Jump to content

Moto Zajednica

Ponešto o motorima SUS

Recommended Posts

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

E ovako... Pošto smo svi ovde slični po jednom istom, a to je da volimo motocikle (u srpskom jeziku bez R!!!) reših da otvorim temu o SUS motorima.

Razlog: 99,99% naših ljubimaca se kreće putem istih. Ostatak je na električnu energiju. Statistička greška pri brojanju je 0,01% :

 

Dakle ideja je da se postave pitanja na koje želite odgovor, a oni koji znaju o čemu se priča, da vam daju odgovore. Voleo bih da ne bude odgovora bez nekih činjenica, a ako se uleti u neku raspravu, rešićemo je literaturom i bez ljutnje! ;)

 

Najpre par blentavih činjenica o kojima ne razmišljamo:

 

SUS motori su....manje više njesra! :D Malo šale, ali ipak nije daleko od istine. Ja sam freak za iste, da ne pomislite da kudim. Toliko im stvari treba potrefiti da bi mogli samo sebe da pokrenu da je to blagi užas.

I iskorišćenje im je bilo ispod 30% pre 1990 uglavnom. 70% ode na gubitke, temperaturu i izduvne gasove. Sad je situacija mrvicu bolja...

 

I imaju još jednu manu: potpuno su nepraktični za korišćenje u vozilima! Sad će neko pomisliti: Al´ ovaj lupa, kao Maksim po diviziji! :)

Pitanje: Zašto imamo menjače na (skoro) svim vozilima? Pročitajte početak ovog pasusa i eto odgovora... Nema ih npr na kartinzima, ali o tome kasnije...

 

Opet, ona priča, moj automobil/motocikli ima 1298,7 KW! Kad? Otprilike nikad...

Za kretanje po gradu se koristi u normalnoj eksploataciji nešto malo snage... 15-25 KS. 1KW=1.36KS

 

Daću primer na svom motoru: da bih "izvukao" sve konje koji trčkaju, moram dovesti radnu tačku na vrh dijagrama snage. To znači "pun gas" a motor ne može više da podigne obrtaje. 200-210 km/h. Za to mi je potreban otpor. Najveći otpor stvara otpor vazduha, i raste exponecijalno, dakle teži beskonačnosti.

Ostali otpori: Otpor kotrljanja, otpor uspona, otpor na poteznici (kuka na autu)...

 

Pišem iz glave, ako nešto zabravim , dodaću ili će se naći neko ko će primetiti propust, a zna o čemu piskaram pa će dodati.

 

Za obrtni moment (nije MOMENAT, kao što nije saoraćajna NESREĆA, nego saobraćajna NEZGODA. Ovo su veoma česte greške kod nas koje mene nerviraju, ali ne mogu da ispravljam ljude, bezveze mi je):

 

Slična priča kao i sa snagom. Ne koristimo ga uvek. Usko je vezan za snagu motora, broj obrtaja i još po nešto. Ogromna razlika je ta što snagu od motora do točka samo GUBIMO, a obrtni moment možemo i da povećamo i da smanjimo. Redukcijom i multiplikacijom, dakle promenom prenosa.

Dakle ako na kolenastom vratilu imamo 70 ks i 50 Nm, onda na točku možemo imati samo manje od 70ks a obrtni moment kakav god hoćemo. Zavisi od prenosnog odnosa.

Snaga se gubi na svakom zupčastom paru, paru lanac-lančanik, ležaju i na svakom drugom mestu gde se stvaraju otpori...

 

Obrni moment je jasan još iz mladih dana i Tomos programa: Prednji lančanik 11 zuba, APN sa 5 brzina i malko sredjen ide 65 i ubrzava fino. Prednji lančanik 13, ide npr. 75-78, ali mu treba dosta vremena. To je ta priča, manji OM na točku sa dužim prenosom.

 

Ovo su neke stvari koje htedoh kao uvod da napišem, pre same priče o SUS motorima konkretno.

 

Svašta će tu biti nabacano, nisam spremao ovo, sve tučem iz glave, pa mi ne zamerite. Pokušaću da se držim koloseka dok pošem! :zdravo:

 

Nastavak posle malo opuštanja u gradu! :hej:

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ne znam gde da je stavim drugo?!? :neznam:

Ako imaju admini bolju ideju, slažem se da je prebace gde je prikladnije.

 

Piskaram ujutru, treba malo i spavati, radi se ujutru! :)

 

Drago mi je da vam je tema zanimljiva iako još nije zglavno ni započeta! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Dakle, mi ih narodno delimo u: dizelaše, benzince na osnovu goriva koje troše i na dvotaktne i četvorotaktne.

 

Kad bih vam napisao sve podele, poslali biste me u bolnicu! :nanana:

 

Tako da ću za početak pisati opšte i svimma razumljivo.. manje - više.

 

Kasnije ću vam pisati o istorijatu malko, ali prvo ovo, da bi se lakše shvatilo:

 

I dizeli i benzinci mogu biti i 2T i 4T. Zapravo je dizel bio najpre 2T.

 

Prva bitna razlika, svećice, opet gledano u otvorenu haubu. Malkico je komplikovanije...

Dakle dizel (nafta) ima cetanski broj dok benzin ima Oktanski.

 

Cetanski broj pokazuje koliko je dizel samozapaljiv, dok oktanski pokazuje koliko benzin može da izdrži pre samopaljenja. Za vreme inflacije nismo mogli da ugasimo benzince i kad isključimo kontakt, jer je oktanski broj bio nizak pa se benzin samo zapaljivao usled pritiska.

 

E sad... Stepen kompresije ( ne kompresija nego stepen kompresije). To je razlika između zapremine iznak klipa u unutrašnjem krajnjem položaju i spoljnom krajnje položaju (majstorski gornja mrva tačka i donja mrtva tačka). Ja ih ne zovem tako jer: niti tačka može da umre, niti je gornja i donja dobra konstatacija, Zvezdasti motori imaju cilindre u 360°dok bokseri imaju cilindre horizontalno, dakle gornja i donja ne piju vodu!

 

Na benzicima je otprilike 11:1. To znači da se 11x smanji zapremina od početka do kraja takta sabijanja. Na turbašima je manja jer su pritisci veći.

Ovo je fizička karakteristika. Izračunava se tako da pritisak u cilindru ne bude veći od granice samozapaljenja kod benzinskih motora.

 

Kod dizela je suprotno, stepen kompresije mora biti veći baš da bi došlo do samozapaljenja.

Otud razlika ima svećice-nema svećica! :)

 

Dakle dizel upaljuje smešu pritiskom, tako što pritisak raste, raste i temperatura, dok benzici to rade svećicom, tj eksternim izvorom,

 

A sve to da bismo imali predpaljenje. majstorski opet, jel...

Moramo potrefiti kada će se smeša upaliti da bismo imali najbolji mogući momenat kad će sagoreli gasovi da puknu po čelu klipa.

 

Mora pre početka kretanja klipa "na dole" jer plamenu treba vremana da sagori.

Potkrepiću sve ovo fotkama, biće jasnije.

 

Ovo su opet neki uvodu u tematiku da bi kasnije bilo lakše za razumevanje...

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

ja bih samo rekao da su GMT i DMT uvijek bili i ostat će gornja mrtva točka i doljnja mrtva točka (ili ti ga tačka, ali mislim da se razumijemo :zvizduk: ) i nikakve novokomponovane šeme to neće promijeniti ... :nanana:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Isto kao mnoge druge ustaljene greške u ovom našem jeziku, tj. našim jezicima... :D Ali pošto sam ja čudak i volim da ispravljam krive drine, napisao sam svoje obrazloženje. U našoj literaturi je najčešće UMT i SMT, unutrašnja i spoljna mrtva tačka. ;) Dopola popravljena situacoja od majstorskog. Evo , ja ću se zbog kompromisa solidarisati i od sad će biti ni po babu ni po stričevima, UMT i SMT

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Na engleskom su top dead centre (TDC) i bottom dead centre (BDC),

znači mrtvi svakako i gornji i donji samo ne tačke nego centri :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova

lepa i poucna tema.

tehnicki.

a sto se tice jezika. meni je rogobatno i zvuci kao neki ' novo govor' kad neko za tesku saobracajnu nesrecu u kojoj je naprimer neko poginuo kaze nezgoda.

zgode i nezgode su za druzinu pere kvrzice :)

nezgoda kad uganes clanak,ogrebes auto na parkingu i tako te sitne stvari .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2808 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Kako se ja sećam ovih objašnjenja.

Da sad dođu neki iz svemira sa valjanom tehnologijom pitali bi se zašto stavljamo peći za grejanje u prevozna sretstva.Jer SUS motori imaju veće iskorišćenje kao grejna tela nego kao pogonski agregati.1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

TDC i BDC se mogu i malo drugacije prevesti, ali ako vam je srcu sraze, popustam. Bice GMT i DMT. :-D

 

Sto se nezgode tice: kada se desi saobracajna nezgoda i ima povredjenih, to jeste nesreca. Ali je nesreca pojam za sebe. A u saobracaju se dogodila nezgoda. Tako neko uveo pravilo, tako me naucise u saobracajnoj skoli i ja to postujem. :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Pozdrav i podrška za temu!

 

Hteo bih da ti dam jedan mali savet ili možda sugestiju. Mislim da bi bilo najbolje da kod sebe, u kratkim crtama napišeš okvirno teme i poglavlja o kojima ćeš da pišeš da ne bi bilo sve nabacano. A sigurno će komunikacija sa drugim učesnicima tome težiti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

lepa tema, pratim.... Ovaj pocetak uvodnog dela mi se dopao, do kraja uvodnog dela ima jos dosta a zanimljivo tek sledi. A sto se tice ovih termina GMT, DMT, saob. nezgoda. smatram da to treba da se prihvati kao takvo kakvo jeste... to su neki aj da ih nazovem strucni izrazi... tako ja gledam na njih, a koliko su ispravni je druga prica.

 

Nadam se da ces spomenuti i motor sa rotacionim klipom, takozvani wankel :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Biće spomenuto, wankell je priča za sebe i dosta će biti, ali što bi rekao drugar, koze se redom.... broje! :lol:

 

Osnovni elementi i sklopovi, dele se na pokretne i nepokretne.

 

Zajedničko za 2T i 4T motore

 

Pokretni delovi:

 

Klipna grupa

 

Sastoji se iz klipa, klipnih prstenova, ovosinice klipa i osigurača osovinice, kojih nema uvek, obrazloži ću zašto malo kasnije.

 

The-piston.jpg

 

Klip:

 

Jedan od najopterećenijih delova motora. Izložen je visokom pritisku, visokoj temperaturi. Osnovna funkcija mu je da sile gasova primi na čelo i prenese ih na radilicu. U ovom postupku se translatorno kretanje pretvara u kružno (opet jedna od loših karakteristika naših divnih motora)

 

Proizvodi se od legura aluminijuma.

Pošto je najveći udeo legirajućeg elementa Silcijum (Si), materijal za klipove često nazivaju i Silumin.

Nešto nalik imenu Bronza, koja je legura bakra...

 

Sastji se iz čela i suknjice.

Čelo je opet podeljeno na vatreni i zaptivni deo, vatreni je onaj iznad žljebova za prstenove, a zaptivni onaj gde su žljebovi.

Ispod je suknjica, plašt.

 

Treba da bude što je moguće lakši, sa što manjom dilatacijom prilikom promene temperature, a da izdrži ogromna opterećenja. Naravno pravi se kompromis.

 

Suknjica služi da spreči klackanje klipa i primi normalne sile koje se javljaju prilikom ekspanzije.

Pokušaću da objasnim:

Kada se pritisak na čelo ostvari, klip kreće na dole, a klipnjača "beži u stranu" narodno rečeno, tj. dolazi do promene ugla između ose klipa i klipnjače. Tada se sila upravna na klip razlaže na dve sile: Onu koja gura klip na dole i onu koja teži da ga gurne u stranu.

pistonforces.jpg

Nije najtačnija slika, ali pokazuje osnove. Fali razlaganje sila koje pokazuje zašto je to tako kako ja napisah iznad.

 

E za ovu silu wf je zadužena suknjica. Između nje i cilindra zapravo ne dolazi do fizičkog kontakta. Ulje je mamara! :)

Dakle to se na ispravnom motoru dešava preko filma maziva (ulja).

 

Digresija: Ko je vozio zastavina vozila, pa kad loše rade (loš benzin, rano predpaljenje), daš gas a ono "zvone ventili" kaže majstor.

 

E pa ne zvone ventili, da prostite majstore, zvoni to što se klip klacka i ostvaruje veliku normalnu silu na cilindar, pa istisne ulje i dodirne metal o metal! ;)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Klipni prstenovi-karike:

 

Dele se na 2 vrste:

Zaptivne-kompresione i uljne.

 

Uloga zaptivnih je kako ime kaže da zaptivaju, ali i da prenesu toplotu na cilindar. Dakle da gasovi prilikom sagorevanja ne mogu da prođu između njih i cilindra, ali ni između njih i klipa. Ovo je dosta teško postići, mada one izgledaju prosto. Zapravo uopšte nisu. Zato i postoje oznake na njima za gornju stranu.

 

f15-26.gif

Dakle, karike ne zaptivaju same od sebe, nego ih pritisak gasova sabija uz zid cilindra. Kako i kojom silom će ih sabiti, zavisi od konstrukcije žljeba na klipu i poprečnog preseka karike.

 

Takođe, sila gasova koja deluje na kariku odozgo, mora da se prenese na klip, kako bi se gasovi iskoristili.

 

Evo jedne lepe ilustracije:

ring+break+in.jpg

Neke vrste poprečnih preseka kompresionih klipnih prstenova:

piston+rings+22211.png

 

Najčešće postoje 2 kompresiona i jedan uljni prsten.

 

Zašto 2 kompresiona kad su pričali ljudi da su stavljali po 3 na tomose? Greškica: Na prvi zaptivni prsten deluje 100% pritiska gasova, do drugog dodje ipod 30%, a do trećeg (koji je u normalnim izvedbama uljni) dodje svega 7,5%.

 

To znači da kada stavimo 3. kompresionu kariku, zaptivanje se ne poboljšava skoro ni malo, a imamo povećano trenje i habanje. Bilans energije kaže da smo u minusu, dakle veća šteta nego dobit.

 

Uljni prsten (samo kod 4T motora):

b_6_img3.jpg

Šupalj je i ima metalnu košiljicu u u sebi. Uloga mu je da spreči ulje iz kartera da prodre u prostor za sagorevanje, a takođe, da ostavlja onaj tanak film ulja na zidu cilindra o kom sam ranije pisao...

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Veoma poucna i interesantna tema, narocito za one koji ne poznaju princip rada 4t SUS motora, pa postavljaju nebulozna pitanja. Ne znam koliko ces detaljno obraditi svaki sklop sus motora, ali sve pohvale za pokretanje ovakve teme. Napravicu malu digresiju na neke detalje, konkretno na vreme Zastavinih vozila,benzina sa ulice i kliktanja motora. Ne slazem se sa tim da dolazi do spiranja ulja sa zidova cilindra i vece buke vec smatram da zbog niske oktanske vrednosti benzina paljenje postaje mnogo kasno,vece grjanje i samopaljenje sto i izaziva kliktanje. desavalo se da takav motor radi jos par sekundi i posle iskljucivanja. Pogonsko gorivo odredjuje stepen kompresije i stepen predpaljenja, sto je slabije gorivo,potrebno je vece predpaljenje. nesto jos o karikama, slazem se da treca karika tzv uljna ili mazajuca ne utice na ukupnu kompresiju, ali mnogo njena potrosenost utice na potrosnju ulja, imam iskustva da samo sa njenom zamenom motor ne trosi ulje uopste, a povecao je kompresiju za nijansu. Za sve ostalo se slazem sa tobom i samo napred. Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Veoma poucna i interesantna tema, narocito za one koji ne poznaju princip rada 4t SUS motora, pa postavljaju nebulozna pitanja. Ne znam koliko ces detaljno obraditi svaki sklop sus motora, ali sve pohvale za pokretanje ovakve teme. Napravicu malu digresiju na neke detalje, konkretno na vreme Zastavinih vozila,benzina sa ulice i kliktanja motora. Ne slazem se sa tim da dolazi do spiranja ulja sa zidova cilindra i vece buke vec smatram da zbog niske oktanske vrednosti benzina paljenje postaje mnogo kasno,vece grjanje i samopaljenje sto i izaziva kliktanje. desavalo se da takav motor radi jos par sekundi i posle iskljucivanja. Pogonsko gorivo odredjuje stepen kompresije i stepen predpaljenja, sto je slabije gorivo,potrebno je vece predpaljenje. nesto jos o karikama, slazem se da treca karika tzv uljna ili mazajuca ne utice na ukupnu kompresiju, ali mnogo njena potrosenost utice na potrosnju ulja, imam iskustva da samo sa njenom zamenom motor ne trosi ulje uopste, a povecao je kompresiju za nijansu. Za sve ostalo se slazem sa tobom i samo napred. Pozz

 

Zanimljivo :D Bas je kontra od ovoga sto si napisao.

 

 

Zbog niske oktanske vrednosti, dolazi do pred paljenja, jer vec na niskom pritisku, pre nego sto klip dodje do GMT dodje do paljenja, znaci i pre nego sto se svecica oglasi (baci varnicu), i naravno dolazi do ne pravilnog rada celokupnog motora, i zbog toga se desava kada se iskljuci kontakt, da benzinski motor i dalje radi, bas zbog samopaljenja koje nastaje usled niske oktanske vrednosti. A Sto je veca oktanska vrednost benzina, dolazi do tezeg paljenja, i klip dolazi vise u GMT pre paljenja i samim tim vise sabija gorivo i jaca je eksplozija, jer logicno, veci su pritisci, sto se vise nesto sabije, a to se dobija time sto je veca oktanska vrednost, jer trpi vece sabijanje, pre eksplozije. I time se dobija veca snaga pri visim oktanima.

 

Ovo sto sam napisao je 99.9% tacno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja