Jump to content

Moto Zajednica

Srbija bez asfalta

Recommended Posts

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Beograd i nije neka lokacija enduro aktivnosti (u stvari Bg je katastrofa za većinu stvari kojima se bavim, al sam premator da svoj život tako radikalno menjam). Ako ne računamo okolne njive, koprivnjake i nasipe, nema bog-zna-šta interesantno. Zato je Glinara tolko popularna.

Ali Beograd ima nekoliko velikih reka u svojoj okolini, koje u svojim nedrima čuva nekoliko zaštićenih zona sa bogatim biodivezitetom (Obedska bara, Carska bara..), kao i par nacionalnih parkova (Fruška Gora, Nac park Đerdap..), o kome smo u enduro kontekstu već ranije nešto škabuckali.

Naučnici kažu da godišnje nestane između 10.000 i 100.000 !!!  , biljnih i životinjskih vrsta na zemlji i to je ubrzanje koje u nauci ima naziv "6. talas izumiranja", nastao uglavnom kao posledica ljuske aktivnosti (vidi: https://en.wikipedia.org/wiki/Background_extinction_rate ).

Dosta nas će reći: Pa šta?, mi ne utičemo na to voljno i nije nas briga, za mog života se neće mnogo promeniti...

Tačno. Uglavnom nas nije briga kako će naše okruženje izgledati za par stotina ili hiljada godina, kakvi smo pre ćemo se međusobno pobiti a usput i sve oko nas.

Ipak u našoj okolini postoji jedan čaroban biljno-životinjski svet koga naselja guraju ali ipak nekako opstaje. On nije toliko atraktivan kao enduro vožnja po planinama ali je tu.

 

Tamiš do Carske Bare (i još malo okolo).

 

Tami.jpg

 

Obedska bara.gpx

 

Kreneš od Pančevačkog mosta nasipom na istok.. (već viđeno kad idemo prema Deliblatskoj Peščari),

 

DSCN0322.jpg

 

i pre nego što uđeš u Pančevo, nastaviš nasipom uz Tamiš na sever.

 

DSCN0323.jpg

 

Preskočiš stari put za Pančevo, na ovom delu nasipa ima i exploatacije šljunka pa niste jedini koji praše..

 

DSCN0325.jpg

 

Posle par kilometara ste na mirnjem terenu, nasip u sredini, voda i ptice levo i desno.

 

DSCN0326.jpg

 

DSCN0324.jpg

Kad preskočite Sefkedin, nasip zaraste a broj uplašenih srndaća koji preskaču put drastično poraste.

DSCN0327.jpg

 

Čaplje, navikle na tišinu isto dobiju uzbunu..

 

DSCN0333.jpg

 

aplja.jpg
 

Između Čente i Starog Slankamena pređete kanal (ustava), piše "zabranjeno" i stoji rampa, ali ljubazni "ustavo-pazitelj" vam digne rampu i uputi dalje..

 

Tu je i veliki privatni salaš sa malim privatnim zoo vrtom..

 

DSCN0329.jpg

 

Suncokreti u cvatu.

 

DSCN0331.jpg

 

Dalji nasip prema Titelu je pažen i mažen, tu voziš malo brže..

 

DSCN0332.jpg

 

DSCN0328.jpg

U Carskoj Bari odmoriš (ili ne..), i zamisao mi je bila da idem okolo tkzv "traktorskom barom", ..

DSCN0334.jpg

DSCN0335.jpg

DSCN0336.jpg

 

Ali ne lezi vraže... ceo taj deo močvarnog terena je otet Tamišu sistemom odvodnih kanala kako bi se napravila što veća površina poljoprivrednog zemljišta. Samo lokalni znalac terena je kadar proći sistem mostića i kanala nazad na nasip, što ja nisam...

Pa sam posle par sati tumaranja u operaciji tipa "misija" (izviđačko-diverzanske aktivnosti na nepoznatom terenu), utučen vrelim suncem i jednim dizanjem motora iz šikare, odustao.

Taktički uzmak po gps dolaznoj putanji i nazad u kafanu na zasluženu rehabilitaciju.

 

DSCN0337.jpg

 

Od Bg-a do Carske Bare oko 140 km uglavnom po nasipu, osim kod Perleza gde vas uvati par km asfalta.

U nekim danima dokolice, nije loše da razmislite o ovoj i sličnim turama jer teren nije zahtevan (kad je suvo), a ko ima smisla za fotografiju može da nahvata lepih slika.

 

Ne, ovo nije moj crtež lokalne patke (patkos carskobaros), već crtež ptice do-do, jedne od onih izumrlih vrsta sa početka teksta.

dodo.gif
 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Planine oko Kraljeva: Troglav 1.178 m.

 

Prošli put smo zaglavili na Goču i Željinu i nismo stigli da pređemo sa zapadne strane Ibra, pa smo to morali da ispravimo. Konfiguracija terena je slična ali je teren definitivno manje posećen i zapušteniji što je uzrokovalo sporijim napredovanjem (čitaj čestom sečom balvana na putu..), i manjom kilometražom.

Kada se tome doda i temperatura od preko 35 st, moral brzo opadne žudeći za najprimitivnijim čovekovim potrebama (pivo, bazen, lad...), pa u toj konstalaciji snaga "čovek protiv prirode", nismo previše insistirali na punoj pobedi.

Tako smo odustali od zadnjeg dela ture tj, ostavljanja motora na sedlu (cca 1.000 nv), i pešačkog završnog uspona na vrh Troglav (oko 1.150 m.)

 

Troglav.jpg

 

 

Krenuli od zapuštenog planinarskog doma Maglič, smeštenog par stotina metara iznag magistrale i starog grada "Maglič" (o njemu kasnije..),

 

emerno-10.jpg

 

emerno-1.jpg

 

Put u startu nije obećavao..

 

Čemerno_(8).jpg

 

Ostaci neke živuljke koja je izgubila borbu sa vrućinom, prirodom i konkurencijom.

 

emerno-3.jpg

 

Glavni problem: prohodnost

 

emerno-5.jpg

 

Čemerno_(7).jpg

 

Sporedni problemi: vrućina i ogromna količina paučine preko celog šumskog puta sa paukovima odgovarajuće veličine.. (mislim da sam na sebi imao u jednom trenutku barem 5 komata..), pa iste treba nakon nekog vremena istresti..

 

Čemerno_(9).jpg

 

A onda se i teren  u nekom trenutku ustrmi..

 

emerno-13.jpg

 

emerno-14.jpg

emerno-15.jpg

 

pa smo junački priznali poraz, i odustali od tog dela grebena planine, vratili se nazad i drugim putem (znatno prohodnijim na nas), jurišali prema vrhu.

 

emerno-17.jpg

emerno-18.jpg

 

Da bi konačno stigli do sedla gde bi dalje morali da pešačimo (hard enduro sekcija nije bila zainteresovana..), i komisijski proglasili datu tačku kao krajnju.

 

emerno-19.jpg

emerno-20.jpg

emerno-21.jpg

 

Istim putem se vratili nazad u dolinu, malo odmorili, plaknuli i rešili da obiđemo stari grad Maglič koji se nalazi neposredno sa druge strane Ibra.

Podaci o njegovom nastanku i svrsi nisu naj-jasniji, pa je većina svedena na predpostavke (isto ko i danas za gomilu "novijih" objekata).

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D1%87

 

emerno-22.jpg

 

Da se ja pitam, ja bi ovde protero...

 

emerno-23.jpg

 

emerno-24.jpg

emerno-26.jpg

Tegola, tipičan srednjovekovni krov u Vizantijsko doba ;)

emerno-27.jpg

emerno-29.jpg

emerno-31.jpg

emerno-33.jpg

I pošto smo zadovoljili naše kulturno-istorijske porive, sa srećom i veseljem otišli na pivo i bazen.

 

Te večeri smo svratili do žurke koju je organizovao moto klub iz Kraljeva (na poziv Doktora). Imali su u početku problema sa strujom, taman dok smo popili par piva. Matorci praše za sve pare, ribe bruka... Odlično.

 

Nastaviće se.
Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Veoma mi je krivo sto se nismo videli...mislio sam da niste ni dosli, sve dok mi drugar sa ulaza nije rekao da je bila ekipa sa motorima na kamionetu.

U svakom slucaju, bice prilike.  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

U onoj gužvi nije bilo zgodno a kada su počele devojke da defiluju, zaboravili smo i zašto smo došli. Opet, hvala na pozivu videćemo se drugom prilikom..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Čemerno 1.579 m.

 

Od Kraljeva krenete prema Ušću, skrenete desno i ulazite u lepu alpsku dolinu spremnu da zadovolji sve vaše offroad zahteve. Stvarno, mogućnosti su ogromne.

Za sada klasična tura od Savine isposnice do vrha Smrdljuč (naziv je bezveze, naprotiv na vrhu livade mirišu za sve pare..), i nazad u dolinu.

 

Čemerno_krug.jpg

 

Široki makadamski putevi, lepe livade..

 

emerno-36.jpg

 

Na vrhu Smrdljuč-a.

 

emerno-37.jpg

 

Nedaleko odatle je i spomenik spasiocima Srbije, čije pravo značenje nisam našao na netu, pa bih zamolio lokalne poznavaoce da ovaj spomenik prokomentarišu.

 

emerno-40.jpg

 

emerno-42.jpg

 

emerno-41.jpg

 

emerno-43.jpg

 

emerno-38.jpg

 

Livade Čemerna..

 

emerno-39.jpg

U povratku svratismo do donje i gornje Savine isposnice. Očekivali smo bar nekoga u donjoj ali nema nikakve aktivnosti ni dole ni gore.

Donja je na 20 min hoda, gornja na 1h. Ne ići bez prikladne obuće (kros čizme ili sandale ne spadaju u "prikladne").

 

Česma pored donje isposnice.

emerno-44.jpg

 

emerno-45.jpg

 

Ulazna kapija na gornjoj isposnici

emerno-46.jpg

 

Pogled prema dolini od gornje isposnice..

 

emerno-47.jpg

emerno-51.jpg

emerno-50.jpg

 

Čemerno_(71).jpg

 

emerno-52.jpg

emerno-53.jpg

Čemerno_(58).jpg

Puno posla je bilo ovde. Svaka čast neimarima na zajebanom terenu.

Čemerno_(60).jpg

Čemerno_(63).jpg

Čemerno_(65).jpg

 

Srbija.

 

Čemerno_(70).jpg
 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Bg-Kosmaj-Bukulja-Rudnik-Borački Krš-Topola-Kosmaj-Bg. Oko 350 km

 

Tura od 2 dana, odličan makadam na relaciji Lipovica-Parcani-Kosmaj-Bukulja, još malo asfalta do Aranđelovca, onda šumskim putevima oko Bukuljskog jezera (mestimično nezgodno), i uglavnom lošiji asfalt / makadam do Rudnika.

 

Do vrha Rudnika makadam sve ok (osim jednog glupog pada na nagibu u okretanju..), od vrha Rudnika prema jugu oprez!!, zarasli šumski putevi sa dubokim kolotrazima (preporučujem GPS!).

Kad siđete u selo Gornja Crnuća sve glatko, odatle je uglavnom asfalt.

 

Kosmaj-bukulja-rudnik.jpg

 

Samo par fotografija, kada budem imao vremena staviću neki filmić.

 

Ulaz u manastir Vraćevšnica na južnim padinama Rudnika.

 

Kosmaj-bukulja-rudnik-1.jpg

 

Ulaz u Boračku crkvu..

 

Kosmaj-bukulja-rudnik-2.jpg

 

Crkva u Boraču, u pozadini Borački krš, granitne formacije u dobrom stanju, što je neuobičajeno za Srbiju, tj, ima dosta mladih granitnih planina po Srbiji ali su stene u dosta nezrelom da ne kažem "krušljivom" stanju. To je u Srbiji poznato kao "rizla". Jenostavno su granitne ploče usred tektonskih poremećaja isplivale na površinu par stotina hiljada godina ranije nego što bi trebalo da bi pod pritiskom bile homogene...

 

Kosmaj-bukulja-rudnik-3.jpg

 

Stotinama godina unazad, zaslužni monasi su sahranjivani u dvorištu crkve..

 

Kosmaj-bukulja-rudnik-5.jpg

A ostali na seoskom groblju, 50 metara dalje..

 

"Služio sam stari kadar...."

 

Kosmaj-bukulja-rudnik-8.jpg

 

"Oj Milane, jabuko sa grane.."

 

Kosmaj-bukulja-rudnik-9.jpg

 

Eto, barem nešto...

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Deliblatska Peščara, oko 100 km, jedan lep avgustovski dan..

 

Pescara_avgust_2015.jpg

 

DSCN0743.jpg

 

Ex-man u akciji:

 

Promenio član Alp
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

https://youtu.be/hRY_TVkH_XI

Evo malog objašnjenja o krstu sa Čemerna

Inače,dalje se nadovezuje Javor i Mučanj(onaj deo koji nisam znao☺) i odlično se vidi čak i put koji vodi preko Katića ka Zlatarskom jezeru,kad je lepo vreme. A bitka je zapravo bila odstupnicu kralju i srpskoj vojsci u povlačenju preko Albanije.

Često sam naČemernu ali sada nemam motor da bi se družili.

 

Hvala, sad je jasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Lisine / Beljanica (i nazad)

Evo još par interesantnih trekova iz Beljaničkog regiona koji čini mi se ne-zasluženo ostaje zapostavljen od Srpske enduro sekcije. Istočna Srbija je carstvo mračnih stoletnih šuma sa obiljem divljači koja vam preskače preko puteljaka i obiljem lokalnih vradžbina koja celoj priči daje mističan ton.

Isto tako ima gomilu šumskih puteva koji i veliki enduro motori bez problema mogu savladati pa je zato i čudno što nas na tom terenu nema više. Nekoliko puta sam sreo organizovane grupe sa planinskim biciklima kako praše tim terenima (i ja sam nekad al se omatorilo pa ne mogu da pratim devojčice), ali još nisam sreo nikoga na motoru, ako ne računam par šumara na APN4.

Tura o kojoj sad pričam je dovoljno kratka da se ne zamorite a dovoljno dugačka za jedan jesenji dan. Izlazite na najvišu tačku u okolini (Beljanica 1,339 m), a povratak može na razne strane, mi smo planirali silaz preko tkzv, Raškove livade ali su se matorci uplašili strmine pa smo se vratili istim putem.

 

Lisine-Beljanica-lisine.jpg

 

  oko 60 km u oba smera..

 

DSCN0767.jpg

DSCN0765.jpg

 

Na vrhu

 

DSCN0770.jpg

DSCN0774.jpg

DSCN0776.jpg

DSCN0773.jpg

 

Ljubimci u zavetrini (foto Ex-man)

 

PA300015.jpg

 

De se zaleteh...

 

DSCN0779.jpg

DSCN0777.jpg

 

Tura na Beljanicu iz pravca Žagubice sam opisao u: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/104261-srbija-bez-asfalta/#entry1668713 pa koga interesuje..

 

Nastaviće se...

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Lisine - desnim kanjonom gore - Prline - Mikuljki kamen- Velika Brezovica - Vakaluci - Lisine / oko 95 km

Tura koja je iskusnijim članovima eduro sekcije poznata, čudno je da se više ne pegla.

 

Segment-2.jpg
 

Lagani doručak kod domaćice  :)Vinarija Nikodijević - Saša i Ljubinka, Stenjevac, noćenje 800 din, Telefoni: 035 8633326, 0638062718,...

DSCN0781.jpg

 

Pa onda u život. Početni deo puta je malo raskavašen.

 

DSCN0783.jpg

 

Na raskrsnici rešismo da produžimo trek za cca 40 km kako bi ispunili dan. Idemo levo.

 

DSCN0785.jpg

 

DSCN0786.jpg

 

DSCN0789.jpg

 

Mikuljski kamen, ispod je manastir. Svratismo

 

DSCN0798.jpg

 

Mikuljski Zilotski manastir, vidi: http://www.b92.net/info/vesti/pregled_stampe.php?yyyy=2005&mm=08&dd=10&nav_id=174324

 

već spomenut u treku: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/104261-srbija-bez-asfalta/page-6#entry1735745

 

Izađe mlada monahinja, ponudi vodu, kafu, čaj, posedesmo malo.. Manastir je na prelepom mestu, u podnožju Mikuljskog kamena (neki kažu da je na vrhu bila i rimska ispostava od koje su ostali samo delovi temelja...), zapadno orijentisan sa dosta sunca.

 

DSCN0801.jpg

 

DSCN0802.jpg

 

Mikuljski kamen

 

DSCN0799.jpg

I pali dalje. Velika Brezovica, opet..

DSCN0803.jpg

DSCN0804.jpg

 

Vakaluci lovačka kuća..

 

DSCN0805.jpg

DSCN0806.jpg

 

I opet nazad na Lisine..

Najveći deo treka bez problema prolaze i veći enduro motori. Za preporuku.

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ne bih da se previše udaljavam od ove fenomenalne lokacije, pa ću dodati još par trekova u zoni Petrovac na Mlavi - Krepoljin - Kučevo..

 

Ovaj se na forumu "staze i bogaze" zove "3 pećine", jer u lepom šumsko-rečno-livadskom ambijentu obilazi Hajdučku, Poganu i Miljića pećine. Sve su relativno lako pristupačne, možete parkirati ispred svih na par desetina metara. Od Manastira Vitovnica do Krepoljina i nazad, nešto ispod 60 km novembarskog uživanja..

 

Krenuli smo rano iz jazbine..

 

P1010007.jpg

 

Doručkovali u Petrovcu na Mlavi i prešli na makadam i šumske puteve kod manastriva Vitovnica, prateći istoimeni tok reke.

Homolje_3_pe_ine.jpg

 

Par slika (foto Ex-man)..

 

PB130020.jpg

 

Na šta vam liči ulaz u Hajdučku pećinu?

Jeste, i Ex-man čim je ugledao isto je izustio .... :)

 

PB130018.jpg

 

Ulaz u Miljića pećinu..

 

PB130024.jpg

 

PB130023.jpg

 

Evo kako taj deo izgleda u proleće i posle jačih kiša.. (skinuto sa neta)

 

izvor_ispred_pe_ine.jpg

 

Unutrašnji deo pećine je i veliki prirodni rezervoar pitke vode (verovatno nema bolje u kraju), koje koristi Krepoljin za napajanje..

 

PB130022.jpg

 

Vratili se na konak u "Carev Konak" (na putu Petrovac na Mlavi - Ždrelo 1,500 din po osobi apartman sa doručkom), i izblejali.

 

Nastaviće se..

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Novembar 2015 je bio sasvim ok mesec.

Velik broj sunčanih i toplih dana (za to doba godine), mi je pružio priliku da radim gomilu aktivnosti koje volim. Tako sam i planirao.

Ali oćeš moega.... "Ako želiš da nasmeješ boga... samo mu reci šta si planirao..."

Na žalost najveći deo novebra ja sam proveo rmbajući kako bi svojoj porodici obezbedio svetliju budućnost. Što ja više rmbačim, to je ta svetla budućnost sve dalja, praktično obrnuto proporcionalno mojim kratkoročnim ciljevima.

I tako na kraju još jedne uspešne radne nedelje, gde sam postigao sve što sam planirao i zaradio puno para (prim. autora: ovo je sarkazam), vidim da je vrag odneo šalu i da se ovako više ne može. Pogledam prognozu, vreme drži celu sledeću nedelju... To je prilika, pakuj se brže bolje i pali dok se nisi predomislio, saradnicima na poslu kažem da ću se u ponedeljak razboleti i da ću morati da odmorim par dana...

Jeste danas je subota, ali već se ne osećam dobro pa prosto znam da će me stići u ponedeljak (verovatno negde oko Sjenice)...

Pogledam u listu želja.. (lista je velika a ja mator, kud ćeš gore), i proberem turu koju samo delimično poznajem ali je nisam spojio. Evo prilike.

Nisam neki zaljubljenik asvalta i brzina. Ne umem da vozim brzo i ne osećam se prijatno u saobraćaju. Volim da kuliram, pomalo slikam, razgovaram sa ljudima i gledam da što više boravim u prirodi.

Tako ću i ovaj post početi od izletišta Rajac i završiću na Rajcu. Ostalo smatram da nije vredno pomena.

 

Rajac - Divčibare - Kosjerić - Markovište.... i na žalost opet Kosjerić, oko 125 km.

Rajac,_kosjeric.jpg

 

Poranio iz velikog prljavog grada i na Rajac stigao relativno rano. U planinarskom domu nema od koga da dobijem kafu, konobar verovatno još nije ustao. Srećom odmah do njega je i Poštarski dom i par žena užurbano metlaju lišće ispred ulaza, kažu očekuju gužvu za vikend pa da malo spreme..

Kafa na brzinu, malo se prepakujem, ispustim još malo pritisak u gumama... i juhuuuuuuuuuuuuuu!

 

Već dobro poznati putevi od Rajca prema Divčibarama..

 

DSCN0809.jpg

 

Ne svraćam na Suvobor, drugi put, sad žurim. Ha! pa da, ovo je trenutno moja svetla budućnost... Čoveku malo treba.

 

DSCN0810.jpg

 

DSCN0811.jpg

 

Ima vlage i blata povremeno ali ništa strašno..

 

DSCN0812.jpg

 

Crkva na Ravnoj Gori..

 

DSCN0813.jpg

Deo puta prema Grabu je uvek malo problematičan, pa sam tu usporio..

DSCN0814.jpg

 

Sa druge strane potoka imate dve varijante: gas ravno uzbrdo i serpentinama malo okolo. Ja sam odabrao kraću varijantu ali sam na par mesta jedva izbegao oštre povelike blokove pa bih preporučio ovu drugu..

 

DSCN0815.jpg

 

DSCN0817.jpg

 

Greben Divčibara ispred mene, ja srećan ko malo dete..

 

DSCN0818.jpg

 

Malo pre "Kraljev-og stol-a", sam imao i prvi pad. Prejak gas u blatnjavom kolotragu..

Moram da kažem da sa gumama nisam zadovoljan (Mitas E09 napred i pozadi), na asfaltu bruje ko da si u Mig-u 21, a u blatu su katastrofa. Barem su na kamenjaru korektne.

 

DSCN0819.jpg

 

Primetim da mi po malo vlaži hidraulično kvačilo. To me je zabrinulo jer sam crevo od istog menjao predhodne nedelje i moguće je da mi u servisu to nistu dobro napravili ili mi curi na bakarnim podloškama ili sam u padu nešto zajebo...?

Na Divčibarama u kafiću naručim sokić i ramotrim opcije. Nešto mi je govorilo da pored alata uguram i malo ulja sa sobom, pa sam poneo ostatke od zadnje zamene hidrauličnog i nešto ulja za motor, da se nađe..

Ipak okrenem Kepu da vidim da li on ima nekog svog majstora koji to može da pogleda... Kepa nije u Kosjeriću, ali me upućuje na radnju gde ima da se kupi hidro ulje, pa reših ipak da svratim do Kosjerića, bolje da imam više..

Iz Kosjerića se opet vratim prema grebenu na planiranu liniju i nastavim prema Markovištu.

 

DSCN0820.jpg

 

Teren je taman kakav bi voleo. Lagan za vožnju, bez ikakvog saobraćaja. Čak ni ljudi nema... Milina.

 

DSCN0822.jpg

Jedan putić me povuče prema pogrešnom pravcu, u tom delu dosta uzan i strm.

Okret na levo, spuštam levu nogu (greška), koja ne dohvata podlogu, motor ima tendenciju pada (e sad moram da objasnim: davno sam prestao da se borim da štitim motor od mojih grešaka. Jednostavno sam prihvatio filozofiju da sam ja kupio njega, a ne on mene, pa kad "hoće" da padne, a ja ga samo spustim...), i bez neke panike ga pustih da padne na levi bok.

Već sam umoran i ne žurim sa dizanjem motora. Sedim pored njega, gledam predeo i razmišljam kako da dođem do sendviča koji je baš u bisagi koja je pritisnuta prema zemlji.

Primetim čudnu tamnu mrlju koja se širi po šoderu ispod dekle...

Brže bolje dignem motor...

 

DSCN0823.jpg

 

Kad eto belaja. Pre par dana sam pričao kako bi trebao da napravim zaštite dekli na wr-u, upravo za ovakve situacije, kao da sam prizvao vraga. Možda me je čuo pa je ljubomoran što ne spomenuh i njega..?

Oborim motor na drugu stranu da utvrdim štetu..

Rupa na dekli od cca 5 mm, ulje curi.... 

Jeb"#$=?)(XC;: ti sve po "#$%&/()=)=)(/&%$## spisku !!!

 

DSCN0824.jpg

 

Dan je kratak u novembru a sad je 15 h...

Na 500 m. je neka kuća, ajd da vidim dal imaju nešto...

Ispred kuće parkiran auto, ovorena vrata.. Kucam, nema nikoga, domaćin je verovatno otišao po drva (po otvorenim vratima bi reko pre da je otišo da se obesi u šumi), ili drugim poslom do komšinice nekih 5 km do sledeće kuće...

Vraćam se u blagom očaju do motora i razmatram opcije.. Na nekoliko kilometara nizbrdo vidim nešto kuća, verovatno početak sela.. Mogao bih ugašenog da ga spustim dole u rupu...

I šta onda?

Ne, ajde da vidimo šta imamo od prve pomoći..

Šrafovi, žica, šrafcigeri, ključevi, pumpa za gume, unutrašnja guma, set za krpljenje gume, čeona lampa, merač pritiska..... ne, ne, ne... zavoji..

Evo ga! Flaster i Dah tape... tu smo!

5 min kasnije ranjenik je skrpljen, nasuo sam ulja (sreća da sam poneo, tu nebi trebalo da bude pritiska), i spreman za pokret.

Gde?

Izgleda da mi Kosjerić ne gine.. opet.. to je nekih 25 km, srećom uglavnom niz brdo..

 

DSCN0825.jpg

Do Kosjerića opušteno bez nekog gasa, tu nađoh majstora koji ima tečni metal, sve zajedno intervencija je trajala pola sata, jedva mu ugurah 1.000 din, pa sam morao da popijem par rakija sa njim i sinom. Skroz ok čovek, za preporuku (ima radionicu u ulici preko puta benzinske pumpe).

DSCN0826.jpg

Pošto je materijal morao da odstoji, a mi smo se zabavili domaćom rakijom, odlučih da spavam u varošici

Za jedan dan je dosta..

 

Nastaviće se..

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

I onda mi kažu kako ne treba stavljati štitnike dekli, kako sam paranoičan i kako se to dešava u 0.2% slučajeva :popovanje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Misliš kao... ma nema pojma, gde baš meni da se desi..

U stvari nije da li, nego kada...

Ideja mi je da nabavim zaštitu do pola dekle (na obe mašine), samo da nađem nekog pismenog ko to može da napravi kako treba i iste zalepim.

Ako neko ima ideju, neka javi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Misliš kao... ma nema pojma, gde baš meni da se desi..

Više u smislu - ma to se NIKAD ne dešava, to je nemoguće da tako padnje motor...

Jeste, tako je :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

DurAl je možda lakši za obradu (i treba uhvatiti oblik dekle..), ali ja sam pre za neki inox ili sl. Ovih dana razmatram opcije, ionako nema nekih dužih tura po ovom vremenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Koliko vidim sa slika, tebi se poluga nabila u deklu i ona je probušila a ne oštar kamen.

S toga je dovoljno da uradiš ovako :

 

 

post-4059-0-73259100-1450083262.jpg

post-4059-0-24679100-1450083264.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ne. Analizom oštećenja i terena na licu mesta, skoro da sam siguran da je krivac kamen (našao ga), veliki blok čiji je samo vrh štčao iz šodera i trave.

Kako god ne menja stvar ni moju nameru da deklu (a možda i još po nešto okolo), dodatno zaštitim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja