Jump to content

Moto Zajednica

R1200RT: Zamena kocione tecnosti

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Resio sam da zamenim kocionu tecnost,jel ima neka posebna fora za zamenu na r1200rt ili ide isto kao kod drugih motora.Menjao sam na suzukiju gsxf 750 ali nije imao abs,tako sto sam dosipao ulje u posudu a kocnicu drukao.E sad ne znam kod ovog bmw-a dal smem tako da radim jer kad se stisne prednja kocnica,pali se ona pumpa koja aktivira i zadnju...ili to nema veze??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

Imaju dve procedure jedna je za servo assist kocnice a druga je za bez. KOd ovih prvih je malo zajebanije a kod drugih se menja isto kao i kod svih motora.

 

Procedura za Servo abs LINK ka PDF-u

Procedura za NON Servo abs LINK

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Imaju dve procedure jedna je za servo assist kocnice a druga je za bez. KOd ovih prvih je malo zajebanije a kod drugih se menja isto kao i kod svih motora.

 

Procedura za Servo abs LINK ka PDF-u

Procedura za NON Servo abs LINK

 

Hvala,sad mi tek nista nije jasno :lol:

 

Nemam pojma koje ja kocnice imam,znam samo kad stisnem prednju da koci i zadnja a i cuje se neka pumpa da zuji sve dok drzim prednju stisnutu..Ma necu da cackam nista,oteracu na servis kad bude vreme za zamenu ulja u kardanu i menjacu,posto to isto ne radim sam pa nek menjaju,manje ce glava da me boli :zdravo:

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Definitivno nije posao za svakoga. Nisam se udubljivao posto nemam takav sistem, ali mi dovoljno kazuje recenica iz Clymer servisnog uputstva: Idite u servis! To je sve sto ce te tamo procitati o zameni ulja na integralnom sistemu kocenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ma necu da cackam nista,oteracu na servis kad bude vreme za zamenu ulja u kardanu i menjacu,posto to isto ne radim sam pa nek menjaju,manje ce glava da me boli :zdravo:

 

Imaš predviđen interval zamene kočionog ulja kada mora istovremeno da se zameni u ABS sistemu što mnogi preskoče ili nedovoljno dobro to urade tako da se priseti kad i kako je to rađeno, nemoj čekati ne znam još koliko da bi se to poklopilo sa nekom drugom potrebom. Ja bih možda mogao da ti slikovito prikažem no slažem se da će manje da boli glava ako odeš u servis, jednostavno svaka mehanika nosi određene specifičnosti i zamke i postoji rizik da se nešto previdi, često i ja izostavim nešto kad me neko pita jer se mnoge stvari rade rutinski kao podrazumevane i samim tim je nemoguće svaku sitnicu, nekad i jako važnu, spomenuti tako da bolje da ćutim i radim. Uostalom, beše neka tema o problemu sa tvojim kočnicama, ako se sećam prihvatio si moju preporuku i rešio u servisu. Kako god, insistiraj na isključivo moto a ne auto kočionom ulju i strogo po DOT-u koji ti piše na kočionom sudu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Da, imao sam problem sa prednjom kocnicom,koja se nije vracala do kraja posle kocenja,vec sam morao sam da je vratim prstima da bi se zaustavio rad pumpe,nemam pojma da li su tada zamenili i ulje,cisto sumnjam da jesu,,

 

Nego,kad vec pricamo o ulju,kako vam se krece potrosnja motornog ulja na bokserima? Na otprilike 1000km mi se pali onaj znak da je ulje na minimumu,pa tad dolijem oko 200ml do maksimuma.Otprilike dodje 2L na 10000km....Treba li se brinuti oko ove "sitnice":zvizduk:

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, imao sam problem sa prednjom kocnicom,koja se nije vracala do kraja posle kocenja,vec sam morao sam da je vratim prstima da bi se zaustavio rad pumpe,nemam pojma da li su tada zamenili i ulje,cisto sumnjam da jesu,,

 

Nego,kad vec pricamo o ulju,kako vam se krece potrosnja motornog ulja na bokserima? Na otprilike 1000km mi se pali onaj znak da je ulje na minimumu,pa tad dolijem oko 200ml do maksimuma.Otprilike dodje 2L na 10000km....Treba li se brinuti oko ove "sitnice":zvizduk:

 

Da jesu, naznačili bi u računu ili napomenuli usmeno. Kočiono ulje je hidrskopno i ne valja da prestari.

 

Ne znam šta koristiš od ulja i koji viskozitet ali na 10.000 km je previše tih 2l osim ako nije stalno u trkaćem režimu ili ga ti prepunjavaš pa ga izbacuje, često se maši prilkom merenja nivoa ulja. Inače u mom okruženju uključujući i sebe, potrošnja se kreće 0,6-0,8 sa svim vrstama baznog ulja i na svim bokserim, 1,1-1,2 čak i do 12K pređenih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

.... Kako god, insistiraj na isključivo moto a ne auto kočionom ....

 

Covjek se uci dok je ziv. :)

Moze li neka elaboracija ovoga, posto ja nisam znao ni da postoji moto i auto kociono ulje?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

...

.... Kako god, insistiraj na isključivo moto a ne auto kočionom ....

 

Covjek se uci dok je ziv. :)

Moze li neka elaboracija ovoga, posto ja nisam znao ni da postoji moto i auto kociono ulje?

 

Samo okvirno jer ne znam dovoljno, dok sam se bavio automobilizmom uvek sam koristio dostupno provereno naj bolja ulja i maziva uopšte. Kočiono ulje se gleda po tački ključanja, to je primarno uz još neke teško dostupne podatke, penušanje, isparljivost, kliskost,što je bitno za takmičarski kočioni sistem koji je po pravilu bez serva i minorna sitnica je od uticaja za štopericu. Dok je bilo u prodaji crvenog rejsing Kastrola to sam koristio a već godinama za automobil kupujem po preporuci okolnih majstora jer je evidentno da se ulja falširaju kod nas. Iskreno nisam ni ja znao da postoji razlika između auto i moto kočionog ulja i prvu zamenu na motoru sam uradio s onim što sam imao u šteku. Kako ne pametujem dok ne moram, to je retkost, :D, nisam se udubljivao studiozno u problematiku ulja dok BMW nije izbacio iz ponude dino ulje, pa kad sam već bio prinuđen onda do kraja. Motor je zahtevniji po svim kriterijumima, ako ništa drugo mora da obezbedi bolji odnosno lakši prenos pritiska jer se stiska rukom a ne nogom. Gotovo svi uljari imaju izdvojena moto maziva i nedavno sam na autu zamenio ceo kočioni sistem i nalio moto ulje, odnosno univerzalno kočiono/kuplung i sad moram da popuštam kočaljku da ne odvalim u šoferku, nisu u pitanju novi diskovi i pločice, kupljeno preko, već brži transfer. Na nekoliko motora sam zamenio obično auto kočiono ulje i sipao ovo moto, po rečima vlasnika je razlika bila više nego značajna iako zatečena ulja nisu bila baš propala. Takođe u šampionskoj moto garaži pri običnom servisiranju se koristi isključivo moto kočiono ulje. Naravno, tek je bolje trkaće ulje ali košta više puta od običnog. Šta je još bitno, standardi su od-do i jeftinija ulja tek da pređu crtu a skuplja čak nadilaze kriterijum pa zato imaju oznaku univerzalno ili sliku moto kočnica.

 

Ako te zanima više mogu sutra da dobijem više ili stručnije objašnjenje od tehnologa Fuks-Silkolen-a pošto sam u distributivnom sistemu. Da, pre neki dan smo ćaskali oko DOT 5.1 i došli do zaključka da ne mora da bude 100% kompatibilno sa DOT 4 i zato sam i preporučio da izbor bude isključivo po naznaci na kočionom sudu a ne po manualu ili x preporuci. Inače sam tražio trkaći Silkolen al je karton 12 kantica i ne mogu da insistiram samo na dve pa ako ima zaintersovanih da se udružimo. Neki momci koji se vozaju na NAVAK-u su imali problem popuštanja kočnica, što je pored žvakanja creva jer ih niko ne menja, karakteristično za pregrevanje samog ulja i to nakon par krugova.

 

BRAKEFLUID_zps722df06a.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja