Jump to content

Moto Zajednica

Ponešto o motorima SUS

Recommended Posts

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Strucan naziv za ovo sto ste opisali se zove detonatno paljenje. Desava se usled niske oktanske vrednosti da se mali frontovi plamena pojavljuju pre varnice. I u klinastoj komori se po pravilu desavaju gde su lokalni pritisci najvisi-gde je zapremina komore najmanja. Pisacu o tome kad sednem za komp, ovo cukam sa telefona.

E ti fronrovi se formiraju uz ivicu cilindra koja je tog moments najtoplija, a to znaci da klip dobija udarac gasova blize ivici i samim tim su normalne sile koje guraju klip ka zidu cilindra mnogo vece nego kad se sagorevanje odvija normalno. Pisacu o svemu... Polako :)

 

Oduzice se ova tema.

 

Hvala vam svima na recima hvale, drago mi je da vam se svidja tema!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

E da, protiv detonatnog sagorevanja se koriste aditivi... Nekad je aditiv bio olovo. Sad je zabranjen. Otud bleifrei-unloaded-bezolovni benzin.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

@ mikamoto: cim se zbog uljne karike poveca potrosnja ulja, znaci da ona ostavi viska ulja na zidovima, a to dovodi do toga da zaptivne karike popuste jer klize na ulju. Pretpostavljam da je motor bio i GM grupacije, kod njih se to najcesce desava...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 262 postova
  • Lokacija: Srbija,Uzice
  • Motocikl: XRV 650 AFRICA TWIN RD03...KTM 950 ADV LC8

Ja imam jedno pitanjce u vezi prve kompresione karike...kao sto je receno iz gore pomenutih razloga vrlo je bitno namestiti kariku u pravi polozaj...da li je neko imao iskustva sa okretanjem iste naopako...? i da li se tada kompresija gubi drasticno ili za neki deo samo bude manja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Pitanje ti baš i nije nešto kvalitetno... ;) ... možeš tako okrenuti i kip kontra i pitati hoće biti jako ili malo loše... :zvizduk:

 

ja sam sam na svoje oči vidio audija petaka koji je u jednom cilindru imao drvenu klocnu umjesto klipa, koja je ustvari služila da zatvori cilindar ... skinuta klipnjača ... i što je najveselije, znam 100% da se auto tako vozio mjesecima ... tj. čovjek ga je takvog kupio i vozio se mjesecima kad se odlučio rastaviti mašinu (kod majstora, ne sam) jer nije baš išla kako treba i malo je tresla .. :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Pitanje ti baš i nije nešto kvalitetno... ;) ... možeš tako okrenuti i kip kontra i pitati hoće biti jako ili malo loše... :zvizduk:

 

ja sam sam na svoje oči vidio audija petaka koji je u jednom cilindru imao drvenu klocnu umjesto klipa, koja je ustvari služila da zatvori cilindar ... skinuta klipnjača ... i što je najveselije, znam 100% da se auto tako vozio mjesecima ... tj. čovjek ga je takvog kupio i vozio se mjesecima kad se odlučio rastaviti mašinu (kod majstora, ne sam) jer nije baš išla kako treba i malo je tresla .. :lol: :lol:

 

ma nemoguče.....malo je tresla?...nemoguče....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

A sta se dešavalo sa dovodim goriva u taj cilindar? Svećica?

Nisam neki stručnjak ali ne zvuči mi kao realno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Nema dovoda govorija jer nema klipa da pravi podpritisak.... Ali majstori kad to urade, skinu plocice za stelovanje ventila pa ni oni ne rade...

Cuo sam za ovo dosta puta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Boze... ima li kraja tim prevarama. Svaki put pomislim da sam se svega nagledao i naslušao kad ono... Ps izvinjavam se na off topic u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Evo trenutno radim jedan motor u koji su u ovlascenom servisu ubacili osigurac ventila u cilindar... Motor je 2011! O preverama ne mogu vise ni da razmisljam. Sve mi je postalo ocekivano... Samo sam prestao da primam u radionicu motore za koje vidim da je radio neki brljavac.. Ne moze i kraj. Malo neko popizdi ali zao mi je...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Meni je sa druge strane najveći gušt i izazov, ali i dokazivanje samom sebi da se sve moža raditi motore koje nitko drugi neće... :lol:

 

vidi ležajeva u mašini ... :zvizduk:

 

PC010164.jpg

 

PC010141.jpg

 

ili urednih ventila... :moto3:

 

PC091553.jpg

 

popravljenih prirubnica... :lol:

 

P5110434.jpg

 

odličnih kočionih sistema.... :staa:

 

P5038971.jpg

 

P5038979.jpg

 

i kao šlag na kraju ... :D

 

DSC00004.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Sjajno! :D

Vidjao sam sve i svašta, ali imam jednu ogromnu manu... Neverovatno je koliko ne volim da fotkam, zapravo, mrzi me. I fotkam stvari samo kao dokaze mušteriji, ali me posle mrzi da kopam i da postavljam, ali biće i toga! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Kasnije cu citati, odo sada da ucim :D

 

Evo moje ljubavi 1mda.gif

 

 

 

 

 

I nazalost, evo danasnjice :(

 

 

Gifovi u ovom postu su zarazeni. Ja bih obrisao da se ja pitam.

 

Obrisao sam, a kako znas da su zarazeni ? Kada se ne otvaraju kao poseban link ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Aj' i ja malo, pa ne baš u offtopik u kom ste vi žešće ali blago da skrenem temu :)

 

Hteo bih da zamolim kolegu začetnika teme da mi (mada verujem i drugima) malo više objasni pojmove konjskih snaga i obrtnog momenta. Zanima me u principu, kad sedne čovek na motor i oseti da motor "ispaljuje"... Šta ga ispaljuje, konjaža ili moment? Znači, kako se moment, a kako konjske snage manifestuju u vožnji i zašto se na Dyno chart-u razlikuju krive snage i momenta? Šta se dešava kada je moment na vrhuncu, a šta kad je snaga?

 

Hvala unapred

 

p.s. Ako je krenulo o nečem drugom da se piše, nije problem da se na ovaj odgovor sačeka :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

ajmo pojednostavljeno reći ... moment pokreće, a snaga juri... :)

 

Ja znam, ali sam prezauzet :(, ako kolega ne napise, dok ja budem zauzet, onda cu ja kada budem imao vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Odgovaram na sve popodne kad dodjem sa posla. Ne postizavam, izvinjavam se! :neznam:

 

Zavisnost o. momenta i snage je: M=9554*P/n

 

M- obrtni moment

P-snaga u KW

n- broj obrtaja u minuti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Dosta su dobri snimci, ali kakve to veze ima sa formulom koju sam napisao???

 

Formula je tačna u svakom slučaju...

 

To što se krive mimoilaze je normalno,, ubacite u excel tačku sa brojem obrtaja gde je najviši OM i tačku sa brojem obrtaja gde je najveća snaga. Napravite korake ozmedju (npr. 1200,2400,3600,4000,5200,6400,7600,8800,10000 rpm) i putem gore pomenute formule možete da odretite kako izgledaju krive snage i OM za vaše vozilo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Formula je tačna, ali ne objašnjava zašto neki motori sa manjom snagom imaju veći obrtni moment, a to je upravo ono što pitaju ljudi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

To da, formula je ubacena informativno. Na OM utice hod klipa, tj visina kolena radilice. Jer je OM u Nm. Sila x krak. Sila pritiska gasova na klip x duzina kolena. Bice sve objasnjeno, polako... Posao mi oduzima vecinu vremena, pa ne stizem da pisem. Napravicu tako da u prvom postu budi linkovi ka detaljima, pa kad kroz neko vremeprivedemo temu kraju, bice vecina stvari ispisana. Obecavam da cu za vreme zime aktivnije pisati. :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Otprilike da se obrtni moment povećava sa povećenjem mase delova koji rotiraju (ili se generalno kreću), kao i zbog pritiska gasova na klip, kako si naveo. Otud recimo rotacioni motor ima mali obrtni moment, a veliki broj obrtaja. Ali ostaviću tebi da nam to u tančine objasniš jer ni meni nije tu sve jasno ;) Bilo bi dobro da napraviš jedan klip (snimiš sebe) sa nekim slikovitim objašnjenjem, kao što su uradila ova dvojica gore na engleskom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Osovinica klipa:

 

Opterećane je na smicanje, uloga joj je da prenese snagu sa klipa na klipnjaču. Prolazi kroz malu pesnicu klipnjače.

 

S obzirom na to da je brzina i ubrzanje klipa od Vmax-0 i ubrzanje od amax-0, tj. klip ima zaustavljanja, osovinica kao i sam klip treba biti što lakša.

 

Spoj osovinice i male pesnice može biti sa tolerancijama na:

-Preklop (zagreje se mala pesnica, osovina se provuče, kad se mala pesnica ohladi, "stegne" osovinu i ona je nepomična u maloj pesnici),

u ovoj situaciji se osovinica zakreće u klipu i nema potrebe za osiguračima jer osovinica ne može da se kreće aksijalno kroz klipnjaču.

 

-Zazor, gde se osovinica okreće u maloj pesnici i može da se kreće aksialno (levo desno kroz malu pesnicu prolazi lagano), a može i da se okreće u klipu, i tad su osigurači potrebni kako bi ograničili aksialono kretanje osovinice.

 

-Uz posredstvo ležaja, čest slučaj na 2T motorima, gde između osovinice i male pesnice postoji igličasti ležaj.

 

Postoji par vrsta konstrukcije, ali se razlikuju samo zbog smanjenja mase, ali su načelno veoma slične.

 

Sklop:

 

 

wristpin.gif

Piston_Pin.jpg

 

 

Igličasti ležaj:

piston-pin-bearings.jpg

Osigurač:

T601-626.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja