Jump to content

Moto Zajednica

Vibracije kormana.

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Zbog neadekvatne mase rucki (citaj tegova) bio sam prinudjen da pri daljem putovanju, tj na svakih 100km stajem i protezem ruke, mali i domali prst na obe sake kao da nisu moji... Utrnu skroz zbog sitnih vibracija na heblovima.

Stari tegici vise kozmeticke prirode, 80 grama svaki...

Krenem sa eksperimentisanjem, dodajem bakarne podloske od po 50 grama i voooozim :D

Vibracije su nestale tek na 410 grama! Na tu tezinu dodati i 260 grama unutrasnjeg tega... Provozah se 110km u jednome pravcu... Mmmmmmmmmm, nisam morao odmarati... Okrenem se na iskljucenju Aleksinac i nazad kuci :D

Toliko o ucinkovitosti onih sminkerskih aluminijumskih od par desetina grama.

Podelih sa vama, mozda nekome i zatreba :moto3::zdravo:

 

Pozdrav Nenad.

 

P.S. Pomenutim podloskama sam trazio tezinu, tegove izradih od prohroma punog preseka 35mm, na duzini od 57mm sam dobio 410 grama.

post-4737-0-61576200-1401728984_thumb.jpg

post-4737-0-67692500-1401728991_thumb.jpg

post-4737-0-53760000-1401728998_thumb.jpg

post-4737-0-34011900-1401729004_thumb.jpg

post-4737-0-83327300-1401729004_thumb.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam merio i kod mene na Suzukiju fabrički tegovi su bili oko 220/230.gr. svaki koliko se sad sećam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Pre nekoliko godina sam nakon jedne jednodnevne vožnje (17 sati u sedlu), imao utrnute prste skoro šest meseci. Na guvernalunije bilo tegića.

Nakon toga postavim neke tegove (od oko dvesta grama) i situacija mnogo bolja.

Međutim prošle godine mi ispadne jedan tegić pa ja skinem i drugi. Uskoro krenem na dvodnevno putovanje (Transalpina i Trasalgaršan). Već na povratku počinje trnjenje i bolovi u prstima, a kasnije nastaje gotovo potpuni gubitak osećaja na tri prsta desne ruke. Prošlo od tada osam meseci a meni se još uvek nije u potpunosti vratio osećaj.

U međuvremenu sam napravio i namontirao tegove od bronze (oko 350 grama svaki) i nadam se da će to da spreči ovakve probleme.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Caka je u tome da teg nema krutu vezu sa guvernalom... Ovi moji od po skoro pola kila imaju kontakt u dve tacke i to preko gumenih prstenova.

Oni tako "upiju" vibracije, sake ostanu mirne. Elem Ziko, poznat mi je osecaj, strasno neprijatno, svojevremeno sam na rukavice lepio neke sundjeraste delove kako bih sebe izolovao od vibriranja, na autoputu povucem sauh pa odmaram... Snalazio se...

Ovo je za sada otklonilo sve vibracije u obrtajima koje koristim, dole nisko, do 3000 i dalje osecam.

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Ja imam te kozmetičke tegiće ! Em mi se ne sviđaju, em nisam znao zašto mi trnu mali i domali prsti... Odlična ti je ova tema !

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

na prethodnom motoru (Suzuki RF) sam imao redovne fabricke tegove, i desavalo mi se da trnu prsti, a na sadasnjem motoru Honda CB500 imam kozmeticke plasticne, i ni govora o trnjenju, kontam da je zbog prirodnijeg polozja volana :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Već na povratku počinje trnjenje i bolovi u prstima, a kasnije nastaje gotovo potpuni gubitak osećaja na tri prsta desne ruke. Prošlo od tada osam meseci a meni se još uvek nije u potpunosti vratio osećaj..

Vidiš nisam znao za taj fenomen. Nikad nisam imao problema stim do pre neki dan kad sam iznajmio onu kamilu od GS a. Ono je treslo ko ludo plus neki sportski auspuh pa se i dernja..bil ook je baš zamorno na dužem putu. Iako je to svega 90 km voznje.

Ali šta sam hteo reci i zašto citiram ovaj deo..uzeh da proguglam malo ovaj fenomen i ispostavi se da sam samo ja bio zelen po tom pitanju. A još plus kažu da to nije šala i da mogu ostati trajne posledice kad jednom pobele vrhovi prstiju. Zato redovno odmaranje, što manje vibracija, dobre rukavice, dobra pozicija za ruckama i trebalo bi biti ok. Bar po guglu.

 

Hvala na ovoj temi, verujem da će koristiti svrhi.

 

Poz.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N9005 met Tapatalk

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Samo da dodam: Bez obzira što su montirani tegići (od po 350 grama), vibracije su i dalje prisutne. Verovatno su smanjene one na višim frekvencama, međutim na nižim obrtajima i dalje junački trese!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ja sam tezinu trazio za obrtaje koje koristim, na 5-6000 hiljada je miran... Zub vise na prednjem lancaniku tako da u 6000 obrtaja, sestom brzinom idem 160-170km/h sudeci po navigaciji.

Kada je guvernal u pitanju (ne heblovi) neki su uspevali da vibracije smanje napunivsi ga peskom ili umetanjem debele sajle kroz isti... Nosaci guvernala izmedju sebe i trokuta imaju silen blok koji "popije" vibracije... Ameri se po stranim forumima vidim kunu u "Vibranator" koji se da lako kopirati...

Eto par ideja pa u trenutcima dosade...

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Evo sad mi došlo na red da sređujem problem sa trešenjem kormana. Cenim da je najvažnija stvar da tegići nemaju krutu vezu sa kormanom. A razmišljao sam i da između kormana i nosača kormana zamotam isečenu unutrašnju gumu i tako stegnem korman. Ne bi trebalo da to bude nebezbedno... eventualno ako bi ta guma počela da se jede i da se pojavljuje luft. Al ni to ne može da se desi odjednom. To bi polako pokazivalo znake...

Pitanje je ova zadnja slika, deo obeležen sa Inner Weight, to si sam pravio ili se kupuje ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Unutrasnji teg (Inner Weight) je u slucaju CBR-a fabricki postavljen...

Samo moram naglasiti da tresenje i vibracije nisu isto! Ako pri nekoj brzini korman pocne da se trese i ta se sila pojacava tegovi nece pomoci... Krive gume, los balans, pritisak istih ili kombinacija, krive felne ili diskovi, losi lezajevi vrata, poremecena geometrija motora, (stapovi ne leze lepo u trokutima, osovine tockova nisu u ravni...) su ono sto ce izazvati tresenje...1moto3.gif

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

Imao sam Thunderace, motor poznat po vibraciji, otpustao sam masinu u ramu i zatezao po uputstvu proizvodjaca, skidao mostove i menjao lezajeve, ma svasta nesto. Nisam probao da stavim jos vece tegove jer su i njeni fabricki ogromni..

Jedno na nekom CBRu, vibrira,trese, ma sve nesto bez veze. Menjao i tegove ali bez rezultata. U ovom slucaju je vibracija rasla sa obrtajima i na kraju nadjem kvar na kvacilu, deo korpe je bio odvaljen. Verovatno je neko prilikom stezanja ili otpustanja korpe u nedostatku alata odvalio deo i tako sklopio. Korpa razbalansirana i vibrira proporcionalno obrtajima.

Bilo je to pre ere telefona sa kamerom tako da nemam sliku tog kvara.

 

N.F.S, nadam se da nisam promasio temu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Uh, al si precizan ! Al u pravu si. Da se izbegne tehnički nesporazum...Mislio sam na vibracije. U suštini prvih 40 km nista ni ne primećuješ, a onda počinje onaj osećaj u prstima i polako sve više.

Napraviću mu ja taj "vibranator" 1lol.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@N.F.S. jesmo li u ovoj temi diskutovali o tegicima ili u nekoj drugoj? Ne znam jel mi dosta 350 ili mi treba vise, manje? Na trandzu? Kao sto rekoh imam wobling velik kad pustim ruke, pa bih tegovima da ubijem to. Eh i koje mi dimenzije volan :stabre:

@drmilan_

 

Kopirao sam tvoje pitanje ovde drug (iz FJR teme), da malo razradimo temu posto verujem da ce i drugima korisna biti.

Tegovi prevashodno sluze da otklone vibraciju zbog koje trnu prsti/sake.

Svojom masom i uspore wobling ali!

Teg na guvernalu ne moze da kompenzuje krivu gumu ili felnu, propale lezajeve ili ne adekvatno podeseno ogibljenje!

Ovo poslednje je naj cesce! Voze ljudi motore a da ne pipnu ogibljenje, kada motocikl bude nastelovan tako da zadnjica bude niza od prednjeg dela (kao coper) wobling ne neizbezan!

Nema tezine na prednjem tocku, trail i rake poremecen, upravljanje takodje... Priviknu se ljudi i lakse je reci "to tako treba".

Obicno je dovoljno za "dva klika" naspanovati oprugu nazad da se tezina koliko/toliko ravnomernije rasporedi.

 

Sto se tice tegova odavno sam njihovu vaznost shvatio, zato ih i pravim za svaki motor koji pazarim. Pre sigurno 15 godina opadne mi, odvije se negde uz put tegic sa cbr-a, oko Kolasina... I to u odlasku na more (i povretak me ocekuje znaci)! 

Nisam davao znacaja tome ali posle par desetina km osetim trnjrnje u levoj saci!

Toliko da vise nisam osecao tri zadnja prsta, zmigavce vise nisam ni davao. Sa tegicem toga bilo nije...

Za dosta motora kada kupis fabricki kofer uz njega dobijes i tegove za guvernal, da kompenzuju dodatu tezinu nazad i odrze motor u balansu!

Ako odlucis javi da strugaru kazem i za tebe da radi, jos dvoje kolega su mi se obratili za izradu uz drugare sa Fjr masinama.

Videcu da napravimo spisak pa preko zime svima da se odradi.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sada radimo gvozdene, ti prohromski su skuplji (valjda mu alat upropasti dok pravi ili sta vec).

Primetim ja da mi skupo materijal naplacuje, savetujem se sa nasim kolegom sa foruma, kaze idi na otpad i kupi osovinu od nekog kamionceta :D

Tako i uradim!

platim 1300din osovinu, ima za 10 pari tegova!

Odnesem strugaru a on mi kaze, baci to :D ja od tog materijala ne radim, legirani celik, sve mu nozeve i burgije polomi :D 

Upisan si za crne, sada radimo kopiju HVMP tegova, na svim motorima lepo stoje! Dobijes sa srafom i gumom, samo gurnes u guvernal i zasrafis. (teg drzis fiksno dok imbus okreces, sa strane gasa idu i dve podloske prohromske, i to saljem).

 

Ovakve radimo, samo ce u crno biti plastifikacija, dosta je dugotrajnije od farbe i laka.

s-l400.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Doktore jedno pitanje, mislis li da na TDM 3vd moze nesto da se uradi po pitanju vibracija sa povecanjem tegova? 

Elem, kod njega klipovi idu paralelno + nosaci guvernala su u silen blokovima (dobrim), preko 5k rpm su izrazenije vibracije, ispod toga minimalne. 

Vobling ne postoji ni sa bocnim kontejnerima, doduse nosace sam pravio od flaha pa koferi nisu fiksirani za rep. 

Racunam to su mu fabricke vibracije ali ipak... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Top, hvala.

 

Da se vrnem na vobling. Kad skinem top case, pustim ruke i volan ide pravo, stavim top case, i krene vobling. Sad cu preko zime da promenim lezajeve volana, za svaki slucaj, plus ovi tegici, pa cemo videti.
 

Moracu i druge rucke da kupim zbog ovih tegova, jer su zatvorene sa strane, neku preporuku koje da kupim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@bdada Hvala za ovo "doktore" :D 

Na tdm900 su ovi od 300gr sklonili vibraciju skroz visoko, u obrtaje koje ne koristim. Verovao ili ne auspuh ume da unese te sitne vibracije!

Obavezno kontrolisati kakva je veza sa ramom, ne izbacivati damper gume nikako, pritegnuti povremeno.

Ne mogu "odavde" drugacije pomoci sem da ti posaljem par tegova od po 350gr pa da probas! Imam i ovde koje za sebe radih, nisu plastificirani vec farbani...  Ja imam od 200 do 600grama, na svaki motor stavljam redno, gde vibracija nestane te koristim. @Markone88 zna da zbog tegica umem da osporim prodaju motora, Tj. skidam uvek te svoje a stavim druge te tezine :D 

Znaci poslao bih ti na probu, samo postarina tvoja.

 

P.S. Sada na Suzani koristim tegove od 200 grama, fatbar aluminijumski vozim, ne dozvoljava vibraciju.

20201023_090100.jpg.e74268e9cccb61c95b9c8e1d359f9fce.jpg

  • Hvala 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 11 minuta, drmilan_ je napisao:

neku preporuku koje da kupim

Kupis najjeftinije pa na njih stavis sundjer (pogledaj iznad, prva slika tegova, tdm900) 200din kod kineza, bas su zilave, ne kidaju se!

Vremenom malo volumen/debljina opadne pa jos lepse za hvat bude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja