Jump to content

Moto Zajednica

Srbija bez asfalta

Recommended Posts

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Elem, da... Uzrok za curenje ulja na Cagivi je bio davač pritiska ulja. Nakon cca 20 godina rada, procureo je pored buksne na koju se priključuje kabal koji dovodi 12V na njega... Nisam ni znao da to može da se desi, ali posle po internetu vidim da je to poznat problem kod svih motora/automobila koji koriste takav isti davač (inače isti se koristi na BMW F650, Aprila Pegaso, više modela Guzzi-ja, Vespi, onda na dosta automobila iz VAG grupe (VW, Audi, Skoda..))... Rešenje je bilo prosto... Malo epoksidnog "plastelina" da se zatvori ulazna rupica na navojnom delu, tako da ne curi dalje... Zamena - kad dođem kući...

 

ps06405012.png

O bazenu i toploj vodi Alp je sve rekao - težak je život enduraški :D Neki su morali da lepe paknove, a neki su morali i da greju guzicu u bazenu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Sledeći dan nas je Peđa napustio u pravcu Leskovca kako bi pokupio svoju repariranu zadnju kočnicu koju je ostavio da se radi predhodni dan. Realno je da nas ne može stići (pa i kako bi, ovakve terenske vozače ne bi ni Джарвис), pa je odlučio da polako posle krene na sever kući.

Mi smo tog dana odvozali zadnju deonicu od Sirijanske banje do Vranja, veći deo kroz guste šume i blatnjave puteljke.

 

Sirijanska_banja_-_Vranje.jpg

 

Na par mesta smo imali problema sa strminom i blatom ali smo se junačkim gur-gur tehnikama i sočnim domaćim psovkama čupali iz problema. Nisam bio posebno inspirisan tog dana pa sam slabo slikao, jednostavno mi se nije dalo.

 

DSCN2266.jpg

 

Na izlazu iz jednog blatnjavog puteljka, perifernim vidom primetim iznad sebe male zelene mrlje koje se izgleda mrdaju. Stanem i pogledam bolje, prvo primetim lepo obrađene grudobrane, a onda i šlemove neke vojske. Pošto smo bili jako blizu granice sa Kosovom, predpostavim da se radi o našoj vojsci i predložim Igoru da svratimo (red je da pozdravimo ljude, ipak im ne dolaze gosti svaki dan..)

Prvo nas sačekaše kerovi (srećom u ograđenom prostoru), a onda i dežurni vojnik. Vojska ko vojska, čuči, čeka, uglavnom ne zna šta čeka ali uredno sedi u formacijskom rovu i čuva "granicu".

Sačekasmo dežurnog oficira, izmenismo osnovne informacije, popričasmo po koju, on nam preporuči dalju putanju u skladu dosadašnje (znači blatnjave i strme..), prema Vranju. Pozdravismo se i paljba.

Do Vranja smo vozili još par sati. Tamo smo se prvo smestili u kafanu da nadoknadimo izgubljeni holesterol, a onda na lokalnoj pumpi sačekali mog klinca koji je dovezao kombi da nas vrati za Beograd.

Tako smo završili zapadni deo velikog srpskog treka. O istočnom delu (Bg-Ram-Golubac-B Stol-Zlot-Grza-Rtanj-Tupižnica-Babin Zub-Dojkinci-Dimitrovgrad), ćemo pisati u narednim postovima, a parče juga (Dimitrovgrad-Ruj-Vl jezero-B Kobila-Vr banja), će sačekati još koji dan da se vreme smiri.

 

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Da bi se ova potkovica zatvorila, posle nekog vremena smo odradili i istočni deo ture. Kao i zapadni, ja sam već vozio sve ključne tačke ovog treka (videti u predhodnim postovima "Srbija bez asfalta"), ali sam želeo da ih spojim u jednu za mene logičnu liniju.

Odmah da kažem da nisam u potpunosti uspeo u svojoj nameri, prvenstveno zbog vremenskih prilika i stanja šumskih puteva kojima sam se namerio. Od prvog dana nas je pratila kiša (i to kakva!), koja je jedan deo šumskih puteva i staza dovela u neupotrebljivo stanje, pa smo morali da pravimo kompromise.

Turu sam vozio sa Peđom (Lord_Oblivion), sada već standardni učesnik ovakvih gluparija.

 

Srbija_istok_slika.jpg

 

Evo malo i ove "istočne statistike": 730 km / 16.337 m uspona / 15.234 m silaza

 

 

Nastaviće se..

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Beograd - Vinci / 135 km.

 

Dunav sam prešao skelom Ritopek-Ivanovo.

Ima nešto opuštajuće u svakoj vodi a posebno velikoj i mirnoj kakav je Dunav (na izgled), ispod Pančeva. Sediš u kafanici čekajući vozni red, piješ kafu i gledaš u dunav. Odjenom su svi stresovi i nemiri nekako postali bledi i nevažni.

 

IMG_20180609_084933.jpg

 

Na drugoj strani nasipa već poznata staza prema Deliblatskoj Peščari, toliko puta pređena..

 

IMG_20180609_094834.jpg

 

IMG_20180609_101857.jpg

 

IMG_20180609_104524.jpg

 

IMG_20180609_105943.jpg

 

Negde ispred Dubovca se namrči ko u dupetu, i poče da seva. Sveti Ilija se uigrava čekajući prave letnje mesece.

 

IMG_20180609_110006.jpg

 

Tek što sam blizu Bele Palanke izašao na asfalt, nebo se otvorilo. Za par minuta sam bio mokar do gaća!

 

IMG_20180609_112534.jpg

 

Na skeli prema Ramu se malo povratih od šoka i zajedno sa nemačkim biciklistima pređem ponovo Dunav prema jugu. Tu još neko vreme nasipom prema Golupcu relativno brzo stigoh do planiranog smeštaja u Vincima. Tamo me čeka Lord_oblivion koji je izabrao asfaltnu deonicu za prvi dan, vidno radostan što je izbegao pljusak.

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Smeštaj u Vincima ima sve karakteristike vrhunskog. Kuća je ušuškana u borovoj šumi (baš onako kako bih i ja hteo), van glavne magistrale, a pošto je mesto malo, sve je na par minuta pešaka. Sobe su čiste, topla voda u kupatilu pa mi je tuširanje pomoglo da dođem sebi i malo se zagrejem. Domaćica je spremila i fen za sušenje stvari (štaviše meni je uzela sve mokre stvari i provukla kroz sušač), tako da smo sledeći dan dočekali odmorni i skroz suvi.

 

https://www.booking.com/hotel/rs/guest-house-keserovic.sr.html

 

A ujutro za doručak, spektakl:

Omlet sa šunkom, puno seckalica, sira i povrća posebno, domaći hleb, med od borovine, slatko od... bem li ga, ..

 

IMG_20180610_082617.jpg

 

IMG_20180610_082628.jpg

 

I sokovi / čajevi od lokalnih travki..

 

IMG_20180610_082649.jpg

 

Domaćica se baš potrudila, vaka čast!

 

Dalji put nas je vodio nasipom do Golupca, tu smo se dotankali i skrenuli u brdo.

 

IMG_20180610_100610.jpg

 

IMG_20180610_115635.jpg

 

Posle nekog vremena smo se u gustim Đerdapskim šumama uvalili u ozbiljnije blato, pa smo imali i par gur-gur akcija.

Kiša od predhodnog dana je dobro raskvasila teren i na žalost nije bilo moguće da odvozamo planirani trek, pa smo morali da kompromisno uhvatimo i deo asvalta oko Majdanpeka prema Rudnoj Glavi.

 

U Majdanpeku smo zastali na pumpi i ručku, tražeći najpovoljniju turu za Borski Stol. Krenusmo asfaltnim putem iznad grada koji mi se učinio čudno prazan i bez znakova ikakvog saobraćaja.. A evo i zašto..

 

IMG_20180610_145001.jpg

 

IMG_20180610_145454.jpg

 

IMG_20180610_145458.jpg

 

Površinski kop jede mesto. Al ne što jede mesto, nego jede i vijadukte, puteve, nasipe i ostalu infra-strukturu. Tako da je put na nekim mestima bukvalno neprohodan za vozila na 4 točka.

 

Još par sati vožnje po Homoljskim šumama i evo nas na domak odmorišta.

Borski Stol.

Mesto od posebnog značaja za mene, sa toliko vremena provedenih ovde u predhodnom životu.

 

IMG_20180610_154021.jpg

 

IMG_20180610_154716.jpg

 

IMG_20180610_154725.jpg

 

IMG_20180610_161243.jpg

 

IMG_20180610_165210.jpg

 

Kod planinarskog doma gužva. Gomila planinara sa neke lokalne akcije. Srećom, nedelja je po podne, pa se najveći broj njih sprema za povratak kućama. Ostaju domaćini, poznata nasmejana lica koja nas smeštaju u veliku sobu (depadans), samo za nas.

 

IMG_20180610_175711.jpg

 

Domaći pasulj (iz kotlića), i lokalno pivo.. Šta više?

 

IMG_20180610_175723.jpg

 

IMG_20180610_183902_9_CS.jpg

 

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Borski Stol - Rtanj / oko 150 km.

Dobro spavanje i prijatno jutro na odličnoj lokaciji za bežanje iz sveta stresa. Nekako sam se namerno razvlačio i otezao sa polaskom. Kod doma nema mobilnog singnala, što znači prijatna i umirujuća tišina presecana kreketanjem žaba i strahovitom bukom zrikavaca. Lako se na dobro navići..

Dalji put nas je vodio preko Velikog Krivelja, Borskog jezera prema Zlotskom (Lazarevom), kanjonu i tamnim kučajskim šumama.

 

IMG_20180611_084705.jpg

 

IMG_20180611_092954.jpg

 

IMG_20180611_104346.jpg

 

IMG_20180611_104456.jpg

 

IMG_20180611_105642.jpg

 

IMG_20180611_110154.jpg

 

IMG_20180611_121246.jpg

 

Da bi preko Velike Brezovice i Grze došli do tunela Obradove stolice.

Već sam pričao u ranijim postovima o tom tunelu. Ovo je treći put da ga prolazim i nije mi ništa prijatnije nego prvi put. Tunel je napravio AustroUgarski industrijslac Vajfert koji je bio vlasnik rudnika u ovim krajevima i njime je izvlačio rudu uglja kroz prevoj Čestobrodica.

Davno napušten, šine za ćiru su uklonjenje, sada služi da lokalci eventualno proteraju kamionče sa drvima ili drugom građom. Treba li da kažem da u tunelu (dužine 2 kilometra), žive drekavci, ajkule, drakule i druge stvorenja nervozna zbog potencijalnog uznemiravanja?

Dobra svetla su osnovni alat za ovu avanturu, što na malim motorima skoro nikada nije slučaj..

 

obradove_stolice,_izlaz.jpg

 

DSCN0115.jpg

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Uspori malo, ništa još nisam montirao sa ove vožnje :)

Za sad, evo samo kratkog tizera iz brloga babaroga:

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Na severnoj strani tunela se nađosmo u gustim listopadnim šumama. Put je šumski, prilično izrovaren vučenom drvnom građom. Zaputismo se na istok prema Rtnju, sa tendencijom penjanja na rtanjski plato ispod koga se nalazi selo Vrmdža.

 

IMG_20180611_154632.jpg

 

IMG_20180611_155308.jpg

 

IMG_20180611_155312.jpg

 

IMG_20180611_161226.jpg

 

IMG_20180611_161236.jpg

 

Rtanj na vidiku..

 

IMG_20180611_163626.jpg

 

Peđa vozi ispred mene. Odjednom se pojavi u suprotnom smeru, dobacivši: "ne valja, promašili smo trek", i odjuri nizbrdo.

Ne stigoh da mu kažem da je to moj trek od prošle ture u ovim krajevima i da ovaj put valja jer sam se to ja zajebo sa putanjom i tako je ostala zabeležena pogrešna koju on sada prati.

Šta ću, okrenem za njim i po treku. To je džombast plato, ispresecan jarkovima, šumovitim uvalama i kraškim vrtačama. Put je nestao i pratim zamišljenu liniju preko kraške livade.

Peđe nema nigde. Pratim zamišljeni put i stanem na većoj pokošenoj preglednoj livadi. Pojavi se posle 15 min i nastavismo dalje prema selu.

 

IMG_20180611_163855.jpg

 

IMG_20180611_163901.jpg

 

U selu Vrmdža se napismo vode i odmorismo od ubitačnog sunca. Odatle jakim makadamskim putem prema južnim padinama Rtnja.

 

IMG_20180611_165532.jpg

 

IMG_20180611_170759.jpg

 

IMG_20180611_172155.jpg

 

Gde se smestismo u ladu najbliže kuće (vikendice). U ovih nekoliko kuća u kraju trenutno nema nikoga. Izgleda da se koriste povremeno za odmor ili ispašu stoke. Raspištoljismo se po zasenčenim delovima livade ali ne ulazimo u imanja. Poštujemo privatnu svojinu.

 

IMG_20180611_180409.jpg

 

IMG_20180612_072617.jpg

 

Ovde je već znatno prijatnije, organizujem sirotinjsko kupanje (sa litrom vode), i uradim osnovni pregled i servis motora.

Mirna i tiha noć.

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ujutro smo se penzionerski razvlačili (kafica, doručak, opet kafica, čakčkanje oko ljubimaca, gledanje u nebo...), dok se na kraju ne naterah da pođem prema Rtnju. Peđa je ostao da iskulira još neko vreme pa će polako gore kada se nakani.

 

Rtanj.jpg

 

Iako je relativno jutro, već je vruće i sunce ozbiljno udara. Pre početka strmijeg dela je mala improvizovana nadstrešnica pa sam malo odmorio u hladu.

 

Rtanj_1.jpg

 

IMG_20180612_090600.jpg

 

Pešačka staza je usečena u padinu, uska ali uglavnom u dobrom stanju. Na nekoliko lakat krivina sam imao problema (kao i prošli put pre par godina), zahvaljujući prvenstveno mojim superiorinim tehničkim veštinama, ali mic po mic, stigoh na vrh relativno brzo.

 

IMG_20180612_093243.jpg

 

Rtanj_2.jpg

 

Rtanj_3.jpg

 

Jeste vruće ali pola Srbije na dlanu.

 

Rtanj_4.jpg

 

Svu vodu sam popio dok sam se borio sa silama gravitacije, hlada nema nigde. Šta ću, legoh na travu pokušavajuću da upijem što više tišine i neba.

Pola sata kasnije, stiže i Peđa, motorče je ostavio na pola puta ceneći da vazdušara nebi izdržala do gore. Uzeh malo vode od njega i nazad istim putem..

Samo što smo sišli u kamp, evo ga jugić, stigoše domaćini imanja pored koga smo se ulogorili. Prijatni ljudi, penzioneri iz kraja, imaju vremena da borave u selu i gradu.

Domaćica odmah stavi kafu, sedosmo na porciju priče i rakice.

Kada se sunce nagnulo prema zapadu, polako se spremismo za polazak..

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Rtanj - Tupižnica / oko 120 km

 

Iskoristili smo po-podnevni pad temperature kako bi relativno ugodno stigli do sledećeg planirano konačišta, vrha Tupižnice.

 

IMG_20180612_161355.jpg

 

IMG_20180612_165600.jpg

 

Ali nismo uračunali orijentacijske probleme, tj moju grešku u izboru šumskih puteva između Rtnja i sela Vlaško Polje. Put koji mi se učinio jačim i za koji sam mislio da će nas dovesti na planiranu tačku, nas je vratio sledećim grebenom nazad. Tu grešku smo platili vožnjom asfaltom delom puta Soko Banja - Knjaževac (gde smo planirali tankanje gorivom), a onda opet još nešto asfalta prema vrhu Tupižnice.

Tako je to kada odstupam od zacrtanog treka.

Barem je lokacija kampa na vrhu Tupižnice (1.150 mnv), bila prijatna za spavanje i kao vidikovac.

 

IMG_20180613_054330.jpg

 

IMG_20180613_054334.jpg

 

IMG_20180613_054342.jpg

 

IMG_20180613_054429.jpg

 

IMG_20180613_054450.jpg

 

Kupanje (iz bidona), lagana večerinka i slatko spavanje na prijatnoj temperaturi.

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

 

Vetar urla a šipke od šatora se opasno uvijaju. Sneg koji navejava pritiska šator sve većom silom i treba izaći napolje i osloboditi životni prostor na svakih par sati. To je trauma sama po sebi, jer izaći iz koliko-toliko tople vreće, obući sve što imaš, obuti teške cipele unutar malog šatora i jako brzo (da vetar ne uhvati veću površinu platna), izaći napolje sa malom lopatom za odkopavanje...Već drugi dan smo zarobljeni nevremenom na visini preko 6.000 metara na Anapurni IV, jednom od Himalajskih vrhova...

 

A onda se stvarno budim. Nisam u Himalaji, vetar sa istoka se razduvao i osećam udare vetra preko platna slabašnog šatora za jednu osobu. Ali hej, ja sam na vrhu Tupižnice ;) , na vrhu jedva višljeg od 1.000 metara,  nema mećave, zime i odkopavanja šatora.. Juhuu!

Zadovoljan i naspavan izlazim iz šatora, ponosno pišam niz vetar i gledam izlazak sunca. Svetski!

Mućkam 3 u 1 kafu, uživam u pogledu i fijuku vetra. Peđa još spava u bivak vreći ispod cerade. Juće sam mu rekao da spusti deo prema istoku jer će vetar duvati ujutru sa te strane. Ili sam mu možda rekao da spusti prema zapadu? Kako god uradio je pravu stvar i vetar mu nije pretnja.

 

Tupižnica - Babin Zub / oko 115 km.

 

IMG_20180613_075648.jpg

 

Brzo se spakovasmo i sjurismo u Knjaževac. Na poznatom mestu naručismo još jednu kafu i doručak.

 

IMG_20180613_095002.jpg

 

Pre sela Gabrovnica skrenusmo šoderom prema planini. Cilj je da preko Tatrašnice i Aldine Reke dođemo do pristupa Babinom Zubu.

Ali namera i izvršenje nije isto..

 

IMG_20180613_120044.jpg

 

IMG_20180613_120147.jpg

 

IMG_20180613_120229.jpg

 

IMG_20180613_120303.jpg

 

IMG_20180613_120746.jpg

 

Par šumskih pravaca koji su obećavali nas odvedoše u ćor-sokak. Očigledno se putevi prave kako se drva izvlače.

 

IMG_20180613_133242.jpg

 

Nekoliko sati istraživanja i na kraju komisijski konstatujemo da tu puta i nema pa junački odustajemo od daljih pokušaja. Možda drugi put bez prtljaga?

U povratku prema asfaltnom putu za Babin Zub mašimo nekoliko ljutih kišnih oblaka. Izgleda da se sprema jače nevreme, bolje je požuriti.

Smeštaj u domu na Babinom Zubu je rezervisan, a za još bolje raspoloženje se postarala kuvarica..

 

IMG_20180613_152134.jpg

 

Ako smo i hteli taj dan na Midžor, posle ove klope svi planovi su propali..

 

IMG_20180613_152319.jpg

 

Magla je počela da pritiska pa smo od samog uspona lako i odustali. Uostalom obojica smo već bili gore.

 

IMG_20180614_074318.jpg

 

Prognoza za sutra nije najavljivala ništa dobro, ali to je ionako "prognoza" a ne "tačnoza" !

Videćemo šta kaže jutro.

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Babin Zub - Dojkinci / oko 45 km.

 

Sutradan ujutro vreme nije obećavalo ništa dobro. Sivi teški oblaci su se nagomilavali u niskom startu, čekajući mušterije koje bi usrećili.

Te mušterije smo tog dana bili mi.

Neko vreme (dok nismo završili doručak), smo se mislili a onda junački krenuli šumskim putem Babin Zub - Topli Do - Krvave Bare - Dojkinci, sa idejom da će oblaci uzmaći pred ovom snagom i mladošću (prim. autora: ovo je sarkazam..), i da nas ništa ne može zaustaviti u našem pobedonosnom enduro pohodu..

 

IMG_20180614_081512.jpg

 

Do Toplog Dola je sve bilo ok, malo vlažnije nego obično, taman da se probudimo kako treba.

Kako smo krenuli prema prevoju Krvave Bare, tako je i kišica krenula. U početku stidljivo, posle malo jače... i na posletku smo vozili po jakom pljusku.

Malo pod prevojem smo bukvalno vozili uz potok koji je bujica stvorena jakom kišom napravila.

 

IMG_20180614_101530.jpg

 

IMG_20180614_110226.jpg

 

Nisam imao volje ni hrabrosti da vadim foto aparat i kameru pa su mi te sekvence ostale samo u sećanju, ali mislim da je Peđa nešto snimio, pa kad se nakani možda nešto od toga i vidimo.

 

Preko prevoja smo imali još malo problema da se probijemo da prvog betonskog mostića (koji je srećom bio na mestu), i dalje do Dojkinaca gde smo se smestili u novo-renoviranom objektu bivše karaule..

 

20180614_172826.jpg

 

U objektu je bilo gomila žena na nekom edukativnom seminaru, pa kad su nas videle onakve mokre i nikakve, odmah su proradili majčinski instikti ;)

 

Posle presvlačenja i oporavka smo se malo prošetali po selu i uzeli neku klopu..

 

20180614_173217.jpg

 

20180614_173226.jpg

 

20180614_173439.jpg

 

20180614_174749.jpg

 

20180614_175247.jpg

 

20180614_181223.jpg

 

i podmireni otišli na spavanje..

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Dojkinci - Dimitrovgrad / oko 55 km :)

 

Zadnji dan istočne srpske ture smo iz Dojkinaca starim putem preko prevoja obišli manastir Smilovci i spustili se u Dimitrovgrad.

Naći stari put koji iz sela Braćevci preko prevoja vodi u Smilovce nije ni tako lako..

 

IMG_20180615_101806.jpg

 

IMG_20180615_101814.jpg

 

Srećom, pre par godina sam sa Igorom prošao ovuda (vidi turu Vlasinsko jezero - Dojkinci - Temska na 

pa sam poznavao teren.. Na prevoju..

 

IMG_20180615_103537.jpg

 

IMG_20180615_103604.jpg

 

IMG_20180615_103630.jpg

 

Malo posle prevoja, skrenusmo desno prema ženskom manastiru "Svetih Kirika i Julite" iznad sela Smilovci.. https://sr.wikipedia.org/sr/Манастир_Светих_Кирика_и_Јулите_у_Смиловцима

 

IMG_20180615_110903.jpg

 

Spokoj i tišina..

 

IMG_20180615_110750.jpg

 

IMG_20180615_110841.jpg

 

IMG_20180615_110927.jpg

 

IMG_20180615_110953.jpg

 

IMG_20180615_111137.jpg

 

Odatle se brzo spustismo prema Dimitrovgradu. Vruće je, nosim oklope i majicu sa dugim rukavima. U pristojnoj brzini mi uleti u rukav osica i u sekundi me ujede. Triput!

Srećom nisam alergičan, ali me to podseti da i kada si na opuštenom terenu, sra**a se mogu lako desiti..

 

IMG_20180615_113343.jpg

 

U Dimitrovgradu se raziđoh sa Lordom, on ide kroz centralnu Srbiju do Kosmaja, a ja čekam naručeni prevoz do Beograda.

Najbolja brza hrana u Srbiji! U glavnoj ulici u Pirotu..

 

IMG_20180615_134604.jpg

 

Tako sam zatvorio "prašnjavu" turu oko Srbije dugu nešto više od 2.500 km.

Za tako malu zemlju, nije ni loše..

Ali Srbija ima još puno prašnjavih puteva, idemo dalje..

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..
On 18.5.2018. at 21:57, Gruja1595 je napisao:

Kako bih se rado pridruzio vama..procitao sam sve od prvog posta, steta sto su mnoge slike izgubljene :)

Svaka vam cast ljudiemoji846.png

Zasukao rukave, popravio najveći deo linkova :takoje:, sad bi i slike starijih postova trebalo da se vide.

 

Promenio član Alp
  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..
On 20.9.2018. at 10:15, djolji je napisao:

Ovo tvoje pisanje je GEOGRAFIJA ZA 8 RAZRED, da deca upoznaju Srbiju ;)

Čuj deca.... :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Krug oko Kukavice (1.442 m.), oko 85 km.

 

https://sr.wikipedia.org/sr/Кукавица_(планина)

Šumovita lepotica na jugo-istoku Srbije, na levoj obali Južne Morave, između Vranja i Leskovca. Vranjska strana je nešto blaža, dok Leskovačka (severna), je strmija i surovija.

Dobar deo Srpske vojske pre boja na Kosovu se skupljao i regrupisao na ovoj planini. Veliki deo njih se iz boja nije vratio, pa je od kukanja i leleka majki i udovica planini ostalo ime: "Kukavica"

Meni se posrećilo da malo vozim u kraju, pa evo par impresija.

 

Kukavica.jpg

 

Krenuo iz Grdelice (mirna čaršija, par kafanica, praonica automobila, benzinska pumpa..), presekao auto put prema jugu i iz sela Oraovica uhvatio prašnjavi put južnom izohipsom.

 

DSCN2346.jpg

 

DSCN2347.jpg

 

Put je na momente zahtevan pa traži koncentraciju.

 

DSCN2348.jpg

 

Najvećim delom vodi kroz guste bukove šume, samo u vršnom delu se pojavljuje po malo četinara.

 

DSCN2349.jpg

 

DSCN2350.jpg

 

Sezona sečenja drva je u toku, tako da se nisam iznenadio kada se pojavi po koja prepreka..

 

DSCN2351.jpg

 

DSCN2353.jpg

 

DSCN2354.jpg

 

Za tako malo brdo ima dosta visiniskih razlika, stalno gore-doliraš sa lokalnih vrhova u susedni potok i jovo-nanovo..

 

DSCN2355.jpg

 

DSCN2356.jpg

 

DSCN2357.jpg

 

DSCN2358.jpg

 

Da bih posle nekog vremena stigao na planirano odmorište. Planinarski dom "Preka voda" na Kukavici.

Dom na žalost ne radi (iako je vikend), i okolina nije naročito održavana.

 

DSCN2363.jpg

 

DSCN2359.jpg

 

DSCN2361.jpg

 

Nadam se da su ovo đubre rasturili kerovi.

 

DSCN2362.jpg

 

Malo odmorim i stazom kroz šumu se uputih na vrh nedaleko odatle.

Ali malo morgen!, nedaleko od vrha put je zatvoren i naša uvek budna vojska je ostavila znake upozorenja da "pristup, osmatranje i snimanje nije dozvoljeno"!, tako da sam se razočaran vratio nazad. To što se i na G.E. vidi da je tu radarska stanica, vojsku mnogo ne sekira.

Povratak na "glavni" put.

 

DSCN2364.jpg

 

Sada vozim širokim makadamom koji se izgleda sprema za asfalt (požurite enduraši!), prema severu i kanjonu reke Vučjanke. Ona izvire na 1.100 m i usekla je živopisan kanjon pun malih vodopada i virova prema selu.. ko bi reko, Vučije..

 

DSCN2365.jpg

 

DSCN2368.jpg

 

DSCN2369.jpg

 

Brzo siđoh u selo Tulovo, i tu zamalo da promašim skretanje na istok jedne prilično interesantne deonice.

 

DSCN2372.jpg

 

DSCN2373.jpg

 

i na kraju izbih na lokalni asfaltni put koji me opet odvede do Grdelice, odakle sam i krenuo.

Iako je izrazito šumovita, Kukavica ima par vidikovaca za koje se vredi izboriti. Nećete se pokajati.

U sušnom periodu, preporučujem i veće enduro motore.

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Jastrebac 1.491 m. / oko 85 km.

Planina južno od Kruševca.

Iako sam odrastao u Kruševcu i bio redovan "gost" planinarskog doma na Jastrebcu u to vreme (neću reći koje), samu planinu nisam dovoljno poznavao. Razlog je bio da su sva događanja koja su me interesovala (žurke i provodi), bili u domu ili okolini, a planina je bila tu kao foto tapet u mojoj kasnijoj studentskoj sobi, da upotpuni ugođaj i smanji temperaturu u toplijim letnjim mesecima.

 

IMG_20180916_082318.jpg

 

Zato sam ovaj put iskoristio priliku da obiđem glavni greben Velikog Jastrebca i pogledam malo južnu stranu.

 

Jastrebac.jpg

 

GPS uključio u Ribarskoj Banji, varošici koja uglavnom živi od zdravstvenog turizma. Odatle krenuo uskim seoskim putem preko Vrćenovice ka selu Supovac (blizu Niša), odakle sam uhvatio glavni Jastrebački greben.

 

Ali i seoski putevi nisu baš idealni, izgleda da i tu treba enduro motor?

 

DSCN2374.jpg

 

DSCN2376.jpg

 

Put kakav se samo poželeti može..

 

DSCN2377.jpg

 

DSCN2379.jpg

 

DSCN2380.jpg

 

Na prevoju "Grebac", sam zastao u lokalnoj kafanici da se osveži i uživam u tišini.

 

IMG_20180916_112800.jpg

 

Odatle prema vrhu isto vrlo korektnim makadamom. Česma za stoku i po nekog umornog putnika.

 

DSCN2381.jpg

 

Na vrhu Velika Đulica je vojska postavila svoju radarsku stanicu, tako da nisam mogao kroz kapiju (pogledaj trek), a ovako izgleda civilna komunikaciona postavka..

 

DSCN2382.jpg

 

DSCN2384.jpg

 

DSCN2385.jpg

 

IMG_20180916_123407.jpg

 

Malo ispod vrha ide prečica na sever ka Ribarskoj Banji, put delimično nije najbolji (izvlačenje balvana), ali je u osnovi skroz ok.

 

DSCN2386.jpg

 

Preporučeno za sve tipove enduro motora.

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

U septembru smo Ica, Seve i ja, još jedared obišli Kučajske planine i ponovo iskoristili priliku da se popnemo na Rtanj.

Smestili se u selu Sisevac, hotel, termalni izvori, otvoreni i zatvoreni bazen... Po vrlo pristupačnim cenama.

 

DSCN2274.jpg

 

Provozali krug po Kučaju (negde sam zaturio trek, ali pošto je ovo Icina tura, neka on stavi koju sličicu i trek..), i vratili sa uveče na zasluženo kupanje :)

 

DSCN2276.jpg

 

DSCN2278.jpg

 

DSCN2279.jpg

 

DSCN2281.jpg

 

DSCN2282.jpg

 

Sledeći dan smo krenuli od kafane Balašević na magistralnom putu prema Paraćin-Zaječar. Ica je pronašao sjajan prolaz ka Rtnju od magistrale prema jezeru Vrmdža, i posle poznatim makadamima na južne padine Rtnja.

 

DSCN2286.jpg

 

DSCN2287.jpg

 

DSCN2288.jpg

 

Odmor pred glavni uspon..

 

DSCN2289.jpg

 

Kulirali na vrhu, razvlačili se i uživali.... i vratili se na magistralu po debelom mraku.

Malo žive slike:

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Još jedna opuštena oktobarska vožnja u lokalu tj, neposrednoj blizini Beograda. Ovog puta nas je Vlada ("Vozač"), sproveo kroz njemu poznate šorove, stazice i šumarke podnožja Avale.

 

Avala.thumb.jpg.1974f6da538d79347ca7142968eb8b70.jpg

 

Većina nas misli da su misteriozni i skriveni dragulji tamo negde daleko. Nije uvek tako.

 

IMG_20181007_161413.thumb.jpg.272c31b8c148d89a96584b693dc7cd06.jpg

 

Na primer stara železnička pruga pored koje su nemci napravili bunker kako bi branili svoju ratnu infrastrukturu... Al im nije mnogo pomoglo jer su ih Tihi i Prle provalilli i sve je otišlo u ku..., tj znate već gde :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja