Jump to content

Moto Zajednica

MK. Bezbednost

Recommended Posts

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

volio bi Vas vidjeti i u ovoj asocijaciji gdje Vam se cuva mjesto, u Srbiji vec postoji ogranak a vi možete biti br. ..... .

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/81909-plavi-vitezovi-velikog-srca-mc-blue-knights-pula/page__p__1313483__fromsearch__1#entry1313483

 

 

dobrodošli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

Dobro nam došli i hvala što ste učestvovali u ovoj našoj akciji za decu u Sremčici :care::BJB-ura:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nakon  4 godina postojanja kluba u kome su mnogi moji prijatelji, slučajnim susretom sam se upoznao sa osnivačem, predsednikom i instruktorom Vitomirom. Čitava priča, projekat ili ideja je kao moja svojevremeno, upravo je sve kako  sam zamišljao da treba da bude bukvalno.

 

Sedište kluba je tik pored Pančevačkog mosta, mesto na kome nikad nebi predpostavio da može da se prijatno oseća a više nego prijatna je atmosfera, očigledno pozitivna energija zrači. Klub za ovu godinu ima prijavljenih 265 članova, tridesetak počasnih, više desetina podmladka, svačija slika je istaknuta na panou, u sledeću godinu će se ući sa uvećanim članstvom. Među članovima ima vrlo malo pripadnika bezbedonosnih službi, većina su svakodnevni ljudi, dosta ima lepšeg i boljeg pola, a ima i istaknutih ličnosti iz svake oblasti, nisam sve zapamtio pa da ne nabrajam. Pored motorciklizma, veličina kluba je u društvenosti, ljudi dolaze da bi se združili i prijateljevali. Klub ima niz sekcija i zacrtanih programa, tromesečni časopis, servisnu radionicu i perionicu, koš za basket, baštu sa roštiljem,  prostorije su otvorene i na raspolaganju svakom članu besplatno za bilo kakvo organizovanje. Klub radi spontano,  putem društvene mreže se dogovori i sakupi na časicu lepog druženja, ovo je jedna od muzičkih večeri sa živim izvođačima:

 

02-2.jpg.61524accc1e16ba5f22ef474a6d2ac73.jpg

 

Svečani prijem novih članova u klub, (čučeći je jedan od instruktora), ja kao gostujući u zelenom, a istovremeno proslava rođendana i odlaska u penziju, Dobriša sa tortom :

 

01-1.jpg.df8df213c2e9c0902f4e3ae07da2c395.jpg

 

Prošli vikend nekom se jelo prase:

 

03-3.thumb.jpg.d51cff8e546fb78d353401825b07ff5c.jpg

 

Delić gurmana:

 

2.thumb.jpg.75f75925aec127bd8533809f3ae1984a.jpg

 

Klub je za protekle godine obučio preko 800 učesnika, održao samo ove godine tridesetak treninga u više nivoa i kategorija. Obuka se odvija pored Srbije i u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, mislim i u Makedoniji a uskoro će biti i u Hrvatskoj, svuda su osnovani povezani klubovi. Pored građanstva radi se i za službene potrebe pomenutih država gde klub ima partnerski odnos sa vladama iz oblasti bezbednosti saobraćaja. Nastavu izvode licencirani instruktori.

 

Kao gostu, upriličeno mi je aktivno učešće na treningu bezbedne vožnje uz darivanje majce kluba, parking:

 

001.thumb.jpg.a260723676f97fa222ec22082cc30b62.jpg

 

jednodnevni teorijski deo:

 

002.thumb.jpg.a11d6356609666db70787ee6efef805c.jpg

 

"Po jutru se dan poznaje", odobrovoljavanje glavnog instruktora krugom za zagrevanje, ceo dan mu osmeh nije silazio s lica:

 

003.thumb.jpg.d1eef0a185f77f78144a69047016b60e.jpg

 

I kreće se, postrojeni motori za prvu vežbu zagrevanja, ispravno guranje motora sa svih strana kako to ponekad zahtevaju uslovi:

 

004.thumb.jpg.b314730c6329f32e1f5c44d1ddfe6bbe.jpg

 

Ujedno se uspostavi nadmoć nad motorom, okretanje u krug oko ćopave:

 

005.thumb.jpg.2a42710b11e2258025da47faa0cbaf3c.jpg

 

Trenažni motorcikl kakav postoji samo u  Evropi, vožnjom se doživi sigurna granicu nagiba, vozač stalno sluša naloge instruktora putem mikrofona na kormanu, pokazni položaj:

 

006.thumb.jpg.6285efbecefda1b5dbac17c485403fcf.jpg

 

Nažalost, nije bilo snimaka tokom voženja ali svi su prošli, slike od nekih već održanih:

 

007.thumb.jpg.8f19bb8179f2d98b7dd73e89d9698209.jpg

 

Dama takođe:

 

008.thumb.jpg.caed4a1548a975f61ce051db390ff934.jpg

 

Dame imaju prednost:

 

Klip je izdvojeno lično moje učešće, da se hvalim naravno, ali pre svega da pokažem da sa mojim godinama, (62+),  i kilažom može da se kontroliše veliki motorcikl, pa ako mogu ja, može vala svako, samo ako hoće da uči:

 

 

Prošao sam nekoliko kurseva i instruktora, svaki je glave vredan, ne mogu da vrednujem baš objektivno ali na obuci i uopšte sveobuhvatno bi na  radu MK Bezbednost  pozavidele i svetske škole i moto asocijacije. Nadam se da sam najzad uspeo dovoljno da naučim vožnju slaloma, u kasnije uvežbanim prolazima se koristi simultano i nožna kočnica uz komandovanje gasom i kvačilom. 

 

Klub će održavati obuku dokle god uslovi dozvoljavaju, van sezone se drže teorijski časovi a i pri svakom druženju se uvek dotakne tematika, trebalo bi da budem barem još jedan trening sledećeg vikenda.

 

Premalo da se prenese celokupno, više na sajtu i društvenim mrežama gde ima i dosta video klipova sa obuka i druženja:

 

http://motoklub.rs/moto/page/11/

 

http://motoklub.ba/

 

( I ovo, dok je aktuelno: https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/124516-trening-bezbedne-vožnje-donacija/ )

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre 17 sati, đunta je napisao:

Ujedno se uspostavi nadmoć nad motorom, okretanje u krug oko ćopave:

 

005.thumb.jpg.2a42710b11e2258025da47faa0cbaf3c.jpg

 

 

 

 

Pa ce onda biti pitanje na Forumu: BMW mi previse naget na copavoj, kako rijesiti problem? :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 19 sati, misa-pei je napisao:

Čekaj, bre... Pa je l' ovo moj Dobriša sa RTS, iz grafike? :D:D :D 

 

Da, Dobriša Grafika, pripremio je pečenje bez ijedne jedine koščice.

 

Pre 19 sati, misa-pei je napisao:

Mile je čudo, kao i uvek. Tako je i meni omogućio nezaboravnu vikend obuku. Još jednom hvala!

 

Ko god da prođe kurs, ma koliko mislio da zna, videće koliko je još toga ostalo da se nauči.

 

Da, bilo je to pre 5 i kusur godina, priličan broj je prošao što za pare, što za jare, no nije to više važno. Bitno je da se na neki način iz toga sve ne samo održalo već i podiglo na ozbiljniji i kvalitetniji nivo i formalizovalo, država se aktivno uključila podupirući određeni broj obuka za građanstvo i praktično prihvatila postavku da se bezbednošću motorciklista trebaju baviti specijalizovane grupacije koje to mnogo bolje poznaju jer su u njima. Kao što sam napomenuo, MKB je uvršćen u partnerstvo vlada i u okruženju, a pored zvaničnog učešća u Internacionalnoj asocijacije policije kroz bezbednost saobraćaja, vrlo brzo se može očekeviti i pristupanju evropskoj komisiji za bezbednost saobraćaja, il tako nekako, Izvinjavam se što verovatno ne navodim tačnu terminologiju.

 

MKB se aktivno bavi edukacijom naj mlađih naraštaja, ima na sajtu niz predavanja po vrtićima i osnovnim školama i za narednu godinu se pripremaju dodatne radionice za uvođenje mladih u aktivno učešće u saobraćaju.

 

Da, uvek ima i može da se nešto nauči, mora da se stalno vežba jer znanje i parksa budu u koliziji, ja sam prvi primer. Kad se dugo apscinira gubi se sposobnost, zato sam i pri upoznavanju i pozivu da posetim klub i izrazio želju da bi učestvovao na nekom treningu osećajući da mi je potreban. Poznanik koji živi u Norveškoj i vozi motor, svake godine na početku sezone pristupa rekondicioniranju vozačkog umeća koje organizuje njegov klub za svoje članove, nešto slično je i ovde. Pored više nivoa kolektivnog treninga moguć je i individualan jedan na jedan, svi redovni članovi u svakom trenutku mogu dobiti edukaciju po polovičnoj ceni kotizacije, a poduka kroz druženje i svakodnevne vožnje je neograničena uvek. Kuriozitet je obuka sa suvozačem, suvozačicom, što mnogi od nas imaju problem sa svojim suprugama i devojkama koje se listom boje i vrlo nerado, ili čak nikako ne sedaju na motor.

 

@Mišo-nisam član kluba da bi imao ikakav uticaj pa ti ne mogu omogućiti besplatni  pristup treningu ali ti toplo preporučujem učešće, a znaš da je dobiti preporuku od mene za bilo šta, malte ne nemoguće, ovo je izuzetak koji potvrđuje pravilo. Ustalom tvoj kolega Dobriša  je ugledni član pa što se ne bi ugledao, celokupno članstvo je vrlo raznoliko, od indivuda do "matorih" bračnih parova, al svi pozitivni i normalni koliko sam primetio. Druženje je vrlo značajno, kao i sam trening, Dobriša večeras u klubu  priređuje svetkovinu za Svetu Petku recimo.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ma čista prevara!

Mile (Đunta) garantovano imao dublera na snimanju!:nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 28.10.2018. at 21:37, Alekre je napisao:

Auuu Djunta bolje voziš od mene :D 

 

Pre 21 sati, zika56 je napisao:

Ma čista prevara!

Mile (Đunta) garantovano imao dublera na snimanju!:nanana:

 

Dok dvojnik Djunta vozi:

 

015.jpg.420826aab2e166271f83a98fce769a15.jpg

 

Đunta atestira čopavu:

 

002.jpg.61fd93d64dcf06e53da1d167ec86e523.jpg

 

On 28.10.2018. at 11:01, zika56 je napisao:

Mile svaka čast!

Nema udarca bez starca!

 

Samo moš se tešimo, unutrašnjost kacige mi se bukvalno raspala od napora dok nisam sve vežbe savladao. Meni je mali krug uz još jednu vežbu koja se radi u višem nivou, osnovni element tehnike upravljanja motorciklom. Naravno i srednji i veliki su i te kako važni, voze se drugim stepenom prenosa, kako ko doduše. Mali prvom i sa simultanim kvačilom i gasom i tako se stiče odlična pokretljivost u svakodnevnom saobraćaju koja prvenstveno služi za naglu promenu smera izbegavanjem nasrtljivaca a takođe na drumu nema krivine, kao što su pod 180° na usponu, koje se ne mogu sigurno savladati čak i zavidnom brzinom. Instruktor kaže da je prečnik 3,5m, no mislim da nas prehvaljuje, obično mi je radijus nešto iznad 4m, ali sei  to izgubilo nevoženjem pa do prilaza svojoj garaži sam par proteklih godina išao naokolo, sad nakon treninga upravo ko na klipu. Jednostavno, mora da se stalno vežba ali je predhodno potrebno da se zna šta i na koji način, jer mnogo ima pogrešnog instruktorisanja, zatim spremnost da se primi i znanje, a osnovno je da čovek prizna samom sebi da ne zna nešto.

 

Mnogo zavisi od instruktora, nismo svi sposobni ni da podstaknemo nekog na učenje, niti da neko svoje umeće prenesemo. Ja sam svojvremeno vrlo visoko obučen ali nisam se usuđivao svojim drugarima išta da prenosim. Kolko god čovek zna i biva prijatan, ipak je potrebna edukacija za predavača. Zahvaljujući tome, Nenad je dečko koji je došao skuterom, nema vozačku dozvolu, nikad nije seo na motor i za trening je dobio klupski koji je namenjen za učesnike koji nemaju sopstveni motorcikl ili pak nije najpodesniji za vežbanje. Dečko je ko tabula raza sa sunđerom, ispiše mu se znanje koje upije trenutno i svaku vežbu je savladao sa lakoćom i osmehom. Neiskvaren u smislu nakaradnom naučenošću koji svi mi imamo manje više, odličan trening, instruktor i klip za ponos, na kraju je njegova rečenica, "Još samo da položim",  a zna se ko sme da psuje BMW:

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 950 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

Završio kurs bezbjedne vožnje!!  Pozdrav za Vitu..,i da se pohvalim članstvom u Mk Bezbjednost Banja Luka...!

Svakom savjetujem da završi trening ili kurs bezbjedne vožnje..,bez obzira na staž na motociklu!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala na pozdravu, preneću ga, a još konkretnije o samom treningu kad stignem da obradim malo ličnog video materijala što je meni vrlo zahtevno.

 

Sad malo o tekućim i predstojećim aktivnostima  tokm zimske pauze, širi društveno koristan rad. Od osnivanja, MKB dodatnu pažnju posvećuje edukaciji naj mlađih:

 

http://motoklub.rs/moto/category/rad-sa-decom/page/4/

 

tako je i trenutno kako je najavljeno:

 

 

održano prvo zimsko "predavanje" deci, njih 96-toro:

 

1604608662_MKBDECA.jpg.86c0fbb31b637750b5cfbebeb5674b60.jpg

 

    U klubu se stalno nešto dešava, neformalno i po želji članstva i prijatelja. Od sutrašnje subote pa tako svake naredne, biće priređeno druženje uz živu muziku u klubskom kafeu, slobodan sam da pozvovem neformalno sve, ne samo članove kluba, pored carskog druženja i odličnog zvuka, može se naći i ponešto od nove moto opreme, ima negde na YT klipu uhvaćena gomila kaciga, svojeručni telefonski snimak kolaža jedne od probe muzičara, pa se izvinjavam na niskom kvalitetu:

 

 

1963822755_klub2.png.a4253ca282ae4f91dbd9010cceedea10.png

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

MKB je kao stručan konsultant Republike Srpske, sa svojim predstavnicima učestvovao na VII Međunarodnoj komferenciji iz oblasti saobraćaja krajem oktoba u Banja Luci. Skupu su prisustvovali pored domaćih učesnika, Direktor Evropskog saveta za bezbednost saobraćaja Antonio Avenso, predstavnik Svetske zdravstvene organizacije Dr. Yongjie Yon, Direktor slovenačke ABS Igor Velov, koji je motorciklista, Profesor Tolaci iz Slovenije, takođe motorciklista, Predsednik MKB Vitomior Golušin, naravno bajker i licencirani istruktor bezbedne vožnje motorcikla. Takođe su pored prdstavnika iz oblasti saobraćaja iz Srbije bili i Profesori Vujanić i Lipovac.

 

  Vrlo je važno i interesantno, da se čuo glas i mišljenje trojice motorciklista. Nakon izlaganja svih uvaženih glava koje ne voze motorcikle i imaju neku svoju viziju i strategiju bezbednosti saobraćaja, sa velikim zadovoljstvom, ali i znenađenjem, su prihvatili besedu Predesdnika MKB Ing. Golušina. Otprilike ovako, na njegovo obraćanje auditorijumu, šta je sinonim za bezbednost motorciklista, odgovor je kaciga, a na komentar, jel može da opstane sačuvana glava sa uništenim telom, tajac; šta učiniti da se poboljša bezbednost, logički, nekoliko kilometara lokalnog puta za nekoliko miliona €, naravno da dobar put povećava bezbednost ali za tih par miliona potrošenih na edukaciju motorciklista umesto na nekoliko kilometara, će oni mnogo toga naučiti i primeniti da bezbedno prođu ne samo tih  nekoliko loših kilometara puta već bezbedno voziti svuda. Predsednik Evropske komisije se izuzetno zainteresovao za Vitomirove poglede iz prve ruke i pozvao u zvaničnu posetu Briselu sledećeg proleća, a takođe i naši Profani Vujke i Krsto su poželeli da čuju glas iz motorciklističke baze.

 

Vlada Republike Srpske dosta čini na ovom polju, možda je i izražajan slovenački uticaj. Slovenija ima naj bolji trenažni poligon za edukaciju vozača u Evropi, pri obuci za kategoriju B, polaznik ceo dan mora da se vozi kao suvozač na motoru da bi video kako to izgleda, što uveliko doprinosi svesti i shvatanju opasnosti kojoj je motorciklista izložen pa kao vozač će sigurno mnogo manje činiti ono što mu taj dan nije prijalo i plašilo ga. Slovenija takođe ima propisano da nakon dobijanja vozačke dozvole, u periodu od 2 godine, vozač mora da donese potvrdu da je prošao neku od više škola za obuku bezbedne vožnje ili mu se dozvola poništava i onda sve ispočetka. Očigledno je napravljena odlična i delotvorna simbioza države i nezavisnih grupacija, mislim da ima 6 ili 7 škola koje su autorizovane za dodatnu bezbedonosnu obuku, a naravno, rade sa građanstvom van obaveze i sasvim je normalno da se voženje stalno usavršava i dopunjuje.

 

MKB jedini u celoj ex Yu ima pravi i sertifikovani trenažni motorcikl koji je obavezan za sve učesnike kurseva koje vrši klub sa licenciranom instruktoražom i autorizovanim programom obuke, no, neki drugi put, sad slika "opasne" naprave:

 

IMG_4295.JPG.0c887e0f5700c46595bc39dc482ed296.JPG

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Sličan motocikl postoji i na Grobniku. Postoje dva programa obuke, poligon i pista. Cilj programa poligon je poboljšati sposobnost upravljanja, a samim time i sigurnosti. Program pista je nastavak prvog i priprema za pistu.

 

 

 

Više na

 

 

WWW.99RACINGSCHOOL.COM
Moto škola sigurne i sportske vožnje svaki dan na Automotodromu Grobnik, program piste i poligona, naučite male tajne velikih majstora uz 'profu' Krešimira Erdeca Keca.

 

2fa370e66a42988a188b06431b9300f4.jpg

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odlično, informacija je od pre par meseci i ovaj što sam ja postavio na slici je atestiran, znači nije neformalan, a cene treninga koji je verovatno istog ili nešto različitijeg programa, više nego duplo jeftiniji, naravno, staza ne dolazi u obzir.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S

Cena treninga je bila 10 000 dinara za one koji su se prijavili za vreme sajma.

 

Dva dana je trebala da traje obuka.

Izuzetno ljubazni ljudi. Sve preporuke.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, MKB drži dvodnevni trening, prvi dan je teoretski u trajanju jedno 5 časova, drugi poligonske vežbe čiji broj pokriva sve elemente voženja u osnovi i ne može ih biti manje, ali je broj prolaza, odnosno vreme provedeno u praktičnom treniranju tolko da ko da ja dva dana jer je dobro usklađen sistem rada i može da se vozi vežbajući dok se ne smuči, mislim da sam ja izvezo po platou možda i preko 30km a zabušavao sam i na povratku kući osto bez goriva neplanirano, tako da sam odmah primenio jednu od prvih vežbi, guranje motora sa desne strane. Ima na sajtu MKB istaknuto sve, mislim da je kotizacija za dvodnevni trening 12.000 Din., dva ili tri instruktora na deset učesnika, zavisno od procene da li sa nekim treba raditi jedan na jedan jer svako mora da savlada kompletan program ma kolko bilo potrebno vremena. Trenažnom motoru se skinu pomoćna krilca, postoji još jedan miran motor pa praktično dva komada stoje na raspolaganju učesnicima da vežbaju na njima. U Beogradu se teorija održava u kafeu kluba a poligon na Beogradskom sajmu, ima vode i toaleta.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja