nema šta da lutam.

Mali odmor i jedan foto posle Gruzijsko-Turske granice vidi se kolona koja čeka da predje.

 

nn6xiv.jpg

 

Pravac Hopa moj hotel me čeka

 

2nb8ug4.jpg

 

Ujutru pakovanje i pravac Kapadokija.

 

2eyz2hc.jpg

 

Iz Hope sada se odvajam levo pravcem Artvin , Erzurum kod koga izlazim na put koji iz Ankare ide za Iran.Sa 10m nv u Hopi teren se u zaledju naglo diže na 1513 m koliko iznosi naj viši vrh.Prateći takav teren put koji preko planine ide uz lep pogled pun je i lepih krivina. Kako sam ja rano pošao i po hladovini i moja Afrika i ja smo uživali u vožnji i u lepim terenima.Nisam uspeo u nameri da napravim fotografiju koja bi prikazala te planine po kojima sam vozio onako kako ih ja vidim i pored nekoliko stajanja i pokušaja.Priložena je naj bolja i na njoj se ako ništa naslućuje ono što ja želim da predstavim.

 

16706l1.jpg

 

Put sa vrlo malo ili skoro bez saobraćaja,turisti ovde nisu stvorili naviku o svom prisustvu. Bez obzira na to ja sam svraćao i zastajao u tim malim selima kroz koja sam prolazio .

 

2lwxfrk.jpg

 

Naidje po neki kamion tek kad sam prešao s druge strane brda

 

24bj0ja.jpg

 

Ovakvih slika imam dosta,ali ne bih da preterujem ,na njima se vide ti lepi planinski pejzaži

 

wvogok.jpg

 

2cid6xl.jpg

 

I odjednom jezero.Zove se Tortum Golu.Ponosno stoji na petom mestu od 28 atrakcija okruga Erzurum, gde se i ono nalazi.

 

2enntdj.jpg

 

2pqm6hj.jpg

 

Jezero Tortum nalazi se na 100km. severno od Erzeruma nastalo je kao posledica prirodnog klizišta pre mnogo vekova koje je blokiralo reku Tortum:Pošto je reka tražila svoj prolaz tu su pre izgradnje hidrocentrale koja odvodi vodu u turbine postojali 48 m visoki vodopadi najveći u Turskoj.Sada su bez vode osim u periodu kada se višak iz jezera preko njih ispušta.

 

2isyucj.jpg

 

Mali odmor na prvom parkingu i nastavak vožnje.Negde iza Erzeruma a pre Erzicana već kasno popodne dosta sam se zadržavao u putu zbog fotografisanja. Vreme je da se potraži prenoćište.U daljini po brdima prema kojima idem vidim nevreme sevaju munje i crno nebo.Put nije onako prometan kao onaj pored Crnog mora,ali je kvalitetan sa dva odvojena putna pravca normalno. Velikih parkinga na kakve sam tamo naviko nema.Po neka pumpa na koju naidjem osim prodavaca nikog nema pa mi ne uliva poverenje za kampovanje a i vreme me zabrinjava ,kineski šator ne znam kakav je na kiši.

 

Na svu sreću vidim putokaz

 

14wg0tw.jpg

 

2mp0pk2.jpg

 

2094x3c.jpg

 

Postavljanje šatora 5e, soba 7e oj'ha.Normalno smestim se u sobu gazda mi da neku dasku pa preko nje i Afriku pod nastrešnicu.Malo sam duže čekao u kupatilu da podje vruća voda skoro pa odustao, ali bez zamerki.Moglo je to za 7e. mnogo gore da izgleda.U tom motelu kampu osim mene nije bilo nikoga od gostiju.Kamp je izgleda nekada bio dobar sve ukazuje na to, drveće ,hladovina, klupe, sa zadnje strane zgrade pokrivena velika terasa za ručavanje i sve što treba tu ima.Medjutim iz nekog razloga vidi se da se to uopšte ne koristi i da tu skoro nije nešto ozbiljno ulagano niti

radjeno.Siguro je da ovako nekadalepo mesto ima neku svoju priču koju ja ne znam.Preko noći je padala jaka kiša ali verovetno ne dugo jer je ujutru osvanuo lep i sunčan dan poneka barica na putu je samo potsećala na tu vlažnu noć.

 

Izlazak na put prema onim brdima levo i pravac Kapadokija

 

bevi9t.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Da baš su mi nedostajali

Izgleda da ti nedostaje drustvo iz "putnicke kuce"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Do sada sam od Tbilisija prevalio preko 900 km do Kapadokije ima nešto preko 500.Polazim kao po običaju dosta rano,što nije deo plana već zato što se rano budim.Nisam do sada napomenuo,u Turskoj možete da se zavučete ne znam gde da spavate ujutru se obavezno čuje Hodža sa molitvom u samo svitanje.Nije ni ovde bio izuzetak ali sam ga preduhitrio i molitvu dočekao budan.Danas ne nameravam nešto mnogo da gubim vreme oko fotografisanja. Cilj mi je da malo ranije stignem u Kapadoiju i nadjem dobar smeštaj jer ću se u njoj zadržati nekoliko dana.Do mesta Sivas bez stajanja u njemu put pravo nastavlja za Ankaru a ja idem levo za Kapadokiju.Na usputnim odvajanjima pratim putokaze za Nevsehir (Nehv-šeh-heer) ili što znači Novi grad. Inače glavni grad istoimene pokrajine kojoj i Kapadokija pripada.

Da ne prodje put bez ijedne fotografije a i parking je tu malo da odmorim.Opet problem odakle snimati da se lepo vidi.Očigledno, do svih lepih stvari u životu se teško dolazi pa i fotografija nije izuzetak.Sa nekoliko mesta pokušavam ali mi se ne sviđja i odustajem od daljeg traganja za idealnom pozicijom.

 

335falz.jpg

 

Trebalo bi da bude snimak serpentina koje su me dovele do ovog parkinga.

 

27x3wg5.jpg

 

I brdo iz čije doline kao da se juče povukla voda čiji su ga talasi ovako označili.

 

Nastavljam dajle sa vrlo malo zadržavanja, osim da malo vode ili neko voće usput utrošim.Kayseri je sledeći grad kroz koji bez zadržavanja prolazim,veliki blizu milion stanovnika,bogat istorijom u podnožju ugašenog vulkana Maunt Erciies visokog 3916m.Period Seldžuka u istoriji ovog grada imao bi šta da mi pokaže ali ja ipak produžavam dalje.

 

 

Po konfiguraciji terena naslućuje se čemu se približavam

 

4vs4th.jpg

 

I j na osnovu putokaza skrećem u prvo mesto na mom putu do Kapadokije koje se računa u njene tipične predstavnike a to je Urgup.Strmom ulicom silazim do centra grada.Kao i svi ti prastari gradovi ulice uske kuća do kuće kao da sede jedna drugoj na glavu.U prizemlju lokali sa svom mogućom ponudom biznisa kojim se meštani bave.Prodavnice svega i svačega od obične prehrane preko specijaliziovanih za suvo voće,čaj,mlečne proizvode,zatim prodavnice suvenira po delatnosti opšte i specijalizovane npr. za ručno crtanu grnčariju ili keramiku neznam šta je i da ne nabrajam to je jednostavno trgovački atak na oči turista .Prolazeći pored neke berbernice bacam pogled unutra na red od deset stolica na kojima mušterijama frizeri udešavaju izgled a jedan od njih me uz šeretski osmeh poziva unutra. U jednoj od brojnih turističkih agencija ljubazni vlasnik mi objašnjava da za kamp moram da se vratim nazad pa putem ka Goreme videću ili "pitaj ljude" pamtim da mi je rekao.Njega sam kasnije pri ponovnom obilasku mesta video sa svojim društvom za stolom na trotoaru neke kafane,doručkuje.Prepoznao me je pitao šta sam uradio sa smeštajem,primorali me da sednem s njima i doručkujem.Doručak sam jedva izbegao ali sam u njihovom društvu sa zadovoljstvom popio piće .Tu mi je u konverzaciji pomogao davno učeni Nemački pa u kombinaciji sa takodje davno učenim Engleskim popričasmo malo.

Skrećem sa glavnog puta za Goreme i spazim kamp kako mi je čovek objasnio.Kamp se zove" Kaya" i uz raspitivanje o ceni koju sam prihvatio smestim se na lepom mestu u skoro celodnevnoj hladovini ,5 ili 6 evra je dnevno.

 

21cwcp1.jpg

 

Kamp je veliki,lep sa dosta hladovine.Prisutna je sva potrebna infra struktura,kupatilo čisto i nikad bez tople vode,trpezarija sa velikim fržiderom i tri plinska šporeta,desetinu lavaboa za pranje veša,lep bazen i ne baš obilno snabdeven supermarket mada u osnovnim stvariima ne oskudeva. Rano je za spavanje pa pošto je Goreme u blizini odlučih da ga obidjem.Uz put baš iznad grada skretanje na neki plato s koga se pruža dobar pogled na okolinu i na dosta strm put za Goreme.

 

xat2io.jpg

 

I ulaz u grad sa pogledom na "Muzej pod otvorenim nebom" kako ga ovde zvanično nazivaju,sa brojnim crkvama i manastirima,centar epikopa u vreme Vizantije i delima ranohrišćanske i Vizantijske umetnosti.

2zxxand.jpg

 

Muzej je levo od kućica u kojima se prodaju ulaznice.Kasno je popodne već sumrak pa nema gužve inače preko dana se jedva prolazi.

 

Prošetao po gradu malo, popio piće u internet kafeu poslao nekoliko poruka i nazad u kamp.U internet kafeu ,naslušao sam se "naše" muzike,svaku pesmu sam posle nekoliko početnih takta prepoznavao.Samo su mi reči bile nepoznate ,na Turskom.Ko je u muzici koga kopirao neznam ,izgleda da je traganje naših kompozitora novokomponivane muzike za sopstvenim identitetom išlo preko Turske.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

"Pratim te ko radar avione" govorio je moj stric. Odusevljava me par detalja na tvom ljubimcu. skoro kao "grb". Sa leve strane vojnicko asovce a sa desne sterane canister za gorivo Obavezno minimum 3 m kanapa. Siguran sam da imas I klesta uz po metra zice i za nedaj boze siroki selotep. jer sto se nemoze selotepom popraviti nece se ni popraviti. Ako.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Da, sa tom širokom trakom sam <turčinu lepio motor,izmedju kante za gorivo i ašova pružaju se dva pajsera za gume od 0,5m jer sa onim za motore ni sic ne možeš da skineš,crevo za benzin 4m i još jednu korisnu alatku uočićeš na slici .

 

15hdiyf.jpg

 

"Pratim te ko radar avione" govorio je moj stric. Odusevljava me par detalja na tvom ljubimcu. skoro kao "grb". Sa leve strane vojnicko asovce a sa desne sterane canister za gorivo Obavezno minimum 3 m kanapa. Siguran sam da imas I klesta uz po metra zice i za nedaj boze siroki selotep. jer sto se nemoze selotepom popraviti nece se ni popraviti. Ako.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Jutro , još sam u šatoru ne spavam a nisam ni budan neki polu san ,napolju još uvek onaj prozirni mrak pred svitanje.Skoro da sam stisnut od stvari u šatoru,levo i desno pored dušeka koferi,torbe i kacige.Jedna jakna smotana i zavijena u nešto ispod glave druga negde u šatoru. Ne smeta mi taj ograničen prostor sa strane ,nemam gde problem je dužina cele noći se spuštam na niže zatim se resetujem i vraćam u pravilan položaj.Tako umotan u "JNA" vreću u onoj jutarnjoj hladovini u koju se iz toplog ležaja nerado ide, čujem iznad glave neko šuštanje,ššššššššš,ššššššš i opet šššššššššš koje ne prestaje.Provirim u pravcu pogleda ništa,pogledam na gore

 

balon

 

soa1yf.jpg

 

izadjem iz šatora sad ih ima četiri

 

2r5u8up.jpg

 

pogledam levo

 

9z0x.jpg

 

desno

 

21ejo1.jpg

 

U trenutu se setim reklamnih kataloga neke turističke agencije da pored prirode i ovi baloni doprinose atraktivnosti kraja.Pojava sunca omogućava mojoj tehnici malo kvalitetnije fotografije.

 

16bit92.jpg

 

i ovi u stratosferi iznad meseca

 

2cniouv.jpg

 

Zatečen sam i nespreman.

 

Stranci,a šta sam ja, zauzeli povoljne pozicije foto aparati,kamere,tableti, sevaju blicevi, u kampu seva ko na dodeli Oskara Vise po zidu koji odvaja kamp od nekog vinograda u produžetku a hrabriji i željni neke nagrade sa visokih stena sa kojih su i monasi pobegli snimaju "Naj fotografije" isvog života.Vlasnici teleobjektiva koji verovatno korene vuku iz NASA-e rade to na mnogo lakši način sa stativom iz samog kampa uz kafu.Prizor je stvarno impresivan, izaziva zavisnost i ja neznam koliko sam fotografija ukupno napravio.Granica je memoriska kartica.Razvlačim se tu još malo po kampu,jedna druga kafa u trpezariji skuvam i supu iz kesice i bez nekog plana i informacije (Fuck tablet,lap top je zakon) podjem u obilazak. Goremea u kome sam i sinoć bio, najbliže je.Sidjem dole do centra i uočim grupu od pet ili šest četvorotočkaša kako baš napuštaju centar i idu prema periferiji koja je blizu, vidi se.Pretpostavim da sa vodičem idu u razgledanje nečega pa ih na odstojanju pratim da iskoristim besplatnog vodiča.Pogrešno, škola vožnje četvorotočkaša ubrzo su došli do svog poligona.Voze se po tom poligonu uzbrdo,nizbrdo.Jedan tu ispred mene ne sme da se spusti okleva Turčin ga bodri ne vredi , sede na pola dupeta pored njega i smandrljaše se zajedno niz brdo i ne bi im ništa.

 

2uoicqq.jpg

 

Svaki trenutak tvog života ovde je prilika koja se ne propušta kao pokušaj da neko zaradi na tebi.Dok se ovaj mučenik verovatno u najriskantnijoj situaciji svog života bori za preživljavanje na četvorotočkašu instruktor to beleži kamerom i kad sav sretan preživi to sve i onako pod stresom ,kako da ne kupi ovekovečeni vrhunac svog uspeha.Turci to sve rade onako na finjaka nenametljivo sa ljubaznim osmehom ali iza toga je ustvari duboka analiza ljudske psihe dovedena do perfekcije i primenjena sa uspehom u praksi.Prosto da osetiš neku vrstu zahvalnosti dok ti uzimaju pare.

Po ivici brega vide se pešaci "Trekeri"koji po isplaniranim stazama sa kartama u rukama obilaze predele.

 

2zp6qt3.jpg

 

Dole desno već vidim i auto, koji je nekim putem stigao na ove terene ali iza poligona pa im ne smeta.

 

j9214n.jpg

 

Odlučim i ja da sidjem ali stazom ovih četvorotočkaša na mestu gde onaj nije smeo .

Pre polaska na ovaj put namontirao sam nove gume .Napred Mišelin Anake2 , pozadi Anake3. Skinute Bridžiston još su za vožnju i sad bi na ovom terenu sa njima bio sigurniji.Anake prvi put vozim van asfalta pa ne znam kako se ponašaju.

 

Pored auta muž i žena slikaju se pa ih zamolim da i meni učine uslugu.Oni to ljubazno čine a posle toga žena je poželela fotografiju pored mene i motora.

 

29becxz.jpg

 

Izmedju farova Afrike nalepnica šark, stara koliko i moja Afrika dobijena uz Šark majcu kupljenu u Rimu.Ta trodimenzionalna nalepnica je 15 godina krasila zadnju stranu mog Audija a sada je amajlija na "Afrci kao svedok nekih dobrih starih vremena kada su svetske modne marke za nas bile uobičajena stvar.

 

 

Još 1x ja

 

154ays4.jpg

 

Postepeno povećavam uspone koje savladavam stičem sve više poverenje u gume pa sa više samopouzdanja nastavim ovu vožnju,kao u skejt parku. Ima i dosta naroda pa ako mi se i omakne nešto ima ko da pomogne u dizanju.

 

5wmjv6.jpg

 

Po ivici ovog grebena odakle sam došao nije mi bila baš opuštencija vožnja ali mladost ludost, emocije i želja ponekad nadvladaju razum.

I tako ja tu,teram taj nazovi enduro i........okom starog lovca godinama uvežbavanog po svim skrivenim mestima Istočne Srbije uočim koze i setim se starog fazona "Pasu pod ručnom",što apsolutno odgovara situaciji ,mada bi ovima pored ručne i kajle dobro došle.

 

slr5eb.jpg

 

Ajd još jedna

 

htwqwz.jpg

 

Pa još jedna. Afrika je tamo u daljini. Uživam u vožnji po ovim terenima

 

1g2cyq.jpg

 

Prostranstva sa ovim pejzažima su nepregledna,prostiru se na sve četiri strane.Kraj im se ne nazire,neobične kamene skulptore učinile su Kapadokiju naj uzbudljivijom destinacijom u unutrašnjosti Turske.Te neobične formacije nazvane "Vilenjački dimnjaci" nastale su od vulkanskog pepela stručnjacima poznat kao tuff koji je kroz vekove erodirao pod uticajem kiše mraza i vetra i postao ovo čemu se mi divimo.Ljudi su ubrzo videli mogućnost lake obrade pa je tako nastao čitav splet podzemnih pećina koje su služile ljudima za razne namene o čemu će naknadno biti reči.

Posle skoro celodnevnog špartanja povratak na odmor u kampu bio je nešto što prija.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Napredak industrijskog dizajna, kreativnost ili neograničena mašta pojedinca za rezultat imaju neobična vozila za prevoz i kampovanje takozvane "kampuse"

Dvoijca Talijana sigurno se bezbedno osećaju na krovu ovog Land Rovera

 

250jeqq.jpg

 

Nemci sa ovim njihovim,ostavjaju dilemu,pošli na letovanje ili osvajanje Male Azije?

 

2rwkoj6.jpgrtkbpj.jpg

 

I Rimski imperatori na prvim jutarnjim zracima sunca

 

 

vh8g8o.jpg6gafb7.jpg

 

Šalu na stranu,ako bi me neko pitao o idealnom Kampusu,po meni bi to bio kamion ovih Nemaca. MAN trojka pogon 4x4 produžena kabina,našlo bi se rešenje i za Afriku, ceo svet bi bio moj. Magirus sa Talijanima takodje 4x4 nije za potcenjivanje , doduše i on vuče nemačko poreklo po mestu rodjenja i prvim koracim koje je načinio sudeći po nalepnici na njemu.Oba kamiona su u rukama iskusnih ozbiljna sredstva za izvršavanje svakojakih zadataka ljudi željnih avanture

 

Sada spreman za jutarnju invaziju balona na dobroj poziciji pravim nekoliko fotografija iz kampa

 

2iiyel5.jpg

 

2qb4oeq.jpg

 

pbnl2.jpg

 

A moj pravi cilj je ustvari da motorom sidjem na mesto poletanja ,sletanja i da se umešam u tu gužvu

 

1e9ap1.jpg

 

15z40ly.jpg

 

2hptw2h.jpg

 

i moja omiljena

 

2lz9k2.jpg

 

Poneki su već spušteni i ispijaja se tradicionalni šampanjac

 

2lmnokg.jpg

 

Prvi balon u Kapadokiju je doneo Amerikanac.Došao je kao turusta dopalo mu se i rešio da tu i ostane.Obilazeći ove lepe predele razmišljao je da bi pogled iz vazduha bio još atraktivniji.Ideja je rodjena(kapitalista) iz Amerike je doneo jedan balon i kako fraza kaže "Ostalo je istorija".Uveo je lep običaj da se posle svakog uspešnog leta nazdravi flašom šampanjca što se i dan danas poštuje.

 

Upravo se spustio još jedan baš kod ulaza u naš kamp

 

jjwcgg.jpg

 

Sletanju balona prethodi jedna jurnjava moćnih terenaca pikap verzije saprikolicom iza sebe.Njihova obaveza je da dodju i postave prikolicu na koju balon sleće, zatim kanapom koji se spušta sa vrha balona obaraju kupolu balona na tlo.Uticaj pilota na mesto sletanja je minoran ili nepostojeći ,topao vazduh kojim manevrišu omogućava im samo upravljanje po vertikali.Sam let traje nešto preko sat vremena, pogled je fenomenalan a cena je paprena 150e. po putniku. Inače svi gradovi u Kapadokiji prepuni su agencija koje nude vožnju i panoramsko razgledanje balonom.

Dok sam posmatrao te radnje oko sletanja balona bizu mene je stao motor.Na prvi pogled se vidi da nije lokalni već putnik kao i ja.Tu razmenimo informacije ko je ko i odakle.Boris je Bugarin iz Sofije, student informatike u Beču.Sa svojom Hondom Transalp već je kaže mesec i po dana na proputovanju i namerava još toliko da provede na putu.Odavde namerava da ode i slika se pored table na ulasku u Irak. Prihvatio je moj predlog da postavi šator pored mene u lepoj hladovini.

 

nmbxxe.jpg

 

Ne znam kako su ga provalile starje Nemice pa smo bili okruženi njihovim laptopovima čije je softvere nešto podešavao.Pokušao je i u moju navigaciju da ubaci kartu Turske ali nije htelo i ako je dosta dugo bila prikačena na njegov laptop.

Još je rano pa posle doručka nameravam da se promuvam do Urgupa i okoline.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Svaki naredni nastavak ovog Svetinog pisanija sve bolji i bolji (a i sam početak bio dobar). Izgleda da pisca potpuno napustila trema pa opustio "ruku"!

Svaka čast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Hvala Žiko na podršci,još ovu tehniku da savladam više mi leži ona analogna.A nije ni za zameriti ja sam iz polovine prošlog veka, pozdrav za tebe.

Svaki naredni nastavak ovog Svetinog pisanija sve bolji i bolji (a i sam početak bio dobar). Izgleda da pisca potpuno napustila trema pa opustio "ruku"!

Svaka čast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Posle preživljene invazije balona i dopune kaloriskih rezervi idem u malo širi obilazak po kraju.Prvo mesto je Urgup meni se baš dopada a i najveće je mesto u ovom kraju.Kažu da je to prvo mesto koje sa istoka pohode razni proizvodjači i trgovci u daljem kretanju prema zapadu pa je zato u njemu velika ponuda raznovrsne robe.Ta velika ponuda ne utiče na cene i iste su kao i u drugim mestima.Ulaz u grad je kako sam već napisao strm.S leve strane nadnela se nad gradom neka stara tvdjava a sa desne uobičajeni ukrasi Kapadokije grad u stenama.Koji za razliku od mnogobrojnih turista nisam posetio.

 

29wn3pi.jpg

 

Dalje u gradu centar kao i svaki pun prodavnica, prodavaca i kupaca.Interesantan mi je bio detalj ova dva autohtona ovčarska psa rase Kangal koje prvi put u živo vidim.Njihove impozantne dimenzije nisam proveravao u stojećem položaju već sam se zadovoljio samo fotografisanjem ne remeteći njihov mir.

 

2roizbt.jpg

 

Još niže nailazim na džamiju ako je suditi po natpisu iznad ulaza dosta staru iz 1258 god

 

288wcvm.jpg

 

Visok minaret

 

2vmfq7k.jpg

 

I ljudi posvećeni svojim verskim obredima

 

295z8z7.jpg

 

Skreću mi pažnju i ove dve klupe jedna konfekcijska i druga "Cystom" na pitanje dali ima neke veze ili je slučajnost nemam odgovor.

 

Dalje nailazim na neku veliku stenu izdubljenu sa svih strana i tu se nisam pentrao ulaz se plaća ali ne zbog toga.Kada bih u svaku rupu koju je čovek ovde napravio želeo da privirim ne znam koje bi mi vreme trebalo verovatno meseci ma djavola godine.Nisam ni pripremljen da pravim razliku izmedju njih i da odvojim važne od nevažnih pa posete vršim na osnovu nekih drugih svojih kriterijuma.

 

Stena u selu Ortihisar naziv znači Središni dvorac ,u njoj postoji i restoran.

 

 

 

2n9g8sk.jpg

 

Na primer interesantne su mi ove u kojim ljudi stanuju,paneli za solarnu energiju i stan u kome živi iz perioda ranog hrišćanstva,spoj moderne tehnologije i vekovne tradicije,kontrast koja se protivi svakoj logici. Satelitska antena kao šlag na tortu ili vrhunska zajebancija. Ma ništa od toga, to je realnost života u Kapadokji

 

2u6fdqg.jpg

 

10hng39.jpg

 

U takavu naseljenu pećinu ne mogu da udjem ali vidim jednu koji se renovira u njoj nema nikoga pa da vidim šta oni unutra to rade

 

2dm8qcj.jpg

 

1zykaj5.jpg

 

27zjjg1.jpg

 

Sredjivanje je temeljno i ozbiljno bez improvizacija

 

 

 

2hhf3ab.jpg

 

Pogled na naselje iz ovog apartmana ukazuje da su pećine dosta iskorišćene kao stambeni prostor

 

rw45c1.jpg

 

U tim pećinama danas uz neke prepravke dosta ljudi stanuje, dosta ih je prepravljeno u neku vrstu hotela u kojima je ugodan boravak zbog dobre izolacije.U zavisnosti od opremljenosti smeštaj može da bude dosta skup i do 150 e.U Urgupu ima dosta kuća čiji su vlasnici bili Grci.Oni ne žive više u njima zbog velike razmene stanovništva koja se dogodila 1923 god. izmedju Turske i Grčke. Grci i Turci imaju i danas zategnute odnose opterećene dešavanjima iz prošlošću koje je samo istorija mogla da izrežira.

 

Nastavljam dalju vožnju po čudnim i prelepim predelima već pogubljen u saznanju o važnosti i značenju pojedinih.Ovde svaki kvadratni metar ima svoju istoriju,svaka ova stena krije u sebi priču koju su vreme i istorija klesali.Neupućen u sve to uzdržaću se od komentara ali preko fotografija ovih predela potrudiću se da podelimo tu lepotu.

 

5me3wj.jpg

 

2e5oahl.jpg

 

j8jfi1.jpg

 

2wr3oci.jpg

 

2v8sgfq.jpg

 

Navozah se izmedju ovih stena

 

 

 

 

51ttsm.jpg

 

2elcsqp.jpg

 

28hpkxw.jpg

 

Namera mi je bila da u moru fotografija izaberem najkarakterističnije za predele koje predstavljaju a da ih i ne bude previše.

 

Nazad za Urgup,na magistralni put i prema kampu.Ovde bi moglo na svakih dvesta metra da se slika ponešto. količina Interesantnih detalja je neograničena, naviru sa svih strana.Po izlasku na magistralni put posle nekoliko kilometra parking na koji stajem. Popnem se na plato sa kojeg je napravljena najveć produkcija fotografija Kapadokije.

 

swuteg.jpg

 

Stene sa onim vrhovima koji prete da padnu svakog momenta ali ipak dugo opstaju.

 

35a13pe.jpg

 

ih60du.jpg

 

A evo i mene na tom turističkom svetom mestu Kapadokije

 

11uyel5.jpg

 

Na tom parkingu, prodaje se sve i svašta, mahom suveniri nešto malo prehrane a ima i frižidera sa osveženjem kao i neki sladoled koji kao žvaku razvlače po metar sa onom kutlačom kojom ga mešaju.

Ti kameni stubovi "Vilinski dimnjaci" kao vodeća atrakcija su noću osvetljeni pa prilažem jednu moju ne baš uspešnu fotografiju.

 

34fo5ll.jpg

 

Gledajući ih primetim dole puteve. Može da se vozi.Odlučim da sidjem i odozdo da ih fotografišem. Iz položaja sa kog nisam do sada video fotografije što ne znači da ih nema.I nazad putem sve do istaknute Turske zastave koja se na nekoj od gornjih slika vidi podjem prema podnožju stena.Turci su ponosni na svoju zastavu.Svaka pozicija koja dominira nad okolinom ima mesta za zastavu i ona tu stoji.Njeno postavljanje nije rezervisano za državne praznike ili neke specijalne prilike.Zastava je kao i džamije sveprisutna i oni je sa ponosom ističu.

 

2nb6rlh.jpg

 

Ono gore ali iz žablje perspektive.Turisti sa stene mi mašu i kao da mi daju podršku u tome što radim.

 

2e1ag0m.jpg

 

 

Pošto sam današnji plan vožnje i razgledanja ispunio,pravac kamp koji je u blizini.Ugodno popodne provodim na bazenu,voda je topla nema gužve i sve do mraka tu provodim vreme.Uveče kao i prethodnih dana u Goremeu u internet kafeu postavljam neke slike na https://www.facebook...eta.petrovic.90 osvežavam se hladnim i pićem i slušam "našu" narodnu muziku.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja