Jump to content

Moto Zajednica

ZNAK ZA POZIV U POMOC

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: PA - okolina
  • Motocikl: PEUGEOT bez menjaca

Vec neko vreme obilazim ovaj forum, kao ne-clan, Odskora sam se i registrovala, tako da neka osnovna znanja o nacinu funkcionisanja i o temama na istom imam. Medjutim, na jednu pojavu za koju sam cula, a vezana je za voznju motocikala, ovde nisam naisla.

Elem, imam rodjaka koji je vec duze vremena "Preko Bare", tj u SAD. Inace, od kada znam za njega, a i sebe, znam ga kao ljubitelja motorizovanih dvotockasa. Tu tradiciju nije prekidao ni odlaskom u Ameriku.

Posto sam uvek bila mladja rodjaka, sestrica, kupovala sam skolu od njega-njih (starijih), a oni nisu skrtarili sa savetima. Tako je bilo i kada sam samostalno pocela de vozikam motorice. E, od njega sam cula za radnju koju bajkeri, motorasi rade kada iz nekog razloga zaustave motocikl pored puta:

Dakle, ukoliko bajker ima bilo kakav problem, i ukoliko mu je potrebna tudja pomoc, pretezno drugog/drugih bajkera, dovoljno je da svoju kacigu spusti pored motocikla, na zemlju ili asfalt, na vidljivo mesto. To je u SAD jasan znak da se pomoc bilo kakve vrste trazi, i onda, obicno, nastupa bajkerska solidarnost, i taj/ti drugi bajkeri staju i pokusavaju da pomognu u resavanju problema. U suprotnom, ukoliko kaciga nije na tlu, vec na motociklu, glavi, laktu, retrovizoru, sledi samo pozdrav, i nastavak voznje od strane ostalih.

Na ovakav obicaj kod nas, a ni u Evropi nisam cula, niti sam ovde negde ista o tome procitala, pa me zanima "radi" li to i kod nas, i da li se iko igde susretao sa time?

Mislim da bi tema mogla biti zanimljiva svima nama, i nadam se da sam je postavila na pravom mestu na forumu.

Budite mi pozdravljeni! "T"

  • Podržavam 29

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Nikad cuo,ali mi deluje logicno..

 

Ali evo ispricacu ti moje iskustvo,doduse sa biciklom,elem letos sam se nasao u kvaru sa biciklom negde na obroncima Tare,proslo je nekoliko biciklista i apsolutno niko nije obratio paznju,doduse nisam ih ni zaustavljao ali da sam ja bio na njihovom mestu i da sam video coveka koji je rasturio pola bicikle na putu i to jos u dzungli(najblize naselje je bilo udaljeno 30km)stao bih bar da pitam sta je se desilo i da li mogu pomoci nekako.

 

Slicna situacija mi je se dogodila u Belgiji pre nekoliko dana,iako je bilo u pitanju rutinsko krpljenje gume pored puta,svaki biciklista koji je prosao , stao je da pita jel treba pomoc..Bio sam ubedjen da smo mi najbolji narod na svetu i da rado pomazemo ali izgleda da nije bas tako...Primetio sam takodje da se motociklisti u Srbiji ne pozdravljaju u prolazu..

 

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Logican i zanimljiv nacin da se pozove u pomoc,ali, u Srbiji uvek postoji "ali"!

Desava mi se kada stanem pored puta da bih fotografisao kolege staju i pitaju dali treba kakva pomoc,narocito "lokalni" bajkeri a opet jednom prilikom stanem zbog problema sa strujom i caskom skinem masku i bocne plastike,bisage stavim na zemlju i supruga i ja spustimo jakne i kacige na njih,bilo je i vise nego ocigledno da mi treba pomoc ALI prosla su trojica (nisu bili zajedno) bez pozdrava a kamoli ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Veoma zanimljivo, a i deluje mi logicno. Postoje vec pravila i znakovi koje motociklisti koriste za voznju u grupi i koliko sam primetio opste su prihvaceni. Mislim da bi ovaj nacin signaliziranja potrebe za pomoc na putu bio lako prihvacen od vecine motociklista.

 

Od sad pa ubuduce ako naidjem na ovakvu situcaiju na putu shvaticu je kao jasan poziv za pomoc!

 

@đunta 1care.gif Imas li i rostilj negde zastekan na motoru? Salim se naravno, svaka cast, mislim da si jedan od malobrojnih koji imaju trougao na motoru, mnogi isti nemaju ni u kolima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5484 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Secam se slicne price koja datira jos iz vremena dok su se marame nosile oko vrata...ko je imao zavezanu maramu oko kormana, trazio je pomoc na putu. U medjuvremenu su marame prestale da se nose...tako da bi kaciga mogla biti od koristi.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec
a sujeverje, da kaciga ne sme da dodirne asvalt (pod)?

Е па у том случају се кацига посебним ритуалом ставља на асфалт :D

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

a sujeverje, da kaciga ne sme da dodirne asvalt (pod)?

 

Prvi put cujem, a moja je ionako dotakla sa sve glavom unutra pa sam jos uvek tu 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Brate Djunta, pa odakle si izvukao trougao na motoru ????? :lol:

 

:care: :care: :care:

 

Između sedišta i kofera :lol:

 

 

 

 

Standardna oprema na BMW-u. :oda2:

 

Sve po PS-u skladu sa ustoličenim pravilima, trougao, apoteka, sijalice, crevo za benzin,...da nisam imao trugao verovatno bi me neko od vozača odmah prijavio za nedozvoljeno parkiranje na auto putu, ostao sam bez goriva konkretno.

 

 

 

Veoma zanimljivo, a i deluje mi logicno. Postoje vec pravila i znakovi koje motociklisti koriste za voznju u grupi i koliko sam primetio opste su prihvaceni. Mislim da bi ovaj nacin signaliziranja potrebe za pomoc na putu bio lako prihvacen od vecine motociklista.

 

Od sad pa ubuduce ako naidjem na ovakvu situcaiju na putu shvaticu je kao jasan poziv za pomoc!

 

@đunta 1care.gif Imas li i rostilj negde zastekan na motoru? Salim se naravno, svaka cast, mislim da si jedan od malobrojnih koji imaju trougao na motoru, mnogi isti nemaju ni u kolima!

 

Imam uvek što je propisano plus mnogo toga za ne daj Bože, iskustvo me naučilo, ne zbog kazni. Naravno i trodelna žica za roštilj

 

12_zps85fb17b6.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Podrzavam ideju,dovoljno je da je ovde promovisemo i sigurno ce se standardizovati...milion puta sam kolima naisao na motoriste pored puta i bio u nedoumici jel u kvaru ili se proteze...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Jakna, kaciga , marama sve je to OK (mada mi ovo sa kacigom deluje najlogicnije) ali đunta sa slikom je najbolje prikazao trazenje pomoci na putu, jasnije ne moze biti od prikazanog na slici jedino mozda svetleci bilbord na kome blica SOS! 0takoje.gif

 

 

 

 

P.S. sad mi je jasno zasto su tako visoke cene BMW-a pa kad poskidas svu dodatnu opremu sto su vlasnici na njih nagurali dobijes cenu ostalih "obicnih" motora! 1nanana.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

ja sam letos stao na sred Durmitora da ocistim filter goriva, i ta zezancija je trajala nekih 10-ak minuta, kojih je devojka iskoristila da malo fotografise okolo, za to vreme pored mene je proslo mozda 2-3 motora, i samo jedan je stao a to je bio neki mladi par iz Bugarske na Africa Twin-u , jakna prebacena preko kormana bi mi smetala, pa sam je stavio nazad preko putne torbe :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jakna, kaciga , marama sve je to OK (mada mi ovo sa kacigom deluje najlogicnije) ali đunta sa slikom je najbolje prikazao trazenje pomoci na putu, jasnije ne moze biti od prikazanog na slici jedino mozda svetleci bilbord na kome blica SOS! 0takoje.gif

 

P.S. sad mi je jasno zasto su tako visoke cene BMW-a pa kad poskidas svu dodatnu opremu sto su vlasnici na njih nagurali dobijes cenu ostalih "obicnih" motora! 1nanana.gif

 

Često se u gradu sreće situacija da dok kolona stoji neko parkiran sa strane sa okrenutim točkovima maše rukama, gestikulira itd, naravno da razumem da pita da mu se pruži prolaz al ja lično čak i kad mi svirne se pravim da ne razumem šta hoće jer neću da prihvatim nemušti jezik, a uvek kad neko pravilno postupi, da levi žmigavac, ja mu ustupim prolaz, čak kad zaključim da to ne očeukeje a sa uključenim pokazivačem je, ja dam desni žmigavac i svirnem mu da to vidi. Mi očigledno ne volimo da se držimo propisanih i jasno definisanih odnosno razumljivih manira ko što smo 4 migavca umesto za upozorenje ili pomoć pretvorili u znak za zaustavljanje, desni žmigavac, i to uglavnom bahato, na sred prolaza. Trougao je jasan i nedvosmislen, ovaj koji je stalno na motoru je malih gabarita i košta ispod 10€, gvozden je tako da može da posluži. Svakako da i spuštanje kacige na kolovoz ali ne tik uz motor već opet na nekom sigurnosnom rastojanju kao što bi se i trougao postavio može da se tumači jednako ali ipak to nije isto nit će ikad biti, mada mi volimo ono poetsko," nek bude ono što ne može biti".

 

P.S.

Nije tema al ima više puta skupljih BMW primeraka po osnovu natovarene opreme, da ne turam sličke :moto3:.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Ja sam kupio ovako nesto, samo sto nije belo nego fluo/neon. Kosta 5e. Jedino sto u tu vrecu ne bih stavio kacigu, da nebi neki sleper presao preko nje, nego moze da se nagura neka garderoba. Ovaj znak svi u svetu prepoznaju. Ne zauzima nikakav prostor, ne kosta nista, a moze puno da pomogne :takoje:

 

10001050_490_KL.JPG

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3483 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Bilo nekada!

Stanem pored puta da pišam, a kolona motociklista prođe, okrenu se na putu i vrate se da pitaju treba li pomoć? Taman oni odu, eto drugih! Nema šanse da neko prođe a da se ne vrati. Od pišanja nema ništa dok se ne skloniš dalje na sporedni put.

Tako bilo nekada! Ne treba ni kaciga na asfaltu, ni trougao, ni mahanje rukama!

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Ranije je pokvaren motor na putu bio mnogo cesci prizor, stoga pretpostavka modernih motorista da parkiran motor pored puta znaci samo jedno, Otisao da istoci popijeno pivo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Ja sam cuo opet nesto drugo. Ako stavis nesto belo preko kofera ili vizira, tipa majicu ili nesto slicno, to znaci da ti treba pomoc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja