Jump to content

Moto Zajednica

Put na istok: Pamir, Mongolija, Sibir, ka izlasku Sunca!

Recommended Posts

  • Integrisan, 8143 postova

Jevreji u Sibiru, znate li za to? - drugi deo

 

 

Vozimo dalje.

 

vlcsnap-2014-12-08-21h47m16s38.jpg

 

vlcsnap-2014-12-08-21h53m49s110.jpg

 

vlcsnap-2014-12-08-21h53m36s249.jpg

 

Ulazimo u Jevrejsku autonomnu oblast i stajemo na pumpu. Sada se ti pitaš: "Jevrejsku autonomnu ŠTA?"

 

Jevrejsku autonomnu oblast, brale/sele, sibirski Izrael! Staljinov eksperiment rešavanja jevrejskog nacionalnog pitanja u SSSR imperiji. Eksperiment se sastojao u tome da, za razliku od nemačkih ekperimenata na sličnu temu, SSSR organi "humano" pokupe jevrejsko stanovništvo diljem imperije i potom ih deportuju duboko u Sibir. Za uzvrat Jevreji su sačuvali fizičku egzistenciju, pri čemu su pripazarili i izvesnu samoupravu, tj. autonomnu oblast, stepen autonomije odmah ispod Republike. U dubinama Sibira, osam časovnih zona od Moskve, autonomija nije mnogo smetala totalitarizmu.

 

Jevrejska autonomna oblast i njena prestonica Birobidžan, bili su mi jedan od najzanimljivijih ciljeva u Sibiru, onomad kada sam planirao ovo putovanje.

 

Ja, inače, neobično mnogo poštujem Jevreje. Narod koji je svoj jezik i alfabet uspeo da vrati iz mrtvih, koji živi i uspeva da preživi vekovima, u okolnostima kada većina sveta fizički želi da ih uništi. Mislim da smo se mi u Evropi ogrešili o Jevreje previše, možda i izvan nivoa oprosta (što nije ništa ni novo, ni posebno, mi Evropljani smo se ogrešili gotovo o sve i o svakoga na ovoj planeti). Mislim, dakle, da su Jevreji narod od koga se mnogo može naučiti, kako od njihovih uspeha i njihovog trajanja, tako i od njihovih modernih zabluda, kada su, usled tog prokletstva, tog sindroma žrtve, od mučeničkog naroda, u današnjuem Izraelu postali gotovo društvo mučitelja. Mislim da, naročito mi na Balkanu, treba od toga da učimo.

 

No, dosta filozofiranja, nazad na priču!

 

Dakle, prvi susret sa ovom zanimljivom tvorevinom, sa Jevrejskom autonomnom oblašću, bio je baš ovde, na benzinskoj stanici, gde dopunjavamo gorivom gvozdeni, a šećerom (u obliku čokoladnih barova) ljudski deo ekipe.

 

Pričamo sa ruskom porodicom iz Blagovesjenska (glavni grad Amurskog kraja), idu na odmor u Vladivostok. To vam ovde dođe kao odlazak na rivijeru, na more, u toplije krajeve (mada, za naše pojmove, nema ničeg previše toplog u Vladivostoku, a Pacifik tamo jedva da je pogodan za turizam). Znaju za Srbiju, bivšu Jugoslaviju, znaju istoriju "regiona", sve znaju. Zanimljivo, žena priča sa nama, muž ne, drži se po strani.

 

Kao da u ovim krajevima vlada matrijarhat…

 

 

 

***

 

Birobidžan, jevrejski grad, stižemo u rano popodne. Ime mi je smešno, mog rođenog brata kao deta zvali smo "Bidža", stoga mi Birobidžan razvlači lice u osmeh, svaki put kada izgovorim to ime. Evo i sada, dok pišem, smešim se.

 

Fotografišemo veliku jevrejsku menoru, na glavnoj železničkoj stanici trans-sibirske železnice, ništa manju od one čuvene, zlatne, koja stoji ispred Zida plača u Jerusalimu. Tu je i spomenik jevrejskim doseljenicima, sve izgleda lepo.

 

IMG_2061.jpg

 

IMG_2066.jpg

 

IMG_2076.jpg

 

vlcsnap-2014-12-08-20h58m34s246.jpg

 

IMG_2068.jpg

 

vlcsnap-2014-12-08-20h58m48s123.jpg

 

vlcsnap-2014-12-08-20h57m20s253.jpg

 

U kafeu, u centralnom gradskom parku, pričamo sa ruskim kamiondžijama, petak je, kraj nedelje, pa se opuštaju na ovde omiljen način - piju. Formalno, vrlo teatralno u kameru, čestitaju nam na pređenom putu. Ceo kafe odobrava. Hoće da zovu lokalnu televiziju, doživljavamo sveopšte odobravanje.

 

Kad zadiviš trans-sibirskog kamiondžiju, e onda si prešao veliki put, mislim se… ;)

 

IMG_2099.jpg

 

Fotografišem kasnije veliku sinagogu, izgrađenu izraelskim parama, i zatim centar grada, pa se vraćam opet na ručak, jedem još šest jaja (devet tog dana ukupno, gde će mi duša! :lol:).

 

IMG_2094.jpg

 

IMG_2096.jpg

 

IMG_2088.jpg

 

IMG_2086.jpg

 

IMG_2090.jpg

 

IMG_2091.jpg

 

Pre nego što krenemo, jedan od već polupijanih kamiondžija nas vodi u stranu i kaže: "Recite kući da ste videli pravog Jevrejina i da ste sa njim pričali ovde".

 

 

***

 

Danas je Birobidžan većinski slovenski grad, Jevreja je ovde još jako malo (iseljavanje u Izreal iz Rusije, krajem XX veka, bilo je veoma intenzivno. U Izraelu je danas ruski drugi jezik). Ali, hebrejska kultura i religija ovde su i dalje veoma prisutni, rekao bih čak da se stanovništvo pomalo i ponosi tom svojom specifičnošću, bez obzira što je uglavnom rusko i pravoslavno, da uživa u toj različitosti, kojom se izdvaja u ovoj imperiji od sto četrdeset miliona ljudi, raširenih na najvećoj teritoriji jedne države u svetu.

 

Ah, koliki je to put, koliko daleko je Otišao Birobidžan i Sibir uopšte! Od mesta izgona, do mesta koje zovu dom. I znate šta?

 

Mesto je to koje i meni izgleda kao sasvim pristojan dom…

 

 

 

***

 

Na izlazu iz grada prelazimo trans-sibirsku prugu, čekamo da prođe voz.

 

vlcsnap-2014-12-08-21h50m16s18.jpg

 

Put je na momente dobar...

 

vlcsnap-2014-12-08-21h51m39s101.jpg

 

vlcsnap-2014-12-08-21h51m12s42.jpg

 

...ali, uglavnom relativno loš, ima nekoliko kratkih deonica bez asfalta. Mi forsiramo motore, vozimo veoma brzo i Habarovsk postaje nestvarno blizu.

 

vlcsnap-2014-12-08-21h50m39s218.jpg

 

I dalje, sve vreme, jako forsiramo motore.

 

Amur prelazimo u sumrak. Ogroman je! Reka klasa Volge! Dakle, nepregledno vodeno prostranstvo. Te posebne, (pre)velike reke, znate to već, oduvek mi izazivaju strahopoštovanje i oduševljenje. Oduševljenje i strahopoštovanje!

 

vlcsnap-2014-12-08-21h49m42s196.jpg

 

Most je dug preko četiri kilometara. Impresivno! I Kina je opet tek dvadesetak kilometara od nas!

 

Ulazimo u Habarovsk oko deset uveče. Na prvi pogled zadivljujuć grad, ogroman! Nestvarno mi deluje posle pređenog sibirskog prostranstva, ova moderna metropola u kojoj smo se, umorni, musavi i prljavi, obreli.

 

vlcsnap-2014-12-08-21h48m59s10.jpg

 

vlcsnap-2014-12-08-21h48m30s7.jpg

 

vlcsnap-2014-12-08-21h03m08s156.jpg

 

Prejahali smo Sibir!

 

Skoro… ;)

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

9. Avgust 2014.

Habarovsk

 

Svetlosti velegrada

 

 

Budimo se kasno. U Habarovsku ostajemo danas ceo dan i još jednu noć. Već ranije planirali smo da ovde uradimo redovan servis motocikala. U pravo vreme, rekao bih, oba motocikla počela su juče da puštaju ulje.

 

IMG_2280.jpg

 

Planirali smo da počnemo servis rano izjutra. Počinjemo, eto ponovo je tako ispalo, tek u jedanaest. ;) Nije kada si planirao, već kada ti je suđeno, tako je to ovih dana, mislim se…

 

Uzgred, smeštaj koji smo pronašli ima odlične uslove za servis (veliko zadnje dvorište), ta činjenica nam je bila jako važna. Nemoguće je uraditi veliki servis na dva motocikla negde uzgred (a ovaj na 20k na našim motorima je najveći), bar meni to nije moguće, odmah se unervozim kada nemam mirne uslove za rad ;).

 

Dodatno, sredio sam i migracionu registraciju u ruskoj policiji preko ovog hotela, do sada smo se švercovali. Sjajno, dva u jedan!

 

 

***

 

Servis se jako komplikuje, sve što može da zeza – zeza, naročito navoj donje leve svećice, na oba motora! Pokušavamo da budemo strpljivi.

 

I Sunce zeza, dva puta pomeramo motore i sav alat, joj kako to nervira, tražimo hlad. Nervozan sam.

 

Na kraju, Mimi mi saopštava da je oštećena moja zadnja putna guma.

 

Eto, sve što je moglo da zeza – zezalo je. No, pre ili kasnije (u mom slučaju obično kasnije ;)) svakom servisu dođe (uspešan) kraj.

 

habservis1.jpg

 

habservis2.jpg

 

habservis3.jpg

 

habservis4.jpg

 

habservis5.jpg

 

habservis6.jpg

 

habservis7.jpg

 

 

***

 

Uveče, iako jako umoran, odlazim u grad (moj saputnik ostaje u hotelu). Sreća da sam sakupio snagu i pobedio inerciju! Grad je impresivan. Veoma lep, živ, izuzetno lepi ljudi, žene naročito. Mnogo motora na ulici.

 

Ulica Karla Marksa vodi pored dva lepa parka do Trga Lenjina.

 

IMG_2100.jpg

 

IMG_2101.jpg

 

IMG_2108.jpg

 

IMG_2110.jpg

 

Puno je dece, igraju se kraj lepe fontane. Dve klinke jašu konja!

 

IMG_2147.jpg

 

IMG_2114.jpg

 

IMG_2131.jpg

 

IMG_2146.jpg

 

IMG_2120.jpg

 

habtrg.jpg

 

Nakon toga ulica Muravjev-Amurskoga (recimo da je to glavna džada) vodi do trga Komsomolskog. Ispod je Amur, na trgu velika crkva. Sjajne zgrade iz XIX veka!

 

IMG_2156.jpg

 

IMG_2167.jpg

 

IMG_2170.jpg

 

IMG_2201-255x500.jpg

 

IMG_2172.jpg

 

IMG_2175.jpg

 

IMG_2211.jpg

 

IMG_2215.jpg

 

IMG_2194.jpg

 

IMG_2178.jpg

 

IMG_2216.jpg

 

Na Amur se silazi kroz park, stepenicama, prelepo sređeno! Dole je velika peščana plaža! Kao more. Amur je tu O-G-R-O-M-A-N!

 

IMG_2198.jpg

 

Habarovsk definitivno pripada prvoj klasi najlepših gradova sa ovog puta!

 

IMG_2220.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

10. Avgust 2014.

Habarovsk – Kirovski (~475km)

 

Još malo pa sa'će!

 

 

Jutros odlučujem da ipak snimimo grad. Habarovsk, o njemu pričam ;). Prelep je i šteta da ostane nesnimljen, neovekovečen našom slavnom kamerom i našim jedinstvenim senzibilitetom… ;) Mislim, kako bi grad to preživao, da tek tako odemo… :lol:

 

vlcsnap-2014-12-09-19h17m26s231.jpg

 

Snimamo Lenjinov trg, onaj od sinoć, pa ulicu Muravjev-Amurskoga sve do Komsomolskog trga.

 

IMG_2230.jpg

 

IMG_2234.jpg

 

IMG_2244.jpg

 

IMG_2242.jpg

 

IMG_2246.jpg

 

IMG_2243.jpg

 

hab1.jpg

 

Tu snimamo Amur i ja nešto, po običaju, kenjam u kameru. ;)

 

hab2.jpg

 

hab3.jpg

 

IMG_2258.jpg

 

Dok snimamo, neki klinci se motaju oko motora. Hoće da otvore gornji kofer, koji sam onako nemarno, jer zaista sam u Rusiji opušten kao kod kuće, ostavio nezaključan i do pola otvoren. Derem se i teram ih. Kao Maršal iz HIMYM, ko je razumeo, shvatiće… ;)

 

 

***

 

Krećemo tek oko pola dva, posle dolivanja goriva.

 

vlcsnap-2014-12-09-19h19m47s93.jpg

 

Put je prvih stotinak kilometara dobar, posle kreću deonice od po desetak kilometara u radovima. Gust je saobraćaj, pa je veoma prašnjavo. Ipak podloga nije problem, čvrsta je. Kada je kiša ovde može da bude problem. Jasno mi je zašto na Hub-u postoje neke horor priče o ovoj deonici…

 

vlcsnap-2014-12-09-19h20m47s203.jpg

 

vlcsnap-2014-12-09-19h21m41s209.jpg

 

 

Dobro napredujemo, ne stajem prvih dvesta pedeset kilometara, iako vozimo sporo, tek do 90km/h, jer je juče iz motora curelo ulje. Stajem posle tih dvesta pedeset kilometara u neki kafe, da jedemo. Mlada, lepa, konobarica hoće motor na poklon. Nije nego :).

 

IMG_2267.jpg

 

IMG_2264.jpg

 

Pišem sa 3G modema drugaru da pogleda na GS forumu za to curenje ulja. Ipak, ne primećujem da danas kaplje. Jesmo sporo vozili, ali deluje da je suvo, da nema ni kapi.

 

Imam teoriju: staro ulje je “puklo”, bilo je previše retko i na oštroj vožnji poslednjih 1.200 km kroz Sibir, do Habarovska, počelo je da curi, sada je u motoru novo, pa problem ne postoji. Ispostaviće se kasnije da nisam bio u pravu, na oba motora u pitanju je bio dihtung španera lanca na levom cilindru. Konstrukciona greška našeg motora, koja dolazi do izražaja u ovakvoj eksploataciji (zanimljivo, na oba motora gotovo na istom kilometru!), ali se doduše lako rešava i brzo otklanja.

 

 

***

 

IMG_2272.jpg

 

Nastavljamo dalje i vozimo do iza devet uveče. Završavamo u malom mestu Kirovski, gde nalazimo neki hotelčić. Jedva.

 

Ovo je poslednje veče pre Vladivostoka.

 

IMG_2276.jpg

 

 

***

 

Dnevna svetlost najavljuje poslednji dan ovog putovanja, nisam mnogo spavao. Jutro je oblačno, mogućnost kiše velika! Vladivostok je blizu.

 

"Još malo pa sa'će!", ponavljam u sebi, dok se ludački cerim sedajući na motor…

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Na ovakve slike, tekst i video, suvisno je bilo sta pisati. Samo zamisljam kako ce to biti lep video putopis :care: Vidim, isli ste skoro uz Kinesku granicu. To je BUKVALNO onaj osecaj, "tako blizu, a tako daleko". Steta sto se ne moze uci u Kinu, to bi bilo vrh vrhova. Mada i ovako je pun pogodak. Vasi motori su prave masine za ovakva putovanja, samo sto pre puta moras da zavrsis kurs za mehanicara u BMW Motorrad-u :moto3: Putopisi poput ovog, Marokancevih, Pandinih i jos par slicnih, su pravo blago za ovaj forum. Jer uglavnom na moto forumima pratim: 1.putopise 2. moto opremu 3. oglase. Al sam se ja sad raspisao, a sam sam na pocetku rekao da je suvisno bilo sta pisati. Morao sam. Izvinjavam se. Moj duboki naklon ovakvim AVANTURAMA :care::care::care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Tako je, išli smo potpuno uz kinesku granicu. Bukvalno oko Kine...

 

Evo ga jedno razmatranje baš na tu temu, tj. o toj granici (da, još jedan od ovih dosadnih nemontiranih klipova :lol:). U stvari, o mojoj fascinaciji činjenicom da nam je Kina trenutno bila sa zapadne strane!!! Neviđeno čudan, ujedno i dobar osećaj... :moto3:

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

A, evo šta smo do sada prošli u Sibiru:

 

sibir_ceo.jpg

 

Nije malo bilo, ali je malo ostalo... ;)

 

PS: primetite na mapi kakvo je Amur vodeno prostranstvo! Definitivno reka Volgine klase!

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Hvala na YouTube odgovoru. :takoje: Sama pomisao gde se trenutno nalazite i da vam je Kina sad na zapadu, verujem da je fantasticna :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Seve, čekam ono: "The End"! Pa da onda odvojim jedan godišnji odmor i natenane pročitam i pogledam sve... :takoje:

 

Zbog ovakvih putopisa bih otišao na pusto ostrvo ili u neku zabit u planini. Pod uslovom da ima struje i da imam pristup internetu. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Bilo je već ranije izokola priče ;), evo nešto za zimu i za svoju dušu: :zdravo:

 

Zimske večeri putovanja

 

Zašto to pišem u ovoj temi? Pa, naravno, zato što će puno i vrlo biti reči o predelima i mestima iz ovog putopisa! Nešto slično kao što je prošle godine bila tribina u Domu omladine (posle mog puta u Iran i centralnu Aziju), samo sada mnogo intimnije, sa mnooogo više prilike za dijalog i ćaskanje... Ako ove večeri zažive, biće održavane svake prve subote u mesecu. Samo je ovaj prvi termin neposredno pred BJB Deda Mrazove...

 

Pa. izvol'te... Dobrodošli!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Honda Hornet 600, Yamaha TDM 900

Konacno procitah ceo! Svaka cast na poduhvatu i prezentaciji istog! Stvarno bi bilo steta da ovakav putopis ostane samo u ovoj formi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3971 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Dobih ovih dana dobronamernu kritiku čitalaca kako putopis nije ovde ispisan da kraja. Izvinjavam se za to, putopis u celosti možete pročitati na:
 
http://www.rewadventure.com/rew-adventure-2014-cele-prica/
 
Ima sve do kraja, a ima i šta je bilo posle
 

3e5aa98f77571083c35a645411de434f.jpg



Želio bih i ja priču pročitati do kraja.
Kako vidim link nije aktivan.
Kolega @Severian ako može friški link, danke sehr.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja