Jump to content

Moto Zajednica

10.000 dana kasnije

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Ovde treba da objasnim. Pošto se cela zapadna strana Mljeta vodi kao nacionačni park, zabranjena je svaka vrsta gradnje. To znači da ne postoji opcija da se malo “pipne” po obali jezera i da se naprave plaže. Sve mora da bude onako kako je priroda napravila. Turisti koji očekuju stepenice do mora, ležaljeke i suncobrane ovde nemaju šta da traže. Kako se nalazi mesto za kupanje? Prosto ideš asfaltnim putem oko jezera i kada vidiš stazicu koja ide ka vodi, spustiš se dole. Ako imaš sreće i nema nikoga, postaješ “vlasnik” svoje privatne plaže.

 

Upravo to smo i mi uradili. Bingo!

 

KDCA8k.jpg

 

Kameni platoi iznad vode i nigde nikoga. Divota.

 

alc6rQ.jpg

 

S2gIZm.jpg

 

Isplivali se, isunčali se a poneko je bogme i podremao.

 

wzuwCw.jpg

 

Vreme je da se krene nazad. Menjam dva dvotočkaša od po jedne konjske snage za jednog od 125 konja. Lakše se diše.

 

1ocBUu.jpg

 

Idemo u mesto Pomena. To je glavni turistički gradić na ostrvu i u njemu se nalazi jedini veći hotel na ostrvu - Odisej. To nam je bila jedna od mogućih opcija za smeštaj ali smo na kraju ipak mudro rešili da se prepustimo čarima kampovanja.

 

Pre puta sam malo bacio pogled da vidim šta na TripAdviser-u misle o ovom mestu. Najsmešniji komentar je napravio jedan američki turista koji se žalio kako je na ostrvu katastrofalan izbor hrane - samo riba, morski specijaliteti i ništa drugo. Ne znam šta je čovek očekivao, hamburgere?

 

Elem, da bismo udovoljili zahtevima Amera, rešimo da se u jednom restoranu na obali obračunamo sa tim zlim spodobama koje su baš tog jutra izvađene iz mora. Ima da ih nema više u jelovniku – poručili smo sve što pliva. Hrabro smo se držali i posle duge borbe jedva smo uspeli da ih izbrišemo sa lica tanjira. Kako bismo ih što lakše neutralisali, polivali smo ih belim vinom. Ni fotku nismo napravili, da im se izgubi svaki trag.

 

jtq7JT.jpg

 

Posle kafice rešimo da napravimo kratku turicu makadamskim putem koji od Pomene vodi ka severo-zapadu ostrva, oko uvale Lokva.

 

Hwn2iV.jpg

 

To je mesto gde mnoge jahte nalaze prenoćište.

 

aJsb2U.jpg

 

Kada sam već spomenuo prenoćište, po mraku stižemo do našeg. Uvalimo se u šator i počnemo da nabrajamo šta sve treba da obiđemo sledećih dana: uzećemo brodić do ostrva Sveta Marija; obavezno treba da odemo do Odisejeve pećine gde se sunce tako prelama da imaš utisak da je voda unutar špilje osvetljena neonskim lampama; Klizave stene su mesto gde alge izlaze iz vode i možeš da se puštaš kao na toboganu; napravićemo moto turu do istočnog dela ostrva i do peščane plaže Saplunara; ...

 

Za ovo nam treba još dva-tri dana. Posle bismo mogli da pređemo do Korčule i da tamo još par dana užiamo. Giv mi fajv.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Noć je protekla... kako bih kazao... živahno. Dok sam tražio najudobniju pozu za spavanje, osetim da mi nešto migolji u vreći za spavanje. Napipam nekakvu bubu i izbacim je iz šatora. Tanja mi kaže da i nju nešto golica. Lepo joj objasnim da nepotrebno paranoiše i da nema teorije da nešto uđe u šator jer smo ga svo vreme držali zatvorenog.

 

Negde oko 5 ujutru, probudi me glas... nekakva kombinacija psovanja i panike. Sa pojavom prvih zraka svetlosti, Tanja je pogledala oko sebe i konstatovala da u šatoru imamo invaziju buba. Reč je o nekakvim gnusnim pljosnatim stvorenjima sa mnogo nogu koja su procenila da je unutrašnjost našeg šatora bolje mesto za život nego predivna priroda na okolo. Krenemo da preturamo po stvarima i izbacimo preko 30 komada.

 

Gledajući Tanjinu fizionomiju rekao bih da je ovo možda jedna od poslednjih noći koje smo prespavati u šatoru.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Peti dan

 

Evo gde je finta. Kada se kaže da je Mljet mesto sa mnogo sunčanih dana, to ne znači da su svi dani u godini sunčani. Čak i ovde po nekad pada kiša i naiđe oluja. E upravo to... fuck... fuck... fuck... upravo to nas je dočekalo ujutro.

 

00xHuE.jpg

 

Noćas nismo uspeli da se naspavamo zbog najezde insekata i samo su nam falili vetar i kiša. Šator se trese na sve strane. Pokušavamo da zadržimo optimizam ali u jednom trenutku postaje izuzetno neprijatno.

 

YeYM9K.jpg

 

Pokupimo ono što nam se našlo pod rukom i pretrčimo do terase. Tamo su već počeli da se sakupljaju kamperi bežeći od nevremena.

 

qkqJU0.jpg

 

KUENKX.png

 

Doručkujemo u vanrednim uslovima.

 

4pUuXs.jpg

 

Oluja postaje sve jača. Proveravamo vremensku prognozu. Ništa dobro na vidiku.

 

a14Ia6.jpg

 

Ha, baš smešno... Kupili smo nekakvu ironičnu Coca-Colu.

 

w17WtI.jpg

 

U jednom trenutku postaje nemoguće sedeti ni na terasi jer oluja unosi kišu skoro horizontalno.

 

tWrGg0.png

 

Situacija postaje skoro pa dramatična. Domaćini pozivaju sve goste da uđu u kuću. Na malom prostoru se gura gomila unezverenih ljudi. Voda počinje da nadire i unutra.

 

SLfXJV.jpg

 

Pojavljuje se jedna porodica iz Holandije. Deca plaču a raditelji ne znaju šta da rade. Vetar i voda su im odneli šator sa sve stvarima a kola su im do pola poplavljena. Domaćini im daju neku praznu sobu i vreće za spavanje kako bi mogli da se ugreju i preguraju sledeću noć.

 

OzyJ6v.jpg

 

Pošto se kamp nalazi na tri nivoa, sa najvišeg platoa (gde smo srećom bili mi) voda je u potocima tekla na dole. Na donjem platou nije imala gde da oteče zbog zida koji opasava kamp i stvorilo se ogromno jezero. Oni koji su tu bili locirani najviše su nadrljali. Neki gosti su pokušali da odatle pobegnu kolima i kamperima, ali uzalud. Točkovi su samo proklizavali u mestu jer se podloga pretvorila u blatnjavo dno jezera.

 

Gledamo kako oluja razbacuje šatore na okolo... Srećom, naš mališa se ne da. Kako sam ga zakucao, svaka mi čast.

 

dCYqVj.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Karađorđevo-Bačka Palanka-Kraljevo
  • Motocikl: Suzuki gsx 750f

Hrvati su izračunali da su u julu ove godine imali 26 kišnih dana na primorju. U poslednjih 120 godina toga nije bilo. Zbilja frapantan podatak.

Ali vaš šator je izdržao!0namigivanje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Tek kasno popodne vreme se malo smirilo. Zatišje pred sledeću buru.

 

8oiEe8.png

 

Većina gostiju koji su tu došli kolima, pakuju stvari i napuštaju kamp. Kažu, ako će sledeće noći biti ovakvo vreme, bolje im je da spavaju u kolima nego u šatoru. Oni snalažljiviju (u koje mi ne spadamo) telefonom su rezervisali slobodne sobe na okolo. Pošto mi ne možemo da spavamo u motoru a čvrst smeštaj nismo našli, odlazimo da sagledamo posledice nevremena i da se pripremimo za predstojeću noć.

 

phKuOx.jpg

 

Situacija je bila sledeća. Samo jedan kočić kod ulaza je popustio i to je za posledicu imalo kvašenje obuće i torbi koje su stojale u takozvanom predsoblju.

 

V9n9VN.jpg

 

Između dna šatora i velike plastične podloge zadržalo se dosta vode i mulja. Morali smo da izvadimo sve stvari da bismo digli ceo šator da to počistimo.

 

dMG7rM.jpg

 

Sve na okolo je bilo pretvoreno u blato. U sam šator voda nije uspela da uđe ali je na nekim delovima dno bilo vlažno. Gumirani podmetač unutar šatora je sprečio da se navlaže dušeci i vreće za spavanje. Sve u svemu, mogli smo bez većih problema da tu preguramo sledeću noć.

 

Pošto nije bilo smisla da negde krećemo, večerali smo u restoranu u kampu. Hrana je bila super (riba) ali smo mi u potpunom bedaku. Ne samo da cele sezone nismo uspeli da pobegnemo od lošeg vremena nego je i ovo putovanje, planirano da bude romantično i spokojno, oskrnavljeno kišom i olujom. Vremenska prognoza i za naredne dane je ista. Pominju se čak i nekakve magnetne bure. Na internetu saznajemo da zaslugu za ovakvo vreme ima ciklon Melisa. Postaje nam više nego jasno da sledećih nekoliko dana možemo računati samo na kišu i nevreme. Definitivno, od ovog odmora ne možemo ništa više da očekujemo.

 

Ideja za ovo putovanje i kampovanje je generalno bila dobra. Planirali smo da dve nedelje pobegnemo od svih obaveza i briga na poslu, da se posvetimo jedan drugome i da se odmorimo ko ljudi... ali očigledno nam se ne da. Ni spavanje u šatoru u ovim uslovima nije više za naše godine.

 

Teška srca priznajemo poraz - sutra se pakujemo i idemo kući. Bolje da sačuvamo preostale slobodne dane za neku drugu turu.

.....

 

Tokom noći vetar je jako duvao a kiša je skoro svo vreme tukla.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Šesti dan

 

I pored toga što nas je ujutru, kao za inat, dočekalo sunčano vreme, sinoć smo doneli odluku da se povlačimo i ostajemo istrajni u tome. Počinjemo pakovanje. Veći deo kamp opreme i stvari su bili mokri pa ih stavljamo u kese za đubre. Za pola sata je sve to natovareno na motor i spremni smo za put.

 

Do73Oo.jpg

 

Da li ne pravimo grešku time što smo tako lako odustali? Ovu dilemu nam još više pothranjuje fakt da je vožnja do trajekta protekla u najboljim mogućim uslovima, kao da se juče nije ništa dogodilo.

 

KMAaaS.jpg

 

Urva6N.jpg

 

Na žalost, naše neraspoloženje i razočarenje su prešli kritičnu tačku. Više nema nazad. Osim toga, trenutno jeste sunčano ali se na horizontu jasno vidi da Melisa nije završila svoj zadatak. Vremenska prognoza to potvrđuje.

 

vyxvq7.jpg

 

Ukrcavamo se na trajekt i krećemo ka kopnu. Dok se tužnim pogledima opraštamo od Mljeta, Tanja mi skrene pažnju na jedan prirodni fenomen.

 

8KUUEy.jpg

 

Tačno na mestu gde smo do pre pola sata pili kafu, pojavilo se ovo čudo. Nije klasični tornado ali izgleda kao nekakav zid od vode koji se kreće po horizontu. Ne bih voleo da se nalazim u njegovom središtu. Dobro je što smo krenuli.

 

Iskrcavamo se sa trajekta i krećemo u pravcu Dubrovnika.

 

Jo1AT2.jpg

 

hQDxJT.jpg

 

Prvobitni plan nam je bio da posle Mljeta i Korčuje jedan dan u povratku provedemo u Dubrovniku. U ovom trenutku nismo više sigurni da li to želimo ili prosto imamo potrebu da se što pre vratimo kući i da zaboravimo ovo putovanje. Ipak, kratka pauza na vidikovcu i pogled ka ovom predivnom gradu, nateraju nas da napravimo polukružno okretanje.

 

j5mymN.jpg

 

Dok smo stajali na vidikovcu, otvorio sam Booking.com i nasumice izabrao hotel. Ukucam adresu u gps i on nas odvede tamo. Pokušavam da se uparkiram kad se pojavljuje čovek iz hotela i kaže da je parking samo za goste.

 

TliiH4.jpg

 

Ja mu objasnim da upravo završavam rezervaciju preko booking.com-a a on kaže: “Nemoj preko booking-a, ja ću vam dati dodatnih 19% popusta.” I tako se mi, potpuno neplanirano nađemo u fenomenalnom hotelu na samoj pešačkoj zoni Lapada. Dostojna kompenzacija za prethodne noći provedene u šatoru i vrećama za spavanje, sa bubama, vetrom i kišom.

 

m7uwME.jpg

 

Čak je i motor dobio mesto u dvorištu a ne na parkingu.

 

NP4qZr.jpg

 

Da se ne lažemo, ima razlike između kampa i hotela. Na primer, tuširanje. Kad si u kampu, prvo moraš da čekaš u redu. Kada uđeš u kabinu, gledaš da ne ugaziš u zemlju i blato koje je prethodni koristik tuša ostavio perući svoju obuću. Stisneš zube kad u susednoj kabini puste tuš jer ne znaš da li će te zaliti ledena ili ošuriti vrela voda. Onako mokar i uvijen u peškir obuvaš papuče i ideš do šatora. Do tamo su ti noge već kaljave jer su mokre papuče pokupile svu zemlju i pesak uz put. Kada ulaziš u šator bacaš se na kolena tako da ti blatnjava stopala ostaju napolje i bezuspešno tragaš za čistom odećom. Skoro si siguran da se stvari nalaze negde ispod vreće za spavanje, torbe za motor, jakne i pantalona ali ih sada nema. Jedva ih nalaziš u suprotnom uglu šatora. Onda treba da obučeš gaće. Držiš oko sebe peškir da ti intimni delovi tela ne bi poplašili decu iz susednog šatora i trudiš se da, stojeći na jednoj nozi, provučeš drugu (blatnjavu) nogu tako da ne dokačiš čiste gaće... Šit... “Tanja... Daj mi druge gaće, ove sam isprljao...”

 

A tek kada ideš u WC... Ok, ovu temu ću preskočiti.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 21

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Posle svih uživanja u tekovinama civilizacije koje pruža jedan hotel, sveži smo i spremni za posetu starom gradu.

 

Kao i uvek, Durovnik je prepun turista. Možda zato što volimo ovaj grad, to nam preterano ne smeta.

 

NEnL4K.jpg

 

M0u37W.jpg

 

Obilazimo neka omiljena mesta.

 

kmQs6X.jpg

 

l6ow9n.jpg

 

Potpuni relax.

 

c27GUt.jpg

 

qLdBR0.jpg

 

Šetnju završavamo na platou izvan zidina.

 

iTHCq8.jpg

 

Tamo je restoran (zaboravio sam mu ime) koji se nalazi u senci velikih borova. Opet ta morska hrana i belo vino... Užas.

 

4SlNc3.jpg

 

iuoT5d.jpg

 

Mala večernja šetnjica i bacamo se u krevet.

 

wkrikX.jpg

 

c3CwlY.jpg

 

Uzgred budi rečeno, ima razlike između spavanja u šatoru na zemlji i spavanja u krevetu ali neću pisati o tome. Neko, ne daj Bože, može pomisliti da sam mator čovek a razmažen.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Sedmi dan

 

Danas smo rešili da budemo brzi i da vozimo 700 kilometara pravo do Sofije. Melisa je juče popodne, nešto pre Dubrovnika dala žmigavac i skrenula ka kontinentalnom delu, upravo tamo gde treba danas da prođemo.

 

Krećemo rano i biramo dobro poznati put preko Tjentišta i Višegrada. Šta da se kaže... Sve je isto k’o i ranije.

 

KClvnf.jpg

 

7rYfLN.jpg

 

ll2U2l.jpg

 

Može se reći da smo se prvih 200 kilometara nekako provukli. Suvo vreme nas je pratilo sve do Goražda a onda je sve došlo na svoje mesto i k. je počela da pada.

 

A6VkVH.jpg

 

1Jngz6.jpg

 

Da bismo malo presekli vožnju po kiši, rešimo da svratimo do Kamengrada.

 

Pmwwub.jpg

 

Moram priznati da ova Kusturičina arhitekturna pseudoklasika izgleda dosta... čudno.

 

wgyABc.jpg

 

cuRGbp.jpg

 

5YR7AI.jpg

 

qPgfgf.jpg

 

Ups... naša ćerka studira u Beču...

 

0y6HGz.jpg

 

Obradovalo nas je prisustvo ćevabdžinice. “Dve porcije u somunu sa kajmakom, molim.”

 

jD9pXn.jpg

 

Poslastičarnica na trgu je totalno otkačena.

 

IAc4Ru.jpg

 

Interesantan izbor motiva na slikama...

 

gUuYGu.jpg

 

... i još bolji izbor slatkiša.

 

hOihbZ.jpg

 

sDWZHf.jpg

 

Jeli, pili i zasladili se - vreme je da se kreće.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Kiša nas je pratila sve do Čačka.

 

q1tuSl.jpg

 

Pojava prvih zraka sunca, daje nam mogućnost da podignemo prosečnu brzinu.

 

l6XJS6.jpg

 

51hK61.jpg

 

Već pomalo umorni, izlazimo na auto-put kod Batočine.

 

BEb29D.jpg

 

Na ovom parčetu puta do naplatne rampe Nais imali smo interesantnu situaciju koja mi je dooosta podigla adrenalin. Vozim ja malo brže i u jednom trenutku ispred sebe ugledam Kawasaki Ninja, italijanskih tablica. Čovek nema prtljaga i ceo je obučen po propisima - zeleno Dainese kožno odelo, čizme, rukavice. Izgleda da smo obojica umirali od dosade na auto putu jer, kad me je ugledao u retrovizoru, odmah doda gas.

 

2exvWa.jpg

 

Tanja odmah ukapira šta će se dogoditi pa me uhvati oko struka. Kakva je to komična situcija bila... Nas dvoje onako natovareni sa sve koferima i torbama, sedimo uspravljeno (kako je to uobičajeno kod ovog tipa motora), na glavi nosimo enduro kacige... i pičimo kao na stazi. U stopu pratimo kolegu koji je u mnogo prirodnijoj poziciji za vožnju pri brzinama između 200 i 220 km/h. Daje on gas ali dajem i ja. Ne može mi uteći. I tako do naplatne rampe...

 

Verovatno zbog ovakvih neiživljenih kretena sve nas bajkere smatraju divljacima i idiotima.

 

Mišljenje većine o lošem ponašanju bajkera potvrdio sam i faktom da nisam hteo da čekam u kilometarskoj koloni na granici sa Bugarskom. Dok sam se provlačio i junački osvajao metar po metar, Tanja je pomirljivo smeškala i mahala svima koji su nam ljutito trubili: Sorry, izvinite, извинявайте, Entschuldigung, üzgünüm...

 

ZMQWKw.jpg

 

Još samo malo i posle pređenih 720 kilometara, stigli smo kući.

 

S6qtMH.jpg

 

Pokušali smo da napravimo zajedničku fotku za kraj ali je ona ispala isto kao i celo ovo putovanje, mutno i razmazano... ali od srca.

 

y2QXVG.jpg

 

....

I to je bilo to.

 

Za kraj ovog pisanija, kao zaključak, bilo bi red da napišem nešto mudro i emocionalno u vezi ljubavi, nostalgije, prirode, bajkerskog života... Međutim, kazaću samo nešto što mi ide onako iznutra:

 

Da se nose u tri lepe i ova kiša i Melisa i cela izmučena sezona!

 

 

I da, pošto smo na pola puta kukavički utekli kući, ovo ne zaslužuje da se zove bajkerski putopis, ovo je više pussypis.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 32

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1575 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

kakav zakljucak ! 1zvizduk.gif

 

Odlicne slike propracene tekstom ... Lepa voznjica, uvod za NEpreskakanje! Sve procitao u dahu! Svaka cast, pravi ste! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Al se dobro jelo :D Koliko kosta jedan onakav plato sa morskim zivuljkama u sred Dubrovnika? Izgleda mi jako primamljivo ovako u sred posta :ooo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5686 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Ono što je Vama katastrofa od putovanja za druge bi bilo ostvarenje bajkerskih snova ;) Zbog toga željno iščekujemo svako tvoje novo štivo :care:

 

Verujem da imaš još neki adut u rukavu a ziiimaaa je duuuga :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 508 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: BMW R 1200 GS Triple black

Jos jednom Svaka cast, a nadam se nam se sezona kao ovogodisnja nece nikad ponoviti i zbog vremena i zbog padova! 0takoje.gif1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja