Jump to content

Moto Zajednica

SAOBRACAJNA SITUACIJA

Recommended Posts

  • Drug član, 1869 postova
  • Lokacija: Mostar-Nevesinje-Novi Sad - Minhen

Velika je razlika između prve i druge situacije. U prvoj situaciji je oduzimanje prava prvenstva, dok u drugoj to nije. Što se tiče prve, nema to "remetiš ovo remetiš ono", moraš sve propustiti !

 

"Zbog toga smatram, da u prvoj situaciji POD USLOVOM (tj ako se ne remeti brzina i pravac kretanja vozila u krajnjoj desnoj traci, a ne remeti se) da je pred zakonom moguce izvrsiti takvo skretanje." NE MOŽE !!! 0ljut2.gif

Hvala, takođe. 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Прочитао сам све одговоре и сви су изнели своје мишљење засновано на логици, али нигде нема озбиљног правног тумачења.

Нећу ти износити своје мишљење о ситуацији коју си навео јер нисам ни правник, а ни стручњак за друмски саобраћај.

Али укључио бих се са додатним питањем:

Какве су правне могућности кандидата на полагању за жалбу? Значи из чисто законског угла, коме би ти могао да се обратиш ПИСМЕНО, а да је тај У ОБАВЕЗИ да ти ПИСМЕНО одговори у разумном РОКУ и да ти ПИСМЕНО образложи разлог твог обарања, тј. ПИСМЕНО објасни твоју конкретну саобраћајну ситуацију, да аргументе уз навођење чланова ЗОБС-а или других релевантних докумената. Све то наравно треба да буде потписано именом, презименом и функцијом, оверено печатом институције и заведено.

 

0takoje.gif druze razmisljas ispravno. Problem je sto su isti oni kod kojih se i zalis i koji su biliu komisiji. E sad ugled u malo sredini, povlacenje reci... tesko to ide. A mozda je jos veci problem sto ce ponovo biti u komisiji na sledecem ispitu. Poslao sam tumacenje situacije na saobracajni fakultet., pa ako mi odgovore, i odgovor bude kako ja smatram da bi trebao... Cilj: doci do ispravnog i pravilnog znanja. Sam ispit je u drugom planu, jer je ovo situacija koja moze da se dogodi u svakodnevnom zivotu, a povlaci jos neke druge situacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Velika je razlika između prve i druge situacije. U prvoj situaciji je oduzimanje prava prvenstva, dok u drugoj to nije. Što se tiče prve, nema to "remetiš ovo remetiš ono", moraš sve propustiti !

 

 

 

definicija propustanja:Propustanje vozila" je radnja koju je vozac duzan da izvrsi u odredjenim slucajevima,vodeci racuna da vozac drugog vozila ne mora naglo da menja pravac ili brzinu kretanja.

zbog toga smatram da je sve ispravno. i ima toga da li remetis ovo ili ono u vrsenju neke radnje. to je upravo i smisao. procitaj icin post vezano za drugu situaciju, i videces da i te kako u drugoj situaciji vozila iz suprotnog smera zbog isprekidane linije mogu da udju u tvoju traku i i ces biti kriv.

Sve najbolje1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1869 postova
  • Lokacija: Mostar-Nevesinje-Novi Sad - Minhen

Velika je razlika između prve i druge situacije. U prvoj situaciji je oduzimanje prava prvenstva, dok u drugoj to nije. Što se tiče prve, nema to "remetiš ovo remetiš ono", moraš sve propustiti !

 

 

 

definicija propustanja:Propustanje vozila" je radnja koju je vozac duzan da izvrsi u odredjenim slucajevima,vodeci racuna da vozac drugog vozila ne mora naglo da menja pravac ili brzinu kretanja.

zbog toga smatram da je sve ispravno. i ima toga da li remetis ovo ili ono u vrsenju neke radnje. to je upravo i smisao. procitaj icin post vezano za drugu situaciju, i videces da i te kako u drugoj situaciji vozila iz suprotnog smera zbog isprekidane linije mogu da udju u tvoju traku i i ces biti kriv.

Sve najbolje1zdravo.gif

 

Da, mogu da uđu, ali ako je slobodna tvoja traka, piči. Već sam ovo objasnio u nekom prethodnom postu, ponavljamo se.

Malo je situacija kao kod kolege, ali ih ima u saobraćaju. Zato kada neko kaže da je iskusan, između ostalog se i na ovakve situacije misli. A ne kao današnja omladina, ima kategoriju par godina i misli sve zna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

 

definicija propustanja:Propustanje vozila" je radnja koju je vozac duzan da izvrsi u odredjenim slucajevima,vodeci racuna da vozac drugog vozila ne mora naglo da menja pravac ili brzinu kretanja.

zbog toga smatram da je sve ispravno. i ima toga da li remetis ovo ili ono u vrsenju neke radnje. to je upravo i smisao. procitaj icin post vezano za drugu situaciju, i videces da i te kako u drugoj situaciji vozila iz suprotnog smera zbog isprekidane linije mogu da udju u tvoju traku i i ces biti kriv.

Sve najbolje1zdravo.gif

 

Druže, zna se šta je propuštanje vozila, kao i šta je mimoilaženje. Na drugoj slici, kada bi neko krenuo u preticanje, tebi bi oduzeo prvenstvo i bio bi kriv za eventualni udes. Kao što bi i ti bio kriv, u slučaju broj jedan, jer vozilo sme da se kreće iz trake u traku, naravno uz radnje koje mora da obavi pre njih, ali jednostavno rečeno sme. U prvoj slici imaš četiri saobraćajne trake, a na drugoj dve, tako da to nisu iste situacije.

Promenio član Takashi Amano

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1869 postova
  • Lokacija: Mostar-Nevesinje-Novi Sad - Minhen

" Na drugoj slici, kada bi neko krenuo u preticanje, tebi bi oduzeo prvenstvo i bio bi kriv za eventualni udes." Ne bi, on ima stop, ne smije se uključiti, ako bi neko nekoga preticao ili obilazio iz suprotnog smjera. Može se uključiti samo ako je njegova traka slobodna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

" Na drugoj slici, kada bi neko krenuo u preticanje, tebi bi oduzeo prvenstvo i bio bi kriv za eventualni udes." Ne bi, on ima stop, ne smije se uključiti, ako bi neko nekoga preticao ili obilazio iz suprotnog smjera. Može se uključiti samo ako je njegova traka slobodna.

 

Pa njegova traka i jeste slobodna, ali ne videh znak stop, što bi se reklo da si u pravu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Nisam siguran da je baš tako. Ono što se slažem je da izlaženjem na put sa prvenstvom prolaza ne smeš da remetis saobraćaj. U prvom slučaju iako mu ne presecas direktno pravac, postavljaš se u levu traku sa malom brzinom tako da je on obavezan da koci jer ne sme da te obidje sa pogrešne strane. Remetis ga.

Situacija broj dva, auto u desnoj traci je takodje dužan da prilagodi brzinu ostatku saobraćaja pa tako i delu na pešačkoj stazi. Ne može tek tako da se prebaci na traku za suprotan smer i time da svali krivicu na nekoga ko se na njoj kretao. Mora da ukljuci zmigavac i da pogleda da li je moguce bezbedno. Jer za istw pare na levoj traci se nalazi grupa bicikala? Takodje nije dozvoljeno kretati se trakom suprotnog smera na raskrsnici ili neposredno pre raskrsnice.

 

Nisam stručnjak ali ako me pamćenje dobro služi i ako nisam pomešao zakone dve države ovako bi moralo biti ispravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

gde je tacno ova raskrsnica?

 

Raskrsnica se nalazi u Kragujevcu, naselje Bubanj. pravac roda centar prema Tempu. Ulica je Save Kovacevica. to je ova sa 4 trake. a kod jezera Bubanj je ova mala ulica koja ide do zastavinog servisa koji sad ima ime Arena Motors. mislim da se ulica zove zastavin servis. Na toj raskrnici postoji kuca na samoj krivini, i ovi iz komisije me nisu ni obori na ispitu, nego su me tek posle ispita ispitali o cemu se radilo, jer oni nisu ni videli ta vozila koja nailaze. Ja sam se kretao iz pravca Arena Motors pored jezera, prema ulici Save kovacevic gde sam se i ukljucio. Nece mi print screen pa nema slike.

 

Nisam siguran da je baš tako. Ono što se slažem je da izlaženjem na put sa prvenstvom prolaza ne smeš da remetis saobraćaj. U prvom slučaju iako mu ne presecas direktno pravac, postavljaš se u levu traku sa malom brzinom tako da je on obavezan da koci jer ne sme da te obidje sa pogrešne strane. Remetis ga.

 

 

Po novom moze da prodje pored tebe u naselju sa desne strane, ili cak sme da vozi levom stranom gde ima dve saobracajne trake, a da je desna slobodna. to ne smeju da rade kamioni, i vozila cija je brzina manja od cini mi se 35 km na h. I to pravilo ne vazi van naselja. to se komisija slaze, i tu nemamo problema.

 

jedini problem je taj sto tvrde da treba propustiti sva vozila(to je ok i ja to kazem), ali definiciju propustanje ne zele ni da procitaju, vec za njih propustanje znaci da se rascisti raskrsnica. Sto nije tacno, i tu je to mimoilazenje tumacenja.

Situacija broj dva, auto u desnoj traci je takodje dužan da prilagodi brzinu ostatku saobraćaja pa tako i delu na pešačkoj stazi. Ne može tek tako da se prebaci na traku za suprotan smer i time da svali krivicu na nekoga ko se na njoj kretao

Takodje nije dozvoljeno kretati se trakom suprotnog smera na raskrsnici ili neposredno pre raskrsnice.

 

 

Dozvoljeno je preticati u raskrsnici, Pogotovo u ovoj gde se jasno vidi isprekidana linija.

Polagao sam teoriji pre 16-17 godina, a i pre jedno 20 dana, ovog puta za A kategoriju. nista od ovoga ne govorim napamet.

Ova druga rasksnica se nalazi kod kod zatvorenog bazena u Kragujevu i skretanje u ulicu koja od medicinske skole ide za Gornji Milanovac, a mislim da je dosta cesta na putevima van naselja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Boze al ja kasnim onda. Ladno bi se nekom naje#o mame da nisam znao, i to misleći da sam u pravu.

 

Čisto da rezimiramo..

 

Obilazenje u naselju dozvoljeno sa desne strane?

Preticanje na raskrsnici dozvoljeno?

 

Ja ne znam jel to još negde sem srbije i šta će biti kad se izadje iz srbije pa kreneš pun gas kroz raskrsnicu da obilazis.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Boze al ja kasnim onda. Ladno bi se nekom naje#o mame da nisam znao, i to misleći da sam u pravu.

 

Čisto da rezimiramo..

 

Obilazenje u naselju dozvoljeno sa desne strane?

Preticanje na raskrsnici dozvoljeno?

 

Ja ne znam jel to još negde sem srbije i šta će biti kad se izadje iz srbije pa kreneš pun gas kroz raskrsnicu da obilazis.

 

druze verujem da nije bas ovako kao sto kazes da kasnis.

Svakodnevno se desava da postoje dve saobracajne trake za isti smer. od kojih npr jedna je za skretanje ulevo a druga je za pravo na semaforu. i ti hoces pravo i prolazis pored ovih sa desne strane koji se krecu levom trakom koja ce se kasnije usmeriti za skretanje u levo. Toga bar po beogradu ima milon slucajeva. Dve trake za isti smer krecu se vozila istovremeno i levom i desnom trakom u istom smeru, cas jedni brze, cas drugi, zavisno od saobracaja. i mislim da se voznja u obe trake u naselju ne naziva preticanje. A NPR u mojoj situaciji je bio semafor posle 50m od kada sam se ukljucio, i ja sam zadrao levu saobracajnu traku ka semaforu, jer mi je kasnije tako bilo prestrojavanje na raskrsnici.

Ovo drugo nemoj bukvalno da shvatis i jednolicno. postoji jos par pravila koja moraju da se postuju prilikom preticanja. nemozes da pretices iako je isprekidana linija, a u suprotnom smeru ima vozila npr. ili isprekidana linija vozilo stoji da propusti pesake. Naravno da ne moze tada. Ali u drugoj slici vozila koja se krecu po putu sa prvenstvom prolaza, imaju pravo da preticu i koriste traku u suprotnom smeru. Kontaktiraj ickotenej njemu se na zalost desila ova situacija i on se ukljucivao sa sporednog puta, na put sa prvenstvom prolaza.

npr evo jos jednog primera raskrsnica sa po jednim saobracajnim trakama za smer. Ti si drugo vozilo ispred tebe vozilo skrece levo i ceka da propusti ostala vozila. radi mu levi zmigavac. ukoliko imas prostora ti mozes da ga zaobidjes sa desne strane iako se nalazite u jednoj traci. pri toj radnji ne treba ni da dajes migavac jer ne menjas putanju vec ides pravo. ili isto to ako vozilo skrece u desno ti ga obidjes sa leve strane. ukoliko ides pravo, a imas dovoljno prostora i sve to obavljas u svojoj traci nema ni migavca.

Ili kao u situaciji br 2 na slici da ima jos jedna ulica nasuprot nacrtane sporedne ulice. i da vozilo hoce da se ukljuci u desno u tu (na slici nepostojecu ulicu) . posto je isprekidana linija, i ispunjeni su ostali uslovi, tj ne remetis nikome prvenstrvo prolaza(pesaci biciklisti, nema vozila iz suprotnog smera) imas ispekidanu liniju i pretices.

Nisam ti ja neki klinac koji zagovara motorciklisticke trke po gradsu, ili trke formule 1. moj ti skuter ide 30 na sat i cesto mi sviraju. Ovde se radi pokusaju dolaska do kvalitetnog znanja u saobracaju.

Mislim da si ti ovo vec i znao, mozda sam te ja svim ovim informacijama zbunio. Zao mi je i nije mi namera da mutim nesto, vec ne zelim da zabijem glavu u pesak i samo da glumim dobrog drugara, jer u se necije guzice usedele u fotelji i kao sto ti kazes zardjale i kasne. I sta sad ja da zabijem glavu u pesak i sto me vise jasu to sam bolji drugar. Pa ta je pripovetka napisana pre jednog veka.Zove se Danga i napisao je radoje domanovic. Da li je srbija i dalje u Sumljivom licu Branislava Nusica, gde drzavne zakone tumaci Zika pisar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

ovo je neko moje vidjenje... ovako ja razmisljam, nema onoga "logicno je" vec samo ono sto kaze zakon.... se sad kad smo kod raskrsnica kolovoznih i saob. traka radnja ukljucenja sa sporednog na put sa pravom prvenstva prolaza moze drugacije da bude definisana za "moto put" , "magistralni put" ili "javni put" e sad ti viti na kom putu si i sta kaze zakon za radnju koju hoces da izvrsis na tom putu i u kojoj saob. situaciji si se nasao. E sad 2. situacija: raskrsnica je regulisana saob. znakom. to je jasno i sta znaci znak izricitih naredbi "stop". u toj situaciji znaci da si duzan da propustis SVA vozila na putu sa pravom prvenstva prolaza. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Dobro, nisam se lepo ni ja izrazio. Ja sam isto mislio na preticanje. Prilikom sortiranja ispred semafora je nešto drugo. Takodje u gužvi kad se kolone pomeraju laganice.

 

I dobro je da se pokrene ovakva tema jer pravila se menjaju, ljudi zaborave a misle da nisu i onda dobro dodje kao malo refresh kurs.

 

Pratiću dalje razvijanje ove teme da vidim sta jos se promwnilo/zaboravilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Блок 38
  • Motocikl: z1000sx
sta znaci znak izricitih naredbi "stop". u toj situaciji znaci da si duzan da propustis SVA vozila na putu sa pravom prvenstva prolaza. :)

 

Па пропустио их је.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Aleksandre... "Tacno je da ti ovde ne remetis nikoga i da pogotovo ne remetis osobu koja je u kolima u desnoj kolovoznoj traci.I takodje je sasvim normalno da se ukljucis na put koji ima dve saobracajne trakeu prvu tvoju slobodnu ukoliko neces nikoga iseci." Nije tačno i nije normalno !

 

Pored ove, postoji i "generalno prihvacena zabluda" da se smije skrenuti lijevo u lijevu traku istovremeno sa vozilom iz suprotnog smjera koje skrece desno u desnu.

To takodje nije normalno i ne smije se. :)

 

 

Grotefoto-XH87UQO3.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ov što skreće desno tj crveni auto ima prednost i on skreće i sortira se obavezno u desnu traku?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Vec sam napisao ali ocigledno malo ko da je obratio paznju, pa da ponovim: uslovi saobracaja diktiraju bezbednu praksu! Sta se pod time podrazumeva je sirok pojam, medjutim, ono sto se zaboravlja je da su rupe, psi, lopte, deca koji istrcavaju na ulicu "dogadjaji" koji MORAJU da se predvide pa time diktiraju USLOVE bezbednog ucestvovanja u saobracaju. Tako, gledajuci na situaciju sa T raskrsnicom, treba imati u vidu sledece: na putevima I, II kategorije i putevima van naseljenih mesta takva raskrsnica se obelezava znakom "ukljucenje sa sporednog puta sa leve/desne strane" u oba smera kolovozne trake na koju se ukljucuje sporedni put. Time se ne definise raskrsnica pa zakon drugacije tretira ucesnike koji se ukljucuju i i ucesnike u kolovoznoj traci sa PRAVOM PRVENSTVA na koju se ukljucuje sporedni put. Vertikalna i horizontalna signalizacija tada definise odnos ucesnika ALI i obavezuje ucesnike u saobracaju, pa se tako obavezno postavlja znak STOP na mestu ukljucenja sporednog puta na put da prvenstvom prolaza. A definicija znaka stop je presudna u tom slucaju: ukoliko je postavljen na sporedni put (put bez prvenstva prolaza) koji se ukljucuje u dvosmerni saobracaj puta sa jednom kolovoznom trakom u kojoj se saobracaj odvija u dva smera, obavezuje vozaca koji se ukljucuje da se ZAUSTAVI, propusti SVA vozila i tek kada utvrdi da su svi USLOVI ispunjeni da moze bezbedno da skrene tu radnju i obavi. Naglasavam uslove jer o njima se i polemise. Naime, ako se vise vozila u suprotnom smeru od smera u koji se ukljucej vozilo sa sporednog puta krece ka mestu ukljucenja sporednog puta, svi oni imaju nepredvidljiv tok radnji pa svojom radnjom vozilo koje se ukljucuje NIJE ispostovalo USLOVE u saobracaju. Opet naglasavam, definicija USLOVI u saobracaju varira, nije propisana slovom zakona vec samo navodi primere koji, medjutim, ne opisuju sve moguce situacije ali podrazumevaju da ucesnik u saobracaju moze da ih predpostavi: neki od primera kada vertikalna i horizontalna signalizacija nije presudna nego uslovi u saobracaju su blizina skole, javnih ustanova, tereni za igru kao i putevi sa visokim rizikom mogucnosti odrona, pretrcavanja zivotinja i sl. Ucesnik je duzan da predvidi moguce situacije i prilagodi svoje radnje datim uslovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

ovo je neko moje vidjenje... ovako ja razmisljam, nema onoga "logicno je" vec samo ono sto kaze zakon.... se sad kad smo kod raskrsnica kolovoznih i saob. traka radnja ukljucenja sa sporednog na put sa pravom prvenstva prolaza moze drugacije da bude definisana za "moto put" , "magistralni put" ili "javni put" e sad ti viti na kom putu si i sta kaze zakon za radnju koju hoces da izvrsis na tom putu i u kojoj saob. situaciji si se nasao. E sad 2. situacija: raskrsnica je regulisana saob. znakom. to je jasno i sta znaci znak izricitih naredbi "stop". u toj situaciji znaci da si duzan da propustis SVA vozila na putu sa pravom prvenstva prolaza. :)

 

Vec sam napisao ali ocigledno malo ko da je obratio paznju, pa da ponovim: uslovi saobracaja diktiraju bezbednu praksu! Sta se pod time podrazumeva je sirok pojam, medjutim, ono sto se zaboravlja je da su rupe, psi, lopte, deca koji istrcavaju na ulicu "dogadjaji" koji MORAJU da se predvide pa time diktiraju USLOVE bezbednog ucestvovanja u saobracaju. Tako, gledajuci na situaciju sa T raskrsnicom, treba imati u vidu sledece: na putevima I, II kategorije i putevima van naseljenih mesta takva raskrsnica se obelezava znakom "ukljucenje sa sporednog puta sa leve/desne strane" u oba smera kolovozne trake na koju se ukljucuje sporedni put. Time se ne definise raskrsnica pa zakon drugacije tretira ucesnike koji se ukljucuju i i ucesnike u kolovoznoj traci sa PRAVOM PRVENSTVA na koju se ukljucuje sporedni put. Vertikalna i horizontalna signalizacija tada definise odnos ucesnika ALI i obavezuje ucesnike u saobracaju, pa se tako obavezno postavlja znak STOP na mestu ukljucenja sporednog puta na put da prvenstvom prolaza. A definicija znaka stop je presudna u tom slucaju: ukoliko je postavljen na sporedni put (put bez prvenstva prolaza) koji se ukljucuje u dvosmerni saobracaj puta sa jednom kolovoznom trakom u kojoj se saobracaj odvija u dva smera, obavezuje vozaca koji se ukljucuje da se ZAUSTAVI, propusti SVA vozila i tek kada utvrdi da su svi USLOVI ispunjeni da moze bezbedno da skrene tu radnju i obavi. Naglasavam uslove jer o njima se i polemise. Naime, ako se vise vozila u suprotnom smeru od smera u koji se ukljucej vozilo sa sporednog puta krece ka mestu ukljucenja sporednog puta, svi oni imaju nepredvidljiv tok radnji pa svojom radnjom vozilo koje se ukljucuje NIJE ispostovalo USLOVE u saobracaju. Opet naglasavam, definicija USLOVI u saobracaju varira, nije propisana slovom zakona vec samo navodi primere koji, medjutim, ne opisuju sve moguce situacije ali podrazumevaju da ucesnik u saobracaju moze da ih predpostavi: neki od primera kada vertikalna i horizontalna signalizacija nije presudna nego uslovi u saobracaju su blizina skole, javnih ustanova, tereni za igru kao i putevi sa visokim rizikom mogucnosti odrona, pretrcavanja zivotinja i sl. Ucesnik je duzan da predvidi moguce situacije i prilagodi svoje radnje datim uslovima.

 

I ja isto tvrdim tj tako kaze zakon, moraju se propustiti vozila iz oba smera kada se ukljucujes sa sporednog na put sa pravom prvenstva prolaza nebitno da li skreces u levo ili u desno.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ov što skreće desno tj crveni auto ima prednost i on skreće i sortira se obavezno u desnu traku?

 

Ov što skreće desno tj crveni auto ima prednost i on bira u koju ce traku. Njegove su obe u tom trenutku, a plavi mora da saceka.

U stvarnom zivotu, plavi obicno "izrezonuje" nekom svojom logikom da je postenije da oni to podijele....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

Ov što skreće desno tj crveni auto ima prednost i on skreće i sortira se obavezno u desnu traku?

 

Ov što skreće desno tj crveni auto ima prednost i on bira u koju ce traku. Njegove su obe u tom trenutku, a plavi mora da saceka.

U stvarnom zivotu, plavi obicno "izrezonuje" nekom svojom logikom da je postenije da oni to podijele....

 

U zivotu i crveni tako rezonuje (u glavnom) :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Ov što skreće desno tj crveni auto ima prednost i on skreće i sortira se obavezno u desnu traku?

 

Ov što skreće desno tj crveni auto ima prednost i on bira u koju ce traku. Njegove su obe u tom trenutku, a plavi mora da saceka.

U stvarnom zivotu, plavi obicno "izrezonuje" nekom svojom logikom da je postenije da oni to podijele....

 

100% ne tacno. Auto skrece u najblizu traku nekom logicnom putanjom, a posle toga moze da promeni traku i to uz pomoc migavca, a to je sasvim nova radnja. Ne moze da bira gde hoce, zna se propis.

Imas i u testovima za polaganje pa mozesi da proveris ukoliko sumnjas u ovo sto sam napisao.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

ovo je neko moje vidjenje... ovako ja razmisljam, nema onoga "logicno je" vec samo ono sto kaze zakon.... se sad kad smo kod raskrsnica kolovoznih i saob. traka radnja ukljucenja sa sporednog na put sa pravom prvenstva prolaza moze drugacije da bude definisana za "moto put" , "magistralni put" ili "javni put" e sad ti viti na kom putu si i sta kaze zakon za radnju koju hoces da izvrsis na tom putu i u kojoj saob. situaciji si se nasao. E sad 2. situacija: raskrsnica je regulisana saob. znakom. to je jasno i sta znaci znak izricitih naredbi "stop". u toj situaciji znaci da si duzan da propustis SVA vozila na putu sa pravom prvenstva prolaza. :)

 

Vec sam napisao ali ocigledno malo ko da je obratio paznju, pa da ponovim: uslovi saobracaja diktiraju bezbednu praksu! Sta se pod time podrazumeva je sirok pojam, medjutim, ono sto se zaboravlja je da su rupe, psi, lopte, deca koji istrcavaju na ulicu "dogadjaji" koji MORAJU da se predvide pa time diktiraju USLOVE bezbednog ucestvovanja u saobracaju. Tako, gledajuci na situaciju sa T raskrsnicom, treba imati u vidu sledece: na putevima I, II kategorije i putevima van naseljenih mesta takva raskrsnica se obelezava znakom "ukljucenje sa sporednog puta sa leve/desne strane" u oba smera kolovozne trake na koju se ukljucuje sporedni put. Time se ne definise raskrsnica pa zakon drugacije tretira ucesnike koji se ukljucuju i i ucesnike u kolovoznoj traci sa PRAVOM PRVENSTVA na koju se ukljucuje sporedni put. Vertikalna i horizontalna signalizacija tada definise odnos ucesnika ALI i obavezuje ucesnike u saobracaju, pa se tako obavezno postavlja znak STOP na mestu ukljucenja sporednog puta na put da prvenstvom prolaza. A definicija znaka stop je presudna u tom slucaju: ukoliko je postavljen na sporedni put (put bez prvenstva prolaza) koji se ukljucuje u dvosmerni saobracaj puta sa jednom kolovoznom trakom u kojoj se saobracaj odvija u dva smera, obavezuje vozaca koji se ukljucuje da se ZAUSTAVI, propusti SVA vozila i tek kada utvrdi da su svi USLOVI ispunjeni da moze bezbedno da skrene tu radnju i obavi. Naglasavam uslove jer o njima se i polemise. Naime, ako se vise vozila u suprotnom smeru od smera u koji se ukljucej vozilo sa sporednog puta krece ka mestu ukljucenja sporednog puta, svi oni imaju nepredvidljiv tok radnji pa svojom radnjom vozilo koje se ukljucuje NIJE ispostovalo USLOVE u saobracaju. Opet naglasavam, definicija USLOVI u saobracaju varira, nije propisana slovom zakona vec samo navodi primere koji, medjutim, ne opisuju sve moguce situacije ali podrazumevaju da ucesnik u saobracaju moze da ih predpostavi: neki od primera kada vertikalna i horizontalna signalizacija nije presudna nego uslovi u saobracaju su blizina skole, javnih ustanova, tereni za igru kao i putevi sa visokim rizikom mogucnosti odrona, pretrcavanja zivotinja i sl. Ucesnik je duzan da predvidi moguce situacije i prilagodi svoje radnje datim uslovima.

 

I ja isto tvrdim tj tako kaze zakon, moraju se propustiti vozila iz oba smera kada se ukljucujes sa sporednog na put sa pravom prvenstva prolaza nebitno da li skreces u levo ili u desno.....

 

Kolege da uprostim stvar sa jednim pitanjem STA JE PROPUSTANJE?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja