Jump to content

Moto Zajednica

Dje s` Ba ...

Recommended Posts

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Koreni (treci dan, Cetvrtak, 03.07.2014.)

 

Jutrom je Nevesinje obasjano Suncem jace nego bilo koji drugi grad. Okolni planinski vrhovi krecnjacko-dolomitnog sastava odlicno reflektuju sunceve zrake.

 

 

B-147.jpg

 

 

A, a? Ma ko` saliven. Jes` da je ogibljenje podeseno za vozaca od 70kg, ali terao bi ti to pevajuci i ako si eRRas u dusi!

 

Uz konsultacije kuda i kako je najbolje do naseg danasnjeg cilja, i uz junacki stisak ruke, pozdravljamo se sa Mostarcem i napustamo Nevesinje.

 

Po dno Dinare sa severne strane i u blizini Livna je rodjen moj matori. 1948-e se kao sedamnaestogodisnjak obreo u Beogradu i tu ostao zanavek. Pricao mi je tata lepe price o Dinari, Livnu i Livanjskom polju, ali je realno to bio pasivan kraj u to vreme sa malim sansama za prosperitet. Mislim da je i danas dijaspora brojnija od stanovnika Livna i ostalih gradova u okolini. Ja sam davno, pre 30 godina prosao kroz Livno vracajuci se poslovno iz Splita. Eto, samo da zastanem, popio kafu i nastavio dalje. Nisam imao nikog svog, ili nekog prijatelja da bih se duze zadrzao. 2011-e sam imao odlicnu priliku da upoznam Dinaru na pravi nacin da sam ucestvovao na Benduru koji je patentirao Picoda. Potom, naredne godine jos bolja prilika kada su Livnjani Boyze i Gogo organizovali Benduro 2. Tada je voznja bila bas sa severne strane Dinare, ukljucujuci i sve ostale planine koje okruzuju Livanjsko polje. Ni tada se nisam uklopio. Mislim, propustio sam ja i B3 i B4, a po svemu sudeci cu nastaviti sa tradicijom pa cu propustiti i B5. Ali, to sada nije bitno.

Eto, danasnji cilj nam je Livno. Da vidim odakle sam!

 

Od Nevesinja najkracim putem preko Mostara imamo oko 170 kilometara. Ali… zasto mi ne bi, kada smo vec “tu”, skoknuli malo do mora i osolili nasa napacena enduro donja ledja? E sad, nesto ce u tom planu morati da istrpi. Dal` da ne skacemo sa mosta u Mostaru, ili da skacemo, ali da na moru imamo manje od sat vremena za brckanje. Razmisljamo. Od kuce do Mostara imamo oko 450 kilometara, a do mora oko 550. Odluka je pala da zrtvujemo Mostar jer je on blizi i do njega mozemo lako.

Put nas vodi ipak preko Veleza prema Mostaru.

 

 

 

 

 

 

 

B-150.jpg

 

 

 

Asfalt je odlican sa lepim blagim krivinama, a Velez zadivljujuc. Planina se proteze izmedju Nevesinja i Mostara u duzini od 13 kilometara sa najvisim vrhom Botin na 1969mnv. Krecnjackog je sastava (citaj – kamen) sa vrlo oskudnom vegetacijom. Mozda se jednom popnem i na njega, kad recimo Mostarac kupi neku enduracu.

 

 

B-149.jpg

 

 

 

 

 

Sa leve strane puta se u jednom momentu pojavljuje srednjevekovno utvrdjenje “Stjepan grad”.

 

 

B-151.jpg

 

“Srednjovjekovno zdanje - Stjepan grad, nastao je na kasnoantičkoj utvrdi iznad Blagaja koji je bio jedan od najvažnijih gradova u Hercegovini. Ovaj hercegov grad je zapravo bio gradska palača, opasana tvrdim bedemima s nazubljenim vrhovima koji su i danas vidljivi. 

 

U njemu je stolovao Stjepan Vukušić Kosača pa je zbog toga i dobio ime Stjepan grad. Ovaj grad je bio okosnica političkih i vojnih turbulencija hercegove zemlje sve do 1473.godine kad ga je osvojila turska vojska te je postaosjedište i rezidencija kadije.”

 

 

 

Preko tvrdjave se pruza lep pogled na dolinu Neretve oko Mostara, a dalje iza nje se vidi juznohercegovacka visoravan oko gradica Ljubuski.

 

 

B-152.jpg

 

 

 

 

 

Sisli smo u dolinu, na tik prosli pored Mostara i uputili se kanjonom Neretve, magistralnim putem prema Jadranu. Jos kod kuce, kada sam Fibrinu putanju menjao u Leonovu, pretpostavio sam da ce na tom putu biti guzva u saobracaju i odmah potrazio alternativu do mora. Guzve u saobracaju mi je previse u svakodnevnici i ne zelim da se borim za zivot bar kada sam na odmoru.

 

 

B-153.jpg

 

 

 

 

 

Posle petnaestak minuta voznje kanjonom Neretve, skrecemo kod Zitomislica desno ka Čitluku i penjemo se dobrim starim putem sa serpentinama na juznohercegovacku visoravan. Od Citluka prema Ljubuskom i dalje na Vitine ka Hrvatskoj. Dobro sam odabrao. Ovaj predeo nije zanimljiv turistima i sve do Makarske smo vozili skoro sami, osim kada se prolazi kroz naselja.

 

 

B-154.jpg

 

 

 

 

 

B-155.jpg

 

 

 

 

 

B-156.jpg

 

 

 

 

 

Prijatno nas je iznenadila ukupna slika juzne Hercegovine. Od Citluka ka Ljubuskom se oseca preduzetnicki duh. Mnogo je lepih vinograda, mini fabrika i velikih trgovina. Sve deluje napredno i veoma uredno. Zapravo, nije tacno da taj kraj nije zanimljiv turistima. Naprotiv, itekako jeste. Nedaleko od Citluka je opstepoznato Medjugorje, svetiliste rimokatolickih vernika. U letnjim mesecima ipak More vise privlaci turiste, pa iz tog razloga putevi nisu optereceni saobracjem.

 

 

B-157.jpg

 

 

 

 

 

B-158.jpg

 

 

 

 

 

Zvezda je dobro upekla i ispred Ljubuskog smo na jednoj pumpi potrazili malo hladovine.

 

B-161.jpg

 

 

 

Miljan (sedi) zivi u Zagrebu, a ovo mu je zavicaj i tu provodi leto. Bio je student u Beogradu bas kada sam se ja rodio. Ispricao nam je par njegovih dogodovstina iz studentskih dana. On sada ima 70 godina i odlicno se drzi.

 

B-160.jpg

 

Leon se pripremio za plazu.

 

 

 

 

B-159.jpg

 

Za 70 kilometara u Zelenka je stalo 2.88 lit. hercegovackog benzina.

 

 

 

 

 

Usli u Ljubuski

 

B-162.jpg

 

 

 

 

 

Prosli kroz Ljubuski

 

B-163.jpg

 

 

 

 

 

Pored brda Klobuk

 

B-164.jpg

 

 

 

 

 

Zatim preko mosta tihe reke Trebizet

 

B-165.jpg

 

 

 

 

 

B-166.jpg

 

 

 

 

 

… na granicni prelaz "Orah" da udjemo u Hrvatsku.

 

B-167.jpg

 

 

 

 

Prosli ocas granicnu proceduru, a nekada toga nije bilo:

 

Ej, Majstore, ne zajebavaj vise! Glupo je. Vracaj sve kako je bilo!

 

 

...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Nema spavanja , pisi

 

Prozvali me po kuci Grof Radovan. :D

 

 

 

Put Kalinovik-Nevesinje sam prosao pre nekoliko godina po mrklom mraku...kada sam kasnije video koju lepotu nisam video...shvatio sam sta sam propustio. U tom smislu, moracu na popravni...prvom prilikom.

 

 

Kad jednom provezes Teneru preko Morina, ona ce posle sama ici tuda cak i ako ti je samo usput do neke druge destinacije. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

Opet smo sami vozili nekih pedesetak kilometara kroz krs i kamen preko Vrgorca i Podgore, i hop!

 

Isprva se par puta stidljivo pojavilo…

 

 

B-168.jpg

 

 

 

 

 

… a onda BAAAAAM!! Iiiiii, DA! To je to: “More, evo me, stigao sam!”

 

 

B-169.jpg

 

A to li si sve vreme vezbao, c.c.c.c.c?!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B-171.jpg

 

 

 

 

 

Tik ispred Makarske

 

B-172.jpg

 

 

 

 

 

Magistrala od Makarske ka Baskim Vodama. Tu je naravno prometno.

 

B-173.jpg

 

 

 

 

 

 

Baske Vode

 

B-174.jpg

 

 

 

 

 

Centralna plaza u Baskim Vodama. Krkljanac. Neeeeee, teraj dalje!

 

B-175.jpg

 

 

 

 

 

Vrteli su nam neprekidno ventilatori hladnjaka pri brzini od 10km/h dok nismo nasli mirniji kutak u Breli.

 

 

B-176.jpg

 

 

 

 

 

B-179.jpg

 

 

 

 

 

B-178.jpg

 

 

 

 

 

Ja se malo brcnuo i zabo u hlad da osmatram okolinu “dok carlija vjetric mio”…

 

 

B-181.jpg

 

 

 

 

 

… sto nije bio slucaj sa Leonom.

 

 

B-180.jpg

 

 

 

 

 

Dzaba mu poplavele usne, dzaba moje dozivanje i pokazivanje na sat, i pretnja kaziprstom. Ne izlazi taj! Jok!

 

B-180-a.jpg

 

 

 

 

 

Doslo mi da kupim koficu i lopaticu i da pravim kule od peska, ali je plaza bila sljunkovita. Preostalo mi je samo da uzivam u lepoj boji Jadrana i obrisima Hvara i Brača u daljini. Ne bi izasao on do mraka da ga nije poterala ova morska neman.

 

B-177.jpg

 

 

 

 

 

Uh sto ne volim kad se Fudziju istrose baterije bas kad ne treba. A da vidis samo kako je zastrikao kraul ka obali!

 

"Jaoooj Radovane, jedi nešto - će se prekineš.“ (sa naglaskom na KI) – tako bi meni govorila moja komsinica svakog proleca kada se skine zimska gardaroba. Da naglasim, krigla nije moja! Pozajmljena je za potrebe putopisa.

 

B-181-a.jpg

 

 

 

 

 

Posle dvi ure brckanja u moru, gricnuli smo ukusne cevape sa pomfritom i salatom kod lipe Nadaline a posle toga opet put pod tockove.

A jesmo ljoberi. Dosli na more da jedemo cevape. c.c.c.

 

Zanimljivim putem smo vozili od Brele do Livna. Odlican asfalt, penjanje ubrdo, lepe krivine, lepi krajolici – kamen, stene, pogled na more sa visine sa puta ka Gornjoj Breli, pa zatim vinogradi prema Šestanovcu, cetinarske sume prema Cisti Provo, i lepi pasnjaci prema Aržanu.

 

Izmedju Aržana i Livna se nalazi impresivna vestacka akumulacija – Busko Blato (Jezero) koje zauzima povrsinu od 55 km kvadratnih. Tu se namenskim kanalima skuplja sva voda koja u prolece preti da potopi Livanjsko polje. Ista ta voda se koristi za navodnjavanje u danima suse. Steta, stvarno steta. Osamdeset kilometara lepote nemam zabelezeno zbog baterije. Eto dobrog razloga za popravni.

 

Stigavsi u Livno, istog momenta smo bez pitanja podvrgnuti testu kapacitivnosti* i testu istine. To su bila dva testa u jednom. Boyze nas je docekao i odveo u kliniku koja se zove Acoustic Club Livno. Ubrzo je dosao i Gogo i testiranje je moglo da pocne. Znaci, nas cetiri pacijenta ispijamo tecnost zuckaste boje iz neke velike hladne epruvete sa staklenom drskom. Na epruveti pise “Ozujsko”. Test podrazumeva da sto brze popijes sadrzaj epruvete i potom zapocnes neku temu dok medicinska sestra ne zameni prazne epruvete za pune. Ne bi to bio nikakv problem da smo samo nas cetvorica bili u tom testu. Kako je vreme odmicalo, za nasim test stolom se okupilo jos mnogo pacijenata koji su od medicinske sestre trazili da donese jos tih epruveta. I ona je stalno donosila pune, a odnosila prazne epruvte. Test kapacitivnosti sam prosao na mufte, tj. posle druge epruvete sam uocio da je kapacitet popunjen te sam iskusno sve ostale epruvete koje su bile meni namenjene slao pred Boyzija. Pssssss, niko nije vido`, samo on. A mozda ni on nije vido`. Test istine smo svi prosli. Sto ti trezan misli - to ti pijan kaze. A mi smo samo o motorima pricali. Dakle, prosli!

 

B-182.jpg

 

 

 

 

 

Posle smo isli u jos neke livanjske klinike i dobili potvrde da smo spremni za sutrasnju akciju. Na kraju zavrsismo Leon i ja u nekom vucijem brlogu, a gde i kada nestadose Boyze i Gogo pojma nemam.

 

Legenda:

 

*”Kapacitivnost” - termin koji se koristi u elektronici i nema nikakve veze sa kapacitetom stomaka i ispijanjem piva.

 

 

...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Grofe Radovane bilo je pravo zadovoljstvo čitati vaše noćne :moto3: pisanije..

Hvala na trudu.. kao da sam bio sa vama :D:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Nemas pojma , koliko vam zavidim......a imao sam priliku ...1neznam.gif

 

 

 

Svaka cast....

 

posle barda naseg glumista i njegovih remek dela......Zorana Radmilovica...i zauzetosti jednog od primerenih naslova ovo tvoje pisanije ne zasluzuje nista manje do naslova.....Radovan IV 0takoje.gif

 

Bravo Busmane 1care.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dobar dan dobri ljudi.., 225 postova
  • Lokacija: Banja Luka,Republika Srpska
  • Motocikl: Transalp 600 PD06 91.god.;Africa twin RD03

E BUSMAN-e svaka ti dala :D...sad bi sjeo na motor i obisao sve te puteve...mada barem jednom godisnje sav taj put predjem motorom ...PRATIM naj zanimljivije tek dolazi :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Jedna bosanska tura mi se vrti u glavi već 3-4 godine a zavisnost od makadama mi nikad nije bila jača do ove sezone :moto3:

Ovu temu svrstavam u moj 'top 50' za planiranje budućih vožnji !

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Četvrto Zasedanje AVNOJ-a - Enguro 2014 (cetvrti dan, Petak, 04. 07. 2014.)

 

 

 

Danas hitamo u susret Banja Luci. U Srbiji je utemeljeno vise brendova kada su u pitanju organizovane enduro voznje koje se odrzavaju tradicionalno 6-7 godina unazad, pa tako imamo: “Kotlinu” (poznatiju kao Kepojebina) , “Enduro Goliju”, i “Kučaj”. Imali smo i “Valjevske plnine”, ali se taj brend pritajio. Ipak, u tom kraju sada imamo “Odjavnu Spicu” koja se odrzava pred kraj godine. Najmladji brendovi su trenutno “Enduro Stara Planina” i “XROSS CHALLENGE” koji je zapravo u osnovi prava enduro trka prilagodjena svim enduro kategorijama. U poslednje vreme je postao trend da se manje ekipe okupe vikendom i otpice u planinu. U Hrvatskoj je slicna situacija. Ja znam za najzvucniji brend “Benduro”, koji ima karakter putujuceg reli karavana, ali sam primetio da ima dosta zasebnih ekipica koje teraju svoju enduro pricu. U Bosni smo do sada imali dva puta “Han Pijesak” i jednom “Benduro 2” i to je to sto ja znam. Evo je sada u Banja Luci jedna ozbiljna organizacija pod nazivom “Enguro”.

E, tamo smo krenuli danas.

 

 

B-183-a.jpg

 

 

 

 

 

Da li sam prethodne veceri pomenuo neki brlog? Ma neeeeeee, ni blizu brloga! Spavali smo u motelcicu u veoma pristojnoj i cistoj sobi. Kupatilo, tus, udobni kreveti. Leto je i dnevna temeratura ide do 30 stepeni, ali je u Livnu uvece hladno. Kasno u noc je temperatura spala na 10 stepeni. Nije ni cudo ako uzmemo u obzir da smo na 740 mnv omedjani sa juga Kamesnicom (1849mnv) i Dinarom (1913mnv), a sa severo-istoka Cincarom (2006mnv). Grejanje u motelu je upotpunilo komfor i bas sam se odmorio kao da sam u svom krevetu.

Leonu je trebalo 45 minuta vise sna sto je meni dalo prostora za opustenu jutarnju kaficu.

 

 

B-183.jpg

 

 

 

 

 

Dinara je gledala u prozor nase sobe. Stoji ubedljivo nad Livnom kao zastitnik. A ispod nje polje. Sest kilometara siroko i 65 kilometara dugacko, sto govori da ima povrsinu od oko 400 kilometara kvadratnih.

 

 

B-185.jpg

 

 

 

 

 

B-184.jpg

 

 

...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

Kuca neko na vrata.

 

-Daaa, izvol`te!

 

Ta-na-na-naaaa! Tuborgman – Boyze. Dinarska vucina. Kad upravi XT-ejku ka plenu – nema promasaja.

 

 

B-192.jpg

 

 

 

 

 

-“Ajmo bolan, znas ti gdje je Banja Lika?!”

 

- Hehe, znam, vozicemo se pola dana do nje.

 

 

 

Nasi konjici su noc proveli u Boyzijevoj garazi i na karti “Od Vardara pa do Triglava” planirali kuda ce nas danas nositi.

 

B-195.jpg

 

 

 

 

 

 

Gogo nas je vec cekao pred Boyzijevom kucom. Do pre par dana se mlatio po krsu i kamenu sa Afrikom i to onom najtezom – RD04. Sada je “smrsao” jedno 100 kilograma i nervozno rezi sa svojim LC4 ADV-om.

 

 

B-194.jpg

 

 

 

 

 

B-198.jpg

 

 

 

 

 

Saznavsi da je u Banja Luci odnos zena i muskaraca 11:1, Boyzinica je svome voljenom zadenula za prtljag opomenu. Jasno je sta ga ceka kada se vrati ako mu kojim slucajem padne na pamet bilo sta drugo sem voznje. Dobro ajd`, moze i po neki Tuborg ako bas bude mnogo prasnjavo i vruce.

 

B-197.jpg

 

 

 

 

 

Ekipa je spremna, ali smo se malo rastegli i jutro je vec odmaklo. Ostalo je jos da nesto frustukujemo pred put, sto ce nam odneti jos sat vremena.

 

B-199.jpg

 

 

 

 

 

B-200.jpg

 

 

 

 

 

 

Razmatrana je solucija da prodjemo bar deo trase B2 preko Dinare, ali bi to znacajno uvecalo kilometrazu do Banja Luke, a vec je 10h. Necu tako! Necu da je preskocim za 2-3 sata. Hocu da to bude sa guštom i u detalje. Osim toga, znam da ne bih osetio korake malog Jove dok je trckarao Livanjskim poljem i obroncima Dinare igrajuci se sa njegovim Zuckom. Ne bih cuo ni zavijanje vukova zimi o kojima mi je puno puta pricao moj Jogi, ne bih osetio miris polja u prolece, ni sistanje zmija u leto. Neka, sacekace Dinara.

 

Dogovor je pao: Idemo na sever preko Cincara.

 

Mitas C02. U tom momentu presla 5500km. Prijatno sam se iznenadio. Mislio sam da ce do Livna vec biti u kriticnom stanju za off.

 

B-201.jpg

 

 

 

 

 

Taj Acoustic Pub nas je docekao, a eto sada nas ispraca. Koristim marketinsku pauzu da pozdravim osoblje i sve prisutne tog i prethodnog dana.

 

B-203.jpg

 

 

 

 

 

Ne volim da fotkam ljude kada su na zalogaju, ali vidi ti te buce zadovoljne. Burek je bio odlican i obradovah se jako kada je Gogo iz obliznje prodavnice doneo “Dukat”. Zaista nema boljeg jogurta za uz burek!

 

B-202.jpg

 

 

 

 

 

Dakle, Gogo (KTM 640 ADV), Boyze (Yamaha XT600E), Leon (Kawasaki KLR650) i moja zelenkost (Kawasaki KLX650C).

U prevodu - sve nam boje lepo stoje.

 

 

...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

Izvlacimo se ulicama Livna, sto bi rekli, ubrdo.

 

B-204.jpg

 

 

 

 

 

B-205.jpg

 

 

 

 

 

Odosmo pod Bašajkovac do Dumana.

 

Bašajkovac je kameno brdo iznad Livna ispod kojeg izvire reka Bistrica. Duman je njen izvor, a naziv potice od turske reci „duman“ sto znaci dim. U danima kada ima vise vode na izvoru, podize se vodena magla i stice se utisak kao da se izvor dimi, pa je na osnovu toga nazvan Duman.

 

 

B-206.jpg
 
 
 
 

 

 

B-207.jpg
 
 
 
 
 

 

B-208.jpg

 

 

 

 

 

Tu je lep kameni most preko Bistrice.

 

 

B-209.jpg

 

 

 

 

 

B-210.jpg

 

 

 

 

 

 

B-211.jpg
 
 
 
 
 

 

Popili malo `ladne vode pa put pod tockove.

 

B-212.jpg

 

 

 

 

 

Jedan kilometar je bio dovoljan da zavrsimo sa asfaltom. Uraaaaaa!

 

B-213.jpg

 

 

 

 

 

Miris cetinara. Obozavam.

 

B-214.jpg

 

 

 

 

 

Jedan pogled ka jugu i eto je opet Ona.

 

B-215.jpg

 

 

 

 

 

Vrlo brzo smo se popeli na Krug – visoravan sa promenljivom visinom od 1150 - 1350mnv, a koja pripada Cincar planini.

 

B-216.jpg

 

 

 

 

 

B-217.jpg

 

 

 

 

 

Pozdrav starino, a jes` ti lepo na ovom tvom Cincaru! Istina da nismo na vrhu, ali se geografski podrazumeva.

 

B-218.jpg

 

 

 

 

 

Put preko Kruga je cvrst makadam, ali je potrebna mala paznja jer povremeno izviri veci kamen, a okolina mami da protegnes pogled.

 

B-220.jpg

 

 

 

 

 

Opaaa, ovde vec prelazimo na visetracni put. Jos nije postavljena saobracajna signalizacija pa biraj Ago kud` ti srcu drago.

 

B-219.jpg

 

 

 

 

 

Tu je Goran pomislio da se jos nisam razbudio… hihihi, a ja se raspev`o.

 

 

 

 

 

Sacekao me je i od tog momenta je poredak sledeci:

 

Boyze vodi, Leon i ja za njim, a Gogo nas cuva od vukova i medjeda. Ni najgusca prasina ga nije pomerila sa pozicije cuvara. Tako smo vozili skroz do Banja Luke. Osim toga, Goran je iz te pozicije napravio bezbroj fotografija, te uz njegov blagoslov pozajmih neke za ovu priliku. Njegove su sa potpisom i datumom. Neko je mozda vec uocio par komada.

 

B-221.jpg

 

 

 

 

 

B-222.jpg

 

 

 

 

 

Evo Goge, a eno i Cincara.

 

B-223.jpg

 

 

 

 

 

Sad bi BrankoST rekao: “To je ta!”… al` na srecu nije selfi.

 

B-224.jpg

 

 

 

 

 

Od Livna pa do prve pauze kod Borica, voznja je trajala ukupno 20 minuta. Sunce je skoro dotaklo zenit pa je pod boricem ostalo hladovine samo za Leona. Ko pre devojci – njemu devojka (i dete).

 

B-228.jpg

 

 

 

Sa visine od 1300 metara smo imali impresivan pogled na 400 metara nize Glamocko polje. 130 kvadradnih (ili ti cetvornih) kilometara gledas jednim pogledom. Brojke nisu bitne, samo poimas ogroman prostor i zelis da napravis jedan vazdusasti korak i otisnes se u let.

 

B-226.jpg

 

 

 

 

 

U sledecem momentu osecam da mi Sunce zraci u potiljak a mesta pod boricem nema.

`Ajmo mi braco dalje dok ja stvarno nisam poleteo.

 

To je izraz endurasa prikljucenog na prirodno napajanje. Sunce zari, a udises svez planinskli vazduh.

 

B-227.jpg

 

 

 

...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

Pre pokreta jos jedan osvrt u krug po Krugu:

 

 

 

Cincar

 

 

B-231.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Juzno od Glamockog Polja - Golija

 

 

B-229.jpg

 

 

 

 

 

 

Okret u nazad, kad opet Ona. Dinara. Neka, neka… samo ti zovi!

 

 

B-230.jpg

 

 

 

 

 

Makadamski put je bio uzan i spustao se ka polju u obliku serpentina. U vise navrata je bio jako strm i obrastao zbunjem i granama drveca sa strane.

 

 

B-232.jpg

 

 

 

 

 

B-233.jpg

 

 

 

 

 

B-234.jpg

 

 

 

 

 

U jednom momentu su se grane toliko nadvile da smo bukvalno morali da se sagnemo ispod visine kormana, a pri tom da vozimo kolotragom koji je blizi granju jer je onaj drugi pretio da skliznemo u provaliju.

 

 

B-235.jpg
 
 

 

 

 

 

B-236.jpg

 

 

 

 

 

Nadje se tu i po koja zmija da ti sklupcana predje put vrteci se sama oko sebe. Zao mi je sto nisam imao kameru da ovekovecim njen neobican nacin kretanja. Mozda je to neka njena komunikacija sa potencijalnim nadolazecim neprijateljem koja govori: Vidi me, vidi me, i stani da ja prodjem, inace… Na obostranu srecu, rastali smo se bez kontakta; ona u travu kraj puta, a ja nizbrdo ka Glamocu.

 

 

B-237.jpg

 

 

 

 

 

B_(238).jpg

 

 

 

 

 

Po silasku u ravnicu smo jos neko vreme vozili veoma prasnjavim makadamom, a zatim se pojavio uzani asfaltni put pun kravlje balege koji je vijugao od sela do sela po obodu glamockog polja. Potom smo presekli polje jednim dugackim pravcem i onda opet nekom dugackom ravninom, koja je nekada bila aerodrom, do Glamoca. Usled nedostatka krivina i uspona sve mi je odjednom postalo monotono i samo sam cekao da prodje. I proslo je. Poceli su opet usponi, lepe krivine i cetinarske sume. Negde oko Mlinista je iza jedne desne krivine, sa leve strane puta, bljesnuo veliki parking nasut rizlom. I restoran. Pauza!

 

 

 

B_(239)a.jpg

 

 

 

 

 

 

B_(239).jpg

 

 

 

 

 

 

Gogo salje slike na FB, cisto da se zna gde smo. Leon je odnekud izvadio kartu i prstom memorisao tacku nase trenutne pozicije, a Boyze smislja narednu off deonicu. Dok on iznosi predloge kuda bismo mogli dalje, pred ocima mi se pojavila slika Leonovih kofera dok se provlaci kroz granje kada smo se spustali sa Cincara. Neznajuci kakvi nas tereni ocekuju, a sume u Bosni mora biti, predlozih da ostatak puta ispeglamo asfaltom. Prihvaceno momentalno i troglasno bez otpora. Prosto sam ostao sam sebi nedorecen. Pih bre, pa kakvi ste vi to endurasi kad jedva docekaste asfalt?! Na parkingu doprskasmo malo lance jer nismo jos od Nevesinja. Petnaestak minuta smo vozili veoma kvalitetnim asfaltom sa sirokim trakama u parvcu Mrkonjica. Put se penjao i spustao kroz lepe mesovite sume. Krivine skoro jedna na drugu, al` nisu bile preostre. Taman da moze da se potera, a da usporavas samo agregatom. Milina. Tek sto udjosmo u ritam, uspori Boyze iznenada pred jedno neupadljivo iskljucenje sa desne strane, i ode tamo.

 

 

...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

užitak je i naš dok citamo vaše uživancije. pozdrav.

 

 

Drago mi je da Vas vidim u lozi Gos`n Mile.

 

 

 

 

Drugari, hvala svima na lepim recima! Sada osecam obavezu. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Oćeš da turiš i neki trek log sa prašnjavih deonica?

 

Na zalost NE. Posvadjao sam se sa đi-pi-es-om pre tri godine.

 

 

je busmane sta se zajebavaš ajd piši1nanana.gif

 

Sta je?! Petnaest minuta vozis i opet bi na pivo?? :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

Put se penjao i spustao kroz lepe mesovite sume. Krivine skoro jedna na drugu, al` nisu bile preostre. Taman da moze da se potera, a da usporavas samo agregatom. Milina. Tek sto udjosmo u ritam, uspori Boyze iznenada pred jedno neupadljivo iskljucenje sa desne strane, i ode tamo.

 

* * *

 

 

 

Ne kapiram iznenadnu reakciju, ali pratim. Opaaa, makadam! Smeskam se pod kacigom. Ma nema tih krivina na asfaltu koje mogu da zamene radost makadama. A Ti prijatelju, drugi put kad krenes u off, umesto aluminijumskih kofera ponesi bocne torbe, kao sav "normalan" svet. Mislim, dobri su ti koferi i lepi, i stane u njih Boga-Oca, al` kruta je to veza. Nije to za drndanje po kamenu i provlacenje kroz sumu.

 

 

 

B_(240).jpg

 

 

 

 

 

 

Ma nije proslo dve minute, kad zabode Boyze neku hladovinu.

 

 

B_(242).jpg
 

 

 

 

 

 

Kroz krosnju se nazire neka brvnara ali ne znam o cemu se radi. Sto je dobro kad si sa nekim ko zna.

 

 

B_(244).jpg

 

 

 

 

 

 

Mislim da sam se ususkao u najmracniju hladovinu u BiH.

 

 

B_(243).jpg

 

 

 

 

 

B_(245).jpg

 

 

 

 

 

 

On je slikar. Boro. Od svog cardaka je hteo da napravi galeriju, a to se razvilo u nesto mnogo vise i vece.

 

 

B_(247).jpg

 

 

 

 

 

Pokusacu najiskrenije da opisem ovo mesto:

 

 

B_(246).jpg

 

 

 

 

 

 

To je prostor u prirodi koji je vizijom umetnika *Covek za sebe pravio* i dozvolio drugima da vide njegovo delo. Boro je iskoristio naizgled obicnu sumu, koje poBosni ima kol`ko `oces, i skockao svoj raj. Taj proces zapravo jos traje i ne verujem da ce se ikada zavrsiti. Da smo ostali malo duze, mislim da bih doziveo katarzu. Da ne shvatite pogresno, nije to religijsko svetiliste, daleko bilo, ali spokoj koji se oseca je dovoljan da odmorite telo i procistite dusu. Tome doprinosi ukupan ambijent svojom arhitekturom, cistim potokom koji protice sredinom dvorista, cvrkutom ptica sa stoletnih stabala, jezerom u koje se uliva potok, detaljima koji nesto govore…

 

Stalni nastanjenici su Boro, dve devojke, jos jedan muskarac i macka. Prijatni, neposredni i tihi, dozvolice vam da se unesete u svoje misli dok oni nesto rade, ali ce uvek biti blizu ako vem nesto treba. Ili ako zelite samo da razgovarate. Verovatno je tu mnogo zivlje u vecernjim satima, narocito kada je organizovana poseta nekog dobrog svirca kao sto je Vlatko Stefanovski, ali sam siguran da i tada Zelenkovac salje istu poruku.

 

Ne bih da tupim u trazenju nekog adekvatnijeg izrazu za ovo mesto. Neka ostane kako ga je Boro nazvao – Eko Zona Zelenkovac.

 

 

B_(248).jpg

 

 

 

 

 

B_(249).jpg

 

 

 

 

 

B_(250).jpg

 

 

 

 

 

B_(251).jpg

 

 

 

 

 

 

B_(279).jpg

 

 

 

...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

...

 

 

Ovde verovatno zive Ivica i Marica, ali su trenutno negde zalutali. Ili je to ipak vesticina kuca?!

 

 

B_(265).jpg

 

 

 

 

 

Soba otvorenih ociju...

 

 

B_(266).jpg

 

 

 

 

 

… a odma` pored nje - Taboo soba

 

 

B_(267).jpg

 

 

 

 

 

Odakle nam upravo izlazi junak!

 

 

B_(268).jpg

 

 

 

Hihihi... mislim da ce sada da proradi ona varjača.

 

 

...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja