Jump to content

Moto Zajednica

Problemi kod uvoza polovnog motora

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Naišao moj drugar u Švajcarskoj na dobar primerak BMW-a (R1100 GS iz 1997.) i odmah me priupita da li sam zainteresovan. I cena i uslovi mi bili prihvatljivi i rešim da pazarim mašinu. Drugar da vlasniku i neki depozit, (kao garanciju da će motor zaista da bude kupljen). A rok za isplatu i preuzimanje je još samo nekoliko dana!

A onda se ispostavi da mi je (pored ostale papirologije) za registraciju motora u Srbiji potreban i taj EU COC dokument (evropski sertifikat o usklađenosti)!

I to bi sve bilo u redu (mada nismo članovi EU), da ne postoji jedan "sitan" problem: Ovaj standard je uveden i postao obavezan za proizvođače automoila od 1998. godine, a tek od 2003. za motocikle! Pa je tako u Srbiji za registraciju motocikla proizvedenog 1997 neophodan dokument koji nije postojao do 2003. god!? Predpostavljam da naša "država" očekuje da proizvođači samo zbog nje uvedu "retroaktivno" izdavanje ovog dokumenta.

Dakle kupiš legalno vozilo, legalno ga uvezeš i platiš sve dažbine i onda ne možeš da ga registruješ jer ti neko traži dokument koji niko ne može da ti izda!?

Ovi se motori inače sasvim normalno registruju i voze i u zemljama članicama EU (koje su i uvele ovaj standard) kao i uzemljama van EU.

A Srbija je izgleda "specijalan slučaj" (u svakom pogledu).

A ja ću motor da uvezem, da platim propisane dažbine za uvoz i registraciju. I onda ........1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 954 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: DL1000 K8

Onda i dalje vozis tvog TA :moto3:

 

Zile motore Starije od 2005 god se trenutno ne isplati uvoziti, zato gledaj nesto gde mozes da se uklopis sa cenom i godistem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 485 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Zile, nesto zeza komp pa ne mogu na PP. Mozda postoji resenje za taj BMW. Sad smo drugaru zavrsili za TDM, doduse jest 2001g. ali . . . javi se

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Od ovlastenog uvoznika za BMW u Srbiji trazis potvrdu za taj motocikli,treba im broj sasije i dobijes papir za par dana,neznam cenu ali za Yamahu u Barelu uzimaju oko 5000din. i sa tim bez problema dobijas potvrdu o saobraznosti.

Inace izdavanje C.O.C sertifikata (za mladje koji ga imaju) izadje skoro 100 eura preko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Pa nisam pokušao da tražim tu potvrdu od uvoznika, ali neki tvrde da su pokušali, ali da može da se dobije samo za motore od 2003. god. i mlađe. Za starije navodno nema takvih podataka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3623 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja imam problem sa 2 motora koja su mladja dosta jedan 2008. jedan 2009. Brojevi sasije su americki i ne moze niko da mi izda potvrdu da zadovoljavaju evropske norme, bla, bla, bla... Bem ti Srbiju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

@ muljaz

Kontam da to i nije čudno, jer zapravo imaju neke stvari drugačije rešene... Mislim na struju najpre....

Mada sigurno ima neko rešenje, voze ljudi američke makine ovuda...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Onda i dalje vozis tvog TA :moto3:

 

Zile motore Starije od 2005 god se trenutno ne isplati uvoziti, zato gledaj nesto gde mozes da se uklopis sa cenom i godistem.

 

Kasno! Proces kupovine već započeo! Moraću izgleda da lično crtam potvrde1neznam.gif1lol.gif!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3623 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

@ muljaz

Kontam da to i nije čudno, jer zapravo imaju neke stvari drugačije rešene... Mislim na struju najpre....

Mada sigurno ima neko rešenje, voze ljudi američke makine ovuda...

Problem je nastao od donosenja te nove uredbe. Ranije nismo imali tih problema. Fakticki motor nema Euro norme. Euro norme nisu samo izduvni gasovi, vec gomila drugih stvari pored toga.

E stvar je u tome sto motori ne moraju da ispunjavaju te norme jer moze da se uveze Euro minus 11. Samo kad su doneli tu uredbu nisu izuzeli kategorije za koje to nije bitno. Imalo je nekih prica da ce to do novembra ove godine ispraviti i sad cekamo da vidimo sta ce biti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 954 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: DL1000 K8

Onda i dalje vozis tvog TA :moto3:

 

Zile motore Starije od 2005 god se trenutno ne isplati uvoziti, zato gledaj nesto gde mozes da se uklopis sa cenom i godistem.

 

Kasno! Proces kupovine već započeo! Moraću izgleda da lično crtam potvrde1neznam.gif1lol.gif!

 

 

Onda srećno!

 

Za potvrdu se ne sekiraj resice se nesto ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Naišao moj drugar u Švajcarskoj na dobar primerak BMW-a (R1100 GS iz 1997.) i odmah me priupita da li sam zainteresovan. I cena i uslovi mi bili prihvatljivi i rešim da pazarim mašinu. Drugar da vlasniku i neki depozit, (kao garanciju da će motor zaista da bude kupljen). A rok za isplatu i preuzimanje je još samo nekoliko dana!

A onda se ispostavi da mi je (pored ostale papirologije) za registraciju motora u Srbiji potreban i taj EU COC dokument (evropski sertifikat o usklađenosti)!

I to bi sve bilo u redu (mada nismo članovi EU), da ne postoji jedan "sitan" problem: Ovaj standard je uveden i postao obavezan za proizvođače automoila od 1998. godine, a tek od 2003. za motocikle! Pa je tako u Srbiji za registraciju motocikla proizvedenog 1997 neophodan dokument koji nije postojao do 2003. god!? Predpostavljam da naša "država" očekuje da proizvođači samo zbog nje uvedu "retroaktivno" izdavanje ovog dokumenta.

Dakle kupiš legalno vozilo, legalno ga uvezeš i platiš sve dažbine i onda ne možeš da ga registruješ jer ti neko traži dokument koji niko ne može da ti izda!?

Ovi se motori inače sasvim normalno registruju i voze i u zemljama članicama EU (koje su i uvele ovaj standard) kao i uzemljama van EU.

A Srbija je izgleda "specijalan slučaj" (u svakom pogledu).

A ja ću motor da uvezem, da platim propisane dažbine za uvoz i registraciju. I onda ........1moto3.gif

 

druže, taj papir (COC) možeš dobiti kod uvoznika BMW-a u Švajcarskoj, uz naravno neku novčanu naknadu. Inače taj papir (takozvana homologacija) je bio izdat pri kupovini novog motora i ako je taj čovek prvi vlasnik, onda ga ima (pod pretpostavkom da ga nije izgubio). U svakom slučaju generalni zastupnik može da ti izda duplikat COC (Certificate Of Confirmity). Imam i sam bmw-a 1997 godište i ja imam COC, tako da su nemci več tada izdavali te dokumente....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

@ muljaz

Kontam da to i nije čudno, jer zapravo imaju neke stvari drugačije rešene... Mislim na struju najpre....

Mada sigurno ima neko rešenje, voze ljudi američke makine ovuda...

Problem je nastao od donosenja te nove uredbe. Ranije nismo imali tih problema. Fakticki motor nema Euro norme. Euro norme nisu samo izduvni gasovi, vec gomila drugih stvari pored toga.

E stvar je u tome sto motori ne moraju da ispunjavaju te norme jer moze da se uveze Euro minus 11. Samo kad su doneli tu uredbu nisu izuzeli kategorije za koje to nije bitno. Imalo je nekih prica da ce to do novembra ove godine ispraviti i sad cekamo da vidimo sta ce biti

 

Dozvoli da te ispravim, ali motori IMAJU euro norme......i to se svodi samo na izduvne gasove (ako pričamo samo o mašini)....recimo moj BMW R1200C iz 1997 godine ima euro3 normu, pošto ima ajnšpric i trostazni katalizator, dok Honda CBF600 iz 2004 godine ima Euro1 (karburatori)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

druže, taj papir (COC) možeš dobiti kod uvoznika BMW-a u Švajcarskoj, uz naravno neku novčanu naknadu. Inače taj papir (takozvana homologacija) je bio izdat pri kupovini novog motora i ako je taj čovek prvi vlasnik, onda ga ima (pod pretpostavkom da ga nije izgubio). U svakom slučaju generalni zastupnik može da ti izda duplikat COC (Certificate Of Confirmity). Imam i sam bmw-a 1997 godište i ja imam COC, tako da su nemci več tada izdavali te dokumente....

 

Pa ja se nadam da ces Ziki56 poslati kopiju tvog COC -a da se vidi forma dokumenta a za ostalo ce se pobrinuti neko vican photoshopu, a i pecatiu Srbiji se prave za 500 dinara.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

najmanji problem.....ako gospodin Žika to bude trebao,ja sam mu na raspolaganju....kontakt preko PM-a naravno, jer ne podupiremo falsifikovanje.....drugo je kada čovek treba pomoć, to je nešto sasvim drugo.....

 

PS: taj motor ako je 1997 godište je isto tako euro3 norma, jer ima i katalizator i lambdu sondu, tako da je bio sigurno izdat COC za njega....

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

druže, taj papir (COC) možeš dobiti kod uvoznika BMW-a u Švajcarskoj, uz naravno neku novčanu naknadu. Inače taj papir (takozvana homologacija) je bio izdat pri kupovini novog motora i ako je taj čovek prvi vlasnik, onda ga ima (pod pretpostavkom da ga nije izgubio). U svakom slučaju generalni zastupnik može da ti izda duplikat COC (Certificate Of Confirmity). Imam i sam bmw-a 1997 godište i ja imam COC, tako da su nemci več tada izdavali te dokumente....

 

Pa ja se nadam da ces Ziki56 poslati kopiju tvog COC -a da se vidi forma dokumenta a za ostalo ce se pobrinuti neko vican photoshopu, a i pecatiu Srbiji se prave za 500 dinara.

 

"zeko" ne pali vatru!1lol.gif

Problem je što se vrši višestruka provera validnosti ovih potvrda (sertifikata) prvo od strane AMSS-a, a zatim i od MUP-a. Teško da bi takva mućka mogla da prođe, jer da je to moguće ne bi na forumu ni bilo diskusija oko ovih problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3623 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Dozvoli da te ispravim, ali motori IMAJU euro norme......i to se svodi samo na izduvne gasove (ako pričamo samo o mašini)....recimo moj BMW R1200C iz 1997 godine ima euro3 normu, pošto ima ajnšpric i trostazni katalizator, dok Honda CBF600 iz 2004 godine ima Euro1 (karburatori)

Kad sam rekao nemaju mislio sam na to da kod nas nije bitno u koju kategoriju spadaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 485 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Desava se da identicni motocikli iz iste serije imaju a neki nemaju sertifikat COC. Zavisno od toga dali je drzava za cije trziste su bili namenjeni trazila da imaju COC sertifikat. To se desavalo i sa automobilima. Kad su kod nas uveli da auto mora da bude Euro 3 da bi mogao biti uvezen, bilo je slucajeva da cak godinu dana mladji auto ( ista marka isti model ) nema Euro 3 sertifikat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: CH vise Srbija
  • Motocikl: imam ih vise

Druze nije bas sve tako crno, ja pre neki dan dobih potvrdu za BMW K 100 LT 87 godiste iz BMW garaze koja zamenjuje taj COC papir i kostala je 20 fr. Moram da ispravim neke drugare COC papir mora da bude izdat u zemlji gde je kupljen motor, gde pise adresa i ime na koga se vodi saobracajna broj sasije istog motora. E sad dole kod nas se mulja sa tim papirima i debelo naplacuje (bez ljutnje nekih clanova) tako da po meni mozes sve regularno da odradis bez nekog straha.

Ako treba neka pomoc javi na PP.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Standard koji je potreban za homologaciju nekog vozila kako bi bilo odobreno njegovo korišćenje u javnom saobraćaju i standard koje to vozilo treba da ispuni u pogledu emisije izduvnih gasova(poznatiji kao Euro 1,2,3,4,5,6) nisu ista stvar i ne uređuju istu oblast

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja