Jump to content

Moto Zajednica

USA avantura 2011.

Recommended Posts

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

I mnogo njih drugih, ima jos dva nedovrsena putopisa iz usa (jedan od njih ugcev brat), jager nije dovrsio njegov, pa onaj mali sto je putovao po rusiji sto se usput posvadjao sa ortacima, sigurno ih ima jos, ne pamtim sve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova
  • Motocikl: Honda CM125, Honda CBR 900 (919) RR

Leto i Aspen zajedno nemaju mnogo smisla, zar ne?! Sta rade ljudi tokom leta na Planini? Slobodno vreme se svodi na setnju rutom : Butik – Restoran – Galerija – Bar – Butik uz rekreaciju sto podrazumeva uglavnom dzoging, bajking i hajking :D . Pomalo su mi smesni bili ljudi koji se ‘vestacki’ trude da se bave nekom od ovih vidova rekreacije. Mislim na ljude koji potrose hiljade dolara na opremu a posle 10 minuta vec zasednu da pojedu , popiju nesto i odmore..I tako svakog dana. Aspen je totalno bicycle friendly mesto, veliki broj ljudi koji zive u samom Aspenu gaji ljubav prema biciklizmu. Colorado je domacin jedne od najpoznatijih biciklistickih trka USA PRO Cycling challenge (http://www.usaprocyclingchallenge.com/) , a Aspen/Snowmass je jedna od glavnih etapa visednevne trke koja se odrzava svake godine i privlaci veliki broj gledalaca, TV ekipa, sponzora i paznju javnosti. Zitelj Aspena , cuveni Lens Armstrong je jedan od zacetnika ideje da se krene sa realizacijama ove trke u znaku secanja na Coors International Bicycle Classic trku koja se odrzavala u Coloradu 80ih godina.

 

IMG_1287_zpsa24e0543.jpg

 

 

Sto se tice hajkinga , postoji ogroman broj hiking trails-a u blizini Aspena. Saznajemo da postoji mnogo toga sto treba videti pre nego napustimo Aspen. Upoznali smo ljude sa nasih prostora tako da smo imali drustvo tokom obilazenja nekih od tih mesta. Malo teze je isla organizacija za uzimanje istog slobodnog dana jer smo svi radili na razlicitim radnim mestima i imali drugacije rasporede. I to se da resiti, odredjuje se dan za izlet.

 

Ustajemo vrlo rano, Shone i ja odlazimo do aerodroma na Aspenu i u Hertzu rentamo auto. Covek koji radi rece da ima jedan ‘’cute little car’’ za nas po lepoj ceni. Uzimamo sva moguca osiguranja koja postoje i cenom smo i dalje zadovoljni. Odlazimo doma po Mihaelu, usput i po Dzeksona (Marka) koji je spavao kod drugova na Aspenu jer tu povremeno radi. Njega (i jos puno njih) smo tokom leta upoznali na Aspenu. Jednodnevni izlet moze da pocne :moto3:

 

P1000059_zps77903f9f.jpg

Rav 4 tesko da ljudi u Srbiji smatraju za mali auto :staa:

Prvi cilj za danas – Maroon Bells!

 

Maroon Bells su dva vrha (Maroon i North Maroon) Elk planina, visoki preko 4300m. Pretstavljaju jedan od simbola celog Kolorada. Ovo ‘’Bells’’ upozorava na smrt mnogih planinara koji su u proslosti izgubili zivote pokusavajuci da pokore ove vrhove.

 

Mi se ni ne trudimo da ih pokorimo, vec idemo da ih posetimo i divimo im se iz daleka.

Put kojim putujemo je zatvoren tokom zimske sezone , kao i tokom veceg dela jeseni i proleca. Ovaj put je bio otvoren za privatna vozila. Inace se moze doci samo shuttle busevima odredjenim za tu namenu.

Receno nam je da svake zime neka lavina zatrpa neke delove ovog puta!

 

Penjemo se, nazire se nas 1. cilj…

IMG_0202_zpsf266fd94.jpg

 

and… voila!!

 

IMG_0258_zpsd82082da.jpg

 

Neko vreme se divimo se pogledu na Maroon Bells.

 

P1000072_zps56a8015f.jpg

 

Postoji mnostvo hiking trail-ova od kratkih i lakih pa do superteskih koji vode do ‘zvona’. Gledamo kartu i biramo neku optimalnu varijantu - Maroon Lake and Creek Scenic trail:

One-way distance: 1.5 miles

Difficulty level: easy to moderate

Approximate round-trip hiking time: 2 hours and 15 minutes.

Staza vodi uz desnu obalu Maroon jezera i penje se u pravcu Maroon Bells-a.

 

P1000080_zps40ddae62.jpg

 

IMG_0137_zpsb8c2ff7c.jpg

 

Slika dovoljno govori o providnosti vode i cistoci jezera!

 

IMG_0227_zps2fe48e00.jpg

 

Na zadnjem kraju jezera dabrovi su izgradili jazbinu.

 

IMG_0075_zps55d7f928.jpg

 

Odatle staza nastavlja uz reku (Maroon Creek) probijajuci se kroz drvece, siblje, rastinje, divlje cvece i kamenje.

 

P1000090_zpsf20d5dc8.jpg

 

IMG_0233_zpsf3d3e2ec.jpg

 

P1000092_zps8fc9fe33.jpg

 

Dolazimo do dela koji je u prolecnim mesecima verovatno pod vodom koja se sakuplja od brzaka formiranim topljenjem snega sa okolinih vrhova.

 

P1000094_zpse1891e50.jpg

 

Odavde mozemo nastaviti dalje novom stazom koja vodi navise do Crater Lake-a ili drzati se nase rute i kroz sumu Aspena (Breza) se vratiti nazad. Kako imamo jos mnogo toga videti za danas, odlucujemo da se drzimo nase rute.

 

P.S. Crater Lake smo ostavili ostavili za neki drugi put, a vec sl. godine (2012) smo ga posetili. Put ka tom jezeru i samo jezero izgledaju ovako.

 

IMG_1193_zpscb477c89.jpg

 

Pogled na Maroon Lake sa visine.

578775_10151026147438550_762191189_n_zpse29139ef.jpg

 

Crater Lake.

IMG_1204_zps3f058cc7.jpg

 

Vracamo se ka Maroon Lake-u.

IMG_1182_zpsa86e905d.jpg

 

Marko a.k.a. Dzekson

IMG_0243_zpsbe9eda98.jpg

 

Maroon Lake again..

 

IMG_0098_zps4b568aa8.jpg

 

Vracamo se opet istom stazom na pocetak jezera, bacamo jos jedan pogled na okolinu i velicanstveni Maroon Bells.

 

IMG_0051_zps75b104a6.jpg

 

IMG_0221_zps47e55171.jpg

 

Pozdravljamo se sa ovim fenomenalnim mestom, obecavamo da cemo se videti jos neki put.. :zdravo: (obecanje smo i odrzali)

 

Ok, idemo dalje.. sl ‘stanica’ je Weller Lake! (2900m nv)

 

P1000057_zpse4569b29.jpg

 

Staza koja vodi do jezera se nalazi pokraj puta koji vodi na Independence Pass (3,687 m) i od nas je udaljena 15ak milja. Kratka je i laka (0.6 milja) tako da brzo dolazimo do 2. cilja za taj dan.

 

Tog leta pazarim GoPro, pa se Shone zanimao usput.. :D

Zanemarite Rihanu u pozadini, obicno slusamo Maiden-e :D

 

IMG_0267_zps1dfa7f51.jpg

 

IMG_0282_zps3ccd7e8f.jpg

 

Sedimo na stenama, gledamo u jezero i pricamo o svemu sto nam se desavalo do tog momenta u Americi. Slazemo se da smo zadovoljni celokupnim iskustvom. Inace, jedna od vesti u medijima tih dana je bila da internacionalni (work and travel) studenti strajkuju u onom malom mestu gde smo mi prvobitnim planom i ugovorom trebali da radimo. Nezadovljni su ponasanjem nadradjenih, platom, smestajem i uslovima. Mi smo u tom trenutku imali fin novac na racunu za nase pojmove, bili smo manje-vise zadovoljni poslovima koje radimo, i imali gajbu sa bazenom i djakuzijem :D Izgleda da sreca prati hrabre.

 

Shone i ja razmisljamo da se bucnemo. Voda mami koliko god bila hladna. Ja sam se uverio da je stvarno ledena, Shone je ipak iskulirao. :zvizduk:

 

IMG_0273_zps1b13de87.jpg

 

IMG_0286_zpsc8bb4053.jpg

 

IMG_0287_zps5df2cc5d.jpg

 

Izgustirali smo Weller lake, vreme je da idemo dalje. U blizini se nalazi nesto vrlo zanimljivog imena - Devil’s Punch Bowl. Ovde je Roaring Fork reka nasla put kroz stene formirajuci grotlo iznad kojih se izvijaju litice izmisljene za cliffdiving.

 

IMG_0291_zps46f56a21.jpg

 

IMG_0308_zpsdaa2e5bf.jpg

 

IMG_0301_zps4df184b7.jpg

 

Meni nije dosta planinske hladne vode.

Nisam znao da li mi je veca frka od visine ili od hladne vode koja me ceka dole :D

 

 

Kad mi tad srce nije stalo od hladnoce, nikad nece! :D Adrenalin roka i to mi prija.

 

IMG_0305_zps7ddac375.jpg

 

Kad sam vec tu, testiram GoPro u blizini vode.

 

GOPR0053_zpsb7db06b4.jpg

 

GOPR0059_zps4cd28534.jpg

 

Jos neko vreme blejimo po okolini, pa pravac sl. stanica.

 

GOPR0091_zps05ecf900.jpg

 

IMG_0311_zpsdd24ba70.jpg

 

Hanging Lake je sledece na nasem meniju za taj dan. Udaljeno je 60ak milja. Razmisljali da posetimo Independence Pass, posto nismo mnogo udaljeni od njega ali resavamo da to ostavimo za neki drugi put.

Ovo je mozda bila greska jer Independence Pass nikada nismo ni videli vise, a bio nam je 10ak milja udaljen. Hanging Lake se nalazi u suprotnom pravcu. Evo linka za Google maps, radi orijentacije gde se sta nalazi:

 

https://goo.gl/maps/uxcme

 

Krecemo se State Highway-om 82 sve do Glenwood Springsa.

 

IMG_5997_zps407dae3c.jpg

 

Put sve vreme vodi nanize u dolinu. Prolazimo kroz mesta Bassalt, El Jebel, Carbondale. Kako se silazi nize i nize, tako se gubi sav onaj mondenski osecaj sa Aspena. Mesta ne deluju vise tako sjajno, vec nekako sumorno. Ljudi takodje. Mnogi rentaju u ovim mestima smestaj posto je mnogo jeftiniji, pa svakog dana putuju par sati do Aspena/Snowmassa gde rade. Deluje mi da ima vise Latinoamerikanaca (uglavnom Meksikanaca) nego Amera po ovim mestima.

 

U Glenwood Springsu nam se pridruzuje Suza, Markova (Dzeksonova) drugarica i cimerka.

Zive u hostelu, uslovima nisu odusevljeni, ali im cena odgovara. Dzekson cesto putuje na Aspen jer je tamo nasao 2nd job, pa ponekad noci i kod nas.

 

IMG_0312_zpsdffedf2d.jpg

 

Od Glenwood Springs-a do mesta odakle krece uspon do Hanging Lake nam treba jos 10ak milja Interstate-om I70 koji vodi kroz Glenwood kanjon. Ostavljamo Toyotu na parking i krecemo da se penjemo.

 

Staza koja vodi do Hanging Lake prati Dead Horse Creek (potok) u duzini od oko 2km, i ima visinsku razliku od oko 300m. U geoloskom pogledu ovo mesto je fenomen jer poseduje obalu koja je jedna od par na svetu koja je formirana talozenjem travertina. Travertin nastaje mnogogodisnjim rastvaranjem krecnjaka i nastanjuje se po stenama i balvanima u okolini jezera.Jezero je proglaseno za nacionalnu prirodnu znamenitost.

 

Od svih trail-ova danas, ovaj je bio najzahtevniji. :aha:

 

IMG_0320_zps83a3ebdb.jpg

 

IMG_0323_zpsf93668cd.jpg

 

IMG_0322_zpsdb648755.jpg

 

Blizu smo.

DSCN0053_zpsab5844b4.jpg

 

IMG_0328_zps1d773018.jpg

 

Kad smo stigli do jezera, vec je bilo mracno, pa su fotke malo losije. Nas ‘idiot’ nije mogao da ‘ispegla’ fotke zbog slabog svetla.

 

DSCN0057_zpsb77d84c6.jpg

 

DSCN0071_zps98626c7f.jpg

 

DSCN0066_zpsf5141589.jpg

 

Evo i cele ekipe!

 

DSCN0083_zpsa0ccfb2b.jpg

 

DSCN0103_zpsc7d3f9b9.jpg

 

GoPro (Hero 1) se jos losije snalazi u mracnom okruzenju, mada ipak je on namenjen za druge stvari. Koristio sam nedavno GoPro 3ku-Black Edition i odusevio se napretkom. Verujem da je tek predstavljena 4ka bomba, tako da je vreme da razmislim o upgrade-u :D

 

GOPR0245_zps94ffeef1.jpg

 

GOPR0235_zps0c1402bb.jpg

 

Vidimo znake koji pokazuju da se u blizini nalazi Spouting Rock – mesto gde okolni brzaci formiraju vodopad koji izlazi kroz krecnjacke stene. U ovo vreme (kraj septembra) vodopad je vrlo slab. Kazu da je enorman odmah posle zime kad se sav sneg sa vrhova otopi i krene da tutnji kroz ove stene. Nama je i ovo sto vidimo bilo sasvim dovoljno da budemo zadovoljni! :takoje:

 

DSCN0094_zpsbf86c057.jpg

 

DSCN0098_zps1dac5762.jpg

 

DSCN0087_zps48674a76.jpg

 

DSCN0089_zps84da0a1c.jpg

 

GOPR0184_zps297a251e.jpg

 

Sad se vec dobrano smrklo. Resimo da malo pozurimo, jer nam je mrak za petama, nemamo lampe, a ici nocu po onim stencugama i nizbrdici nije najpametnije.

 

DSCN0084_zps4ca61faf.jpg

 

DSCN0085_zps713f191d.jpg

 

Kratki predah.

 

DSCN0051_zps6163f247.jpg

 

Verni saputnik nas ceka! Iskreno, zgotivili smo Rav4! Shone i ja smo bili vozaci i slozili smo se da nam se dopada voznja Rav-4ke. U ovom nasem cedu je kucalo ‘srce’ sa cetiri cilindra zapremine 2.5 litara. Prava mera! Dovoljno potentan za preticanja, a nije neki potrosac u odnosu na ostale americke ale koje smo zaobilazili. Sa cenom goriva u USA tankanje Toyote je bio uzitak. Automatski menjac je prava stvar za duza putovanja! Ovaj je radio vrlo glatko, bez bilo kakvih trzaja; mozda nije tako brzo ‘saltao’, no nije ovo Lambo! ;)

 

DSCN0117_zps3bd2a725.jpg

 

Umorni smo, treba stici do Aspena tj Snowmass-a. Kraj putesestvija za danas.

.....

 

 

Ili ipak nije? Iako umorni mi bi jos negde/nesto da radimo/vidimo. A sto ne bi smo otisli do Denvera?! Navigacija kaze 160 milja (oko 250km). Vec je dosta kasno ali u nama preovladava avanturisticki duh i resismo da odemo do Denvera. Sta li cemo tamo da radimo u sred noci/jutra ko zna.. Zato je valjda zanimljivo :D Na prvoj pumpi (7 eleven) tocimo gorivo, boost-ujuemo se energy drink-ovima i pravac Denver!

 

Posle skoro 3h puta stizemo u downtown Denvera, parkiramo ljubimca i krecemo bez nekog plana da setamo. Downtown je sablasno pust! Pored nekolicine beskucnika koji su mirno spavali na plocnicima, apsolutno nikog nismo videli. Znam da downtown svakog veceg americkog grada cine zgrade u kojima ljudi uglavnom rade, a redje zive, ali da apsolutno nikog ne sretnemo je stvarno bilo cudno!

 

Colorado State Capitol Building (kancelarija guvernera Kolorada se nalazi ovde)

P1000104_zps925934b5.jpg

 

Denver Art Museum – jedan od najvecih muzeja izmedju zapadne obale i Cikaga.

P1000101_zpsdd764c87.jpg

 

Daniels & Fisher (D&F) Tower – najvisa gradjevina (99m) izmedju Misisipija i Kalifornije u vreme izgradnje 1910 godine.

P1000127_zpsbedf1173.jpg

 

16th Street Mall – glavno setaliste duzine od oko 2km okupirano restoranima, raznim radnjama, hotelima… Nigde nikog :lud:

 

P1000111_zps17a9ada6.jpg

 

P1000128_zpse4d6c6d4.jpg

 

P1000117_zps21ceb767.jpg

 

P1000124_zps131c0c24.jpg

 

P1000121_zps06ce9133.jpg

 

Bleja po Denveru oko 2 ujutru.. :jee:

P1000141_zpsb2f3ced5.jpg

 

P1000147_zpsa71f99b2.jpg

P1000144_zpsc2b0eea7.jpg

 

P1000139_zps331cf5e9.jpg

 

P1000137_zpsbff8c4b5.jpg

 

P1000134_zps1543ab1a.jpg

 

P1000132_zps29446ce2.jpg

 

P1000130_zps1188644a.jpg

 

P1000107_zps84a69ed3.jpg

 

P1000148_zps9b1f75ce.jpg

 

Posle nekih 2 sata setnje po asfaltu Denvera krecemo kuci. Iako smo vrlo umorni u trenutku kretanja nam se ne spava. To se menja u narednih 20ak minuta tako da jedva ostajemo budni za volanom (smenjivali smo se Nenad i ja) uz pomoc kafa i energetskih napitaka. Ostavljamo Dzeksona i Suzu u Glenwood Springsu. Krevete nismo ni namestali, utonuli smo u san pre nego sto smo dodirnuli jastuke. -_-

 

 

To je to narode sto se tice izleta u blizini Aspena. Od tog dana nam je preostalo da cekamo dugih 10 dana da bi krenuli na nas BIG trip po Americi. Gotovo sve je vec bilo bukirano i isplanirano. Jedva cekamo dan kada cemo krenuti! O tom putovanju cu pisati u narednim postovima.

 

P.S. Dugujem jedno izvinjenje svima koji su cekali ovoliko dugo na nastavak putopisa. Sledeci postovi ce u svakom slucaju stizati dosta brze, iako ce mi i za njih trebati vremena. Pozdrav!

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova
  • Motocikl: Honda CM125, Honda CBR 900 (919) RR

Pih, glupavi photobucket.. Sad vidim da je prekoracen bandwidth za ovaj mesec. Uplaticu ovih dana za unlimited bandwidth jbg.. Imate preporuku za neki drugi servis za slike?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Pih, glupavi photobucket.. Sad vidim da je prekoracen bandwidth za ovaj mesec. Uplaticu ovih dana za unlimited bandwidth jbg.. Imate preporuku za neki drugi servis za slike?

Dodaj.rs

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Borko sine, nisam znao da si zapoceo putopis na BJB :D . 'Ajde nastavi, nemoj da nas drzis u neizvesnosti :Six:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja