Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa zamenom disk pločica

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova

Probao sam da zamenim prednje disk pločice na Varaderu 125, i skontao sam kako su dva inbus šarafa koji osiguravaju pločice za klešta užasno izlizani, i "zapekli".. E sad, kako ih izvaditi i šta dalje uraditi?

Ako budem morao uzimati nova klešta, da li može proći neki drugi tip, pošto je gotovo pa nemoguće naći ista ovakva, jer kako sam gledao ugrađuju se samo u varadera, koji je ionako redak motor na našim prostorima, a nova su po netu skoro pa 200e, što nema šanse da prođe...

 

 

Evo kako to izgleda, kakav je nosač klešta, i koji su šarafi u pitanju:

 

9zWXW6n.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Niš, Brzi Brod
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Ne moraš nova klešta sigurno, ja sam radio skoro slično na Atlanticu. Klešta se odvajaju na pola, ali onda ćeš morati i vazduh da ispustiš iz sistema jer ćeš pre samog postupka morati da skineš klešta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Ovo mi deluje skoro isto ko na Africi tako da bi trebalo da mozes da im pridjes kljestima. Naprskaj WD40 i probaj smrt kljestima da uhvatis telo srafa.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Pokušaj napre da nakucaš Torex kljuc nasadni koji je za pola broja veći od inbusa. Velike su šanse da uspe.

 

Pre toga WD-40. Ili još bolje, voda.

Rasklapanje na pola omogući zamenu pločica.... jednom! Tako da ostaje problem nerešen!

 

Pošto ne vidim odakle si, ako si iz NS javi se, će da rešimo! :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

Ako od gore navedenog nista ne pomogne, skinu se klesta, i na stonoj busilici se pazljivo razbusi taj deo glave nazovi imbusa. Nakon tog razbusivanja pazljivo maksimalno, ispadnu ta dva stifta ili ti sipkice i mozes da skines plocice. Inace to je standardni problem kod tog tipa kocnica, javlja se zato sto ljudi pretezu nepotrebno te imbuse, ne podmazu ih ili sa neadekvatnim alatom, ostecenim probaju da odviju to. E sad posle toga imas dve varijante, jedna je laksa, jedna komplikovanija. Laksa je da se umesto tog srafa (imbusa) stavi odgovarajuci imbis mislim na duzunu i debljinu i osigura protiv ispadanja maticom sa plasticnim vrhom, ili se izbusi na kraju imbusa mala ripica Fi 2 recimo i stavi mala rascepka. Drugi komplikobaniji je da se urezuje navoj na postojece mesto gde je bio i pravi isti takav imbus na strugu ili nadje originalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Hvala ljudi, probaću prvo to sa torex ključem, ako ne uspe onda ne gine bušenje i čupanje, pa ćemo videti šta dalje..

 

@abarth_maniac nažalost nismo baš blizu, al hvala u svakom slučaju :).. A ovo za rasklapanje i jednokratnu soluciju mi nije baš najjasnije, razdvajam klešta nekako ili šta?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: budva
  • Motocikl: v-strom 650

Samo uzmi torekse usadne,naspricaj prvo rostoffa ili wd40 ostavi minut dva, nabi toreks u inbus i odvrci. Nije to nikakva filozofija ne posustaj na takvim preprekama kolega.

 

poslato iz konzulata italije

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

I jos nesto , kad se dobro zagreje lakse se odsrafljuje , skini kljesta dobro zagrej pa onda probaj to sa torx nasadnim umetkom.Obavezno ispustanje tecnosti i pazi da ne istopis gumice.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Ne vracaju ti se klipovi verovatno. Moras da proveris gumice, zamenis po potrebi, da ocistis podmazes i sklopis sve kako treba.

Jesi li ove srafove stavio nove? Ako su stari da li imaju useke od plocica na sebi? Moze i to da pravi problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Izvadis klipove i gumice i sve to opereš rukama u tom istom kocionom ulju, polako i temeljno, pre sklapanja čista pamučna krpica i sve vratiš. Spadne sve bez ikakvog agresivnog pristupa.

Ako ima tragova korozije na klipovima, trebalo bi ih zameniti, ali prva pomoć je nežno šmirglanje vodenom šmirglom P1000 koja je masna od istog tog ulja. Mislim na dot4.

 

Gumice koje su radne (one unutra, ne znam da li imaš i zaštitne, one idu spolja) leže u žlebu u cilindrima. Taj žleb malim imbusom ili sličnim alatom koji je pod 90° očistiš da bude perfektno! Da kad vratiš gumice, da imaju lepo mesta da legnu!

 

Ako se klipovi ne vraćaju pritiskom prstima unutra, nešto ne valja.

 

Takođje moraš i vođice-klizače na kojima klešta klizaju da očistiš i ponovo namastiš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Okej ljudi, hvala vam mnogo na svemu, sutra ću krenuti sa detaljnim čišćenjem celog sistema.. Nadam se da mi ne zamerite oko možda poglupih pitanja, ali još sam početnik u ovom svetu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ne postoje glupa pitanja! :)

Pitaš ono što te interesuje... samo odgovor može da bude glup!

I bolje da pitaš nego da se potkrade greška, ipak su kočnice u pitanju! :takoje:

Mada kad malo bolje razmislim, they only slow U down! :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja