Jump to content

Moto Zajednica

Srbija bez asfalta

Recommended Posts

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Moram da napomenem da je u toku asfaltiranje nekih deonica koje pamtim kao lepe makadame. Npr, južno podnožje Bobije sve do skretanja prema selu Gornje Košlje je pod novim asfaltom.

Vrag je oneo šalu, treba požuriti i uhvatiti još šodera dok ga ima...

 

Mislim da su planirali da spoje skroz do Debelog brda :( Za narod gore to je, naravno, dobro... A za nas koji volemo šoder :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Možda :), ali mislim da je videla da smo obojica slabašni za nju.

Moram da napomenem da je u toku asfaltiranje nekih deonica koje pamtim kao lepe makadame. Npr, južno podnožje Bobije sve do skretanja prema selu Gornje Košlje je pod novim asfaltom.

Vrag je oneo šalu, treba požuriti i uhvatiti još šodera dok ga ima...

Igore, jel' to onaj potez uzbrdo ka legendarnoj Kruški, gde sam ti ja odmakao kad si stao da slikaš ovce i seno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

ALP, ima li šta interesantno u četvorouglu Osečina-Ljubovija-Zvornik-Loznica (u čijem centru je Krupanj), za ovu moju bedeviju?

I šta planirate za ovaj vikend?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

ALP, ima li šta interesantno u četvorouglu Osečina-Ljubovija-Zvornik-Loznica (u čijem centru je Krupanj), za ovu moju bedeviju?

I šta planirate za ovaj vikend?

 

Odličan izbor!

Ima lep makadamski put od Pecke preko brda za Soko Grad ( manastir Svetog Nikolaja), a oko njega ceo splet putića i staza za lakše motore. Kreneš kao za Rožanj i Krupanj i posle nekog vremena sreneš levo na brdo. Nadam se da ga nisu asfaltirali u zadnjih par godina zbog manastira..Zavisi koliko zelis da se zalećeš..

Odatle je blizu Drina i Postenje, pa za par dana nije dosadno.

Ljudi su prijatni, privatni smeštaj je jeftin, mi smo spavali u podnožju kanjona Postenje (planinska reka, lepo mesto za šator, iznad glave stena od 200 m..).

Kako god, planiram da bolje istražim taj kraj tokom godine.

Ovog vikenda sam (kao i svi luzeri), u gradu. Ali sledećeg ne propuštam..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Sve cestitke za sve na slikama ozbiljne ali u dusi nadam se mlade i u naj boljim godinama ucesnike ovih prelepih dozivljenih, prezivljenih i prezentovanih lepota nase Srbije.

 

Neke sam i sam a neke i sa kumom, vase deonice ali blaze i lakse provezao koliko je moje sokocalo dozvolilo a neke sam obisao koje vi niste opisali,poput Grze,Sisevca,usca Drine u Savu itd ali smatram da su to za vas male i kratke ture.

 

Mnogo srece u buduce i nastavite istim tempom i sa uzivanjem i prezentacijom a fotografijama delimicno nam docarajte dozivljeno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

ALP, ima li šta interesantno u četvorouglu Osečina-Ljubovija-Zvornik-Loznica (u čijem centru je Krupanj), za ovu moju bedeviju?

I šta planirate za ovaj vikend?

 

Odličan izbor!

Ima lep makadamski put od Pecke preko brda za Soko Grad ( manastir Svetog Nikolaja), a oko njega ceo splet putića i staza za lakše motore. Kreneš kao za Rožanj i Krupanj i posle nekog vremena sreneš levo na brdo. Nadam se da ga nisu asfaltirali u zadnjih par godina zbog manastira..Zavisi koliko zelis da se zalećeš..

Odatle je blizu Drina i Postenje, pa za par dana nije dosadno.

Ljudi su prijatni, privatni smeštaj je jeftin, mi smo spavali u podnožju kanjona Postenje (planinska reka, lepo mesto za šator, iznad glave stena od 200 m..).

Kako god, planiram da bolje istražim taj kraj tokom godine.

Ovog vikenda sam (kao i svi luzeri), u gradu. Ali sledećeg ne propuštam..

 

Od Pecke preko brda za Soko Grad sam bio jesenas sa Icomtenej kao vodičem. Btw, on dosta dobro poznaje jedan deo tog kraja, konkretno oko Medvednika.

Ove godine je mala verovatnoća da ću moći da odvojim vreme za neku višednevnu avanturicu, pre će mi biti vikend-godina, te nešto razmišljam da se posvetim Valjevskim planinama, jer mi je ovogodišnja želja Vlasina dosta daleko, čak i ako bih se sjurio autoputem (a moje biciklo baš i nije za to, posebno sad kad sam mu stavio jedan zub manje napred).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Evo vidoje sa ovog puta što smo vozali Lord i ja...

 

 

Između Ljubovije i Krupnja i Krupnja i Malog Zvornika ima dosta opcija za endurisanje... Suština je da je tamo naroda sve manje (od Postenja prema Rujevcu i dalje ka Mačkovom Kamenu...), tako da divljina osvaja (što mi jelte, uglavnom volimo...). Isto je i od Krupnja preko Boranje ka Malom Zvorniku... Međutim, ja mislim da to područje nije za opciju vožnje od jednog dana sa polaskom iz BG... Barem ne u ovom periodu godine... Treba barem 2 i po do 3 sata da se dođe do neke smislene polazne tačke asfaltom i treba računati na još više vremena za povratak. To je efektivnih 6 sati vožnje asfaltom. Mislim da je bolje planirati noćenje tamo negde pa se sutradan vratiti za BG...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Sve cestitke za sve na slikama ozbiljne ali u dusi nadam se mlade i u naj boljim godinama ucesnike ovih prelepih dozivljenih, prezivljenih i prezentovanih lepota nase Srbije.

 

Neke sam i sam a neke i sa kumom, vase deonice ali blaze i lakse provezao koliko je moje sokocalo dozvolilo a neke sam obisao koje vi niste opisali,poput Grze,Sisevca,usca Drine u Savu itd ali smatram da su to za vas male i kratke ture.

 

Mnogo srece u buduce i nastavite istim tempom i sa uzivanjem i prezentacijom a fotografijama delimicno nam docarajte dozivljeno.

Hvala na lepim željama, staraćemo se.. :)

Tvoje "sokoćalo" sa terenskim gumama prolazi 80% ovakvih terena (garantovano), tako da očekujem da se više sličnih isposnika uključi u ovaj enduro turizam. Rualna Srbija je prelepa a zapostavljena. Često ne poznajemo bogatstva terena i ljudi (ne mislim na materijalna..),koji su u našem okruženju a kamoli u drugom kraju države. Kad nas je više, detalji se lakše prolaze, priče su raznovrsnije i sve zajedno je bogatije.

Uostalom tolko puta do sada je dokazano da mi možemo znatno manje nego mašine ispod nas a najveće prepreke su uglavnom u glavi.

Relativno sam blizu (godinu, dve...), da sastavim jedan veliki "Trans Srbija Trail", koji bi obrađivao upravo ovakve terene sa što manje magistrala, obilazio značajne kulturne, istorijske i geografske tačke naše zemlje i na neki način pozvao enduro zavisnike da podelimo iskustva.

To bi trebalo da donese i neki benefit lokalnim zajednicama.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Vozio sam neke deonice nasipa..ali pojma nisam imao da je biciklistička ruta tako dobro urađena..

 

Švabe radile projekat..planiram da pređem jednu trasu za vikend baš tako redom, kao biciklista na africi :moto2:

Dunavska biciklistička ruta (EuroVelo 6, Donauradweg)
Vodič za deo kroz Srbiju

tekst: Jovan Eraković - Jone
fotografije: Jone i Nebojša Matijašević

Deonice:
km 
 

1.

 Bački Breg (mađarska granica) - Sombor - Apatin
60 
  2.  Apatin - Bačka Palanka
124 
  3.  Bačka Palanka - Novi Sad
48 
  4.  Novi Sad - Beograd
96 
  5.  Beograd - Pančevo - Kovin - Stara Palanka - Ram
105 
  6. Ram - Veliko Gradište - Golubac - Donji Milanovac
95 
  7.  Donji Milanovac - Kladovo - Negotin - Bregovo (bugarska granica)
139 
      Ukupna dužina Dunavske biciklističke rute kroz Srbiju (glavna ruta):        667km

 

http://www.ciklonaut.com/dunav/dunav.htm

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Impresivno!

A još bolje ako imaš i plan za vezani povratak off-om  :)

 

Mene trenutno privlači 5. pa kad to odvozam smišljaću dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Ima..sledeći put ću tu turu..Bela Crkva pa kroz Rumuniju do sledećeg prelaska Dunava.. pa onda nazad našom stranom..

 ako može bicikla..može i afrika sa suvozačicom :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Vlajko:

Staviću neki dan turu Bg- obedska bara i obratno nasipom (sve dok ne udariš u ogradu vojske kod Nikinaca), cca 100km u 1. pravcu. Čekam neki luft pa da zatvorim tu priču do Mađarske granice i nazad nasipom niz Timok.

 

lord:

Mi verovatno za 1. maj idemo veliku Đerdapsku turu: Golubac - Dubočka pećina, - lepenski vir, - Rajkova pećina, - Topolnica, - Miroč, - Podvrška, - Brza palanka, - Blederija, - Vratna, - Klokočevac, - Rudna glava, - D Milanovac, - Dobra (sve off), oko 350 km u 4 dana.

Kad budem definisao detalje, pustiću na forum, pa ko može i želi... dobrodošao.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Zainteresovan :takoje:

Imam 6 vezanih dana slobodno, gume pozadi Mitas E07 napred TKC80 50%, iskustvo beginner, kompletna kamp oprema i kompletan alat za svoje sokoćalo i zamenu guma.

Putna brzina na asvaltu mi je 70 :D , domet rezervoara na off-u malo ispod 200km. Na blato sam alergičan, preživim ako se mora. Fizička sprema, kao iz zimske hibernacije ;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Zainteresovan :takoje:

Imam 6 vezanih dana slobodno, gume pozadi Mitas E07 napred TKC80 50%, iskustvo beginner, kompletna kamp oprema i kompletan alat za svoje sokoćalo i zamenu guma.

Putna brzina na asvaltu mi je 70 :D , domet rezervoara na off-u malo ispod 200km. Na blato sam alergičan, preživim ako se mora. Fizička sprema, kao iz zimske hibernacije ;):)

He, he..

Asfalta baš nešto i nema a blata verovatno ima u pozamašnim količinama pa bi čepaljke pomogle. Domet ti je ok, a fizička sprema bi morala da bude na nivou "sa,d ću da sklonim ovih par balvana, dignem motor iz jarka i pomognem da se izgura kolegin na brdo..."

Uostalom, kad ćeš ako nećeš dok si mlad?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Juče sam vozio Dunavskim nasipom, oko 50km, skoro sve stojeći i crk'o sam, noge mi otpale  :)

Međutim, crk'o mi i amortizer, ponovo  :D  tako da je kombinacija s vama pod velikim znakom pitanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Đerdapska tura je jedna od onih koje vuku jak anvaturistički prizvuk u bilo kom kontekstu da se spominje. Guste stoletne, mračne šume, blatnjavi puteljci, duboki kolotrazi, šarenilo konfiguracije terena i orijentacijski problemi (ajkula, drakula, drekavci...), opominju da se za nju treba dobro pripremiti. Zato snažno sugerišem:

 

- tim koji se poznaje

- full alat za svaki motor (sve što vlasnik misli da treba)

- gps uređaji + neka lokal komunikacija

- što lakši motor (+ minimum stvari za preživljavanje i presvalaka)

- krupna šara i veliki točak

 

od ostale logistike, odprilike je ovako:

- gorivo: na 60 do 110 km (ako seoske pumpe rade, ako ne, dodaj još 50 km..)

- spavanje: Lepenski vir, Majdanpek, Brza palanka, Milanovac, uglavnom privatni smeštaj od 5 do 10 eu. Alternativa je kampovanje, što povećava težinu i usporava grupu...

- hrana: iz ranca + uz put pomenute lokacije

- para?: gorivo + spavanje + hrana (računajte sami)

 

Pošto su u mom timu matoraca ova dvojica počela da zatežu, tura bi mogla da dođe pod znak pitanja. Ali pošto je to jedna od najlepših (i najzahtevnijih), koje znam, ja guram kao da idemo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Beograd (Ostružnički nasip), - Obedska Bara i nazad, oko 150 km.

 

Ova vožnja je zamišljena kao opušteno kuliranje nasipima velikih reka (Sava, Dunav, Tamiš..), ali kao i dosta stvari u životu sam morao da u hodu menjam planove. Tako je i ova tura (kao i neke druge nepomenute), ostala nezavšena i dug koji kad tad se mora platiti.

Ipak, pošto mi je relatibno blizu kuće, staviću je na ovaj forum jer mi se čini da za barem jedan deo forumaša može biti interesantna (unapred se izvinjavam onima kojima je vožnja po nasipima dosadna, nezanimljiva ili geografski daleka)

 

Obeska-bara.jpg

 

Krene se nasipom od Ostružničkog mosta i isti prati do Obedske Bare. Prikladna je za one koji bi hteli da nabijaju kilometre po relativno lakom zemljanom terenu, ljubitelje prirode i posmatrače ptica.

Tura bi trebalo da bude logistički lagana jer prolazite neposredno pored sela i naselja (Boljevci, Prograr, Kupinovo...), ali nemojte očekivati da u istim imate benzinske pumpe ili ne-daj-bože neku otvorenu prodavnicu gde bi po vrućem i sparnom prolećnom danu kupili vodu ili slatikiš.

 

DSCN0042.jpg

DSCN0046.jpg

DSCN0049.jpg

DSCN0043.jpg

 

Boljevci na vidiku..

 

DSCN0048.jpg

 

DSCN0045.jpg

DSCN0044.jpg

DSCN0041.jpg

DSCN0052.jpg

DSCN0051.jpg

 

Zato ignorišite deo treka koji ide od Kupinova do Šimanovaca (tamo je najbliža benzinska pumpa). Napravljena je pod moranje.

Obedska Bara: https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9E%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0

 

DSCN0053.jpg

DSCN0056.jpg

 

Carsko Austrougarsko lovište od 1874 godine, posle lovište dinastije Karađorđević a onda i dinastije Komunističke Partije ili njegnih naj-jednakijih podanika i prvoboraca. Specijalni rezervat prirode na skoro 10.000 hektara, bogato raznim biljnim i životinjskim svetom.

 

DSCN0055.jpg

 

Jedan deo puteljaka unutar rezervata je bio poplavljen skoro do nivoa točka, pa sam morao da skvasim noge.

 

DSCN0057.jpg

 

DSCN0058.jpg

 

A drugi deo je bio previše blatnjav za moj ukus (težak motor na rezervi sa gorivom..), pa sam se bojao da ću ga na kraju gurati peške iz šume.. i vratio se na glavni put.

 

DSCN0059.jpg

 

Crkva Sv. Duha u Kupinovu, sagrađena je 1803. U nju su prenete iz crkve Sv. Luke sve dragocene starine iz despotskih vremena.

Jedanaestog jula 1944. godine crkva je minirana i veoma oštećena, a svi predmeti iz nje isčezli su i upropašćeni.

" Radi se ovde o takvim stvarima i starinama koje potiču iz jednog čudesnog svetlog perioda srpske povesti, kada su zadnji ostaci srpske države , na svom sutonu davali maksimum svog životnog značenja na kulturnom , istorijskom i umetničkom polju , a Kupinovo je kao ondašnji smanjeni centar srpske države koja je tonula , privlačio najbolje umetnike one epohe"

 

DSCN0060.jpg

 

Pre nekoliko godina sam bio sa ćerkom, veslajući po zabačenim rukavcima, organizujući kao primeran roditelj tkzv, „čas u prirodi“, tražeći i prikradajući se čapljama, rodama, orlovima, vidrama, kunama i vodenim zmijama.

 Tada je sve radilo. Danas je objekat zatvoren, prijavnica zapuštena, restoran ne radi.. Jedino objekat i dvorište Srbija Šuma neposredno pored funkcioniše i kod njih možete ipak iznajmiti čamac ali ne i popiti sok ili kafu (to je ipak viši nivo turizma)

Majka sa malom devojčicom uzaludno se vrti unaokolo, tražeći barem neku organizovano-bezbednu aktivnost za svoju ćerkicu.

Devojčica ne ume da kaže „r“, već nešto što mnogo liči na „l“, pa me to podseti na mog bivšeg profesora političke ekonomije koji kada uspoređuje ekonomije ruralnih i industrijskih sredina kaže „lulalne“. Pošto je bio svestan pritajenog podsmeha studenata, morao je biti strog, pa se njegov predmet teško polagao. Tako smo i mi stalno ponavljali „lulalno“ pa varijacije „luralno“ i „rulalno“ pa me moja ćerka i danas ispravlja kada nesvesno ponavljam nepravilno. A to je bilo početkom 80-tih..

 

DSCN0054.jpg

DSCN0062.jpg

 

Posle rezervata „Obedska Bara“ lepim putem nastavljam dalje, nadajući se da isti neće preći u kaljugu, ali nisam računao na pešadijsko-tenkovske-vrotivdiverzanske prepreke Vojske Srbije postavljene baš za ovakve ko ja, koji bi da svojim prisustvom i fotografisanjem uznemiravaju budnu vojsku i otkrivaju  državne tajne..

 

DSCN0064.jpg

 

DSCN0065.jpg

DSCN0063.jpg

 

I tako smoren i utučen vlagom, vrućinom neprikladnom za ovo doba godine (28 st), se vratih do lokalne kafane

I nazad kući u nove radne pobede.

 

DSCN0066.jpg

DSCN0068.jpg

DSCN0070.jpg

 

Pozeri..

 

DSCN0071.jpg

DSCN0072.jpg

 

DSCN0069.jpg

 

Tako me je umilno gledala svojim veeeelikim tamnim očima, elegantnim i senzualnim pokretima mi dajući do znanja....

A ne, to nije iz ove priče...

Mrš bre da prođem!!

 

DSCN0073.jpg

 

Beli grad na vidiku..

 

DSCN0074.jpg

Eto, trt-mrt, prvi deo Savsko-Dunavske-Timok priče je gotov. Čekam nastavak.

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Grza, Troglan Bare, Prskalo, Javorak, Čestobrodica, Obradove Stolice, Grza / skoro 100 km

 

Grza_trek.jpg

 

Grza je omiljeno izletište u delu od Jagodine do Boljevca. Dolina puna zelenila i vode, mada sama reka zna opasno da nabuja u proleće pa vikendašima pravi probleme.

Krenete od samog kraja doline skoro do samog izvora Grze, gde se nalazi planinarski dom (nije u najboljem stanju ali sobe su uredne, posteljina je čista), i krenete asfaltnim putem pored jezera uz brdo. Asfalt brzo nestane i vi ste na odličnom terenu za enduro.

Teren je kombinacija tvrde podloge i delimično blatnjavih detalja. Okolina je uglavnom listopadna šuma ali povremeno uđete i u četinare sa kraškim poljima.

 

DSCN0083.jpg

 

DSCN0086.jpg

 

Ako nastavite dalje na sever naletite na poligon aljtiljerije V. S. sa znacima upozorenja. Skrenemo desno.

 

DSCN0087.jpg

 

DSCN0089.jpg

 

DSCN0094.jpg

 

i brzo smo do vodopada Prskalo

 

DSCN0093.jpg

 

Karlov ljubimac pozira (foto Karlo)

 

20160416_123621.jpg

 

Putem do kraja doline, desno preko mosta (piše na tabli "Vakaluci") i drugom stranom reke uz brdo. Tu se teren otvori a put raširi. Ispred je već više puta spomenuta livada "Velika Brezovica". Idemo desno.

 

DSCN0099.jpg

 

Drvo koje u toku dana miruje, ali obratite pažnju, ako se kojim slučajem opustite i legnete da odmorite ispod siromašne krošnje, isto oživi, zgrabi vas svojim čvornovatim granama i uvuče u mračnu rupu u samom podnožju. Uostalom gledali ste Hari Potera?

 

DSCN0102.jpg

 

Šumarski dom Javorak. Oni bi trebali da se bave šumom a ponekada i šumokradicama. Dok sam odmarao u tih cca 15min, prošla su par traktora napunjenih građom dupke pored same kuće. Noršalantni pozdravi vozača govore da se ne štrecaju previše..

 

DSCN0104.jpg

 

DSCN0105.jpg

 

Put dalje vodi do asfalta prevoja Čestobrodica, tu se isti pređe (malo se vozi paralerno sa magistralom),i preko lepih livada prema jugu

 

DSCN0106.jpg

 

Na jednom mestu se dosta strmo spusti u malu dolinu koja ide prema severo-zapadu

 

DSCN0108.jpg

 

Tu se izbija na šumski put koji je ranije služio za transport uglja a danas za transport drvne građe. Ima i nešto objekata uz put..

 

DSCN0111.jpg

 

Srbija. Svaka insinuacija je namerna.

 

DSCN0112.jpg

 

DSCN0114.jpg

 

Taj put vas odvede do tunela Obradove Stolice, ulaza sa Timočke strane. Dug je 2 km, služio je početkom prošlog veka za izvlačenje rude uglja. Danas povremeno kroz njega prođe neki TAM-ić natovaren drvima, mističnom izmaglicom i nostalgijom.

 

DSCN0116.jpg

Kao dete, uvek sam se pitao gde to živi Drekavac? Evo odgovora!

 

DSCN0115.jpg

 

Zato lokalno stanovništvo u ove predele nikako ne zalazi noću, kreću se u većim grupama i puno galame.

Priča se da Drekavac izbegava da napada danju ("Drekavus Homoljus, gradnjom predmetnog tunela je uspeo da prođe kroz barijeru Čestobrodice, naseli Timočki region i razvije posebne napadačke tehnike). Meštani kažu da vas svojim stravičnim i jezivim glasom ukoči i parališe žrtvu a onda je na živo vari, deo po deo."  (Izvor: "Homoljske mistične priče deci za laku noć").

Ali ako se kojim slučajem zadesite noću i sami...

Evo šta od vas ostane..

 

šta_ostade_od_čoveka...jpg

 

Tunel je mračan, sa zidova curi voda, podloga je neravna i delimično poplavljena, pa je pametno spremiti i očistiti svetla..

 

DSCN0122.jpg

 

DSCN0118.jpg

 

Posle jedno kilometar vožnje, pojavi se mala neubedljiva svetla tačka negde daleko u mraku. Pošto vozim polako, ta tačka nikako da stigne do mene.

A kad joj se konačno približim, vidim da je zadnjih 100 m. poplavljeno skoro do nivoa točka. Digneš noge, moliš boga da ne ubodeš neku rupu ili blok i po blagom gasu..

 

DSCN0123.jpg

 

Izlaz iz tunela sa južne strane.

 

obradove_stolice,_izlaz.jpg

 

Tu ste u dolini koja se kreće u pravcu severo-zapad / jugo-istok (i koju bi trebalo bolje istražiti), putem koji vodi prema selu Izvor.

Stara železnička stanica sada.

 

DSCN0125.jpg

 

I nekada..

 

338_Obradove_Stoliceslika2_1.jpg

 

A kako je izgledalo napraviti tunel... Pa zamislite sami.

 

Tunel_Obradove_stolice_u_izgradnji_cesto

 

Iz sela Izvor, asfaltom do Grze i našeg smetaja.

 

DSCN0126.jpg

 

Nastaviće se..

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Rtanj (1.565 m)

Vrh u istočnoj Srbiji, u tro-uglu Boljevac-Soko Banja - Paraćin. Svojim karakterističnim pravilnim oblikom privlači pažnju od daleka, bez obzira što nije bog-zna-šta visok.

Ipak, ja sam u zadnjih 10-tak godina nekoliko puta bio zimi na tom "majušnom" vrhu i uvek sam na**bo u silazu (jedared sam skijama naleteo na neki šoder, što je prouzrokovalo padom na nos, sledeći put sam se izgubio na sedlu u potpunoj magli na -24c, mereno u selu Rtanj, batrgao par sati po dubokom snegu dok nisam shvatio gde sam, a da ne pričam da su ruže vetrova takve da gore i u leto nije previše prijatno).

Oću reći, vrh je malen ali ga shvatite ozbiljno.

Malo smo i sumnjali u našu tehničku spremnost što se tiče uspona sa enduro motorom ali osim par završnih lakat krivina (gde smo na opšte divljenje prisutnih planinara pokazali svoju superiornu tehniku vožnje :) ), nije bilo nekih problema.

 

Soba u planinarskom domu Grza. Dom je zapušten ali soba je uredna.

DSCN0128.jpg

Turista i domar (turista je ovaj levo)

DSCN0129.jpg

 

Vrh Rtanj iz istoimenog sela u podnožju.

 

DSCN0132.jpg

 

Rtanj_trek.jpg

 

Pvo smo probali planinarskom stazom iz sela Rtanj direktno na sedlo ali je ista prevazišla naše enduro mogućnosti. Moguće je eventualno bez većih problema spustiti motore niz nju ali uspon tom stazom bi nam oduzeo dosta vremena i energije.

Zato smo se odlučili za obilaznu varijantu (asvaltom 10 km prema Soko Banji a onda desno u brdo), i pored lovačke čeke i hranilišta izbili na kraška polja koja su karakteristična za jugo-zapad Rtnja.

DSCN0135.jpg

DSCN0137.jpg

 

DSCN0139.jpg

 

Pauza pred završni juriš..

 

DSCN0138.jpg

DSCN0147.jpg

DSCN0141.jpg

DSCN0140.jpg

 

Hrabri konjanik u nezadrživom nastupu... Samo nemoj da staneš, samo nemoj da staneš, samo nemoj da staneš, samo nemoj da staneš... :)

(foto Karlo)

 

20160417_134236.jpg

 

Lako je planinarima, njima je ovo prosto da prepešače (a oni misle: lako je endurašima, oni ne hodaju..)..

 

DSCN0150.jpg

 

Karlo pozira.

 

DSCN0152.jpg

I trt-mrt, nađosmo se na vrhu.

DSCN0154.jpg

 

"Историја Ртња се везује за причу о богатој јеврејској породици Минх која је поседовала параћинску фабрику штофова, а касније и ртањски рудник каменог угља. Јулиус Минх извршио је самоубиство под неразјашњеним околностима, а супруга Грета са Јулиусовом браћом преузела је руковођење рудником. За сећање на свог мужа, Грета је саградила црквицу-капелу на врху планине Ртањ.[1] Цркву је градило 1.000 радника, а освећена је 1936. године. Пре двадесетак година капела је страдала као последица веровања у ртањске легенде. Разнета је динамитом у покушајима трагања за давно скривеним богатством. Прича о злату и драгуљима у утроби планине, а која је вероватно везана и за легенду о дворцу чаробњака који је по предању постојао на овом месту и био висок колико и данашња планина, у коме је чувано огромно благо, донела је много невоље овој природној лепотици. Постоји иницијатива да се ова капелица обнови[2]."

 

DSCN0158.jpg

DSCN0157.jpg

DSCN0155.jpg

 

DSCN0160.jpg

 

DSCN0153.jpg

DSCN0156.jpg

 

Silaska sam se bojao više nego uspona, ali bez razloga, sve je prošlo dosta glatko. Ex-man je donji deo ispravio direktno po jarugi na dole..

 

DSCN0163.jpg

DSCN0162.jpg

I mali videjo: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/76767-domaci-video-sektor/page-4#entry1842124

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Druže Alp, ovo tvoje štivo je neprocenjivo :takoje: Žena i ja svaki ovaj tvoj post prostudiramo pa turimo u neki svoj tefter pod oznakom "planirati za obilazak tad i tad..." :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Hvala druže Icatejej-u (i drugaricama). Ti si srećan što žena još uvek hoće da te prati.

Meni se tefter naduo od planiranih tura pa sam rešio da nešto od toga posetim. Za neko vreme bi mogli da udružimo iskustva i osnujemo godišnji konkurs za "najlepšu off road turu godine", ili možda kako su biciklisti napravili "Dunavsku biciklističku rutu" da i mi damo svoj doprinos sa "Trans Serbia Trail" ili slično...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12218 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Šta reći osim da je ovo jedna od najboljih tema na Forumu. Prelepe slike, duhovit pripovedač....šta ćeš bolje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Hvala druže Icatejej-u (i drugaricama). Ti si srećan što žena još uvek hoće da te prati.

Meni se tefter naduo od planiranih tura pa sam rešio da nešto od toga posetim. Za neko vreme bi mogli da udružimo iskustva i osnujemo godišnji konkurs za "najlepšu off road turu godine", ili možda kako su biciklisti napravili "Dunavsku biciklističku rutu" da i mi damo svoj doprinos sa "Trans Serbia Trail" ili slično...

Beograd-Vlasina preko Stare, povratak preko Golije i Valjevskih planina?  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja