Jump to content

Moto Zajednica

pumpa goriva Suzuki Vstrom 650 k9

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Prilikom odlaska na posao, u aprilu mesecu ove godine, učinilo mi se da strom ne vuče kao inače. Posle nekog vremena dam drugaru(koji vozi R-a) da proba i on me isproziva kako vozim traktor, koji ide kao klot dizel mašine(bez turbine) :( i da posle 15-minutne zahebancije konstatujemo da se stvarno dosta ulenjio. Proverim struju, kablove, svećice, gorivo - creva i sve deluje Ok. Oko mesec dana kasnije nastupa haos. Prilikom kočenja počinje motor da mi se gasi, što se prvi put NARAVNO desilo na prepunoj Autokomandi, kada sam procenio da imam dovoljno vremena da prođem između dva automobila koji dolaze sa moje leve strane, prikočio na samom ulasku u kružni tok, a zatim dodao gas i ukapirao da mi se baš tada ugasila mašina i da od mog ubacivanja nema ništa, već polako klizim pod inercijom između dva automobila sa kojima sam ukrstio putanju... U trenutku sam se toliko oznojio da sam imao osećaj da sve curi sa mene. Posle nekoliko pokušaja, uspeo sam da upalim, ali svako jače kočenje je rezultiralo - gašenjem agregata.:gaa:. Dodjem kući i posle proveravanja svega što mi je palo na pamet, setim se da rđa u rezervoarima, koja se inače javlja kod stromova, može da napravi problem sa pumpom goriva. Ja je nemam puno, ali da proverim za svaki slučaj. Skinem crevo i uradim flow test, tj. tri puta dam kontakt, pustim da pumpa odradi svoje i merim koliko je izbacila goriva. Ako je sve Ok, trebalo bi da izgura između 300-400ml goriva. Ja sam dobio oko 150ml. :grr: Prva zelena crta na čaši je 300ml, a druga 400ml.

 

20140519_164944.jpg

 

Ako ništa drugo, makar sam ustanovio šta mi je pravilo probleme. Skidam rezervoar i vadim pumpu.

 

20140517_161357.jpg

 

Praznim rezervoar, da bih ga očistio i isprao. Rastavljam pumpu

 

20140519_162629.jpg

 

20140519_162723.jpg

 

20140519_162540.jpg

 

20140519_162456.jpg

 

Zatim čistim, što se očistiti može, uz pomoć benzina, razređivača, šmirgle...

 

20140519_162052.jpg

 

20140519_161939.jpg

 

20140519_162229.jpg

 

20140519_162340.jpg

 

20140519_162317.jpg

 

I pošto sam negde ranije čitao o problemu sa pumpom na malim stromovima, potražim na net-u uputsvo kako se sređuje i naiđem na veliko iznenađenje. Pumpe do 2006. ili 2007. i posle nisu iste(prema više izvora na net-u). Pošto je moj 2009. uporedim nacrt i moju pumpu i stvarno se razlikuje. Gde god da tražim nailazim na odgovor - nove pumpe(posle 2007.) se ne mogu srediti zbog drugačije konstrukcije filtera na izlasku pumpe koji je zatopljen u plastiku...Postoje majstori kod nas koji to rešavaju, ali nisu toliko blizu i cela intervencija bi koštala oko 70€.

 

Onda odlučim da rizikujem i po istom principu kao kod starijeg modela pumpe, da razbušim filter na izlazu pumpe i ugradim spoljni filter, koji će biti mnogo lakši za menjanje. U ovom delu, ispod kažiprsta je zatopljen filter.

 

20140519_161807.jpg

 

Skinuo sam ventil i gumice, za svaki slučaj.

 

20140519_161941.jpg

 

Rupa se buši kroz postojeći otvor, burgijom od 4mm. Nije potrebna velika sila, već skroz blag pritisak, jer je filter vrlo mek i od slabog materijala.

 

20140519_161432.jpg

 

20140519_161429.jpg

 

20140519_161515.jpg

 

20140519_161440.jpg

 

Nakon toga sam sve dobro isprao benzinom, a potom produvao kompresorom.

 

20140519_161649.jpg

 

Pumpa ponovo sklopljena i spremna da se vrati u rezervoar.

 

20140519_163100.jpg

 

Šrafovi su prvo ušrafljeni rukom, dok je zavijanje išlo skroz lagano.

 

20140519_163520.jpg

 

Dotezanje sa kilo ključem, sila 10N-m, zatežu se u zvezdastom rasporedu.

 

20140519_163939.jpg

 

Pre vraćanja rezervoara sam skinuo originalna creva za gorivo i zamenio ih sa crevima od 8mm sa šelnama + dodao sam automobilski filter goriva za inj.motore, jer je filter u pumpi razbušivanjem izgubio funkciju. Bitno je da filter bude metalni,tj. za injection motore, jer plastični ne bi izdržao pritisak. Filter me je izašao oko 500din., creva sam već imao.

 

20140519_173002.jpg

 

Kačim rezervoar na motor i pre konačnog pakovanja, opet radim flow test, ovoga puta rezultat odličan - oko 400ml.

 

20140519_164816.jpg

 

Povezujem sve i palim agregat.

 

20140519_173928.jpg

 

Probna vožnja, sve Ok. Strom je dista življi, bolje ide, bolje ubrzava na većim brzinama i čini mi se da ima više snage(kao nekad). :jee1:

 

Onda se setih da pogledam i TP senzor.Nije bio kako treba - na ler gasu je bio na najvišoj crti. Posle 20-ak minuta mrdanja TPS-a uspeo sam da ga doteram da na oko 1600-1800RPM menja sa srednje na višu crtu, tj. da bude kako treba.

 

20140519_175944.jpg

 

20140519_175938.jpg

 

Prešao sam oko 2000km od intervencije, nikakvih problema nisam imao, sve se pokazalo :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1518 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Lepo objasnjeno :takoje: Moj strom ima 45000 km i pre jedno 2 meseca sam odradio onaj test pumpe i izbacio mi je 350 ml goriva,bas koliko treba.Poenta je drzati rezervoar pun,narocito preko zime kada se ne vozi i nema problema sa rdjom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Lepo objasnjeno :takoje: Moj strom ima 45000 km i pre jedno 2 meseca sam odradio onaj test pumpe i izbacio mi je 350 ml goriva,bas koliko treba.Poenta je drzati rezervoar pun,narocito preko zime kada se ne vozi i nema problema sa rdjom.

 

Istina, međutim nisam prvi vlasnik stroma i kada sam ga kupio imao je malo rđe u rezervoaru. Pazim na to da kada ga ostavljam bude uvek pun, ali izgleda da prethodni vlasnik nije pazio, tako da sam izgleda ja platio danak tome...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1518 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Lepo objasnjeno :takoje: Moj strom ima 45000 km i pre jedno 2 meseca sam odradio onaj test pumpe i izbacio mi je 350 ml goriva,bas koliko treba.Poenta je drzati rezervoar pun,narocito preko zime kada se ne vozi i nema problema sa rdjom.

 

Istina, međutim nisam prvi vlasnik stroma i kada sam ga kupio imao je malo rđe u rezervoaru. Pazim na to da kada ga ostavljam bude uvek pun, ali izgleda da prethodni vlasnik nije pazio, tako da sam izgleda ja platio danak tome...

Posle čišćenja rezervoara od rdje trebalo bi ga premazati nekom zaštitom,jer bez zaštite korozija će se vratiti brzo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

:takoje:

 

Čini mi se da je prava stvar POR15, ali pošto sam u junu bio van zemlje 3 nedelje(čitaj nisam vozio stroma :D), ne bih pravio pauze :moto3: do zime, a kada padne sneg - polako da skinem rezervoar i uradim kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

metalno sito u filteru moze da se eliminise vrlo prosto bez busenja secenja itd....

Telo je plasticno a mrezica je metalna tako da... napraviti mesavinu dobre sone kiseline i najjaceg hidrogena iz apoteke u razmeri otprilike 5:1 i to sipati u telo filtera. Pocece hemijska reakcija pocece i da se dimi i kroz par minuta nema vise metalne mrezice :takoje:

Naravno obavezno skinuti regulator pritiska pre toga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1881 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Ja sam kod mene preventivno uradio bajpas pumpe. Koliko se secam pumpa se prilicno vizuelno razlikuje od ove tvoje. Koji si spoljasnji filter stavio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Ja sam kod mene preventivno uradio bajpas pumpe. Koliko se secam pumpa se prilicno vizuelno razlikuje od ove tvoje. Koji si spoljasnji filter stavio?

 

Pumpe se razlikuju posle 2007.godine i pre. Ext.filter koji je stavljen je, ako se dobro sećam, za opel kadet ili astru - u suštini može bilo koji predviđen za injection motore, odnosno koji može da izdrži pritisak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Uspesno uradjena intervencija na Banditu uz svesrdnu pomoc kolege Angell-a. :takoje:

 

:takoje:

 

P.S. Obavezno proveri šelne pre puta!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Suzuki

Trenutno radim taj zahvat na svome Stromu DL 1000 K3 pomoću ovog tvoga objašnjenja. Isto dešavanje i problem. Samo sam presjekao kuciste visokopritisnog filtera i izvadio ga tatalno,postavicu vanjski od opel astre i tps mi isto -C00 pa cu ga podici na gornju granicu.

20190911_142530.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja