Jump to content

Moto Zajednica

DA ili NE sipati aditiv za ulje u motor sa "mokrim kvacilom"

Recommended Posts

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: RD04 (92) i RD07A (98), Varadero (05), AT Adv.spots 2018

Lijepo receno 0takoje.gif Slazem se da cesto nismu u mogucnosti da dodjemo do zeljenih saznanja, cak i od ljudi koji imaju iskustva sa odredjenim pitanjem, jer malo je onih koji zele da svoja eventualno dobra iskustva sa ovim i slicnim pitanjima tumace, raspravljaju i konacno gube vrijeme da bi dokazali da je nesto, s cim su zadovoljni, za njih OK.

 

Ima mnogo nepovjerenja, malo konstruktivnih a najmanje strucnih stavova. Mnogi se ljute ako zelite da prodiskutujete njihovu tvrdnju, mnogo je uobrazenosti koja je vrlo cesto, neosnovano povezana sa predjenom kilometrazom, godinama voznje, godinama starosti, geografskim porijeklom itd...na zalost.

Malo ko je spreman na otvoren dijalog, kolegijalne fraze "ja mislim" ili "to je samo moje misljenje" i sl. su prava rijetkost... A samo konstruktivan dijalog otvara vrata za odredjene zakljucke.

Svi znamo da su redovni servisi osnov dobrog odrzavanja. No, kako znati koje ulje ako u "service manualu" za motorno ulje pise samo"Recomended oil viscosity SAE 10w40" ? Licno, u manualu za moj motor nigdje ne pise koje ulje je za njega najkvalitetnije, tj. koji se proizvodjac ulja preporucuje, pa cak ni tip - mineralno, polu sineteticko ili full sineteticko ulje. S druge strane, npr. proizvodjac mog automobila, preporucuje odredjenu marku ulja, kao i tip. Medjutim, moje iskustvo govori drugacije. Koristenjem preporucenog ulja, motor se vise grije, ulje se trosi... Promjenom marke ulja, odnosno koristenjem skupljeg to se vise nikada nije desilo. Ja sam prvi i jedini vlasnik vozila, tako da s punom kompetencijom i u skladu sa vlastitim iskustvom tvrdim da se to desava od prvog dana 1. servisa i da preporuceno ulje mozda zadovoljava, ali nije ni blizu najboljeg za to vozilo.

Stoga se postavlja pitanje, sta na vagi proizvodjaca vozila prevagne - kooperantsko komercijalni motiv, ili, ne najbolje ali zadovoljavajuce za kupca / vozaca. Ovo drugo, sigurno ne garantuje dugotrajnost. A mozda to i nije interes vecine proizvodjaca danas. Zato se i sada pitamo, kako mozemo, u svim tim "vrtlozima" da sami sebi pomognemo... ja sam licno do mnogih saznanja dosao na ovaj/onaj nacin i to je za mene licno i dovoljno. Na druga pitanja, a predmetna tema nosi jedno od njih, jos nemam dovoljno informacija da bih donosio zakljucke.

Zato sam odlucio da probam i na taj nacin dobijem odgovor.

U nastavku, linijom svog neznanja, pitao bih strucna lica, da li lamele kod mokrog kvacila imaju doticaj sa uljem motora, ili ulje podmazuje samo mehaniku mjenjaca? Ako je odgovor DA, kako se postize da lamele ne klizu, jer ulje je ulje? 0zbunjen.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Vrlo jednostavno,suva kvacila su uglavnom sa jednom plocom,dok su mokra kvacila viselamelasta,znaci sama konstrukcija mu dozvoljava rad u ulju,dok na suvim kvacilima bilo kakvo kontaminiranje uljem rezultira klizanjem :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: RD04 (92) i RD07A (98), Varadero (05), AT Adv.spots 2018

Razlika izmedju auto i moto ulja je i u tome sto auto ulja nemaju takozvane estere koji povecavaju frikciju izmedju lamela ;)

 

Moze li se onda reci da dodavanjem aditiva koji generalno smanjuju frikciju (trenje) u agregatu, zapravo SMANJUJEMO frikciju izmedju lamela kod mokrog kvacila, cime se ponistava ucinak estera koji istu povecavaju kako ne bi doslo do proklizavanja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Sad nešto tražim po mom service manual-u pa naleteh na interesantno upozorenje...

 

CAUTION:

ECA13360

• Engine oil also lubricates the clutch and

the wrong oil types or additives could

cause clutch slippage. Therefore, do not

add any chemical additives.

• Do not allow foreign materials to enter the

crankcase.

 

Eto to kaže fabrika a vi sad sipajte šta god hoćete.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Bio bih veoma obazriv kada su aditivi u pitanju. Ajde oni za gorivo. Sta god da sipas izadje ovako ili onako na auspuh ali u motor hmmm. Ulje koje treba i nista vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

@strasilo

 

2007-2008

 

 

može li se (teoretski) desiti da se u ovih 7-8 godina napredovalo u istraživanjima vezanim za materijale i podmazivanje ... ?!? :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

@strasilo

 

2007-2008

 

 

može li se (teoretski) desiti da se u ovih 7-8 godina napredovalo u istraživanjima vezanim za materijale i podmazivanje ... ?!? :neznam:

 

Da vidimo onda šta kaže neki noviji manual. Evo, našao sam 2012.

 

capture.jpg

 

Uh, majku mu opet isto. :neznam:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

tako je ... :takoje:

 

isto piše i u onom iz 1961. .. :takoje:

 

govori li ti i to nešto ? ... :lol:

 

zašto ne sipaš onda u motor ulje koje je rađeno po standardima iz '61 ako po tvom nema nikakvog napretka u tome ?!

 

ako pročitaš moje postove u ovoj temi, lako se može primjetiti da imam poprilično neutralan stav na temu, ali su mi malo čudni stavovi poput tvog gdje napadaš, isto koliko su mi čudni stavovi koji brane .... jer nikako da dokučim na čemu su ti stavovi izgrađeni ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

A da li misliš da ulja stoje sa napretkom? Ili je naj ulje it 1961. isto kao i naj ulje iz 2015.?

 

Stavovi su mi izgrađeni iskustveno (da ne kažem empirijski :) ). Ok, iskustva uglavnom nisu moja (neka jesu) ali čudo šta sve može da se pročita po internetu. Nigde nisam naišao na neki značajan benefit a poprilično često jesam na negativna iskustva. Takođe, vodim se i zdravim razumom da današnji proizvođači kvalitetnih ulja sigurno vode u razvoju tehnologija i teško da najbolje osobine maziva neće da uvrste u svoja najbolja ulja, ako ništa onda zbog marketinga. Mi možemo ono što drugi ne mogu.

Fabrike su takođe veoma precizne u davanju preporuka šta sme a šta ne sme da se koristi. Veliku potencijanu štetu mogu da imaju ako preporuče nešto što nije veoma pouzdano.

 

I na kraju krajeva, šta se uopšte očekuje od tih aditiva? Čudo? Od babe devojka? Pa neće da može.

 

U ovom konkretnom primeru pričamo o trajnosti lamele kvačila. I da aditiv produžuje vek trajanja, koliko može da produži? Duplo? Bar 50%? Mislim, to su meni cifre zbog kojih bih možda krenuo u razmatranje jer je isplativo. A da zbog (jednog velikog MOŽDA) par hiljada kilometara dobijem kvačilo koje proklizava i ne-daj-Bože još nekih oštećenja? Ne hvala.

 

Ja lično koristim Motul 300V. Ulje sigurno u vrhu po kvalitetu. Neka neko kaže šta u tom ulju ne valja i šta nije dobro izbalansirano pa da moram nečim da ga aditiviram?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Razlika izmedju auto i moto ulja je i u tome sto auto ulja nemaju takozvane estere koji povecavaju frikciju izmedju lamela ;)

 

Moze li se onda reci da dodavanjem aditiva koji generalno smanjuju frikciju (trenje) u agregatu, zapravo SMANJUJEMO frikciju izmedju lamela kod mokrog kvacila, cime se ponistava ucinak estera koji istu povecavaju kako ne bi doslo do proklizavanja?

 

đunta user_popup.pngNapisao 11 January 2015 - 20:45 PM Činjenica je da se namenskom ulju za mokre lamele oduzimaju dodaci koji su lepljivi i naj kliskiji, mahom se radi o molibdenovim kompozitima, a u reklami se upravo tvrdi da je u pitanju dugotrajno oslojavanje što ne može biti postignuto bez dobre adhezije odnosno lepljivosti pa samim tim je to dovoljno za oprez. Ne znam o kom se sastojku radi, tržište je povremeno preplavljeno uvek novim i epohalnim proizvodima takve vrste ali ni jedan proizvođač ulja se ne hvali, niti je ikad, da umešava nešto od toga ala čuveni ruski modifikator i slično.

 

Robin Hood user_popup.pngPostavljeno Danas, 17:15 PM Da vidimo onda šta kaže neki noviji manual. Evo, našao sam 2012.

 

capture.jpg

 

Uh, majku mu opet isto. :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

A da li misliš da ulja stoje sa napretkom? Ili je naj ulje it 1961. isto kao i naj ulje iz 2015.?

 

Stavovi su mi izgrađeni iskustveno (da ne kažem empirijski :) ). Ok, iskustva uglavnom nisu moja (neka jesu) ali čudo šta sve može da se pročita po internetu. Nigde nisam naišao na neki značajan benefit a poprilično često jesam na negativna iskustva. Takođe, vodim se i zdravim razumom da današnji proizvođači kvalitetnih ulja sigurno vode u razvoju tehnologija i teško da najbolje osobine maziva neće da uvrste u svoja najbolja ulja, ako ništa onda zbog marketinga. Mi možemo ono što drugi ne mogu.

Fabrike su takođe veoma precizne u davanju preporuka šta sme a šta ne sme da se koristi. Veliku potencijanu štetu mogu da imaju ako preporuče nešto što nije veoma pouzdano.

 

I na kraju krajeva, šta se uopšte očekuje od tih aditiva? Čudo? Od babe devojka? Pa neće da može.

 

U ovom konkretnom primeru pričamo o trajnosti lamele kvačila. I da aditiv produžuje vek trajanja, koliko može da produži? Duplo? Bar 50%? Mislim, to su meni cifre zbog kojih bih možda krenuo u razmatranje jer je isplativo. A da zbog (jednog velikog MOŽDA) par hiljada kilometara dobijem kvačilo koje proklizava i ne-daj-Bože još nekih oštećenja? Ne hvala.

 

Ja lično koristim Motul 300V. Ulje sigurno u vrhu po kvalitetu. Neka neko kaže šta u tom ulju ne valja i šta nije dobro izbalansirano pa da moram nečim da ga aditiviram?

 

ljudski um je čudna stvar ... ali je piškin dim naspram ljudskog ega ... ;)

 

i problam na internetu je u 99% slučajeva taj jer postove piše ljudski ego, a ne um ... pa je tako najbolje na svijetu ono što imaš, a najlošije ono što nemaš, bez obzira što bacaš drkicu na to .. (ne mislim direktno na tebe, vać uopće na ljudski um i ego :takoje: )

 

normalno je da ćeš na internetu naći daleko više negativnih iskustava za istu stvar nego pozitivnih ... jer je to jednostavno tako u ljudskoj prirodi .. :takoje:

 

milion puta možeš natočiti gorivo na istoj pumpi i milion puta ćeš doći sretan kući sa vožnje i to je to ... ali ako na toj istoj pumpi jednom natočiš loše gorivo, popljuvat ćeš pumpu na internetu gdje god stigneš ... ali ćeš vjerovatno i dalje sipati na toj istoj pumpi jer podsvjesno znaš da ćeš opet nasuti milion puta i sve će biti OK ..

 

ako me razumiješ .. :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2818 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Vidim tema je još aktuelna. Pa jel neko više sipao aditiv ili nije. Ako ima neko da jeste a prošao loše nek se javi. Opet ponavljam ja sipao po uputstvu oko 60 ml tj. max preporučen po litri ulja je bilo 20 ml. pošto mi ide oko 3.8 lit sa sve filterom sipao 60 ml. Kvačilo funkcioniše nema nikakvih proklizavanja pogotovo pri naglim dodavanje gasa. Mislim da je to i jedina "smetnja i nedoumica" sve ostalo bi trebalo da bude pozitivno za metalne sklopove u motoru.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja