Jump to content

Moto Zajednica

Srbija bez asfalta

Recommended Posts

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

U Kosjeriću ujutro magla (skoro uvek u ovo doba godine), domaćica Ljilja spremila kafu i ponudila doručak (spavanje 600 din, pristojno i čisto). Kafu popio, za doručak mi je rano i hteo bih da nadoknadim gubitak od predhodnog dana.

 

Kosjeric_pa_nadalje.jpg

 

Svratim do pekare, spakujem i nastavim uzbrdo pored cementare u pravcu moje jučerašnje "tačke očaja".

Čim sam izašao iz linije magle sve je lepše i vedrije. Priroda je lepa, boje su odlične..

Čak i meštani lokalnog zaseoka su rešili da srede staro groblje..

DSCN0827.jpg

DSCN0829.jpg

 

Tražim lepo sunčano mesto za doručak i posle nekog vremena ga nađem.

 

DSCN0830.jpg

DSCN0832.jpg

 

Crkva na brdu iznad Markovišta. Znao sam da vredi čekati..

 

DSCN0831.jpg

DSCN0833.jpg

DSCN0835.jpg

 

Sad sam podmiren i polako teram dalje. Plan mi je da preko Tare i Zlatibora stignem i spavam u Sirogojnu.

 

DSCN0836.jpg

 

Od mesta gde sam izbušio deklu, put se dosta strmo spušta u selo Godečevo.

 

DSCN0838.jpg

DSCN0837.jpg

 

Onda opet uhvatim desno na zapad preko brda pored vinograda da uhvatim još koji pogled tog kraja.. Ne žurim, uživam.

 

DSCN0840.jpg

DSCN0841.jpg

 

I siđem u Kostojeviće, odatle asfaltom do skretanja za Solotušu gde naiđoh na još jednu crkvicu..

 

DSCN0842.jpg

DSCN0843.jpg

DSCN0844.jpg

DSCN0846.jpg

DSCN0845.jpg

DSCN0847.jpg

DSCN0849.jpg

 

Ostavim neki dinar i gledam kuda ću.

Oko crkve se mota bakica, čisti metlom, pitam može li se makadamom levo na greben (da ne idem glavnim asfaltnim putem), kaže "naravno, samo malo je nezgodan u početku, posle je širok i po grebenu de oćeš.."

Zaletim se tim makadamom i par puta završim u tuđem dvorištu.

Baba je..m li ti familiju..

Vratim se malo nazad, pogledam bolje (nekad ne treba iće najboljim putevima), i neugledim putićem kroz šumicu izbijem na greben i lep širok makadam. Ipak je baba bila u pravu..

Interesantno rešenje lovačke čeke.

 

DSCN0850.jpg

 

Lepim putem prema Kaluđerskim Barama..

 

DSCN0851.jpg

DSCN0852.jpg

 

A onda prema jezeru Zaovine..

 

DSCN0853.jpg

 

Od glavnog jezera se spustim dole pored jezera Spajići.. Taj deo bi po karti mogao da bude malo problematičan po lošijem vremenu, ali vreme je ok a ja raspoložen..

 

DSCN0854.jpg

 

I tu tražim vezu za Kršanje i Kotroman..

Ali opet, ne lezi vraže, nekako mi se ovo skretanje nije svidelo, put mi izgleda blatnjav, stm i dosta zapušten..

 

DSCN0855.jpg

 

Evo i zašto, 1 km dalje poplava od prošle godine je od šumskog puta napravila potok i očigledno da već neko vreme nije u upotrebi. Pošto vozim sam (nije pametno naravno ali me suborci već neko vreme kuliraju za ovakve ture), nisam hteo mnogo da se kurčim i nekako se po mokroj i blatnjavoj stazi vratih nazad na glavni put. Dalje nećeš moći !!

1. pokušaj proboja

 

DSCN0856.jpg

 

Glavnim putem još neko vreme, onda opet levo uz brdo pored male brane prema zaseoku Đurići. Tu mi se po karti čini da se može proći na greben..

Put je opet strm, podloga vlažna i rastresita. Na jednom mestu ima oko 20-tak metara još strmijeg dela, zaletim se ko po navici....

Na pola uspona motor izgubi trakciju (glupi Mitasi..), mota u mestu, stanem, pritisnem ručnu... motor počne polako da klizi u nazad, padnem i posle par kolutova preko glave ustanem sav kaljav, motor leži na desnom boku.

Dignem mašinu i malo se očistim od blata i balege.

Iz obližnje kuće (zadnja u zaseoku), izlaze po liku bi reko otac i sin. Ničim ne pokazuju da su videli sramotu strašnog enduraša..

Pitam može li se gore, kao informativno..

"Može naravno, ovde je u redu, ali na par mesta pri grebenu je znatno lošiji kolski put.."

Aha.. dobro hvala, onda ništa...

Može i pored brane, prema grebenu bolji je put od ovoga, samo ako su uradili most..

Probaću dole, zahvaljujem i okrećem nazad.

2. pokušaj proboja..

 

DSCN0857.jpg

 

Na donjem putu situacija je odlična, sve do mesta gde je voda odnela deo puta i tu sad kao prave neki most..

 

DSCN0858.jpg

DSCN0860.jpg

 

Ni tu ne ide..

3. pokušaj..

 

DSCN0859.jpg

 

Silazim visinski par stotina metara i primećujem još jedan put koji vodi u željenom pravcu. Ajd da probam..

 

DSCN0861.jpg

DSCN0862.jpg

DSCN0864.jpg

 

Odličan je do 100 m pred izlazak na greben, a onda sam opet počeo da proklizavam. Jedva se okrenuh..

4. pokušaj..

 

DSCN0865.jpg

 

Vratim se dole pored brane na glavni put i na drugu stranu brda putevima koji vode prema Bosni. Možda tamo može..

Na livadi stoji čobanica (nije mlada, al nisam ni ja  :) ), stanem pitam za put prema Kotromanu, kaže:

"Trebao si da nastaviš putem u brdu sa druge strane reke, slušam te ja odavde već sat vremena.. Ovaj vodi za Bosnu.."

Mrmljam neubedljivo nešto o blatnjavom putu i lošim gumama, ona saosećajno klima glavom, kao nije u redu da se ovakav motor kalja..

5. pokušaj !

Dan teče a ja u pat poziciji..

Šta ću, vratim se glavnim putem pored Spajića i Zaovinskog jezera, uz brdo prema Miloševcu i lepim grebenskim putem prema Mokroj Gori.

 

DSCN0866.jpg

DSCN0867.jpg

 

U Mokroj Gori izbijem na asfalt, mrak je za sat vremena, imam li vremena da presečem preko brda do Zlatibora..

Ipak ziheraški ostajem na asvaltu i magistralom teram do Zlatibora.

Spavanje 10 eu, mali hostel na ulazu u mesto.

 

Nastaviće se..

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Uporan si kao i ja što sam često :)

Daj neki kontakt te gazdarice Ljilje iz Kosjerića, da se nađe. Može li i malo detalja oko prtljaga, koje su te torbe i kakvo si kačenje napravio ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Zaturio sam broj, ali evo ti lokacija kuće. U tom kraju ima više domaćica koje izdaju smeštaj po sličnim cenama.

Kosjerić smeštaj.kmz

 

Nosače za bisage mi je kao i na predhodnom motoru pravio Seba (ima ga na forumu), stim što je ram "uštinuo" kako bi prilagodio kačenje mojim mekim biciklističkim bisagama.

Dobre strane: prilagođavaju se terenu, možeš da oboriš motor na njih bez oštećenja, dobre su za kišu i vodu, jeftine, 35-40 lit, svaka, meni dovoljno i ostaje dosta prostora za gornju torbu.

Loše strane: nema bezbednosti, otvoriš i uzmeš šta ima...

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ujutro ne žurim. Novembar je i na Zlatiboru je jutarnji minus. Ipak prija zubato sunce, doručak u restoranu i polako pakovanje.

Sa glavnog puta se odmah posle benzinske pumpe skrene levo prema Sirogojnu bez obzira što je put asfaltni, uživam u okolini.

Kad bi barem bio makadam...

 

DSCN0869.jpg

DSCN0871.jpg

DSCN0872.jpg

 

U Sirogojnu konačno silazim sa asfalta i lepim putićima kroz seosku idilu..

 

DSCN0873.jpg

DSCN0875.jpg

DSCN0874.jpg

DSCN0877.jpg

 

Kofa je zakačena za bunar, putniku namerniku da se nađe..

 

DSCN0879.jpg

DSCN0880.jpg

DSCN0878.jpg

DSCN0881.jpg

 

U reonu sela Bjeluša me ucrtani trek vodi u dolinu na drugu stranu brda ali mi se taj deo nešto nije svideo..

 

DSCN0882.jpg

 

I stvarno, brzo zatim se idiličan džombavi put pretvori u blatnjavi, sa uskim dubokim kolotrazima pokriveni jesenjim lišćem. Okrenem i vratim se na brdo odakle sam došao..

 

DSCN0883.jpg

 

Ubrzo izbijem na ponovo na asfalt i preko sela Katići stigoh do podnožja Mučnja.

Moram gore kako god...

 

DSCN0885.jpg

DSCN0885.jpg

 

Posle nekoliko kilometara prihvatljivog makadama stižem na raskrsnicu..

Jasno je gde idem.

 

DSCN0889.jpg

 

I par km kasnije po stazi koje je više planinarska nego put, sam na vrhu Mučnja.

 

DSCN0886.jpg

 

Sedim, uživam, ne žurim.

 

DSCN0887.jpg

U silazku pokušavam da se držim zacrtanog treka kroz borovu šumu. U početku mi ide dobro..

DSCN0890.jpg

 

A onda naletim na blatnjavu uzbrdicu gde sam opet pokazao svoje vozačke sposobnosti i izvrdupio motor u travu.

Ok, nazad na bolji makadam i glavni put..

 

DSCN0891.jpg

 

U kom ono filmu se spominju Kurčubići?

 

DSCN0892.jpg

DSCN0893.jpg

DSCN0895.jpg

DSCN0894.jpg

 

Još malo...

 

DSCN0896.jpg

DSCN0899.jpg

DSCN0900.jpg

 

I evo je, brana jezera Uvac.

DSCN0902.jpg

 

Odatle prema vidikovcu Molitva, prelepim putem.

 

DSCN0903.jpg

DSCN0904.jpg

 

Uživancija.

 

DSCN0906.jpg

 

Na ivici kanjona ostavim motor i prošetam se do vidikovca.

 

DSCN0905.jpg

DSCN0907.jpg

DSCN0908.jpg

DSCN0909.jpg

DSCN0911.jpg

DSCN0910.jpg

DSCN0913.jpg

DSCN0915.jpg

DSCN0914.jpg

DSCN0916.jpg

DSCN0917.jpg

DSCN0923.jpg

DSCN0922.jpg

 

U smiraj dana nastavim do popularnog kampa na početku jezera, odakle kreću i vožnje brodom..

Nema nikoga..

 

DSCN0926.jpg

 

Kamp je prazan.

Da sam poneo šator, ovde bi se nauživao, ovako sam primoran da idem dalje..

 

DSCN0925.jpg

DSCN0927.jpg

DSCN0929.jpg

 

Do Sjenice još 10 tak kilometara, bez žurbe, nisam se previše bavio traženjem smeštaja. Hotel "lovac" je ok, imaju i restoran u prizemlju.

 

Nastaviće se..

Evo i prikladnog snimka..: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/76767-domaci-video-sektor/page-4#entry1790473

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Hladna je Sjenica ujutro u novembru.

Opet, nemam razloga da žurim, dan je kratak ali sam trekove ucrtao tako da se voze penzionerski, pa da imam dovoljno vremena da povremeno iskulliram ili popričam sa ljudima.

Ujutro posle doručka svratih do centra na jutarnju kafu i kibicluk, čisto da vidim ko se muva po korzo-u u 09 ujutro.

Začudih se koliko naroda. Centar je uglavnom picnut, dosta se gradi i obnavlja i ceo grad mi ostavi pozitivan utisak. Zaboravih da uključim trek i slikam sve dok ne siđoh sa asfalta prema grebenu Golije kod sela Veskoviće.

Ovaj deo treka sam već spomenuo u predhodnom postu:

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/104261-srbija-bez-asfalta/page-4#entry1689895

pa neću previše da davim ali moram reći: Ko nije bio na Goliji, duboko se zajebo :)

DSCN0930.jpg

DSCN0932.jpg

DSCN0933.jpg

DSCN0934.jpg

DSCN0935.jpg

DSCN0937.jpg

DSCN0936.jpg

 

Gornje Ćerimanje sam pominjao u predhodnom postu, pa sam zato i slikao, inače u zaseoku nisam ni bio...

 

DSCN0938.jpg

 

Ko se dobro zagleda, vidi preko brda gomilu malih interesantnih makadam puteva. To tražim.


DSCN0939.jpg

 

Nekadašnja stara karaula iz 19. veka, sada čeka nekoga ko će da joj posveti pažnju.

 

DSCN0940.jpg

 

Prelepa kuća u starom Srpskom stilu. Uvek se nekako zagledam u jednostavan i praktičan dizajn.

 

DSCN0941.jpg

 

Na žalost, nešto pre Ivanjice izađoh na asfalt (pa taj deo neću ovde obrađivati, nije tema..), ali ubrzo na izlazu iz grada skrenuh prema selu Trešnjevica i tu me ponovo (na moju sreću), dočeka makadam.

 

DSCN0942.jpg

DSCN0944.jpg

 

Put je više šumski nego uređen makadam, ali propisi su propisi...

 

DSCN0945.jpg

DSCN0946.jpg

 

Ovo je malinarski kraj, pa sam imao nameru da se promuvam po putevima kojma se ređe ide..

 

DSCN0947.jpg

DSCN0949.jpg

DSCN0948.jpg

DSCN0950.jpg

DSCN0951.jpg

 

Ali jedno je nacrtati putanju na Google Earthu, a drugo to i proći.. Pa sam po negde morao da improvizujem i menjam rutu iz straha da neću moći sam da isčupam motor iz jarka ili blata (što se događalo..),

 

DSCN0952.jpg

 

U reonu sela Zeoke naletih na dobro očuvane kraj-putaše..

Oni su priča za sebe, lokalna mikro-istorija koju svi polako zaboravljaju, a ustvari objašnjavaju suštinu bitisanja lokalnog stavnovništva nošeni olujnim događajima.

O tome ću više drugi put.


DSCN0953.jpg

DSCN0954.jpg

DSCN0955.jpg

DSCN0956.jpg

 

 Crkva u Tijanju, posvećena je Svetom velikomučeniku Prokopiju. Nalazi se pored puta Tijanje-Čačak, s leve strane Tijanske reke. Izgrađena 1810. godine.

 

DSCN0957.jpg

 

DSCN0958.jpg

 

Ovčar na vidiku..


DSCN0959.jpg

DSCN0960.jpg

DSCN0961.jpg

 

I dosta strmim putićem kroz predivnu šumu se spustih u Ovčar Banju.

 

DSCN0962.jpg

 

Ručah i uzeh konak u planinarskom domu Železničar.

Po podne se malo prošetah klisurom. U nekom ranijem životu sam ovde provodio dosta vremena..

 

20151110-161400.jpg

Zmikče koje je na žalost izgubilo bitku sa lokalnim osionim stanovništvom (ili turistom).

Ne razumem toliki ljudski strah od gmizavaca, posebno ponašanje koje rezultira ubijanjem istih, kao da brane sopstveni život. U stvari zmije su korisne životinje i ljude skoro uopšte ne ugrožavaju, čak obrnuto.

Kada bih mogao, ovo bih krivično tretirao.

20151110-160723.jpg

20151110-153105.jpg

 

20151110-153116.jpg


Nastaviće se..

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

...a prošao si gotovo iznad moje kuće u Arilju, a mi ovde nismo navikli da pustimo prolaznika bez kafe, rakije...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

E ovo je dobro parče za švaler-gas.

 

 

Zaturio sam broj, ali evo ti lokacija kuće. U tom kraju ima više domaćica koje izdaju smeštaj po sličnim cenama.

attachicon.gifKosjerić smeštaj.kmz

 

Nosače za bisage mi je kao i na predhodnom motoru pravio Seba (ima ga na forumu), stim što je ram "uštinuo" kako bi prilagodio kačenje mojim mekim biciklističkim bisagama.

Dobre strane: prilagođavaju se terenu, možeš da oboriš motor na njih bez oštećenja, dobre su za kišu i vodu, jeftine, 35-40 lit, svaka, meni dovoljno i ostaje dosta prostora za gornju torbu.

Loše strane: nema bezbednosti, otvoriš i uzmeš šta ima...

Hvala na informacijama.

Takve ili slične bisage još nisam sreo po oglasima...a dobro bi mi došle, uže su u silueti od mojih a kapacitet isti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

...a prošao si gotovo iznad moje kuće u Arilju, a mi ovde nismo navikli da pustimo prolaznika bez kafe, rakije...

Jebga, onda pamtim, pa kad prođem sledeći put možemo i duplu.. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

E ovo je dobro parče za švaler-gas.

 

 

Zaturio sam broj, ali evo ti lokacija kuće. U tom kraju ima više domaćica koje izdaju smeštaj po sličnim cenama.

attachicon.gifKosjerić smeštaj.kmz

 

Nosače za bisage mi je kao i na predhodnom motoru pravio Seba (ima ga na forumu), stim što je ram "uštinuo" kako bi prilagodio kačenje mojim mekim biciklističkim bisagama.

Dobre strane: prilagođavaju se terenu, možeš da oboriš motor na njih bez oštećenja, dobre su za kišu i vodu, jeftine, 35-40 lit, svaka, meni dovoljno i ostaje dosta prostora za gornju torbu.

Loše strane: nema bezbednosti, otvoriš i uzmeš šta ima...

Hvala na informacijama.

Takve ili slične bisage još nisam sreo po oglasima...a dobro bi mi došle, uže su u silueti od mojih a kapacitet isti.

Traži biciklističke bisage. Mislim da sam ove naručio od jednog našeg Mađara, verovatno ima firmu za prodaju biciklističke opreme, koliko se sećam..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ovćar Banja je skoro čarobno mesto. Duboki kanjon i skoro stajaća voda prave izmaglicu koja ujutro i uveče deluje kao u filmovima napravljenim po uzoru na romane Agate Kristi. Još kad bi se mogao izbaciti konstantan šum saobraćaja, to bi bilo mesto za uživanje i duboke misli..

Ali Banja u novembru nema sunca rano ujutro. Zato ja strpljivo čekam (bolje reći spavam), malo duže nego obično i pokrećem se tek posle doručka i druge kafe iz ugodnog restorana "Dom".

Trek me vodi u brdo iza tunela, pa biram stari put kroz Ovčar Banju..

 

DSCN0963.jpg

 

100 tinak metara po spajanju na glavnu magistralu srenem desno u brdo, brzo nestane asfalta (pojavi se po negde u dosta lošem stanju), i radosno nastavim prema vrhu grebena Kablara.

Priroda je stvarno umetnik.

 

DSCN0964.jpg

 

Ovo mi je zadnji dan ture, pa ne žurim, opušteno, više onako za ispis..

 

DSCN0965.jpg

 

Preko Družetića i Koštunića brzo dođem do grebena koji vodi prema Ravnoj Gori, tu usporim..

 

DSCN0966.jpg

DSCN0967.jpg

DSCN0968.jpg

 

Nema nikakvog saobraćaja, put je na momente džombav sa krupnijim kamenjem pa me je centralni procesor odmah prebacio u "tehnički mod",bez učešća volje, mozak je negde na otavi, pušten da trči okolnim livadama i sluša vetar koji bruji kroz praznu glavu..

Popnem se na brdašce pored puta i malo zalegnem na novembarskom suncu.

 

DSCN0969.jpg

 

Šta čoveku treba?

 

DSCN0970.jpg

 

I posle nekog vremena se lenjo nakanih da krenem dalje, vrlo brzo (ili mi se tako čini), stigoh da Ravne Gore...

 

DSCN0973.jpg

DSCN0974.jpg

 

a odatle poznatim šumskim putevima prema Rajcu.

 

DSCN0975.jpg

 

I pored planinarskog doma prema vrhu Rajca gde sam uhvatio još malo mira pre silazka na magistralni put prema Ljigu.

 

DSCN0976.jpg

U ovom delu imam još nekoliko interesantnih predloga pravljenih za lakše motore, a do tada ću malo da razmišljam o opcijama putovanja na proleće u neka druga brda.

Ima li šta pametnije raditi u ovo zimsko vreme?

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Opet malo Deliblatske Peščare, nekako bliska i draga destinacija sa malo blata u ovim "zimskim" danima.., nešto malo preko 100 km

 

pe_ara_krug_na_pljesku.jpg

pesc__20160220_1048.gpx

 

Tereni su uglavnom nezahtevni za lake motore..

 

DSCN1020.jpg

 

Šumari su se potrudili i na dosta mesta postavili klupice i stolove za odmor pešaka.. Drago mi je zbog toga, bilo bi lepo da im pomognemo i ne ostavljamo đubre za sobom.

 

DSCN1019.jpg

 

i po negde kada srenete sa puta malo zahtevniji..


DSCN1018.jpg

DSCN1008.jpg

DSCN1007.jpg

 

Pa dobro bre!!, El ja treba ovde da prođem??

 

DSCN1012.jpg

 

 

Deca su svuda ista,.. samo su igračke skuplje.. :)

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

SUVA PLANINA:

Gadžin Han - Jagličje - Mosor - Kosmovac - Novo Selo - Semče - Gadžin Han / sve zajedno oko 110 km

 

Svrljiške planine su mi verovatno nadraži teren u Srbiji. U stenama Sićevačke klisure sam proveo dobar deo svoje mladosti a severna stena Trema i Sokolovog Kamena mi je zimi uvek izazov.

Toliko uspomena i emocija na malom prostoru!

Zato sam ovu turu namerno odugovlačio, kao kad se vraćate staroj ljubavi a ne znate kako će vas dočekati. U tome su mi svojski pomagali i moji sapatnici u enduro turizmu, koji su uvek imali razloga da ipak izglasaju neki lakši i bliži teren.

Al, što se mora nije teško, pa sam na kraju ipak uspeo da ih ubedim da je to teren dostojan enduro majstora kao što smo mi ( :) )

Gadžin Han je malo mesto na 10-15 km od Niša u delu mape koji nije toliko prometan i po malo zaboravljen u vremenu. To me rastužuje ali mi ta "ruralnost" i prija.

Iz Gadžinog Hana krenete slabim asfaltom (koji se brzo pretvori u makadam), prema selu Jagličje sa južne strane Suve Planine. Povremeno se organizuju planinarske akcije uspona na Trem (1.808 m), sa te strane jer je manje zahtevan i južno orijentisan sa manje snega.

Tako sam se i ja nadao da put-staza koja vodi prema Mosoru neće biti previše izlokana i zagušena granjem i balvanima. Imao sam pravo.

 

Gadžin Han. Presvlačenje i priprema.

 

DSCN1021.jpg

 

Jagličje. Ovde vreme nema previše značaja. Povremeno dolazi nebeski kosač i vodi zalutale i posustale duše. Broj meštana se smanjuje a mladi ne dolaze.

 

DSCN1024.jpg

 

DSCN1022.jpg

 

Put iz sela je obeležen kao planinarska staza. Malo kasnije put se ustrmi i udžombi ali zato dobijete i pod snegom (od noćas), povijene grane koje junački tuku dok se na juriš probijate.

 

DSCN1023.jpg

DSCN1025.jpg

Prevoj. Levo za Mosor, pravo na severnu stranu, desno prema Sokolovom Kamenu i Tremu.

DSCN1030.jpg

Trek vodi nizbrdo na severnu stranu.

DSCN1032.jpg

DSCN1031.jpg

Posle strme staze i par kaljuga, izbijamo na lep put koji vodi do bivšeg planinarskog doma i dalje na prevoj Devojački Grob..

DSCN1035.jpg

DSCN1038.jpg

Šta me gledaš? Teraj bre!

DSCN1040.jpg

DSCN1042.jpg

 

Ček da proverim da nije ovamo..

 

20160227-113556.jpg

 

DSCN1041.jpg

 

Posle nekog vremena izbijamo u reon sela Kosmovac. Tu sam ranije par puta bio zimi, jedan od pojmova "tako blizu a tako daleko" sela.

DSCN1045.jpg

DSCN1048.jpg

 

Odatle prema dolini..

 

DSCN1046.jpg

DSCN1050.jpg

 

Selo Toponica.

 

DSCN1053.jpg

 

Trem u oblacima.

 

20160227-120836.jpg

Brzo se spustismo prema Crvenoj Reci i preko gradilišta novog auto puta u reon sela Špaj, gde naletesmo na deonicu punu vode i blata..

 

DSCN1054.jpg

DSCN1055.jpg

DSCN1057.jpg

 

Al se nekako dokopasmo višljeg terena i odjednom je sve ok. Za razliku od severne strane Trema, ovde je sunčano i toplo..

 

DSCN1058.jpg

DSCN1059.jpg

 

Ali ne zadugo. Iz sela Mokra (odgovarajući naziv), se zaputismo prema prevoju Preslap, gde sam se nadao da ćemo uspeti da stignemo do novoizgrađenog planinarskog doma..

 

DSCN1061.jpg

 

DSCN1060.jpg

 

DSCN1066.jpg

 

i par storima metara od prevoja zaglavismo u snegu..

 

DSCN1062.jpg

DSCN1064.jpg

 

20160227-152324.jpg

 

Junački odustadosmo i preko kraškog polja (pregazismo i progurasmo par smetova), prema selu Mali Krčmir.

DSCN1068.jpg

 

DSCN1067.jpg

 

20160227-155912.jpg

 

U početku lepim i širokim a kasnije u dnu izrovarenim putem prema dolini..

DSCN1070.jpg

 

Kad se dohvatismo doline, lokalnim makadamima iz sela u selo izbegavajući magistralu, stigosmo opet u Gadžin Han umorni i zadovoljni..

 

Nastaviće se..

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Sićevačka Klisura, staza iznad anfiteatra, 12 km :)

Desetak kilimetara dugačka, nekoliko stotina metara visoka. Kroz nju prolazi glavni putni pravac za Sofiju i Tursku. Detaljnije na:

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%BA_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5_%D0%A1%D0%B8%D1%9B%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%83%D1%80%D0%B0

 

To su suvoparne informacije koje čitaocu daju osnovne parametre.

Meni je Sićevačka klisura mesto gde dam kalio svoju mladalačku snagu, volju i istrajnost, dobijao prijatelje za života i na žalost neke na tom terenu i gubio. Tu sam utkao neke od svojih najvećih sreća i trauma. Kada pokušavam da sagledam šta mi se tu događalo od 1980 do skora, uglavnom ne uspevam. Sve je prošlo u trenu, slike klize munjevitom brzinom i kada uspem da neke od tih fragmenata zaledim i analiziram, shvatam koliko mi taj teren znači.

Trek koji prikazujem je u stvari lovačka / krivo-lovačka staza koja prati izohipsu iznad kraja stenovitog odseka klisure a ne vrhom masiva. Tako da u nekim delovima preglednost nije najbolja jer delimično prolazite kroz listopadnu šumu, šikaru ili žbunje ali zaslužuje pažnju "oštrijih" enduro podbornika.

 

Sićevo_trek.jpg

 

Krenulismo iz sela Sićevo, ušuškano mesto smešteno par km iznad magistrale..

 

DSCN1073.jpg

 

Par stotina metara od sela počinje splet sitnih puteljaka koji uglavnom vode oko uređenih vinograda (Sićevačka vina su poznata..)

 

DSCN1076.jpg

 

DSCN1077.jpg

 

I nedugo zatim mekani a malo kasnije kameniti putevi se pretvaraju u stazu..

 

Hmm,, jel mi ovo ostaci večere ili doručka?

 

20160228-104410.jpg

20160228-104736.jpg

 

Tu obratiti pažnju.. greška od par desetina cm, znači duuugo putovanje niz kamenitu padinu..

 

DSCN1078.jpg

 

Jeste džombavo... ali je zato strmo ! :)

 

20160228-104515.jpg

20160228-104726.jpg

U daljem toku ture treba po nekada i malo razčistiti teren..

20160228-111032.jpg

20160228-111139.jpg

20160228-111906.jpg

 

DSCN1080.jpg

 

I srećom po nas, napuniti baterije sa par dobrih vidikovaca.

 

20160228-115305.jpg

DSCN1081.jpg

DSCN1082.jpg

DSCN1083.jpg

 

Da bi pri kraju ture izašli na kaljavi put koji silazi na istočni kraj (ili početak?), klisure.

 

DSCN1088.jpg

DSCN1085.jpg

DSCN1084.jpg

DSCN1094.jpg

DSCN1095.jpg

 

Nije onako kako sam očekivao, ali nije ni loše.

Sapatnici su posle nekoliko sati "tehničkog terena", izgubili volju za kružnom turom preko sela Stara Ostrovica, pa smo se magistralom vratili na početnu tačku.

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ne mogu da odolim, moram da stavim i ovo:

 

Opet biseri Valjevskog kraja. Ako bih sabirao benefite (relativna blizina od kuće, pristupačnost i prohodnost terena, raznovrsnost težina, ambijent / pogled, visina kretanja, raznolikost konfiguracije terena...), ovaj deo Srbije odnosi pobedu.

Zato opet malo našeg uživanja za Vas. Ovog puta krećemo od Pecke, sela 40-desetak km severno od Valjeva. https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%B0_%28%D0%9E%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0%29

 

Na ulazu u selo je benzinska pumpa (prodavačica u poznim tridesetim prvo odmeri motore, posle odmeri vozače..., i razoračarano se vrati za pult).

 

DSCN1096.jpg

 

Trek nas vodi odmah u brdo, gde brzo dobijamo na visini..

 

DSCN1098.jpg

 

DSCN1097.jpg

 

I povremeno malo grublji teren.

 

DSCN1099.jpg

A onda malo orijentacijskih problema, tek tolko da ne bude dosadno. Ovde bi po karti trebalo da bude neki putić..

DSCN1100.jpg

 

Na livadi nalazimo jedno od čuda ruske tehnike. Tkzv, rabijač panjeva.

 

DSCN1103.jpg

 

Nikada nisam u živo video kako radi, Ex-man kaže da cepa debele panjeve ko Panta pitu.

 

DSCN1102.jpg

DSCN1101.jpg

DSCN1105.jpg

 

Sa brda se spustimo u dolinu reke Ljuboviđa, ali pre toga malo gimnastike.. da bi prošli, moramo da presložimo nečija drva za zimu..

DSCN1104.jpg

 

?

 

DSCN1106.jpg

 

A onda uz brdo prema Bobiji

 

DSCN1111.jpg

DSCN1108.jpg

DSCN1107.jpg

 

DSCN1112.jpg

 

Sa istočne strane Bobije uhvatismo već poznate puteve prema selu Gonje Košlje i kanjonu reke Trešnjice.
 

DSCN1113.jpg

DSCN1114.jpg

DSCN1116.jpg

DSCN1115.jpg

DSCN1119.jpg

DSCN1120.jpg

DSCN1121.jpg

 

I preko zaseoka Grčić na Pašnu Ravan i prevoj Debelo Brdo.

 

DSCN1123.jpg

 

DSCN1122.jpg

 

DSCN1124.jpg

 

Već poznata kruška..

 

DSCN1126.jpg

Od prevoja Debelo Brdo grebenom opet prema Bobiji i nazad dole na istočnu stranu.

DSCN1128.jpg

DSCN1130.jpg

DSCN1129.jpg

Crkva u dolini Ljuboviđe..

 

DSCN1127.jpg

 

i preko brda opet u Pecku.

Tura za uživanje, terenu su lako prohodni za male motore sa par kaljuga koje na sreću ne traju dugo. Mi nismo žurili i dan smo potrošili sa uživanjem.

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Svedska
  • Motocikl: Silver wing 400, Suzuki AN 650 Executive, Suzuki GSX 1100 R, Suzuki DR 350 SE, Kawasaki KLX 300 R, Yamaha Majesty 250 DX, Yamaha TT-R 250, Puch Korado 50

Bas lijepo, svaka cast .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Možda :), ali mislim da je videla da smo obojica slabašni za nju.

Moram da napomenem da je u toku asfaltiranje nekih deonica koje pamtim kao lepe makadame. Npr, južno podnožje Bobije sve do skretanja prema selu Gornje Košlje je pod novim asfaltom.

Vrag je oneo šalu, treba požuriti i uhvatiti još šodera dok ga ima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja