Jump to content

Moto Zajednica

XT 1200 Z Super Tenere

Recommended Posts

  • Nemam ja kratak fitilj...Nego brzu reakciju na vas a sranja...ol, 382 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: TDM900

 

Drugar je kupio za novu Apriliju caponord koja ima 125 ks...neku drkalicu gde dobija 150ks...sta je to znate li i dali je moguce na ST1200 tako nesto uraditi .

Kolega Panco, može naravno, pretpostavljam da je ugrađen PowerCommander ili nešto slično što omogućuje da se izmeni mapiranje - "optimizuje" rad agregata. Definišu se drugačiji parametri otvaranja (u ECU/kompjuteru) leptirova za određene obrtaje motora i kriva snage i obrtnog momenta se time "poboljšavaju". Evo ovde sam dao grafikone koje je OTR postavio za različite varijante prerade ST1200 a ovde sam dao malo objašnjenje koja kriva je od čega. Nadam se da je od neke pomoći.

 

Nije stavio komander kupio je neki deo ...koji se prikljuci ngde neznam i dobio 150ks...moracu ga pitati...verujem da postoji mogucnost da i ST1200 dobije 125-130KS ali u prve 3 brzine jebes krajnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemam ja kratak fitilj...Nego brzu reakciju na vas a sranja...ol, 382 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: TDM900

 

Mislim da je dosta sa ofovanjem teme i merenjem ci je duzi...

 

 Cekaj , svaka druga tema moze da se offuje , a ova ne ?

 

 Plus , ne skrecem sa teme , koliko vidim 

 

 a merenje prepustam tebi 

 

Neznanje ti je uza specijalnost kao i nevaspitanje...svaki tvoj komentar je off...teme dok ljudi argumentima zele i trude se da iznesu sto bolje informacije Doktoru a i svima nama .MOMCI bravo na trudu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

 

 

Pa kad udes na taj link , pritisni na More information here , dodes na ovu stranu

http://www.off-the-road.de/en/XT-1200Z/ECU-restriction-removal/

gde kaze 

not street legal

 

zaboravio si da citiraš u potpunosti :)

 

"due to emission laws not street legal in Germany"

 

da znamo jasno o čemu se radi.

 

 

 I o cemu se radi ?

 

Kolega Velimlje, ja pokušavam da svako tvoje pitanje shvatim kao pitanje, a ne kao uvlačenje u off-topic (i nadam se da je tako, da nas ne zavlačiš bez potrebe) i potrudiću se da ti dam što bolji odgovor, ukoliko znam...

 

Radi se o tome da mi živimo u zemlji Srbiji (hvala Bogu da u nečemu i mi vidimo prednost) i da ovde nemamo tako napredne tehničke preglede kao u nekim drugim zemljama. To bi valjda bilo dovoljno objašnjenje za pitanje koje si postavio.

 

Evo ovde scenarija kako se radi ova operacija izmene mapiranja - čak i u zemljama u kojima važe rigoroznije izduvne norme ili rigorozniji tehnički pregledi prilkom registracije:

 

Ne radi se direktno programiranje ECU nego se optimizovano mapiranje ubaci u Power Commander koji se zatim po uputstvu instalira na motocikl. Ugradnjom PC se dobija fleksibilnost uklanjanja i postavljanja optimizovanog mapiranja. Mapiranje iz PC ima prioritet prilikom učitavanja u ECU (u odnosu na fabričko mapiranje) i time će dokle god je PC uključen biti aktivno.

 

Činjenica je da 99% motocikala koji imaju PC ili neki drugi mapper nemaju šanse da prođu Švajcarski ili Nemački AU test (Abgasuntersuchung - Provera izduvnih gasova u Nemačkoj se radi prvi put posle tri godine a svaki sledeći put na dve godine, AU je deo HU tj. glavnog tehničkog pregleda vozila) pa je PC i napravljen tako da može lako i bez muke da se ukloni da se ništa ne primećuje.

 

Kad dođe vreme da se motocikl odveze na tehnički pregled  PC se elegantno isključi (napravljen je tako da se prosto izvuče iz priključnog konektora - interfejsa) i stavi u džep. Kada je PC isključen ECU učitava ono standardno fabričko mapiranje u njemu i motocikl bez ikakvog traga prolazi rigorozni tehnički pregled.  Kad dobijete papir da ste završili tehnički izvadite PC iz džepa uključite u konektor i imate ponovo dostupno optimizovano mapiranje :) . Nadam se da je ovo objašnjenje bilo dovoljno da razjasni neke nedoumice koje smo ovde imali.

 

Kome je ovo komplikovano ili nedostupno, iz bilo kog razloga, ima rešenje koje je objasnio kolega cosmic.

 

 

 

Drugar je kupio za novu Apriliju caponord koja ima 125 ks...neku drkalicu gde dobija 150ks...sta je to znate li i dali je moguce na ST1200 tako nesto uraditi .

Kolega Panco, može naravno, pretpostavljam da je ugrađen PowerCommander ili nešto slično što omogućuje da se izmeni mapiranje - "optimizuje" rad agregata. Definišu se drugačiji parametri otvaranja (u ECU/kompjuteru) leptirova za određene obrtaje motora i kriva snage i obrtnog momenta se time "poboljšavaju". Evo ovde sam dao grafikone koje je OTR postavio za različite varijante prerade ST1200 a ovde sam dao malo objašnjenje koja kriva je od čega. Nadam se da je od neke pomoći.

 

 

 Ali , zar nisi sam rekao da ta prerada OVDE i OVDE ne dize ukupnu snagu , to jest najvisu 

 

Onda to nije to  , kolko shvatam

 

Ako bi se samo potrudio da pažljivije pročitaš moj post, video bi da ja to nigde nisam napisao.

Pokušao sam da dam objašnjenje grafikona sa više krivih, da bi i ostalim zainteresovanim kolegama bilo jasnije šta je šta - ako nisi čitao evo da ponovim :

 

"SVETLO ZELENA, linija na vrhu, je finalna kriva obrtnog momenta, kompletno optimizovanog motora mereno u petoj brzini - doduše ovde nisu naveli da ta optimizacija nije uključena u cenu od 390 EUR :zvizduk:. Na ovoj mašini su stavili K&N filter vazduha, promenili izduvnu granu i top, kao i Power Commander - pored reprogramiranog ECU. Fascinantno je peglanje "rupa" u donjem delu opsega, povećenje obrtnog momenta kao i linearnost u celom opsegu na nivou trocilindričnog Triumph Explorera koji može da se smatra primerom linearnosti krive obrtnog momenta i snage (što je za ozbiljan RESPECT OTR inženjerima)."

Ovu krivu možeš da uporediš sa onom koju si ti postavio na toj istoj strani ispod mog posta. Samo će ti se kasti, treba samo da očitaš brojevne vrednosti na jednoj i drugoj.... nadam se da ovde nema više ništa nejasno?

 

 

 

Drugar je kupio za novu Apriliju caponord koja ima 125 ks...neku drkalicu gde dobija 150ks...sta je to znate li i dali je moguce na ST1200 tako nesto uraditi .

Kolega Panco, može naravno, pretpostavljam da je ugrađen PowerCommander ili nešto slično što omogućuje da se izmeni mapiranje - "optimizuje" rad agregata. Definišu se drugačiji parametri otvaranja (u ECU/kompjuteru) leptirova za određene obrtaje motora i kriva snage i obrtnog momenta se time "poboljšavaju". Evo ovde sam dao grafikone koje je OTR postavio za različite varijante prerade ST1200 a ovde sam dao malo objašnjenje koja kriva je od čega. Nadam se da je od neke pomoći.

 

Nije stavio komander kupio je neki deo ...koji se prikljuci ngde neznam i dobio 150ks...moracu ga pitati...verujem da postoji mogucnost da i ST1200 dobije 125-130KS ali u prve 3 brzine jebes krajnju.

 

Možda bi najbolje bilo da ga pitaš o čemu se tačno radi. To mora biti PC ili neki sličan mapping urađaj, ja ne znam da ima drugo rešenje za priključenje direktno iz kutije, sem možda drugog reprogramiranog kompjutera - ECU.

 

Iskreno, izvini što ću to reći, ali moje mišljenje je da te malo "pali" čak ni sa najdrastičnijim mapiranjem nećeš moći da izvučeš 20% poboljšanja (koliko on tvrdi da je dobio) a da ne pipneš ostale kritične komponente - usis kako goriva tako i vazduha kao i kompletan izduv.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Yamaha XT1200Z

Imam negdi grafikon sa "osiguračem". Isti kc kao i ova od 300+ eurona.

A sad idemo dalje...

Neznam odakle počet... Koliko vas ovde ima ovaj motor? Koliko vas se vozi van asfaltiranih puteva?

Biće mi lakše počet...

 

Moja sljedeća kemija je ABS switch.

Velikoj većini ovo neće bit potrebno, pa čak ni u laganoj terenskoj vožnji. Super Tenere ima izvanredan sustav,za razliku od mnogo popularnijeg konkurenta. Možete doslovno voziti 150 na makadamu i zgrabiti punom snagom prednju kočnicu, bez ikakvog straha i bez ikakve reakcije na ručicu kočnice. Nema onog neugodnog pumpanja.

U slučaju da želite kočiti samo zadnjom, prvo treba pritisnuti zadnju kočnicu, te se tako zaobilazi UBS (Unified braking system). To i nije najsretnije rješenje i većina se ne zamara s tim jer ABS stvarno dobro radi svoj posao.

Zašto onda izgasiti ABS, zapitati ćete se??

Koliko god prednja dobro radila na terenu, ponekad je zadnja jedini izbor.

Rijetki će se dovesti u situaciju da osjete potrebu zaustaviti se zadnjom kočnicom, ali ako vam teren nije stran, prije ili poslije ćete doći u sljedeću situaciju.

Naime, kad sam se malo okuražio, tereni su postajali sve teži,uzbrdice sve zahtjevnije, a nizbrdice sve strmije. U ovoj zadnjoj leži kvaka. Zamislite jednu dobru nizbrdicu, prekrivenu rasutim kamenjem ili makadamom i vas kako se spuštate sa 300kg + vozač + neka brzina,a na kraju nizbrdice nekakav zavoj oštri, pa opet nizbrdica, ili štatigajaznam... Stišćete prednju, a motor ubrzava... Stišćete zadnju a kad tamo još gore. Treba se znati snaći u tim situacijama. Ja sam naučio na teži način, a svaki sljedeći put, kad bi bilo stani pani, bih zabio nižu i pustio kvačilo. Najbrži način za ugasiti veliki dvocilindrik i nekako kvačilom i kočnicama zaustaviti motor.

Zašto sam tako uspio, a nisam sa moćnim ABS-om?

Zakoni fizike, ali kratka verzija je zato što sam sa ugašenim motorom zaustavio zadnje kolo i zakopao ga u tlo, pri tom gurajući određenu količinu kamenja tim istim kolom. Što ga više držim blokiranog, veća je količina materijala pred njim, te je veća zaustavna sila.

Nisam neki narator, ali nada se da ste shvatili.

Eto razloga zašto gasiti ABS. Ovim prekidačem ga možete držati upaljenog u 95% slučajeva i onda kad zatreba samo klik. Za resetiranje je potrebno izgasiti motor i ponovo upalit.

Za one sa malo više iskustva na terenu, izgašeni ABS je majka. Ali nećemo sad o tehnikama vožnje da ne odemo u OT.

Slikice ću grupirati uskoro sa DIY uputama, pa ću zalijepiti tu sa još nekim linkovima.

 

 

Mali "teaser"...

 

IMAG1678.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Bravo cosmic...

 

Ovi nemci sto rade remap (Off The Road), imaju gotov proizvod za gasenje ABS-a po "popularnoj" ceni...istina je da se za 20-ak eura moze napraviti ovakav switch.

 

http://www.off-the-road.de/en/XT-1200Z/ABS-off-switch-XT-1200-Z.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Prekopiracu deo sa utiscima o motoru iz putopisa sa prve duze voznje Super Tenerom: Ono sto me je dosta ljudi pitalo je da napisem i nesto utisaka o motoru. Cak sam o tome i razmisljao dok sam se vozio. Za razliku od Stroma 1000 (mog prethodnog motora koji mi je glavna referenca za poredjenje) koji je fabricki imao gomilu decjih bolesti, ja na ovom motoru za sada nisam nasao nista sto mi posebno smeta. Ako bas treba nesto da pomenem, to bi mogla biti malo bolja zastita od vetra za gornji deo tela, posto je donji odlicno zasticen, i na tome cu poraditi. Narucicu wind-deflektore i uraditi nesto sa vizirom. Sediste i polozaj za voznju su i vise nego odlicni (postavio sam podizace kormana 30mm)-prvi dan do Soluna sa samo jednom pauzom. Motor se u voznji ponasa veoma izbalansirano, lako se vodi kroz krivinu, ne siri putanju, sistem kocenja je i odlican...Bukvalno mozes da kocis u nagibu, kroz krivinu. Kocnica je takodje lepo progresivna i za koriscenje na terenu i na asfaltu. Vesanje moze solidno da se podesi, ali je za razliku od modernih maxi-endura koji su otisli previse u sport, jos uvek zadrzalo enduro osecaj. Voznja preko loseg asfalta ne predstavlja nikakav problem, kao ni voznja makadamom, naprotiv. Motor je elastican, bez problema vuce u 6. brzini vec od 2000rpm, tako da nije nephodno preterano saltanje, narocito za turisticko kruziranje. Nisam primetio rupe u ubrzanjima, vec se ponasa prilicno linearno. Mogao bih da kazem da nije na nivou ostalih sportskih endura u medjuubrzanjima. ABS i TCS se ponasaju fantasticno i nenametljivo, kao da ne postoje. Pritom je ABS jedan od retkih koji funkcionise po makadamu...doduse nisam probao na preterano strmim spustovima. Potrosnja je vrlo solidna...80-120km/h sa dvoje na motoru, 3 kofera i tank torbom 5,5-6l/100km. Na autoputu gde sam testirao, 155-160km/h potrosnja se krece 8+l/100km. Na ovom putovanju, iako je bilo dosta autoputa gde se vozilo velikom brzinom, nije bilo zabelezene potrosnje ulja. [/font][/color] I dodatni update sa jucerasnje vikend voznje... Ruta je bila Kraljevo-Raska-Kopaonik-Brzece-Lukovska Banja-Kursumlija-Blace...Ovde smo tocili, 236km/11,3l...potrosnja 4,78l/100km sam na motoru+top case i tank torba Ukupni utisci su i dalje odlicni, takoreci bez zamerke.

 

7a3a669af42800a51af2b623e1346eaf.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemam ja kratak fitilj...Nego brzu reakciju na vas a sranja...ol, 382 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: TDM900

Kako su se ponasali bocni koferi po autoputu na velikoj brzini ...nisu pravili brige...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

neznatnu zaštitu od vjetra ali i neznatno vecu potrošnju.

 

 

Poboljsala se zastita od vetra u predelu ramena, ovo se najbolje uocava po kisi jer se dobro vidi na rukavima dokle stiti.

Sto se tice potrosnje, prethodnog vikenda je bila tura do Mostara i Trebinja, zena i ja na motoru, 3 kofera i tank torba, solidan tempo (poznati vozaci) uglavnom 100-120km/h, 2 tocenja 5,2l/100km i jedno tocenje 5,3l/100km (mereno od cepa do cepa).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Yamaha XT1200Z
Tenera dobila deflektore...sto bi jedan moj drug rekao, pirila.post-1793-14348177178552.jpegpost-1793-14348177265227.jpeg

Moja ih je upravo izgubila. Nakon 4 godine, po prvi put ću ih skinuti u nadi da poboljšam cirkulaciju vjetra,za vrijeme žege.

Rev'it Sand 2 je vjerovatno jakna sa najvećim zip otvorima na tržištu, ali do njih ništa ne dolazi.

Da budem siguran u uspeh, naručio sam i ovo...

 

73fa2505d22c1a51f0f77122082dea8c.jpg

 

Ali ću ga malo prekrojiti, da dobijem ovo...

 

fc48f81c9cda4afcfad359adbb01bad1.jpg034ee6b3edfc96b8cf809b31daf74475.jpg

 

Zaštita od vjetra mi nikada nije predstavljala problem. Za to imam kola.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Jos samo 4 godine i mozda ih i ja skinem... :P

To sto kazes da do otvora za ventilaciju nista ne dolazi je potvrda da dobro obavljaju ono za sta su napravljeni. Koliko sam razumeo, ti dosta vozis off sa ovim motorom, pa ti odgovara vise "ventilacije", a ja ipak vise touring.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Yamaha XT1200Z

Da, vozim teren, ali ovo se spremam za južne krajeve. I to cestom. Po terenu mi je i ovaj dobar, jer vozim na nogama.

Mali tvornički vizir na Touratech podesivom nosaču radi extra.

 

No, nađoh još jednu modifikaciju u mobitelu, pa da podjelim sa vama, dok sam na pauzi.

 

 

Tvorničke štafne (nemam pojma kako se to kod vas zove) su odlične za vožnju cestom. Gumeni dio se lako odstrani za vožnju terenom, ali uz sve to su jednostavno slabe. Ima i gorih, puno gorih, ali to ne znači da ove nisu mogle biti bolje.

Dugo sam se mislio i premišljao, te sam konačno nakon 40tkm odlučio potrošiti tih 130$.

 

58cdd04f62bcd722f354f30a4b825b85.jpg

 

Tvornička će ugradnja sasvim solidno obaviti posao na nekom kraćem izletu po terenu i suhom,ali kad se vozi 100,200 i više km na nogama, postaji vrlo neugodne, a prolaskom kroz lokvu i vrlo kliske.

 

b213a950b0e63b178a9a44247cfaea3a.jpg399524f1d267d5a1e50a395ea991461d.jpg

 

Fastway F3 štafne se mogu prilagoditi na više načina:

*Normalna ili niska (Low boy) pozicija za visoke. (tako su moje instalirane)

*kut u odnosu na tlo...od vodoravnog pa do nekog određenog kuta, što paše za agresivnije off road vožnju

*svaki se vijak zasebno može podešavati, tj. Imbus ključem podešavati visina. Opet, niže za normalnu uporabu, više za teren.

 

804f9e8fac83f241f22dd02c9e4c2843.jpg

 

Sad je to druga pjesma! Mogao bih do BG potegnuti na nogama. Pri normalnoj vožnji nema skoro nikakve razlike, osim što obične tenisice ne mogu uopće proklizati, pa traži malo navikavanja kod šaltanja.

Topla preporuka nekom tko traži zamjenu za bilo koje tvornički ugrađene štafne.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja