Jump to content

Moto Zajednica

Projekt Afrika Twin 20 godina- kako, sta, gdje...

Recommended Posts

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Sarajevo
  • Motocikl: XRV 750 RD07

Pozdrav svima, sigurno su sva pitanja, teme i dileme, već nekad bile načete u jednom ili durgom dijelu Zajednice-Foruma, ali ako mi dozvolite, ja bih postavio par pitanja na ovom mjestu, te s iščekivanjem čekao da čujem vaše komentare, mišljenja, prijedloge, savjete i sl. Elem, situacija je slijedeća:

 

U Februaru ove godine dosao sam do jedne solidno očuvane Afrike RD07 iz 1994 godine- u ispravnom tehničkom stanju - i naravno odlučim za manji servis i malo nove opreme prije sezone. Pa se tu nasao vizir od Touartech-a, (koji mi se nije svidio) novi štitnik za lanac, i ruke isto od Touratech-a, novi OEM gripovi, nove arrete harmonike, filteri, ulje motor, ulje za vile, Givi crahs bar, Givi nosači kofera, Arrow dakar replica izduv, Mitas O7. SBS pločice i još par sitnica...e sad na prijedlog nekih mojih drugara odvezemo motor jednom "poznatom" majstoru za enduro motore, ali avaj, covjek napravi od motora koji radi motor koji ne radi time sto je slomio uovodink cok sajle na karburator - zajedno s ventilom..kako se to doznalo kad mi je motor se ugasio na autoputu na 130km/h kako je bilo još par stvari koje su ukazale da je posao odrađen traljavo, odlucio sam da ga ne vracam tom "majstoru" nego da u sradnji s jednim prijeteljem idemo od početka jer sad ne vjerujem vise ni ostalim stvarima koje je on uradio tako da je od motora sad ostala samo masina u ramu, ostalo je poskidano i skupa sa pola masine dakle sve "uradi sam" idemo ponovo i "sminku" pakujemo a sad dolazimo do mojih dilema, a svi svakako dajte nabacite još ako vam pada nešto na pamet.

 

1. Da li da mijenjam pumpu za benzina iako je radi (preventive radi) izbor je Facet 40105- ili neka druga gdje kupiti a da nije UK (xrv. rugged roads) ili ebay dio?

2. Šta mislite o novim oprugama u vila da ili ne - mozda i opruga nazad mozda Hypepro? Ima li neko iskustva. Koje ulje u vile? Trenutno su malo mekane vile propadaju z amoj pojam porevise mekano!

3. Dajte preporuku servisa i preporuku dobre radnje za rezervnim dijelovima OEM ili zamjenskim koja po mogućnosti šalje poštom iste?

4. I sve šta vam pada na pamet a da bi bilo korisno u fazi dok je motor raspakova (očistio sam tank, nvis u filteri, svjecice, crijeva za gorivo nsiam dirao, haldnjaci su očičćeni, Keihini naštelovani., fazni je na pola to neću dirati za sad )

 

znam da samo malo široko postavio al eto kako je projekt vraćanja u život u toku da čujem mšta mislite...p.s. slike idu uskoro

 

hvala unaprijed! ;))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

1. Kupi zamensku da imas, pa kad ta rikne menjaj. Ono sto radi pusti ga nek radi

2. rasturis viljuske i premeris po servisnom uputstvu postojece. Ako su otisle, ti ih onda menjaj. Mozda ti vile propadaju jer su tako podesene ? Proveri to prvo. Ulje u viljuske 650 ml SAE 10W po stapu. Sipaj: Bardahl-odlican povoljan, Motul-odlican skup, ili Ipone-odlican-sredina.

3. Zavisi sta od delova ? U kompu imas semeringe za stapove koje ces sigurno menjati ako budes radio viljusku. Opruge poruci sa ebay-a. Ostalo...zavisi sta ti tacno treba. Uglavnom dosta toga ces najpovoljnije naci na ebay-u.

4. Gledaj sve i zavlaci prste svuda. Sve konektore otvori ocisti i prskaj kontakt sprejom. Gde ima malo korozije ocisti je sa dobrim sprejom i finom krpicom. Pregledaj sve srafove i dotegni, pregledaj sva creva-sto je pocelo da puca-menjaj odmah.

Menjaj antifriz, ulje u kocnicama takodje pod obavezno. Smes slobodno sipati DOT3,4 ili 5.

Kad je vec razbucana u prilici si da sve doteras u top stanje :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Sarajevo
  • Motocikl: XRV 750 RD07

1care.gif E super hvala ti na jasnim savjetima.

 

Nisam te shvatio za ovo; "U kompu imas semeringe.." ? Ulja sam sva zamjenio al idem sad sa pregledom konektora.

Jos jednom hvala hvala.gif

 

pozz, T

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Ako ti je motor vec komplet rasturen evo sta bih ja uradio (vecinu i jesam do sada)

  • Vile rasturi komplet i proveri/zameni sta treba
  • Proveri i podmazi sve sajle i ocisti i podmazi sve elektricne kontakte
  • Skini i proveri anlaser, vidi kakve su cetkice i kakav je lager i semering. Meni je semering propao, pustio ulje i napravio cudo. Anlaser je radio, skinuo sam provere radi, da nisam crkao bi u nekom trenutku totalno
  • Skini i servisiraj kociona kljesta, zameni gumice, ocisti od korozije ako je ima (poznata boljka)
  • Podmazi i zameni ako sta treba od lagera (tockovi, vesanje, korman)
  • Benzinsku pumpu skini i proveri koliko su pojedene platine pa ako treba menjaj ih
  • Skini gume i proveri da li ima korozije na felnama (opet poznata boljka) i ne bi bilo lose da se iscentriraju
  • Stelovanje ventila ako nisi
  • Pravilno podesavanje zategnutosti lanca (http://www.atic.org/faq/chain.php)

Ja sam zamenio i gomilu O-ringova (anlaser, tripmaster, termostat...) i dihtunge solja na karburatorima (veliki O-ring pa se izlepi po coskovima da ne bi bezao)

 

 

Ne znam koliko bi druge opruge pomogle, Intiminatori bas sprecavaju propadanje kod kocenja i sl ali nisu jeftini

 

Za OEM delove Centar-S (jeftiniji, uz duze cekanje od Delte)

 

Eto par ideja pa ti vidi sta ces :zvizduk:

 

EDIT: Mislio je na Kompp za semeringe, nego zaboravih jesi li proverio pogonsku osovinu (prednji lancanik)? I jos par stvari

http://www.atic.org/faq/ventilation.php

http://www.atic.org/faq/tripmaster.php

Promenio član Mrva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

1care.gif E super hvala ti na jasnim savjetima.

 

Nisam te shvatio za ovo; "U kompu imas semeringe.." ? Ulja sam sva zamjenio al idem sad sa pregledom konektora.

Jos jednom hvala hvala.gif

 

pozz, T

 

Nije kolega mislio na komp kao kompjuter (sudeči po tvojoj asocijaciji ka konektorima) već na Kompp, prodaju delova i opreme KLIK

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Sarajevo
  • Motocikl: XRV 750 RD07

Ovo je extra hvala drugovi, sad definitivno ima još pola al kad je već tako bolje da idemo sa pravim stvarima nego da zatvorim pa problem za dva mjeseca. Nimmin hvala za pojašnjenje,prepostavlo sam da se radi o prodavnici-samo sam kompoziciju rečenice loše složio heheh 1neznam.gif

 

još jednom hvaaaalaaaaaaa ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja