Jump to content

Moto Zajednica

Srbija bez asfalta

Recommended Posts

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

U ranijim postovima sam pomenuo da sam nakupio nešto prašinarskih trekova po Srbiji, pa bih neke od njih dao u javnost. Problem je što nisu vezani u logičku celinu već više na "preskok", kako sam skakutao od jedne do druge lokacije. Neke trekove sam skinuo sa neta (uglavnom biciklističke), neke crtao na google-u, a neke smo samo vozili bez skoro ikakvih podataka gde ćemo završiti vožnju.

Pošto takvih postova ima na ovom foumu dosta, bilo bi lepo da sve to štivo u nekom narednom periodu skupimo i napravimo nešto što bi se moglo zvati "Enduro vodič za Srbiju", ili slično.

Veliki je broj takvih tura po Srbiji, od jednostavnih i tehničkih ne-zahtevnih pa do hard-rock putića, potoka, planinskih grebena i slično. Bez obzira na veliki broj ljudi koji ima neku vrstu eduro motora (skoro 50% članova ovog foruma), relativno mali broj stvarno silazi sa asfalta ili uređenih i utabanih puteva. Razlozi su razni, od "nema se kad", "nema se para", "nemam sa kim" pa do "ne znam gde" i "ne znam kako do tamo".

Ako na jednom mestu skupimo dovoljno informacija, možda se pojave neki od ovih odgovora, malo li je? :)

Za početak jedna vožnja od pre par dana za koju verujem da je dosta vas iz Bg-a ili Smedereva već vozilo. To je sad popularna vožnja u sklopu "Dunavske biciklističke ture po Srbiji", pa na njoj očekujte (posebno vikendom), i dosta biciklista.

Polazi se od severne strane pačevačkog mosta a završava kod Stare Palanke, gde možete u Deliblatsku Peščaru ili skelom prema Ram-u, pa dalje u Braničevski okrug (o tome više u nastavku), ali pošto je do Palanke preko 100 km, dovoljno za sada.

 

Najbolji opis ove u osnovi bicikilističke ture, se može naći na: http://www.ciklonaut...dunav/dunav.htm , gde je Jone svojim kitnjastim stilom opisao na šta treba obratiti pažnju, što sa motorom nije lako jer se često zanesete pa propustite tajnovita mesta i slatke detalje.

Radi se o vožnji koju može proći skoro svaki motor, tako da o težini ili tehničkim detaljima ne morate brinuti.

Početak na nasipu iza pančevca (gde je inače odlično za trening),

 

Fotografija1660.jpg

 

pa dalje nasipom prema Pančevu.

 

Fotografija1661.jpg

 

Fotografija1662.jpg

 

Most na Tamišu je trenutno u radu, vozila ne mogu proći ali to za dva točka nije problem.

 

Fotografija1664.jpg

 

Odmah posle mosta, desno na kej sa dobrim kafanicama. Tu gledajte da prođete što tiše jer nije predviđen za motorna vozila..

 

Fotografija1665.jpg

 

Od Pančeva se ide (na žalost), asfaltom prema Starčevu i Omoljici i taj deo je dosadan, ali se posle skrene prema Ivanovu i tu ponovo izbijete na nasip. Postoji i mogućnost da pre manastira Vojlovica skrenete desno putićem prema Dunavu i izbegnete dosadan asfaltni put do Ivanova, ali isti ne spaja ceo deo pored nasipa do Ivanova, pa da bi izbegli probleme možda je bolje ovako.

 

Fotografija1666.jpg

 

Uz nasip na nekoliko mesta imate skrivene dragulje, male kafanice kao samostalne mikro-kosmose čiji vlasnici (i korisnici), uživaju u ambijentu koji se mora osetiti.

 

Fotografija1667.jpg

 

Na više mesta imate rampe koje služe za sprečavanje vozila pristup nasipu, ali za 2 točka je lako obići.

 

Fotografija1668.jpg

 

Smederevski mostovi (pešački i putni), na cca 60-tom kilometru. Desno se nadzire termo elektrana Kostolac.

 

Fotografija1670.jpg

 

Fotografija1671.jpg

 

Fotografija1672.jpg

 

Još malo vožnje i nailazimo na deo koji nije tako miran, teški kamioni praše oko šljunkare pa je bolje da sa nasipa siđete levo na paralerni put livadom kako bi izbegli prašinu.

 

Fotografija1673.jpg

 

U mestu Dubovac se odvajamo od nasipa i asfaltom do mosta na kanalu DTD i odma posle njega ponovo na nasip desno do pristupno-odstupne tačke za skelu preko Dunava.

(Za one sa lakim motorima, može i terenom pored Dunava ali je znatno teži, ima i nekoliko bodljikavih ograda za provući i odudara od ove opuštene ture, preporučujem da držite izohipsu na cca 100 m od Dunava sve skoro do kanala DTD, tu će naći i interesantnu koloniju koja je poslužila kao scenografija za neke domaće i strane filmove..)

Nešto miroljubive stoke na nasipu ali ipak obići ih pažljivo..

 

Fotografija1674.jpg

 

Fotografija1676.jpg

 

Gde se tura završava. Možete ručati u nekoj od kafanica (preporučujem oslića prženog), ili skoknuti do Bele Crkve koja je još 10- tak km, odatle na kupanje.

 

Od pančevca dovde nešto preko 100 km lagane vožnje, sve zajedno za mene od mesta polaska i nazad oko 260 km.

 

Baza sređenih trekova je na:

logo_03.jpg
WWW.ENDURO-BALKAN.COM

Enduro Balkan - šuma, kamen, blato - na dva točka. Mesto za početak Vaše avanture.

 

 

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

To je Sebin rad, mogu da slikam ali ces ga pre naci na forumu, do sada se dobro pokazao mada je levi mozda trebao vise da pridje sedistu (desno je auspuh, a levo je rupa).

 

Možeš li da postaviš fotke tih nosača za prtljag pozadi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Ispod levog uradi kutiju za alat ili tubu za rezervne gume i ostale offroud potrepstine.

 

To je Sebin rad, mogu da slikam ali ces ga pre naci na forumu, do sada se dobro pokazao mada je levi mozda trebao vise da pridje sedistu (desno je auspuh, a levo je rupa).

 

Možeš li da postaviš fotke tih nosača za prtljag pozadi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Uradjeno ispod zadnje plastike, za tu rupu trazim prikladan pomocni rezervoar goriva...

 

Ispod levog uradi kutiju za alat ili tubu za rezervne gume i ostale offroud potrepstine.

 

To je Sebin rad, mogu da slikam ali ces ga pre naci na forumu, do sada se dobro pokazao mada je levi mozda trebao vise da pridje sedistu (desno je auspuh, a levo je rupa).

 

Možeš li da postaviš fotke tih nosača za prtljag pozadi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Stara Palanka (polazište skele prema Ram-u), - Deliblatska Peščara (do Devojačkog Bunar-a),

 

Od lakših tura, ova bi bila nezaobilazna iz više razloga. Vozite dosta dugo (može da se napravi trek preko 100 km), preko lepog terena sa različitim podlogama od tvrdog, preko zemljanog, do dubokog peska i mestimično blata a kada se zaželite teletabisa, pređete preko Zagaljičkih Brda. Na nekim deonicama morate biti skoncentrisani zbog dubljeg peska ili kolotraga, a ako odlučite da vozite protiv-požarnim "linijama" (čistim izrovanim delovima bez vegetacije koje bi trebalo da spreče potencijalni prolaz požara na drugu parcelu), prelazite na umeće vožnje 10/90, tj odnos rasporeda težine napred/nazad, što zna da bude zamorno.

Naravno različite polazne varijante su na raspolaganju od Devojačkog Bunara (lepo mesto), preko Mramorka ili Deliblata.

Predlog br. 1.

https://docs.google....tSjQ/edit?pli=1

ili neki drugi sa linka "staze i bogaze":

 

http://www.stazeibog...na/deliblatska/

post-30465-0-71562800-1409055347_thumb.jpg

post-30465-0-87685000-1409055349_thumb.jpg

post-30465-0-40565900-1409055351_thumb.jpg

post-30465-0-07986500-1409055377_thumb.jpg

post-30465-0-09817700-1409055379_thumb.jpg

post-30465-0-21714400-1409055411_thumb.jpg

post-30465-0-98015000-1409055412_thumb.jpg

 

Baza sređenih trekova na:

logo_03.jpg
WWW.ENDURO-BALKAN.COM

Enduro Balkan - šuma, kamen, blato - na dva točka. Mesto za početak Vaše avanture.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ram - Golubac (pa dalje gde ti duša ište)

Ovo je pored ture nasipom od Pančevca do Dubovca, verovatno najlakša tura gde može proći bilo koji motor, što se ne može reći za nastavak ako se odlučite za Homoljske planine.

Polazak je iz Ram-a, dokle možete stići mirnom vožnjom preko Dunava iz Palanke (450 din za čoveka i motor)

 

IMGP0006.jpg

 

IMGP0002.jpg

 

Tvrđava Ram-a

 

IMGP0010.jpg

 

Ram je malo mesto. Kada siđete se skele imate dve varijante. Prva je da nastavite asfaltom uzbrdo, izađete na glavni put prema Velikoj Gradiški i dalje prema Golupcu. Druga varijanta je da izaberete alternativne puteve, jedan ide uz vodu, levo od pristaništa i vrlo brzo postaje makadam, drugi je da posle 500 m, asfalta skrenete opet levo uz stmo brdo prema fudbalskom igralištu i dalje prema vrhu brda gde je smešteno nekoliko baznih stanica mobilne telefonije. Ja sam se odlučio za tu varijantu jer iz iskustva znam da do baznih stanica vodi neki put za 4wd vozila a odatle bi trebao da bude dobar vidik..

 

IMGP0011.jpg

 

i stvarno do baznih stanica je lep put..

 

IMGP0013.jpg

 

ali dalje nije moglo (barem ja)

 

IMGP0014.jpg

 

IMGP0015.jpg

 

tako da sam se drugim zemljanim putem spustio prema Ramu

 

IMGP0016.jpg

 

do prvih kuća, zastao da pitam domaćina (stariji, mojih godina, okrugao, masan, nisko čelo i prazan pogled..)

- Bar dan, el ovo put za Ram?

- Aaa?

- El ovo put za Ram (polako podižem glas)

- Kaki put?

-Ovaj put (još malo podižem glas), jel za Ram?

-oVO je Ram..

Zahvaljujem i dajem gas..

 

Uskoro se vraćam na asfalt i nevoljno idem dalje, ali posle 5-6 km, skrećem prema Dunav-u i izlazim na nasip, bez obzira što je delimično asfaltiran, mnogo je lepši ambijent..

 

IMGP0019.jpg

 

I tako malo asfalta, malo zemljanog nasipa skoro do početka Srebrnog Jezera..

 

IMGP0020.jpg

 

i malo dalje do kraja istog..

 

IMGP0022.jpg

 

Pa dalje do Golubca. Sve zajedno cca 40 km, pravi turizam. Kod Golupca je Dunav naj širi..

 

Fotografija1694.jpg

 

I ako odatle idete u Homolje, bolje iz Golupca krenite ranije.

 

Baza sređenih trekova na:

logo_03.jpg
WWW.ENDURO-BALKAN.COM

Enduro Balkan - šuma, kamen, blato - na dva točka. Mesto za početak Vaše avanture.

Nastaviće se...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Golubac - Man. Tumane - Radenka - Dobra

 

Ko se iz Golubca ili druge okolne lokacije zaputi u dubine Homolja ili Đerdapskog nacionalnog parka, trebao bi biti spreman na sve.

Jedan od naj-lepših i naj ne-naseljenijih delova Srbije u svojim vrletima čuva za svakog po nešto, a za nekog i sve što u enduro svetu može da se zamisli. Zato se ne opuštajte, krenite rano, vozite u paru (barem 2, poželjno i više vozača), i nosite sve što vam od opreme ili alata može zatrebati i .. uživajte.

Za sada jedan od trekova koji zalazi u srce Homolja i vraća u mir velike reke.

Od Golubca krenete prema manastiru Tumane asfaltnim putem jedno 10 km (podigao ga Miloš Obilić koji je imao svoj dvorac u blizini u selu Dvorište, kao pokajanje što je u lovu slučajno ranio isposnika Zosima Sinajeta, od čega je isti i umro. Isti još nije ni završio a stigao poziv za boj na Kosovo..).

Pored manastira je i ekonomija, monahinja je vrlo prijatna i strpljiva, odključa crkvu i objasni ikonografiju.

 

Homolje.jpg

 

Homolje_1.jpg

 

Homolje_3.jpg

 

Homolje_2.jpg

 

Homolje_4.jpg

 

Tu počinje makadam, prvo lep i širok..

 

Homolje_5.jpg

 

Homolje_6.jpg

 

Homolje_7.jpg

 

Homolje_10.jpg

 

Homolje_9.jpg

 

a kako se dobija na visini, tako je i put lošiji (na opštu radost moje TeTke)

 

Homolje_12.jpg

 

Homolje_11.jpg

 

Da bi na momente postao prilično loš (sreća da je nizbrdo...)

 

Homolje_13.jpg

 

Homolje_14.jpg

 

Homolje_16.jpg

 

Da bi posle 10- tak km, shvatio da sam negde u dubokoj šumi napravio orijentacijsku grešku i umesto ka selu Dobra (sever), oišao prema selu Duboka (na jugo-istok). I to se dešava početnicima..

Opet istim džombama uz-brdo do tačke gde sam osim orijentacijskih dobio još i problem prohodnosti (jbg,a nisam poneo motorku..)

 

Homolje_15.jpg

 

zaobiđoh ovo..

 

Homolje_17.jpg

 

preskočih (nekako), ovo...

 

Fotografija1696.jpg

 

a onda naiđoh, kao što sam i slutio na deo gde bih TeTku morao da nosim na ramenu, a to je previše..

 

Fotografija1697.jpg

 

Fotografija1698.jpg

 

Fotografija1695.jpg

 

pa se drugim puteljkom nekako iskobeljah (uz orijentacijsku pomoć seljaka koji krade drva iz šume posle oluje od preključe, inače čista sreća jer nisam video nikoga satima), i siđoh prema Dunavu, tj Dobri.

Cela tura od Dunava do Dunava je oko 75 km, ali teren je dosta zahtevan pa sam i ja srazmerno tome odmarao u lokalnoj kafani :)

Osnovna zamisao je bila da prođem do Rajkove pećine kod Majdanpeka šumskim puteljcima ali ista će morati da sačeka da se šumski putevi kolko-tolko očiste.

Golubačka tvrđava..

 

Homolje_18.jpg

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

nastaviće se.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Od enduro trekova u zoni Đerdapskog nacionalnog parka moram da spomenem i deo istočno od Milanovca, tj, Miročki plato i područje Velikog i Malog Štrbca. Odlični makadamski putevi i fenomenalni vidici posebno sa Velikog štrbca

 

Milanovac_petrovo_selo_tekija.jpg

Krenete od Milanovca i lepim asfaltnim putem do sela Miroč.
Miroc_21_22_09_2013_3.jpg


Odatle lepim i širokim makadamom u srce miročkog platoa. Najveći deo tog terena spada u sklop Đerdapskog nacionalnog parka, pa obratite pažnju na branje biljaka, vatru, đubre i sl.. Naravno satima okolo nećete videti nikoga, osim možda neku šumsku životinju, ali to nas ne sprečava da vodimo računa o okolini.

Miroc_21_22_09_2013_4.jpg

 

Miroc_21_22_09_2013_2.jpg

 

Miroc_21_22_09_2013_25.jpg


Miroc_21_22_09_2013_7.jpg

Negde posle Petrovog Sela skrenete levo lošijim puteljkom prema Malom i Velikom Štrbcu (nije prikazano na treku),

Miroc_21_22_09_2013_30.jpg

tu je uža zona nacionalnog parka o kojoj vode računa Šume Srbije, Sa istočne (blaže), strane Šume Srbije imaju svoju kuću sa rendžerima pa je lepo popričati i popiti po koju.
Odatle još malo do vidikovaca prema Dunavu. To su verovatno najpopularniji snimci (i razglednice), iz tog kraja, pogled ka Kazanu je spektakularan. Do samog vidikovca se izdvaja staza gde teži motori imaju problema
ali se napor isplati

Miroc_21_22_09_2013_31.jpg

 

Miroc_21_22_09_2013_33.jpg

 

Miroc_21_22_09_2013_34.jpg

 

Miroc_21_22_09_2013_38.jpg

Miroc_21_22_09_2013_46.jpg

Miroc_21_22_09_2013_47.jpg

odatle se vratite na glavni put Petrovo Selo - Tekija i dobrim ali strmim makadamom u Tekiju na odličnu ribu. U Tekiji možete i prespavati pa se sutra istim putem vratiti za Milanovac (što smo mi uradili), ili se dunavskom magistralom vratiti kući.

Miroc_21_22_09_2013_9.jpg

Miroc.jpg

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

ZLOT - DUBAŠNICA - STRAŽA / severno od Zlotskog (Lazarevog), kanjona

 

Još jedna tura umerenih težina. Podloga je uglavnom tvrda pa i ako je predhodnih dana bilo kiše, nije razlog da odustanete. Cela istočna Srbija je vrlo atraktivna za enduro vožnju i stvarno je šteta (a možda i nije, ja inače ne volim gužvu), što nas nema više na ovakvim uživanjima.

Karakteristika ove ture su guste šume, lepi proplanci i par skektakularnih pogleda na Zlotski kanjon.

Da nebi previše drvio stavljam link: http://www.stazeibog...basnica-straza/ , koji je jedan od izvora mojih inspiracija sada za enduro a ranije za bajk ture. Tu ima dosta podataka i lepih opisa a ja ću dodati par slika kao dokumenat našeg uživanja.

Krene se od Lazareve pećine (inače to je sistem pećina koji se računa kao najveći u Srbiji, i dalje se radi na ispitivanju novih kanala). Možete spavati (kao mi), u šatoru a može i u motelu pored ribnjaka (dobra klopa i pristojan smeštaj), ali treba proveriti da li isti radi.

 

Fotografija0906.jpg

 

Lep viseći mostić vodi do restorana..

 

Fotografija0905.jpg

 

Prvih par kolimetara vozite asfaltnim (skoro praznim), putem a kasnije prelazite na dobar makadam..

 

Fotografija0886.jpg

 

I ako pratite uputstva, možete preko lepe livade..

 

Fotografija0907.jpg

 

doći do par remek dela prirode, par prerasta koje je voda milionima godina pravila, dobro sakriveni u šumi..

 

Fotografija0879.jpg

 

Fotografija0880.jpg

 

Fotografija0881.jpg

 

ponovo nazad na livadu gde smo ostavili ljubimce na ispaši i opet lepim i tvrdim makadamima

 

Fotografija0885.jpg

 

Fotografija0888.jpg

 

nazad prema polaznoj tački. Tu sam na jednom lepom mestu imao peh (pukla sajla kvačila), naravno pošao bez rezerve, ali smo nekako nabudžili staru izlistanu, vratio se na polaznu tačku i isto veče uz pomoć poznanika iz Bora, nađoh bajkera i radionicu gde mi je problem brzo rešen (da iskoristim priliku i zahvalim čoveku).

A kad smo već u Boru da pokažem Exman-u potencijale istočne Srbije za enduro ili hard enduro trakmičenja..

 

Fotografija0900.jpg

 

Ovo je rupa skoro u centru Bora.. Ersberg bi za ovo bio malo dete.

 

Fotografija0901.jpg

 

Exman: ček da ga dignem na rame..

 

Fotografija0902.jpg

 

Dan drugi:

KRUG OKO VELIKOG I MALOG MALINIKA (cca 60 km),

 

Malinik.jpg

 

Fotografija0912.jpg

 

Fotografija0913.jpg

 

Vrh Malinika..

 

Fotografija0915.jpg

 

Fotografija0916.jpg

 

Fotografija0917.jpg

 

i opet se vratismo na početnu tačku. Kao što priliči, malo se okrepismo.

 

Fotografija0919.jpg

 

I pali kući.

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

nastaviće se.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

RTANJSKI KRUG / Grza - Velika Brezovica - Selo Rtanj - Vrmdža - Klačevica - Grza

Svakako jedna od najlepših tura u Rtanjskom reonu. Pored toga što obrađuje terene koji dodiruju Beljaničku zonu (o tome više kasnije), vodi vas kroz jedne od najlepših područja između Pasuljanskih livada i Malinika (opisanog u predhodnom tekstu), i pravi krug južno oko Rtnja ponovo na istu tačku. Kome je puno 130 - 140 km u danu, može da spava u Grzi u Planinarskom donu, Hotelu Balašević (na samoj magistrali kod skretanja prema selu Rtanj), u nekom od privatnog smeštaja, preporučujemo: http://freebiking.or...rivatan-smestaj ), cena u avgustu 2013. je bila 800 din po osobi.

Za one sa lakim motorima koji traže više adrenalina, mogu probati i sam uspon na Rtanj sa južne strane. Staza je uska ali je zato strma :)

 

Krenuli smo iz Grze lepim putem koji posle par km prelazi u makadam

 

 

Vozili prelepim terenima gde smo svega na par mesta sreli šumare (ili šumokradice). Ko nije obavezno bih preporučio prelazak preko Velike Brezovice (kilometarska ravna livada gde po nekada vežbaju artiljeriske jedinice VS), ali bez bojazni, ako ima neke bojeve aktivnosti, "dnevna straža" će vas na vreme upozoriti.

 

Fotografija0945.jpg

 

Odatle se vratite na jug, kroz par slabo naseljenih sela, presečete magistralu (par km asfalta) i priđete Rtnju sa jugo-istoka.

 

Fotografija0947.jpg

 

Privatan smeštaj u selu Ilino, kod ljubazne domaćice

 

Fotografija0948.jpg

 

Ljubimci odmaraju u dvorištu

 

Fotografija0946.jpg

 

a i ostale domaće životinje

 

Fotografija0943.jpg

 

20130803_220750.jpg

 

Sutradan ste vrlo brzo ispod južnih strana Rtnja

"šta misliš da ga ispeglamo na brzaka?"

 

Fotografija0951.jpg

 

a kad razum preovlada, nastaviš ništa manje atraktivnim, dosta visokim terenom na severo-zapad

 

Fotografija0952.jpg

 

Fotografija0953.jpg

 

gde par sati kasnije (sa jednom orijentacijskom greškom koja nas je koštala 10-tak km lutanja oko sela Vrmdža), stignete do atraktivnog tumela Samajac. Par kolimetara dugačak, star, izrovan i ne-osvetljen.

Pre drugog sv. rata tu je bila trasa ćire koja je izvlačila ugalj iz dubina planine, vlasništvo srpskog industrijalca Đorđa Vajferta inače nemačkog porekla (više o njemu: http://opusteno.rs/b...ert-t14924.html ),

Pre ulaza u tunel se dobro odmorite, proverite svetla (ko ima), udahnete i uđete u tamni vilajet.

 

Šine su davno sklonjene, podloga je neravna uglavnom od komada prosutog uglja koji upija svu svetlost koliko god je sipate okolo. Imate utisak da se svetlost gubi u svemirskoj crnoj rupi. Dodatnu atnosferu pravi velika vlaga od vode koja se sliva sa zidova tunela i pravi lokve po vozačkoj polozi. Taj tunel inače koriste manji kamioni koji izvlače drvnu građu iz šume i prave ozbiljne kolotrage.

Kao prvi u koloni (kao imam svetlo pa bolje da idem napred), sam naleteo na jedan od takvih sa bočnim nagibom i u potpunoj tami završio preko motora u kaljuzi. Sve je ispalo ok, pošto smo vozili sporo ali sam bio kaljav od uglja čak i po kagici.

Odatle još nekoliko kilometara do magistrale i brzo smo bili opet u Grzi.

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Najbolji

Odlicne ideje i opisi ruta :takoje:

 

prosle godine prodjoh Eurovelo6 sa nemackom biciklistickom novinarkom i Jonetom, koji mi je pokazao neke staze pored Dunava od Tekije do Stare Palanke, bas lagan off za uzivanje.

 

Inace Nacionalnim parkom Djerdap gazduje JP Nacionalni park Djerdap i sediste im je u Donjem Milanovcu, pa ako ulazite u prvu zonu trebalo bi da im se prijavite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Jone ima ogromnu bazu podataka takvih biciklističkih tura, kad - tad će ona izaći u javnost, a dobar deo može da se koristi za enduro. U medju-vremenu nije loše da nešto i sami napravimo.

Šumari iz nacionalnog parka (par puta sam bio u kući kod Velikog Štrbca), obično malo kenjkaju ako niste najavljeni ali se brzo smire kad vide da ste normalni (đubre, vatra, branje bilja, krađa stalagtita po pećinama itd..), a najviše nekontrolisana seča šuma je ono što ih brine.

 

Odlicne ideje i opisi ruta :takoje:

 

prosle godine prodjoh Eurovelo6 sa nemackom biciklistickom novinarkom i Jonetom, koji mi je pokazao neke staze pored Dunava od Tekije do Stare Palanke, bas lagan off za uzivanje.

 

Inace Nacionalnim parkom Djerdap gazduje JP Nacionalni park Djerdap i sediste im je u Donjem Milanovcu, pa ako ulazite u prvu zonu trebalo bi da im se prijavite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Dosta "enduraša" posećuje samo neke delove Srbije koji su im posebno dragi ili zgodni iz drugih razloga (imaju vikendicu, rođake, prijatelje ili sl). Kako sam shvatio iz razgovora sa iskusnijima, region Beljanice posebno južni deo oko Lisina je dosta posećen. U tom kontekstu evo jednog laganog treka za enduro od Žagubice do vrha Beljanice (da ne bežimo previše od lokacije predhodnog teksta). Trek je relativno kratak, svega cca 25-6 km u jednom pravcu pa je prikladan i za sporije vozače ili one koje vole da puno slikaju u kratkom danu.

Beljanica.jpg


Najlepše mesto u Žagubici je vrelo Mlave, prijatno, relativno čisto ima restoran sa pristojnim cenama i dobrom hranom, kome treba i ok smeštaj.
Odatle krenete na jug putem pored lokalnog groblja koji brzo dobija na visini i prelazi u dobar makadam. Usput se upoznate sa društveno-socijalnim statusom viđenijih Žagubičana..

IMGP6724.jpg


Odmah iza groblja je lokalna deponija smeća, pa tu ubrzate malo i brzo stižete na teren gde se možete opustiti. Širok i lep makadam sa zelenim livadama okolo.

Beljanica.jpg

Beljanica_2.jpg


Beljanica_4.jpg

Beljanica_5.jpg

Beljanica_7.jpg

Uz put prolazite pored malog vodopada (zvani Buk), i na žalost napuštenog planinarskog doma. Odatle put se ustrmi pa ste brzo na Beljaničkom platou.

Beljanica_15.jpg

Do vrha Beljanice još vrlo malo ..

Beljanica_11.jpg

Beljanica_12.jpg

Beljanica_8.jpg

Beljanica_9.jpg

Ali ne preporučujem dugo zadržavanje na istom, pažljiviji (ili ratni veterani), posmatrači će primetiti nekoliko karakterističnih tragova udara NATO avijacije u neposrednoj blizini. Tu je za vreme bombardovanja bila smeštena jedno ili više samohodnih radarskih vozila VS (vidi se i njena pozicija), pa se to očigledno nekom iz Brisela nije svidelo. S obzirom na iskustva sa drugih sličnih lokacija, tu će se još duuugo očitavati povišene vrednosti svega što utiče blagorodno na ljudski fiziološki sistem.

Sa vrha se možete istim putem vratiti u Žagubicu ili posle par km u povratku skrenuti levo i solidnim makadamom stići u region sala Sladaja a vrlo brzo i na Lisine (omiljeno izletište južno od Beljanice).
Onim extremnijim mogu preporučiti silaz preko tkzv "Raškove livade", to je kraći ali tehnički znatno zahtevniji silaz na Lisine.

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

Žagubica - Beljanica.kmz

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Od Beljaničkih trekova koji startuju sa Lisina, ne znam odakle bih počeo. Izbor je veliki od jednostavnih lepih makadama (kružne ture kanjonima lokalnih reka), pa do hard enduro vožnji po lokalnim strmim potocima kojih ima u izobilju. Kako god preporučio bi nekoliko lakših tura za početak kako bi shvatili i upoznali kraj, a kada se opustite, želja sa težim terenima dolazi sama. Ne bih preporučio teže terene posle jačih kiša, što za kružnju vožnju kanjonima nije problem jer je teren dosta tvrd.

Opet, najveći izbor i opis je na biciklističkom treku: http://www.stazeibog...aj-i-beljanica/ , i mogu reći da sam u većini uživao više dok sam vozio motor nego biciklo ranije.

Do Lisina se iz pravca auto puta najlakše stiže preko Svilajnca i Žabara pravcem prema Despotovcu i Strmostenu. Kad naiđete na raskrsnicu prema Resavskoj pećini, idete levo, i brzo ste u Lisinama.

Moja preporuka su: Vinatovača - Klencuš - Valkaluci - Mikulj ili Lisine - Kločanica - Valkaluci - Nekudovo - Požerak, ali nećete pogrešiti i sa drugim izborom. Gledajte u opisu tehničku ocenu koja su data za vožnju brdskog bicikla. Sve do 5 je nešto gde ne bi trebali da imate problema, a preko 7 znači da se na nekim mestima pored ostalih težina, bicikle i nose, pa ne preporučujem u početnoj enduro fazi, osim ako sebe smatrate majstorom hard endura.

 

Lisine.jpg

 

Lisine_3.jpg

 

Krave začuđeno gledaju čudne spodobe na još čudnijim bučnim čudnovatim šklopocijama... po sitnoj kiši.

 

Lisine_5.jpg

 

Ex-man, u trenucima oporavka od stresnih susreta sa rogatim stvorenjima, u narodu poznatijim kao krave.

 

Lisine_7.jpg

 

Ako se vraćate kući preko Žagubice i Petrovca, svatite do manastira Gornjak (u još lepšoj Gornjačkoj Klisuri)

 

Beljanica_20.jpg

 

Beljanica_18.jpg

 

Fotografija0823.jpg

 

Ako ste kojim nesrećnim slučajem nešto povredili, tu je lokalni majstor da ispravi stvari... :)

 

IMAG0680.jpg

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

nastaviće se..

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Vlasinsko jezero - Besna Kobila - Pl. dom Kriva Feja - Vlasinsko Jezero

Deo južne Srbije oko planina Besna Kobila, Dukat, Kukavica (iliti kome je lakše područje Bosilegrad, Crna Trava, Leskovac, Surdulica..), svakom endurašu mora biti stavljeno pod "obavezno". Tereni i mogućnosti su takve da vas oba ostavljaju bez daha.
Za sada evo jednog bisera: Od Vlasninskog jezera do Besne Kobile i nazad, cca oko 130 km lepe ne previše zahtevne vožnje i izuzetnih terena. Sama vožnja oko Vlasinskog jezera će vam biti vrlo interesantna, posebno njen istočni deo. Jezero je na 1.200 m, tako da nemojte očekivati vruće noći i bog-zna-koliko toplu vodu ni u najljuće leto. Meštani okolnih mesta u letnjem periodu tu traže spas od velikih vrućina u vrlo lepom ambijentu. Malo im zavidim na tome, šteta što je na 300 km od moje kuće.
Elem, spavanje na jezeru je čist užitak, kamp nije baš blistav, ali je džaba pa im se oprašta.

 

Besna_Kobila_1.jpg

Besna_Kobila_3.jpg

Besna_Kobila_4.jpg

Od jezera vozite na jug nekoliko km asfaltnim putem i kod mesta "Promaja", uhvatite neke od makadam puteva koji vodi prema Besnoj Kobili. Put je dobar i širok u početku pa tu niko ne bi trebao imati problema, kasnije se malo sužava i na momente "udžombavi", ali ništa ozbiljno.

Besna_Kobila_7.jpg

Karlo i Ex-man su rešili da skoknu do obližnjeg vrha...

 

Besna_Kobila_10.jpg

 

a ja sam ostao da kuliram na livadi..

Besna_Kobila_14.jpg

Besna_Kobila_15.jpg

blizu vršnog grebena Besne Kobile dolazite na raskrsnicu tkzv "Ruski put", sa interesantnim spomenikom..

Besna_Kobila_17.jpg

I još boljom pričom iz tog vremena (kao da čitaš detalje iz eseja "Rat i mir")

 

Besna_Kobila_18.jpg

Besna_Kobila_19.jpg

odatle možete putem po desnoj izohipsi u podnožje vrha B. Kobila ili travnatim grebenom pravo gore. Naravno da smo odabrali drugu varijantu..

Besna_Kobila_20.jpg

Besna_Kobila_21.jpg

na vrhu, preko puta repetitora...

Besna_Kobila_22.jpg

odatle nekoliko km prema selu Kriva Feja, gde je nekadašnji Planinarski dom a sada odličan (renoviran, sređen sa kaminom, odličnom poslugom, čistim sobama, prsatom recepcionarkom...), objekat sa skromnim cenama. Za svaku preporuku. Do istog se može stići i iz pravca Vranja putem preko Krive Feje.

Ispred doma par kerova u ljubavnom problemu..

Besna_Kobila_25.jpg

Tu je i mala ski-žica koja je u stvari odličan teren za enduro trening.

Besna_Kobila_26.jpg

Besna_Kobila_28.jpg

Ex-man: kaka bre vožnja, ja ću malo ovde da uživam..

Besna_Kobila_29.jpg

Sledeći dan smo trebali svi da se vratimo sličnim putem dole, ali Karlo nije imao mira pa je čačkao svoju mašinu dok je nije potpuno onesposobio za vožnju (struja naravno), pa smo tu imali nešto posla. Na kraju smo ga u domu i ostavili sa ciljem da se po njega vratimo sledeći dan preko Krive Feje, ali je uspeo posle nekog vremena da motor upali i stigao nas kod Vlasinskog Jezera..

Besna_Kobila_31.jpg

Besna_Kobila_32.jpg

Na spomenutoj raskrsnici uhvatili Ruski put, i sišli prema jugo-istoku na sela Gornja pa na Donju Ljubatu a onda preko Gornjih Lisina do veštačkog jezera Lisina i dalje na Vlasinsko jezero. Taj deo treka nije prikazan jerbo sam isti negde izgubio.

Srbija...

Besna_Kobila_33.jpg

Besna_Kobila_34.jpg

Besna_Kobila_36.jpg

Besna_Kobila_38.jpg

Besna_Kobila_48.jpg

Srbija bre...

Besna_Kobila_42.jpg

Besna_Kobila_44.jpg

i opet nazad na Vlasinsko Jezero..

 

Besna_Kobila_6.jpg

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Valjevske planine: Debelo Brdo - Tornička Bobija i okolina.

 

Jeste glupo ponavljati, ovaj tekst je već stavljen na: http://forum.bjbiker...8-29-juni-2014/ , ali ću ga ipak ponoviti ovde da bi ušao u neku celinu (bio na gomili), ovih prašinarenja po Srbiji.

 

Početak je na prevoju Debelo Brdo

 

IMGP0001.jpg

 

odatle dobrim makadamskim putem prema Torničkoj Bobiji

 

IMGP0002.jpg

 

IMGP0003.jpg

 

koju smo zaobišli sa jugo-zapada..

 

IMGP0004.jpg

 

i malo grubljim putem izbili na plato kod kamenoloma

 

IMGP0005.jpg

 

IMGP0007.jpg

 

IMGP0006.jpg

 

odatle malo lošijim putem koji prati izohipsu sa severo-istočne strane

 

IMGP0008.jpg

 

IMGP0009.jpg

 

i kod šumarske kuće izbili na "via-normale" put prema vrhu

 

IMGP0010.jpg

 

Kućica lokalne radio stanice na vrhu Torničke Bobije

 

IMGP0011.jpg

 

IMGP0013.jpg

 

odmorili malo i nazad dalje prema selu Gornje Košlje..

 

IMGP0014.jpg

 

IMGP0015.jpg

 

gde smo silazu prema kanjonu Trešnjica naišli na odron nastao od predhodnih velikih kiša, i koliko god bilo čudno, nismo mogli čak ni da preguramo motore preko, toliko je blato bilo žitko da smo jedva noge izvlačili iz istog,

 

IMGP0016.jpg

 

tako smo napravili "taktički uzmak" (starije generacije se sećaju izrečice "bolje taktički uzmak nego neslavan poraz", ih Magnum-Bunker serijala)

 

IMGP0018.jpg

 

vratili se nazad do sedla Debelo Brdo, i otišli u isti kanjon sa južne strane,

 

IMGP0017.jpg

 

IMGP0022.jpg

 

Na nekim mestima puca vidik prema Drini..

 

IMGP0024.jpg

 

IMGP0025.jpg

 

IMGP0027.jpg

 

IMGP0031.jpg

 

IMGP0030.jpg

 

IMGP0029.jpg

 

gde smo nekom srećom (imajući u vidu naše orijentacijske sposobnosti),

 

IMGP0032.jpg

 

uspeli drugim putem da izađemo na selo Gornje Košlje, i dalje opet na prevoj Debelo Brdo.

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Još jedan lep trek u Valjevskim planinama, ovog puta Jablanik, Medvednik i okolina. Već viđeno na ovom forumu, al pošto je lepo, da ponovimo. Za razliku od predhodnog ovaj je teži za ocenu-dve.

 

Sve zajedno nešto ispod 70 km na momente dosta zahtevnog terena.

 

Kreće se opet sa prevoja Debelo Brdo prema Torničkoj Bobiji, ali se posle par kilometara skreće desno prema Jablaniku..

 

IMGP0001.jpg

 

Lepim putem do vrha..

 

IMGP0003.jpg

 

Fotografija1649.jpg

 

Fotografija1648.jpg

 

nedaleko od vrha i pored izvora: mala kuća 3 sa 3, moj dragane ja i ti...

 

Fotografija1647.jpg

 

Posle manje-više vidljivim putem po grebenu prema Medveniku..

 

IMGP0004.jpg

 

IMGP0005.jpg

 

Do odličnog makadama ispod Medvednika..

 

IMGP0006.jpg

 

Gde smo uz malu pomoć šumara našli putić, koji na momente ulazi u "hard", i vodi na vrh

 

IMGP0007.jpg

 

IMGP0008.jpg

 

i iz pomoć trt-mrt varjanti na zadnjem točku, izašli na vrh.

 

IMGP0011.jpg

 

IMGP0010.jpg

 

Istim putem dole, pa prema Pl. Domu Medvednik, ali pre njega skrenuli levo na grebesnku kružnu turu oko Suvodanja na skoro istu tačku..

 

IMGP0014.jpg

 

IMGP0013.jpg

 

IMGP0017.jpg

 

po delimično kaljavom terenu.

 

IMGP0022.jpg

 

IMGP0023.jpg

 

IMGP0021.jpg

 

i malo džombastim varijantama..

 

IMGP0024.jpg

 

Onda dole prema manastiru Pustinja. Tu smo očekivali lep put bez nekih problema, al ne lezi vraže..

 

IMGP0025.jpg

 

IMGP0028.jpg

 

Puta malo ima a više nema, kao posledice ovogodišnjih kiša i klizišta..

 

IMGP0027.jpg

 

IMGP0026.jpg

 

IMGP0030.jpg

 

Fotografija1651.jpg

 

Fotografija1650.jpg

 

Terasmo tako neko vreme, a onda naiđosmo da deo koji kaže "Dalje nećeš moći!!", pa pošto nam se nije guralo...

 

Fotografija1659.jpg

 

Fotografija1653.jpg

 

Fotografija1654.jpg

 

Fotografija1656.jpg

 

Fotografija1655.jpg

 

Fotografija1658.jpg

 

Fotografija1657.jpg

 

se alternativnom varijantom vratili na greben, uhvatili izohipsu oko Jablanika (zarasla u korov do grudi), i vratili se na Debelo Brdo. Zadnih nekoliko fotki je slikano mobilnim telefonom (što se vidi).

Mogućnosti Valjevskih planina su ogromne, predpostvaljam da samo u tom regionu se može napraviti "enduro vodić" od barem 50-tak trekova raznih težina. Za sada tolko, u narednim tekstovima bih spomenuo još nekoliko lepih u blizini.

 

Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Rajac - Divčibare (Kraljeve bare) i nazad

Jedna od najlepših tura u kraju, sigurno bih je stavio u prvih 5 od svega što sam vozio po Srbiji do sada.
Krenete od Planinarskog doma na Rajcu, preko vrha istog i onda sistemom prašnjavih puteva manje-više prateći greben preko Suvobora i Ravne Gore vozite do Divčibara.
Izgleda da nešto više od 60 km u oba smera nije cifra ali ostavite dovoljno vremena jer ćete svaki čas vaditi foto-aparat ili samo zastajati i blenuti u krajolik.


62DD7CC3-22BF-324B-869A-A66511CD9C4D.jpg

85F51C91-6DDA-A24F-94E2-70F552A83576.jpg

Na Suvoboru obavezno pravite pauzu a kome je interesantno može i da napravi malo zahtevniju hard enduro turu okolo po dosta tvrdom terenu.

D34B0E5A-EB79-4343-BCF4-F1C5B9F14667.jpg

Putokaz, da znamo u kom pravcu prema Ravnoj Gori.. reko, bolje da smo je okrenuli prema nebu, kako bi se potvrdila priča o nebeskom narodu..

AB9666A1-7B7A-4A4E-9253-B38A89CDFBBD.jpg

C59DD29C-C0BB-F849-AA70-7C02B4253533.jpg

E7DF0FCF-1B51-C946-A891-6120FC90EAB5.jpg

Do Ravne Gore možete stići zemljanim ili asfaltnim putem u zavistnosti da li ste nekoliko kilometara ranije skrenuli u pravom (ili pogrešnom), smeru. Na volji vam biranje jer teren to dopušta.

C3388E0D-2C3F-E148-AAC8-534E0B60A473.jpg

2BA4425A-F3D6-F148-B5B7-B6F7ECDA9FAD.jpg

C14676A3-AA80-0143-8F71-912186D08A51.jpg

Od spomen krsta na Ravnoj Gori se ne morate vraćati do raskrsnice makadam puteva (200 m. nizbrdo), već nastavite grebenom, pogled je znatno lepši i teren je malo zahtevniji.

05664835-92A9-DF4D-A0B9-AAFFCE5C66DE.jpg

421E78DE-645C-8F49-8D2E-E14427E73982.jpg

5289D30D-7AE6-0B42-8C28-086DD1A10AC9.jpg

2DF6113B-3C71-DF44-A0F2-92075A433DD3.jpg

Na nekim deonicama ćete imati dosta strm tvrd teren sa krupnim kamenjem (uzbrdo i nizbrdo), a negde ćete gaziti i potok, ali ništa što se uz drugarsku pomoć ne može rešiti. Zato mi je ova raznolika tura jedna od omiljenih.

Ova deonica je u raznim varijantama vožena i od strane iskusnijih bajkera sa ovog foruma na težim motorima, tako da ne bi trebalo da se ustručavate preterano.
Kada sam je vozio prvi put. na nekim deonicama sam spuštao ugašen motor u brzini na kvačilu (na tom nivou vožnje padovi su se podrazumevali). Na moju sreću, stvari su se vremenom malo promenile pa sada ni meni ova tura nije problematična, naprotiv...
Još malo slika sa iste ture, samo malo zelenije.. http://forum.bjbiker...sav-sam-znojav/


Baza sređenih trekova na: https://www.enduro-balkan.com/

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja