Jump to content

Moto Zajednica

Devojka za jedan dan

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Karađorđevo-Bačka Palanka-Kraljevo
  • Motocikl: Suzuki gsx 750f

Meni je ova priča neopisivo zanimljiva. Stil pisanja je vrlo zanimljiv. Treba imati šlifa za ovakve stvari. To ne može svako.

Ne bi mi bilo ni na kraj pameti da ću danas čitati šta je bilo 1988. godine. Za mene, još uvek, zlatne godine. Živelo se dobro i moglo se puno toga.

Toliko toga je sjajno opisano da nenam reči.Babu- Fikreta i njegovu rabotu si opisao gotovo savršeno!1care.gif

Ma, sve je ... Probudio si u mnogima od nas gomilu sećanja...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Nema smisla da se ja javljam u ovoj temi jer sam u to vreme tek dobio plavu kapu i crvenu maramu ali nisam mogao da izdrzim da ne napisem SJAJNO -SVAKA CAST na stilu i prici1care.gif1care.gif1care.gif jedva cekam nastavak1Mina.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 345 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzana je stroj ...

Da bi se uspešno obavilo ''branje para'' seo sam na motocikl i odvezao se do Zvornika.Tad nije bilo granice na Drini a put do Malog Zvornika je bio isti kao i dan danas...

 

Pun rupa i džombi koje MZ lagano ''guta'' zahvaljujući mekanom ogibljenju.Rekreativna vožnja do Zvornika je uspešno odagnala laki mamurluk i popravila raspoloženje.

 

U Zvorniku su postojale dve banke koje su mi bile zanimljive,Privredna banka Sarajevo i Invest banka.

 

Tamo nosim po deset čekova da unovčim.U bankama su strašne gužve ali nema mi druge nego čekati u redu...Dajem blagajniku zelene papiriće potpisane mojom rukom i uz čuvenu rečenicu ''FIKRETUJ MI OVE ČEKOVE'' čekam da on izbroji pare...to je ko neka lozinka ...tad je još moglo po deset čekova da se unovči u ''tuđoj banci'',kasnije smo ograničeni na tri.

 

''Fikretovanje'' čekova je bio način da se dođe do para uz podsećanje na popularnog babu Fikreta Abdića,direktora Agrokomerca iz Velike Kladuše poznatog po aferi sa menicama ...

 

(Babo je izdavao menice bez pokrića i upao u platni bilans zemlje poznate po ogromnom broju ekonomskih stručnjaka koji su posle nekoliko godina primetili šta radi babo Fikret,čak mu je i suđeno zbog toga.)

 

A reč je o menicama bez pokrića u vrednosti jedne milijarde dolara...

 

Narod je inače voleo babu Fikreta jer je kažu sve što zaradi Agrokomerc davao u plate radnicima i sebi u džep...za dobavljače,fondove i Saveznu kasu ostajale su samo menice bez pokrića...

 

Duže vremena odlagan sunovrat ekonomije SFRJ gledao sam iz prvog reda...polako i neumitno stizali smo do ''argentinskog scenarija'' ...

 

Za inflaciju se oduvek znalo:čašćava dužnike i kažnjava poverioce!'Što se uvalim u veći dug bolje ću da prođem'' znali su da kažu mudri ljudi onoga vremena...

 

Dobismo tako i novu novčanicu prozvanu od milja

 

''devojka za jedan dan''.Novčanica sa likom devojke-(''Dubrovčanke'')vrednosti 50.000 dinara kolko je trebalo ''za jedan dan u Dubrovniku''...na reversu je bio crtež Dubrovnika...

 

50000-Dinara-1988.jpg

 

Gubim se u opisu ,da li si siguran da je 88 ovo sto pises ,bili su novi pa stari dinari ali se secam da je 90te bilo 7 din 1 dm ?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

to je bio novi kurs koji je resetovao ante markovic. Ne secam se tacno koje godine, ali plus minus 90-te.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Sve me neodoljivo podsećalo na ''Crni obelisk''...

 

Iz Zvornika se odvezoh na Divič u lepu kafanu na brdu iznad jezera,popularni ''VIdikovac''.Volim da klopam i uživam u pogledu na Drinsko jezero.

 

Napunio sam džepove parama,valjda će biti dovoljno,razmišljao sam dok sam srkutao pićence posle ručka.Savest mi je bila mirna,za tim parama niko neće zakukati.

 

Skupio sam simpatičnu svoticu od 850.000 dinara...ili 85.000.000starih dinara....ili otprilike 800 DM,skoro četiri svoje tadašnje plate...

 

A i vratiću ih,zlobno sam se nakezio.Saznao sam inače u nekoj temi na forumu koji često posećujem da je tada plata bila ''par soma maraka'',baš me lepo nasmejalo kad sam to pročitao..

 

Ručak plaćam naravno čekom a konobar insistira da ne pišem datum.Knjigovođa će upisati datum kad bude plaćao neku robu mojim čekom jer mu je to jednostavnije nego da ''pravi papire'' za naplatu od moje banke... ček će tako ponovo otići ko zna gde...državom lutaju zeleni papirići a na kraju tog lanca nema ničega...

 

Pri povratku kući sam skrenuo kod vulkanizera.Doduvao malko gume a kod kuće sam to popodne podmazao lanac tovatnom mašću.U fabrički kompletić alata ubacio sam dve nove svećice.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Sutradan ujutru ustao sam lepo naspavan i odmoran.Krećem odmah posle kafe,pažljivo sam na motocikl pričvrstio tank torbu a šator i vreću sam stavio u vojničku transportnu vreću .

 

 

Moj drugar će paziti Rex-a dok ja nisam tu,sigurno će i kakav ''tulum da učini'' da se iskoristi prazna gajba.Nek' radi šta 'oće samo da pazi na REX-a.

 

Ipak sam ga zamolio da u kuću ne donosi robu sumnjivog porekla i da ne dovodi maloletnice.Nasmejali smo se obojica....

 

Svraćam u Loznicu,najpre kod lokalnog dilera da konvertujem one dinare u ''čvršću valutu'',zatim odlazim da pokupim Krokija i odbijam da ''ljuljnemo po jednu rakiju za srećna puta''..

 

Kad god sam išao na dalji put izbegavao sam alkohol...

 

Do Rumske raskrsnice smo stiglo brzo, nije daleko-90 kilometara.On ostade da stopira a ja produžih u BG.

 

 

Pedesetak kilometara od Rumske raskrsnice do Beograda sam prosto preleteo onoliko brzo koliko je MZ-e mogao.

 

Malena treba da me čeka na ulazu u Kalemegdanski park...

 

Video sam je čim sam stigao,prišljamčio joj se neki vojnik.-Šta ćeš s vojnikom nesrećo jedna?-pitam je tobože strogo dok se vojnik udaljava.

 

Ona se srećno smeška i priča mi kako joj je vojnik objašnjavao da ja sigurno neću doći...

 

Njenu torbu sam zakačio pozadi preko vreće pomoću pak tregera,obična putna torba čak ne mnogo velika.

 

Malena je od rođake pozajmila neku ''rokericu'',jevtinu jaknu od skaja,kacigu sam joj ja doneo.Jakna ne uliva neko poverenje ali to je što je.

 

Ja sam kriv,poverovao sam joj kad je rekla da rođaka ima odličnu moto jaknu...eh,dete...pa kako bi i mogla da zna šta je odlično a šta ''može da posluži''?

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Krenuli smo odmah iz Beograda,valjalo je požuriti jer do Rijeke ima dosta da se vozi a ne znam kako će Malena to podneti...

 

Na izlazu iz BG primećujem previše automobila milicije a u suprotnoj traci auto puta nema nikoga?

 

Par stotina metara od auto puta video sam pravilan vojnički stroj kako se polako pomera kroz njivu...?

 

Kraj puta stoji milicioner i pokazuje mi rukom da požurim??...sigurno treba da prođe neki ''važan drug'' ...

 

Shvatio sam kad smo stigli do skretanja za Surčin,velika koncetracija milicije i vojske,zatvoren auto put do Surčina značilo je da stiže neko jako važan.

 

Kasnije sam saznao da je u BG toga dana stigao nesrećni Radživ Gandi,naš nesvrstani ''brat'' koji je par godina kasnije završio život u zagrljaju svoje zemljakinje opasane explozivom...

 

Na auto putu MZ je uz svo dužno poštovanje jako udobnom i upravljivom motociklu ipak malo spor.Natovaren je kao mazga i mislim da on to može da nosi bez problema ali kad ne bi bilo vetra koji me jako usporava.

 

Tad vozim četvrtom,izvlačim ga do kraja a onda hitro šaltam u petu.Petom on ide lepo neko vreme na punom gasu ali pustim li na trenutak tj.smanjim gas motocikl gubi brzinu nepovratno...

 

Onda opet ispočetka,četvrta pun gas pa šaltanje...kad osetim jači vetar i ne prebacujem u petu,vozim četvrtom na punom gasu...ne smeta to njemu ali mene nervira.

 

Stari ''četvorobrzinac'' (TS)je imao ugodniji menjač mora se priznati.

 

Kad nema vetra motocikl zavrnem do kraja u petoj a on tad pokazuje čak i preko 130 km/h i lagano podnosi tu brzinu.Ipak,to radim samo nakratko,uglavnom vozim oko 110-120 km/h.

 

Vozio sam prema zapadu u susret nekim na izgled neprijatnim oblacima.E nazdravlje,video sam šta nas čeka -kiša je negde ispred.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Odlično slikaš to vreme, a još bolje sebe u njemu.

A da je bilo onih sa platama od par hiljda maraka, bilo je. Poznavao sam više njih. Kao i onih sa par stotina maraka. Isto kao i danas. Ili što bi moj deda rekao: "I pre i posle rata, uvek je bilo isto - šofer napred, putnici pozadi".

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Odlično slikaš to vreme, a još bolje sebe u njemu.

A da je bilo onih sa platama od par hiljda maraka, bilo je. Poznavao sam više njih. Kao i onih sa par stotina maraka. Isto kao i danas. Ili što bi moj deda rekao: "I pre i posle rata, uvek je bilo isto - šofer napred, putnici pozadi".

 

 

:lol: pa naravno...moj pokojni kum,inače ''šofer'' je ponekad skretao ovde kod mene...

 

''De molim te pomozi da odvadim ovaj višak pomorandži,ima jedno 200 kg''...

 

ili...''parkiraj negde ovih 5 kartona vinjaka što mi je preostalo''...

 

''Poznaješ li nekog kamenorezca,imam tablu mermera''...

 

 

Poslovođa u gvožđari me sretne pa pita poznajem li koga da mu treba elektromotor?Ili elektroorman sa osiguračima,povoljno...

 

Trgovac nameštajem posle inventara mi se hvali...''ostalo mu čisto dva regala i spavaća soba,častiće dobro ako ga preporučim''...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Saznao sam inače u nekoj temi na forumu koji često posećujem da je tada plata bila ''par soma maraka'',baš me lepo nasmejalo kad sam to pročitao..

Ćale je sin "druga" koji je bio na jakom položaju, sa partijskom knjižicom uvaljen u jaku građevinsku firmu i poslat na teren da po primoriju gradi hotele, pri tom još i izuzetno sposoban, pa uz njega nije trebalo slati i nekoga ko zna posao. Otprilike 10 godina(onaj period kada se stvarno moglo radit i živit od rada) imao je platu oko 3 soma maraka, plus ono što je završavao privatno van radnog vremena, uobičajeno mjesec završavao sa 5 do 6 hiljada maraka prihoda. Ostali su bili uspješni ako su imali bilo šta preko 500maraka mjesečno, a tih izuzetaka sa po "par soma maraka" je bilo, ali se eto zna kako

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: RI
  • Motocikl: DR,TA

Ma , 'normalna' je plaća tada bila par sto maraka ... isto kao što je i danas tih par sto eura...

Samo što danas više nema tih sistema za preživljavanje kakve smo tada bili prisiljeni izmišljati.

S.ebo nas kapitalizam. 1jok.gif

 

Sjećate li se se par-nepar sustava vožnje , bonova za benzin ( PET litara na mjesec za motor! ), 'depozita' ...

I ...sve smo to nekako ,pa čak mogu reći i s lakoćom , preživljavali ... valjda zato što smo bili - mladi.

 

Odlična priča štampar ... s nestrpljenjem iščekujem da vidim kako ste doživjeli Grobnik i ovu našu Opatiju iz tih dana.

 

1zdravo.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ja se sećam da mi je komšinica, glavna med sestra na odeljenju sa dužim radnim stazom, imala platu u momentu isplaćivanja oko 10 dem i ako ne ode odmah da zameni za neku cvrscu valutu, sledeći dan nije imala ni za cigare.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Beograd je ostao iza nas a nanizaše se brzo Ruma,Mitrovica,Županja pa ispred Slav.Broda reših da napravimo pauzu.

 

Skrenuo sam na benz.pumpu kraj auto puta da malo protegnemo noge i natankujem MZ-a...

 

MZ-e je motocikl koji ima vrlo pristojnu autonomiju kretanja,rezervoar može da potraje i svih 400 km jer je umeren potrošač(cca.4-5 litara) a u njega staje 17,5 litara...

 

A ja nemam laganu ruku na gasu,ne štedim ga uopšte i uprkos tome potrošnja nije velika...

 

Malena se drži dobro,vesela je i raspoložena.Za nju je to sve novo i kako vidim sviđa joj se...

 

Ali avaj,...kako smo krenuli s tog parkinga prve kišne kapi počeše da se razbijaju o moj vizir.

 

Kišica...ma proći će brzo ,Jul je mesec ne može to potrajati...običan letnji pljusak od deset minuta,staće...džabe sam se tešio,kiša je sve obilnije padala.....

 

Kod Okučana sam ponovo skrenuo na neku pumpu,kiša nije uopšte naivna a Malena se vidim,uozbiljila.

 

Ona je navukla kišni kombinezon a moj kožni može da izdrži neko vreme pre nego se prokvasi,to je provereno.

 

Vozio sam dalje razmišljajući gde će mo konačiti?Ili da spavamo u nekom motelu usput ili da skrenem u Zagreb pa da tražim hotelski smeštaj,druge nema...

 

Do Rijeke tog dana neću stići,to mi je bilo jasno.

 

Primećujem u retrovizoru neki motocikl iza sebe,vozi bez namere da me obiđe a moja brzina nije veća od 100 km/h.

 

Polako se približio,vidim da je to takođe solidno natovaren MZ....izbacujem desni žmigavac a on me pažljivo preteče i svirnu za pozdrav.

 

MZ Somborske registracije...dva momka na njemu,šator,...?Možda će i oni u istom pravcu?

 

Momak na MZ-u je pažljiv vozač,niti ubrzava niti usporava,vozi jednim tempom i odlično se snalazi po mokrom putu.Ja ga pratim.

 

Mrak se spustio a kiša ne jenjava,na momente mi se učini da pada sve jače...

 

Taman smo prošli Popovaču a MZ ispred mene dade desni žmigavac,ispred nas je benzinska pumpa pa skrenusmo i mi.

 

Na toj pumpi smo se i upoznali,momci su iz Sombora i krenuli su na Grobnik kako sam i pretpostavio.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Odlično slikaš to vreme, a još bolje sebe u njemu.

A da je bilo onih sa platama od par hiljda maraka, bilo je. Poznavao sam više njih. Kao i onih sa par stotina maraka. Isto kao i danas. Ili što bi moj deda rekao: "I pre i posle rata, uvek je bilo isto - šofer napred, putnici pozadi".

 

 

:lol: pa naravno...moj pokojni kum,inače ''šofer'' je ponekad skretao ovde kod mene...

 

''De molim te pomozi da odvadim ovaj višak pomorandži,ima jedno 200 kg''...

 

ili...''parkiraj negde ovih 5 kartona vinjaka što mi je preostalo''...

 

''Poznaješ li nekog kamenorezca,imam tablu mermera''...

 

 

Poslovođa u gvožđari me sretne pa pita poznajem li koga da mu treba elektromotor?Ili elektroorman sa osiguračima,povoljno...

 

Trgovac nameštajem posle inventara mi se hvali...''ostalo mu čisto dva regala i spavaća soba,častiće dobro ako ga preporučim''...

 

Zbog toga su trgovci i ugostiteljski radnici u EX YU imali najmanje plate.:aha: Male plate, ali velike mogucnosti.;):D

 

P.S.

Drago mi je da si ispuno obecanje i nasu pricu od poslednjeg susreta kod tebe u Koviljaci pretocio u novi Putopis. :takoje::zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Ja se sećam da mi je komšinica, glavna med sestra na odeljenju sa dužim radnim stazom, imala platu u momentu isplaćivanja oko 10 dem i ako ne ode odmah da zameni za neku cvrscu valutu, sledeći dan nije imala ni za cigare.

 

Ti si brate otisao u devedesettrecu :jok::( ,u vreme koje Stampar opisuje ja sam u dobroj firmi zaradjivao 800+marona,kao dobar samoupravljac-kovinotokar :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

5 :zbunjen: Al leti vreme! :D

 

Ajde stampar pozuri malo, ako treba pomoc samo reci. Ja cu da kucam a ti diktiraj :D

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Popili smo kafu,lepo se ispričali a šta sad da radimo?Kiša pljušti,mrak je uveliko pao ?

 

Kad kod Zagreba ovako pada kiša kako li je tek kroz Gorski Kotar-najkišovitije mesto u SFRJ?Oni nisu nikad bili u Rijeci i raspituju se koliko još ima do tamo i šta ih čeka usput?

 

-Do Karlovca bi mogli i po noći s obzirom da je auto put a nije ni daleko ali do Rijeke noću kroz Gorski Kotar ne bih preporučio nikome,može i neki medved da nas presretne a ceo taj kraj deluje vrlo negostoljubivo i pusto i po danu.

 

Kako li je noću nisam nikad video...

 

Momci uvažavaju moje mišljenje ali šta ja kao stariji i iskusniji predlažem?

 

Predlažem da postavimo šatore na ivici šume koja se nalazi par stotina metara od pumpe i do koje vodi put kroz jednu livadu.Tu spavamo pa sutra idemo dalje.

 

Pozdraviše obojica moj predlog kao da su jedva dočekali da to kažem.Za desetak minuta smo uz svetlost farova svojih motocikla raspakovali i postavili šatore na ledini uz samu šumu.

 

Nadao sam se da sam klinove dobro ukucao i da šator neće propustiti kišu...

 

U tesnom prostoru uz romantičnu svetlost voštane sveće nekako sam skinuo čizme,jaknu i pantalone ...sve je prilično mokro...Malena se raskomoti uz moju svesrdnu pomoć...

 

Njoj sam objasnio da nikako ne sme da dodiruje krov šatora jer će tu odmah da procuri voda...nasmejala se obešenjački ''aha,dakle ne smem dići noge,pa šta će mo sad''?

 

Gurnuo sam je u vreću gde se naša tela u mraku sama pronađoše i spojiše,zapali se vatra strasti i ljubav nas ugreja... Suvozačica je definitivno vrlo,vrlo korisna stvar...slatko je zaspala na mom ramenu..

 

Dugo sam joj mrsio kosu i slušao kako diše...i čudio se koliko lepote ima u jednoj odvratnoj noći,u mokrom šatorčiću sa mirisom vlažne zemlje na nekoj bezimenoj livadi dok me grejalo usnulo žensko telo...

 

Miris te noći uvukao se duboko u platno šatora...

 

Ujutru smo ustali kao po dogovoru.Malena nam kuva kafu na primusu dok ja pažljivo pakujem vreću i šator težak od vode kojom se natapao cele noći.

 

-Jelda nije hladno u vreći?pitam Malenu kojoj to natera rumen u obraze i vragolasti smešak na lice...smeškaju se i naši saputnici...

 

Oni su oduševljeni primusom na benzin.Korisna stvar...

 

Uzjahali smo i krenuli dalje.Za manje od sata smo bili ispred Zagreba gde smo na jednoj pumpi doručkovali i natankovali motocikle.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 16

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Od Zagreba do Karlovca je pedesetak kilometara auto puta.To je prvi ''pravi'' auto-put u bivšoj nam državi koji je pravljen mislim 1970-e godine kad je drug Broz trebalo da dođe u Karlovac voleli su zlobnici da kažu,ne naglas doduše...

 

U stvarnosti je auto put pravljen iz drugih razloga.Smatralo se tada da bi u slučaju agresije na SFRJ neprijatelj udario baš tim pravcem od Mađarske granice preko Zagreba i Karlovca do Jadranskog mora.

 

Tu je Jugoslavija bila ''najtanja'' a neprijatelj bi svakako pokušao da je razdvoji na dva dela.Zaključak se nametao sam-neprijatelj bi dakle bila vojska tzv.''varšavskog pakta'' na čelu sa SSSR-om.

 

Tako je u Karlovcu bio stacioniran ogroman broj vojnika,tenkovska brigada,kasarne...jednom rečju-grad vojske koja bi u slučaju rata mogla brzo da se prebaci na Sever baš tim i u tu svrhu izgrađenim putem.

 

Pedesetak kilometara auto puta smo prešli brzo ali od Karlovca do Delnica i Rijeke je druga priča.

 

Put vodi kroz brdovit predeo gde sam Sunce retko kad video.Uvek je nebo tamno ili sivo od oblaka a kiša pada vrlo često

 

Ali takav potop kao tad nisam video ni pre ni posle toga.Imao sam osećaj da vozim kroz potok.

 

Kažu da u tim krajevima jedino i odlično uspeva krompir...

 

Planinski krivudavi put MZ lako savlađuje,brže od njegovih mogućnosti i ne može da se vozi.

 

Osim što je mokro poprilična je i gužva na putu,ima dosta kamiona koji usporavaju saobraćaj i stvaraju kolone.

 

Nismo stajali nigde izuzimajući kratku pauzu za cigaretu,želeo sam samo da što brže prođemo kroz tu provalu oblaka.

 

Kod Kupjaka smo stali pod jedno natkriveno autobusko stajalište.Voda se cedila sa nas a ja sam imao utisak da su mi džepovi puni olova.

 

Malena je mokra ko miš,naši saputnici takođe...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Upitah jednog meštanina koji čeka autobus-Šta je ovo pobogu,lije ko iz kabla,dokle će?

 

On mi objasni da je ''sad baš kišni period a tad pada kiša i po desetak dana''.Kupjak je najkišovitije mesto u celoj SFRJ.

 

Još mi reče da kad ugledam tablu Jelenja Gora tu ću ugledati i suv put ispred sebe a možda i osetiti miris mora...

 

Saznanje da do Rijeke nije više daleko osokolilo je naše saputnike.Gledam ispred sebe kako MZ-e hitro i brzo savlađuje nimalo naivne krivine.

 

Kod table Jelenja Gora zaista prestade kiša,kao da smo prešli nevidljivu crtu.

 

Spuštamo se putem koji nas vodi na cilj,miris mora je sve intezivniji.Postade toplije a naša odeća poče da se puši od isparenja.

 

Niz podugačke nizbrdice može se ponegde voziti i sa ugašenim motociklom...

 

Konačno ugledasmo Grobničko polje šareno od motocikla i šatora ...

 

Poprište za mene najznačajnijeg događaja u državi nalazi se kraj puta kojim upravo dolazimo...

 

Skupiće se tu u Nedelju na dan trke svih 100.000 ljudi i verovatno 50.000 motocikla.

 

Osim domaćih ljubitelja moto trka doći će i Nemci,Italijani,Austrijanci,Francuzi...

 

Svi noviteti moto industrije moći će tu da se vide,retki i stari primerci motocikla,razne prerade i ''budževine''...

 

Na stazi će odmeriti snage najbolji vozači na svetu.

 

Nije takvog spektakla bilo nigde više u celoj SFRJ...

 

I vredelo je doći koliko god bilo daleko.

 

Čuo se urlik nekih mašina,trening je u toku...naježi me i obradova taj zvuk,nigde ga na drugom mestu ne bih ni mogao čuti.

 

Zaboravio sam u trenu koliko smo pokisli usput,ništa više nije bilo važno...To što ću dva dana provesti na toj livadi činilo me je neizmerno srećnim...

 

Godinu dana sam čekao na to...

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja