Jump to content

Moto Zajednica

Srbija bez asfalta

Recommended Posts

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Beograd-skela Ivanovo-nasip-peščara-kroz njive do Pančeva-Beograd / oko 205 km.

 

Pe-ara.jpg

 

Čeka se prevoz preko reke..

 

IMG-20181027-114409.jpg

 

IMG-20181027-121152.jpg

 

IMG-20181027-121235.jpg

 

Dunavski rukavci, raj za ribolovce.

 

IMG-20181027-125020.jpg

 

Seljaci u Srbiji spaljuju na jesen svoje njive kako bi ih "očistili". Na nekoj TV emisiji sam čuo obrazloženje da se posle spaljivanja lakše ore i troši manje goriva...

To što se uništava ceo jedan mikro-kosmos i ugrožava gomila (inače zakonom zaštićene), flore i faune izgleda nikoga nije briga. Pa ni državu.

Treba nas devastirati do nivoa ameba!

Spaljena zemlja na Zagaljičkim brdima.

 

IMG-20181027-144055.jpg

 

U njivama između Peščare i Dolova je nikla šuma vetro-generatora. Nadam se da će lokalna komuna imati od toga neke koristi.

 

IMG-20181027-161218.jpg

 

U Beograd se vratili taman u mrak.

 

Svi trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Lisine-V Brezovica-Prerasti-Straža-Beljanica-Lisine / oko 150 km.

 

Lisine-prerast-straza-beljanica-lisine.j

 

Biće ovo priča sa što manje reči. Slike govore same.

 

DSCN2395.jpg

 

DSCN2397.jpg

 

DSCN2401.jpg

 

DSCN2398.jpg

 

DSCN2406.jpg

 

DSCN2407.jpg

 

DSCN2412.jpg

 

DSCN2418.jpg

 

DSCN2423.jpg

 

Stra-a.jpg

 

uma2.jpg

 

pe-ina.jpg

 

Potok.jpg

 

prerast.jpg

 

uma1.jpg

 

V-brezovica.jpg

 

Duga tura u najlepšem jesenjem ambijentu. Da je više takvih.

 

Svi trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Homoljske planine.

Ždrelo-šuma treset-Debeli lug-Neresnica-Ceremošnja-ždrelo / oko 120 km

 

drelo-debeli-lug-drelo.jpg

 

Još jedna vožnja po mističnom Homolju. Tamne šume, duboko suvo lišće, splet brdsko-šumskih puteva i odlično društvo je upotpunilo događaj. Toliko da smo preskočili večernje kupanje u toploj banji Ždrelo sa omatorelim gaster-bajterkama :)

 

Smeštaj. Pristojno i pristupačno.

 

20181110-073759.jpg

 

Ima i malo bazenče ispred za one koji nisu zimogrožljivi.

 

20181110-073807.jpg

 

Šuma Treset. Vilenjaci i homoljske vradžbine u jednom.

 

DSCN2449.jpg

 

Jedno od prebrojavanja..

 

viber-image.jpg

 

viber-image1.jpg

 

viber-image2.jpg

 

Dosipanje goriva..

 

viber-image3.jpg

 

Vraćanje u Ždrelo taman u mrak (svetla uveliko rade), zadovoljni i prilično umorni.

 

Dan 2:

Manastir Vitovnica-Hajdučka pećina-Pogana pećina-Miljuća pećina (dva otvora),-Osanica-Ravnište-Manstir Vitovnica / oko 90 km.

 

drelo-4-pe-ine.jpg

 

Varijanta poznate ture po homoljskim pećinama, malo produžena i modifikovana prema zahtevima grupe.

 

DSCN2451.jpg

 

Hajdučka pećina

 

DSCN2452.jpg

 

viber-image5.jpg

 

viber-image6.jpg

 

DSCN2454.jpg

 

Ispred Miljuća pećine.

Iz Miljuća pećine voda izvire (Komnenska reka), dok u Hajdučku i Poganu pećinu voda uvire.

 

DSCN2456.jpg

 

Tamne homoljske vrleti. Gremlini i zli patuljci čekaju da se izgubite a dobre homoljske šumske vile vas vraćaju na poznate staze..

 

DSCN2458.jpg

 

Enduraši u naletu.

 

viber-image7.jpg

 

viber-image4.jpg

 

Još malo istraživanja i traženja prolaza kroz potoke i ćuvike i povratak u Vitanovicu taman na vreme..

 

viber-image8.jpg

 

I nazad kući, umorni i zadovoljni.

Svi trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

 

 

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lucifer
5 minutes ago, Alp said:

Šta da se radi kad je sneg i zima, pa uz to još i potraje?

Prosto!

Enduro planinari u akciji!

 

 

Sjajno!

Bravo momci :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Jes', a mene naterali da nosim 10 kila foto opreme i da izumrem iza njih dokumentujući njihove zimske avanture :)

 

beljanica_04.jpg

 

I to sve da bi njih dvojica izgledali kao na reklami za planinarsku opremu :D

 

beljanica_01.jpg

 

beljanica_02.jpg

 

beljanica_03.jpg

  • Hvala 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lucifer
23 minutes ago, icatenej said:

Jes', a mene naterali da nosim 10 kila foto opreme i da izumrem iza njih dokumentujući njihove zimske avanture :)

 

E pa da ste me sačekali zajedno bismo izumirali iza njih  a možda bih malo od tih 10 kila i ponela , mada je ipak verovatnije da bih ti dodala još koje kilo iz mog ranca :jee:

 

23 minutes ago, icatenej said:

I to sve da bi njih dvojica izgledali kao na reklami za planinarsku opremu :D

A da su kao na reklami, jesu a nisi ni ti loš :takoje:

 

Šalim se malo, svaka čast  na usponu.

Jako mi je žao što sam to propustila, toliko da mi dođe da probam sama tamo da se ispentram ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Nizak nivo Save mi je omogućio da zavirim u delove Obedske Bare u kojima do sada nisam bio.

Stanje savskog nasipa je vrlo korektno pa je i to bolje nego putem  :)

Široki šoderasti putevi po Obedskoj Bari su opušteni i brzi...

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Kučaj / još jedna šumska vožnja

__20190622_1028.gpx

__20190622_1028.kml

 

Krenuli od pivatne benzinske pumpe sa puta Ćuprija - Despotovac.

Vrlo brzo zabasali u neodržavane šumske puteve prema Resavici.

 

Sve fotke by: Icatenej

 

viber-image-2019-06-23-10-33-49.jpg

 

viber-image-2019-06-23-10-38-15.jpg

 

Posle Resavice krenuli poznatom dolinom prema vodopadu Prskalo i skrenuli levo na trek koji smo se nameračili.

 

viber-image-2019-06-23-10-01-52.jpg

 

viber-image-2019-06-23-10-03-44.jpg

 

viber-image-2019-06-23-10-07-40.jpg

 

viber-image-2019-06-23-10-13-08.jpg

 

viber-image-2019-06-23-10-15-21.jpg

 

viber-image-2019-06-23-10-19-36.jpg

 

viber-image-2019-06-23-10-20-03.jpg

 

viber-image-2019-06-23-10-21-23.jpg

 

Slutio sam da ćemo posle kišovitih dana tu imati problema, ali sam barem očekivao kakat - takav putić / stazu. Ništa od toga. Polu-pokunjeni i znojavi se vratismo na glavne puteve i posle odmora na prskalu se vratismo nazad na polaznu tačku.

Više sreće drugi put!

 

viber-image-2019-06-23-10-23-02.jpg

 

Spoiler

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Evo još nekih fotki sa ove vožnje :) No pre toga, da se pohvalim da sam uterao novo konjče u štalu :D te da mi je ovo bila prva vožnja sa novim motorom...
 

Kucaj_jun_2019_06.jpg

 

Na raskrsnici Barbušina - Nekudovo...

 

Kucaj_jun_2019_05.jpg

 

Suštinski - pokušali smo da pređemo preko grebena između Barbušine i Kločanice u zoni Javorišta... Zabili se u šumu, igrali se Jarvisa jedno dva sata, shvatili da još uvek nismo Jarvisi, taktički se povukli - to bi bio kratak opis ove enduro zanimacije :D 

 

Kucaj_jun_2019_03.jpg

 

Trenutak odmora...

Kucaj_jun_2019_01.jpg

 

Kucaj_jun_2019_07.jpg

 

Kucaj_jun_2019_02.jpg

 

Kucaj_jun_2019_08.jpg

 

Kucaj_jun_2019_04.jpg

 

Ja sam, naravno, imao svojih momenata :D

 

... od kratkih nogu u tehničkim detaljima,....

 

Kucaj_jun_2019_10.jpg

 

...do ku*čenja koje mi se vratilo kao bumerang) :D

 

Kucaj_jun_2019_12.jpg

 

Naravno, osim privremeno uštrojenog ponosa, druge štete u ovakvim prilikama uglavnom nema :)

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Jeste TE 250... model je 2009 godište, ali je isteran iz salona 2011, ukupno 98 radnih sati, odnosno 5200 i kusur km :) Gledao sam mesecima naše i slovenačke oglase, dok mi ovo nije iskočilo... Severian mi pozajmio pickup da ga doteram, Exman pravio društvo, "skoknuli" do Slovenije, pokupili motor i eto nas :) 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ja sam treći vlasnik pri čemu ga je drugi vlasnik kupio u aprilu za maloletnog sina koji još nema položeno za A i klinac nije napravio ni 2 sata do zaključka da mu takav motor ne treba. Pošto sam pričao i sa prvim vlasnikom, poznata mi je cela istorija motora (na stranu što sam nabavio dijagnostiku za njega tako da sam lako proverio pojedine navode) . Suštinski, do ove šume u Kučaju motor nije video ništa ozbiljnije od tvrdog makadama i asfalta. Nema nikakvih ogrebotina na viljuškama, šusplehu, ramu, fuzasterima, deklama.. . Dobio sam ga sa svim mogućim fabričkim pinklama sa kojima se isporučuje za potrebe homologacije odnosno registracije (sva signalizacija, retrovizori, lambda sonda, katalizator, restrikcija za usis, db kiler...) kao i sa svom fabričkom dokumentacijom itd... Izašao me je oko 2700 do registracije (cena motora + troškovi uvoza - prevoz, carina/pdv, ams, abs, troškovi špeditera.. ) ... Od ulaganja sam imao gume (na njemu su još bile fabričke kad sam ga kupio :)), promenio sam ulje i semeringe u vilama, kao i sve ostale tečnosti, stavio Polisport repić sa led stop svetlom umesto njegovog fabričkog sa migavcima (taj će stajati u kutiji za potrebe tehničkog pregleda) itd, itd. Ostaje da se poigram sa setovanjem ogibljenja u skladu sa mojom masom i načinom vožnje kao i sa setovanjem EFI da malo jače poteže na samom početku, ali suštinski to je to... Motorče je bombonica. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Valjevske planine: Rajac-Koštunići-Bogdanica-V. Maljen-Suvobor-Rajac

U doba letnjih vrućina, nema previše izbora za nekoga iz Beograda i okoline, za par sati u off vožnji u prijatnijem ambijentu. Kučaj i Beljanica na jugu, Valjevske planine na zapadu i kombinacija Rajac - Divčibare na jugo-zapadu.. To je ono što nam naša zemlja daje u okviru 1 - 2 h, vožnje do planine..

Tako sam i ja na pola dana skočio do Rajca, prijatnog letovališta za vikendaše i planinare, odmah iza Ljiga.

 

Rajac-kostunici-divcibare.jpg

 

Malo preko 60 km, taman za pola dana uživanja.

 

Polazak kao i uvek, od planinarskog doma na Rajcu, velik parking, prijatni ljudi, dobra kafana i (ko želi), jeftin smeštaj.

Odatle 10 minuta do vrha Rajca, mali odmor i nastavak poljskim / šumskim putićem na jug prema Koštunićima.

 

IMG-20190804-124517.jpg

 

Posle nekog vremena taj put (na žalost), postane asfaltni ali je uzak i krivudav, pa mu se prašta..

 

IMG-20190804-124959.jpg

 

Malo posle Koštunića sečem potok i napuštam ravne puteve. Tu ima malo zahtevnijeg terena pa su preporučljivi lakši motori..

 

IMG-20190804-133238.jpg

 

IMG-20190804-133640.jpg

 

IMG-20190804-135727.jpg

 

IMG-20190804-141020.jpg

 

IMG-20190804-141029.jpg

 

Kod Družetića se izađe na široke šoder puteve, tu mu ga malo date po gasu..

 

IMG-20190804-143122.jpg

 

IMG-20190804-143232.jpg

 

IMG-20190804-143238.jpg

 

IMG-20190804-144016.jpg

 

.. do Velkog Maljena. Odmoriš oči i dušu..

Pogled prema Divčibarama..

 

IMG-20190804-145126.jpg

 

Prema Rajcu..

 

IMG-20190804-145146.jpg

 

Prema Koštunićima..

 

IMG-20190804-145204.jpg

 

Prema Brežđu..

 

IMG-20190804-145217.jpg

 

Onda lenjo, skoro bezvoljno se polako odkotrljaš poznatim grebenom ponovo na Rajac.

Uz put svratiš do Suvobora..

 

IMG-20190804-155123.jpg

 

IMG-20190804-155147.jpg

 

I planinarskog doma "Dobra voda".. I jeste dobra!

 

IMG-20190804-160558.jpg

 

IMG-20190804-160622.jpg

 

Popiješ pivo u restoranu i puna srca se miran vratiš kući!

 

 

 

Svi trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Deliblatska Peščara - protiv-požarci / vol 1

 

Godinama vozimo po Deliblatskoj Peščari. Veliki izbor raznovrsnog terena ostavlja prostor da svako nađe svoje izazove, ma koliko misli da je dobar i spreman u terenskoj vožnji.

Ipak, stalno ostaju neke deonice koje igrom slučaja ili preskačemo ili nevidimo. Imam puno trekova na više računara koji možda nisu sinhronizovani najbolje, tako sam rešio da krenem sistematski peglati svaki mogući protiv-požarac sa nadom da ću naći i delove koje do sada nismo vozili.

Nacrtao sam preko 200 km "poprečnih" linija za koje će u zimskom periodu trebati 3 do 5 dana za istraživanje. Zašto poprečne? Jer su tu više izražene visinske razlike sa puno gore-doliranja, tehnički detalji su izraženiji a peščana podloga je zahtevnija za vožnju pri većim nagibima.

Ovako bi izgledao radni fajl:

 

Pe-ara-protivpo-arci.jpg

 

A ovako je završen prvi radni dan:

 

Protiv-po-arci-21-12-19.jpg

 

Oko 70 km "pravih protiv-požaraca", i kada su enduro junaci pri već istrošenim baterijama zaglavili u šikari, doneta je odluka o taktičkom povlačenu prema kafani :)  Kada se projekat završi, ima šansi da postane ultimativna peščana tura!

Nešto preko 80 km ukupno.

 

IMG-20191221-114448.jpg

 

IMG-20191221-114509.jpg

 

Opet bih napomenuo da je Deliblatska Peščara zaštićeno područje kao "specijalni rezervat prirode". Vozila na motorni pogon, zbog uticaja na životnu sredinu (buka, emisija gasova, plašenje životinja, kopanje livada i sl..), nisu baš dobro-došla. Zbog toga apelujem da sve kolege koje nameravaju da uživaju u ovom prelepom ambijentu ipak imaju i malo obzira prema prirodi (vožnja u malim grupama do nekoliko vozača, izbegavanje lovnih ograđenih rezervata, skupljanje svog đubreta za sobom..).

Tako ćemo moći da duže uživamo u nečemu što se inače u razvijenijem delu sveta polako i sigurno zatvara na nas.

 

Pescara protiv-pozarci.km

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Deliblatska Peščara - protiv-požarci vol 2 / 60 i par kilometara..

 

U prošloj etapi smo zaglavili u šikari i niskoj rastresitoj šumi. To nam je bio dobar razlog da se već umorni povučemo. Kući sam se malo dublje zadubio u lokalne mape i obeležio neke obilaznice u delovima kroz koje se (barem mi), motorima ne može proći. Tako sam spremniji dočekao naredni vikend.

Za početak i kraj sam izabrao omladinsko naselje Čardak, smešteno u srcu Peščare a opet se do njega stiže regularnim asfaltnim putem. Inače, mislim da je to naselje idealna lokacija za gomilu dešavanja koje bi mi eventualno mogli da organizujemo (enduro školice, orijentacija, preživljavanje u prirodi i sl..), samo kada bi nam to dozvolili :)

Ova etapa je izgledala ovako:

 

Pe-ara-PP-vol-2.jpg

Zimsko je vreme, temperature su u zasenčenim delovima su još uvek ispod nule, zemlja / pesak su zaleđeni i ponašaju se kao razrovana betonska podloga. Srećom suspenzija mi je setovana na meko, pa nije problem.

 

IMG-20200111-121635.jpg

 

Ali stvari se brzo menjaju. Ispred mene je osunčani peskoviti uspon, hvatam jači zalet kako bi lakše izašao na vrh dine (većinu treka vozim u 3. brzini). Na vrh dine izlazim malo brže nego što bih trebao i upadam u duboki kolotrag sa druge strane, ostavljen od bezuspešnog pokušaja nekog lakšeg terenskog vozila da se probije iz suprotnog smera.

Mahinalno kočim prednjom. Greška!

Prednji točak u rastresitom pesku se sklapa i ja letim preko kormana.

Srećom, moje mlado gipko, zmijsko telo napravi precizan, kontrolisani salto u vazduhu i dočekah se ko Nađa Komaneči u najboljim danima...

Ma važi.. Lažem naravno, prostro sam se ko klada! :)

Sedim u pesku i oporavljam se od šoka. Motor nekoliko metara dalje još uvek radi. Brza inspekcija ne nalazi veća oštećenja (slomljen zadnji migavac koji sam inače stavio samo zbor registracije i malo pomeren korman). I umesto enduro, dobio sam putnu kacigu ;)

 

IMG-20200111-124619.jpg

 

U daljem treku sam oprezniji, teže detalje napadam sa brzinom manje, imao bih dosta da pešačim (bauljam možda), ako bi mi trebala pomoć.

Sad je dovoljno otoplilo pa je pesak popustio i nema više velike razlike u reakciji podloge.

 

IMG-20200111-131952.jpg

 

Par mesta zaobilazim jer iz nekih jaruga nema logičnih i laganih izlazaka.

 

IMG-20200111-135002.jpg

 

IMG-20200111-135021.jpg

 

Opet imam jaki peščani uspon, odprilike na 30 stepeni. Stim što je na 2/3 uspona pao balvan pa bih i njega nekako morao da preskočim a da ne izgubim momenat.. ?

 

IMG-20200111-143651.jpg

 

Ma nema problema, sad ću ja to...

Zalećem se optimistički, hvatam levu stranu nasipa peščane staze gde se balvan naslonio pa mi je prepreka najniža.. Balvan prolazim bez problema ali kako je zadnji točak pao na podlogu sa druge strane, tako se ukopao! Nedovoljna brzina prilaza..

 

IMG-20200111-144656.jpg

 

Muljaj, izvlači, podvlači granje.. svi enduro fazoni su u igri.. I na kraju znojav izlazim na vrh dine.

Ostatak treka nije imao nikakve "dramatične" momente, pa ga ne bih ni posebno opisivao, osim da sam uživao za sve pare!

Na većini ulaza / izlaza iz protiv-požaraca sa "glavnih" puteva je zemljano-peščana brana (verovatno za ovakve ko što smo mi..), visine do 2 metara i prilično strme. Ali i Anđelkov poligon na Miljakovcu je upravo takav, pa tu nemam problema.

 

IMG-20200111-150136.jpg

 

IMG-20200111-150707.jpg

 

IMG-20200111-151247.jpg

 

 

Trek završavam u pravo vreme za videla sa temperaturom u blagom plusu.

Idemo dalje, ima tu još barem 2 sekcije..

 

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja