Jump to content

Moto Zajednica

Cela porodica na skuteru

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Стижу ме године...

Мада сам прво и помислио да се зајебаваш... Него била пауза за клопу па нисам имао времена да вагам и меркам, па се испуцах...

 

Али ајде да направимо тему мало интересантнијом:

 

Има ли по вама изузетака од тог правила око кога се углавном слажемо?

 

(опет пауза па ћу бити кратак)

 

Јутрос видим комшију (који је иначе нормалан лик) како вози 2 сина на скутеру: млађег у вртић, старијег у основну школу.

Сулудо?

 

Па у овом случају ја лично мислим - није сулудо.

 

Зато што ми је комшија, знам човека, па је онда у реду да то ради.

 

А и брижан је човек.

 

А и не вози путем, већ тротоаром, кроз паркић (вртић је на 50 м од зграде, школа на 80). (нисам сигуран да ли и старијег вози, или паркира испред вртића или старији после продужи пешке, или...)

 

У сваком случају, то по мени није за осуду у овом контексту о коме причамо. Нема возила, искључио је могућност туђе грешке, остало је само да он поведе рачуна.

 

Ја написах: још нисам возио свога сина на мотору. НИ кругић на теренчету иза граде... Али то је по мени ок. Контролисани услови, лагано...

 

Могао бих да разумем још један случај: вожњу у природи. Земљани пут, ендуро мотор, дете испред тебе, прва, друга (трећа?) лагано, мали гас, брзина као бицикл, и уживанција... (да, и ту се свашта може десити али смо опет искључили фактор треће особе...).

И у овом случају се премишљам који би морао бити минимуг година детета да је довољно разумно да не направи неки непромишљен потез и избаци мотор из равнотеже или крене да пада са мотора (налети оса или слично)... Хм...

 

Мишљења?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

čim se isključiš iz saobraćaja faktor rizika si smanjio za bar 90%. voze decu po bloku na biciklu u korpi ili onom bebećem sedištu do pijace ili po keju ali trotoarom i pešačkim stazama a ne po kolovozu. naravno da uvek možeš da padneš i da se oguliš al ne mož' da pogineš ili se ubogaljiš (ni ti ni dete).

 

 

svi znamo kako izgleda kružni tok na bogosloviji, ne?

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ako je vožnja skutera po trotoaru dozvoljena (ne smeta pešacima), ako je isti registrovan za 3 osobe i ako taj mali što ide u vrtić ima 7 godina, onda je sve u redu ;) Šalim se, svi mi ponekad napravimo prekršaj ne bi li udovoljili deci. I ja sam mojima kupovao motore pre vremena, ali su vozili van saobraćaja, što mislim da je u redu. Ali što kaže narod, kod se čuva i Bog ga čuva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Komšija može da prepešači tih 100m? Stvarno ne vidim razlog zašto decu izlagati riziku? I ovde u NL ne postoje zakoni koji jasno regulišu minimum godina ili minimum visinu osobe nego je samo ovlaš opisano da osoba mora da sedi čvrsto i sa nogama na fuzasterima.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N9005 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

osim što je bolje da je dete ispred. ni na bajsu ne kapiram ta sedišta pozadi. dete gleda u dupe a ti ne vidiš šta radi.... dal se vrpolji ili je odlučilo da provali kako rade kopče na kaiševima ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Yamaha-FZ6-Faze_480r.jpg

 

KINDERSITZ_480.jpg

 

 

Znači, posebno sedište i držači za noge.

 

Ovo je stvoreno da ubije dete 0zbunjen.gif0zbunjen.gif

 

Vec vidim, pad sa motora, dete ostaje "zavezano za motor", i sve dere se po asfaltu, kao da je ono deo motora, jer nemoze da se iscupa, usput, motor ide pod (KAMION-AUTO-OGRADU) a dete i dalje zavezano na sedistu.

 

Svaka cast onom ko je ovo izumeo, ali mala deca ne treba da se voze na motoru.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Pa nije vezano, gde si video da je vezano? Vezano je samo sedište za motor :) Nismo to izmislili mravojedi, već pametni ljudi ;)

 

P.S. Uzgred, ima i TÜV sertifikat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Pa nije vezano, gde si video da je vezano? Vezano je samo sedište za motor :) Nismo to izmislili mravojedi, već pametni ljudi ;)

 

P.S. Uzgred, ima i TÜV sertifikat.

 

Dobro je, moja greska :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Inače je sama zamisao pada sa vezanim detetom odvratna, priznajem :) I slažem se da deci nije mesto na motoru, ali čak i za biciklu nije loše imati posebno sedište.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Naš zakon je eksplicitan kada je vožnja dece na motoru u pitanju - ne mogu se voziti deca mlađa od 12 godina. Po meni se tu sva dalja priča, kada je formalno-pravni aspekt u pitanju, završava.

 

Ako pričamo o onom drugom aspektu, zdravorazumskom, mislim da svaki roditelj može/mora da proceni da li je njegovo dete dovoljno sposobno i zrelo da sedne na motor kao suvozač, bilo da je mlađe ili starije od zakonskog minimuma. Najveći broj država (pri tome mislim na one naprednije/razvijenije) nema propisanu nikakvu granicu u smislu starosti deteta, ali ima propisanu regulativu koja se tiče bezbednosti - obavezna odgovarajuća zaštitna oprema, obaveza da dete nogama mora da može da se osloni na fuzastere, ili ako ne može da onda na motoru mora postojati odgovarajuće sedište itd.

 

Ono što sam ja imao prilike da vidim po belom svetu (onoliko koliko sam ga prošao), je da su deca kao suvozači na motorima/skuterima mnogo uobičajeniji prizor u zemljama koje i inače imaju razvijeniju moto kulturu, kao i u zemljama sa višim standardom.

 

U mom konkretnom slučaju, stariji sin se vozi sa mnom već par godina. Uglavnom su to kratke relacije tu po kraju (kuća-škola i slično). Takođe, već tradicionalno, on ide sa mnom i na Dedamrazijadu koju organizuje BJB. Znači uglavnom su to za sada neke potpuno poznate i "sigurne" relacije i/ili koliko-toliko "kontrolisani" uslovi, pre svega jer ne ispunjava još uvek zakonski minimum kada su godine u pitanju.

 

dm04.jpg

 

Na slici se vidi da vrlo komotno sedi, odličan je suvozač, vrlo disciplinovan. Zna kako pravilno da se popne ma motor i siđe sa motora, zna kako da se ponaša u toku same vožnje, zna kako da mi signalizira u toku vožnje ako je potrebno da stanem/usporim i slično. Podrazumeva se da nikada nije seo na motor bez opreme - kacige, jakne, rukavica i štitnika za kolena i laktove. Znači, iako još uvek nije zakonski dovoljno star da bude suvozač na motoru, ni supruga ni ja ne smatramo se neodgovornim roditeljima zbog toga što ga povremeno provozam sa sobom. Namerno pominjem i suprugu u ovom kontekstu, jer kad bi ona imala i najmanju trunku nelagodnosti i negodovanja meni ne bi palo na pamet da klinca stavim na motor. Kad ispuni starosni zakonski minimum, ne sumnjam da će ići sa mnom i na duže vožnje.

 

S druge strane, mlađi sin ne pokazuje želju čak ni da sedne na motor dok isti radi. Jednostavno mu je to još uvek, preveliko, prebučno, nesigurno... Ako ikada sam izrazi želju neću mu uskratiti mogućnost da proba, ako ne, opet sve ok - terati ga sigurno neću.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Evo zasto sam postavio temu,nikad ne znas sta te ceka na putu a posle je kasno za kajanje...

 

http://www.kurir-inf...-clanak-1416219

 

То није таксиста већ деда у поодмаклим годинама (70 год.) који ради посао за који није способан!!! За ово неко треба да одговара што му је допустио да цео дан седи у колима а добар део дана да вози по оваквој врућини!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja