Jump to content

Moto Zajednica

Prvi motor u zivotu!

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova

Ljudi moji dragi,dosta čitam ovde šta se piše,odustao sam od kupovine automobila,kaparisao sam bio dosta je ovaj forum uticao na moju odluku pogotovo tema putopisi i raza putovanja.

Ne treba mi auto zbog posla i nazad,nije mi daleko,niti za ostale standardne stvari HOCU motor!!!

 

Po prirodi sam takav jako me privlači offroad(ne hardcore) da li mislite da je pametna odluka kupiti naprimer Apriliu Pegaso,dok ne naučim dobro da vozim i steknem iskustvo,sledeći neki stepenik bi mi bio Transalp ili KLE...Pre bi Hondu.Ali otom potom.

 

Dosta sam vagao za šta meni zapravo treba motor,rani izbori su mi bili uglavnom 125-250cc,Honda CBF,Yamaha YBR tako da eto jasno vam je..

 

Da li ne prenagljujem sa 650cc znam da je 1 cilindar,pošto nikada nisam vozio motor,imam 26god,spremam testove za A2 ,ali ne verujem da će mi biti problem da naučim da vozim.Ne interesuje me jurnjava po gradu,naravno koristiću ga i za grad ali isključivo uzimam zbog slobodne vožnje van BG-a.Do mora,planine itd...Društvo mi je u kamperskom fazonu a i ja sam.

 

Ne bih više da dosadjujem,dakle da li pravim dobar izbor ako nadjem ocuvan Pegaso i uzmem ga.

 

Pozdravljam sve jako puno,uzivajte u vožnji!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati jednom-dvaput nedeljno, 78 postova
  • Lokacija: Srbija, Subotica
  • Motocikl: Suzuki DR800s BIG (SR42)

Ako sam dobro razumeo, ti želiš Pegaso 650. Hm, ako si totalni početnik ja ne bih preporučio odmah 650ccm. Smatram da je najbolji izbor prvo neki enduro 125-250, nekih sezonu ili dve :) Zbog navikavanja na sam motor, kasnije neće biti problem preći na bilo koji enduro u klasi 600. Ovo pišem jer sam i sam išao tim putem :) Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

U pravu ste za A kategoriju,skuplje je svega 5 hiljada mislio sam da je veća razlika.

 

Rope34 tako sam i mislio,najrealnije je da ja prvo naučim da vozim a ne da ovde pišem šta bih vozio :) Nigde ne zurim,kada naučim da vozim i steknem neki osećaj javljam se:)

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati jednom-dvaput nedeljno, 78 postova
  • Lokacija: Srbija, Subotica
  • Motocikl: Suzuki DR800s BIG (SR42)

U pravu ste za A kategoriju,skuplje je svega 5 hiljada mislio sam da je veća razlika.

 

Rope34 tako sam i mislio,najrealnije je da ja prvo naučim da vozim a ne da ovde pišem šta bih vozio :) Nigde ne zurim,kada naučim da vozim i steknem neki osećaj javljam se:)

Pozdrav!

 

Pa dobro, i treba da znaš šta želiš kasnije da kupiš :) Pa onda postepeno ka tome. Što se tiče same vožnje, to će sve doći na svoje. Sa manjim motorom je lakše savladati tehniku vožnje, manevrisanje itd. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

Nije ni striktno pravilo da motor sa dva cilindra radi mirnije od onog sa jednim. Npr. moj motor radi cini mi se nesto mirnije od Trans Alp-a.

Ja takodje ne mislim da je za pametnog coveka previse 650 kubika kao prvi motor, ali svakako je kud i kamo lakse na 250.

Pegaso-i su po meni za bas lagani offroad tipa makadam. Nista zahtevnije mu ne lezi. Slicna je situacija sa KLE i TA. Ako hoces ozbiljniji off od toga, onda moras da uzmes nesto lakse, sa malo ozbiljnijom suspenzijom, visim clearance-om, itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Ako imas mogucnosti, finansijskih, uzmi odmah PRAVI motor.

Preporuka od gore navedenih je KLE. Imao sam ga, lepo smo se slagali, moze se voziti i kao skuteric, laganeze, a moze i da potegne na bilo koji put,ako zatreba. Problem nikada nije bio u limitu motocikla, vec u limitu u glavi vozaca, a ti nemas malo godina. Osim toga, KLE ima 6 brz, 2 cilindra, malu potrosnju i registraciju... A i neces se za sezonu-dve ponovo cimati oko prodaje motorica od 125ccm i kupovine nekog veceg bajka.

Moje misljenje, moj savet, i zelja da sa srecom privedes pricu kraju. :zdravo:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Odmah uzmi ono sto hoces jer posle od prodaje nema nista...0namigivanje.gif Pusti te price mnogo je 600-650..nije mnogo ako imas mozga ali je svakako malo(smaranje i cimanje) 150-250..nema putovanja o kakvom pricas sa tim kubikazama..0namigivanje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

Ako imas mogucnosti, finansijskih, uzmi odmah PRAVI motor.

Preporuka od gore navedenih je KLE. Imao sam ga, lepo smo se slagali, moze se voziti i kao skuteric, laganeze, a moze i da potegne na bilo koji put,ako zatreba. Problem nikada nije bio u limitu motocikla, vec u limitu u glavi vozaca, a ti nemas malo godina. Osim toga, KLE ima 6 brz, 2 cilindra, malu potrosnju i registraciju... A i neces se za sezonu-dve ponovo cimati oko prodaje motorica od 125ccm i kupovine nekog veceg bajka.

Moje misljenje, moj savet, i zelja da sa srecom privedes pricu kraju. :zdravo:

 

Ja eto vozim Pegaso i takodje sam prezadovoljan, ali ne bi mogao da ga izdvojim kao favorita iz ove grupe jer prosto ostalo nisam posedovao i vozio. Isto vazi i za (tvoj) KLE.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4685 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Za manje pare ces kupiti boljeg i novijeg Pegasa nego KLEa :takoje: . Ali kako ces ga prodati kad ti dosadi to ne znam... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Baci se ti potpuno na polaganje (odmah na punu A), pa, dok to završiš, kreni da razmišljaš o kupovini. Dotle će se neke stvari iskristalisati: šta u stvari očekuješ od motora, koji su tvoji zahtevi i, vrlo važno - koliki će ti u tom trenutku biti budžet za kupovinu. Računaj i da ne potrošiš celu sumu na sam motor, mora da ostane neka gomilica i za sredjivanje istog (pretpostavljam da kupuješ polovan) jer je to neminovno, ne veruj u bajke o motorima "sedi i vozi" i "nije potrebno nikakvo ulaganje" jer su to ipak bajke u koje neko od 26 g ne treba da veruje.

 

O sredstvima potrebnim za nabavku neophodne ali i dodatne opreme ne vredi ni pisati.

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6813 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja ti pre svega cestitam sto si resio da sednes na dva tocka :)

 

Polozi za kategoriju, ostavi pare za opremu, ako je frka dodji kod mene da te obucem i nizi kilometre.

 

Ja mislim da bi bar jednu sezonu trebao da vozis nesto malecko ako nemas iskustva. Kolege su malo zaboravile kako je sesti PRVI PUT.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: NG
  • Motocikl: Africa Twin 1000

kada kupujes motor gledaj da ga pazaris sa nekim ko se razume u motore, ko zna da proceni dobro stanje motora a sto se tice kubikaze moj ti je savet da ne kupujes ispod 600-650.......neces pogresiti ni sa jednim gore nevedenim motorom s'tim sto ti je potrebna visina preko 1,75cm

Transalp ili KLE...Pre bi Hondu.

 

 

0takoje.gif0takoje.gif0takoje.gif1aha.gif1aha.gif
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

KLE 500 je minimum po meni, sve ispod ćeš vrlo brzo prodati. Ako ti ne smeta da sledeće sezone ponovo juriš motor a da taj koji si sad kupio prodaš za pola para onda može nešto manje za vežbu.

A ako želiš kombinaciju putovanja i off road vožnje, poret Kle-a i Transalpa, razmisli i o Africi (650, 750) ili Teneri (660, 750).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova

Sta bre malo 125 cm... Ja sam se na Hondi Varadero od 125 cm slatko navozao tri sezone i putovao sa njim bez problema po 200 km. Nije motor od 650 cm za pocetnika. Ja se secam kad sam posle ove male Honde kupio v stroma pa imao sam osecaj kao da letim... Ne smem ni da zamislim sta bi bilo da sam odma uzeo takav neki.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

On se obučava na mašini preko 600 kubika, tako da ne vidim čemu tolika frka da sedne na isti, ako već dobije kategoriju na mašini preko 600 kubika, a ako je lud i 125cc mu je previše...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Jaca 125

Поздрав,

Који први бајк пазарити ? Пре свега одредити величину новчаних средстава! Те онда нов или полован, а тек онда величину бајка према својој конституцији, снази... Половне 250цц углавном ислужене, не рачунам покоју нинџу (није теренац).

Или потпуно не реална цена...., и ја сам желео 250цц као први бајкић.(још увек желим)

Ех да је Бразил (ма читава Амерка) близу тад би нас двојица нашли било ново или половно...

Ево нешто да заголица машту http://www.yamaha-mo...oto/fazer/ys250 http://www.yamaha-mo.../lander-xtz-250 http://www.yamaha-mo.../xtz-250-tenere http://www.suzukimot...u5bn2ojpgv1wx3m))/MOTOCICLETAS/Intruder125ED.aspx

http://www.suzukimot...u5bn2ojpgv1wx3m))/MOTOCICLETAS/GSR150i.aspx .

125цц то није мало, са њом и до Сибира и назад више пута...Погледај путописе по Вијетнаму и Јужној Америци,

Проблем са 125цц је у нашој возачкој некултури, не поштовању прописа да на силу мораш да одговориш силом,

снагом коју немаш да би побегао...

Али шта год да изабереш мораћеш да возиш разумом, ТИ ВОЗИШ, А НЕ БАЈК!

Погледај и послушај разум, ма и срце наравно....

Поздрав ид Ђорђа1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

KLE odnosno klasa soft endura 500-650 uopšte nije pogrešan izbor za prvi motor (ako imaš dovoljno pameti i samokontrole, ako ne onda je i 125ccm pogubno). Treba da znaš da je 500ccm je jeftinije registrovati

nego 600-650ccm.

Neko je već pomenuo a i ja ću dodati da vozač niži od 175cm će imati dosta problema sa enduro motorima, naročito pri manevrisanju na nagnutim i neravnim terenima. To je, negdje, i bio razlog zbog kojeg sam ja promijenio motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Hvala vam ljudi na odgovorima i odvojenom vremenu,pogotovo sto mi jedna polovina govori jedno,a druga drugo :) Salim se..

 

Moraću sam da razmislim o svemu,jaki motori su opasni za nekog 18-22 god,ja nisam više klinac ne brine me moja glava u vožnji,već početničke greške koje ne mogu da zaobidjem,na jakom motoru.

 

Sve u svemu,još uvek nemam nikakav osećaj odlučiću kada položim,a ako već polažem za A kategoriju na motoru od 700-800cc,valjda sam obučen za to,i ne vidim ralog zašto ne bih vozio 500-650cc..Ali polako ne treba žuriti,treba poslušati razum kako neki kažu,prvo polaganje pa oprema,pa ću onda odlučiti o motoru..Mislim da će mi dosta toga biti jasnije kada položim.

Pozdrav od Aleksandra.1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Hvala vam ljudi na odgovorima i odvojenom vremenu,pogotovo sto mi jedna polovina govori jedno,a druga drugo :) Salim se..

 

Moraću sam da razmislim o svemu,jaki motori su opasni za nekog 18-22 god,ja nisam više klinac ne brine me moja glava u vožnji,već početničke greške koje ne mogu da zaobidjem,na jakom motoru.

 

Sve u svemu,još uvek nemam nikakav osećaj odlučiću kada položim,a ako već polažem za A kategoriju na motoru od 700-800cc,valjda sam obučen za to,i ne vidim ralog zašto ne bih vozio 500-650cc..Ali polako ne treba žuriti,treba poslušati razum kako neki kažu,prvo polaganje pa oprema,pa ću onda odlučiti o motoru..Mislim da će mi dosta toga biti jasnije kada položim.

Pozdrav od Aleksandra.1zdravo.gif

 

 

Imaš PP poruku ;)

 

Vezano za temu, mogu da ti kažem par stvari koje su meni rekli :

  • motor se vozi glavom i sve preko 50ccm može da te ubije
  • saslušaj sve a poslušaj sebe

Moja iskustva (koja ne moraju da budu dobra za tebe ) su da sam odmah seo na XTZ 750 Super Teneru... i da se vratim unazad opet bi isto uradio... imao sam sreću da su oko mene ljudi koji su mi pomogli da napabirčim dovoljno teorisjkog znanja da bi ga posle na miru nadogradjivao iskustvom (zato sam ti i poslao link za Twist of the wrist II). Što se tiče polaganja, moj savet ti je da odmah polažeš za A pa makar kupio skuter od 125ccm...

 

 

 

 

Vezano za izbor motora, uđi u teme motora koji ti se dopadaju i pogledaj šta korisnici pišu o njima... koje su im prednosti koje mane a koje dečije bolesti... u zavisnosti od konstitucije ja bi ti možda pre posavetovao Transalpa nego Pegaza jel su jednocilindraši mnogo "prgaviji", traže veće obrtaje. Naravno to je moj stav koji ne mora da bude dobar za tebe (mene bi smaralo da sa jednim cilindrom idem na more). Takođe pre nego kupiš vidi da sedneš i probaš motor koji ti se dopada... čisto da bi stekao osećaj... jel jedno je dok ga gledaš a drugo je kad sedneš na njega i probaš...

 

 

 

 

Položi što pre i sve najbolje u procesu biranja ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 99 postova
  • Lokacija: Chicago IL
  • Motocikl: Yamaha FZ8

Vazda ta neka priča "kreni sa manjom kubikazom".

Ti nisi klinac a i ako imaš imalo samokontrole i "mozga" moći ćeš da voziš bilo koji motor.

Ja sam isto tako imao dilemu isto mi je godina i nikada ni skuter nisam vozio pa sam kupio 800 kubika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: nemam :(

Moj slucaj:nisu me nikad zanimali motori :lud: ali sam sticajem okolnosti dobio skuter od 50 ccm u zamenu za auto,supruga i ja se siti navozali,posle toga mi dune da polozim za A kat,ja kupim speeda 125,opet se supruga i ja navozali... sad vozim 1 cilindar 650 ccm :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za originalne BMW delove, 91 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650

Druze ja bih ti preporucio da uzmes manje kubikaze za pocetak bas iz razloga sto sam ja uradio suprotno od toga=)

 

Isto sam gledao da uzmem Varadera 125 ali mi je uletela povoljna prilika za BMW F650, koji je dosta slican Pegasu koji spominjes, nesto veci i tezi od Varadera. Prvenstveno zbog mog malog iskustva ali i tezine motora, pao mi je motor par puta iz mesta ali nije ni to kraj sveta, opsujes, podignes motor, sacekas da se ti se vrati samopouzdanje i teras dalje. :moto3:

 

Ne znam odakle si, mozemo da se nadjemo da pogledas motor da vidis kako izgleda uzivo. Vozim tek oko dva meseca, pocetnik sam tako da vise mogu da podelim sa tobom to neko pocetnicko iskustvo, oko kupovine motora, opreme itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1895 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Od svih motora u temi bih preporucio transalpa pa onda kle na drugom mestu. Super teneru i afriku nikako zbog tezine i neiskustva. Pegaso bi otpao zbog jednog cilindra. Transalp posle ne moras da menjas godinama. Nas clan foruma je sa transalpom starim 20+ ovog leta imao turu do Portugalije i Maroka 10k+ km. Poslusaj kakav rad motora ima transalp kad ga vidis negde u gradu. Stvarno radi kao sat ta masina. Menjac je isto vrhunski u odnosu na ostale marke motora (jamaha, suzuki, kavasaki, bmw...) Linearno ubrzava i nema nikakvih iznenadjenja. Pravi motor i za pocetnike i za putnike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja