Jump to content

Moto Zajednica

Srbija bez asfalta

Recommended Posts

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250
Pre 5 sati, СајберГастарбајтер je napisao:

Jel' ova tura sto ste odradili je onako "rekreativna" bez mnogo tehnickih deonica? Sudeci po fotkama najvise je makadam i seoski putevi, bez provlacenja po nekom siblju ili single track kroz sumu? Ako bih koristio vase trekove ne bi bio problem za moju krmacu DR 650 bez da sam nesto posebno u "enduro" kondiciji?

 

Ove fotke što je Alp do sada stavio  ne oslikavaju ni delić stvarne tehničke zahtevnosti ove celokupne ture. Bilo je naravno i provlačenja kroz šiblje, šumu, potoke, blato i vododerine, ogromne kolotrage, prilične uspone i strmopizde kad im se ne nadaš i slično... Samo što se na takvim deonicama retko ko seti da stane, izvadi aparat i fotka :D Uglavnom se bori za goli život... Biće posle kadrova sa moje kamere iz vožnje... Čekam da konačno stignu do Brzeća pa da utrčim i ja sa svojim materijalom :DJoš veći problem je što pojedini segmenti dosta zavise od vremenskih prilika - znači ako je bilo značajnijih padavina prethodnih dana, čak i sa laganim motorima na pojedinim segmentima bilo bi povuci-potegni, posebno ako do te neke deonice stigneš kasnije u toku dana kad si već umoran. Ako i odlučiš striktno da pratiš ove trekove, najtoplije preporučujem da ne ideš sam i obavezno da DR-a obuješ u ozbiljne gume za off-road. Na kojekakve dual-sport gume zaboravi - klizaćeš, padaćeš, nećeš moći da izguraš uzbrdo niti da zakočiš nizbrdo - sve to uzima previše energije, bićeš u totalnoj frustraciji a tu onda nema nikakvog uživanja niti zabave...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

E09 zadnja nije loša opcija - jako je slična po izgledu i funkciji T63 koju sam ja vozio. Znači, mučio bi se na blatnjavim usponima ali bi uglavnom prošao. E09 prednja je daleko lošiji izbor i ne može da prati zadnju - C19 sa žutom crtom ili AC-10 bih na tvom mestu turio napred i uživao.

 

Možda nisam dobro formulisao prethodno - u suštini, većina treka nije tehnički preterano zahtevna. Vozićeš pristojnim makadamima ili šumskim putevima sa manjim ili većim kolotrazima kilometrima, pa će onda naići par stotina metara neke muke - i tako nekoliko puta u toku dana... Problem je što u zavisnosti od vremenskih prilika, motora i tvoje fizičke spreme, tih par stotina metara muke može ti usr**i ceo dan... Znači, apsolutno te ne odvraćam od ovakve ture, samo ipak gledaj da ne ideš sam. Na tome je u stvari bila poenta mog pisanja. A ako ipak i odlučiš da ideš sam, onda uključi malo više opreza, malo smanjiš tempo, staneš ako treba, proceniš situaciju napred ako ima neka prepreka ili neka tehnička zahtevnost itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Ma ukapirao sam ja, a i secam se poslednji put na slicnim single tracks kako sam se otelio na par mesta sa DR-om. Kako sve manje imam gde da vozim off, tako i ono sto sam mogao ranije, sad mi treba 2x vise i kondicije i paznje, a i zivaca. :)

Hvala u svakom slucaju, videcemo da li ce biti opcija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..
On 1.6.2018. at 19:15, СајберГастарбајтер je napisao:

Jel' ova tura sto ste odradili je onako "rekreativna" bez mnogo tehnickih deonica? Sudeci po fotkama najvise je makadam i seoski putevi, bez provlacenja po nekom siblju ili single track kroz sumu? Ako bih koristio vase trekove ne bi bio problem za moju krmacu DR 650 bez da sam nesto posebno u "enduro" kondiciji?

Kao što već verovatno znaš, kamera pegla teren i on izgleda prilično "izravnat". U realnosti je malo teže. Većinu deonica voziš bez problema a onda se na nekim dobro oznojiš :)

Ica ti je sve rekao, ture su prelepe i nemoj odustajati!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Naravno, gde proceniš da ćeš da zapneš, vratiš se i obiđeš tu deonicu lakšom alternativom. Prilikom planiranja ovakvih, linijskih enduro vožnji, mudro je predvideti i zaobilaznice, tamo gde se sumnja da će biti teže od 'povuci-potegni'.

I opet, i ja da ponovim, kad si sam teže ulaziš u rizične deonice i odustaješ od nekih prepreka. Kad nas ima više, mnogo lakše se odlučuješ za teže prepreke, ako ništa drugo, trojica čas posla prebace jedan po jedan motor preko oborenog debla ili neke kosine iznad provalije. I nastavljate dalje put uživajući :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Dalje nastavljamo preko Golije. Sečemo glavni put koji prati greben prema Jankovom kamenu i zalazimo u splet šumskih lošijih puteva.

 

DSCN2223.jpg

 

DSCN2224.jpg

 

DSCN2225.jpg

 

DSCN2227.jpg

 

Preko Raške se penjemo na Kopaonik..

 

DSCN2229.jpg

 

DSCN2230.jpg

 

DSCN2231.jpg

 

DSCN2233.jpg

 

DSCN2234.jpg

 

I preko centra hvatamo tehnički put za Pančićev vrh.

 

DSCN2236.jpg

 

DSCN2237.jpg

 

Tu odmorimo malo pre spusta u "crnu duboku".

Plan je da iz dna žice uhvatimo tehnički put koji vodi za Brzeće. U gornjem delu staze (osim pristojne strmine i drenažnih kanala koje treba preskakati), je sve uglavnom u redu ali kako gubimo visinu tako se povećava količina snega i vlage na stazi.

Sečemo tehničkim putem prema "crvenoj dubokoj" i tu gazimo smetove. Što više gubimo visinu, to više snega ima na stazi.

Ovo neće ići na žalost.

Izlazimo na "karaman greben" i silazimo u centar. Odatle hvatamo asfaltni put za Brzeće.

Prednja guma mi je istrpela nekoliko lepih udara na stazi i sad mi pristojno žvaće. Kraj dana je i prilično sam umoran pa sam to ostavio da pogledam ujutro. Za sada polako se kotrljam nizbrdo bez volje da nešto popravljam.

Smeštamo se u rezervisanom smeštaju.

 

DSCN2238.jpg

 

Sat vremena kasnije nam se pridružuje i Ica, on je krenuo danas preko Kraljeva i Stolova...

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Zajednički plan je bio da Alpa i Lorda taj dan stignem u Brzeću.

Moj plan je bio da krenem iz Beograda ujutro pre 8h, vozim do Žiče asfaltom, odatle uđem u planinu i izađem iz neke treće planine u okolini Brzeća :D. Ovo je trek koj sam predvideo da prođem (u prilogu su KML fajlovi)...

 

velikosrpska_tura_01_3.jpg

 

Naravno, kao i svaki plan i ovaj moj se u startu izjalovio. Prethodnog dana sam kasno stigao iz Ljubovije i nisam uspeo da se spremim za put. Ujutro se stihijski pakujem, kontrolišem motor, shvatam da ne mogu da pronađem neke stvari koje sam bio ubeđen da imam i da znam gde su, kao na primer gurtne za vezivanje prtljaga, vezice, kablove za ovo i ono... Usledila je jurnjava po gradu i kupovina svega što nedostaje... Na kraju krenem i na pumpi shvatim da sam zaboravio da ponesem GoPro kameru. Srećom, pumpa nije bila daleko, tako da se vraćam kući po kameru. Žena i deca me naravno dočekuju sa zezanjem "Opa, već se vratio, kako je bilo..." i slično :)... Epilog moje jutarnje drame je da Beograd napuštam oko 12:15h. Ipak, držim se zacrtanog plana, sa idejom da kratim trek ako procenim da neću za videla stići u Brzeće...

 

Ne stajem nigde do Žiče. Kod manastira pravim kratku pauzu za procenu vremena. U tom trenutku bilo je već 3 popodne.

 

velikosrpska_tura_00.jpg

 

Krećem ka Stolovima uz Žičku reku. Put dobar makadamski tako da držim pristojan tempo:

 

velikosrpska_tura_01_6.jpg

 

velikosrpska_tura_01_7.jpg

 

U nekom trenutku izlazi se iz zone šume i počinju prelepi vidikovci na sve strane:

 

velikosrpska_tura_05.jpg

 

Neplanirano silazim sa nacrtanog treka i krećem da se penjem na Malu Čuku (jedan od vrhova na Stolovima). Delovalo mi je u tom trenutku kao dobra ideja da preko Male Čuke grebenom produžim ka Čikeru i dalje ka Kamarištu i tako "skratim put koji ide izohipsom" :D:D

 

velikosrpska_tura_01.jpg

 

velikosrpska_tura_02.jpg

 

velikosrpska_tura_03.jpg

 

"Dobra ideja" nije imala i najbolju realizaciju :D U nekom trenutku na usponu preko krupnog kamenja ne uspevam da iskontrolišem motor i lagano prizemljenje je bilo neminovno :D

 

velikosrpska_tura_01_1.jpg

 

velikosrpska_tura_01_2.jpg

 

No, šta je jedno parkiranje motora na bok za 'vakog enduraša. Magarac ne zna da je magarac, tako da nastavljam da istrajavam na "dobroj ideji". Penjem se na Malu Čuku i kao nagradu dobijam prelepu panoramu.

 

velikosrpska_tura_10.jpg

 

 Ujedno, shvatam da nema neke preterane šanse da odatle produžim "grebenom" - možda peške ili da imam sposobnosti Grahama Jarvisa. Pošto u realnosti ni jedan ni drugi uslov nisu ispunjeni, vraćam se nazad da nastavim "izohipsom" :D Vozim lagano jer se vidikovci otvaraju na sve strane i ne znam gde bih pre "blenuo" :)

 

velikosrpska_tura_04.jpg

 

velikosrpska_tura_06.jpg

 

velikosrpska_tura_09.jpg

 

Sa Stolova prelazim na Goč... Za razliku od Stolova koji su mi ostavili utisak "suve" planine, Goč je dosta šumovitiji i "vodeniji".

 

velikosrpska_tura_01_4.jpg

 

velikosrpska_tura_01_5.jpg

 

velikosrpska_tura_11.jpg

 

velikosrpska_tura_01_8.jpg

 

Ipak, još dok vozim po Goču, shvatam da je već prošlo pola 6 i da za prelaz preko Željina neće biti vremena. Više ne pravim nikakve pauze, niti stajem da fotkam... Cilj je što pre izaći iz planine...

 

Ubrzo hvatam neki asfaltni put koji prolazi kroz prelepe krajeve.

 

velikosrpska_tura_01_9.jpg

 

U smiraj dana stižem u Brzeće. Današnji dan bio je čist bonus... Za mene Alpova tura u stvari kreće sutra :)

 

Stolovi - Kraljevo.kml

Stolovi - Željin.kml

Željin - Brzeće.kml

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Isti taj dan, u našem ataru...

Magluština u kampu...

 

Koliko nam je slatka bila večera, toliko smo se oždrali za doručak, omlet sa kobasicom i sjeničkim sirom, kilo jogurta i brdo vrućih pogačica. Taman dok se prosuši oprema od jutarnje magle i rose.

Odmah po izlasku iz Sjenice trebali smo da zgazimo na makadam i tako sve do prevoja ka Goliji. Međutim, ova naša preduzeća izgleda da su se popravila kad su postala brža u izvođenju radova nego što su se izmene oslikale na OSM mapama. Tako da smo tu načinili 10ak neplaniranih kilometara asvalta više, odnosno toliko šodera manje.

 

 

Spust niz crnu duboku (ski staza) mi je kilav jer sam (ponovo) spakovao previše stvari a pri tom mi je pritisak u gumama ostao nizak, za prazan motor, 0.8 napred i 1 pozadi. Nisam imao mesta da pomerim dupe dovoljno pozadi, već sam pola spusta sedeo na torbi. Hteli smo da se spustimo dalje niz crvenu stazu ali je Raca odlučio da ne rizikujemo kampovanje jer bismo se zaglavili u snegu dole.
Kasnije sam skontao da sam prvog dana pao upravo zbog preniskog pritiska u zadnjoj, jednostavno se uvila i skliznula na bočnom nagibu i pljas preko desne noge. Nisu za džaba izmislili kros čizme  Grin
Uzimamo sobu dok čekamo Igora, koji stiže za nekih sat-dva. Krenuo je to jutro u podne Cheesy i preko Stolova i Željina i još kojekuda, stigao u Brzeće na koordinate koje smo mu poslali sa parkinga.

Sutradan ujutru sam dopumpao po 0.2 bara i dobio mnogo stabilniju vožnju.

 

@icatenej Joooj, tek na tvojim slikama i snimcima vidim šta sam propustio zbog one magluštine na Stolovima, koji dan kasnije u povratku za Beograd ;) Zato ću jednom prilikom da ponovim Stolove a ni na Željin se nisam popeo jer je pretilo nevreme :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Brzeće-Medveđa-Lukovska Banja, oko 130 km.

 

Kop-Sirijanska_banja.jpg

 

Ujutro sam sagledao ono što sam sinoć slutio. Prednja guma mi je bila prilično sažvakana. Lepe pukotine po rubovima su rezultat vožnje po asfaltu do hotela na skoro nikakvom pritisku.

 

DSCN2239.jpg

 

Vulkanizer u blizini? Raška? Kupovina nove ili polovne gume? O svačemu smo filozofirali jedno pola sata a onda sam napumpao gumu (srećom unutrašnja nije oštećena), i teramo dalje..

Jedno 10 km vozimo po asfaltu a onda kod mesta Lukovo prelazimo na makadamski pa na šumski put.

 

DSCN2240.jpg

 

DSCN2241.jpg

 

DSCN2242.jpg

 

DSCN2243.jpg

 

DSCN2244.jpg

 

Put se povremeno pretvara u zapuštenu šumsku stazu sa pešadijskim preprekama, velikim kanalima od bujičnih tragova i bočnim nagibima, tek toliko da bude interesantnije. Ovaj deo ne bih preporučio težim motorima.

 

DSCN2245.jpg

 

Da bi na kraju sišli u dvorište Kuršumlijske Banje, nekadašnjeg ponosa banjskog turizma u socijalističko doba...

 

DSCN2248.jpg

 

DSCN2249.jpg

 

Danas uglavnom u ruševinama.

 

DSCN2250.jpg

 

DSCN2251.jpg

 

DSCN2252.jpg

 

Pošto i zvanično ulazimo u KPZ (kopnena zona bezbednosti), odmah su se pojavili i momci u plavom da provere koji smo i čiji smo. Bili su blago fascinirani putanjom kojom smo došli do njih i odmah su predložili slične (znači blatnjave, strme i zapuštene), za nastavak puta. Za utehu su rekli da su tim putem skoro prošli difenderom i da mi sa "ovakim" motorima nećemo imati problema... :)

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Iz Kuršumlijske "banje", brzo nalazimo traženu putanju preko brda. Za divno čudo, put je skroz ok, u početku usko asfaltliran a posle usko izrovaren, bez preteranih težina.

Relativno brzo izbijamo na magistralni put i njime do Đavolje Varoši.

 

DSCN2253.jpg

 

DSCN2254.jpg

 

DSCN2255.jpg

 

DSCN2256.jpg

 

DSCN2257.jpg

 

DSCN2260.jpg

 

Svratismo u lokalnu kafanu na ručak (namrčilo se ko u dupetu, pa smo se ponadali da će kiša proći dok mi pojedemo pragnje..),

 

IMG_20180505_145323.jpg

 

A onda hrabri enduraši nastavljaju prema neispitanim daljinama.. :)

 

DSCN2265.jpg

 

Na par mesta smo se orijentacijski zamislili, izbegavanjem puteva sa dubokim blatnjavim kolotrazima ali smo zadržali planiranu putanju.

S,obzirom da smo se u par deonica približili granici sa kosovom na 50-100 m, pre sela Sponce smo prošli i srpski policijski kontrolni punkt. Dežurni policajac je bio prilično iznenađen da neko nailazi putem koji ide sa Kosova (na koji smo se uključili pre 100 m), a još više putanjom kojom smo došli, oprezno me skenirajući da kojim slučajem nismo neka vanredna kontrola, i tek posle 10 min priče se setio da traži lične karte za proveru i evidenciju (verovatno sam mogao da tražim izveštaj i raport dok je još bio pod utiskom...).

 

Silaskom u dolinu brzo stigosmo do Lukovske Banje, mestu konačišta za večeras.

 

IMG_20180504_121440.jpg

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Sijarinske banje :D Lukovsku smo taj dan prošli ranije - iz Brzeća smo preko brda/dolina prvo sišli u Lukovsku, pa onda iz Lukovske opet preko brda/dolina u Kuršumlijsku, pa ... i onda na kraju iz Medveđe u Sijarinsku - tri banje za jedan dan :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Isti dan - iz moje perspektive :)

 

Iz Brzeća taj dan krećemo sa malom zadrškom... Alp ujutro primećuje da mu se prednja guma na Yamahi prilično "rascvetala"... Malo kontempliramo šta/kako i na kraju se odlučujemo za najjednostavnije rešenje - dopumpati gumu i pomoliti se Bogu da spoljna izdrži do kraja ture.

 

Iz Brzeća idemo na jug i ubrzo silazimo sa asfalta. Pravimo kratku pauzu da skinemo vetrovke, da Lord i ja malo ispumpano svoje gume itd...

 

velikosrpska_tura_12_01.jpg

 

Nakon ove pauze, put nas vodi dalje kroz šumu gde ubrzo ova utabana zemlja i makadam prelazi u duboko blato (pominjem ovo jer sam prethodno u šali rekao Alpu da nas ne vodi kroz blato, jerbo' ja blato ne volem :D). Ipak ubrzo iz šume ponovo izbijamo na dobar makadam...

 

velikosrpska_tura_12.jpg

 

...koji samo povremeno presecaju blatne deonice...

 

velikosrpska_tura_13.jpg

 

Ubrzo hvatamo odličan makadamski put ka Lukovskoj banji...

 

velikosrpska_tura_14.jpg

 

..koji nas vodi kroz živopisna sela Topličkog kraja...

 

velikosrpska_tura_15.jpg

 

velikosrpska_tura_16.jpg

 

Na ovoj deonici su zemljani radovi u toku... Reklo bi se da šire put i spremaju za asfaltiranje (mada je moguće i da samo saniraju odrone i ravnaju put).

 

velikosrpska_tura_18.jpg

 

velikosrpska_tura_17.jpg

 

Put nas dalje vodi dolinom Štavske reke ka Lukovskoj banji...

 

velikosrpska_tura_19.jpg

 

velikosrpska_tura_20.jpg

 

Neposredno pred Lukovskom banjom, pravimo pauzu za doručak i logističke poslove (potragu za smeštajem na kraju dana). Za razliku od nas jebezera, Alp je spreman pošao na čas, te nakon doručka vadi svoje "knjige indžijele" u kojima su zapisane tajne sveta (hoću reći, adrese i telefoni potencijalnih smeštaja u SIjarinskoj banji :D ).

 

velikosrpska_tura_20_01.jpg

 

Dvadesetak minuta i X poziva kasnije, uspevamo da dogovorimo smeštaj kod jedne fine gospoje... Kreveti nas čekaju, samo još da i mi stignemo na cilj današnjeg dana...

 

Prvobitni Alpov trek imao je dve varijante od Lukovske banje... Prvu, "sigurniju" ka Kuršumliji i drugu, po raznim osnovama izazovniju ka Kuršumlijskoj banji. Odlučujemo se, naravno, za ovu drugu varijantu :D

 

Put nas vodi kroz lepe krajeve...

 

velikosrpska_tura_21.jpg

 

velikosrpska_tura_22.jpg

 

I ubrzo izbijamo na greben iznad Trmke odakle puca pogled ka Kosovu...

 

velikosrpska_tura_23.jpg

 

velikosrpska_tura_23_02.jpg

 

Nastaviće se...

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Negde ispred Kuršumlijske banje dolazimo do prve zahtevnije deonice... Nacrtani trek nas je odveo niz "nešto" što je nekada bio šumski put, a sada u praksi vododerina koju su bujični tokovi ispresecali dubokim kolotrazima i koja se na kraju faktički završava u potoku...

 

velikosrpska_tura_25.jpg

 

velikosrpska_tura_25_01.jpg

 

Pauza za procenu situacije...

 

velikosrpska_tura_25_02.jpg

 

Alp sumnjičavo gleda u GPS :D

 

velikosrpska_tura_26.jpg

 

Šuma nam na momente pruža malo hladovine...

 

velikosrpska_tura_27.jpg

 

Kao i mogućnosti da makar ponegde malo "odvrnemo" gas...

 

velikosrpska_tura_28.jpg

 

Uskoro stižemo i do potoka...

 

velikosrpska_tura_29.jpg

 

Koji manje-više teče ostacima puta...

 

velikosrpska_tura_30.jpg

 

Još malo "potočarenja"...

 

velikosrpska_tura_31_02.jpg

 

velikosrpska_tura_31.jpg

 

... i na kraju izbijamo na lepu livadicu do koje je sa druge strane potoka došao put probijen bagerom verovatno za potrebe izvlačenja drva...

 

velikosrpska_tura_31_01.jpg

 

Tim putem izbijamo iz šume bukvalno iza hotela u Kuršumlijskoj banji (nekada ponosa banjskog turizma a sada... otići ću u politiku ako nastavim...)...

 

velikosrpska_tura_31_03.jpg

 

Nakon konsultacija sa policijom u Kuršumlijskoj banji o stanju i prohodnosti puteva, nastavljamo u pravcu Đavolje varoši.

 

Kroz sela i zaseoke kuršumlijskog kraja...

 

velikosrpska_tura_32.jpg

 

velikosrpska_tura_33.jpg

 

... dolazimo na dobar makadam koji nas vodi do komada asfalta prema Đavoljoj varoši...

 

velikosrpska_tura_34.jpg

 

A Đavolja varoš? Podeljeni utisci... Lepo je videti, ali reklo bi se da celom kompleksu ipak fali malo više održavanja. Možda nije još počela sezona...

 

velikosrpska_tura_38.jpg

 

velikosrpska_tura_39.jpg

 

velikosrpska_tura_40.jpg

 

Od Đavolje varoši posle ručka nastavljamo ka Medveđi...

 

velikosrpska_tura_41.jpg

 

U jednom trenutku dolazimo na tačku gde ponovo imamo dilemu - levo ili desno... Levo je "prečica" koja nas vodi malo dalje od administrativne linije sa Kosovom, a desni, malo duži put nas vodi uz samu administrativnu liniju, uz mogućnost (po priči policije) da stanje na terenu po tim šumskim putevima baš i ne odgovara stanju koje karta kaže... Što zbog te činjenice, što zbog vremena koje već polako odmiče, odlučujemo se za "prečicu".

 

Ipak vrlo brzo uviđamo da nam "prečica" neće ništa preprečiti jer se posle nepunih pola kilometra pretvara u strm tehnički put sa enormnim kolotrazima...

 

velikosrpska_tura_36.jpg

 

... pošto smo već uveliko zagazili u podne, uz oblake koji su počeli da se navlače, shvatamo da je ipak možda bilo pametnije da smo izabrali onaj duži put, te odlučujemo da se vratimo nazad...

 

velikosrpska_tura_37.jpg

 

Taj drugi put se pokazuje kao sasvim dobar makadam, tako da pristojnim tempom nadoknađujemo prethodni izlet "prečicom"...

 

velikosrpska_tura_42.jpg

 

velikosrpska_tura_43.jpg

 

Uz povremene stanke da proverimo gde smo...

 

velikosrpska_tura_44.jpg

 

... brzo izbijamo u atar sela Sponce...

 

velikosrpska_tura_45.jpg

 

... a nedugo zatim i na asfalt neposredno ispred policijskog punkta...

 

velikosrpska_tura_46.jpg

 

Nakon provere ko smo i šta smo, nastavljamo ka Medveđi. Na pumpi u Medveđi, pumpadžija primećuje da meni ozbiljno curi ulje iz motora. Brzi pregled pokazuje da ni jedna dekla nije razlupana kao i da je karter čitav. S obzirom da na policijskom punktu pola sata ranije nije bilo ni kapi ispod motora, ka ni na jednoj od predhodnih stajanki,  zaključujem da se nešto desilo u tih poslednjih pola sata. Sumnja mi odmah pada na tri moguće stvari - da je propi*ao semering osovine menjača (na koju ide prednji lančanik), da se od vibracija otpustilo crevo/holender od uljnog hladnjaka na mestu gde se šrafi u blok ili da se isto od vibracija otpustio senzor za pritisak ulja. S obzirom da smo kraj današnje etape predvideli u Sijarinskoj banji koja je na 15 minuta od Medveđe, odlučujem da vozim do tamo i utvrdim o čemu se tačno radi kad se smestimo ... Dobro perem motor u perionici pored pumpe, dosipam malo ulja i tako vozim do kraja..

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Deonica između Lukovske i Kuršumlijske banje:

 

 

U šumi, oko pola sata pre policijskog punkta, začuh čisto i glasno 'plonnng' iz pravca zadnjeg točka. Zastanem, pregledam na brzinu, sve je u redu, sve funkcioniše...

Ništa nije, kamičak odskočio, pali dalje :D

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Sijarinska banja je jedan od onih bisera na jugu Srbije koji još uvek nekim čudom preživljava modernu političko-ekonomsku tranziciju.

Jedan "glavni" hotel, dosta privatnog meštaja, par kafana, prodavnica i nekoliko bazena sa izvornom toplom vodom. Kako god nekako nam je "legla", pa smo rešili da tu napravimo dan pauze.

 

DSCN2262.jpg

 

Gde je pauza, tu je i servis motora. Ica je dan ranije primetio curenje ulja pa se odmah dao u posao. Vrlo brzo je našao krivca.

 

viber_image1.jpg

 

DSCN2263.jpg

 

Peđa se žalio na zadnju končnicu. Rasklapanje sistema je pokazalo da su se zadnji paknovi skoro raspali. Tako je to kada se tera nemilosrdno..

 

DSCN2264.jpg

 

viber_image2.jpg

 

Ja sam se osećao izopšteno, pa sam za svaki slučaj odstojao pored motora i zagledao ga napadno zabrinuto, čisto da pokažem solidarnost i da ja možda imam problema..

A onda sam shvatio da vreme može i da se provede produktivnije.. Na primer u kafani..

 

IMG_20180504_153621.jpg

 

Ili u Bazenu..

 

Sir_banja_bazen.jpg

 

Gde su nas kasnije tog dana metlom isterali.

 

Uglavnom, lep i opušten dan.

 

Sređeni trekovi na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

To je, u stvari bilo ono 'plonnggg' iz šume :D

Ja hteo samo da operem i podmažem lanac a motor ni makac. Kao pravo magare, ukopao se i ne mrda. Preparkirao sam ga sa druge strane ulice 'pod ručnom', duboko uzdahnuo i otpakovao alat.

Posle malo češkanja po glavi i kratkog većanja (gde sam više sa samim sobom vodio raspravu a njih dvojica slegali ramenima :lol: ), počeo sam da usijavam telefon. Sreća pa je bilo i nešto malo internet signala te preko nekih što poznaju neke koji imaju broj od nekog, na kraju dođem do majstora Tore koji mi dade konačno broj majstora Micka, koji radi pakne. Lokacija, jedna jedina moguća, Leskovac. Što je značilo 50km do Leskovca bez zadnje da odnesem pakne, 50km nazad u banju da spavam i sutradan još 50km opet u Leskovac da namontiram pakne. Sve bez zadnje, koja mi je primarna po prirodi vožnje :jee:

Tako da sam se ja taj dan lepo provozao tamo i nazad 100km bez zadnje, iskrivinario odličnu deonicu 30ak-40ak km iza Medveđe, upoznao dosta ljudi i najeo se or'ginal leskovačkog roštilja :rostilj:

Dok su se moji saborci za to vreme junački bokali pasulja i barili u vruću vodu :moto3:

 

Igorov problem smo elegantno rešili sa malko plastelina za marinijumske delove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja