Jump to content

Moto Zajednica

Vibracije kormana.

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da pojasnim za one koji ne znaju a cudno im je zasto svoje tegove ne dajem... Vecinu mi je izradio od prohroma dobar drug i ljudina Dule (Kramil ograde) koji tragicno pogibe Hondom cbr1000f kod Gruzanskog jezera, oni  su mi eto neka veza sa njim. 

Jedni u brzini "odose" sa motorom, zvao sam coveka da mi vrati, ili tegove ili motor!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@N.F.S. Hvala na ponudi, za sada necu nista raditi po pitanju tegica, tj jest istekla je reg. a imam nekih precih stvari pa necu skoro ni voziti motor, volim da skupljam informacije pa kad dodje vreme... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2379 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
2 hours ago, N.F.S. said:

Kupis najjeftinije pa na njih stavis sundjer (pogledaj iznad, prva slika tegova, tdm900) 200din kod kineza, bas su zilave, ne kidaju se!

Vremenom malo volumen/debljina opadne pa jos lepse za hvat bude.

Nisam ni video da su najobicnije kineske :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Za vibracije ne znam,ali za trnjenje prstiju nisu krivi tegovi ili gume,bice da je umor.U ovo doba godine i april-maj,jedva vozim motor zbog trnjenja ruku,tad imam najvise posla i najvise radim,a nemam vibracija na motoru

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS Adv '18
5 hours ago, N.F.S. said:

Da pojasnim za one koji ne znaju a cudno im je zasto svoje tegove ne dajem... Vecinu mi je izradio od prohroma dobar drug i ljudina Dule (Kramil ograde) koji tragicno pogibe Hondom cbr1000f kod Gruzanskog jezera, oni  su mi eto neka veza sa njim. 

Jedni u brzini "odose" sa motorom, zvao sam coveka da mi vrati, ili tegove ili motor!

Svaka čast druže, tako treba.....na žalost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 3 sati, ivica744 je napisao:

Za vibracije ne znam,ali za trnjenje prstiju nisu krivi tegovi ili gume,bice da je umor.U ovo doba godine i april-maj,jedva vozim motor zbog trnjenja ruku,tad imam najvise posla i najvise radim,a nemam vibracija na motoru

Umor (i loš položaj sedenja ili nepravilan položaj upravljača) sigurno izazivaju trnjenje prstiju, ali i vibracije itekako utiču na to. 

Tegovi (odgovarajuće težine) omogućavaju nam da mnogo duže vozimo u kontinuitetu pre nogo što nastane trnjenje (a potom i jaki bolovi), a što može da potraje i više meseci nakon takve vožnje. 

Imam lično iskustvo i sa fabričkim tegovima i bez bilo kakvih tegova i sa tegovima koje sam ja uradioi tu nema nikakve dileme da li tegovi utiču a ovu pojavu ili ne. 

Meni je nakon jedne vožnje (oko 17 sati samo sa pauzama za sipanje goriva) trebalo osam meseci da potpuno vratim funkciju u šakama. 

Posle ugradnje tegića (od 350 grama po komadu), trnjenje je nastajao mnogo kasnije i trajalo mnogo kraće (par sati). 

Iskustvo je nastalo dok sam vozio Transalp. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Na kawi su mi tegovi 55mm dugacki bili! Vibrirala je toliko da je to katastrofa,  izmedjiu 100 i 115km/h. Stelovao ventile, usisne klapne, dotezao nosace agregata... 

Nije se mogla smiriti :D 

Resenje je bilo (a vidim stoji i dalje, na oglasima je motor) nosac guvernala od gvozdja, tezak i masivan, guvernal pun 3mm sacme i tegovi (45mm, 350gr).. Guvernal "umrtvljen" totalno... Ostale su vibracije na mosnicama pri pomenutoj brzini, kada sa motora sidjem ne osecam nista medju nogama :D 

Boban radio sediste ja ga dva puta prepravljao... 

20181101_125427.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Na prvoj slici fabricki i nosac koji pravih, montaza kroz trokut preko silenbloka... 

Kao sto se da primetiti bas ne podnosim vibracije i trnjenje saka! :D 

 

P.S. Izradu nosaca guvernala (ujedno i podignut malo) strugaru sam platio 10000din.

 

IMG_20190308_112547.jpg

IMG_20190308_121028.jpg

IMG_20190308_122736.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja imam vibracije na TDM-u ali sam ukapirao da sam stavio ogromnu sirenu (trubu) privremeno, i zaboravio na nju:) i mislim da mi ona pravi to pod naletom vetra posto je nosac na dodjem trouglu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@zika56,ne iskljucujem  da vibracije uticu na trnjenje saka,ali u mom primeru je malo drugacije.To sam primetio pre 6-7 godina i tako je i sad,trnjenje pocinje krajem oktobra i traje do negde posle Bozica,i od sredine aprila do kraja maja ili pocetka juna.Jul,avgust,septembar mogu da vozim po ceo dan i sve u redu.U pocetku sam pomislio da je polozaj na motoru, a tek malo kasnije sam to povezao sa poslom jer se pocelo javljati i kad ne vozim.Pocinju valjda i godine da rade svoje.
Da dodam,6 godina na istom motoru,(ista prica i sad na drugom) nema nekih vibracija,tako da je sve istestirano.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1514 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Nešo, ja vozim najčešće u režimu 4000-6000 obrtaja (5. i 6. brzina) i posle sat vremena vožnje osetim trnjenje u prstima... Koja, po tvom iskustvu, težina tegića (orijentaciono) bi umirila ove vibracije na kormanu? Koliko su teški ovi fabrički tegovi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 38 minuta, DraganNS je napisao:

Nešo, ja vozim najčešće u režimu 4000-6000 obrtaja (5. i 6. brzina) i posle sat vremena vožnje osetim trnjenje u prstima... Koja, po tvom iskustvu, težina tegića (orijentaciono) bi umirila ove vibracije na kormanu? Koliko su teški ovi fabrički tegovi?

Nema univerzalnog saveta drug! Vozim 28mm "fatbar" na Suzani, aluminijumski, debelozidni.. Nema vibracije. Fabricki guvernal sam vozio iz Jagodine do Kragujevca, trnula je samo desna ruka.

Pa i da su nam potpuno isti motori opet je subjektivni osecaj (istrosenost agregata i vibracije, pritegnutost srafova itd... Pa i stanje fizicko vozaca, godine, starost)

Do sada a na raznim motorima obicno izmedju 300 i 400 grama bude ono sto mi treba, takodje da kontakt sa guvernalom unutra bude sto blize njegovom kraju (guma koja sirenjem uhvati guvernal iznutra).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Luft je prevashodno tu da kompenzuje zatezanje pri okretanju guvernala (kada namotas pun da ne doda gas).. Jake povratne opruge na gasu takodje veliki problem prave, mora se rucica jace stegnuti a takvim hvatom se "upija" vibracija.

Jos ako su plastikaner rucice (klizave) pa se saka oznoji... Veseloooo! :D 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Na nekoliko motora sam imao problem sa vibracijama kormana. I uvek je problem bio image.jpeg.ae9af338ea3cef90ccb5b8e8ae89e874.jpeg

Bez njega, nema wobblinga. Tegići (po mom iskustvu), mogu samo da ublaže problem. 

Trnjenje ruku može da nastane i od prevelikog (prejakog) pritiska šake na korman. 

Držite ruke na kormanu, kao što biste držali  Piskavica: povećajte ženske grudi i mušku potenciju na prirodan način -  Estetic

 

i neće biti problema. :popovanje: 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Mesa se tresenje/wobling i vibracija...

Od voblinga ne trnu prsti/sake. Vibracija je prisutna i u leru, kada se frekvencija agregata pogodi (Bdadoooo :D @bdada) sa rezonojucom frekvencijom rama, guvernala tada zajedno "u tonu" vibriraju...

 

Zalepis laser igracku na levi hebli, upalis i usmeris na zid.

Startujes agregat i u leru dodajes gas, crtez na zidu koji laser pravi je vizualni prikaz vibracije.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
Pre 2 sati, N.F.S. je napisao:

Mesa se tresenje/wobling i vibracija...

Od voblinga ne trnu prsti/sake. Vibracija je prisutna i u leru, kada se frekvencija agregata pogodi (Bdadoooo :D @bdada) sa rezonojucom frekvencijom rama, guvernala tada zajedno "u tonu" vibriraju...

 

Zalepis laser igracku na levi hebli, upalis i usmeris na zid.

Startujes agregat i u leru dodajes gas, crtez na zidu koji laser pravi je vizualni prikaz vibracije.

A, kad vi vozite svakakva sokoćala :P

Kakva, bre, vibracija u leru? 

To kod pravih motora ne postoji :jee::BMW2: 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
5 hours ago, Šumadinac said:

 

Držite ruke na kormanu, kao što biste držali  Piskavica: povećajte ženske grudi i mušku potenciju na prirodan način -  Estetic

 

 

Objašnjenje je nepotpuno, može da zbuni vozače početnike. Zavisi sa koje strane je prilaz  :D

 

A da, i napomenuti da kada se zavrće gas to raditi isto kao i kada se ......... lagano i sa merom    :haha1:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja