Jump to content

Moto Zajednica

Devojka za jedan dan

Recommended Posts

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

U fabriku sam stigao osećajući se kao da na nogama nosim bukagije.Proveo sam besanu noć ''treće smene'' bezvoljno otaljavajući posao...

Ujutru pred kraj radnog vremena odoh u fabričku menzu više zbog želje da vidim druge ljude nego zbog bućkuriša od kafe koju tamo mogu da popijem.

A tamo kao i obično,rasprava o utakmici,o plati,o gajenju kukuruza i debelih svinja...s obzirom da se prosečno radilo efektivno oko 3 sata imalo se vremena za palamuđenje...

Seo sam s kraja dugačkog stola na okruglu stolicu podesivu po visini i srkutao kafu posmatrajući čoveka prekoputa.

Pogana nakazna ideologija, pogubna za normalan svet stvorila je ljude podmuklog,lisičijeg izraza lica koji se toliko trude da čuju sve što
se priča da im se valjda zbog toga uši razvijaju prekomerno pa im lobanja deluje nesrazmerno.Ili ih Gospod tako obeležava da nas podseti da postoji ''fabričko ušno odeljenje''?

I pogled im je kao u ljudi koji skrivaju neku strašnu tajnu.Valjda nije lako biti špijun i doušnik...

Oni su uvek,u svakom OOUR-u zaposleni kao neki referenti za PPZ ili pomoćnici zamenika referenta za ONO i DSZ a u stvari im je posao da špijuniraju svoje kolege.

Šta god ''sumnijivo'' čuju i vide trče svojim gospodarima u DB da prijave.Gadio mi se čovek čije sam lice proučavao a nije mi bilo jasno kako jedino on nije znao da nedavno uhvaćeni upravnik pogona krade celofan u dosluhu sa pomoćnikom magacionera i vozačem kamiona?

Njega je tog jutra izgleda najviše mučilo KO je od radnika na oglasnu tablu okačio ogroman komad kartona na kome je debelim ''markerom'' bilo ispisano ''VEROVALI SMO U ZDRAVKA''.

Pakosno sam se nacerio...neće saznati nikad...
 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

''Kako je bilo na moru kolega?'' trže me glas druga člana radničkog saveta,starijeg čoveka i ortodoksnog komuniste koji sede pored mene spuštajući  šoljicu sa kafom na zelenu površinu stola.

Pored kafe spustio je na sto i jednu salamu umotanu u  papir koju je kupio da ponese kući.

''Ima li dovoljno golotinje tamo gde si bio''? nastavlja pitanje pomalo ironično jer pripada onom soju ljudi koji smatraju da se na more odlazi isključivo radi

nekih voajerskih poriva.On čvrsto veruje da neoženjeni momci golo žensko telo mogu jedino na plaži da vide...

Zadovoljavanje potreba probavnog trakta je glavna preokupacija u životu takvih ljudi a ''alpsku salamu'' koja se u fabričkoj menzi kupuje bonovima za topli obrok  smatraju jednom od većih civilizacijskih tekovina.

 

I dokle god bude bilo jeftine salame za bonove tapšaće odlukama ''glavnih organa samoupravljanja'' kakve god one bile...

Ovaj je čovek uvek saglasan sa onim što kaže ili predloži direktor...

Posmatrao sam ga nekoliko trenutaka kao retku bubu.I njega i salamu...direktoru vikendica plaćena fabričkim parama i ''promuvana kroz

 

papire'' građevinskog preduzeća u komšiluku a članovima radničkog saveta salama i obećanja o ''boljem radnom mestu''...pošteno,svako

 

ima svoju cenu...i svakome se sa zida kezi prašnjavi natpis ''socjalizam=pravedno društvo jednakih'' odštampan krupnim slovima na plavom papiru...

A ispod njega ''samoupravljanje=naš put u budućnost'' koji je meni delovao zloslutno...

-Ima matori ženskinja ko'lko voliš,golišavih,lepih,radodajnih...kad kreneš na more obavezno ponesi dobar kurac -ako imaš, naravno..

Gromoglasan smeh se zaori nevelikom prostorijom a ja izađoh u prohladno Avgustovsko jutro...

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Kad prođem kroz fabričku kapiju i sednem na motocikl zaboravim da išta drugo postoji,život je dobijao drugu dimenziju....od fabrike do Loznice nije daleko a moj je cilj toga jutra ''plavi jadran'',kafana na samom centru Loznice.

Seo sam u baštu za rasklimani stočić i poručio lincuru.Trgnuću jednu dok čekam da se otvori Loznička banka koja je prekoputa kafane.

Da tražim još čekova i da vidim situaciju na tekućem računu.Onda valja ''zvorničke pare'' prenositi u Lozničku banku da se anulira minus ako ga ima na računu...

To ću morati da napravim samo jednom,eventualno dvaput jer će inflacija ''pojesti'' vrednost mog duga,nešto će ''pokriti'' i plata...(inflacija je u godini 1988-oj prešla 200 % ,iduće godine se merila hiljadama)

Ekonomski slom države je postajao sasvim izvestan a šta će se onda dogoditi živo me je interesovalo?Niz moje misli je kao vrisak proletao naslov ''zapiši to,Kiš'' sjajnog Egona Ervina Kiša...

Valjda zato zaokružih članak u Politici koju sam našao na kafanskom stolu...izveštaj sa neke sednice CK SKJ...a tamo doslovce:

„Znatan broj izvršilaca krivičnih dela u privredi (zloupotrebe, pronevere, pljačke, mito, korupcija, nesavesno poslovanje, zaključivanje štetnih ugovora i dr.) bili su članovi Saveza komunista i u pravilu na rukovodećim funkcijama (poslovođe, komercijalni rukovodioci, računopolagači, a među njima i direktori, odnosno predsednici i članovi poslovodnih odbora). Ova pojava nanosi veliku štetu ugledu Saveza komunista i njegovoj vodećoj idejno političkoj ulozi u društvu.“

Drugovi sastanče i prave izveštaj o nečemu što valjda i deca već znaju...I otkud im mišljenje da su u očima normalnog sveta ikad bili ''ugledni''?

Kad novine to smeju da objave kakva li je tek stvarna situacija?

Optička iluzija doduvavana američkim dolarima i gastarbajterskim dojčmarkama  počinje da se urušava.Na svetlo dana stidljivo i polako izlazi Istina...
 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Preko mosta na Štiri prema meni je koračala jedna poznata prilika,moj drugar a inače lekar po profesiji.Ide sa dežurstva i obradovasmo se slučajnom susretu.

Rado je prihvatio moj poziv da ''popijemo po jednu''.Krenuo je kod majstora koji mu popravlja auto,posedovao je neku prepotopsku starudiju.

Ipak,doktori su pravi dušebrižnici,jel' sve u redu pita me on.Nešto mu ne delujem kao da je baš sve kako treba?

Osećam se ko izduvana lopta odgovaram ja.Odmor od cela 22 dana sam potrošio,sad valja ispočetka...rintaj,radi...stiže jesen,za njom eto i zime,nema vozanja ...bez veze...

Nešto kao vojnik kad se vrati u kasarnu sa redovnog otsustva...kucnuh olovkom i na onaj članak u novinama...

Klimao je glavom saosećajno i odmahnuo rukom na novine...a što ne ''uzmem bolovanje'' pa negde malo otputujem kolko da se provozam?Prepredenjak jedan,zna on dobro koliko ja volim da vozim motocikl.

Mogao bi nešto da učini za mene,pa drugari smo...ako imam zdravstvenu knjižicu pri ruci?

Ili da mu je u toku dana ubacim u poštansko sanduče a on će to sutra na poslu da završi?

Ne mogu da mu se suprostavim,njegovi su argumenti previše jaki...on vidi da mi je malo oporavka potrebno,ko može to bolje da proceni nego lekar?

Uzgred dodaje,''čitaj malo onoga Froma''.Obojica tad pomislimo na  ''bekstvo od slobode'' ...

Pa naravno,dostaviću mu knjižicu do večeras,neću se suprostavljati mišljenju lekara...jedna maglovita misao bljesnu u mojoj glavi...

U to ime naručih još dve rakije...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

 ....................................................

Ubacio sam krupnu kovanicu u telefonski aparat i pažljivo otipkao podugačak broj.Javi mi se telefonista na centrali te zatražih lokalni broj.

-Ja sam majstore,jesi uradio šta?pitam lekara koji mi se javio.Moram saznati od čega sam bolestan.

''Aha,ti si...e slušaj,slomio si trokanter kad si pao sinoć s motocikla a ja sam te primio kao hitan slučaj,razumeš''

-Šta sam slomio??...trokanter??šta ti je to da prostiš?

''To ti je ...bla,bla..(latinski)ispod plećke...bla,bla...ono što si ti slomio,imam snimak,ne brini ništa''.

-Moram li sad u Viskozinu ambulantnu da se javim?

''Ma sve sam ja završio,putuj igumane i ne brini za manastir,javi samo na posao da si od juče na bolovanju!Ajd srećno!''

Otipkao sam drugi broj i zatražio lokal na mom radnom mestu,javio mi se poznati kolegin glas.

-Ej kolega slušaj,...roknuo sam sinoć s motora i slomio trokanter,na bolovanju sam,biću malo duže,reci šefu...''

''Naopako,šta si slomio??Trokanter??Šta je to Bog te mazo'??''

-Ma to je nešto...bla,bla..ono što sam ja slomio...boli u pm.,ufalčovana mi ruka, ne mogu da se pomerim''

'''Aha,dakle trokanter  je ono nešto što si ti slomio  ..to..nešto bla,bla....boli u pm.,rećiću šefu,ne brini ništa...''

Izašao sam iz govornice na čijim vratima je nacrtan telefon a ispod njega natpis IN LAND UND AUSLAND...

Govornica je ispred same glavne železničke stanice usred Minhena,baš pored malenog parkinga za motocikle gde okupan prepodnevnim Suncem ponosno stoji moj MZ ,prašnjav i ulepljen bubama,sa torbom na korpi...

Pogledao sam sat na zidu stanice,bilo je pola jedanaest.Skoro četrnaest sati mi je trebalo da zgazim tih 960 kilometara koliko ima od poštanskog sandučeta mog prijatelja do mesta gde sam stajao...lepa vožnja po prohladnoj avgustovskoj noći me baš osvežila,nisam osećao nikakav umor...

 

.....ostaću kratko u Minhenu a onda odoh dalje,negde daleko na severu ove velike zemlje na mene čeka jedan par prelepih nogu bronzane boje...

Ali to je već neka druga priča...

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 25

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Узбудљиво, животно и занимљиво! Пуно боја, мириса, укуса и чега све још! Времеплов!

 

Вредело је чекати!!!

 

Штампар, улепшао си ми дан. Хтедох да спавам, али стигла посластица:...

 

Мислио  сам  да цитирам неке делове, али на крају би их било толико да не знам шта бих пре. Поред свега осталог, ти си и врсни хроничар тог доба

 

ПС: Фабрика мотоцикала, уз „Путевима и џадама“ и „Земљу ватре“ спада, по мени,  међу 3 најбоља путописа на овом форуму. Без конкуренције.

 

И још једном апалујем на Управу да уведе књижевну БЈБ награду за путопис, а зашто не и за Путпописца, као оно - за одређено дело и укупан допринос. Номинујем те у обе категорије. Што би се речником тог доба рекло, пошто си се посветио развоју братства и једниства али и бескласног друштва, за орден рада са златним венцем!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

@stampar

 

neretva1.jpg

 

neretva2.jpg

 

Druze moj...Ove dvije fotke su ti napravljene na relaciji Mostar - Jablanica na pocetku ulaska u Neretvljanski kanjon prema Jablanickom jezeru. ;) Zadnji put sam prosao ovom dionicom davne 1990-te kad sam zadnji put bio na Hrvatskom prioriju, tj u Zaostrogu ( Pisonja i Zuga....Sta je govorio Lepi, a dodao Boke? :moto3:  ) , a inace ovom rutom sam savko ljeto putovao od 1966-te posto sam isao kao dijete kod djeda i babe ( i ostale oceve robine ) u Capljinu na ferije,a onda na more. Tako da relaciju od Tuzle preko Sarajeva i Mostara do destinacija na Jadranu znam napamet, kao i sve one kafane uz put od Konjica do Jablanice sa sve raznjevima na kojima su se pekli ( okretali ) janjci i razleglim mirisom pecene jagnjetike duz puta kojem se nije moglo odoliti.  :ooo:

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponekad pozelim da sazrim i odrastem. Cisto da bi zrelo ozbiljno, 575 postova
  • Lokacija: Bgd Dorćol
  • Motocikl: NC750XA‚ Beverly 350

Svaka cast!!! Obavezno da me neko obavesti o drugom delu romana sa "nogicama"!  :)

 

Ja moram jos jednom da glasam za ROMAN!!! :takoje: :takoje: :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Jaca 125

Не налазим речи да опишем колико сам одушевљен причом..., не постоје ни речи да опишем колико је прича одлична.

Једноставно остао сам и без текста и без речи, а ускоро и без слова...

Колега на знам да ли си писац, али ако ниси постао си и искористи тај дар!!!

Поздрав,  :jee1:  :care:  :takoje:  :zdravo:

 

п.с. Вредело је чекати наставак, читаћу га поново!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 486 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s - Ferdinand

Štampar, svaka ti čast na pisanju, priči, memoriji, stilu, kao i retkim ali dragocenim fotografijama!

 

Putopis je bez greške! Pravo blago na forumu!  :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Karađorđevo-Bačka Palanka-Kraljevo
  • Motocikl: Suzuki gsx 750f

Vrhunski!!!!! Bolje ni ne pokušavati opisati to koliko je sve napisano kvalitetno sročeno. Svašta bih da dodam, ali neka ostane ovako.

Posle čitanja u jednom dahu ostajem bez reči, a u glavi samo misli...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: http://www.youtube.com/watch?v=t-JcFnq_Tok
  • Motocikl: Bajs

.......

Izašao sam iz govornice na čijim vratima je nacrtan telefon a ispod njega natpis IN LAND UND AUSLAND...

 

Govornica je ispred same glavne železničke stanice usred Minhena,baš pored malenog parkinga za motocikle gde okupan prepodnevnim Suncem ponosno stoji moj MZ ,prašnjav i ulepljen bubama,sa torbom na korpi...

WTF?? kakav fleš...  bravo majstore, teleport ti radi kao doxa!  :care: :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Odlicno stivo i ono sto je srz bajkerskog nacina zivota, a ne samo zavrni gas 15 km od kuce i udri koliko moze da ide. 

 

 

@Stampar

 

Bilo bi pozeljno da napisete jos neki ovakav putopis, ma ne mora ni putopis, moze i neku pricu, pisanje vam "ide od ruke".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

Na kraju se ispostavi da povratak forumu posle duze pauze i nije tako losa ideja, jer putopise poput ovog mogu da procitam iz cuga.

 

Bravo, Štampar!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja