Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1200RS 2015.

Recommended Posts

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R
  • Displacement cm3 1170
  • Bore/stroke mm 101/73
  • Output kW/hp 92/125 at rpm 7750
  • Torque Nm 125 at rpm 6500
  • Type air/liquid-cooled twin-cylinder boxer engine
  • No. of cylinders 2
  • Compression/fuel 12.5:1, premium unleaded (95 RON)
  • Valve actuation DOHC
  • Valves per cylinder 4
  • Ø Intake/outlet mm 40/34
  • Ø Throttle valve mm 52
  • Mixture preparation BMS-X
  • Alternator W 508
  • Battery V/Ah 12/12 maintenance-free
  • Headlight W H7/LED (optional)
  • Starter kW 0.9
  • Clutch anti-hopping oil-bath clutch
  • Gearbox constant mesh 6-speed gearbox
  • Final drive cardan shaft
  • Frame construction type tubular steel bridge frame, engine self-supporting
  • Suspension, front upside-down telescopic fork
  • Suspension, rear BMW EVO Paralever
  • Spring travel, front/rear mm 140/140
  • Wheel castor mm 114,8
  • Wheelbase mm 1 530
  • Steering head angle ° 62,3
  • Brakes front hydraulically actuated twin-disc brake Ø 320 mm, rear single-disc brake Ø 276 mm
  • ABS BMW Motorrad Integral ABS (standard, part-integral, can be switched off)
  • Tyres – 120/70ZR17 (F), 180/55ZR17 ®
  • L x W – 2203 x 998
  • Seat Height – 820mm
  • Unladen weight road ready – 236kg
  • Fuel Capacity – 18 litres

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Nije los, fino izgleda, samo mi se cini malo duguljast taj rezervoar. Sedeo sam na GLT 1600 ima slican rezervoar (dugacak). Morao sam skroz da ispruzim ruke. Malo mi je bilo nezgodno sedenje. Tako da treba to sve isprobati pre kupovine. Jel se zna cena?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Ćao društvo. Jel ima neko ovde na forumu sa ovom makinom? Malo da se podeli neko iskustvo, ...

 

Aj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350
Pre 23 sati, Ćale je napisao:

Ćao društvo. Jel ima neko ovde na forumu sa ovom makinom? Malo da se podeli neko iskustvo, ...

 

Aj

 

Ovaj tekst sam napisao pre dve godine za temu "Vozili smo" ali sam zaboravio da ga "okačim" na forumu. Možda je malo zastarelo...

 

R 1200 RS

 

1.     Godište motocikla koji ste vozili:


2015. Ovo je prvi RS koji je stigao u Bugarsku i momci iz BMW-a su ga registrovali za test drive. Dobio sam ga sa pređenih 12 kilometara na brojčaniku. Pretpostavljam da su ga meni uvalili da ga razradim jer su znali da sam ozbiljan čovek i da neću da se predam iskušenju i da divljam pre prvog servisa.

 

2.     Vreme provedeno na motorciklu:

 

Tri dana, ukupno oko 500 kilometara. Pratio sam ženu koja je išla na CSS. Pošto je motor bio potpuno nov, retko sam ga vozio preko 5-6k obrtaja i nad 150 km/h pa ne mogu da dam potpunu sliku.  

 

3.     Šta mi se dopada:

 

RS spada u sport-turing motore iako se na sajtu BMW Motorrada nalazi u kategoriji sportskih motora. Malo mi je bilo čudno da se bokser sa kardanom vodi kao sportski ali ajde.

 

Sportske karakteristike:

 

Motor je, po svojim tehničkim specifikacijama, skoro identičan najnovijem naked-u R1200R. Navučen mu je samo sportski oklop i mežuosovinsko rastojanje je za nijansu duže da bi se naglasila putna karakteristika motora. Prednja maska je preuzeta od S1000RR ali ima (nekarakteristične za BMW) simetrične farove. Korman mu je malo širi i, za razliku od čisto sportskih motora, ima više vazduha u cockpit-u.

 

Telo vozača je blago nagnuto napred ali se iz ove poze veoma lako prelazi u agresivnu.

 

Za vožnju na stazi postoji dinamic mod ali ga ja (na molbu ljudi iz BMW-a) nisam uključivao.

 

Zahvaljujući ugrađenom quick shifter-u, brzine se na gore i na dole menjaju bez kvačila. To mi se veoma dopalo ali samo kod oštrije vožnje na otvorenom putu. U gradu mi je više prijalo da menjam brzine kvačilom jer sam imao bolji osećaj kontrole motora u promenljivom režimu vožnje.

 

Što se tiče ponašanja na stazi... nisam izlazio na stazu (jer me nisu pustili). To zadovoljstvo sam prepustio Spidy-ju, jednom od legendarnih instruktora CSS-a. Uz obećanje da neće mučiti motor, provezao ga je par krugova. Potvrdio mi je ono što sam i pretpostavljao: ovo nije motor za takmičanje ali je veoma dobar za sportski tip vožnje - upravljiv je i dinamičan. Na krivinama se odlično ponaša ali kad izađe na pravu, manjak “sportskih konjskih snaga” čini svoje.

 

Putne (turing) karakteristike:

 

Izrazito udobna pozicija za sedenje. Posle mog Adventure-a, na kome se sedi uspravljeno, očekivao sam da će mi leđa osetiti nagnutu poziciju. Ništa od toga.

 

Zaštita od vetra je OK. Nije ni blizu GS Adventura ali je zato znatno bolja od mnogih drugih motora koje sam vozio.

 

Nisam imao saputnika na otvorenom putu pri većoj brzini pa ne mogu da kažem više o udobnosti i buci na zadnjem sedištu.

 

Motor se vozi veoma lako, odlično koči i ubrzava. U krivinama se obara fenomenalno. (Na žalost,) dosta vremena sam vozio u Rain modu i mogu samo da pohvalim ponašanje motora na mokrom.

 

Dodatne udobnisti:

 

Ključ – nosi se u džepu. Key-less sistem je kao stvoren za one od nas koji pre svakog paljenja motora ritualno prekopaju sve na sebi da nađu ključ. Ovde sedneš na motor, on prepozna da si u blizini i samo stisneš dugme. Rezervoar je moguće otvoriti 10-tak sekundi posle gašenja mašine. Ne znam kako se otvaraju koferi pošto ih nije bilo.

 

Vizir. Vizir ima dve pozicije i jednim pokretom ruke se diže i spušta.

 

4. Šta je moglo biti bolje:

 

Možda je izvoljevanje ali sledeće stvari bi po meni mogle da budu bolje:

 

Zaštita od vetra. Motor jeste oklopljen i kada je vizir podignut manje duva ali ipak se oseća strujanje vazduha i buka. Po meni ovo je deformacija kriterijuma posle dosta godina vožnje GSA. 

 

Kapacitet rezervoara - 18 litara mi se čini malo za putni motor. 

 

Led dnevna svetla. Kada je u dnevnom modu, svetli samo jedna crtica na sredini prednje maske. Jeste vidljiva ali mi je nekako mala.


5. Moj utisak:

R1200RS u sebi nosi prihvatljivu količinu najboljeg iz oba sveta - sport i turing.

 

Nema ono životinjsko u sebi što ima, na primer, R1200RR ali se toliko dobro vozi da ga full sportski motor teško može tući na krivinama. Spidy dokazao.

 

Nema onaj nivo udobnosti kod duge vožnje na otvorenom putu kao na primer GL ili RT ali se RS-om sigurno može bez problema obići cela Evropa.

 

Iako nije tip motora koji bih ja vozio, moram da kažem da mi se dosta dopao.

 

Kome je (po meni) ovaj motor namenjen?

 

Praveći ga, ljudi iz BMW-a su verovatno imali pred očima vozača tzv. R motora koji žele malo da spuste loptu. Kupujući RS-a, dobijaju igračku koja izgleda i vozi se kao sportski motor a istovremeno njim mogu da putuju a da na kraju dana nemaju upalu mišića na rukama i ukočena leđa.

 

Osim toga, bajkeri putnici koji vole da se s vremena na vreme zavrte na pisti ili da peglaju po krivinama, pronaći će se u RS-u.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Panda, hvala na raportu ;) Meni se taj motor extra sviđa. Nisam ga još vozio al sam siguran da sastavlja jako dobar kompromis između putnog i (relativno) sportskog motora. Jedini kojeg još vidim kao alternativu u tom razredu je Z1000SX, koji je i dosta jeftiniji.

 

Ako ima ko da podeli neko iskustvo sa uporedbom ta dva ...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350
Pre sat vremena, sasamajstor je napisao:

Greše ljudi kod tumačenja oznaka na ovom motoru nije to sport turing motor već REISEN STRAßE  putni i ulični.

Slabo divanim germanski ali na BMW sajtu ovo piše:

Screen Shot 2017-11-20 at 18.45.55.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Evo ja ga vozim neka  2 meseca i oko 500km . 

Meni se posle 1150 serije oseca razlika u ubrzanju i snazi.

Auspuh su konacno napravili sasvim pristojan u  smislu da se motor lepo i prijatno cuje ,ako ste lozac necete biti odusevljeni zvukom ali cuje se sasvim lepo i priguseno rezanje. Kocnice su fenomenalne ,to je nesto sto je izrazito dobro na ovom motoru.

Polozaj voznje,pa meni posle RT a  i  FZ8 je velika promena i trebalo mi je par nedelja da se telo adaptira ali sada mi sasvim odgovara. Polozaj rasterecuje lumbalni deo kicme i stavlja nesto tereta na ramena ali umereno. Lako se predje u agresivniji polozaj za voznju.

Ciklistika je ono sto je najlepse na ovom motoru stvarno se lako i pouzdano ulazi sa njim u krivine i isto tako izlazi iz krivine ,obara se neusiljeno i lako daje osecaj sigurnosti. Motorno kocenje standardno boxersko odlicno. Obrtnog momenta ima dovoljno uvek.

Bocni koferi veoma male zapremine ali uklopljeni u motor lepo. Prednja viljuska je standardna USD. Pozadi Paralever valjda je to ta kombinacija sporta i  touringa, mada ja nisam toliko dobar vozac da mi vesanje igra ne znam kakvu ulogu,ipak  cini se da je napred nekako agilniji i jasniji u odnosu na telelever ali na rupama se vise vibracija prenosi na motocikl. Vizuelno je lep i nesto najpribliznije japanskom izgledu a ipak sa jasnim BMW vizuelnim odlicijima. Zastita od vetra bocno i na nogama odlicna , ali sake potpuno izlozene vetru. Vizir prebacuje vetar tacno preko vrha kacige. Da se pitam vizir bi izgledao standardno ( u smislu da nema taj središnji urez) pa bi cini mi se potpuno mimoilazio kacigu. Ćopava je konacno normalno napravljena i motor se ne naginje onako koso i nisko kao prethodni BMW. Sve u svemu bas sam srecan na njemu i jedva cekam svaku sledecu voznju.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ajde pošto je oživljena tema da napišem i ja svoj utisak, pošto mi je r1200rs bio kandidat za kupovinu. Imao sam dilemu izmedju njega i suzukija gsxs1000f. Prethodno sam vozio kawu z1000sx koja mi nije bila dovoljno sportski nastrojena, prvenstveno zbog mekanog ogibljenja i kočnica sklonih pregrejavanju, tako da sam tražio motor koji je sportskiji ali ipak delimično prihvatljiv za duže ture. 

Ukratko bio mi je ponudjen, r1200rs iz 2018. godine sa predjenih 3000km i ful opremom za 12000€ ili suzuki gsxs1000f nov, za 12500€, sa skromnom opremom, za shifter i još dosta sitnica je trebalo da se doplati, tako da je na kraju cena bila oko 14500€ sa opremom koja bi mogla da parira bmw-u. Prvo sam testirao bmw, prvi utisak je bio, ovo vuče kao ludo breeee.. ali... posle početne oluje, počinje da se guši i već je vreme za viši stepen prenosa. Prva krivina, osećaj kao da sam se našao u nekom usporenom snimku, totalno spora reakcija na obaranje motora, malo sam se i uplašio koliko je sporo pao u krivinu, malo je falilo da je ispravim. Obišao sam još neki krug, prošao 2-3 kružna toka i shvatio da to nije ono što tražim. Za duža putovanja je ovo ekstra odličan motor, čak šta on (r1250rs) mi je u nekom užem izboru za sledeći motor kad malo odrastem, za sada ipak ostajem zadovoljan sa suzukijem gsxs1000f ( vuk u koži ovčice) ....

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja