Jump to content

Moto Zajednica

10.000 dana kasnije

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Slobodno preskočite uvod. Putopis počinje ovde

UVOD

 

Nostalgija je jedno od najinteresantnijih emotivnih stanja kod ljudi - osećaš se tužno a istovremeno ti je prijatno. Sećaš se nečega što je prošlo i ne može da se vrati, žao ti je zbog toga a istovremeno ti je srce puno dok se požutele slike prošlosti prokradaju kroz misli. Nešto kao slatko-gorak sos.

 

Kada profuraš 50 godina i živiš u inostranstvu, što je moj slučaj, nostalgija postaje agresivni upadač u emocionalni život. Sve češće sebe uhvatim kako sa setom razmišljam o lepim stvarima iz prošlosti. Obavezne teme za nostalgiziranje su mi:

 

Najbolje godine

 

Teško mi je da kažem koje su moje “najbolje godine”. Svaki period života imao je svojih lepih i ne toliko lepih strana. Ja se uglavnom sećam onih prvih. Ako bih nekakvom magijom mogao da se vratim u bilo koji period života, bez mnogo razmišljanja bih se zahvalio na ponudi i ostao bih u sadašnjosti. Da, kada udari nostalgija, možda bih napravio kraći izlet u prošlost i, ako bi to zaista bilo moguće, verovatno bih skoknuo do studentskih dana... i brzo nazad.

 

Domovina

 

Ja sam se rodio i odrastao u Jugoslaviji. Možda se nekima neće učiniti politički korektno ovo što ću da kažem, ali, kakva god da je bila, meni je bila

Prijatelji svuda, putovanja na more, planine, koncerti... Nekako, puno vazduha.

 

I onda su došle usrane godine. Širom naše “domovine” nikli su zidovi, neki

su uzvikivali parole a
je pravila sranja, verujući da radi nešto dobro.

 

Na sreću, nekako je i to prošlo i sve je sada SKORO isto kao nekada. Da, sada treba da nosim pasoš da bih obišao mesta koja sam nekada smatrao “svojim” ali ipak imam mogućnost da putujem slobodno po celoj bivšoj Jugi.

 

Muzika iz mladosti

 

Muzika 80-tih, sa kojom sam odrastao, nepogrešivo budi ovu specijalnu emociju. Kada želim da se do kraja potopim u nostalgično raspoloženje, pustim play listu exyu i udri. E sad, moram da priznam da ovaj mehanizam više ne funkcioniše kao ranije. Malo se izlizao. Kada čujem, na primer, početne taktove i reči “Plamene zore, bude me iz sna...” pritisnem dugme next. Neki Idoli više nisu moju idoli idoli.

 

Ljudi

 

Uh... Koliko sam samo kontakata pogubio. Dok smo bili mladi, kleli smo se na večnu družbu, računali jedni na druge, delili poslednji zalogaj... Na žalost vreme neumitno teče, sve se menja a samim tim i ljudi. Svako piše scenario svog života i živi svoj film onako kako najbolje ume. Tokom godina menjaju se glavni junaci, menja se scenografija, lokacija... Nekima je život romantična komedija a drugima drama, dosadni dokumentarac ili horor... U svakom slučaju, glavne uloge u životu preuzimaju neki novi heroji a ljudi iz prošlosti često dobijaju sporednu ulogu, postaju samo statista ili potpuno nestaju iz filma. Zvuči tužno, izaziva nostalgiju a u stvari je sasvim normalno.

 

Mesta

 

Tokom svih svojih godina dosta sam putovao i obišao mnoga mesta na svetu. Uživao sam u njihovim čarima, rado ih se sećam... i to je sve. Ne bude mi nostalgiju. Teorijski, mogu da ih posetim kada god poželim i samim time se gubi važan element nostalgije.

 

Ipak postoji jedno mesto koje je izuzetak. Svaka pomisao o njemu kod mene već godinama porađa bujicu emocija i izaziva ono slatko-gorko raspoloženje.

  • Sviđa mi se 5
  • Hvala 1
  • Podržavam 34

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Mljet

 

Za mene ovo ostrvo u sebi sadrži sve čarobne sastojke koji, kada se pomešaju, izazivaju eksploziju nostalgije. Zašto? Tokom mojih studentskih dana (najbolje godine), na Mljetu se moje društvo (ljudi) okupljalo svakog leta. To sam tada smatrao za jedno od najlepših mesta u tadašnjoj domovini (a i šire). Dok smo spokojno provodili dane u kampu, sa kasetofona su treštali

Disali smo punim plućima. Niko nam nije rekao, a mi sami nismo osetili da predstoji još samo par godina za nas.

 

Posle tog bezbrižnog perioda došlo je neko drugo vreme i Mljet je postao dalek i nedostižan. Domovina više nije bila domovina, ljudi su se razišli svako svojim putem a zbog rata ni fizički nije bilo moguće doći do ovog ostrva. Od svega, ostala su samo lepe uspomene na jedno magično mesto i čarobno vreme.

 

Poslednjih nekoliko godina sve se kanim da problem nostalgije prema Mljetu rešim na najlogičniji mogući način – odem tamo i završim priču. Ipak, nekako mi se ne da. Nekoliko puta sam bio na korak da odem ali sam na kraju odustajao. Na kraju sam shvatio da Mljet ne mogu da obiđem prosto tako, uz put. To je za mene nešto kao svetilište i odlazak tamo treba da ima neki važan povod.

 

Ovo putovanje sam nekoliko godina čuvao u rezervi očekujući nešto mnogo specijalno... i to nešto se pojavilo.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 19

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Dvadeseta godišnjica braka!

 

Ovde je mesto na napišem nešto romantično posvećeno ženi sa kojom već 20 godina rame uz rame prolazim kroz život, sa kojom u poslednje vreme vozim motor uz motor i sa kojom ću, ako budemo živi i zdravi, ići ruku pod ruku kada ostarimo.

 

T1MWMu.jpg

 

Na Tanjinu žalost ja sam romantičan kao cepanica a moja sposobnost da verbalno izrazim ljubav je na nivou retarda. Čak ni iznenađenje ne znam da napravim. Pravi muž bi za “porcelansku svadbu” tajno kupio karte za Pariz ili Rim, uzeo lep hotel, rezervisao sto u Michelin restoranu i tako obradovao voljenu osobu.

 

Da, tako bi treblo ali, na žalost, maksimum do kog sam ja uspeo da dobacim je to što sam se uopšte setio da predstoji godišnjica. Tanja se i tome obradovala (šta će jadna). Umesto iznenađenja, krenuli smo zajednički da mozgamo o planu proslave i iskristalizovala se ideja.

 

Dvadeset godina živimo zajedno, ja neprekidno ponavljam koliko je lepo na Mljetu a ona tamo nikada nije bila. Rezultat brainstorming-a je jasan: idemo na Mljet. Da bih do kraja evocirao lepe uspomene i Tanji na najbolji način dočarao suštinu Mljeta, nećemo tražiti čvrst smeštaj nego idemo da kampujemo. Kao nekad. Kao pre više od 10.000 dana.

 

Posle ovolikog uvoda, očekivalo bi se da smo za godišnjicu zaisa sedeli na obali mora uz vino i pJesmu... ali ništa od toga. Zbog nekog važnog (Tanjinog!!!) sastanka, godišnjicu smo dočekali u ofisu. Pomerili smo putovanje za nedelju dana i rešili da na moru obeležimo 20 godina i sedam dana braka. Na kraju krajeva, zašto mora da bude okrugla cifra.

 

P.S. E stvarno sam ostareo. Raspisao se, pričam opširno sve u detalja i nikako da stignem do suštine. Dakle, moto tura.

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 34

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Planiranje ture

Od prošlogodišnjeg putovanja na Siciliju pa do sada, sve ture su nam bile preterano ambiciozne i uključivale su mnogo brzih i dosadnih kilometara do krajnjih destinacija. Dok stignemo tamo gde smo naumili potrošili smo pola slobodnih dana i umorni smo se k’o psi. Zbog toga smo rešili da ovog puta uživamo od samog početka: nema auto-puteva, nigde ne žurimo, stajemo gde nam se ćefne. Smeštaj ćemo organizovati na licu mesta – šator ili, ako nešto zagusti, soba. U ofisu smo se preborili za dve nedelje slobode.

 

Što se tiče prtljaga, bez lažne skromnosti mogu da kažem da smo Tanja i ja postali eksperti za pakovanje stvari na motor. U tome nam, naravno, mnogo pomaže i nosivost GS Adventure-a. Ipak, ovo je prvi put da dvoje idemo motorom na kampovanje tako da smo pred sobom imali novi izazov. Šator Ferrino Latitude 3, podloga 3x2 metra za ispod šatora, dva dušeka, prostirka za šator, dve vreće za spavanje, peškiri, jastuci na naduvavanje, sekira, plinska boca, kubanska mašina za kafu, pribor za jelo (tanjiri, šolje, viljuške, noževi, kašike...) samo su bili deo prtljaga za koji smo morali da pronađemo mesto na motoru.

 

Računali smo samo na lepo vreme jer je kraj jula pa je garderoba svedena na minimum. Time smo oslobodili malo prostora za druge stvari.

 

Pošto je, jelte, leto, rešili smo da putujemo u Clover mash odelima. Za zaštiru od kiše poneli smo donje delove kišnih odela a za gore planinske jakne The North Face koje mogu da se nose i kada nismo na motoru. Zbog štednje prostora, gornje delove kišnih odela nismo uzeli.

 

Sve u svemu, uz maksimum optimalizacije, uspeli smo da sve upakujemo u tri BMW kofera, dve dodatne torbe i tank bag.

 

7DsHQv.jpg

 

Inače, odlučili smo da ponesemo kacige Shoei DS Hornet. Ja lično ne vidim veliki smisao od enduro kaciga kod ovakvog tipa putovanja (bučne, teže se navlače na glavu, nemaju ugrađene vizire za sunce). Ipak, kada je toplo, duva sa svih strana i lakše se podnosi žega. I da, sa njima izgledamo baš nekako... cool. Kao pravi bajkeri.

 

jWasaJ.jpg

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Prvi dan

Iz Sofije krećemo 26-tog jula rano ujutru. Od početka jula pa do sredine septembra na Kalotini je pakao. Desetine hiljede Turaka koristi odmor i odlaze i vraćaju se kući. Kada putuješ kolima, ponekad te može strefiti i par sati čekanja na granici. Motorom je mnogo lakše ali mi je uvek nekako neprijatno da gledam automobile pune dece kako stoje u kilometrskim kolonama dok ja prolazim pored njih. Da bismo izbegli ovu situaciju idemo prema malom graničnom prelazu Strezimorovci.

 

icc5XR.jpg

 

Bugarski bajkeri veoma često idu ovim putem u Leskovac ili Surdulicu na roštilj. Dok se slade mešanim mesom, domaćim ajvarom i kajmakom, postaju najveći protivnici ulaska Srbije u EU. “Molimo vas, nemojte ulaziti u EU, nećete moći nigde više da nađete dobro meso... A i gde ćemo mi dolaziti na ovakvu božiju klopu?”

 

Osim osnovnog cilja (non EU hrana), bonus za bajkere je i odlična vožnja.

 

M8ZFKQ.jpg

 

tNgqsz.jpg

 

Predeli i putevi su i sa jedne i sa druge strane granice fenomenalni. Uživamo.

 

yAgDBh.jpg

 

NUbyfe.jpg

 

1ImtlC.jpg

 

Kao što smo se nadali, na graničnom prelazu nema nikoga.

 

OBeDmX.jpg

 

Prolazimo pored Vlasinskog jezera. Oduševljeni smo. Mnogo je lepo a od Sofije je udaljeno samo 120 kilometara - idealno za neku sledeću vikend turu.

 

nIaxUm.jpg

 

B7rbM6.jpg

 

BwSupB.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Posle Vladičinog Hana počinju gužve na putu ali nam to ne smeta jer smo dosta brži od automobila. Nižu se Grdelica, za kratko auto-put i Prokuplje. Svašta se može videti uz put.

 

07cfUQ.jpg

 

Iz pravca Blaca se penjemo ka Kopaoniku. Što se više penjemo, postaje sve hladnije. Počinje da sipi kiša pa na jednom improvizovanom parkingu stajemo da obučemo jakne.

 

ASkh7S.jpg

 

Dok ja punim plućima udišem svež planinski vazduh obogaćen duvanskim dimom, Tanja se mota na okolo. Na dva koraka od nas ugleda celo polje divljih jagoda. Nabere šaku i donese ih da se zasladimo.

 

WeSqCx.jpg

 

Taman se bacim da prožderem Tanjin ulov kad mi kroz glavu proleti sledeća misao: ovo je parking i ljudi tu staju da bi obavili neke fiziološe potrebe. Šta ti je paranoja. Brzinom svetlosti jagode su vraćene u prirodu. Šteta, bile su tako crvene i sočne... verovatno zato što se redovno đubre.

 

Posle detaljene dezinfekcije ruku, mogli smo da krenemo dalje.

 

pyGPoY.jpg

 

U Konacima smo napravili malu pauzu. Popili smo kafu sa Zoranom i njegovim plemenom...

 

kqUipL.jpg

 

... i preko Jošaničke Banje produžili ka Novom Pazaru.

 

dNY2au.jpg

 

Subota je pijačni dan u ovom gradu. Gužva je neviđena a gps nas vodi baš kroz glavnu trgovačku ulicu. Sa svih strana načičkane su tezge sa originalnim Replay, Levi’s, Diesel i drugim markama odeće. Probijamo se kroz gomilu ljudi i na sred centralnog trga pronalazimo “parking”.

 

LSOw9Y.jpg

 

Stigli smo do osnovnog akcenta današnjeg dana – ćevabdžinice kod Jonuza!!!!!

 

xT8Xfj.jpg

 

Ovom prilikom želim da se zahvalim svim članovima foruma koji su pisali o ovom restoranu i otvorili nam oči. Bez vaše pomoći i informacije, nikada ne bismo imali prilke da jedemo, po mnogima, najbolje ćevape u Srbiji.

 

Kako nam je samo prijalo... Moram da dodam da uz ćevape treba obavezno uzeti domaće kiselo mleko. Ljuta papričica je opcija.

 

y2jvKq.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Siti i zadovoljni nastavljamo u pravcu Crne Gore.

 

2wUq3g.jpg

 

Priroda postaje sve divljija...

 

BDzMND.jpg

 

LYENxH.jpg

 

... a oblaci sve prisutniji.

 

W2QI5c.jpg

 

Negde oko Rožaja, počinje da pada kiša. Tek je pola šest, možemo još da vozimo ali rešavamo da nema smisla da kisnemo. Krećemo u potragu za smeštajem. Tu Tanja izvadi keca iz rukava: “Izvini, znam da smo se dogovorili da nećemo ništa planirati ali ja sam za svaki slučaj pre polaska bacila pogled na smeštaj u ovom kraju.” Prevedeno sa njenog jezika to je značilo da zna napamet sve hotele, motele i kampove od Prokuplja do Žabljaka. “Tu odmah levo je eko selo Zeleni raj. Rečica teče ispod prozora hotelskih soba. Ako nema mesta u sobama, možemo da postavimo šator.”

 

Posle stotinak metara makadama ulazimo u dvorište u kome se nalazi nekoliko kamp prikolica i šatora. Predusretljivi domaćin nam predloži poslednju slobodnu sobu (sa pogledom na rečicu).

 

Fv24cE.jpg

 

kizJbt.jpg

 

Cena je desetak eura a soba je... kako bih rekao... adekvatna ceni.

 

mblC9T.jpg

 

“Kakvo je kupatilo?” pitam Tanju koja se vratila iz istog. Pauza... “Pa hteli smo studentski da letujemo...” Zajedničko kupatilo joj nije najomiljenijo mesto za obavljanje lične higijene, naročito ako je prethodni korisnik ostavio užas iza sebe. Srećom, Tanja uvek nosi ogromnu količinu vlažnih maramica sa sobom.

 

Posle osveženja, silazimo do restorana da se počastimo po jednim Nikšićkim. Nismo neke pivopije ali svi kažu da uz bajkerski život najbolje ide pivo. Do duše, u ovom trenutku nam ni čaj ne bi smetao – pada kiša a na ovoj nadmorskoj visini zna da bude hladnjikavo.

 

i8QbLZ.jpg

 

Dok se izvaljujemo na terasi konobarica nas iznenadi i donese nam tanjir pun domaćeg sira, maslina i hleba. Kuća časti. Nismo bil gladni od Jonuzovih ćevapa ali smo sve smazali u rekordnom roku.

 

Ovakva mesta su sjajna. Imaš utisak da nisi u hotelu nego u gostima. Sa domaćinom smo celo veče razgovarali kao da se poznajemo sto godina. Stvarno je fenomenalan lik. Predaje maternji jezika u gimnaziji, izdao je knjigu dečijih pesama, ima neverovatnu opštu kulturu...

 

Dao nam je da pogledamo monografiju ovog kraja i mnogo nam pričao o njemu.

 

YJdDp2.jpg

 

Zaljubljen je u planinu Hajla i netaknutu prirodu Prokletija. Smatra da je ova planina turistički izuzetno potcenjena. Za razliku od Durmitora koji je go, ovde je sve prepuno šuma, zelenila, lekovitog bilja. Zaista, na pojedinom fotografijama bi samo falio uzan asfaltni put umesto blatnjave staze i bez dileme bi se reklo da je reč o Švajcarskim Alpima.

 

Domaćin nam je čak i predložio da nas ujutru odvede na jedan proplanak sa kog puca fenomenalan pogled ka Hajli. Kada je rekao da do tamo ima “samo” 45 minuta pešačenja uzbrdo, nisam imao izbora nego da izlažem (da ga ne uvredim): “Na žalost, krećemo rano i nećemo imati vremena.” Hmmm... 45 minuta pešačenja uzbrdo... Nije mi baš toliko jaka želja da se bavim planinarskim sportom.

 

Zadovoljni današnjim danom, odlazimo na spavanje. Svež planinski vazduh nas je bukvalno komirao. Nije mi mnogo smetalo ni to što mi noge malkice vise izvan kreveta. Jedino ta rečica... Da ti rečica protiče ispod prozora je baš romantično al’ što pravi buku...

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

Domovina

 

Ja sam se rodio i odrastao u Jugoslaviji. Možda se nekima neće učiniti politički korektno ovo što ću da kažem, ali, kakva god da je bila, meni je bila

Prijatelji svuda, putovanja na more, planine, koncerti... Nekako, puno vazduha.

:takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Šta reći a ne ponoviti se... Lektira i to obavezna, moto-putna klasika, prozor u jedan lepši kvaliteniji svet i opisi predela od kojih zastaje dah... A sve to iz "pera" jednog čoveka :care: :care: :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Još jedan putopis koji će postati veliko blago ovog našeg Foruma :) Bravo Pando :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Htedoh da ostavim ovo stivo za drugi put.

 

Pa da bacim pogled...ipak je to Panda...i na kraju, procitah u dahu...... 1care.gif

 

Sad postajem nestrpljiv...1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1358 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Odlično, mada nisam ni sumnjao da će biti loše.

:takoje:

 

A sad, ako neko nije pročitao uvod - nazad na vrh strane, pod obavezno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

ooou kako se obradovah!!!!! yao yao yaao!!!! :care: kako bi samo bilo divno da i naša garaža udomi neki PRAAAVI motor pa da se ovako švrćkamo i meračimo 0plac.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Veliki pozdrav svima i zahvalnost na lepim rečima. Uskoro sledi nastavak.

 

 

 

kako bi samo bilo divno da i naša garaža udomi neki PRAAAVI motor pa da se ovako švrćkamo i meračimo 0plac.gif

Maskirana O'šonesiZ Na Proplanku, ovo je moguće rešenje problema :zdravo:

 

Praaavi motor :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Drugi dan

 

Ustali smo oko sedam i puni smo energije. Da bismo ostali dosledni u tvrdnji da žurimo i da zato nemamo vremena da planinarimo, rešavamo da preskočimo doručkujemo. Naći ćemo već nešto uz put.

 

M0Diit.jpg

 

Oblaci se motaju na okolo ali ipak sunce ima glavnu reč. Pozdravljamo se sa domaćinom i dajemo gas. Put je na pojedinim mestima još uvek mokar od noćašnje kiše ali mi gazimo.

 

8BlMY1.jpg

 

Pred nama se nižu predeli koji ni u čemu ne odstupaju od lepota kanjona Vendon ili Toskane. Koliko kilometara, novca i energije smo utrošili da bismo obišli te egzotične destinacije a ovakva lepota nam se nalazi na dva rezervoara rastojanja.

 

qO25Ta.jpg

 

AWINsI.jpg

 

ucZZMU.jpg

 

Nešto tirkizno i duguljasto jasan je znak da smo ušli u kanjon Tare.

 

FM6vkq.jpg

 

Ne zna se šta je lepše: prazan vijugav put koji te izaziva da odvrneš gas...

 

S5Ta4S.jpg

 

... ili lepote koje te mame da staješ na svakom kilometru.

 

2oBFyq.jpg

 

0sJgVa.jpg

 

Stižemo i do poznatog Đurđevića mosta. Puno je turista, restorana, tezgi sa suvenirima...

 

YtmlxU.jpg

 

Uživamo u pogledu ali se i ogledamo na okolo. Mislili smo da ćemo uz put naći neko mesto da doručkujemo ali dovde ništa primamljivo nismo videli. Tanji pada na pamet jeretička misao da doručkujemo šumsko voće koje se prodaje na okolnim tezgama ali se predlog odbija – previše vitamina a premalo kalorija za moje telo izloženo ekstremnim naporima vožnje motora.

 

XkQ24P.jpg

 

Grupa bajkera iz Srbije koji ovde redovno voze, posavetuju nas da se za hranu strpimo do Žabljaka. Do tamo ima samo 20-tak kilometara a izbor restorana je veći.

 

RetU96.jpg

 

Poslušamo ih i ponovo smo na motoru.

 

b1lDEY.jpg

 

kxXQdw.jpg

 

Od svih mesta, izaberemo kafe-bar Čudna šuma. Osim lepog imena, unutrašnja dekoracija je tematski najbliža našem putovanju.

 

UsblkV.jpg

 

Ovo je bio dobar izbor. Plato sa sirevima, pršutom, kajmakom, salata... a posle toga nekoliko vrsta domaćih džemova i meda. Kapućino za mene, planinski čaj za Tanju. Posle prijatnog odmora, vreme je da idemo dalje.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Već je nekoliko kolega sa foruma pisalo o vožnji kroz nacionalni park Durmitor. Fenomenalni putopisi i fotografije su nas inspirisale da i mi krenemo preporučenom maršrutom.

 

i5F53F.png

 

Par kilometara posle Žabljaka, skrećemo na uski krivudavi putić. Raj u najavi. Da, "malo" je oblačno ali ne pada.

 

yA8Ops.jpg

 

gabujS.jpg

 

jCVgFq.jpg

 

Ulazimo u centralni deo nacionalnog parka. Zaustavljamo se da pitamo čuvara da li treba da kupimo neke ulaznice. Objasni nam da, ako samo prolazimo i nemamo nameru da se zadržavamo, ne plaćamo ulaznicu.

 

iNTN1B.jpg

 

jcRir4.jpg

 

Pred nama se pojavljuju nestvarni pejzaži i neverovatne boje. Vozim lagano da bismo što više mogli da upijemo od ove divlje lepote.

 

rTv3ez.jpg

 

Hj2xg9.jpg

 

swQe11.jpg

 

hGF92Q.jpg

 

Olovno-sivo nebo još više doprinosi kontrastu i osećaju nadrealnosti.

 

tpd2Pn.jpg

 

pT4AyY.jpg

 

dUvCwT.jpg

 

Kao da se ne nalazimo na zemaljskoj kugli već na nekoj udaljenoj planeti na kojoj je život upravo počeo da se rađa.

 

OCWoKu.jpg

 

T9OimT.jpg

 

Iznenađujuće, nema mnogo posetilaca. Verovatno je najava lošeg vremena mnoge pokolebala da se danas upuste u osvajanje Durmitora. Vozimo potpuno sami.

 

pfE7MQ.jpg

 

yZ5OKa.jpg

 

Bez obzira na to što nigde nema nikoga, treba biti oprezan. Ovi četvoronogaši se ponašaju kao da ne postojimo. Presecaju put bez upozorenja, prave iznenada polukružno, vuku se kao da je ceo put njihov i totalno nas ignorišu. E kleta bajkerska sudbina...

 

cOl9zC.jpg

 

Samo nas je dežurni kontrolor saobraćaja nadgledao svojim oštrim pogledom.

 

1IsExJ.jpg

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 16

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Eeeh taj Durmitor. Isli smo istom rutom ove godine, i stajali na istim mestima u Crnoj gori koliko ja vidim. Taj put, i taj deo Durmitora je ubedljivo jedan od najdrazih predela kroz koji sam prosao. :)

 

Kako to izgleda u julu:

10516686_10203066837045241_2948256094325077648_n.jpg?oh=cc1826ce04d61d5ce66c953f8f6dc00c&oe=55120291&__gda__=1427223144_6aa0caed8776f641baa830fa3ba82ae5

 

10458020_653120744770068_2764739195387825606_n.jpg?oh=2caf48c80c4c1faed1a22ff2630439f8&oe=551DADC8

 

1044993_653121358103340_1889737856012738658_n.jpg?oh=94e52096e72afbf57c66645f6058d0bd&oe=5512B3EE&__gda__=1426034631_34aa36bbb5aa18bbff2087a8129c641a

 

Eto, malo da dopunim. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja