Jump to content

Moto Zajednica

Šta kupiti? K1300R ili K1600GT?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Zanimljivo je da negativan stav prema BMW-u imaju većinom oni koji nemaju nikakvo lično iskustvo iz ovog ili onog razloga nemogućnosti. U isto vreme Bmvejaši skoro da ne odvraćaju nikoga od kupovine bilo koje druge marke i čak retko nagovaraju na BMW. Tačno je da postoje i bagovi i kvarovi koji brojčano bodu oči ali bih voleo da vidim statistiku u odnosu na broj prodatih motora, više godina BMW prodaje trećinu svetskog tržišta, četiri predhodne godine je preko 100.000 godišnje i sa stalnim rastom, početkom 2014 je već zabeležen dvocifren. Kad bi statistika bila još sveobuhvatnija i bilo moguće postaviti odnos ukupne pređene kilometraže naspram kvarova, verovatno bi zaključak bio surov, da zanemarimo ekstremna putešestvja gde mnogo motora ne bi izdržala ni da se vozi u prikolici. Ja ne znam da li bilo koja druga marka ima trofejnu značku za pređenih milion na istom motoru. Trenutno je 500.000 milja čovek okrenuo u Najrobiju a svu kilometražu tokom dvadestak godina je motor vožen koje kuda i da ne videh slike ne bi znao da takva mesta postoje na ovoj planeti. Ne vidjam ništa slično niti pak ništa drugo osim BMW-a na ozbiljnim putovanjima i bespuću. BMW je izmislio hidraulično vešanje na motorciklu i jeste inovativan u svakom smislu, možda i previše i prebzo, čini to neminovno bagove al je to danak razvoju koji se kasnije kopira. Pre dvadestak godina GS je dobio dupli blatobran napred i bio je osporavan samo tako a danas svi motori te klase su čista kopija BMW-a. Koliko god da je "loš", ( ili lošiji nego što je bio), BMW je to manje u odnosu na ostale iako je po pravilu više izloženen težoj eksploataciji. Svaki motor se bira shodno upotrebi al nekako BMW je uvek širi i sveobuhvatniji što čini posebano zadovoljstvo, ko ih nije vozao teško da može da zna o kakvom osećaju se radi. Ko što ti neko reče, probaj oba za redom i sa kojim ti osmeh širi, to uzmi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Vodeni GS 1200 se vec raspao na MOTORRAD testu posle 44000km to ste culi sigurno?

 

a šta se to konkretno "raspalo" na njemu, pošto ne "verglam dojć"? Nije to ništa novo....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Kažu da je uzrok bio neki kuglični ležaj koji se raspao i pokršio čitav menjač. Maločas sam to pronašao. U pitanju je LC model.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 735 postova
  • Lokacija: Srem
  • Motocikl: Bandit 650 K7

Kuglični ležaj na ulaznoj osovini mjenjača se raspao. Vodeni GS je na 44.000 km imao kapitalan kvar. Više o svemu saznajte u novom broju Motorevije!

post-830-0-80880100-1406840267_thumb.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 735 postova
  • Lokacija: Srem
  • Motocikl: Bandit 650 K7

K 1300 GT takodje nije izdrzao i raspao se .

Nakon 25.000 km došlo je do raspada košare spojke, a odlomljeni je dio napravio rupu veličine kratera u desnom poklopcu motora. Jedino rješenje bila je zamjena kompletnog motora

post-830-0-43688100-1406840538_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Prepisano i Motorevije:

" Za vrijeme voznje autocestom,pri visokoj brzini,doslo je do kapitalnog kvara menjaca, a uzrok ovoj havariji je prema svemu sudeci jednostavni kuglicni lezaj koji se nalazi na ulaznoj osovini menjaca.

Motoradov strucni tim rekonstruisao je cijeli tijek dogadjaja. Isprva je spomenuti lezaj blokirao, a uslijed vrtnje osovine unutrasnji prsten se zagrijao. Tako je doslo do mvrljenja kugli, kaveza i podlozne plocice, a osovina je s druge strane dobila veliku toleranciju. Osovina je tako vise manje setala oko zupcanika i vilice, a vilica i klizac su se od toga usijali. Istovremeno zupci seste brzine, koji su odma do defektnog lezaja, vise nisu nasjedali cisto jedan na drugi, tako da su poceli preskakati, a vrhovi zubaca pucati."

 

I da nebi doslo do zabune nisam ni na jednoj strani, Japana ili BMW-a. Samo se slucajno desilo da sam prije foruma citao motoreviju a vidim da se ovdje spominje taj clanak pa reko da prepisem posto je kolega pitao sta se raspalo.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kuglični ležaj na ulaznoj osovini mjenjača se raspao. Vodeni GS je na 44.000 km imao kapitalan kvar. Više o svemu saznajte u novom broju Motorevije!

 

Kod ranijih serija već je postojao identičan problem sa prvim ležajem na ulaznoj osovini, ne treba poznavati mehaniku da bi se zaključilo da kod te konstrukcije, ( govorim o prošlom modelu), ne može da ide kvazi kompenzator udara već mora kruti spoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

U najnovijem Motorradu za jul i avgust Rudi Probst je dao intervju vezano za taj problem .Naime pomenuti lezaj je procureo usled NESTRUCNOG saltovanja ...sto je izazvalo curenje ulja iz menjaca .Na pitanje novinara da li bilo nekih posledica Rudi je potvrdio da je bio najmanje jedan registrovan pad usled podlivanja ulja na zadnji tocak.

Naravno BMW je uradio opoziv i uradice neko celicno ojacanje u vidu potkovice (bar tako je na slici .

Zakljucak izvucite sami.

Uz duzno postovanje BMW kao brendu ovo je previse neozbiljno sa njihove strane .Meni se namece zaljucak da nikako ne treba kupovati najnovije modele BMW -a vec ih prepustiti onima koji su zeljni inovacija a pametna kupovina bi bila BMW sa najmanje 50 000 km druge generacije i vec prelezanim decjim bolestima .

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Povlačim svoje reči: "... probaj oba za redom i sa kojim ti osmeh širi, to uzmi". Samo tumačenje kvarovaje blago rečeno debilno, " ne stručno šaltovanje, normalno je da se koleno radilice na 50 k pojede,..." da pukne korpa, da se ventil pohaba,...e nije nego.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Povlačim svoje reči: "... probaj oba za redom i sa kojim ti osmeh širi, to uzmi". Samo tumačenje kvarovaje blago rečeno debilno, " ne stručno šaltovanje, normalno je da se koleno radilice na 50 k pojede,..." da pukne korpa, da se ventil pohaba,...e nije nego.

 

 

Druze to debilno tumacenje su reci inzinjera BMW -a ne moje....inace napisano u zadnjem broju Motorrada....,.i nije internet naklapanje kako neko gore rece nego cist argument...i ako mozemo da diskutujemo argumentima ok ako ne mozete da nastavite sa hvalospevima na racun bmw ...iskreno nemam nameru ni sa kim da se svdjam i prepucavam samo sam hteo da kolegi Acimu predocim o cuvenom kvalitetu BMW -a ...ali posto je vec zahvacen virusom dzaba se trudimo..1zdravo.gif

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ja sam đuntu i razumeo da je mislio na inženjere BMW-a, a ne na tebe :)

 

I ne trudite se džaba, da je džaba ne bih i dalje bio u ovoj temi, a motor i tako nije kupljen i neće biti za bar još 3 nedelje.

 

Ovo pak nema veze sa K serijom, ali definitivno BMW ima problema sa novim modelima jer ih verovatno ne testira dovoljno kao automobile. Mada vidim da je i Harley povukao 59000 komada :D

 

Moj dodatni problem u odluci je da K1300R praktično nema konkurenciju, osim možda Diavela, ali mi je još rizičnije da kupujem italijana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Znam, da sam napisao da se odjavljujem sa teme, ali ipak je i dalje pratim, jer je jako zanimljiva. :)

 

Problem je, što su krenule lične prozivke, jer se BMW sektašima :D nije svidelo šta sam napisao o njihovim motorima. A ja sam, samo izneo svoje mišljenje, koje sam potkrepio činjenicama.

 

Koji je sada vaš komentar, na ovu, blago rečeno sramotnu izjavu BMW inženjera? Moj omiljeni deo izjave :D : "Naime, pomenuti ležaj je procureo usled NESTRUČNOG šaltovanja". :staa2::lol: :lol: Baš se lepo nasmejah. :lol:

 

Da li sada kapirate u čemu je problem? BMW korporacija svoje proizvode reklamira kao "premium". Posledično, ti proizvodi imaju i "premium" cenu. A onda se ovakve stvari dešavaju. Raspadne se menjač, puknu klipovi, curi vodena pumpa, ne rade prekidači, etc, etc. Zapitajte se, da li je to normalno? Ja mislim da nije. Nije normalno, dati 20-30k EUR i onda biti beta-tester za BMW.

 

Pozdrav za sve beta-testere. :D:nanana:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ne znam zašto i dalje potenciraš da se neko ovde svađa i da vređa, dajte svi da pokušamo da pričamo normalno iako smo Srbi (pretpostavljam većina). Ti kukaš da te neko proziva, a podjebavaš. Pak mi nisi odgovorio na pitanje o tvom iskustvu sa BMW-om, što ne bi bilo loše da znamo da li pričaš iz sopstvenog iskustva ili si negde pročitao. Ne mora odmah da znači da je loše ako si pročitao, to može biti korisno, ali je isto korisno i znati ko sa kakvih pozicija priča kako bih mogao da saberem utiske. Moja lična iskustva sa BMW-om takođe nisu velika, vozio sam F650GS (8 časova) ovde na obuci i probao dva komada K1300R i jedan K1600GT. To nije isto kao iskustvo stečeno godinama na sopstvenim BMW motorima, što neki članovi ovde imaju.

 

Ja sam spreman svakoga da saslušam, ali dajte da budemo normalni i opušteni, nije uopšte bitno ko je u pravu, a ko nije jer ja i tako ne moram da poslušam savete, a možda i hoću ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Povlačim svoje reči: "... probaj oba za redom i sa kojim ti osmeh širi, to uzmi". Samo tumačenje kvarovaje blago rečeno debilno, " ne stručno šaltovanje, normalno je da se koleno radilice na 50 k pojede,..." da pukne korpa, da se ventil pohaba,...e nije nego.

 

 

Druze to debilno tumacenje su reci inzinjera BMW -a ne moje....inace napisano u zadnjem broju Motorrada....,.i nije internet naklapanje kako neko gore rece nego cist argument...i ako mozemo da diskutujemo argumentima ok ako ne mozete da nastavite sa hvalospevima na racun bmw ...iskreno nemam nameru ni sa kim da se svdjam i prepucavam samo sam hteo da kolegi Acimu predocim o cuvenom kvalitetu BMW -a ...ali posto je vec zahvacen virusom dzaba se trudimo..1zdravo.gif

 

Ovo je suština. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Što se tiče kvara na ovom R 1200 GS LC, objašnjenje iz BMW-a je krajnje smešno i bolje da nisu ni objašnjavali na taj način. Ovi iz Motorrada jeste da vade motorima džigericu i da ih voze na granici izdržljivosti na ovim testovima, ali ti testovi upravo tome i služe. Zato tako i testiraju samo sport-touring i enduro-turing motore, a ne i ostale.

 

Kućište lamele na K 1300 GT je puklo pri brzini od 240 km/h, ne znam da li ste i to pročitali, što znači da su mu jebali kevu. Obzirom da je on nosi malo uštrojen R agregat to me i ne čudi, jer ni japanski R-ovi ne traju duže (ovi noviji). Ali obzirom da se radi o touring motoru morao bi da traje bar 100 hiljada, i to je tačno.

 

Koliko mogu generalno da zaključim, najmanje problema je sa agregatima, osim što su pojedini modeli trošili više ulja nego što bi smelo, uključujući i K seriju. Problema je bilo sa menjačima (ne pravi ih BMW, verovatno ih pravi ZF), kardanima i elektronikom (tu uključujem i prekidače). Što se tiče elektronike, BMW je napredniji za dve generacije od japanaca pa mogu i da im oprostim obzirom da sam i sam softverski inženjer i da znam da je lako napraviti bagove, ali recimo ulaženje vode u prekidače ili sigurnosni taster na ćopavoj ne mogu da razumem, na to je trebalo obratiti više pažnje i bilo je dovoljno oprati motor pod pritiskom i videti gde je voda sve dospela.

 

Moj drugar iz Požarevca vozi S 1000 RR i baš danas mi je rekao da nije imao nikakav problem sa njim, mada je prešao svega 8000 km. Ne znam tačno koje godište je motor, verujem ne stariji od 2 godine i kupljen je nov.

 

Znači, BMW bi morao da povede više računa kao premijum proizvođač i ne bi smeli da dozvole ovakve probleme sa svakom novom generacijom motocikla. Pak, i dalje se za BMW odlučuju svi oni koji ozbiljno putuju motorom, što opet znači da je kvalitet neosporan, ako ništa drugo zbog servisa i podrške.

 

Meni se sviđa K 1300 R i kako sam već objasnio ne nalazim mu zamenu. Ponuđene Honde i drugi motori uopšte nisu u toj kategoriji, a plus mi se i ne sviđaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ovo je suština. :takoje:

 

Kako sam već napisao gore, verujem da se nisu razumeli. Velika je razlika pri usmenoj komunikaciji kada postoji i gestikulacija i akcenat u odnosu na pisanu diskusiju preko foruma. Pak, to ne znači da neko odmah treba da se naljuti i sve iznapušava ili da ode iz teme, dajte malo više tolerancije ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

@acim

 

Nisam posedovao BMW. Hteo sam da kupim isti, i uradio sam sopstveno istraživanje na tu temu i detaljno sam se oko svega raspitao. Kao što uvek i radim. I onda sam se razočarao, jer sam uvideo da im je generalni kvalitet na vrlo niskom nivou.

 

P.S. Samo opušteno, pored ozbiljne priče, malo se i zezamo. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Ovo je suština. :takoje:

 

Kako sam već napisao gore, verujem da se nisu razumeli. Velika je razlika pri usmenoj komunikaciji kada postoji i gestikulacija i akcenat u odnosu na pisanu diskusiju preko foruma. Pak, to ne znači da neko odmah treba da se naljuti i sve iznapušava ili da ode iz teme, dajte malo više tolerancije ;)

 

Znam, da je i dobri đunta mislio na izjavu BMW inženjera i da se nisu razumeli. Ali, Turtle je napisao suštinu. Ovo nisu Internet naklapanja, nego činjenice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

To jesu činjenice, ali je bilo i naklapanja pre toga, a biće i posle :) Pak te činjenice ne znače da nijedan BMW motor ne valja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Što se tiče K 1300 serije, uspeo sam da pronađem "samo" :) dva opoziva:

 

- korozija na levom od ova tri šrafa (pogledaj sliku), od 2003. do 2010., dakle ovde je obuhvaćena i serija K 1200

 

- problem sa kombinovanim prekidačem, od oktobra 2008. do juna 2009.

 

Zna li neko još nešto? Ne zanimaju me nikakvi drugi modeli BMW-a, eventualno može o ostala dva modela K 1300 serije.

 

Juče baš videh dvojicu Švaba kako voze neke matore K 1200 S, sigurno su stariji od 10 godina, a izgledaju odlično.

post-1294-0-35965000-1406893411_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

 

 

Moj dodatni problem u odluci je da K1300R praktično nema konkurenciju, osim možda Diavela, ali mi je još rizičnije da kupujem italijana.

 

 

Uhhh, Diavel bi bio moj izbor :ooo: ... ali ako zazireš od italijana, tu je i brend sa kojim čini mi se već imaš pozitivna iskustva ...

 

2009-yamaha-v-max-photo.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Povlačim svoje reči: "... probaj oba za redom i sa kojim ti osmeh širi, to uzmi". Samo tumačenje kvarovaje blago rečeno debilno, " ne stručno šaltovanje, normalno je da se koleno radilice na 50 k pojede,..." da pukne korpa, da se ventil pohaba,...e nije nego.

 

 

Druze to debilno tumacenje su reci inzinjera BMW -a ne moje....inace napisano u zadnjem broju Motorrada....,.i nije internet naklapanje kako neko gore rece nego cist argument...i ako mozemo da diskutujemo argumentima ok ako ne mozete da nastavite sa hvalospevima na racun bmw ...iskreno nemam nameru ni sa kim da se svdjam i prepucavam samo sam hteo da kolegi Acimu predocim o cuvenom kvalitetu BMW -a ...ali posto je vec zahvacen virusom dzaba se trudimo..1zdravo.gif

 

Ovo je suština. :takoje:

 

Ja sam đuntu i razumeo da je mislio na inženjere BMW-a, a ne na tebe :)

...ali definitivno BMW ima problema sa novim modelima jer ih verovatno ne testira dovoljno kao automobile.

 

Ili nije pročitan moj komentar, http://forum.bjbiker...ost__p__1661083, ili je pak ne verovanje svojim očima, da neko ko ima BMW može da kritikuje to što ima. Namerno sam upotrebio "tumačenje" jer bi sve drugo moglo da se podvede pod opravdanje kome ovde konkretno nema mesta, reči tog inženjera su ko da je diplomu stekao na nekom "Singiduduk univerzitetu". Moje jaje nije dvožučno a i lajna mi smrde, ne mirišu. Pokušavam da suzbijem svoje kritike na račun marke koju imam i da ne zvučim zavidno jer nemam mogućnosti da si priuštim nov motor, trudim se da budem realan i često se suprostavljam svojoj sabraći koja redovno nedostatke BMW-a proglašavaju normalnim a ja masovnim kvarom. Nisam kompetentan da tehnički debatujem ali imam neko iskustvo iza sebe. Činjenica je da se kvarovi obnaroduju po forumima, dal su istiniti ili ne ostavljam na ličnu procenu. Moj zaključak je da BMW pokušava da ostvari dobit i prestiž jednak reputaciji koju je uživao niz godina sa bokser motorima i da intenzivno forsira razvoj i inovacije a to ne može preko noći. Takođe smatram da ni sami inženjeri nemaju dovoljno znanja ili podataka iz prakse i da previše idu u nepoznato ili ne provereno. Menjače im radi Getrag koji ih radi za Porše i Audi recimo i tu nikakvih problema nema. Tačno je da još od 1993 slični problemi se provlače do dana danas i uopšte mi nije jasno zašto ne izvrše korekcije na transmisiji ko što se rade, uostalom i sam sam sebi morao da prepravim menjač upravo po ukazivanju iz Getraga. Tako doteran sklop i sa tako kvalitetnim delovima ja smatram savršenim i ne vidim ikakvu potrebu za uljnu spojku i uopšte tu novu kostrukciju koja se evo pokazuje vrlo slabom, nedopustivo je da pukne korpa recimo ili da se stavi lager koji se razleti. Gledao sam nedavno reportažu fabrike motora BMW, ono je jednako ako ne i bolje od izrade F1, gde je šlus ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Uhhh, Diavel bi bio moj izbor :ooo: ... ali ako zazireš od italijana, tu je i brend sa kojim čini mi se već imaš pozitivna iskustva ...

 

2009-yamaha-v-max-photo.jpg

 

Gde me nađe, baš sinoć sam gledao cene :) Ali dobar polovni primerak ne može da se nađe ovde ispod 16 soma :)

 

Ali evo i oni su imali jedan i to veoma ozbiljan opoziv (uljna pumpa) :(

 

http://thekneeslider.com/2009-2011-yamaha-v-max-oil-pump-recall/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja