Jump to content

Moto Zajednica

Usluga

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Pozdrav,

potrebna mi je jedna usluga od kolega iz Beograda; naime, organizatori izložbe dinosaurusa na kalemegdanu su bespravno iskoristili moju fotografiju za štampanje reklamnog bilborda, te mi je potrebna fotografija kao dokaz za eventualni sudski postupak ukoliko se ne nagodimo oko odštete. Reč je o oovm bilbordu:

 

post-771-0-25373600-1408469663_thumb.jpg

 

ukoliko je nekome usput ili planira da ode na istu izložbu, zamolio bih da isti fotografiše ovaj bilbord i prosledi fotografiju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Pa ako je to on ufotkao onda je zasticena autorskim pravima, jedino sto njemu treba da bi dokazao da je njegova fotka na sudu je originalni odnosno RAW fajl...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Nije potreban RAW fajl, pogotovo što ima aparata koji slikaju u drugom formatu.

 

No manimo pravnu stranu, ako neko već nije otišao da slika, mogu ja, ali tek negde posle 7 ako ti to nešto znači

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Dobio fotografije plahata (hvala Ivanu - Iladza), advokat kontaktiran (Andreja Čivtelić), zainteresovan za slučaj jer su definitivno prekršili zakon; dalje će slučaj biti u rukama advokata a ja ću Vas obaveštavati o toku postupka - verujem da će nekome koristiti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Ako fotka nije zasticena autorskim pravom, mrka kapa. ;) U svako slucaju puno srece u ostvarivanju tvojih prava. :zdravo:

 

"Autorsko pravo pripada autoru činom samog ostvarenja dela i ne podleže nikakvom postupku registrovanja, čime se razlikuje od svih ostalih oblika intelektualne svojine. Autorsko pravo ne štiti ideju, nego samo delo, odnosno vezu autora i dela. Kao merilo trenutka nastanka autorskog prava, uzima se trenutak objavljivanja: trenutak kada je autorsko delo, na bilo koji način i bilo gde, prvi put saopšteno javnosti od autora ili lica koje je ovlastio."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Ako fotka nije zasticena autorskim pravom, mrka kapa. ;) U svako slucaju puno srece u ostvarivanju tvojih prava. :zdravo:

 

"Autorsko pravo pripada autoru činom samog ostvarenja dela i ne podleže nikakvom postupku registrovanja, čime se razlikuje od svih ostalih oblika intelektualne svojine. Autorsko pravo ne štiti ideju, nego samo delo, odnosno vezu autora i dela. Kao merilo trenutka nastanka autorskog prava, uzima se trenutak objavljivanja: trenutak kada je autorsko delo, na bilo koji način i bilo gde, prvi put saopšteno javnosti od autora ili lica koje je ovlastio."

 

Misli da sam bio jasan,ali ako si ti vidio u tome nacin da dodjes do neke kinte, mogu ti samo reci onu narodnu: Lipsi magarce do zelene trave. ;) Zapamti jos da advokati zive od parnicara i u njegovom je interesu da te bodri i uzima ti novac za svoju uslugu, a hoce li dara prevrsiti mjeru vidjeces sam. Jos jednom: Svako dobro i srecu ti zelim! :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Ti pričaš nepovezano i bez ikakvih činjenica.

Prekini da pljuješ po ovoj zemlji jer ako ti se ne sviđa možeš slobodno da odeš niko ti ne brani.

 

Ja apsolutno znam kako funkcionišu stvari a pogodi ništa od toga nisam čuo od komšinice strinine tetke kojoj je jetrva frizerka pa čuje razne stvari i stalo je u toku.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

@Skyruner

 

To ti sstruji vec predvidio da je izgubio parnicu na Prvostepenom sudu, pa trazis da te obavjesti sta je bilo na Drugostepenom ( kako kazes Visem ) sudu. ;) Bogami ces se nacekati kakvo nam je sudstvo. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

@Skyruner

 

To ti sstruji vec predvidio da je izgubio parnicu na Prvostepenom sudu, pa trazis da te obavjesti sta je bilo na Drugostepenom ( kako kazes Visem ) sudu. ;) Bogami ces se nacekati kakvo nam je sudstvo. :lol:

 

Nisam, Viši sud je nadležan sud u prvom stepenu za ovu vrstu spora.

 

A svejedno će to doći na drugi stepen pošto se onaj ko je izgubio skoro uvek žali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

treba imati zivaca jebavati se oko ovoga.

moje radovi su ljudi koristili za omote albuma, ubacivali u video igre, stampali na korice svesaka ... i sta sad...da se cimam sto mi je neko sa deviantarta skinuo sliku...

 

al dobro..ima nas svakakvih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Nakon dosta godina, ne lipsa magarac do zelene trave. Prvo je bilo nagađanje vansudsko gde se nismo dogovorili čak ni uz pritiske lokalnih vlasti i pretnjama nekim kontratužbama.... preterasmo i epizodu oko jedinstvenog tumačenja zakona o autorskim i srodnim pravima, zatim sporost suda... pa bila je prva presuda, negativna po mene, gde bez obrazloženja presude uz grubo kršenje zakona dosuđeno da ja nemam prava na odštetu... obradovasmo se presudi apelacionog suda koji je preinačio presudu osnovnog suda i naložio da mi se isplati tražena suma u celosti, na šta su okrivljene strane pisale žalbu...

 

Na kraju dočekasmo presudu višeg ili nekog sličnog suda, koji je potvrdio presudu apelacionog ali je umanjio odštetni zahtev... mala pobeda ali pobeda... sve odluke sam prepustio advokatu, za sve ovo vreme sam imao jedno pojavljivanje na sudu kao svedok oštećeni dok je advokatska kancelarija finansirala sve troškove (takse) uz malo veći procenat provizije, tako da na kraju ne mogu biti nezadovoljan. Usput su se pokrenule jop 2-3 parnice na ime povrede autorskih prava, no, to i dalje ide svojim sporim tokom - takvo nam je sudstvo nažalost.

 

Moja preporuka je da se kod slučajeva kršenja autorskih prava proba sa direktnom pogodbom ako to ne prođe, ima već dosta advokatskih kancelarija koje se bave autorskim pravom...

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Meni je nekad žao što sam bio u pravu, ali ovakav ishod se mogao očekivati.

3 godine i nije predug period za pravosnažnu presudu.

U svakom slučaju kraći je od nikad da nisi ni tužio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
14 hours ago, lalajko said:

Pozdrav i dobrodosao! :)

Bolje Ve našo!

 

8 hours ago, Skyrunner said:

Meni je nekad žao što sam bio u pravu, ali ovakav ishod se mogao očekivati.

3 godine i nije predug period za pravosnažnu presudu.

U svakom slučaju kraći je od nikad da nisi ni tužio

Nisam se opterećivao time, to je onako bilo usput, kadkad se advokat javi sa nekim vestima, po raznim sporovima u toku i budućim pa se dotaknemo i ovoga - nažalost 3-4 godine je minimum za većinu sporova kod nas...

 

8 hours ago, mrle said:

strujo, nedostaješ forumu.

Koliko si para uz'o? :)

Nema se vremena za mnoge stvari u životu, jedan posao, drugi posao, jedno dete, drugo dete, jedna žena.... pa je nešto moralo da istrpi, između ostalog i motor koji skuplja prašinu i ponekad zasmeta u garaži, tako i ovaj formu... nažalost... al svratim kadkad...

 

Para još nisam uzeo, od tri optužena, samo se jedan javio i danas uplatio svoju solidarnu trećinu odštetne sume. Traženo je oko 150k na ime odštete po autorskim pravima, što je apelacioni priznao ali je viši smanio to na 50ak hiljada i sudske troškove od skoro 160k. Kada se odbije provizija advokata i završe postupci prinudne naplate, ostaće mi oko 37k ili tako nešto.

To na kraju i nije neka suma ali nije reč o novcu, da su me kontaktirali, verovatno bih im dozvolio da koriste i za tu namenu uz uslov da me potpišu. Kažem i za tu namenu jer sam predmetnu fotografiju načinio za Turistički Centar Svilajnca za vodič koji se štampao 2013 godine čini mi se i ustupio im tu fotografiju za tu namenu, bez naknade jer se vodič delio besplatno. Moj uslov je bio da me potpšu i da pogledam pripremu za štampu pre štampanja uz pravo sugestije na način objavljivanja i korišćenja fotografija. Potpisali me jesu, i dostavili su mi PDFove ali kada je već poslato na štampanje, tako da je bilo kasno za moje primedbe (a bilo ih je).

 

Godinu i više dana kasnije, predmetna fotografija, korišćena je za bilbord iz prvog posta, bez mog znanja i dozvole....

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja