Jump to content

Moto Zajednica

Srbija bez asfalta

Recommended Posts

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Svrljiške nemam (a voleo bih..), imam jednu kraću al jebitačnu turicu preko Mosora sa južne strane Trema na severnu. Jgličje - Bojanine vode - Kosmolac pa dole prema Beloj Palanci i nazad na Bojanine vode - Jagličje. Na momente dosta problematično (balvani, blato..), samo za lake motore, ne znam dal se uklapa..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Pokusavam da spojim veliku off road turu koja pocinje od Homolja, ide preko Beljanice, Kucaja, Rtnja, Svrljiskih planina, Suve planine, do Vlasine, pa nazad do Stare Planine i na kraju do Djerdapa, kraj je Golubac. Veci deo track-ova imam, jedan deo sa nasih voznji, drugi koji sam pokupio ljubaznoscu drugih (Alp, hvala), al nedostaju mi trackovi sa Suve planine i Svrljiskinh planina, da dovrsim posao, a onda i da se u junu to i provoza. Jel ima neko?

Svrljiske planine je doktorirao Radisa iz Svrljiga na forumu kao Avanturista .....nas nekoliko se vozilo sa njim i bas ima sto sta toga da se vozi tamo....imamo neki trek koji ce da postavimo ovih dana.

Ja sam postavio skoro trek sa Suve planine koja je na mene ostavila najjaci utisak od svih brda i planina koje sam izvozio ....

Inace skoro sam poceo da se zanimam za navigaciju pa ce u buducnosti bitI jos trekova koje sam izvozio....recimo Mali i Veliki Jaastrebac su interesantni za laganu voznji i tako polako se ovde na jugu stvara dobra enduro ekipa sto je do skoro bilo nezamislivo da nekog nateras da udje u sumu.

Ako vas zanima neka voznja javite se mi se ionako vozimo svakodnevno.

A ZA TEMU SVAKA CAST//

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Svrljiške nemam (a voleo bih..), imam jednu kraću al jebitačnu turicu preko Mosora sa južne strane Trema na severnu. Jgličje - Bojanine vode - Kosmolac pa dole prema Beloj Palanci i nazad na Bojanine vode - Jagličje. Na momente dosta problematično (balvani, blato..), samo za lake motore, ne znam dal se uklapa..

 

Hahah druze ti ko da mi citas misli ....upravo smo ovu turu planirali da izvozimo ali nas ovo lose vreme sprecilo.Jaglicje -Bojanine vode je izvodljivo pa Kosmovac pa iz Kosmovca do Crvene reke pa nazad preko Vete opet na Bojanine vode ...sve sam proso sem Jaglicja-Bojanine vode.

Sto se tice uspona iz Bojaninih voda ka Tremu zaboravi to....previse je balvana i staza je pesacka tako da je tezak hardcor....inace nije nesavladivo ...popela se dva moja drugara sa kinezima od 150 cccm olaksanim na 70 kg i motornom testerom za uklanjane balvana....al su ngrabusili skroz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 690 Enduro

Gde si postavio track za Suvu planinu?

Hvala na pozivu, ako prolazimo tuda, javicemo se.

 

Inace na podforumu Enduro ima tema posvecena samo track logovima, mapama i rutama, ali osim Nidže i mene (uvek vozimo zajedno), skoro niko tu i ne postavlja svoje track-ove. A svima bi koristilo...

 

 

Pokusavam da spojim veliku off road turu koja pocinje od Homolja, ide preko Beljanice, Kucaja, Rtnja, Svrljiskih planina, Suve planine, do Vlasine, pa nazad do Stare Planine i na kraju do Djerdapa, kraj je Golubac. Veci deo track-ova imam, jedan deo sa nasih voznji, drugi koji sam pokupio ljubaznoscu drugih (Alp, hvala), al nedostaju mi trackovi sa Suve planine i Svrljiskinh planina, da dovrsim posao, a onda i da se u junu to i provoza. Jel ima neko?

Svrljiske planine je doktorirao Radisa iz Svrljiga na forumu kao Avanturista .....nas nekoliko se vozilo sa njim i bas ima sto sta toga da se vozi tamo....imamo neki trek koji ce da postavimo ovih dana.

Ja sam postavio skoro trek sa Suve planine koja je na mene ostavila najjaci utisak od svih brda i planina koje sam izvozio ....

Inace skoro sam poceo da se zanimam za navigaciju pa ce u buducnosti bitI jos trekova koje sam izvozio....recimo Mali i Veliki Jaastrebac su interesantni za laganu voznji i tako polako se ovde na jugu stvara dobra enduro ekipa sto je do skoro bilo nezamislivo da nekog nateras da udje u sumu.

Ako vas zanima neka voznja javite se mi se ionako vozimo svakodnevno.

A ZA TEMU SVAKA CAST//

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Od Bojaninih Voda do Devojačkog Groba se teško može čak i lakim motorima, a posle do vrha bi se i moglo nekako..., mislim da to prevazilazi moje sposobnosti.

Tura do Kosmolca preko Vete i nazad je provereno ok, ako imaš drugarsku pomoć na drumu (stazi), oko uklanjanja stabala, testerisanja grana i sl.

Voleo bih da nas malo provedete po okolini u trekovima koji nisu previše zahtevni (mi smo uglavnom matori momci), kada se dogovorimo.

Imam jedan trek u planu koji ide od Sićeva izohipsom iznad sićevačkog anfiteatra do Gradišta i Dolca koji je isto za lake motore. Možda uspem pre zime..

Poz..

Svrljiške nemam (a voleo bih..), imam jednu kraću al jebitačnu turicu preko Mosora sa južne strane Trema na severnu. Jgličje - Bojanine vode - Kosmolac pa dole prema Beloj Palanci i nazad na Bojanine vode - Jagličje. Na momente dosta problematično (balvani, blato..), samo za lake motore, ne znam dal se uklapa..

 

Hahah druze ti ko da mi citas misli ....upravo smo ovu turu planirali da izvozimo ali nas ovo lose vreme sprecilo.Jaglicje -Bojanine vode je izvodljivo pa Kosmovac pa iz Kosmovca do Crvene reke pa nazad preko Vete opet na Bojanine vode ...sve sam proso sem Jaglicja-Bojanine vode.

Sto se tice uspona iz Bojaninih voda ka Tremu zaboravi to....previse je balvana i staza je pesacka tako da je tezak hardcor....inace nije nesavladivo ...popela se dva moja drugara sa kinezima od 150 cccm olaksanim na 70 kg i motornom testerom za uklanjane balvana....al su ngrabusili skroz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ostade mi tema nazavršena, pa da ne gubim nit..


Stara Planina tura: Babin Zub - Topli Do - Krvave Bare - grebenom do jezera i nazad na Topli Do i Babin Zub.


Ovaj trek (uz penjanje na Midžor), svakako treba uvrstiti u VRH enduro uživancija u Srbiji. Oko 100 km vožnje, stalno skoncentrisani, sa nekoliko mesta gde se problemi približavaju našim krajnjim vozačkim veštinama (jbga, kakve su takve su), u prelepom ambijentu. Neko ko ima smisao za kompoziciju i fotografiju na ovakvoj turi bi mogao napraviti materijal za Explorer kanal.

Od Babinog Zuba krenete putićem za ski stazu, presečete istu i prvo skretanje dole desno je vaše. U gornjem delu puta na nekoliko mesta (u zavisnoti koliko kiše je predhodno bilo), imate dublje kolotrage i kanale za oticanje vode pa tu treba biti skoncentrisan. Kako se put približava Toplom Dolu sve je bolji i opušteniji.
 

Stara-2014-28.jpg

Stara-2014-29.jpg

Stara-2014-30.jpg

Stara-2014-31.jpg

Stara-2014-32.jpg

Topli do je od nekoliko hiljada duša nekada, spao na 47 (četrdeset sedam). U tom procesu izumiranja Srpskih sela, ovo je jedan od radikalnijih, ili to samo mene pogađa zato što je ovo izuzetan teren. Ali od kako je vojska napustila ovo malo mesto sve je zamrlo. U maloj prodavnici u centru sela (mala zapuštena prostorija, police od tesanih dasaka sa artiklima poređanim kao da smo u 92. godini, založenom forunom u jednom i tri starca u drugom ćošku), atmosfera je malo živnula kad upadoše dva "mlađana" moto vozača u oklopima. Reč po reč, ispade da i ono malo ljudi koje sam poznavao iz ovog sela je umrlo u zadnjih par godina.

I oni čekaju svoj red, pa kad bude...

 

Stara-2014-33.jpg

Stara-2014-35.jpg

Stara-2014-36.jpg

Stara-2014-34.jpg


Stara-2014-37.jpg

Stara-2014-38.jpg

Stara-2014-39.jpg

Pozdravismo se, u nadi da ćemo iz zateći sledeći put kada navratimo.
Dalji put je odličan, barem u početku.

 

Stara-2014-40.jpg

Posle jedno 5 km, put se ustrmi a krivine postaju sve oštrije. Iza jedne takve krivine naletesmo na parkiranu ladu nivu sa MUP oznakama. Stanem polu-iznenađen i možda malo agresivnije zapitam:
- Momci šta vi radite ovde?
- Pa... svoj posao.... odgovara mladi momak u plavoj uniformi neodlučno me skenirajući, pitajući se ko sam.
- Meni izgleda kao da ste se uštekali da vam prođe smena, jel?
- Ma nije.... nego eto..
Još nekoliko minuta kurtoazne priče gde smo se oboje opustili i nastavismo dalje. Granična policija radni svoj posao ali verovatno jeste štek.

 

Stara-2014-41.jpg

Put dalje ide kroz gustu listopadnu šumu, kad iza jedne krivine iskoči parče granitne stene..

Stara-2014-42.jpg

Stara-2014-45.jpg

a onda mic po mic polado dođete do zone četinara..

 

Stara-2014-47.jpg

Stara-2014-48.jpg

Stara-2014-49.jpg

Stara-2014-50.jpg

i na kraju do prevoja "krvave bare", gde očekujte da nađete nešto krupne stoke na ispaši. Čobana nigde na viduku.

 

Stara_2014_(51).jpg

Odatle je odličan pogled na Vražiji vrh, Tri čuke i dalje prema Koprenu...

 

Stara_2014_(53).jpg

Krvave Bare - grebenom prema jezeru:



Zbog velikih prolećnih kiša i sumnje da su mostići prema Dojkincima preživeli, sam odustao od varijante nastavka na drugu stranu sedla (tako je otpala i tura do pećine), već rešismo da probamo grebenom prema jezeru dokle se može...
I dobili bingo vožnju!

Stara_2014_(52).jpg

Na jednom mestu je put dobrano izrovan sa krupnim blokovima, gde smo se namučili da izađemo na lakši teren..

Stara_2014_(54).jpg

Ostalo je bilo čisto uživanje..

Stara_2014_(55).jpg

Stara_2014_(56).jpg

Stara_2014_(57).jpg

Stara_2014_(58).jpg

Stara_2014_(59).jpg

Stara_2014_(60).jpg

Stara_2014_(61).jpg

Stara_2014_(62).jpg

Stara_2014_(64).jpg

Ne, ovo nije put, već lokacija odakle se meštani snabdevaju pokrivnim krovnim materijalom..

Stara_2014_(63).jpg

Vidikovac za sve pare..

Stara_2014_(65).jpg

Stara_2014_(66).jpg

Stara_2014_(67).jpg

i tako grebenom dok isti ne počne da obara prema Zavojskom jezeru..

Stara_2014_(69).jpg

Stara_2014_(70).jpg

Stara_2014_(68).jpg

Stara_2014_(71).jpg

Stara_2014_(72).jpg



Stara_2014_(73).jpg

na brani smo napravili malu piš pauzu, da saberemo utiske, povratimo energiju i vidimo gde dalje..

Stara_2014_(75).jpg

Stara_2014_(76).jpg

Stara_2014_(74).jpg

Slapište sa druge strane brane..

Stara_2014_(77).jpg

Stara_2014_(79).jpg

I put koji bi trebao da nas odvede do asfalta prema Toplom Dolu..

Stara_2014_(78).jpg

Stara_2014_(80).jpg

Kad tamo, bog te.. nema mosta!

Fali most!.kmz

Povratak nazad putem preko brane prema Pirotu i Temskoj bi potrajao, dan se polako gasi.. šta raditi..
Bliska inspekcija je potvrdila nekoliko mesta dubine točka sa krupnim zaobljenim kamenjem, ostalo izgleda ok... Jeb ga, gazi..

20141004-165153-mp4-snapshot-00-36-2014-

20141004-165153-mp4-snapshot-00-40-2014-

Preko reke još par stotina metara do asfalta prema Toplom Dolu, odatle opet uzbrdo makadamom u smiraj dana prema Babinom Zubu.
Odličan dan.

Stara_2014_(81).jpg

Stara_dan_2_(4).jpg

Sutradan smo posle kraće vožnje oko Babinog Zuba se spakovali i polako krenuli kući.

Nama je prijalo, preporučujem i vama.

Kada budem naučio, postaviću neki video na ovu i još neke spomenute teme.

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Interesantni tereni u neposrednoj okolini Beograda:

 

Duboki potok (dosta makadamskih, šumskih i zemljanih puteva u okolini):

 

DSC_8997.JPG

 

DSC_8999.JPG

 

Guberevačke šume (odličan makadamski put od Guberevca ka Parcanima, a po samoj šumi video sam da ima staza i puteva i za "hard" i za "soft" :)):

 

DSC_9004.JPG

 

DSC_9000.JPG

 

DSC_9001.JPG

 

Evo i jedan video... Off počinje negde od 3:30...

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Odlično!
Imaš neki trek log za podeliti?

Mislio sam da sačekam pa da ovaj trek pokažem kad mu dođe red, ali pošto smo načeli priču, evo ture od prošle nedelje do Kosmaja preko Straževice, Resnika, Rušnja i Parcana. U povratku uhvatio Kastaljan, Babe, Barajevo (Duboki Potok), i pored pruge nazad na Ripanjski put. Ja nisam imao toliko sreće u početnom delu, pa mi se potrefila kaljuga od Ripnja do Parcana, a vidim da je Oleg slično prošao u tom delu. Prijavljeni trekovi na: http://forum.bjbiker...te/page__st__40

Trek sam uključio kod manastira Rakovica, gde sam od‚ma skrenuo prema Straževici jer mi se činilo da bi u okviru kamenoloma mogao biti dobar poligon za nas mlade ;)

Kosmaj-3.jpg

Kosmaj.jpg

Pešačka staza po kojoj se može dosta komotno voziti je odmah pored odseka, pa bi bilo dobro tu biti skoncentrisan..

Kosmaj-1.jpg

Kosmaj-2.jpg

Staza se u podnožju završnog brda izdvaja desno i preko livade vas vodi do spomenika vojsci koja je poginula na svom radnom mestu od NATO avijacije.. U tu priču sam bio poprilično uključen u to vreme, pa me svaki ovakav spomen dotakne.

Kosmaj-4.jpg

Kosmaj-5.jpg

Kosmaj-6.jpg

Sa druge strane ima normalan put, ali naravno da je interesantnije vratiti se istom stazom nazad.

Kosmaj-7.jpg

Preko Resnika i Rušnja izađete na ibarsku magistralu, ali srećom vrlo brzo skrenete levo za Ripanj i odatle uhvatite splet makadama prema Parcanima.
Kada siđete sa asfalta makadam je odličan..

Kosmaj-8.jpg

A onda počinje po malo blata..

Kosmaj-9.jpg

Pa još malo više..

Kosmaj-10.jpg

Na nekim mestima se to pretvori u kaljugu uz duboke kolotrage..

Kosmaj-12.jpg

To potraje skoro do ulaza u Parcane. Tu ne vrede previše manevri izbegavanja kolotraga preko okolnih livada, na par mesta sam morao da se vratim na put i oslonim na obrtni momenat moje TeTke..

Kosmaj-13.jpg

Srećom pred Parcane se situacija drastično poboljša, verovatno se u tom delu negde uključuje Icatenej-ev trek..

Kosmaj-15.jpg

I do manastira Tresije (u podnožju Kosmaja, prelepo mesto), vozite po asfaltu ili dobrom makadamu.

Kosmaj-17.jpg

Morao sam da se plaknem na česmi, nije pristojno ulaziti u manastir kaljav..

Kosmaj-18.jpg

Kosmaj-19.jpg

Kosmaj-20.jpg

Kosmaj-21.jpg

Kosmaj-22.jpg

Kosmaj-23.jpg

Kosmaj-24.jpg

Kosmaj-25.jpg

Kosmaj-26.jpg

Kosmaj-28.jpg

Od manastira čas do vrha Kosmaja..

Kosmaj-29.jpg

malo se promuvam okolo i nazad prema manastiru Kasteljan..

Kosmaj-30.jpg

U silazu sa Kosmaja, ako malo skrenete sa asfalta, pojavljuje se splet lepih šumskih puteva, vredelo bi to bolje istražiti..

Kosmaj-31.jpg

U selu Namenikuće, sa istočne strane Kosmaja, nađete na..

Kosmaj-34.jpg

Kosmaj-32.jpg

Ušuškan u dnu uvale u gustoj šumi, idealno mesto za skrivanje od turskog zuluma..

Kosmaj-33.jpg

Kosmaj-35.jpg

Kosmaj-36.jpg

Nadam se da će lokalne vlasti naći razlog da lokalitet obnove. Možda zbog svetla ali mesto je nekako... mistično.

Kosmaj-37.jpg

Kosmaj-38.jpg

Odatle u povratku svratio do Kantri Kluba Babe, popio kaficu.

Kosmaj-39.jpg

Kosmaj-41.jpg

Kosmaj-42.jpg

i odmah zapalio nazad preko Guberevca prema Barajevu do jezera Duboki Potok

Kosmaj-45.jpg

Kosmaj-44.jpg

tu je već počeo da me hvata mrak, pa sam morao da preskočim planiranu posetu (sve van asfalta), do jezera Bela Reka i jezera na Trešnji. Ostaje za drugi put..

Kosmaj-46.jpg

Umesto levo prema centru Barajeva, hvatam put desno koji me pored par raskrsnica vodi dosta lošim makadamom pored same pruge.

Kosmaj-47.jpg

Na nekim mestima se zapitaš dali si na putu?
Tu sam prešao na rezervu, mrak je početo da pritiska pa nije više bilo smisla ni slikati, GPS (mislim.. android imitacija istog), je puko i tu je zabeležio zadnju lokaciju..
Varijante su bile da nastavim ili da se vratim u Barajevo pa ibarskom kući...?
Ibarskom.. ma ne... guraj dalje. I tako posle 2 km krljanja izađem na već poznati put prema Ripnju i opet preko Rušnja nazad.

Kosmaj-43.jpg

Kosmaj-48.jpg

Ovo bi trebala biti neka vrsta soft enduro vožnje, u stvari ispalo je dosta onoga što inače ne volim (asfalt i kaljuga), pa predlažem da ipak poradite na nekim lepšim deonicama...

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Koliko je to km okvirno?

 

Dobro si to savladao..pa mogli bi da ponovimo nas nekoliko tu džadu.. i da možda konačno endurašima iz unutrašnjosti ponudimo neku Bg vožnju :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

GPS je crkao na 91., a ukupno od Straževice do Straževice je oko 110 km, taman za 1 celodnevni dan.. Pod uslovom da se ne zadržavaš previše u kafanama i manastirima.

Sa malim korekcijama, (npr, izbaciti deo kaljuge iz ovog posta a ubaciti deo do Parcana iz Icatenej-ovog ili Olegovog pa dodati deo do Aranđelovca), mislim da bi ovo moglo da bude vrlo lepo i za "mekše" motore.

 

Koliko je to km okvirno?

 

Dobro si to savladao..pa mogli bi da ponovimo nas nekoliko tu džadu.. i da možda konačno endurašima iz unutrašnjosti ponudimo neku Bg vožnju :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

GOLIJA..

"Голија је планина у југозападној Србији, западно од Рашке, чији је највиши врх Јанков Камен (1.833 m). Налази се 40 km југозападно од Ивањице и 32 km северно од Новог Пазара."
Iliti u prevodu to vam je ono brdo u koje gledate (ako gledate), dok se sa Kopa spuštate prema Jošaničkoj Banji i Raškoj.

I to je sve što sam ja znao o toj planini. Malo proguglam, nađem na ovom forumu da su vožnje dole uobičajena stvar, ali niko ih ne organizjuje kad meni odgovara, je,b ga..
A onda nakanim saborce da ipak skočimo do tamo i odvozamo neki krug.

Kad ono ne da je za krug, nego je da vrtiš nedeljama krugove, a da se ne vratiš istim putem. Stvarno količina prašnjavih puteva je impresivna a ako Goliju kojim slučajem vežete sa Pešterom, onda može i neki objekat da se najmi, kako bi bilo jeftinije..
Stvarno takvi tereni su idealni za otvaranje neke "Enduro škole" ili slične institucije koja bi mogla da zaživi na ovim prostorima, ali da ne načinjem opet temu o kojoj smo već pričali, evo i malo sliko-pisa..

Beograd - Raška - Odvraćenica. Tako je odprilike tekao naš put, i gde su mladi tu je i priča a kad je priča vreme brzo prođe i u selo Odvraćenica stigosmo kasnije uveče, gazda kafane nas je sačekao (jedini gosti te večeri), i odmah na spavanje..
Ex man u dubokoj meditaciji..

Golija-dan-1.jpg

Ujutro je svanuo lep i sunčan dan.. :)

Golija-dan-1-1.jpg

Osmotrismo okolo, naš smeštaj nije baš reprezentativan spolja, ali je ok iznutra..

Golija-dan-1-3.jpg

I posle lepog domaćeg doručka odmah u sedlo. Tura za taj dan je bila na sever, od hotela do manastira Pridvorica i nazad drugim putem, cca 90 km oba treka.
Prema Jankovom Kamenu je lep i širok put, prvo par km asfalta pa onda makadam..

Golija-dan-1-4.jpg

Golija-dan-2-48.jpg

Pogled prema Kosovu i Metohiji (bio bi red i tamo nešto da organizjujemo)..

Golija-dan-1-6.jpg

Golija-dan-1-8.jpg

Golija-dan-1-9.jpg

Golija-dan-1-5.jpg

Golija-dan-1-7.jpg

Golija-dan-1-10.jpg

Jankov Kamen i repetitor u magli..

Golija-dan-1-13.jpg

Golija-dan-1-12.jpg

a odatle u pravu vožnju po prašnjavim srpskim drumovima..

Golija-dan-1-11.jpg

na nekim mestima malo džombavijim..

Golija-dan-1-15.jpg

Golija-dan-1-16.jpg

U prelepom jesenjem ruhu..

Golija-dan-1-17.jpg

Golija-dan-1-19.jpg

Golija-dan-1-18.jpg

Zamišljeni Karlo.. ček, jel su mu ovo gaće ili kapa??

Golija-dan-1-20.jpg
Crkvica u selu Gradac

Golija-dan-1-23.jpg

Odatle dolinom do Devića, gde izađete na prilično uništen asfalt i još 10-tak km do manastira Pridvorica..

Golija-dan-1-27.jpg

Golija-dan-1-21.jpg

Golija-dan-1-25.jpg

Golija-dan-1-26.jpg

Golija-dan-1-22.jpg

Golija-dan-1-28.jpg

Golija-dan-1-29.jpg

Golija-dan-1-30.jpg

Golija-dan-1-31.jpg

odatle do sela Radočelo, gde je i istoimeni hotel, kafica, sokić..
I nazad drugim prašnjavim putem.... ali nešto ne štima.. GPS ne radi... Karlo tvoj?.. "Jok, i moj je mrtav", Ex-man ? "kakav GPS? šta vi hoćete od mene?, još i to da učim pod stare dane..??"
Ostavismo Gargamela da baje i odprilike udarimo u brdo, posle par km, naiđosmo da sestru srpkinju koja nas vrati nazad na pravi put..
I konačno kad izađosmo na vrh brda, sve je proradilo.. Dosta čudno, kao da smo upali u neku tačku gde moderni GPS signali ne navraćaju..

Golija-dan-2-1.jpg

Golija-dan-2.jpg

Golija-dan-2-2.jpg

Negde kod Rudnog sretosmo na putu par mlađih enduraša iz Raške i produžismo zajedno do Odvraćenice, popismo pivo.. Skroz ok momci.

Golija-dan-2-5.jpg

Golija-dan-2-6.jpg

nastaviće se..

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Odvraćenica - Manastir Kovilje i obratno

Ex man i Karlo su odlučili da se danas igraju na livadi, meni se nešto nisu preskakali balvani (ostaviću za Miljakovačku šumu), već sam hteo još malo da se promuvam okolo.

Hladna su jutra na Goliji..

Golija-dan-2-10.jpg

Krenuo sam putem kao za Jankov Kamen..

Golija-dan-2-8.jpg

Golija-dan-2-12.jpg

Golija-dan-2-11.jpg

i na ivici šume se odvaja levo prema dolini lep prašnjavi put.

Golija-dan-2-13.jpg

Golija-dan-2-14.jpg

Golija-dan-2-17.jpg

Golija-dan-2-16.jpg

Golija-dan-2-15.jpg

Golija-dan-2-18.jpg

U dnu doline je zaseok Sušica, gde se uključujete na asfaltni put prema Sjenici.

Golija-dan-2-20.jpg

Par km po asfaltu a onda desno blago uz brdo..

Golija-dan-2-22.jpg

na par mesta mora preko šanca..

Golija-dan-2-24.jpg

ali mi je put baš legao..

Golija-dan-2-23.jpg

ima i malo vlažnijih deonica.

Golija-dan-2-25.jpg

Teram tako i uživam.. kad ono prestane makadam i počinje asfalt. Gledam razočarano okolo, vidim to je put prema Međurečju, ali malo ranije levo sam video makadam odvajanje za manastir Kovlje.. Asfalt ili makadam ? nema dileme..

Golija-dan-2-26.jpg

Golija-dan-2-27.jpg

Golija-dan-2-28.jpg

Golija-dan-2-30.jpg

Golija-dan-2-29.jpg

Golija-dan-2-31.jpg

Manastir je ženski :), stari deo sa isposnicom je urezan u stenu, pa je na njega nadograđen "noviji" deo. Mlada monahinja (ispod 30 god), izađe, ljubazno pozdravi, uvede u stari deo i objasni istorijat. Posle me stavi na drvenu klupu i na rustičan sto ispred donese slatka peciva i hladnu izvorsku vodu. Obradovao me je neposredni i otvoreni pristup, nekako različit od našiv velikih "komercijalnih" manastira u centralnoj Srbiji. Jednostavno, obradovala se što je neko došao, makar i slučajno.
Više o manastiru: http://sh.wikipedia....anastir_Kovilje
Pozdravim se i nastavim dalje putem niz reku.

Golija-dan-2-32.jpg

Nadao sam se da neću morati da se vraćam istim putem.. u početku je put dosta jak.

Golija-dan-2-34.jpg

Golija-dan-2-35.jpg

Golija-dan-2-36.jpg

Ali put vremenom postaje sve slabiji, pa sam morao da potražim savet..
Vidim na livadi malu zgurenu figuru kako se gega sa psom marke DODŽ (Domaća Obična Džukela), koji trči okolo.. Stanem i zapitam:

- Pomoz bog, može li ovuda za Dugu Poljanu?
Čiča oko 70 god, 160 cm, max 50 kg, na glavi nosi srpsku šajkaču, gore masan sako, dole čakšire i gumeni opanci, krivonog sa drvenim štapom, preplanulog suvonjavog lica sa jakim borama i oštrim črnim očima.. Malo zažmiri na jedno oko i pita:
- "Čiji si ti mali?" (pas laje na mene)
- Nisam ja iz kraja čiča, u prolazu, bio do manastira...
- "Pa gde sam u ovoj šumi?"
- Sam.. (pas i dalje laje..)
- "Ne m‚oš ovim putem tamo, nego v‚iš onaj potok dole (pokazuje kvrgavim prstom niz dolinu), tu preko i gore putem na Ćerimane... El si čuo za Čerimane??
- Naravno, odgovaram samouvereno (ko da je reko Raška ili Kruševac), a u stvari nemam pojma..
- "E tako, preko ove livade, pazi ima žice da ne pobegne stoka (pas laje), okrene se prema psu: Mrrš bre!!, pas podvijena repa ode u visoku travu...
- Fala čiča, prijatno,
- "Zbogom"..

Golija-dan-2-37.jpg

I stvarno preko livade (dobro je reko za žicu, ne bi je video), pa putićem u potok, preko potoka..

Golija-dan-2-39.jpg

Golija-dan-2-38.jpg

i na drugu stranu uzbrdo..

Golija-dan-2-44.jpg

Golija-dan-2-42.jpg

gde brzo izađoh na širi put.

Golija-dan-2-41.jpg

I naravno Ćerimani ;)

Golija-dan-2-43.jpg

Može li se levo preko ovog brda preseći do Odvraćenice? izgleda kao da može, ali sa gorivom sa slab, da li da probam... Ipak ne, ziheraški idem istim putem nazad.

Golija-dan-2-40.jpg

Do doline gde je asfalt i opet putem uzbrdo do glavnog puta prema Odvraćenici..

Golija-dan-2-45.jpg

Golija-dan-2-48.jpg

I skoro na zadnjoj uzbrdici pod punim gasom (iživajući u prštanju šodera iza mene), motor počne da se guši.. Šta je sad, dok sam se setio da ga prebacim na rezervu, već se ugasio... E jebi ga, sad je ispraznio, pa dok mu dođe iz rezerve (koju sam glupo čekao da uključim), pa dok ja "nakurblam"... a ostalo je svega par km,...
Zovi pomoć na putu, brže je a čekaju me na ručku..
Evo Exmen-a sa prikladnim vozilom, natovarismo dreša i odosmo na ručak..

Lep dan i ukupno 109 km odlične vožnje. Preporučujem !

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Valjevske planine: Debelo brdo - Markovište - Drina - kanjon Trešnjice - Gornje Košlje - Pašna ravan

 

Opet me drugari ispališe, za neke druge aktivnosti je hladnjikavo a najavljeno je vedro vreme... Ma ko ga j... idem da vozim.

 

Kao što sam radnije spomenuo, splet prašnjavih puteva u Valjevskim planinama je ogroman i ovo što sam do sada predstavio je mali deo. U nastavku ovog posta ću priložiti još nekoliko interesantnih trekova koje bih u tom kraju preporučio.

U ovom izletu se kreće sa Pašne Ravni (10 kuća, 2. kafane, 1. benz, stanica i 1. prodavnica..), i obrađuje teren sa obe strane puta Debelo Brdo - Bajina Bašta.

Sa Pašne Ravni se popnete gore do prevoja Debelo Brdo (ili se vratite nazad, zavisi odakle ste krenuli), i tu skrenete desno na put gde je markacija staze pa Povlen. Tu se vozi po dobrom makadamu neko vreme, i u podnožju Povlena imate izdvajanje sa glavnog puta, ko želi na vrh. Malo sam se nećkao, kalkulisao sa vremenom i na kraju ipak nastavio glavnim putem kako sam zacrtao.

Predeli su interesantni i to sam obilato slikao, posle jedno sat vremena vožnje primetim da mi foto aparat prijavljuje nešto na displeju. Stavim naočare (jebi ga, staračka dioptrija..), kad ono piše u slobodnom prevodu "budalo nisi stavio karticu!!!" :(

Od te tačke sam ostao na slikama sa telefona (što se i vidi)

 

pa_na_ravan.jpg

 

pa_na_ravan_1.jpg

 

Interesantna morfologija terena..

 

pa_na_ravan_2.jpg

 

Stenovite formacije kod sela Zarožje, tu dobijete i malo uskog asfalta..

 

 

pa_na_ravan_4.jpg

 

pa_na_ravan_5.jpg

 

Crkva u Zarožju

 

pa_na_ravan_6.jpg

 

pa_na_ravan_7.jpg

 

Iz Zarožja pratite liniju koja vas izvede na glavni put B. Bašta - Valjevo, i tu su markentinški pokušaji Srpskog Vampirskog Turizma (u potencijalnom daljem tekstu SVT), ako mogu rumuni sa Drakulom, što ne bi i mi?

 

pa_na_ravan_8.jpg

 

Par kilometra uzbrdo i skrenete levo na lep makadam prema Gvozdcu

 

pa_na_ravan_9.jpg

 

pa_na_ravan_10.jpg

 

pa_na_ravan_11.jpg

 

pa_na_ravan_12.jpg

 

pa_na_ravan_13.jpg

 

Umesto da nastavite izohipsom, spustite se skoro do Drine..

 

pa_na_ravan_14.jpg

 

Raskrsnica 5 puteva :)

 

pa_na_ravan_15.jpg

 

pa_na_ravan_16.jpg

 

pa_na_ravan_17.jpg

 

pa_na_ravan_18.jpg

 

pa_na_ravan_19.jpg

 

pa_na_ravan_20.jpg

 

Da bi na kraju izašli na drinsku magistralu, ali samo posle par stotina metara skrenete gore desno uz brdo.

Srpska sela su sve napuštenija na žalost..

 

pa_na_ravan_21.jpg

 

pa_na_ravan_22.jpg

 

i opet izbili na region kanjona Trešnjice gde je prirodni rezervat i hranilište beloglavih supova.

 

pa_na_ravan_23.jpg

 

Učinilo mi se da par velikih ptica leti iznad kanjona, i tako blenući u nebo zamalo da sletih s puta, nekako zaustavim i motor položim na stranu. Vreme je za odmor..

 

pa_na_ravan_24.jpg

 

Meni jabuka, gps-u malo dodatne energije..

 

pa_na_ravan_25.jpg

 

Naravno kad čekam da se pojave, njih nema nigde..

 

pa_na_ravan_26.jpg

 

pa_na_ravan_27.jpg

 

Posle malog odmora, napred preko sela Trutinac u kanjon Trešnjice (volim da se vraćam na to mesto)..

 

pa_na_ravan_28.jpg

 

kroz lepu šumu

 

pa_na_ravan_29.jpg

 

pa_na_ravan_30.jpg

 

koga ovo treba da uplaši?

 

pa_na_ravan_31.jpg

 

Donji most u kanjonu Trešnjica..

 

pa_na_ravan_32.jpg

 

pa_na_ravan_33.jpg

 

i razrovanim putem gore u selo Gornje Košlje.

 

pa_na_ravan_34.jpg

 

posle par km, skrenete levo prema gornjem mostu na trešnjici..

 

pa_na_ravan_35.jpg

 

pa_na_ravan_36.jpg

 

pa_na_ravan_37.jpg

 

i tu opet napravite pauzu (mirno i tiho mesto)..

 

pa_na_ravan_38.jpg

 

U tom delu Trešnjica nema vode, pojavljuje se tek dole..

 

pa_na_ravan_39.jpg

 

pa_na_ravan_40.jpg

 

Odatle putem prema Pašnoj Ravni, gde se trek završava.

 

pa_na_ravan_41.jpg

 

Ovaj trek je prilagođen skoro svakoj klasi enduro motora, u prevodu za uživanje..

 

nastaviće se..

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Debelo Brdo - Tornička Bobija (severozapadno sedlo), Rimski most (nije pravi ali liči, pa je verovatno zato tako i nazvan), Tornik - Gornje Košlje (gornji most Trešnjice) - Pašna Ravan

Još jedan od bisera Valjevskih planina u kombinaciji sa već viđenim a opet različito..

Rimski-most-27.jpg

Rimski-most-28.jpg

Rimski-most-29.jpg

 

Vozimo poznatim putem prema Torničkoj Bobiji, na sedlu zateknemo gomilu planinarki (i po nekog planinara..), ;) kako odmaraju na jesenjem suncu pred završni uspon (nije šala, planina je to..).
Kad su nas videle onako lepe i vitke (mlade i plave..), na moćnim mašinama u oklopima ko iz ratova zvezda, sve su htele da se slikaju sa nama i sednu na motor. ;)
Baš sam se pitao gde je taj efekat u organizovanim BJB skupovima? Mislim da bi organizatori morali da više povedu računa o tom važnom segmentu lečenja muškog samopouzdanja...
Elem, tu se Ex-man malo zabavio u slikanju i davanju saveta mladim (ispod 40), planinarkama o životnim mudrostima i prednostima starijih muškaraca (koje li su, ne znam..), pa smo izgubili neko vreme, ali neka ga.
Odatle neuglednom stazicom prema dolini na drugu stranu sedla, koja se malo kasnije pretvori u putić sa raznovrsnim terenskim iskušenjima, ali ništa značajno..

Rimski-most.jpg

Rimski-most-31.jpg

Na jednom mestu u zapuštenom vinogradu ispred nas iskoči nekoliko srna sa lanetom... Ukočih se, foto aparat nemam, tu mi je samo glupi telefon i dok se ja snađoh one u par elegantnih skokova zamakoše u žbunjak. Tu je bio i mali vidikovac pa smo napravili pauzu..

Rimski-most-30.jpg

Tradicionalna srpska kuća, na žalost ognjišta se gase..

Rimski-most-33.jpg

Rimski-most-32.jpg

Rimski-most-31.jpg

Dalje dolinom do rečice Ljuboviđa i kroz mali živopisni kanjončić..

Rimski-most-17.jpg

Prešli vodu par puta pa Ex-man ispituje opasnosti..

Rimski-most-3.jpg

Rimski-most-5.jpg

Rimski-most-1.jpg

Rimski-most-2.jpg

Po markaciji vidim da je ovo planiran kao MTB trek.. odlično!

Rimski-most-10.jpg

i kroz dolinu do današnjeg cilja

Rimski-most-32.jpg

Rimski most.. pa i nije baš Rimski.., al je lep.
http://sr.wikipedia....%B8%D1%92%D0%B5

Rimski-most-12.jpg

Pored mosta je i vodenica, izgleda kao da ponekada i radi..

Rimski-most-15.jpg

A i po neki vinograd, nemaju baš bog-zna-šta sunca ali izgledaju lepo..

Rimski-most-16.jpg

 

Posle par km, izađete na asvalt magistralnog puta Ljubovija - Osečina, ali srećom par km kasnije skrenete levo prema Torniku opet asfaltnim krivudavim putem bez saobraćaja nazad do Tornika.
Od Tornika putem prema već poznatoj kruški na raskršću..

Rimski-most-26.jpg

i uz par pauza još mali izlet do gonjeg mosta na Trešnjici..

Rimski-most-20.jpg

Rimski-most-33.jpg

Rimski-most-14.jpg

Rimski-most-21.jpg

Rimski-most-19.jpg

Na mostu Trešnjice sam shvatio da sam u tih par pauza koje smo napravili ostavio u travi ranac koji sam nosio na leđima, i brže-bolje se vratili gore na plato kako bi isti našli. Ali pošto smo napravili više pauza gde sam ranac skidao, morao sam da se šetam od tačke do tačke rekostruišući uz pomoć GPS-a naše kretanje. (možda je zato završni trak-log malo konfuzan).
Tako nešto dumam na livadi kad čujem poznati zvuk dva cilindra. Bog te, ide Afrika i još jedan motor..
Istina, putem odozgo se pojavljuju Busman i Libero sa lepšim polovinama, bili u kanjonu (donji most), Trešnjice i uživaju..
Popričamo po koju i dogovorimo se za viđenje kasnije. Od moje potrage za rancom nema ništa, već sam video kako se neki lokalac obradovao (što me je začudilo jer to u ovim krajevima nije uobičajeno), krenem nazad kad evo i Ex-mana, nosi dva ranca na leđima :aha:, kaže našo ga tamo gde sam ga i ostavio... Šta reći..

Rimski-most-18.jpg

Ostalo je još malo svetla taman za vožnji do Pašne Ravni i pakovanje motora. Tamo su nas sačekali Busman i Libero, izmenismo utiske, Libero probao male motore, samo još da ubedi i ženu da su mu isti neophodni.. :), i odosmo kućama..

Nastaviće se..

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Homoljske planine - Borski Stol, Deli Jovan, Veliki Krš...

Postoje mesta koja su vam iz nekih razloga posebno draga. Razlozi mogu biti ambijent, aktivnosti, društvo, događaji ili kombinacija istih. Po neki put ta mesta ne moraju biti veličanstvena niti naročito lepa, ali kao i sa devojkom, postoji neka hemija koja vas obuzme uvek kada je planirate ili joj se približite.
Borski Stol je za mene jedno od tih mesta. Verovatno najlepše u Homoljskim planinama, kako zbog ambijenta, tako i zbog aktivnosti (adrenalin i kuliranje je uvek dobra kombinacija), koje tamo praktikujem. Zašto sam tu redovan gost zadnjih 35 godina...

Borski Stol, mesto za hedonizam.kmz

Do samog doma je u zadnje vreme dosta nezgodno prići običnim vozilom, čak i terenci ove godine imaju problema. Ozbiljne kiše su izrovale zadnjih par km makadama ostavivši za sobom duboke kanale (ne kolotrage, kanale..), gde je oticala voda i ostavila dosta krupnih blokova preko kojih morate preći. I ranijih godina se to dešavalo ali se i popravljalo, ove godine su lokalni putari ili zakazali ili jednostavno iskulirali..
Zato je dobra varijanta ostaviti vozilo (ako dolazite običnim autom), na kraju asfalta pored kuće bivšeg domara Dobrija (ima odličan homoljski sir na prodaju, preporučujem..), i odatle doći do doma peške oko 30 min, ili enduro motorom koga ste možda doterali prikolicom..
Mi smo se odlučili za hevi varijantu tj, natovari na vozilo koje će sigurno proći sve probleme koje put nanese..

Ex-man ispred doma na Borskom Stolu, razmišlja o lepim trenucima koje je ovde proveo (dok je još bio mlad u ranim 60-setim..) :lol:

B-Stol-0-2.jpg

Ulazni kadar za priču i Ivici i Marici..

B-Stol-0.jpg

Jutarnji kadar Borskog Stola. Mogu li ovi drešovi gore? Verovatno mogu, pitanje je da li mogu vlasnici?

 

B._Stol_Karlo_(4).jpg


B-Stol-0-4.jpg

B-Stol-0-3.jpg

B-Stol-0-14.jpg

Od doma se vratite par stotina metara nazad putem odakle ste došli i prvo dobro skretanje desno na istok je vaše..

B-Stol-0-9.jpg

Prema suncu..

B-Stol-0-6.jpg

B-Stol-0-5.jpg

Stena Malog Stola..

B-Stol-0-7.jpg

.pogled prema dolini i Deli Jovanu, našem današnjem cilju.

B.Stol_1_(10).jpg

Borski Stol sa severa, biće po podne bolje svetlo.

B.Stol_1_(11).jpg

B.Stol_1_(12).jpg

Kada siđete u dolinu tu makadam postane odličan, vozite još malo, presečete asfalt i udarite u susedno brdo..

B.Stol_1_(13).jpg

B.Stol_1_(14).jpg

Planinarski dom, gde noćimo je iza desnog sedla.

B.Stol_1_(15).jpg

Put nema preteranih teškoća..

B-Stol-0-17.jpg

osim na par mesta gde je voda uradila svoje..

B-Stol-0-16.jpg

B-Stol-0-18.jpg

B-Stol-0-19.jpg

Ex-man meri širinu kanala: "ma šta bre.. samo jači gas i naglo kvačilo..." (foto Karlo)

B._Stol_Karlo_(8).jpg

i posle nekog vremena izađete na "asfalt" koji vodi prema repetitorima na Deli Jovan..

B-Stol-0-21.jpg

B-Stol-0-20.jpg

B-Stol-0-22.jpg

To je nekada bio dobar put, sreća pa nama ne smeta..

B.Stol_1.jpg

B-Stol-0-23.jpg

foto Karlo

B._Stol_Karlo_(9).jpg

B._Stol_Karlo_10.jpg

U silazku sa Deli Jovana smo uhvatili izohipsu sa njegove istočne strane kroz gustu šumu gde je nekada bio pristojan šumski put. Put još uvek postoji ali je pun vode, trulog materijala i svakojakog rastinja pa je putovanje potrajalo.
U jednom momentu sa 10 km/h naletih na koso postavljeno deblo sakriveno ispod gustog sloja paprati i trave. Motor odleti na jednu, ja na drugu stranu...
1 : 0, ok, vreme je za odmor..

B.Stol_1_(1).jpg

B.Stol_1_(2).jpg

B.Stol_1_(3).jpg

U nastavku smo imali još par gubljenja po gustim homoljskim šumama (ne bojte se, nije prikazano na treku), pa smo se tu zabavili neko vreme, ali sve ide u rok službe.

B.Stol_1_(5).jpg

B.Stol_1_(4).jpg

Sistem šumskih puteva uglavnom prati greben jug - sever, sa stalnim skretanjima odakle se izvlači drvna građa. Ako vidite putić skorašnjeg datuma (skori zemljani radovi mehanizacije), koji u početku izgleda ok, znajte da se isti završava 500 m. niže u potoku gde ste u blatu do kolena..
Spuštajući se sa glavnog grebena prema Crnajki, na jednom mestu sam zastao zbog nečega. Tu je bio mali kolotrag od traktorske gume (dobar znak, znači da se koristi..), iz neznanih razloga spustih desnu nogu na obod kolotraga pokriven gustom travom. Greška !!, trava je duboka a oslonca za nogu nema, tu je padina pod 60 st....
Nađoh se okrenut naglavačke, ušuškan u gustu paprat, na ivici puta motor na "klackalici" lego na desno i pritiska čizmu.. Potrajalo je neko vreme dok sam uspeo da isčupam nogu ispod motora, oklizao u kanal i tek onda uspeo da stanem na noge i nekako se popeo na put. Tad su se pojavili Karlo i Ex-man i pomogli oko dizanja motora.
2 : 0
Što se mene tiče bonus za taj dan je ispunjen :)

B.Stol_1_(7).jpg

Mesto pada, mogao bih i gnezdo ovde da namestim..

B.Stol_1_(8).jpg

Ček da popravim frizuru, upala mi paprat u uši... (foto Karlo)

B._Stol_Karlo_13.jpg

Posle još malo blatarenja, sišli u selo Crnajka, gde smo omorili malo, popili kaficu, sok (kako već stariji ljudi vole)..

B._Stol_Karlo_14.jpg

Čim siđete u dolinu, putevi se unormale i dobijete na brzini..

B.Stol_1_(9).jpg

B.Stol_1_(10).jpg

I opet istim putem od sela Luka prema sedlu gde je dom na B. Stolu..., sada je bolje svetlo.

B.Stol_1_(19).jpg

B.Stol_1_(18).jpg

Strašni konjanik bez mane i straha... (foto Karlo)

B._Stol_Karlo_17.jpg

Deli Jovan je sada iza nas..

B.Stol_1_(15).jpg

Borski Stol ispred nas

B.Stol_1_(17).jpg

U domu nas je dočekala pita krompiruša i još kakve đakonije na koje smo zdušno navalili, nije red da se baci.. (foto Karlo)

B._Stol_Karlo_21.jpg

B._Stol_Karlo_22.jpg

Kujna i naš domar Boki koji se baš potrudio oko nas...

B._Stol_Karlo_23.jpg

Te večeri se pojavio i Vlada (na forumu poznat kao "Vozač"), sa svojom putnom mašinom i (na žalost), putnim gumama koje na ovom terenu skoro da nisu imale nikakvu šansu, ali je barem upoznao kraj i podelio sa nama impresije..

Nastaviće se...

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Homoljske planine: Borski Stol, Rudna glava, kružna tura pored Velikog Krš-a

Evo lepe prašinarske ture unutar 70 km, ali vam se na trenutke čini duža jer u najvećem njenom delu treba voziti skoncentrisano. Ipak, osim prvih nekoliko kilometara, ovaj trek ne spada u teške i većina enduro motora sa pristojnim gumama ovde fino prolazi.
Prati neizraziti greben od visoravni Borskog Stola prema severu, njime vozite do Rudne Glave i obratno prvim sledećim grebenom u istom rangu težina.
Imali smo sreće sa vremenom pa skoro (osim par kratkih deonica), da nismo imali vlažnog terena. Druga karakteristika je da smo vozili u dva godišnja doba (barem po vegetaciji oko nas), jer u dolini je i dalje od velikih letnjih kiša sve bilo zeleno a par stotima metara višlje jesen obilato širi svoje boje.
Više mi se svideo jesenji dekor, ja inače ne volim leto previše, to me uvek asocira na vrućinu i trudim se da bežim u planine gde nekako lakše dišem i bolje se osećam.

Rekoh da je predhodne večeri stigao i Vlada (na forumu "Vozač"), sa svojom putnom mašinom. Na žalost te gume nisu odgovarale terenu (malo je probao..), ali je ipak napravio sebi interesantnu turu po okolini.

B.Stol_1_(21).jpg

Pošto smo isti dan planirali povratak kućama, na turu smo krenuli ranije..

B.Stol_1_(20).jpg

Jesen u naletu.. ;)

B.Stol_1_(22).jpg

Kreneš po laganom makadamu..

B.Stol_1_(23).jpg

"Dokle više to slikanje, smori me živog"...

B.Stol_1_(25).jpg

Onda se situacija malo zaoštri (da ne kažem zablatnjavi tj, na nekim mestima "zapeskari"),

B.Stol_1_(28).jpg

B.Stol_1_(29).jpg

B.Stol_1_(27).jpg

B.Stol_1_(31).jpg

ali na kraju te kratke deonice, izađosmo na lep vidikovac prema Velikom Krš-u.

B.Stol_1_(33).jpg

B.Stol_1_(34).jpg

Tradicionalna seoska kuća, opet na žalost pusta..

B.Stol_2.jpg

Pravo ili levo?

B.Stol_2_(1).jpg

Sa grebena prema Rudnoj Glavi, se spustite u korito začuđujuće čiste rečice..

B.Stol_2_(2).jpg

B.Stol_2_(3).jpg

Pošto skoro izađete na asfalt, iskoristite priliku da u selu Miloševa Kula sipate gorivo (pumpa radi i nedeljom !), i popijete pićence u lokalnoj kafani..
Ex-man: "Daj još jedno, kad već ne vozim"..

B.Stol_2_(4).jpg

I opet nazad u prašinu. Kako ne bi zalutali po okolnim vinogradima koristili smo i narodnu "Kartu pitaj, seljaka čitaj.."

B.Stol_2_(5).jpg

Karlo: "Ček da se setim šta sam ono teo... U stvari, možda nisam teo ništa..... Ma daj onu ljutu da probamo..."

B.Stol_2_(10).jpg

Greben Velikog Krša (opet).

B.Stol_2_(9).jpg

Ćumurana, ovo se ne viđa često..

B.Stol_2_(7).jpg

Da bi u vreme ručka (taman), opet bili na početnoj tački..

B.Stol_2_(11).jpg

B.Stol_2_(12).jpg

I opet... kad se mora, nije teško :)

B._Stol_Karlo_(41).jpg

Nije red da nam ljubimci putuju kaljavi..

B.Stol_2_(13).jpg

U Boru sam iskoristio priliku da Karla upoznamo (Ex-man je već video), sa lokalnim gradskim atrakcijama..


B._Stol_Karlo_(46).jpg

u vidu ogromnog kratera površinskog kopa (koji se sada zatrpava jalovinom), na par stotina metara od centra grada Bora..

B._Stol_Karlo_(43).jpg

"Vidiš Karlo, ovo je rupa. I to ne bilo kakva, nego prava rupetina, pa ako uz to izađeš onda stvarno možeš reći da si se izčupao iz bule.."

B._Stol_Karlo_(44).jpg

Što je stvaro čudo, čovečijim ruku stvoreno.. Kada bi gradske vlasti imale sluha da da ovde organizuju neku "lomo-ruko-nogo-vratnu" žurku.. mislim da bi brzo postala svetski poznata, a i bilo bi posla za proizvođače rezervnih delova..


B._Stol_Karlo_(45).jpg

I tako,, odosmo kući.

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Masiv Divčibara: selo Brežđe - greben Divčibara - Gojna Gora - greben Divčibara - Brežđe / 65 km čiste egzotike

Novembar 2014 je bio sasvim pristojan za enduro uslove u brdima. Jutarnji minusi se na tehničkom terenu praktično i ne osete i samo na pravcima treba držati umerenu brzinu kretanja zbog loše zaštite vetra koju imam. Ako je vreme sunčano (što je ovog novembra bilo često), ovi tereni su mi više prijali od nekih letnjih. Mašine se u prohladnim uslovima ne žale, nema pregrevanja u "čupavim" detaljima i sve ide glatko..
Nekoliko dana pre, sam pustio najavu za ovu turu ali nije bilo nekog odziva (čak su me i stalni saborci izkulirali), ali sam našo svež trag u blatu ispred sebe i ispalo da je taj teren dosta popularan tj, da je tog dana pre mene tu prošlo barem dvojica enduraša (Night Riderr i Pasha).
Karakteristika ture je da dvaput sečete greben Divčibara (sa severa na jug i obratno), i na tim uzlazno-silaznim detaljima ćete naći najveće probleme koji su lako rešivi ako pažljivije birate putanju. Na uzlaznom delu (od severa prema grebenu Divčibara), ima i dosta raskvašenog terena pa u kombinaciji sa strminom i po nekim balvanom, može biti zahtevno.
Na silaznom delu (sa grebena Divčibara prema Brežđu), je teren dosta tvrd pa i na strmijim deonicama nije problem ako ne žurite previše. Ostalo je čist hedonizam.

Bre-e-greben-Div-ibara-Bogdanica-Gojna.j

Brežđe, centar sela.

Bre-e-fon.jpg

Bre-e-fon-1.jpg

Iz centra vozite na sever po lepom makadamu..

Bre-e-fon-3.jpg

Bre-e-fon-4.jpg

koji posle nekog vremena počne da dobija na ozbiljnosti (na moju radost),

Bre-e-fon-5.jpg

Na jednom raskršću sam mahinalno produžio jačim putem sa pogrešne strane potoka, ali me je GPS brzo upozorio..

Bre-e-fon-7.jpg

nazad u potok i na pravu stranu brda.

Bre-e-fon-6.jpg

a onda se teren "ustrmi".. (opteretiš zadnju, šoder pršti pozadi, tebi lepo..)

Bre-e-fon-8.jpg

i tako dobiješ na visini, gde počinju i neke druge muke kao npr blato i granje..

Bre-e-fon-10.jpg

Bre-e-fon-9.jpg

Na nekim mestima se malo zbunim ali se brzo vratim na bolju putanju.

Bre-e-fon-12.jpg

Bre-e-fon-14.jpg

Puteljak se jasno vidi, samo je malo džombav i ima pešadijskih prepreka..

Bre-e-fon-16.jpg

Na izlasku iz težina prođete pored simpatične kućice (šumarsko-lovačko-švalerska?).

Bre-e-fon-17.jpg

I odatle vozite izohipslom skoro bez nekih težina..

Bre-e-fon-18.jpg

Bre-e-fon-11.jpg

Do izlaska na Divčibarski greben, ili bolje da kažem plato, jer je gore dosta ravno.

Bre-e-fon-14.jpg

Bre-e-fon-20.jpg

Tu se namirišeš prostora i naslušaš tišine i polako na jug putem kakvim se TeTka najviše raduje..

Bre-e-5.jpg

Bre-e-1.jpg

Ex.. kad bi svi putevi bili ovakvi, poželiš da se isti prostire u nedogled.. Otvoreni prostor, blagi vetar, dobra vidljivost.. ma idi.

Bre-e.jpg

Bre-e-6.jpg

Bre-e-7.jpg

U selu Gojna Gora uhvatiš i malo asfalta, kupiš sokić u lokalnoj prodavnici, popričaš sa mladom prodavačicom.. ;)

Bre-e-9.jpg

Posle nekoliko km skrenem levo u brdo i praktično isti teren (ali ne i putanja), koji me vodi ponovo prema grebenu Divčibara..

Bre-e-11.jpg

Taj deo gde ponovo sečem greben Divčibara je vrlo blizu Ravnoj Gori i postoji nekolilko puteva / putića koji vode u različitim pravcima, pa obratite pažnju..

Bre-e-12.jpg

Preko potoka (opet),

Bre-e-15.jpg

Na put koji sam već prošao, prema Brežđu..

Bre-e-fon-2.jpg

Taman za jedan lep novembarski dan.

Nastaviće se..

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja