Jump to content

Moto Zajednica

R1100-1150-1200 / 2007- Zatezač lanca

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 3.7.2018. at 15:50, Okin je napisao:

I da slike sa kodnim brojevima iznad su za r1200, pretpostavljam da je isto i za 1150? Pošto je kod mene R1150GS.

 

Da, za sve modele je isti.

 

On 3.7.2018. at 15:50, Okin je napisao:

Ok, razumijo sam o čemu govoriš. Da li je tvoj prijedlog da prvo to provjerim? I šta u tom slučaju raditi? Predstavljam da nema drugog rješenja, sem da se zamijeni sa novim, ili ipak ima? Ono što je kod mene simptomatično, je to da se kucanje čuje samo kad je motor vruć, i ulje rijetko, i to samo na lijevoj strani. I ako sam dobro skontao, da bi se to moglo provjeri potrebno je skinuti kompletan razvod ventila, što mi se baš i ne radi.

 

To moraš sam da razlučiš, dal ti se radi ili ne. Podizač se ne popravlja već menja, španer treba da se zameni ionako, pa ako se ne izgubi prizvuk, onda na podizač, a o daljem bolje da ni ne razmišljaš. Podizači na 1.2 su iz komada, koštaju i retko da se nađu polovni a i tad su skupasti, valja da se zemene svi a ne samo jedan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Posto sam posle jedne duze voznje ,napokon,shvatio kada i kakav zvuk iz motora mi se javlja u nedoumici sam odakle krenuti.Kratkotrajan zvuk zveckanja se javlja prilikom naglog oduzimanja gasa tj.kocenja motorom i to vec kada obrtaji dodju ispod 2000.To se cuje uglavnom kada je motor zagrejan.Sumnjam u zatezac lanca ali taj zvuk me podseca na zvuk rastelovanih ventila(sto u ovom slucaju nije oni su nastelovani)mada po mom iskustvu(automobili)oni bi trebali da se cuju prilikom dodavanja gasa).Imali ko savet odakle krenuti.Od zatezaca ili klackalica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Predpostavka defektaže podrazumeva da sve što se podešava bude predhodno podešeno da  bi se eliminisalo, konkretno klackalice, a nije na odmet da se provere i zazori ventila pnovo. Visoka radna temperatura Boksera obara viskozitet ulju bez obzira na gradaciju, pogotovu ako nije namenski projektovano za vazdušno hlađene agregate. 2000 obrtaja spada u niže i logično je da je i pritisak ulja manji nego na višim, a takođe i pri oduzimanju gasa svi sklopovi rade rasterećeno i zazori se manifestuju. Kako god, set zatezača valja da se zameni ko što je već napisano, čak i desni nije loše zameniti novim, a ne samo oprugu, iako je on stalno potopljen u ulju za razliku od levog, ipak nedovoljno konstantno drži pritisnut klizač uz lanac i i to se čuje se pri običnom kverovanju ventila, da postoji nov tip kao što je levi, agregat bi još bolje vukao, ekperimentianjem sam došao do tog zaključka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na ovu temu sam potpuno zaboravio, kao i na uostalom mnoge druge i da je Bojan nije linkovao, nebih se setio da sam je otvorio odavno još:

 

Pa da napišem još jedno iskustvo iz svog servisa. GS iz 2006 sa svojih 94.000km, uvežen i izservisiran u martu 2019, sad sam pogledao početnu istoriju, primerak koji radi baš dobro, iako je podešenost kod svih srvisiranih motora apsolutno jednaka po svim parametrima. Predložio sam da se zameni španer lanca i naručen da ode mušteriji na ruke i da ga on sam zameni, pošto je vičan. Skine stari i kaže da je isti kao što je došao nov, reko, ajd ti to zameni bez obzira, al snimi rad motora pre i posle, čovek je inače muzičar pored ostalog. Zameni on i šalje mi snimake na Vber, nepobitno se čuje razlika, sa novim španerom lepše radi agregat, kasnije se potvrdilo da i bolje ide. Tražio sam da mi pošalje  stari španer i kad sam imao priliku da menjam nekom motoru, uporedio sam sa novim, nisam uspeo nikakvu razliku da uočim ni na oko ni pod ruku, ovaj stari ko da je nov. Jedino logičko objašnjenje je da postoji neka razlika postoji unutar samog španera. Od tada, preporučujem, ne insistiram,  zamenu španera istim a novim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara
  • Motocikl: BMW f650gs, r1200gs LC
On 3. 5. 2015. at 8:57, đunta je napisao:

 

Nadam se samo da nisi tražio donju mrtvu tačku u boci a gornju na motoru, :lol3: ; za zamenu španera kod ovog tipa agregata je nebitno gde se klip nalazi, al mora da se pazi gdi je puna čaša. :haha1:

Pozdrav drug,

Gledam neke snimke zamene spanera na 1200 gs LC,pa sad videh ovaj tvoj post,i imam pitanje

Jel treba na LC traziti donju mrtvu tacku ili ne?

Pozdrav i hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pošto si me oslovio sa drug, a ne sa nekim titulama, odgovoriću naravno. Nije neophodno, a YT je prepun snimaka gde ima svega i svačega, ali bez edukativnog značaja i mahom suprotnog efekta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara
  • Motocikl: BMW f650gs, r1200gs LC
Pre 19 sati, đunta je napisao:

Pošto si me oslovio sa drug, a ne sa nekim titulama, odgovoriću naravno. Nije neophodno, a YT je prepun snimaka gde ima svega i svačega, ali bez edukativnog značaja i mahom suprotnog efekta.

Hvala jos jednom,i naravno kad si vec raspolozen,koju gradaciju ulja mislis da treba sipati u motor 2013, 95000 km,jel da ostanem na 5w 40 ili da ga "zgusnem"???:BMW2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja