Jump to content

Moto Zajednica

Podesavanje Dellorto karburatora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

E super, nadam se da je dobar. Glavnu diznu i pilot diznu sam nasao u Motoboxu u Novom Sadu, ali ovu malu diznu snage koja je zalomljena ne mogu nigde naci. Ima neko neki predlog gde da potrazim? :)

@konstruktor A odakle vama svi ovi podaci? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ako vec nisi, mislim da bi trebalo da se pozabavis stanjem auspuha i ventila na uzduvu, koji bi taj agregat trebalo da poseduje.

Svo to cackanje karburatora ipak ima svoje limite.

Pride, kazes da se vozis sa OSTECENIM cilindrom. Losa kompresija (ne servis limitu ili tu negde) bitno menja rad karburatora (od koje on najdirektnije zavisi) i onda se cesto pokusava sa resavanjem posledica...umesto uzroka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Več ti je i Pronto objasnio što se tiče auspuha i oštečanog cilindra. :takoje:

Ali opet da se vratim na karb. Napiso si par postova gore da ti je primarna dizna skoro do kraja zavrnuta. E tu je problem - manjak goriva . Tu diznu sad zavrni do kraja , dokle ide, pa je onda odvrni za 1 obrat i po. To ti je osnova za daljne štelanje karba i količine goriva u karbu na putu u cilindar. Više je zavrčeš, manje goriva dolazi u cilindar. Znači tu diznu odvrneš za tačno obrat i po i onda upališ motor da se zagreje na radnu temperaturu. Verovatno če biti prevelik lergas ili štangas a onda drugu - leer diznu (koja leži prema filteru i normalno je sa vanjskim federom i možeš je štelati i rukom) odšrafiš po potrebi, da smanjiš obrate. To bi onda moralo biti to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

@Maxster ti pricas za mali srafic koji steluje primarnu smesu? Zapravo, zavrtanjem tog srafa mu se smanjuje vazduh a dodaje gorivo, najbolje radi kada je skoro do kraja zavrnuta sto znaci da mu fali goriva, sto znaci da mi treba veca ler dizna. :) Bar neka moja logika :)

@pronto Na cilindru nema ostecenja, klip je taj koji je pretrpeo udarce, a za karike mogu da kazem samo odokativno da su dobre. I pre tog kurslusa motor nije hteo u obrtaje, tako da mislim da to nema puno veze sa klipom koji je unutra. Naravno, da su klip i karike novi, cilindar ishonovan i sve to lepo razradjeno, verovatno da bi malo veseliji bio, ali i ovakav treba da gura i iznad 8, a on kao da se "umara" :) Takodje, ventil na izduvu je lepo podesen(otvara se do kraja na 7000 a pre toga je skroz zatvoren kao sto i treba da bude), a sam izduv je skoro ciscen i sa njim takodje ne bi trebalo da bude problema :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

@Maxster ti pricas za mali srafic koji steluje primarnu smesu? Zapravo, zavrtanjem tog srafa mu se smanjuje vazduh a dodaje gorivo, najbolje radi kada je skoro do kraja zavrnuta sto znaci da mu fali goriva, sto znaci da mi treba veca ler dizna. :) Bar neka moja logika :)

@pronto Na cilindru nema ostecenja, klip je taj koji je pretrpeo udarce, a za karike mogu da kazem samo odokativno da su dobre. I pre tog kurslusa motor nije hteo u obrtaje, tako da mislim da to nema puno veze sa klipom koji je unutra. Naravno, da su klip i karike novi, cilindar ishonovan i sve to lepo razradjeno, verovatno da bi malo veseliji bio, ali i ovakav treba da gura i iznad 8, a on kao da se "umara" :) Takodje, ventil na izduvu je lepo podesen(otvara se do kraja na 7000 a pre toga je skroz zatvoren kao sto i treba da bude), a sam izduv je skoro ciscen i sa njim takodje ne bi trebalo da bude problema :)

 

Obrnuto, kod del orta dok zavrneš šraf unutra ti smanjuješ gorivo. Napravi kao što sam rekao pa javi rezultat. Odvrtanjem prema van, dodaješ gorivo i smanjuješ vazduh. Zato se posle i sa drugom diznom reguliše dovod zraka i štangas, Barem je tako kod mog PHBH 30

 

A moguč je i uzrok kod CDI-a ? Jednostavno mu neda više obrtaja i zato ne ide kako bi trebao. Jel znaš možda da se ikad menjao CDI na motoru?:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Ne bih znao stvarno, prethodni vlasnik to nije spominjao. Ali u leru uspe lepo da se zavrti, tako da ipak mislim da nije do CDIa. Mada, ko ce ga znati :P A koliko sam po internetu gledao, kada je sraf ovakav kao ovaj na linku http://www.dellorto....asp?PartID=9932 onda on zatvara ili otvara vazduh. Ispravite me ako gresim :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Ne bih znao stvarno, prethodni vlasnik to nije spominjao. Ali u leru uspe lepo da se zavrti, tako da ipak mislim da nije do CDIa. Mada, ko ce ga znati :P A koliko sam po internetu gledao, kada je sraf ovakav kao ovaj na linku http://www.dellorto....asp?PartID=9932 onda on zatvara ili otvara vazduh. Ispravite me ako gresim :)

E baš to . Zavrni ga do kraja pa posle odvrni za 1 obrat i pol. Upali motor i onda podesi lergas da ne ugasi zapravo da radi normalno na leru. Kad to napraviš onda idi na probnu vožnju. Još pre toga provjeri da možda gas sajla nije slučajno pre napeta - znači da kad pustiš gas taj šiber ide do kraja dole. Posle mora da bude OK

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Sto reko nas narod sto otaca kilava deca.Zbuniste coveka skroz,sto nenamerno sto neznanjem.Taj tip karburatora ima dve varijante u jednoj se posesava kolicina vazduha a u drugoj kolicina goriva.Koja je varijanta lako je raspoznati po polozaju samog srafa (iglice)za stelovanje,ako je na strani koji je do cilindra onda se regulise kolicina goriva a ako je na strani gde dolazi filter vazduha onda se steluje kolicina vazduha.To je i jedno od osnovnih pravila za prepoznavanje kod 99% karburatora a ne samo ovog.A ako motor u leru puni obrtaje normalno onda je vrlo verovatno da je sve ostalo u redu mislim na termo grupu,auspuh i struju.Karburator tu pravi problem treba samo znati i to da se vremenom karburator trosi i da u jednom trenutku dodje do te tacke istrosenosti kada ga vise nije moguce podesiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Ako neko prebaci na prvi post u ovoj temi, mislim na prvi odgovor.

Videcete da sam napisao, i to jos Crvenim slovima, u vezi srafica smese, ali niko ne cita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Procitao sam ja to sve, samo sam nasao negde na internetu da se najlakske prepozna sta taj sraf steluje po njegovom obliku. Ako je kao igla, onda steluje benzin, a ako je tup na vrhu, kao moj i kao ovaj na slici, onda steluje vazduh, bez obzira na kojoj strani karburatora se nalazi. :) Da li sam u pravu?

@Maxster Tako sam i stelovao karburator, i dosao do zakljucka koji sam vec napisao, a to je da motor najbolje radi i prima gas kada je taj sraf zavrnut skoro skroz do kraja :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Sutra mi stizu nove dizne(glavna i ler dizna, za ovu malu koja je zalomljena traze 15e + postarina, za sta trenutno nemam para, a koliko sam uspeo da izmerim ova postojeca je dobre velicine - 90) pa cu javiti ima li poboljsanja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Stavljanjem vece ler i glavne dizne motor ne ide nikako! Izgleda da sam sve vreme imao pogresnu pretpostavku i da njemu zapravo trebaju manje, a ne vece dizne :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Izvinjavam se sto insistiram, plus nije nam sprava ispred ociju...imam jos jedan predlog koji nije vezan za karburator.

Desilo se, na ISTOJ takvoj masini i na jednoj RS50 da je magnet posle blokade u cilindru prebio kajlu na radilici...i automatski pomerio paljenje. Varnica je tu, onakva kakva treba da bude...ali ne i u pravom trenutku.

Isto tako proveri i poziciju ploce paljenja na kucistu (ispod magneta).

Desavalo se, posto se cesto delovi kupuju odokativnom metodom, da se ugradi NA OKO ista CDI jedinica koja ima tacku predpaljenja podesenu za neku drugu masinu (cesto su na spravama razlicitih marki, masine jednog proizvodjaca u razlicitim verzijama) i eto problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Istu stvar i moj otac pretpostavlja, to da se nekako pri pucanju tog iglicastog lezaja tj od udarca pomerila kajla na magnetu, tako da to skidam za vikend pa cemo proveriti. Jer nemoguce je da ima previse benzina i da ne moze da sagori, trebao bi i "zivog" na auspuh da ga izbaci al u obrtaje mora da ide. Takodje, videcu sa drugarom da prebacim CDI sa njegovom motora(yamaha DT je u pitanju) pa da proverim, iovako ih ima dve a jedna mu je trenutno rasklopljena :D Hvala na idejama, nadam se da cemo namestiti to nekako zajednickim snagama :)

Jos ako je to u pitanju, onda se svakako predpaljenje pomera jos malo ranije :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

E sad, ako bi problem bio u CDIu, da li nekako mogu te zice u njemu da se prespoje pa da radi kako valja za moj motor? Ili bih morao da kupujem drugi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Paljenje se nije pomerilo, ali ga mi jesmo malo pomerali u napred i apsolutno nema razlike. Opet zvizne u obrtaje u turazi ali oni pocnu vrlo brzo da padaju, svi simptomi kao da nema dovoljno benzina. Sutra opet skidanje karburatora, podizanje plovka, pregled leptira onih na usisu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Nova vest. Kad skinem lulu, filter i polkopac filtera za vazduh motor kuca u 10000 sa mnom, a u 11000 sa caletom(40 kg je laksi od mene :D ), i to na 500 metara stigne da izduva 5. i da ukoci, ali cim se vrati npr lula, ili filter, ili poklopac opet isto radi.. Sta moze da ga zeza majku mu? 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Pa valjda je sad jasno imas visak goriva u ondnosu na vazduh.Problem resi ili tako sto ces smanjiti gorivo ili povecati protok vazduha.Najbolje je da povecas protok vazduha posto si kolicinu goriva jedva ustelovao pa sad vise to nediraj.Znaci drugi filter vazduha (protocniji) ili otvaraj te rupe sto zi zapusio na tom tvom/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Pa da, ali ce onda da se greje motor previse. A do pre pucanja iglicastog lezaja ovakvih problema nisam imao. Ne znam sta moze da ga zeza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Da li je moguce da ne uspe da izduva sve(da to sto je klip izubijan utice na izduvavanje gasova), a sa otvaranjem svega ovoga mu se povecava protok vazduha pa se to nekako kompenzuje? Posto su i oni leptiri na usisu malo cadjavi, kao da su nagoreli. I takodje kad se malo zagreje spusti temperaturu za debljinu prsta kada mu se zavrne gas na preko 7000 obrtaja kada otvara ventil?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja