Jump to content

Moto Zajednica

Servisne informacije

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

e ovako, pade mi na pamet da nacnemo i ovakvu temu jer mi se cini da je na ovim forumima nema a mislim da bi vrlo korisna bila. unaprijed odma da kazem moderatorima ako grijesim pa ima vec ovakva tema - brisi, kolji, radi sto god oces ;)

 

dakle, kako se pripremate za putovanje? ovdje mslim naravno na putovanje od par dana, na velike kilometraze koje se trebaju preci.

radite li neke posebne pripreme u vidu duzih tura uoci tog glavnog putovanja, znaci da se malo dupe i organizam naviknu na taj napor.. kako jedete dan ili vece prije puta, ili samo jutro kad krenete da bi sto lakse podnijeli tu slatku muku.... sto nosite sve od opreme za ne daj boze, koliko od prilike nosite robe... i sve ostalo sto nisam pitao a sto se podrazumijeva za duga putovanja.

Sezona nadolazi a mi imamo dosta planova za vatanje magistrale, pa mislim da bi savjeti dobro dosli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo spiska stvari koji je napravio moj imenjak iz LJ (znate ga kao BMW sa ovog foruma):

 

 

 

1.Motor:

-1 litar ulja za motor

-komplet za krpljenje guma (od BMW-ja original)

-sprej za gume

-kniping šaraf debljine 4mm (radi èuda u kombinaciji sa sprejem,kad ti tehnika krpljenja gume zakaže)

-rezervni osiguraèi

-rezervna prednja žarulja

-komplet prve pomoèi

-dodatni lanac za vezivanje motora

-AMZS osiguranje za motor za inostranstvo (kos vas u Srbiji je to AMSJ)

-start kablovi za motor

-koplet alata za motor (kljuèevi 8,10,11,13,17.....križni i obièni šrafciger,kljuè za sveèice,klješta,izolir trak,ispitivaè 12V,....)

 

2.Lièna oprema:

-osiguranje za inostranstvo (lekarsko i životno)

-pasoš ,zelena karta,prometna dozvola,nalepnica države (SLO,BIH,SCG,....)

-lièna,novac,autokarta,izraðena približna ruta putovanja

-telefonski brojevi ambasada u inostranstvu,automoto saveza,osiguravajuèih društava,policije,itd....

-fotoaparat sa rezervnim baterijama

-punjaè za mobitel i mobitel

-pribor za jelo sa raznoraznim otvaraèima za konzerve

-komplet za liènu higijenu

-najnužniji lekovi (protiv bolova,temperature,upala,UJEDA RAZNIH INSEKATA,žgaravice), krema za sunèanje

-tablice èokolade i plastièna flašica sa 1/2 litara vode

-kišno odelo

-windstoper majica,podkapa,sunèane naoèale

-vlažne maramice za èišèenje vizira na kacigi

-štoviše majica i èarapa,sredstvo za pranje tekstila

-kompletna motoristièna oprema

-šatorsko krilo

-vreèa za spavanje

-rezervni kljuèevi koje dajem saputniku ili kolegi motoristu,ako ide samnom

 

3.Pregled motora:

-ulje u motoru

-ulje u kardanu

-ulje u menjaèu

-kontrola isprljanosti vazdušnog filtera i sveèica (po potrebi menjanje)

-kontrola stanja guma i pritiska u njima

-provera koèionih obloga,ulja za koèenje

-vizuelna provera motora oko puštanja ulja na semerinzima

-provera zraènosti ležajeva u prednjem križu i zadnjoj vilici

-provera svih signalizacija

-provera nivoa kiseline u akumulatoru i stanje klema na akumulatoru

 

 

ukratko,to bi bilo to.....ali ukratko.....

slobodno dopunite listu, ako sam nešto zaboravio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd
Ja jedem normalno i prije i poslije puta... :roll:

Naravno' date=' sto vise... :lol:[/quote']

 

Pa tebi onda put ne sme da traje duze od 2 dana osim ako ne gricnes nesto i za vreme puta :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Jedan od razloga za put je i probati lokalnu hranu... 8)

istina.....a bogami , dobra je, svaka èast.... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Ispod pantalona, nosite biciklisticki sorc, jer je on pojacan protektorima (sundjerima) sa strane i medju nogama. Razlika u udobnosti je ogromna a i dodatna zastita je samo jos jedan razlog.

 

Inace pre svake voznje i na svakih 6 sati ja popijem jedan Ibuprofen protiv bolova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo polako ali sigurno idemo ka spicu motosezone. Mnogo od nas ce preci granice ove nase Srbije i otici na zapad, istok, jug....

 

Mogli bi u ovom topicu da krenemo da savetujemo i skrecemo paznju jedni drugima na specificnosti u saobracajnoj kulturi drugih drzava.

Sta raditi, sta NE raditi, sta je pozeljno, na sta obavezno obratiti paznju...itd.

Neke zakonske specificnosti (npr. u Engleskoj morate da imate onaj drecavi prsluk na sebi i kada vozite motor, ne semo kada imate neku intervenciju - ovo sam lupio kao primer, verovatno nije tacno Smile )

Ja sto se tice motocikla, ne mogu mnogo da pomognem, ali sam dobar deo Evrope proputovao kolima.

 

Eto par saveta za Nemacku:

-na jednom broju autobanova NEMA ogranicenja i zato budite veoma obazrivi kada preticete neko vozilo. Dobro gledajte u retrovizor, pre nego sto skrenete u levu traku jer postoji mogucnost da vi sa vasih recimo 200km/h budete prespori jednoh hayabusi, ZX12, 911turbo i sl koji ce istom tom trakom da naidju sa 280 ili vise km/h

-NIKADA, NIKADA ne preticite desnom trakom (ako vas vide, sigurna kazna a i VEOMA JE NEBEZBEDNO - Nemci, jednostavno NE GLEDAJU u desnu stranu kada se iskljucuju sa autoputa!!)

 

 

 

ajde da ja ne pametujem vise i onako sve ovo pisem iz ugla vozaca automobila, nastavite dalje.

Ne moraju to da vam budu licna iskustva, mogu i saznanja iz 2,3 ruke, samo nemojte da pisete budalastine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Prosto ko pasulj... ako nemate PARA postujte propise i sve OK :D

Posto nigde nema rasparvke sa policijom (mozda malo u HR)

Slovenci bi nas pojeli da mogu (100x) dokazano!

Austrijancu malo smanjis kaznu na kuknjavu, platis i ides :)

Nemac ti pola sata drzi predavanje o bezbednosti, PLATIS pa ides!

Sve u svemu sve zavisi na kakvog "coveka" naletis! Osim u SLO! Tamo su uvek "nadrkani"!

SVE ovo je iz mog iskustva, sto neznanci da je pravilo!!! :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

U Madarsku, pre kad ides na autoput, moras kupiti kartu za autoput. Skoro na svaki autoput ima radar, ali nije stojeci, nego u auto koji stalno ide i snima. Ako imas prekrsaj, uvek mozes da smanjis placanje. Inace u Madarsku NEMA PLACANJE U LICU MESTA! Dobijes uplatnica, i moras u banku ili u postu da platis. Ali najbolje da platis u licu mesta u dzep. Vise jednostavnije i jeftinije. Uvek stavi u pasos oko 3-5000 forinta. Kad te zaustavu trazice pasos od tebe, ako stavi u dzep novaca imas srecu, ako vrati novac platices 10 puta vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Sada me je Drag podsetio.

Madjari i Austrijanci nemaju klasicne naplatne rampe nego se kupuju vinjete. Cim udjete u zemlju, stanete na prvoj pumpi (ili na samoj granici ponekad imaju kucice na kojima pise Vignete ili tako nesto) i trazite vinjetu za motor (za kola je u Madjarskoj nesto oko 5EUR i vazi 4,5 dana - ne secam se vise), nalepite je na vetrobran i vozi.

U Nemackoj nema putarina - samo picis!

U Italiji su klasicne naplatne rampe i putarine su dosta skupe kao i u Francuskoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
Sada me je Drag podsetio.

Madjari i Austrijanci nemaju klasicne naplatne rampe nego se kupuju vinjete. Cim udjete u zemlju' date=' stanete na prvoj pumpi (ili na samoj granici ponekad imaju kucice na kojima pise Vignete ili tako nesto) i trazite vinjetu za motor (za kola je u Madjarskoj nesto oko 5EUR i vazi 4,5 dana - ne secam se vise), nalepite je na vetrobran i vozi.

U Nemackoj nema putarina - samo picis!

U Italiji su klasicne naplatne rampe i putarine su dosta skupe kao i u Francuskoj.[/quote']

U madarskoj ne moj da ides na autoput ni 1m, dok nemas VIGNYETE!!! Ako ides preko Horgosa, posle granicni prelaz ima IBUS biro na desnoj stranu. Tamo mozes kupiti, ako slucaju nemaju moras izlaziti u 1. izlaz, i u ZEBRA mozes da kupis. Digli su cena, sad 1500 i kusur za 4 dan. Moras zalepiti na motor gde se vidi. Cena isto za auto i motor. Pre kad ides da kupis vignjete, nosi sa sobom i pasos i saobracajna. Vignjeta ide na registracije. Posle sa ovaj vignjetom na bilo koji autoput u Madarskoj mozes da vozis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

U vezi sa Austrijskim vinjetama ima da se kupe i u SLO... na svakoj pumpi od LJ do granice kao i na samoj granici 8.5 evra je cini mi se za 10 dana i netreba ti nista od papira samo kupis i zalepis...

Zato kroz HR i sloveniju ima da se naplacas putarina ko u prici....

NAJBOLJA varijanta vam je kartica (visa ili sl)

samo provuku i ides dalje...NEMOGU da te vacare na kursu i ceni!!!

I nemas onih problema kad odjes kuci "sta sa sitnisem iz HR i SLO"!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

Planiram put BG-ZG-PU;RI...

Ako mozze neko da mi kazze koliko mi treba za putarinu za motorcikl sa SCG tablama?

Djuro?

 

PS.Sorry za OFF

Pishite mi na PM.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd
Planiram put BG-ZG-PU;RI...

Ako mozze neko da mi kazze koliko mi treba za putarinu za motorcikl sa SCG tablama?

Djuro?

 

PS.Sorry za OFF

Pishite mi na PM.

 

Recicu ti sutra kad stignem tamo :)

 

Nema frke, obrisacu i tvoju i moju poruku a sto se tice cena putarine, to neka ostane, korisna je info

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Celje/Slo
  • Motocikl: BMW
Jedan od razloga za put je i probati lokalnu hranu... 8)

istina.....a bogami ' date=' dobra je, svaka èast.... :wink:[/quote']

 

O hrani pa Gasho najbolje zna. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Zirovnica, Kragujevac

Djuro taj tvoj imenjak iz LJ neznam dali vozi BMW ali brate sta je sve nabrojao ako ja to trebam da uradim ja da budem iskren:batalih da vozim motor.Ja da budem posten motor samo vozim.Jedini trosak u toku voznje mi je benzin sto se tice voznje a kad stanem to su vec neki drugi troskovi.

Razume se ono sto sam kupio sa motorom kad i motor to nosim sa motorom stalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Djuro taj tvoj imenjak iz LJ neznam dali vozi BMW ali brate sta je sve nabrojao ako ja to trebam da uradim ja da budem iskren:batalih da vozim motor.Ja da budem posten motor samo vozim.Jedini trosak u toku voznje mi je benzin sto se tice voznje a kad stanem to su vec neki drugi troskovi.

Razume se ono sto sam kupio sa motorom kad i motor to nosim sa motorom stalno.

Hvala ti, brate, taman sam pomislio da nisam normalan. Pola stvari sa spiska ne mogu ni da nadjem na lageru, niti imam gepek od GoldWinga na raspolaganju. Ako je tolika obaveza i potreba, hvala idem Vectrom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja