Jump to content

Moto Zajednica

Da li treba zagrevati motor u mestu?

Recommended Posts

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Hvala na odgovorima momci.

 

@ Duh

 

Mitsubishi Pajero...duza verzija. Ali on ga ne bi dao nizasta na svetu :D

 

A kaze da su ga tako naucili u vojsci gde je polagao. Uz opasku da to nije bila vojska kao sad...kao i da je tad tamo covek mogao nesto i da nauci. I vrlo je pedantan u sprovodjenju te prakse. Inace to radi "jer ne valja da se vozi hladana motor".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Moj motor obavezno grejem u mestu 5-10min zavisi od spoljene temperatur tj da dotera do pocetka skale sve ispod toga ne radi i ne ide kako treba gusi se i muci cak i kad dodje do pocetka skale prvih par km ga polako teram i onda u obrtaje ;)

Drukcije ne znam ;)

P.S. Ovo je za 2T masine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Koliko ja kapiram, trebalo bi slušati inzinjere koji su konstruisali vozila, a oni kazu vozi odmah. Mislim da se ovo ne znaci ubaci u prvu stisni kvacilo upali i pustaj kvacilo.

Motoru je dovoljno jedno pola minuta da ulje prostruji posebno ova sinteticka koja su dosta male gradacije tipa 5w ili 0w.

 

Osnova za pokredanje vozila lagano posle paljenje je to sto se motor tako dosta brze zagreje i zazori u motoru dođu u definisane okvire.

 

Drugi razlog je to što kod motora sa karburator kada je motor hladan radi pod sauhom , i tada je smeša prebogata, što izaziva spiranje filma ulja sa cilindra i samim tim slabije podmazivanje.

 

Treca stvar oko podmazivanja je to sto se motor ( lezajevi) podnazuju hidrodinamicki a ne hidrostaticki. To znaci da uljna pumpa sluzu da sopremi ulje u lezajeve ali to je sve , dalje nastupaju zakoni fizike, Da ne tupim dalje i ja se sada toga slabije slećam da bi se formirao uljni klin i da bi se delovi koj se podmazuju potpuno odvojili jedni od drugih potreban je određeni broj obrtaja.

 

Ovo implicira da je rad na leru u mestu los, jos kao je mali ler i kada je zagrejan auto eto belaja. Ovu teoriju potvrđuje i neki predhodni post sa pandurskim zastavama kojima se motori raspadaju jer dosta rade u leru.

 

Ja u principu palim motor, stavljam opremu na sebe, ili ako je auto u pitanju pojas, muzika i lagano krecem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Od kako je pocelo lepo i toplo vreme nemam potrebu da zagrevam nesto preteraano motor kad dam kontakt on je skoro na pocetrku skale zagrejanosti ostavim ga dok se ne obucem sedi i vozi u pocetku malo opustenije par km i onda kako ocu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova

posto redovno gazim masinu, sacekam da se zagreje do 40C pre nego sto predjem 3000 obrtaja...

 

dok je ispod 40, mogu da ga vozim ispod 3000 rpm

 

kad predje 40, teram lagano , do 5000... sve dok temperatura ne dodje do 60 C

 

posle 60 c teram normalno....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Treca stvar oko podmazivanja je to sto se motor ( lezajevi) podnazuju hidrodinamicki a ne hidrostaticki. To znaci da uljna pumpa sluzu da sopremi ulje u lezajeve ali to je sve , dalje nastupaju zakoni fizike, Da ne tupim dalje i ja se sada toga slabije slećam da bi se formirao uljni klin i da bi se delovi koj se podmazuju potpuno odvojili jedni od drugih potreban je određeni broj obrtaja.

 

Ovo implicira da je rad na leru u mestu los, jos kao je mali ler i kada je zagrejan auto eto belaja. Ovu teoriju potvrđuje i neki predhodni post sa pandurskim zastavama kojima se motori raspadaju jer dosta rade u leru.

 

Uljna pumpa sluzi da dopremi ulje u lezajeve pod pritiskom i odrzava pritisak ulja jer taj pritisak ulja i omogucava da delovi klize po uljnom filmu. Ako u lezajevima ima ulja, a nema pritiska, uljni film se prekida i dolazi do ostecenja lezajeva (to je ono kad auto prolupa), zato na svakom autu i postoji lampica za pritisak ulja, a ne za nivo ulja u karteru.

 

Kada je mali ler i zagrejan auto, ulje je redje, a pumpa pravi manji pritisak zbog manjih obrtaja, pa moze da se desi da se prekine uljni film i dodje do habanja delova. Kod ispravnog motora i dobrog ulja, ovo ne moze da se desi, jedino ako nesto od ta dva nije dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

posto redovno gazim masinu, sacekam da se zagreje do 40C pre nego sto predjem 3000 obrtaja...

 

dok je ispod 40, mogu da ga vozim ispod 3000 rpm

 

kad predje 40, teram lagano , do 5000... sve dok temperatura ne dodje do 60 C

 

posle 60 c teram normalno....

 

 

O temperaturi cega govoris?

Ako imas mjerac temperature ulja, opet si malo uranio, ali ako govoris o temperaturi vode, onda si debelo uranio sa "normalnim teranjem" (preko 5000 rpm) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova

Treca stvar oko podmazivanja je to sto se motor ( lezajevi) podnazuju hidrodinamicki a ne hidrostaticki. To znaci da uljna pumpa sluzu da sopremi ulje u lezajeve ali to je sve , dalje nastupaju zakoni fizike, Da ne tupim dalje i ja se sada toga slabije slećam da bi se formirao uljni klin i da bi se delovi koj se podmazuju potpuno odvojili jedni od drugih potreban je određeni broj obrtaja.

 

Ovo implicira da je rad na leru u mestu los, jos kao je mali ler i kada je zagrejan auto eto belaja. Ovu teoriju potvrđuje i neki predhodni post sa pandurskim zastavama kojima se motori raspadaju jer dosta rade u leru.

 

Uljna pumpa sluzi da dopremi ulje u lezajeve pod pritiskom i odrzava pritisak ulja jer taj pritisak ulja i omogucava da delovi klize po uljnom filmu. Ako u lezajevima ima ulja, a nema pritiska, uljni film se prekida i dolazi do ostecenja lezajeva (to je ono kad auto prolupa), zato na svakom autu i postoji lampica za pritisak ulja, a ne za nivo ulja u karteru.

 

Kada je mali ler i zagrejan auto, ulje je redje, a pumpa pravi manji pritisak zbog manjih obrtaja, pa moze da se desi da se prekine uljni film i dodje do habanja delova. Kod ispravnog motora i dobrog ulja, ovo ne moze da se desi, jedino ako nesto od ta dva nije dobro.

 

temperatura koja je ispisana na instrument tabli...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Pancevo

Evo nesto sto bi moglo da predstavlja sliku o projektovanom rezimu rada motora, o radnoj temperaturi motora, o radnoj temperaturi ulja, i o zazorima (Zazore sam podvukao jer mi se cini da je to najznacajnije, ali mislim da je temperatura ulja ono sto je od najveceg uticaja za ove dole navedene brojeve - cini mi se da bas ulje trazi vremena da se zagreje).

 

Na motor VW 2.0 16V (1990) ugradio sam merac pritiska ulja (i to "VDO", kao marku koja navodno radi precizne instrumente (mada je to nekakvo pravilo iz vremena kada su iz Kine stizale samo patike - a zadnjih godina odatle potice sve sve sto ima oznaku "Made in Germany" ili "Designed in EU" - i cuvajte se toga!)), i ocitavanje sa tog "VDO" meraca pokazuje (uvek) sledece:

- kad se motor upali, on radi na oko 1000 o/min sa pritiskom oko 4 - 5bar (cak tu vrednost ni ne prelazi mnogo pri umerenom dodavanju gasa do oko 2000 o/min (maksimalno do 6bar), jer u sistemu podmazivanja postoje rasteretni ventili koji se na tom pritisku otvaraju i strcaju ulje na kosuljice cilindara (sa donje strane))

- tek posle oko 20 - 25 minuta rada (zavisno od spoljne temperature) pritisak ulja se smanjuje (normalizuje) tako da na 2000 o/min iznosi 2bara (sto je saglasno preporukama servisne knjige za taj motor).

 

Kakve veze, i da li uopste ima veze vrednost pritiska ulja sa samim kvalitetom podmazivanja? Ima, ali posredno, nebitan je pritisak (i taj merac zaista ne postoji na motorima), bitan je protok (pre svega)! Pa onda protok ima veze i sa temperaturom samog ulja, jer ono sa temperaturom menja karakterisike. Al' da ne zbunjujem, nemojte forsirati motor dok je "hladan" i to je jedino pravilo!

 

Zakljucke i opredelenja o upotrebi donesite sami! Po meni je motor spreman za kulturnu upotrebu vec posle 10-tak sekundi (cak i ranije, mada kod mene to traje i do 2min), i svakako ne treba voziti "omiljenu deonicu" bez 15-tak minuta neke umerenije voznje (ako niste trkac pa vam je sponzor kupio motor).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Evo nesto sto bi moglo da predstavlja sliku o projektovanom rezimu rada motora, o radnoj temperaturi motora, o radnoj temperaturi ulja, i o zazorima (Zazore sam podvukao jer mi se cini da je to najznacajnije, ali mislim da je temperatura ulja ono sto je od najveceg uticaja za ove dole navedene brojeve - cini mi se da bas ulje trazi vremena da se zagreje).

 

Na motor VW 2.0 16V (1990) ugradio sam merac pritiska ulja (i to "VDO", kao marku koja navodno radi precizne instrumente (mada je to nekakvo pravilo iz vremena kada su iz Kine stizale samo patike - a zadnjih godina odatle potice sve sve sto ima oznaku "Made in Germany" ili "Designed in EU" - i cuvajte se toga!)), i ocitavanje sa tog "VDO" meraca pokazuje (uvek) sledece:

- kad se motor upali, on radi na oko 1000 o/min sa pritiskom oko 4 - 5bar (cak tu vrednost ni ne prelazi mnogo pri umerenom dodavanju gasa do oko 2000 o/min (maksimalno do 6bar), jer u sistemu podmazivanja postoje rasteretni ventili koji se na tom pritisku otvaraju i strcaju ulje na kosuljice cilindara (sa donje strane))

- tek posle oko 20 - 25 minuta rada (zavisno od spoljne temperature) pritisak ulja se smanjuje (normalizuje) tako da na 2000 o/min iznosi 2bara (sto je saglasno preporukama servisne knjige za taj motor).

 

Kakve veze, i da li uopste ima veze vrednost pritiska ulja sa samim kvalitetom podmazivanja? Ima, ali posredno, nebitan je pritisak (i taj merac zaista ne postoji na motorima), bitan je protok (pre svega)! Pa onda protok ima veze i sa temperaturom samog ulja, jer ono sa temperaturom menja karakterisike. Al' da ne zbunjujem, nemojte forsirati motor dok je "hladan" i to je jedino pravilo!

 

Zakljucke i opredelenja o upotrebi donesite sami! Po meni je motor spreman za kulturnu upotrebu vec posle 10-tak sekundi (cak i ranije, mada kod mene to traje i do 2min), i svakako ne treba voziti "omiljenu deonicu" bez 15-tak minuta neke umerenije voznje (ako niste trkac pa vam je sponzor kupio motor).

 

Ukratko rečeno ulje u motoru se zagrije na radnu temperaturu tek nakon pređenih 15-ak kilometara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ukratko rečeno, sve zavisi od kvalitete samog ulja... :zvizduk:

 

"gusta" ulja (mahom mineralna) gube svoja svojstva podizanjem temperature... pa se zna desiti da pritisak ulja znatno padne pri povećanju temperature, čak ispod dozvoljenog ...

 

dok recimo "rijeđa" ulja (mahom full sintetika) imaju slična svojstva i hladna i topla i vruća, pa je pritisak ulja približan idealnim vrijednostima u svim režimima rada i zagrijanosti ... :takoje:

 

Polusintetika je taman na pola puta ... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V-strom DL1000

Realno je da prvo pocnes da hodas da zagrejes misice pa onda da trcis! Isto tako ko i kod motora. Imam par mehanicara medju prijateljima i svi savetuju da prvo malo provrti masina pa onda da krenes. Kajshevi i lanci da malo provrte i ako ima bilo kakvog felera primetis ispred zgrade ne na raskrsnici. Ako negde procuri ulje, puklo crevo za gorivo, itd, itd! Sve je to realno da se dogodi, zar ne? A ako je prica oko potrosnje....brate.....onda iskreno ne treba ni da vozis motor vec segway-a. 5 min, kao sto neki rekose dokle se ne opremis, uveris se da je sve ok i vozi!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

hahahaha koji komentar :lol: svaka cast.

ako cemo stvar gledati kroz potrosnju goriva, da li mi je radio u mestu 1 min. ili 3 min., onda necu ni da vozim. ne stekam se za gorivo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

hahahaha koji komentar :lol: svaka cast.

ako cemo stvar gledati kroz potrosnju goriva, da li mi je radio u mestu 1 min. ili 3 min., onda necu ni da vozim. ne stekam se za gorivo

Nisam stavio nikakav smajlić, ali sam bio sarkastičan. Elem, kada upalim motor, dok stavim svu opremu, spreman je za vožnju, par km dok sve legne na svoje i onda normala, koja zavisi od raspoloženja. Mislim da nema vozača koji odmah po paljenju, udare po gasu, ne samo zbog mašine i njenog zagrevanja i podmazivanja, već i zbog pneumatika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GPz 550 uni-trak, Bt 50s

Upalim motor da radi, sacekam dok ne osetim da je poceo da se greje, pipkam cilindar svakih 10tak sec (na dostupnom je mestu, nemam plastike :P ) i kad osetim da pocinje da dize temp, krecem lagano, ali nikad ne vozim hladan motor! Znaci, uvek ga ostavljam da se greje, osecam nekako da lakse radi kad se ugreje, nikako nisam za to "upali i teraj", bolje da mi odseku ruke nego to da uradim... :neznam: Ne znam, ali nikad ne krecem dok je motor hladan...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova

Evo da pitam i ja nesto ;) Kupio sam motor pre mesec dana, Keeway Speed 125 , presao je tek 15-ak km. I sad fazon je to da kada ga upalim i drzim ga na leru jedno , 3,4 min i onda ga teram jedno 500m do 1 km kao da se gusi pri ubrzavanju, tj teze prima gas . Sad sta to moze biti , posto jos nemam iskustva ?! Posto jos nije ni razradjen a i napolju nema iznad 6,7 stepeni.. Pomoc kolege, ako neko zna :) Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 266 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka - Beograd(Jerkovic)
  • Motocikl: Yamaha Virago 535-prodat; RC36

Hladan motor jos. Meni se to desavalo na skuteru(isto vazdusno hladjenje)treba mu malo vise vremena da se zagreje,hladno napolju 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Imas sauh na karburatoru, palis ga sa skroz uljucenim sauhom, posle pola minuta-minut, stavljas sauh u srednji polozaj, vozis tako jedno 2 - 5 minuta i kad osetis da se gusi pri davanju gasa onda otpustis skroz sauh i teras :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Nije do motora, gusis ga sa sauhom. Ne treba skoro nikad da vozis sa podignutim skroz. To samo da upalis. Posle spusti malo po osecaju i teraj. Kad osetis da se zagrejao ti spusti skroz.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova

pa ja njega na leru drzim pod sauhom a posle jedno 5,6 min rada na leru ga provozam i onda pri malo jacem davanju gasa u trecoj se gusi kao da losije prima gas, jel moguce da se ne zagreje? a i napolju je oko nule :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja