Jump to content

Moto Zajednica

DA ili NE sipati aditiv za ulje u motor sa "mokrim kvacilom"

Recommended Posts

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: RD04 (92) i RD07A (98), Varadero (05), AT Adv.spots 2018

Kupio sam u Zagrebu, kod renomiranog trgovca moto opremom i dijelovima aditiv za ulje. Komercijalni naziv je Motor Coat L 27.

 

Vise na> http://www.motori.hr...dba-i-mjerenja/

 

Koristio sam ovaj aditiv na svom automobilu (dzip Hjundai Santa Fe, benzin 2.0, trenutna kilometraza 120.000) i zadovoljan sam ucinkom (laksi start, povecanja broja obrtaja, tisi rad motora, manja radna temperatura, manja potrosnja goriva...).

 

Dakle, pored mog licnog, postoje pozitivna iskustva i mnogih drugih kad je rijec o poboljsanja rada motora koristenjem ovog visoko kvalitetnog aditiva za ulje. No, postavlja se pitanje kako, zbog primarnog svojstva ovog aditiva (smanjenje trenja metalnih dijelova) isto utice na mjenjac motocikla sa "mokrim kvacilom", u smislu eventualne pojave proklizavanja lamela?

 

Radi boljeg razumijevanja, pitanje moguceg proklizavanja lamela, namece se zbog cinjenice da motorno ulje (sa ovim aditivom) dolazi u dodir sa cijelim sklopom mjenjaca.

 

Trgovac stoji kod tvrdnje da nema problema sa gore navedenim. Naime, oni vec duzi niz godina prodaju ovaj aditiv, ali ujedno isti koriste i za svoje masine (vozila, vanbrodske motore, motocikle...). Medjutim, prateci temu sa slicnim sadrzajem kao sto je ova na hrvatskom moto forumu, moze se vidjeti da su misljenja u dosta slucajeva oprecna. >> www.motori.hr

 

Uvazavajuci sve prethodno, smatram da bi u svjetlu ove teme, bilo korisno i na ovom forumu takodje cuti misljenja strucnjaka, ali i licna iskustva ostalih koji su koristili ovaj ili druge slicne aditive.

 

Unaprijed zahvaljujem na svim strucnim misljenjima i datim komentarima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Ako koristis kvalitetno ulje nema razloga da sipas aditive. Mislim da se vise dobije cescom ili bar redovnom zamenom ulja. Dodavanje aditiva bih razmotrio na nekoj ekstremnoj klimi, mnogo vruce ili hladno...

Ne razumem sta se konkretno ustedi, dobije dodavanjem aditiva? Da li to moras sipati pri svakoj zameni ulja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: RD04 (92) i RD07A (98), Varadero (05), AT Adv.spots 2018

Ako koristis kvalitetno ulje nema razloga da sipas aditive. Mislim da se vise dobije cescom ili bar redovnom zamenom ulja. Dodavanje aditiva bih razmotrio na nekoj ekstremnoj klimi, mnogo vruce ili hladno...

Ne razumem sta se konkretno ustedi, dobije dodavanjem aditiva? Da li to moras sipati pri svakoj zameni ulja?

 

Osnovno sto se dobije jeste dugorocna zastita mehanickih dijelova od habanja trenjem. Ovaj aditiv se, prema deklaraciji stavlja u motorno ulje na svakih 5 godina ili 75000 km upotrebe.

 

Sekundarno, po mom misljenju je ono sto se dobije na obrtnom momentu, potrosnji goriva i snazi motora. Dakle, osnovno je zastita od habanja.

Vise na> http://www.motori.hr...dba-i-mjerenja/

Postoji visestruka korist od ovog aditiva, samo je pitanje, kao sto je tema i postavljena DA ili NE u motor sa mokrim kvacilom zbog lamela? 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Ako ima oznaku da moze u motore sa mokrim kvacilom - ti sipaj. Potrazi negde JASO oznaku MA (1,2) ili MB.

Ja licno to ne bih sipao jer ulje vec odradjuje taj deo posla. Dakle odgovor je NE.

Videh da u njihovom testu nije ostavilo posledice po mokro kvacilo. Ipak sto je manji motor, manje su razlike, a samim tim manje je razloga za upotrebu aditiva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ja sam poslao e-mail firmi iz Izraela koja se bavi proizvodnjom aditiva na principu nano-tehnologije bas sa tim pitanjem,aditiv "RC-X bike" i evo odgovora-

 

 

Hello Bozic,

 

Thank you for your enquiry.

 

 

Your Mechanic is correct: using our additive in motorcycles with wet clutches may cause slipping in the clutch and gear shafts due to the very low friction that our additive provides.

 

 

Best regards,

 

 

Alon Laster

Vice President Sales

Nano Materials (Apnano) Ltd.

Cell.: +1 917-690-6095.

alaster@apnano.com

www.apnano.com

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Evo da ti ja odgovorim kontrapitanjem.

 

Da li nešto tvom motoru fali pa da to nešto moraš da dodaješ aditiviranjem? Jer, to je i poenta aditiva. Ako je odgovor ne, batali zajebanciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: RD04 (92) i RD07A (98), Varadero (05), AT Adv.spots 2018

Naprotiv, bas zato sto je motor u izvrsnom stanju, zelim da ga dugorocno zastitim. Pitanje je uticaja aditiva na mokro kvacilo, samo to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Evo da ti ja odgovorim kontrapitanjem.

 

Da li nešto tvom motoru fali pa da to nešto moraš da dodaješ aditiviranjem? Jer, to je i poenta aditiva. Ako je odgovor ne, batali zajebanciju.

 

aditivi te vrste zbog kojeg je pokrenuta tema, kao i aditivi koji se stavljaju u ulje u samom procesu proizvodnje (kao uostalom i samo ulje) služe kao preventiva u procesu trošenja i habanja, a ne da bi popravilo kvar .. ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Šta znam, iz nekog mog iskustva velika većina aditiva su prodavanje magle. Ako želiš da motor i menjač zaštitiš kako treba, koristi kvalitetno ulje i menjaj ga blagovremeno. Ništa više nema potrebe da se radi.

 

@strasilo

 

Pa upravo tako, sve potrebne aditive već ima u ulju. Ne postoji aditiv koji će motor ili menjač učiniti večnim. Moje kontrapitanje i jeste bilo upravo u tom pravcu. Da li nešto njegovom motoru fali? Ne mislim na mehanički nedostatak nego da li dobija sve što je potrebno, pa i kvalitetno ulje. Ako sipa i koristi sve kako treba, ni jedan aditiv mu ne treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

i u pravu si i nisi .. :takoje:

 

po mom skromnom iskustvu u radioni, imao sam (ne rijetko) slučajeve da isti motori drugačije ragiraju na isto ulje ... :neznam: grublji i glasniji mjenjač u odnosu na mekši i tiši na dva ista motora sa istim uljem unutra... ista stvar i sa proklizavanjem kvačila ....

 

od situacije da se razmišlja o kompletnom raskopavanju mašine, do toga da se samo promjeni vrsta ulja i motor ide još dugi niz kilometara kao da se ništa nije desilo .. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: RD04 (92) i RD07A (98), Varadero (05), AT Adv.spots 2018

Hvala na ucescu u diskusiji, sve je to poznato i tacno.

 

Ali nema jos uvijek odgovora na pitanje "da ili aditiv, ukoliko se uspe u motor koji u sebi sadrzi i mjenjacki sklop - tzv. mokro kvacilo, smanjuje i trenje lamela kvacila u tolikoj mjeri da prouzrokuje njeno proklizavanje" 0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Da,naj verovatnije ce prouzrokovati proklizavanje lamele!

Zato sam ti i prelepio poruku tj odgovor na isto pitanje koje sam uputio proizvodjacu aditiva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: RD04 (92) i RD07A (98), Varadero (05), AT Adv.spots 2018

Izvor MOTOREVIJA od 24.4.2014. godine

Test | Motorcoat LS 27

" Vjerojatno ste bezbroj puta naišli na TV-reklame u kojima se prezentiraju kojekakvi aditivi za ulje. Nekim čudom, te bi kapi trebale značajno produžiti vijek trajanja motora, smanjiti potrošnju goriva, čak i povećati ukupnu snagu. No, svatko s dozom zdravog razuma neće tek tako povjerovati u svaku izgovorenu riječ, već će se s pravom upitati – funkcionira li to zaista tako i u praksi i je li mi to uistinu potrebno? Slična su si pitanja postavljali u tvrtki Šepić-commerce, još nekoliko godina unazad, kada su razmišljali o plasmanu navedenog aditiva na hrvatsko tržište. Kako ne bi ispalo da „prodaju maglu“, aditiv su prvo temeljito isprobavali „na svojoj koži“. Drugim riječima, propisanu količinu aditiva koristili su u svim svojim privatnim vozilima, trkaćim motociklima, vanbrodskim motorima, ali i manjim radnim strojevima. Kako bi razbio predrasude među oktanskom populacijom, domaći je uvoznik organizirao prezentaciju ... "

 

 

Vise na http://www.motorevij...motorcoat-ls-27

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Hvala na ucescu u diskusiji, sve je to poznato i tacno.

 

Ali nema jos uvijek odgovora na pitanje "da ili aditiv, ukoliko se uspe u motor koji u sebi sadrzi i mjenjacki sklop - tzv. mokro kvacilo, smanjuje i trenje lamela kvacila u tolikoj mjeri da prouzrokuje njeno proklizavanje" 0zbunjen.gif

 

 

neznam šta očekuješ da ti netko kaže... :stabre:

 

nitko među nama smrtnicima nema uvjete i mogućnost napraviti neka neovisna i stručna istraživanja na tu temu ... može ti reći samo svoje mišljenje koje je potpuno subjektivno i zasnovano isključivo na pročitanim materijalima

 

Možeš vjerovati porizvođaču kao što vjruješ ili ne vjeruješ nekom proizvođaču ulja.. pa će ti opet od 100 ljudi biti dobar dio koji će se prepucavati oko nekog proizvođača jer su jedni imali loša iskustva, a drugi samo dobra.. ;)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Mozes sipati taj aditiv i voziti motor pola sata , sat bez pritiskanja kvacila i onda ispustiti ulje i sipati novo ulje. Oni tvrde da se za kratko vreme taj aditiv zalepi tamo gde je trenje najvece....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Teško da će to da ostane na klipovima i zupčanicima posle 65.000 km ili 13 zamena ulja.

Metal se troši, pa samim tim se i aditiv skida.

Verujem da posle 2 zamene ulja nema ni A od aditiva.

Inače ulje se menja zato što aditivi u ulju gube karakteristike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: XVS 950A

Kvačilo, kod većine motocikala, je višelamelasto, mokro i frikciono. Sastoji se, između ostalog, od pogonskih i gonjenih lamela.

Sam rad kvačila se zasniva na frikciji između pogonskih i gonjenih lamela.

Prema tome, mislim da bi korišćenje dodataka motornom ulju koji pre svega smanjuju frikciju, dovelo do proklizavanja medju lamelama.

Kažem mislim, jer nisam upotrebljavao bilo kakve dodatke motornom ulju kod motora na motociklu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Aj' da malo zakuvamo!

Staviti staru lamelu-e,sipati aditiv,vozati se neko vreme lagano,vratiti ispravne lamele i nasuti novo ulje!!!???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Onako kao laik da postavim pitanje...zašto se smatra da će jedna manja firma koja proizvodi samo ta 'magicna' ulja a ujedno ima jedno 1000x manje i lošije uslove za proizvodnju i ispitivanje od nekog giganta da će da naprave bolji proizvod? A oba proizvoda služe istoj nameni tj podmazivanje pokretnih delova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: XVS 950A

Aj' da malo zakuvamo!

Staviti staru lamelu-e,sipati aditiv,vozati se neko vreme lagano,vratiti ispravne lamele i nasuti novo ulje!!!???

 

 

 

Koristio sam, nekada davno, čuveni ruski "Univerzalni modifikator" na fići, škodi 110 L, reno 4 i yugu 45. Samim tim što sam ga koristio na toliko automobila, znači da sam ne zadovoljan njegovim učinkom, nego sam bio prezadovoljan njegovim učinkom (ovo nije reklama za isti, pošto istoga nema dugo na našem tržištu, barem koliko ja znam).

 

 

Modifikator, koliko se sećam, se sipa u novo motorno ulje, motor se ostavi da radi pola sata i tokom tog rada motor se "obloži" zaštitinim slojem teflona, ne vidim zašto gore opisani postupak ne bi fercerao.

 

Bez obzira kako se do lamela dolazi,

jer sve je lakše uz ćevape i .....1Mina.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Licno,malo sam zainteresovan za nano-tehnologiju i u prici sa profesorom na FTN mi covek rece da je to nova grana nauke,da je na sajmu tehnologije msm u Nemackoj gledao dostignuca iz te oblasti i da se jako daleko otislo,ali, da ne kazem teorija zavere ali jako malo podataka ce te naci tragajuci po google.

 

Pricali smo bas na temu aditiva ali napravljenih nano-tehnologijom i da potvrdio mi je neke stvari,smanjenje trenja na osnovu nano-namagnetisanih cestica a samim tim duzi interval zamene ulja,manje habanje ...

 

Postoje razni eksperimenti na you-tube i neke stvari mogu kod nas da se kupe,od aditiva za motor sam odustao jer sam u postu ranije napisao odgovor koji sam dobio od proizvodjaca (uvoznik nije bio siguran za vlazno kvacilo).

 

Zasto to raditi,ako je dobra masina-duze je sacuvati,ako je losija-bar na neko vreme odloziti "generalku"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ajd malo i ja. Nemam iskustava sa potopljenim kuplungom ali neke povratne informacije vezano za samo ulje me navode na zaključak da se i same lamele razlikuju između sebe od motora do motora, odnosno da recimo jedno isto ulje nekim motorima može manje prijati a drugim više u smislu šaltovanja i proklizavanja tako da zaključak o apsolutnom kvalitetu ovakve vrste proizvoda utvrđenim na ličnom motoru bih uzeo sa rezervom.

 

Činjenica je da se namenskom ulju za mokre lamele oduzimaju dodaci koji su lepljivi i naj kliskiji, mahom se radi o molibdenovim kompozitima, a u reklami se upravo tvrdi da je u pitanju dugotrajno oslojavanje što ne može biti postignuto bez dobre adhezije odnosno lepljivosti pa samim tim je to dovoljno za oprez. Ne znam o kom se sastojku radi, tržište je povremeno preplavljeno uvek novim i epohalnim proizvodima takve vrste ali ni jedan proizvođač ulja se ne hvali, niti je ikad, da umešava nešto od toga ala čuveni ruski modifikator i slično.

 

Takođe sva moderna ulja iz ekološkoh razloga su gotovo bez ZDDP-a koji se sada nudi u vidu nekog uljnog pojačivača, koncentrisan kompleks iz navedenog paketa, a po mom saznanju prekomerna količina je čak i kontra produktivna ili bar bez ikakve stvarne svrhe.

 

Lično, bez dobranog iskustva ili nečijeg mišljenja od autoriteta ne bih, i na tarabi piše banka... Adekvatan odabir kvalitetnog ulja uz pravilan interval zamene, ne prečesti, odnosno skraćeni, je recept za dug vek agregata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja