Jump to content

Moto Zajednica

190/55 umesto 180/55

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Zanima me ponašanje gume 190/55 umesto 180/55, koju bih postavio. Po nekom dijagramu koji sam iskopao sasvim se lepo "slaže" sa 180/55 za razliku od 190/50. Pitanje da li je neko radio, da li da uradim to i šta ću dobiti, a šta izgubiti montiranjem ove gume...Ne montiram je zbog kurčenja širom gumom, već iskrslo mi je neka kombinacija. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Mile, da li je to za "mrvicu" skretanje ili nešto baš osetno...Ne bih voleo da nabudžim gumu i da se zalepim negde u neki znak, jer ne skreće kako treba, da li je u pitanju duža putanja prilikom skretanja ili...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati

190 guma ima smisla samo ako imaš 6" široku felnu. Ako je fabrička guma 180 verovatno ti je felna 5.5 širine. Ako staviš 190 guma neće imati predviđeni oblik i biće suviše "špicasta" što znači da površina naleganja na asfalt biti manja i ne adekvatna nagibu motora u krivini. Na primer u maximalnom nagibu180 guma gazi po rubu gde je obično mekša, a sa špicastom 190kom će pri istom nagibu biti daleko od ruba gde je tvrđa smesa i smanjena trakcija. Čak i da imaš 6" felnu motor će se usporiti na skretanju i izgubiće na ubrzanju zbog većeg prečnika. Ako ti je vizuelni momenat najbitniji, samo napred. E da može da se desi i da lanac češe po rubu gume...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Ja sam na f3 gde je ako se ne varam fabrički 160 tutnuo 190 bez problema malo treba više snage da se obori u krivini nis posebno...tako da se ne razmišljaj previše ako ti je izletelo nes povoljno. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mile, da li je to za "mrvicu" skretanje ili nešto baš osetno...Ne bih voleo da nabudžim gumu i da se zalepim negde u neki znak, jer ne skreće kako treba, da li je u pitanju duža putanja prilikom skretanja ili...?

 

Treba malo vise energije, nista vise.

Kao kad kupis nove gume (obe) pa onda kad sjednes na motor, a on kao da "sam upada" u krivine.

E ovo ti je obrnuto. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Sad tek videh šta su kolege pisale. Mile, obrnuto je. Neće biti stabilniji, naprotiv. Uzmi npr. vizit kartu u šaku pa je savij. A onda je savij jos malo, zato što je felna uža. Taj efetak se dobija. Tako da pri vožnji na pravcu guma manjom površinom prijanja. U principu kolega Abarth je sve lepo napisao.

 

Da je u pitanju 190/50 pa i nekako, što je standardna dimenzija kod 6''. 190/55 je već agresivnija verzija. A tek na 5.5'', biće još špicastija.

 

Da se razumemo, neće se desiti ništa epohalno. Ali, uglovi naleganja neće biti idealni kao što je već kolega Abart napisao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Moram da priznam da sa 180 na 190 nisam osetio nikakvu razliku cbr 1000f je u pitanju :neznam: :neznam:

 

Tesko se to primjeti. Pogotovo ako si staru 180-cu zamjenio novom 190-om. Kao sto rece Robin, nista epohalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

ljudi, postoje gume u istoj dimenziji, a različitog oblika profila... ;) pa teorija o gumama u špic pada u vodu

 

vidim sa se spominju i tvrđi i mekši dijelovi gume ... a to se može spominjati samo kod višekomponentnih guma kojima je srednji sloj tvrđi od bočnog, a kod svih ostalih guma tog nema, tj. ista je komponenta po cijeloj gaznoj površini, pa opet teorija pada u vodu ..

 

u ovoj priči (180 vs 190) je čak važniji podatak o "visini" gume nego o širini ... :takoje:

 

pa tako izmežu 180/55 i 190/50 baš i nećeš vidjeti neku full extra razliku .... čak ako neznaš na kojoj se voziš, vjerovatno ni sam nebi primjetio ...

 

i pretpostavljam da se radi o felgi 17/5,5 .. :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Pa ja svo vreme i pričam o visini. i napomenuo sam baš razliku između /50 i /55. I oseti se ta razlika, nije mala stvar. A kad gumu koja ide u 6'' spakuješ u 5.5'', ona mora da se dodatno savije i promeni svoj profil. Samim tim se smanjuje gazna površina pri uspravnom položaju. Zato se na trkama vozi čak i /60 profil. Poprilično nestabilna na pravcu ali pada u krivinu ekstra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Napomenuo sam ovo 55, zbog jednog charta, jer po njemu je izgleda sasvim ok ići na 55 gumu, dok je 50 problematična...

 

Evo i nacrta

 

146-0302-tire5-01-zoom.jpg

 

Po ovome bih rekao da nema mnogo uvjanja 55 dok je sa 50 onako, baš podobro kritično pakovanje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Tačno sam znao na koji grafikon misliš. Mislim da on pokazuje profil gume na default felni. Tj. za 180 na 5.5'' a za 190 na 6'' I tu tom slučaju profili zaista liče, što je i logično jer su 55% od širine gume. Ali na različitim felnama. Kad ih budeš stavio na istu, stvari će se promeniti.

 

A pogledaj ovaj

 

180-190.png

 

Mislim da ovaj bolje objašnjava situaciju zbog uže felne. I još je ovo /50, a ti hoćeš /55. Znači crvena će da bude još izbočenija u odnosu na default crnu. Obrati pažnju i na ivice gume.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Ovaj Robin me samo odvraća od ove gume :nanana:

 

Tražio sam neke grafike, pa natrčah na tabelu...

 

post-32113-0-23526500-1418172043_thumb.jpg

 

Ovde Michelin kaže da mogu da se spakuju na 5.5 inča felnu, kao kompatibilna guma...U suštini ne vozim stazu, znam da opletem malo po krivinama, jebem li ga, nisam pametan...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ne odvraćam te. Možeš da staviš i neće ništa da se desi :) To sam odmah i napisao. Samo će da bude za nijansu nestabilniji na pravcu i više da upada u nagib.

 

Ali nije istina da je profil 190/55 bliži od 190/50. Jeste ako se gledaju različite felne. Ali ako se stavljaju na 5.5'', /55 će da bude još špicastija.

 

Ako imaš dobru kombinaciju, stavljaj.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ducati

Kod mene je standard 180 na 6" felni. Probao sam 190/55 i uopšte mi se nije svidelo. Motor se dosta teže obara, lošije ubrzava i čak je i volan počeo da osciluje na večim brzinama verovatno zbog premeštanja težine ka napred zbog većeg prečnika zadnjeg točka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: Yamaha R1, Kawasaki KX450F

Trebao bih u nekom narednom periodu da zamenim gume na Tuonu, trenutno je na njemu zadnja 190/50, nasao sam podatak u manualu da fabrika preporucuje pozadi 190/50 ili 180/55, zanima me da li 180 ima neke mane u odnosu na 190 osim stabilnosti na vecim brzinama?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow
On 17.2.2022. at 21:15, JankelA je napisao:

Trebao bih u nekom narednom periodu da zamenim gume na Tuonu, trenutno je na njemu zadnja 190/50, nasao sam podatak u manualu da fabrika preporucuje pozadi 190/50 ili 180/55, zanima me da li 180 ima neke mane u odnosu na 190 osim stabilnosti na vecim brzinama?

A zasto ne stavis opet 190/50, zasto ides na uzu gumu?

Jedino ako imas neku kombinaciju za 180, da te izadje jeftino.

Ja bih tu stavio 190/55, oseti se razlika u odnosu na /50, brze se obara motor.

Meni je fabricka 200/50 ali nemam bas neki izbor u toj dimenziji pa sam prosle sezone vozio M7RR 200/55, sada imam 190/55 i obe se lakse obaraju od 200/50.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: Yamaha R1, Kawasaki KX450F

Ne bi mi ni palo na pamet da menjam dimenziju nego sam slucajno video u manualu da fabrika propisuje te dve dimenzije pa racunam malo lakse ce da se skrece sa 180, cena im je skoro ista

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 613 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1250 GS/A

Pre 10 - tak godina na kupljenom motoru / Suzuki gsxr 750 k9 / bile mišelinke pilot 2ct, napred standardna 120, nazad 190, dakle šira, fabrička je 180.

 

Prvih par vožnji, vrvtno zbog tog početnickog adrenalina na novom Motoru nisam osetio razliku, ali je bilo.

Dakle, širina felne zbog Jota je propisana za 180, postavljanjem šire dimenzije na sredini se pojavila/lo linija ispupčenje, prilikom obaranja u krivini sam počeo da ošećam kako mi motor sklizne preko tog prevoja i onda nastavi da leži u krivini, što je bilo jako neprijatno. Znajući da sam tada bio baš težak na gasu, peglalo mi se dobro i vozile su se deonice 

Čačak - Zlatibor - Borova glava,

Čačak - ušće - Novi pazar nisam hteo da dovodim sebe u neprijatnu situaciju!

 

Nakon mesec dana od kupovine sam stavio 

Bridgestone bt016

u propisanoj dimenziji i kao drugi motor je bio. 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja