Jump to content

Moto Zajednica

Prva duža vožnja i pad

Recommended Posts

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Vidim da ste svašta ispisali i nije baš sve kako treba...

 

Kod odabira kočnice (prednja, zadnja ili obe) jako puno igra koji motor vozite. Tako da univerzalni savet ne postoji. Glavno pitanje je gde je težište mase pri kočenju i na osnovu toga treba i koristiti kočnice.

 

Ukoliko je u pitanju sportski motor kojem je težište pri kočenju preko 90% na prednjem točku, kočenje zadnjom može biti i jako opasno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Na kojem motoru je opterećenje na zadnjem točku, čak i bez kočenja već samo puštanjem gasa?

 

Ono na šta treba obratiti pažnju to je svakako podloga po kojoj se vozi. Izbegavati bele linije i pešačke prelaze jer je klizavo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Nije pitanje na kojem je, nije ni na jednom. Pitanje je koliko procenata je na zadnjem. Kod skutera i kod kruzera je sigurno na zavidnom nivou i tu zadnja kočnica ima smisla. I uopšte tamo gde pozadi ima tereta, gde vozač (a i suvozač) sedi uspravno, itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 188 postova
  • Lokacija: Odzaci
  • Motocikl: Yamaha 535

Nije pitanje na kojem je, nije ni na jednom. Pitanje je koliko procenata je na zadnjem. Kod skutera i kod kruzera je sigurno na zavidnom nivou i tu zadnja kočnica ima smisla. I uopšte tamo gde pozadi ima tereta, gde vozač (a i suvozač) sedi uspravno, itd...

 

Dečko lepo reče da je putovao Viragom 125. Molim kolege u svoje ime a i u njegovo da nam objasne s obzirom na vrstu motora, položaj tela itd kako da to radimo najbezbednije po nas. U većini slučajeva 70% van naseljenog mesta kočim prvo zadnjom pa onda prednjom (nisam se do kraja izjasnio prethodni put). Kad god mogu gledam da ukočim pre krivine jako retko u samoj krivini. Ako kočnica nije uredu možeš da stiskaš i sa dve ruke i dve noge i opet nećeš stati na vreme. Kad kupim drugi motor i siđem sa viraga tražiću savet za taj motor ajde sad da se usresredimo na ovaj tip motora.

 

Hvala unapred.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Možda sam u zabludi, ali u toku vožnje i sa konstantnom brzinom je uvek raspodela približno jednaka, 50/50. Nezavisno od tipa motora, čak i na biciklu? Prilikom kretanja(iz stanja mirovanja) ili odvrtanjem gasa tokom vožnje, težina se prebacuje na zadnji točak. Prilikom puštanja gasa ili prilikom kočenja težina se prebacuje na prednji točak. Ako si usred krivine i nešto te iznenadi, refleks tela automatski pusti gas ili čak i prikoci, a onda računaj da si zalivadio. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Možda sam u zabludi, ali u toku vožnje i sa konstantnom brzinom je uvek raspodela približno jednaka, 50/50. Nezavisno od tipa motora, čak i na biciklu? Prilikom kretanja(iz stanja mirovanja) ili odvrtanjem gasa tokom vožnje, težina se prebacuje na zadnji točak. Prilikom puštanja gasa ili prilikom kočenja težina se prebacuje na prednji točak. Ako si usred krivine i nešto te iznenadi, refleks tela automatski pusti gas ili čak i prikoci, a onda računaj da si zalivadio. :)

 

Kolega, nisi ti u zabludi samo oko toga, vec oko mnogih stvari na koje si komentarisao na celom forumu... a ne samo da si u zabludi nego si oigledno i zaludan...

 

Mnogi odgovori koje trazis se kriju iza web adrese www.google.com a posto imas dovoljno slobodnog vremena ne bi bilo lose da malo pogeldas tamo pre nego sto das savet na forumu...

 

Izvinjavam se za off

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Svašta, dao sam čoveku savet, koji si ti licno ponovio kao najbolji. A sad sam ja ovakav onakav.. nema veze, ne bih da pretvaram ovo u nešto lično. Ako imaš nešto konkretno da kažeš slobodno mi pošalji PP.

A sto se tice google nacitanosti, takvih ima i previše i ne bih se oslanjao na njih previše ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Motor je kao zena. Sve imaju dve sise al je svaka drugacija i ima svoju narav. Svaki savet treba cuti ali voziti samo svojom glavom i osetiti svoj motor. Vezba, vezba i samo vezba. Ko ne oseti motor, ne moze pravilno da ga vozi. Znati kada je sigurno nagnuti se, kada za svaki slucaj isturiti nogu, kada ce da proklize, kuda ce da vagne, gde je tacka zaustavljanja pri uslovima puta i trenutnoj brzini. Sve to treba osetiti. Svet u kome zivimo nije savrsen vec je pun nesavrsenosti koje mu daju raznolikost i zanimljivost. Isti put sa istim motorom u dva razlicita trenutka vremena se nece ponasati isto zbog vlaznosti, temperature, istrosenosti pakni, guma itd. Konstantno prilagodjavanje. Desi mi se da odem u autopilot i onda se trgnem. Ceka te neko kuci.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd/Mirijevo
  • Motocikl: SV650

Ja uvek prvo prednjom počnem kočenje i "činim ga prijatnijim" zadnjom.

Inače, motorno kočenje koristim kad god mogu. Često po gradu samo tako krećem i stajem pa se trgnem i skontam kako i nije dobro jer onaj iza u autu ili na motoru mora biti više kocentrisaniji na mene i gledati usporavam li ili nastavljam kretnju. Boli mene uvo za njegovu kocentraciju u smislu jao da se čovek ne muči, nego da se ne zakuca zbog toga u mene! Samo malo stisnem neku od kočnica, tek toliko da zasvetli lampa iza i sve ok.

 

A situacija, imao sam letos sličnu, ali nisam pao.

Sa Banovog brda spuštam se na Most na Adi i išao sam malo brže. Opet, trgem se i rešim da smanjim doživljaj. Malo potom misli odlutaju, gledam ja lep pogled levo. Neposredno pre toga sam video dole na kraju da je zeleno na semaforu, međutim, onaj prvi iz nekog razloga nije krenuo i ja sam se već opasno približio Audiu A8 koji je bio poslednji u nizu. Brzina oko 70-80km/h. Sreća pa mi u mili sekundi kroz glavu prošlo da ne preteram sa prednjom, ali zadnju nisam štedeo. Prvo mi se motor zaneo u desno i 1-2 sekunde bukvalno tako u driftu sam bio, pustio zadnju, ispravio se motor ali vidim da udaram u auto sigurno i opet ležem na kočnicu i ovaj put motor baca levo. Taj drift u levo je bio malo duži i tad i kreću svi ali svakako bih se zaustavio na vreme... Doduše, bilo bi za dlaku.

Takođe me je prvo boi blam jer sam pre te scene zaobišao par automobila na prilaznici mosta i svi su imali lep pogled na "performans". No taj blam me je brzo pustio jer je usledio strah. Ono kad kažu "govno mi se sledilo".... Mislim da se to zaista i dogodilo :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750

Što kažete da vas je blam nakon pada? Niste se glupirali i izvodili neke akrobacije, napravili ste vozačku grešku i zbog toga umalo debelo platili, treba da vas bude strah i slično, ali ne i blam :) slučajnost je bila.

Cenim da prosečan vozač automobila napravi sličnu jednom u deset dana, samo su posledice kod auta mnogo manje i lakše se izbegne incident.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 188 postova
  • Lokacija: Odzaci
  • Motocikl: Yamaha 535

Što kažete da vas je blam nakon pada? Niste se glupirali i izvodili neke akrobacije, napravili ste vozačku grešku i zbog toga umalo debelo platili, treba da vas bude strah i slično, ali ne i blam :) slučajnost je bila.

Cenim da prosečan vozač automobila napravi sličnu jednom u deset dana, samo su posledice kod auta mnogo manje i lakše se izbegne incident.

 

Prvo će da kometarišu da si kupio vozačku dozvolu, a onda da si divljao pa ti se to zato i desilo, a posle toga daju mašti na volju i dok ti dokažeš da nisu očistili rizlu od zimskog posipanja ili im je "samo malo" curio pesak iz kamiona, ili se auto samo malo potpisuje ispod motora pa lije ulje na asfalt, to većinom ne vide, ali im to neće smetati da te etiketiraju kao nesposobnog i neobučenog i ih ugrožavaš svaki put izađeš na put. Ne pokušavaj da porediš vozače automobila sa vozačima motora njih je više i pregasaće te uvek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 244 postova
  • Lokacija: CACAK
  • Motocikl: Suzuki GSXR

Sto blam, sta ima veze? Ja sam pre nekoliko dana radio stopi na semaforu i kada sam vec vratio tocak dole motor mi se iskrenuo i pao preko mene. Ljudi u kolima zabezeknuti a ja umirem od smeha :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2489 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Što neko reče nema pravila kako se koči za sve motore da je isto. Nismo svi isti i ne reagujemo isto u kritičnim situacijama. Ja kočim sa 2 prsta ali nekad mi mahinalno budu i sva 4 na ručici. Kočim prvo prednjom a zatim doziram zadnjom po potrebi. Ne zabadam do kraja, nemam ABS, već imam osećaj dokle mogu da idem. Ako preteraš odmah puštaj kočnicu i ponovo je pritisni. To je nešto slično kao što radi i ABS kad dođe do proklizavanja. Jedino vežba i vežba dok se ne uhodaš sa kočnicama na svom motoru i oprez u vožnji da ti ne zatreba to naglo kočenje. U krivini nikako kočenje ni motorom ni kočnicama sve to obavi pre ulaska u krivinu, izuzev nekih kritičnih situacija koje se mogu desiti u samoj krivini koje nisi bio u mogućnosti da predviriš ali to je sad neka druga priča...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 433 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

Nadam se da vise ne osecas posledice tog pada.

Ja sam posle 6 godina Beverlyja presao na malo ozbiljniji motor.Iako imam ABS nisam nesto lud da kocim kad netreba ali:

s obzirom da su mi dva prsta stalno na prednjoj ako dodje do nezgodne situacije instiktivno bih kocio naglo prednjom, poceo sam prvo da pipam zadnju.

Ovako imam mili sekund da razmislim, dok zadnja vec malo radi, sta i koliko sa prednjom.Uhvatio sam sebe na BBrdu u preteranoj krivini, srecom zadnja me je sprecila da ne pipam prednju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1265 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Mene su ucili na bmw-ovom kursu sigurne voznje,da se uvek koci sa cetri prsta,kada sam otisao na kurs imao sam naviku da kocim sa dva prsta,jedva su me oducili od toga..Sad ja licno ne vidim neku veliku razliku,dal kocio sa dva ili cetri :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Što kažete da vas je blam nakon pada? Niste se glupirali i izvodili neke akrobacije, napravili ste vozačku grešku i zbog toga umalo debelo platili, treba da vas bude strah i slično, ali ne i blam :) slučajnost je bila.

Cenim da prosečan vozač automobila napravi sličnu jednom u deset dana, samo su posledice kod auta mnogo manje i lakše se izbegne incident.

 

Prvo će da kometarišu da si kupio vozačku dozvolu, a onda da si divljao pa ti se to zato i desilo, a posle toga daju mašti na volju i dok ti dokažeš da nisu očistili rizlu od zimskog posipanja ili im je "samo malo" curio pesak iz kamiona, ili se auto samo malo potpisuje ispod motora pa lije ulje na asfalt, to većinom ne vide, ali im to neće smetati da te etiketiraju kao nesposobnog i neobučenog i ih ugrožavaš svaki put izađeš na put. Ne pokušavaj da porediš vozače automobila sa vozačima motora njih je više i pregasaće te uvek.

 

Iskreno me nije blam i da padnem, ima onih indijanaca koji se smeju, a od prpe ne mogu ni da sednu na motor, ali pricaju da bi oni to terali, samo gas i to... Razlabavila mi se sajla od kvacila i ugasio mi se motor na raskrnici, neki kreteni se smeju...Palim motor, parkiram sa s strane, skidam kacigu i ponudim im da isprobaju motor...Skida se osmeh sa lica, a oni kao popisani prolaze pored...E takvi ljudi te sutra dan i osudjuju kada se oplatis...Oni malo bolji ti pomognu da podignes motor...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

A sta da je rekao ok, sjeo i otisao na zadnjem u zalazak sunca? :Mina:

 

Skineš kapu i odeš popišan kući, jer te je blam da ti se ugasi motor na semaforu i još te namazali mangupi...:Hitman:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

@ Gajo: Ne mogu da poverujem da su te UČILI da se koči uvek sa 4 prsta? Nataknem na .!. njihovu školu u tom slučaju! Prvo, kočiš sa onoliko prstiju sa koliko ti odgovora (ja evo punih 18 godina sa 2 prsta, XY puta sam napravio trag i po 10 metera prednjom i nikad zbog toga pao nisam, jer sam vežbao sve i svašta motorom, volEm :) ), a drugo, koliko prstiju imaš na ručici kormana/gasa, kad kočis sa 2 prsta? 2 ostanu + palac! Kada kočiš sa 4 prsta? 0+palac? Countersteering, nesto nesto???

Nemam ideju kako bih pripremio motor pred krivinu kadda bih kočio sa sva četiri prsta? Čime medju gas? Moj V2 u agresivnoj vožnji nikako ne prašta spuštanje brzine bez osećaja za medjugas i kvačilo! Koje takođe uvek stiskam sa 2 prsta.

 

Kako se koči sa motorima koje posedujete, najbolje znate vi koji ih vozite!!! Čist asfalt i udri! Posle 5 namernih naglih kočenja prednjom, onaj koji dodje slučajno u saobraćaju se mnogo lakše prezivi bez ogrebotina.

 

Kočenje u krivini ne valja, OK. ALI, desiće se kad tad da iako ste vozili kontrolisano u zadatim uslovima, istrči kamen, mrtva mačka, uspavani kamiondžija, đavo.... bem li ga, e u toj situaciji se mora kočiti! I često ljudi omlate JER nikada nisu pokušali u kontrolisanim uslovima da koče kroz krivinu, pa im prvi put bude pod moranje.

Vežba ljudi je najbitnija!

Evo kiše napolju, milina za vežbanje u kontrolisanim uslovima, jer motor klizne pri jako maloj brzini. Voziš 30 km/h na terenu za košarku i 3586745 puta zakočiš malo jače prednjom! Kad klizne prvi put, biće bez posledica, a oni koji ne znaju kakav je to osećaj, saznaće u kontrolisanim uslovima!

 

Izvinjavam se za malo off-a i dug txt, nešto se raspisah! :D

 

Kolega, samo gas! Bitno da se vozi! ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1265 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

E jbg, sad me ubaci u nedoumicu,slazem se sa svim sto si napisao ima logike..Njihovo objasnjenje na kursu je bilo da kad kocis sa cetri prsta,kao imas bolji osecaj na kocnici i po potrebi jaci stisak,kazem ti da sam se jedva odvikao od kocenja sa dva prsta,sutra ionako planiram voznju pa cu polako da isprobam,pa da vidim sta mi je ciniti..:stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Radi onako kako ti prija... Za dobro kocenje ti je potrebna jako mala sila na ručici! Veruj mi da nije potrebno četiri prsta! naravno, pričam o ispravnim kočnicama!

A što se osećaja tiče, s obzirom da sam bubnjar i perkusionista, veruj mi da svaki prst zna svoj posao, pitanje je samo kao si ga upraksao... Ja sa 4 prsta nemam osećaja za finoću kao sa 2. A veruj mi da kad kočim agresivno, 2 prsta su dovoljna da se prednja zadimi.

A Sv koji vozim nije bas poznat po dobrim kočnicama.

 

Činjenica: Kad kupujemo aftermarket ručice, zašto su češče u ponudi kraće ručice ako treba 4 prsta?

 

Činjenica 2: Domino ručice na starim motociklima su bile duže od std! Zašto? Zato što doboši imaju tu manu da se teško hlade, i sa svakim kočenjem koeficijent trenja opada i dolazi do tzv fadinga, gde koef. trenja kočionih površine ide ispod 0.3... Tad moraš da upreš!!!!

Kamiondžije znaju kakav je to osećaj bio na matorim ragama!

 

Na normalnim kočnicama je koef oko 0,4-0,45.

 

Sinter je malo jači. Ko je probao sinter kvačilo, zna o čemu pričam. Osećaj je kao da ima samo 0-1. Uključeno i isključeno. Kod kočnica je najveći izazov da budu takve da od prvog do xx kočenja koeficijen trenja ostane jednak.

 

Postignuto kompozitima. Karbon-keramika.

 

Zaključak: Nije bitan broj prstiju za silu, nego za osećaj! A to ide po principu kako je ko navikao ili kako mu je ko pokazao u početku. U svakom slučaju, ključno je da probate kako izgleda kočenje od blagog do kritičnog i da to probate u kontrolisanim uslovima.

 

Pisao sam u nekoj temi o panic brakingu koji je najveći problem ovde. Rizik se smanjujie time što se vežba da prilikom kočenja ne paničimo! Extra zaheban trening ali se vežbom postigne!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Kocio sam pre sa cetiri prsta, zadnje dve nedelje sa dva i moram da priznam da je bolja kontrola kocenja. Kvačilo nekada sa dva nekada sa cetiri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja