Jump to content

Moto Zajednica

Leteći Panda - kriv 100%

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Poslednja jesenja tura mogla je da se završi spokojno. Trebalo je da se vratim kući sa nekoliko lepih fotografija.

vrbasI.jpg

f9ZlKz.jpg

Ali:

Krenuo sam u solo vožnju putem koji ne poznajem

Imao sam želju da vozim malo “aktivnije”

Vozio sam u enduro modu koji je dobar za razbijeni put ali smanjuje osetljivost sistema za stabilizaciju motora

Mislio sam da su borove iglice najveći neprijatelj na putu

 

Posle nekih 150 kilometara nailazim na relativno brzu levu krivinu sa naklonom na dole i taman kada sam oborio motor i dao gas za izlazak iz nje - pesak.

 

Ovde se ne postavlja pitanje šta je trebalo da uradim. Sve se dogodilo u manje od dve milisekunde. Vozim i već u sledećem trenutku se kotrljam po asfaltu. Zapravo, uopšte se ne sećam ni kako sam pao ni u šta sam udario.

 

Iz ležeće pozicije vidim da par metara dalje od mene GS i dalje radi. Osećam neprijatan bol u levom ramenu ali nije strašno. Jedino mi je čudno da je sve oko mene crno belo. Da, to je stranje šok-a. Ustajem, gasim motor i sedam na kofer. Zaustvlja se automobil i dvojica dolaze do mene. Daju mi vodu i predlažu mi da legnem. Ma jok, nije mi ništa, samo malo da se povratim, ovo mi je prvi ozboljniji pad. Gledaju me sumnjičavo. Moja samouverenost je obrnuto proporcionalna spoljnom izgledu. Oprema se pretvorila u dronjke, kaciga izderana i prašnjav sam od glave do pete. Zahvalan sam svojoj opremi. Osim što me je udobno vozila nekoliko desetina hiljada kilometara, u odlučnom trenutku je odradila ono što joj je osnovni zadatak – raspala se ali nije dozvolila ni jedan direktan kontakt tela sa asfaltom.

 

Posle dva minuta, zaustavlja se i kolega bajker. Čovek je iz ovog kraja i psuje svo vreme. Kaže, ovde se svakog meseca neko na motoru polomi. Posle svake kiše, voda nanese pesak na put. Niko se i ne trudi da čisti jer je reč o totalno nebitnom putu u najmanje naseljenom delu Bugarkse.

 

Podižu mi motor. Odbijam da pozovu hitnu pomoć. Ja sam OK, samo malo da se povratim iz šoka i palim kući. Pravim inspekciju motora. Ništa, i njega su rol barovi zaštitili od štete. Palim ga i oblak dima izlazi iz auspuha. Ležao je na boku i ulje se prelilo na jednu stranu pa zato dimi.

 

Ups, ne mogu da podignem levu ruku na korman. U samoj šaci imam snage da bez problema stiskam kvaćilo ali me zeza rame. Desnom rukom dignem levu ruku na korman, otvorim vizir jer je sav oderan i spreman sam za put. Na gps-u stiskam dugme Go Home. 70 kilometara do kuće. Kolega bajker mi prilazi i kaže: Ne izgledaš naročito dobro, bled si pa ću da vozim iza tebe. Niti znam ćoveka, niti sam uspeo da ga pitam kako se zove, ali je svo vreme vozio zamnom. Tek na ulazu u Sofiju mi je trubnuo i vratio se istim putem kući.

 

Javio sam Tanji da me sačeka na parkingu i rekao joj da nećemo ići na ručak nego u urgentni centar. Počelo je već jače da me boli.

 

I tako... Evo već šesti dan ležim na traumatologiji urgentnog centra u Sofiji. Postigao sam sledeći skor:

 

1. Leva ključna kost. Slomljena je na nekoliko mesta i delovi kosti su se razmestili. Prošao sam operaciju i ugrađena mi je šina.

N0lIbH.jpg

 

2. Slomio sam četvrto rebro sa leve strane. Ovde nema šta da se radi ali je ultra dosadno. Teško ustajem iz kreveta i boli kada se smejem ili kašljem (hebale me cigare)

 

3. Palac na levoj nozi – slomljen. Na njega niko nije obratio pažnju ali je doktor primetio da je plav kao šljiva.

vensJS.jpg

 

Toliko za sada. U nekom sledećem javljanju fotografije. Hvala svim prijateljima sa foruma koji su se javili i poželeli mi uspešan oporavak.

  • Podržavam 27

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600

Vec ti napisah, zelim ti brz oporavak i povratak u sedlo ! :)

 

p.s. Ti si car, tako polomljen vozio 70km do kuce ! :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5690 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Ko nije pao dok je vozio motor - pašće :neznam: Važno je da posle toga ustane (i nastavi da vozi :) ) E sad, ti si mogao, iskreno, i bolje da prođeš sa povredama... Poznajući te (neoprostivo slabo lično ali odlično virtuelno) nemam sumnje da ti nastavljaš dalje, bogatiji za jedno veliko iskustvo koje će ti biti od velike pomoći u osvajanju daljih prostranstava na dva točka :takoje:

 

Vidaj rane junačke, preko zime sredi utiske u glavi, pa na proleće šibaj dalje... Brz i uspešan oporavak ti želim. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Svaka cast..meni je fascinantno da si sa polomljenim palcem saltao brzine i nisi ni osetio da je polomljen..svaka cast na full opremi. Takodje, bravo za bajkera koji te je dopratio do grada samo je ipak trebao da te isprati do urgentnog jer voznja u gradu je mnogo opasnija nego na otvorenom putu. U svakom slucaju, bravo njemu i bravo tebi, izleci se pa nazad u sedlo0takoje.gif

 

Imaces rane junacke da te zigaju do kraja zivota na promenu vremena1nanana.gif (iz iskustva, rame i lakat)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Srećne ti rane junačke Nešo :zdravo:

 

Što pre da se oporaviš pa u nova putešestvija :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

I ovaj tekst za nauk nama ostalima, u prvom momentu mislis nije mi nista, polomljeno tek malo boli, stanje soka ti se cini samo kao normalno uzbudjenje, ali to moze da izazove jos gore. Sa druge strane videcete prva reakcija onih koji padnu a mogu da ustanu (iako su polomljeni i sokirani) je trcanje do motora da se ispravi, ugasi, da jos vise ne iscuri benzina i ulja iz motora kao ispustice dusu jer je neprirodno kao i coveku da lezi izvrnut na asfaltu..

Zelim ti brz i sto laksi oporavak, sad ono moraju malo da te trpe pa istrpi i ti! ;-)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Uh, gadno si pao, to je biće motor tako ekspresno izletio ispod tebe da si se samo zaljepio za asfalt, za bilo kakvu reakciju nije bilo vremena. Ključna kost nije strašna, rebra što reče moj drug (slomio 14 kom) "boli samo kada dišem" ::) nego taj palac, to ti je biće pao motor na njega, jesu li ti ga uspjeli namjestit kako treba, može poslje gadne probleme da ti pravi pri hodanju

 

Brz oporavak želim :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Zelim ti sto bolji i brzi oporavak!

I naravno, da tokom sledece sezone uzivamo u fenomenalnim putopisima na kakve si nas navikao! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

I Ti i Marokanac ove godine..bas gadna sezona :/

 

I ja sam imao prvi pad, jos sa devojkom..sreca pa smo maltene stajali, pa nam nije bilo nista..ja se nisam uplasio, ali ona bas jeste..jbg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Jesu li ti tu shinu zavarili za kosti kad si toliko vozio tako polomljen?

LM, kao sto neko rece u mom slicnom izvjestaju, dok je zajebancije, dobro je. :)

Brz oporavak i povratak u sedlo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2348 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Držimo palčeve i navijamo za tebe...

Svaki pad je priča za sebe. Moglo je bolje,a moglo je biti i sačuvaj Bože. Povrede će proći,bitno da je glava cela. Oprema i motor će se izlečiti kesom... Izdrži brate,pa na proleće ponovo u sedlo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Posle ovakvog pada postaneš bogatiji za jedno veeeliko iskustvo. Ja mnogo volim da vozim raznim sporednim putevima koji nisu prometni ali koji se usled toga i ne održavaju. Nakon nekoliko situacija sa prašinom, rizlom, nanosima blata, goveđom balegom i mokrim lišćem (pukom srećom bez posledica) shvatio sam da nema preglednih i brzih krivina. Takođe i da lična samouverenost i poverenje u motocikl i opremu uzmu danak kad se najmanje nadaš. Posledično sam počeo da vozim kao baba čak i na deonicama kojima sam prošao nebrojeno puta i koje i žmureći mogu da provezem. A sve to na kvadarat kada je i žena sa mnom na motoru. Što rekao Severian na jednom kursu bezbedne vožnje: "Stvarno nema ništa lepo niti zanimljivo kada povrediš sebe i olupaš motor"... Želim ti brz oporavak i brz povratak u sedlo, pa da od proleća opet čitamo tvoje sjajne putopise :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec
A gde je u toj situaciji nestao pešak?

 

Nadam se da ćeš se lagano oporaviti.

 

 

Песак.

 

Брз опоравак, и да што пре читамо неки нови путопис. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

Sta da ti kazem, osim da se sto pre i bezbolnije oporavis! Mislim da moto rane nikada nisu srecne, uvek se bez njih moze i jesi pogresio sto si vozio posle pada (ali te potpuno razumem, tako je to uvek sa šokom i adrenalinom i većinom smo svi isti).

 

Jako je dobro što si odlučio da javno pišeš, mada znaš sve to i sam, zato i pišeš, zato si mačo i car, ne zbog vožnje. Nadam se da se Tanja ne muči previše, kao ni porodica. Njima je najgore.

 

Drži se!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

A ja bih ipak malo obratio pažnju na jednu stvar koja mislim da je bitna a da je malo ko vidi.

 

Ja lično mislim da si indirektno, ali u velikoj meri najebao zbog elektronike. Svi vi GS-ovci ste previše uljuljkani raznim elektronskim pomagalima koje vas, sa strane gledano, čine "boljim" vozačima nego što zaista jeste a ponajviše vas čini opuštenijim nego što bi zaista trebali da budete.

Iako će sve te elekronske novotarije u mnogim situacijama zaista biti korisne, mislim da prave bafer u sistemu podloga-motocikl-vozač i da, na kraju, daju lažnu sliku vozaču o tome kakva je podloga i kako se motocikl (gume, ogibljenje itd. ) ponaša u datoj situaciji.

 

Ne ulazeći u komentarisanje tvoje vozačke veštine jer te ne poznajem pa ne zameri jer nju direktno ni ne komentarišem, ali ako je vreme u Bugarskoj iole slično kao što je u Srbiji, uopšte nije vreme za opuštenu vožnju. Zato mislim da elektronika ima dve strane medalje i da daje taj lažni osećaj sigurnosti. Umesto da vozač oseća sve impute koje dolaze sa asfalta, on ustvari ostaje uskraćen za te sitne reakcije "koje život znače" a vozač bezbrižno tera dalje agresivno jer "GS to pegla".

 

Želim brz oporavak i da ti se više ne dešavaju ovakve stvari :)

  • Podržavam 16

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja