Jump to content

Moto Zajednica

Put na istok: Pamir, Mongolija, Sibir, ka izlasku Sunca!

Recommended Posts

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Kad sam pročitao ovu rečenicu.

 

"osetio sam punim srcem da je moje putovanje završeno"

 

Odmah sam se setio Forrest Gump-a ! :D

 

Respect i duboki naklon.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 433 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

Seve jedno off pitanje: naklon toliko predjenih kilometara i svih mogucih iskustava koje motor moze da ti priredi, imas li nesto da dodas savetima za bezbednu voznju?

Da li si promenio neku naviku uz put?

 

Veliki Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Na ovakvim putovanjima važno je znati da sprint i maraton nisu isti sportovi, prosto važe druga pravila. Tako se treba i ponašati. Po meni ('ajde da popujem :popovanje: ) strpljenje i mentalna snaga su možda najvažniji. Kada se izgubi strpljenje, počinju problemi. Što se navika u vožnji tiče, mnogo sam kilometara prešao po asfaltu i tu su navike formirane. Voleo bih da još mnogo bolje vozim van asfalta, tu vidim veliki prostor za napredak ;), i to je nešto što nameravam da popravljam...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: XRV-750-RD04

Cestitam momci. Bilo je pravo uzivanje pratiti vas na ovom putovanju i citati odlican putopis. Bravo. Zena kaze Mogli bismo i mi jednog dana. Pa mogli bi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Ah taj Pamir i Mongolija.. 0stabre.gif

Koliko mi je samo tata pricao o tome pre puta, pokazivao slike, video klipove, divio se toj prirodi, tom cudu, toj lepoti, divljini..

Ali nista nije nedostizno. Evo, kroz neko vreme, on vozi istim tim putevima i obilazi ista mesta, koje je do pre samo koji mesec gledao na slikama i radovao se kao malo dete 1neznam.gif

Verujem da sada zivi svoj san, jer ovako nesto, ovakvo putovanje, ovakva avantura je zivotna prica i jednom se u zivotu desava.

Slike, predeli, priroda, pejzazi, sve, sve.. Nemam reci 0staa2.gif P r e d i v n o ! 1care.gif

Putopis takodje dok citam, osecam se kao da sam tamo, sa vama!

Mogu da kazem da sam ponosan na svog tatu, jer polako ispunjava svoj zacrtani cilj, a i sto je deo cele ove avanture! 0takoje.gif(potrudicu se da nastavim njegovim stopama 1aha.gif)

Imate svu podrsku od nas. Dršte se junaci! 1zdravo.gif

Veliki pozdrav i samo polako i pun gas! 1nanana.gif

Tata, pocinjes polako da nam nedostajes 1oda.gif1lol.gif Salu na stranu, jedva cekamo da se vratis.. Tri meseca... Mnogo je 3gaa.gif2Ljubav.gif

 

Citam polako putopis i naidjem na ovaj tvoj komentar.............dirljivo.

 

Jako je lepo videti da si ponosan na svog tatu i to s'pravom ........... veruj mi - on jeste proziveo svoj san a ti .......... njegov sin, si svestan onoga sto je doziveo tvoj tata............ to, upravo to jeste jako lepo procitati.

 

Pozdrav i i dalje budi ponosan i voli tvog tatu........

 

Ciao............

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Seve prijatelju.............iskrene cestitke na odvozanom putu.

 

Vidim da si uzivao..................TO JE NAJBITNIJE !!!

 

Pozdrav i vidimo se.........

 

:zdravo: :zdravo: :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Gde si kolega Marokanac? :zdravo: Mogli bi vala da obrnemo koji km, čujemo se... :takoje:

 

-------

 

Nego, da se vratimo na sadržaj ;), sledi mali appendix ovog putovanja!

 

Naime, u pauzi onomad dok smo čekali motore iz Vladivostoka, u Moskvi mi se pridružila Violeta. Deo vremena koje smo imali na raspolaganju iskoristili smo da ispunimo davnašnju želju. Da "skoknemo" do Sankt Peterburga i vidimo ovaj predivan grad!

 

U sledećih nekoliko poruka sledi viđenje verovatno najlepšeg grada Rusija iz njenog pera. Tekst je pisan za jednu drugu svrhu, ali je integralni deo ovog putovanja i treba da se nađe ovde, pogovoto što sa ove čarobne lokacije nama sadržaja na forumu (bar ne da ja znam za to).

 

Dakle, u sledećih nekoliko poruka vaš vodič je Violeta:

 

viki.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Sankt Peterburg - dragulj Rusije

 

U Sankt Peterburg (ili Sent Petersburg) smo stigli avionom iz Moskve. Moj muž i ja. Na moju veliku žalost ispostavilo se da je brzi voz od Moskve do Sankt Peterburga dva puta skuplji nego avion. Pored toga brzi voz je nekako više biznis varijanta nego turistička – polazi rano ujutru u 7h iz Moskve i vraća se kasno uveče, tako da neke želje ostaju želje i brzi voz sam ovog puta preskočila.

 

Već prvi susret sa Sankt Peterburgom, vožnja minibusom sa aerodroma do metro stanice, pokazala je da će ovo biti drugačiji grad od Moskve. Dok se u Moskvi sa aerodroma putnik vozi 30 minuta brzim vozom do prve metro stanice kroz industrijsku zonu, u Sankt Peterburgu minibus vozi 15 minuta kroz nova stambena blokovska naselja, puna zelenila i šoping molova. Pomislila sam odmah da je ovaj grad humaniji i sve kasnije doživljeno je opravdalo prvi utisak.

 

Metro stanice su manje, lepše, kulturnije, presedanja su bliža. Naša metro stanica na kojoj izlazimo se zove Dostojevskaja, na izlazu je spomenik, u blizini je muzej – stan u kojem je živeo Dostojevski... Dok prolazimo, razmišljam kako je on išao nekim svojim putem istim ovim ulicama, gledao iste zgrade, hodao pod istim nebom...

 

Brzo se smeštamo i krećemo u prvo upoznavanje sa gradom. Veoma blizu je glavna ulica Nevski prospekt i već tu smo zatečeni ogromnom gužvom na ulici. Ljudi idu u kolonama duž ulice i mi se polako spuštamo ka Dvorskom trgu, a gužva ne posustaje, naprotiv postaje sve veća. Primećujemo da lokali rade 24h, i zaista u bilo koje doba dana da smo prošli, ujutru u 10h, popodne, uveče, uvek je bilo prepuno ljudi. Tu su naravno svi: Burger King, Mc Donalds, KFC, Subway, ali tu su i lokalni lanci: Teramok, Čajna Ložka i dva najveća lanca kafeterija Kafe Hauz i Šokoladnica kofeina.

 

SP1.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Stižemo do prvog mosta, preko reke Fontanke. Sankt Peterburg ima preko 500 mostova a naš prvi je čudesan. Na četiri ugla mosta su četiri propeta konja, a pored svakog je figura čoveka u drugačijem položaju. Probala sam da odaberem najlepšu, nisam uspela. Pored mosta odmah je jedna od palata, nežno žuta, blista na popodnevnom suncu, ali pogled ide dalje duž obala reke i ne može da se zadrži, već klizi duž nizova zgrada lepih fasada, koje se naslanjaju jedna na drugu i nastavljaju dalje i dalje duž svake obale reke. Krećemo samo malo duž obale da se nadivimo fasadamo i nailazimo na sledeći most, sa četiri kamene tvrđave na njemu. Oh, razmišljam, pa ova dva mosta su mala remek dela sama po sebi, a tek smo pošli u obilazak.

 

Ispred pomenute palate je parkić i u njemu spomenik Katarini II (Katarini velikoj), a iza prelepo pozorište, takođe nežno žute fasade. Pored parka je i bivša konjušnica, danas muzej, dakle sve što sleduje jednoj palati. Katarina II, velika carica, dominira na vrhu spomenika, pod njenim nogama je grupa muškaraca, generala ili umetnika, ne mogu da odredim, a okolo na klupama sede ljudi bezbrižno, vekovima kasnije, i ćaskaju u popodnevnom odmoru.

 

Nastavljamo dalje i nailazimo na veliki Gostiny dvor. Daleko veći od parnjaka na Crvenom trgu u Moskvi, vidi se gde je nekada bila prestonica. Kroz vekove je menjao strukturu ali mu je namena uvek bila ista. Nekada tržnica, danas šoping mol sa svetskim poznatim brendovima: Nike, Puma, ali i sa nekim meni nepoznatim lokalnim. Skrećemo malo iz Nevskog prospekta iza Gostiny dvora, samo da proverimo da li je iza zelena pijaca Apraskin dvor. Tu već počinje i neturistička zona, vidimo da većina prolaznika ulazi u jedan fast food lokal, ulazimo i mi da proverimo cene, i naravno niže su za oko 30% u odnosu na Nevski prospekt. Kad je tako častićemo se palačinkama i mi! Da kažem i to da lokalni ljudi više jedu slane, ali od slatkih dva su favorita: palačinka sa “zgrušćenijem” (ili tako nekeko, to je beli krem od mleka i šećera ili meda, nalik na vanila krem ili engleski kastard, ali bez jaja) i banana i čokolada (stim što je čokolada potpuno tamna i čokoladna, a ne mlečna kao kod nas).

 

SP2.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Prolazimo Gostiny dvor i nailazimo na kanal. Još jedan most, ovaj put preko kanala, ali gde će pogled pre ne može da odluči. Ogromna kolonada na samom uglu Nevskog prospekta i kanala, pogled ide duž nje, vidimo opet da puno ljudi ulazi u kolonadu, krećemo i mi za njima i ulazimo u crkvu. Ogromna crkva, zaklonjena ogromnom kolonadom, kako smo bili u podnožju kolonade nismo videli kupolu iznad. Unutar crkve ogroman red, a u redu ljudi svih rasa, ali zaista ne šalim se. Gledam niz red zašto čekaju i vidim ikonu bogorodice, u potpuno ruskom stilu, prekriveno zlatnim prekrivom i ukrašenu draguljima. Ali zašto ljudi raznih rasa čekaju u nemalom redu da poljube baš ovu ikonu ostaće mi misterija.

 

Preko puta na drugom uglu jedna čak i za ovaj grad upečatljiva zgrada: Dom Knjigi, knjižara, vekovima stara, u secesionističkom stilu, izdiže se na obali kanala, elegantna, tamno zelena, kitnjasta. Pored nje mala crkva ali vidimo da je katolička, ulazimo da potvrdimo - goli beli zidovi, vernici sede na stolicama, u toku je služba na poljskom jeziku.

 

SP3.jpg

 

A onda duž kanala pogled doseže do Mihajlovski trga i crkve u stilu Bazilike svetog Vasilija na Crvenom trgu, crkve Hrista kojoj do kraja nisam zapamtila puno ime. A između, fasada do fasade nanizane iznad obala kanala. Da, sad razumem zašto su ovaj grad zvali severna Venecija ili Venecija severa, da zaista liči, sa tim prelepim zgradama koje se naslanjaju jedna na drugu duž obala reka i kanala, sa prelepim mostovima koji se izvijaju iznad, sa turistističkim brodićima na njima... Ono što ga razlikuje od Venecije, je ono što Veneciji zaista nedostaje, je što se u pozadini palata nalaze dvorišta sa starim drvećem ili uređene bašte, a negde i ispred vrtovi pretvoreni u parkiće, sa spomenicima i fontanama i klupicama za umorne prolaznike.

 

SP4.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Nastavljamo dalje niz Nevski prospekt, prolazimo pored biblioteke koja i dalje nosi ime Lenjina, prelazimo sledeći most preko reke Mojke, opet ista priča, levo-desno niz reku uz reku, fasade lepe i sređene i pogled se puni, a fotoaparat škljoca, a znamo da glavno tek predstoji.

 

Na Dvorski trg ulazimo kroz trijumfalnu kapiju, koja je ugrađena u ogromnu lučnu zgradu koja dobrim delom uokviruje trg. Ispred nas je rezidencija Zimskog dvorca, lepa, dostojanstvena, zeleno bela zgrada, koja dominira trgom. Na nju se naslanja Mali ermitaž, galerija iz doba Katarine II, a dalje se nastavljaju ostale zgrade Zimskog dvorca. Na sredini trga je visoki spomenik.

 

Ovaj trg je bio deo dvorca, gde su se šetali imperatori. Bio je poprište revolucije 1805. godine koja je tu na tom trgu krvavo ugušena. Sa njega su 1917. godine nakon znaka sa Aurore, revolucionari uleteli i osvojili Zimski dvorac. Na njemu su se održavali koncerti, između ostalih bili su Leonard Koen i Sting... Danas, kada smo ušetali na njega, vojska postavlja skele za aero miting i vojnu paradu koji će se održati za dva dana na dan Državne zastave, a danas reke i potoci turista se muvaju, osvrću po trgu i škljocaju foto aparatima.

 

SP5a.jpg

 

SP5.jpg

 

Preostali deo Dvorskog trga zatvara parkić, ostatak nekadašnjeg velikog carskog dvorišta, nad kojim se izdiže šiljak Admiraliteta, nekada i sada sedišta ruske mornarice. Nakon zgrade Admiraliteta park se širi do same obale Neve i tu na jednom prelepom mestu nalazi se spomenik Petru I (Petru Velikom). Na kamenu kao postolju, nalazi se propeti konj i na njemu jahač, gledaju prema reci, sa leve strane im je manjež (konjušnica na kraju nekadašnjeg dvorskog parka) i administrativne zgrade Suda i slično, a sa desne zgrada mornarice, koju je Petar I osnovao i koju je toliko voleo, a iza nje Zimski dvorac. Iza konjanika je velika pravoslavna crkva u kojoj su se carevi venčavali i krunisali, a ispred je Neva na kojoj su izloženi jedna podmornica, jedan torpedni brod i jedan raketni. Na kamenu je uklesano samo: Petru I od Katarine II, jednostavno, a rečito.

 

SP6.jpg

 

Nekadašnja dvorska crkva, danas muzej, potpuno je nekarakteristična pravoslavna crkva u arhitektonskom smislu, podseća nas na katedralu svetog Pavla (St Paul Cathedral) u Londonu, a verovatno je građena po uzoru na katedralu u Rimu. Kakogod, impozantna je u svakom smislu. Danas je muzej, kao i većina starih crkava, pošto je komunistički režim nakon oktobarske revolucije veoma nasilno rušio crkve, ali je ipak one najznačajnije sačuvao proglasivši ih muzejom. Danas su im vraćeni krstevi, ali su zadržale status muzeja i otvorene su za posetioce.

 

Iza crkve je trg sa još jednim spomenikom, konjanikom Nikolajem I, a iza još jedna palata. Međutim ova palata ima zastavu ruske federacije na krovu, a vidimo i neke zvezde, pa prilazim da pročitam o čemu se radi. To je sadašnje sedište regije, ona druga zastava na krovu je znači zastava Sankt Peterburške regije. U ovoj zgradi je posle oktobarske revolucije i zauzimanja Zimskog dvorca Lenjin napravio sedište komunističke partije i ovde su pravili novo uređenje države, a pre toga je bila dom neke plemićke porodice, neposredno uz dvorski kompleks. Eto koliko istorije u samo jednoj zgradi, razmišljamo. Razmišljamo i kako komunisti nisu porušili Zimski dvorac, a nisu se ni uselili u njega, nego odmah uz njega. Većina plemićkih palata danas je dom državnih, regijskih ili gradskih administrativnih službi, ali se polako odlukama grada ili države, predaju muzejima koji ih rekonstruišu na osnovu istorijskih tragova, zajedno sa pratećim objektima, trg, pozorište, konjušnica, kasarna, dvorište i na kraju se otvaraju za posetioce, kao muzeji i galerije prošlih vremena.

 

SP7.jpg

 

 

Nastaviće se...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Tu blizu ove velike dvorske crkve je i sinagoga. Velika džamija sa plavom kupolom, sa visokim minaretima, sa plavim ukrašenim vratima, je između Lenjinovog trga i Svetog Petra i Pavla tvrđave, dakle na još jednom veoma centralnom gradskom mestu. Budistički datsan je malo dalje od istorijskog centra, malo se izdvojio na mirnije mesto u trenutku nastanka, mada ga je danas grad okružio. Već sam ranije pomenula katoličku crkvu u Nevskom prospektu, par stotina metara od dvorskog trga. Sve to govori o kosmopolitskm duhu ovog grada i njegovog tvorca.

 

IMG_5616.jpg

 

Možda je ovo pravi trenutak da se posvetim Petru I. Carska porodica je živela u Kremlju u Moskvi, u utvrđenoj palati na obali reke i odatle su vladali imperijom. Pored Kremlja imali su u tadašnjoj okolini, a danas u Moskvi, nekoliko letnjih rezidencija gde su se odmarali od vođenja imperije. U jednoj rezidenciji Izmajlovskom parku Petar I je kao mali dečak naučio da vesla, voleo je reke, more, brodove, voleo je evropske prestonice, i poželeo je da napravi jedan grad u blizini mora, gde će preko cele godine moći da trguje sa evropskim gradovima, i gde će moći da ostvari svoju potajnu želju, da napravi mornaricu. Doveo je evropske arhitekte i počeo je da po uzoru na Kremlj gradi Sveti Petar i Pavle tvrđavu na jednom manjem ostrvu u Nevi. Grad je počeo da se podiže na susednom većem ostrvu, Vasilijevski ostrvu i tu su podignute palate, berza, svetionici, univerzitetske zgrade... Shvativši da ih sama Neva i brojne pritoke štite, počeli su da podišu carsku palatu na obali Neve naspram Sveti Petar i Pavle tvrđave i Vasilijevskog ostrva. Upravo je dvorski kompleks na obali zauzimao tačno područje naspram njih. I tako su preselili prestonicu u Sankt Peterburg i odatle skoro dva veka vladali svojom imperijom. Na žalost danas je dvorski kompleks dosta narušen, presečen je bulevarom, dvorski park je isparcelisan, a deo zgrada pripada administrativnim službama, dok je samo glavni deo kompleksa sačuvan kao muzej i otvoren za javnost.

 

Najlepši pogled na Zimski dvorac je sa Neve, tačnije sa vrha Vasilijevskog ostrva i sa Sveti Petar i Pavle ostrva. Glavna palata je zeleno bela, dominantna i gospodska. To je četvrta palata Zimskog dvorca, prethodne su oštećene i srušene, ovu poslednju palatu je gradila Katarina II. Na nju se naslanja mali Ermitaž, zgrada izgrađena na mestu prvog Zimskog dvorca Petra I, građena po nalugu Katarine II sa namenom da bude muzej-galerija- izložbeni prostor. Zatim sledi Teatar i još nekoliko palata prinčeva i na kraju kompleksa je Mermerni dvorac, građen u isto vreme kada i mali Ermitaž i obložen svim mogućim vrstama mermera koje su u to doba bile dostupne, a gradila ga je Katarina II za jednog od svojih ljubavnika. Nakon Mermernog dvorca se nalazi park sa memorijalom žrtvama Drugog svetskog rata, a do njega Letnja bašta i jedina sačuvana zgrada Letnjeg dvorca Petra I, a zatim reka Fontanka koja se uliva u Nevu. Letnja bašta Petra I je nedavno restaurirana, ima ogroman broj kipova koji su tu stajali još u vreme Petra I, u vreme Drugog svetskog rata biste su preselili u podrum dvorske crkve dok su kipove zatrpali zemljom kako bi ih zaštitili. Sada je park, zajedno sa fontanama, senicama, privatnom fontanom carice i ostalim detaljima, restauriran. U samom uglu parka, sačuvana je samo jedna zgrada Letnjeg dvorca, na samom ušću Fontanke u Nevu. Kažu zapisi, da je Petar I voleo da spava upravo tu, na ušću reka, da je voleo da sluša zapljuskivanje talasa... Fontanka je inače dobila ime sa gradnjom Letnjeg dvorca i njegovog vrta pošto je služila za napajanje fontana u vrtu, dok je manja Mojka služila za Zimski dvorac i njeno ime na ruskom znači Pranje.

 

IMG_5980.jpg

 

IMG_5054.jpg

 

IMG_5065.jpg

 

IMG_5284.jpg

 

IMG_5393.jpg

 

IMG_5357.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Iza Letnje bašte i Marsovog polja je još jedan nedavno restaurirani park, a uz njega velika lepa elegantna zgrada etnografskog muzeja, nekadašnja glavna palata Mihajlovski dvorca. Uz nju su i Mihajlovski teatar, manježi, i jedna neobična zgrada Mihajlovski zamak, u osnovi kvadratna, sa svake strane različita. Mihajlovski dvorac je građen po nalogu Pavla I koji se nije osećao bezbedno u Zimskom dvorcu i koji je odlučio da napravi potpuno novi dvorac i zamak koji je okružio kanalima radi dodatne zaštite, koji je kompleks gradio nekoliko godina, sačekao da se sagradi, preselio se sa svojom porodicom i živeo je u njemu mesec i po dana kada su ga ubili atentatori, dok je njegov najstariji sin znao za atentat a verovatno ga i aminovao. Njegov sin, koji ga je nasledio je vratio porodicu u Zimski dvorac, zamak je poklonio inženjerskoj školi, a palatu zatvorio i tako je ovaj velelepni dvorac imao stanovnike mesec i po dana.

 

IMG_5211.jpg

 

IMG_5243.jpg

 

Inače, F.M.Dostojevski je došao iz Moskve u Sankt Peterburg da bi pohađao upravo ovu inženjersku školu i naravno ostao tu. Takođe istorijski izvori smatraju da je Puškin upravo u palatama aristokratije na obalama Neve i Fontanke nalazio inspiraciju za svoja dela.

 

Kad smo kod obala Neve i Fontanke, pa i Mojke i kanala Gribojedeva, to je priča za sebe. Turističkih brodića ima zaista puno i na svakom koraka. Reke i kanali su okruženi bedemima, nadvijaju ih mostovi: Crveni, Zeleni, Plavi... Most koji ide od Dvorskog trga preko Mojke je dugačak jedva 10-tak metera, ali je širok pa bar 5 puta toliko. U centru mosta je trgić, na njemu kafić sa baštom, a okolo kružni skver, pa onda sa obe strane ograde mosta. U prvom trenutku, kako izbije sa Dvorskog trga, čovek i ne shvati da je na mostu. Na kanalu Gribojedev, meni najlepši most je Tromostovlje, most u obliku Y slova, gde se kanal uliva u Mojka reku i gde zaista ima tri vodotoka i centar mosta je u centru vode – pravo Tromostovlje, u blizini raskošne crkve Hrista, na ulazu u Mihajlovski park. Koliko je Mihajlovski kompleks impresivan govori i sam ulazak u park i ograda oko parka, koja je ista kao ograda oko Letnje bašte.

 

IMG_5914.jpg

 

IMG_6062.jpg

 

IMG_4874.jpg

 

IMG_6063.jpg

 

IMG_5130.jpg

 

IMG_6123.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Duž reka i kanala, nižu se prelepe zgrade bogatih trgovaca i generala, a onda se nenadano prikaže palata sa parkom nekog aristokrate, pa onda nizovi prelepih zgrada. Grad je planski građen od samog početka, reke i kanali prstenasto okružuju Zimski i Letnji dvorac, a tri glavne ulice (Nevski prospekt je srednja i najglavnija) ih zrakasto seku od dvorskog kompleksa. Duž tih ulica su glavne šoping zone i ranije i sada, dok su stambene duž kanala i reka. Plemići su dalje kružno oko Zimskog i Letnjeg dvorca gradili svoje palate, a prostor između su popunjavali bogati i ugledni građani. Ta struktura grada se i danas poštuje, ali se i prolagođava današnjim potrebama. Za razliku od Moskve gde metro stanica izlazi na Crveni trg, ovde je sam centar zaštićen, pa su metro stanice raspoređene kružno oko samog istorijskog centra.

 

Oko Nevskog prospekta, između reka i kanala se nalazi puno malih mirnih uličica, koje se polako pretvaraju u pešačke zone sa kafićima, restoranima, fast food lokalima, sa spomenicima (između ostalih i Gogolju i Gorkom), sa zelenim ili šarenim žardinjerama, sa užurbanim poslovnim ljudima i turistima zagledanim u fasade...

 

IMG_5261.jpg

 

IMG_5306.jpg

 

IMG_5278.jpg

 

IMG_5279.jpg

 

IMG_6071.jpg

 

IMG_6079.jpg

 

IMG_5367.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Jedan od novijih delova grada, neposredno oko starog istorijskog centra, građen od strane komunista početkom XX veka, sa pogledom na stari centar je i deo oko Lenjinovog trga. Na obali Neve, sa druge strane, veliki zeleni trg, na kome dominira spomenik Lenjinu u prepoznatljivom stilu vizionara zagledanog u budućnost. Opet i odavde, sa ovog trga, pruža se pogled na Zimski dvorac, Mermerni dvorac ali i Letnju baštu. Trg zatvaraju železnička stanica, administrativne i stambene zgrade, jedan od kafića iz lanca Kofe hauz...

 

IMG_5493.jpg

 

IMG_5517.jpg

 

Pred očima nam se pojavljuje jedna zastrašujuće rugobna zgrada, kvadar sa prozorčićima, spušten na ušće Neve Boljšaje u Nevu. Nekakav hotel, verovatno sovjetski Inturs, otkupljen od nekog stranog lanca zbog položaja i pogleda na dvorski kompleks i reku ili neka javna zgrada. U nastavku niža zgrada, Dom Kulture ili sala za konferencije, nemoguće ružna. Pitam se dok prolazimo, da li su Petar I koji je obožavao reku ili Katarina II sa osećajem žene koja ima moć pomislili dok su gradili svako svoj Zimski dvorac, da će sa druge strane Neve jednog dana da se izgradi nešto ovako ružno. Trebalo bi da predsednik P. naredi da ovaj kopleks podignu onako helikopterima i da ga premeste negde odavde, kao u onom filmu Goodbye Lenjin. Ionako nam pogled beži odavde, na drugu obalu Neve Boljšaje, gde je na večnom vezu ukotvljena krstarica Aurora.

 

IMG_5523.jpg

 

IMG_5510.jpg

 

Brzo nastavljamo dalje, prelazimo most preko Neve Boljšaje, spuštamo se na kej, stižemo do Aurore i table “Zakrit”. Danas nema ulaska na Auroru, danas je dan Državnog flaga (zastave), danas je aero miting, posle će da svira i vojni orkestar, vidiš da su svi brodovi okićeni zastavama. Vidim, vidim hrvatsku zastavu, vidim australijsku, vidim i druge, šta znače ove zastave? Nemam pojma, ali na Auroru danas ući nećemo. I tako, još jedna velika želja, mora da ostane neostvarena, da čeka neku drugu priliku da se ispuni, ali šta bi bilo kad bi se sve želje ostvarile, da li bismo se opet vratili na isto mesto. Ovako znamo da treba ponovo da dođemo, da nas u ovom gradu čeka Aurora, brzi voz od Moskve, znam već u ovom trenutku da nećemo stići ni u Petergof ni u Carsko selo, znam već sada da želim ponovo ovde da dođem.

 

IMG_5536.jpg

 

IMG_5534.jpg

 

Jedva pomireni sa činjenicom da nećemo ući na Auroru, slikamo se ispred, dok kiša pojačava. Pridružuje nam se grupa Japanaca, nasmejanih po kiši, slikaju se radosno ispred, ne ljute se što ne mogu ono što se ne može, raduju se onome što se može, uvek me obraduje površan susret sa njima, rašire tu razdraganost oko sebe... Razmišljam kako ja kad pravim fotografiju, stanem, pa gledam, pa odmeravam, pa razmišljam kako da uhvatim lepši kadar, a oni samo stanu, već nasmejani i krenu u škljocanje fotoaparata ili tableta, pa šta ispadne. Ako ih slučajno fotografišete njihovom aparatom, do neba su srećni i zahvalni i kakva god je slika izgledaju zadovoljno. Ja sebi nikada ne izgledam dobro na slici i zaista bih volela da imam bar deo tog njihovog prihvatanja sa zadovoljstvom onoga što nailazi, bez preispitivanja svakog koraka. Volim Dostojevskog, zauvek će biti moj broj jedan pisac, ali ta slovenska preispitivanja koja sa sobom nose melanholiju i nesreću naspram tog istočnjačkog trpećeg prihvatanja onoga što dolazi, bojim se da će voditi bitku u danima koji dolaze za svet.

 

IMG_5555.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Napuštamo Auroru, kiša sve jače pada, prolazimo pored jedne od retkih sačuvanih drvenih kućica iz doba Petra I, nemamo vremena da se pobliže upoznamo, žurimo da se sklonimo negde dok prođe pljusak. Nailazimo na jedan mali parkić i pored kiše zastajemo ispred spomenika. Jedan običan neobrađen kamen – spomenik je podignut žrtvama Gulaga. Opet ću reći, jednostavno i rečito. Zaista, šta ostaje posle smrti, ništa. I jedan običan neobrađeni kamen i jedan zlatni spomenik, žrtvama isto vrede... U produžetku parka je velika džamija, a mi svraćamo u omiljeni Burger King i čekamo da stane kiša.

 

IMG_5563.jpg

 

IMG_5572.jpg

 

IMG_5573.jpg

 

Nakon što je pljusak uminuo krećemo na maleno ostrvo u Nevi, gde je nastala prva građevina Petra I, Sveti Petar i Pavle tvrđava koja okružuje crkvu istog imena, kovnicu novca, oltara i sličnog, trezor, bastione... Tvrđava je nedavno rekonstruisana, crvenom ciglom, ostao je samo još zadnji spoljni zid koji treba da se rekonstruiše. U tvrđavu se ulazi kroz prvi spoljni zid, gde je smeštena blagajna, WC i prodavnica suvenira, a zatim se kroz jednu kapiju ulazi u centralni deo. Deo spoljašnjih zgrada tvrđave je pretvoren u galerije, dva bastiona služe kao muzeji zbog istorijskog značaja ličnosti koji su bili zatočeni u njima. Ovde je sve pod konac, sve je pod pravim uglom, svaka zgrada na svom mestu, ovo je mesto koje mi prija. U centru tvrđave je crkva Svetog Petra i Pavla, spolja jarko žuta, unutra zlatna. Građena u sklopu tvrđave, od strane italijanskog arhitekte Petra I, oslikana je freskama, ikonostas je zlatan, unutra se kripte Romanovih. Svodovi su oslikani kao u italijanskim katedralama, sa renesansnim anđelima, ne sa freskama.

 

IMG_5925.jpg

 

IMG_5667.jpg

 

IMG_5666.jpg

 

IMG_5717.jpg

 

IMG_5678.jpg

 

Na centralnom mestu su Petar I i Katarina II. Tu su i Pavle I i Aleksandar I, i svi veliki vladari Romanovih. Pored je manja kapela, koju su pred kraj svoje vladavine napravili Romanovi, kako bi u nju prebacili kripte kraljevića, princeza i drugih rođaka i kako bi pripremili mesto za sahranjivanje budućih generacija. U kapeli su sahranjeni i poslednji Romanovi, car Nikolaj II i carica Aleksandra Fedorovna i njihove tri ćerke. U crkvi je sahranjena i majka cara Nikolaja II, velika kneginja Marija Fedorovna koja je preneta iz Danske nakon smrti, meni lično interesantna jer je donela ikonu Bogorodice Filermose u Srbiju, ali to je neka druga priča...

 

IMG_5800.jpg

 

IMG_5788.jpg

 

IMG_5779.jpg

 

IMG_5788.jpg

 

IMG_5780.jpg

 

IMG_5766.jpg

 

IMG_5811.jpg

 

Ispred crkve se nalaze grobovi generala koji su umrli tokom služenja u tvrđavi. Prvi general koji je sahranjen je bio blizak prijatelj Petra I, bio je zapovednik tvrđave i poreklom Škot, koji je pao u nemilost Engleza tokom ratova i utočište i prijateljstvo našao kod Petra I i pomogao mu da oformi vojsku po ugledu na evropske. Kada je umro, Petar I je odlučio da ga u znak poštovanja sahrani u okviru tvrđave, pa je u dvorištu crkve napravio mesto za sahranjivanje uglednih zapovednika i lično prisustvovao njegovoj sahrani.

 

IMG_5685.jpg

 

U pozadini ostrva, na obali Neve, izgrađena je kasnije moderna vojna kasarna, okružena kanalom, koja je dodatno pojačala odbrambenu ulogu ove tvrđave. A u novije vreme, u pozadini kasarne je nikao Finski kulturni centar, multikompleks sa bioskopom, pozorištem, planetarijumom, dino parkom, pa i najnovijim digitalnim planetarijumom...

 

Dok smo obilazili tvrđavu postalo je sunčano, nebo potpuno plavo i jarko, kako samo može da bude nebo u blizini mora i okeana. Aero miting je počeo, pa smo imali priliku da vidimo i to, mada je kratko trajao, jer je vrlo brzo počeo da duva vetar i da navlači oblake. Zato brzo nastavljamo dalje.

 

IMG_5754.jpg

 

IMG_5748.jpg

 

IMG_5856.jpg

 

IMG_5844.jpg

 

IMG_5873.jpg

 

IMG_5909.jpg

 

IMG_5831.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Jedan most od Sveti Petar i Pavle tvrđave nas vraća na obalu Neve, pa pored fensi restorana na brodu u gusarskom stilu, stižemo do drugog mosta preko Neve Malaje i preko do Vasilijevskog ostrva. A na vrhu ostrva, na špicu, dva prekrasna svetionika i izmeđi njih zgrada berze. U pozadini teatar, luksuzni hoteli, a sa obe strane duž ostrva palate uglednih građana, nižu se jedna na drugu.

 

IMG_5921.jpg

 

IMG_5983.jpg

 

IMG_5944.jpg

 

IMG_5915.jpg

 

IMG_5919.jpg

 

IMG_5911.jpg

 

IMG_5999.jpg

 

U jednoj uličici odjednom gužva, 30-tak ljudi se gura ispred vrata, očigledno je da su turisti, želim da vidim o čemu se radi, prilazim i shvatam – to je muzej kreatura, koji je osnovan po nalogu Petra I koji je naredio da se prikupe fetusi i leševi ljudi sa deformitetima. Oni su tu bili izloženi da bi se ljudi upoznavali sa deformitetima, da se ne bi plašili, a sve sa ciljem da prihvataju decu i ljude sa deformitetima. Bože, razmišljam, neverovatno koliko je ovaj čovek bio progresivan i o čemu je razmišljao, tj. o čemu sve je razmišljao.

 

Stižemo do Univerzitetskog centra. Opet, izgrađen je sa početkom grada, Petar I je osnovao 12 kolegija, 12 univerzitetskih zgrada: ekonomija, matematika, fizika... Na žalost, sve je potpuno prekriveno skelama i renovira se tako da nismo uspeli da vidimo ove istorijske zgrade. Svakako se i vreme pokvarilo, nailaze neki crni oblaci, o biće ovde munja i gromova, prekidamo obilazak Vasilijevski ostrva (eto još toga ostaje za sledeći put) i žurnim korakom hitamo ka Dvorskom mostu. Saobraćajni špic je, moj muž se smeje, brža sam od automobila. Jesam, jesam, oluja nas je već uhvatila, ali ne bih da nas nasred mosta uhvati pljusak. Most nije dug, ali treba stići do njega i preći ga, pa onda Dvorski trg, o imamo dosta do najbližih zgrada...

 

IMG_5998.jpg

 

IMG_5965.jpg

 

IMG_5968.jpg

 

IMG_5991.jpg

 

IMG_6002.jpg

 

IMG_6005.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Kiša nas je sustigla na trgu, sakrili smo se ispod trijumfalne kapije, sećate se one kroz koju smo prvi put ušli na trg? Kad je malo popustila, otrčali smo do suši šopa, naručili suši i seli da čekamo, a onda se nebo otvorilo. Dok je suši stigao i mi ga sa uživanjem pojeli, granulo je sunce i pretvorilo sumorni i kišni dan sa manjim sunčanim pauzama u lepo i mirno veče. A zašto smo sa uživanjem pojeli suši? Zato što smo u preskupoj Rusiji, u kojoj je najjeftinije jesti u Mc Donaldsu koji je 1,4 puta skuplji od našeg, u kojoj je Burger King 1,5 puta skuplji u odnosu na Sloveniju, pronašli da je suši odličan i pri tome jeftiniji od našeg beogradskog. Na kraju je ispalo da nam je jeftinije da jedemo odličan suši nego dva obroka u Burger Kingu, zato smo ga jeli koliko god smo mogli i sa velikim zadovoljstvom.

 

IMG_6029.jpg

 

IMG_6013.jpg

 

IMG_6039.jpg

 

IMG_4579.jpg

 

IMG_4625.jpg

 

 

Nastaviće se...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Ermitaž, nekada dvorac Romanovih, danas muzejski kompleks od pet zgrada. Sam dvorski kompleks je dosta isparcelisan na žalost, presečen bulevarom, deo zgrada pripada danas gradskoj i regionalnoj administraciji, nadam se da će u nekom budućem vremenu biti vraćen i obnovljen kao celina. Glavna zgrada je rezidencija Romanovih, Zimski dvorac, administrativni centar ruske monarhije više od dva veka. Nakon oktobarske revolucije je poharan, ali je sa padom komunizma renoviran prema originalnom stanju sa početka XX veka (mermerni ili drveni podovi, svećnjaci su zamenjeni stilskim sijalicama) i opremljen sačuvanim nameštajem. Turisti mogu slobodno da se kreću kroz sobe kroz koje su se kretali ruski monarski, da stoje u prijemnjoj dvorani ispred prestola (na presto naravno ne mogu da sednu), da prođu kroz spavaće sobe poslednjih vladara, da vide radne sobe njihovih ćerki, trpezariju... Da se dive bašti na krovu dvorca, sa belim mermernim figurama, kao u italijanskim vrtovima, koja se nastavlja u unutrašnju zimsku baštu zasvođenu staklom, sa fontanama, opet mermernim...

 

IMG_6200.jpg

 

IMG_6208.jpg

 

IMG_6239.jpg

 

IMG_6220.jpg

 

IMG_6267.jpg

 

IMG_6282.jpg

 

Posebno je impresivan Mali ermitaž, sagrađen po ideji i nalogu Katarine II kao muzej-galerija. Ogromno prelepo mermerno stepenište vodi od glavnog ulaza ka Nevi do prvog sprata, i dok horde turista danas naviru uz i niz stepenice, zastajkujući da se slikaju, zamišljam kako su se dame u krinolinama u pratnji gospode u paradnim odelima peli ovim stepenicama da se dive delu Katarine II. A imali su čemu da se dive. Kako je zgrada namenski građena da predstavi razne kulture i umetničke pravce, tako je svaka prostorija posebna i različita, dekorisana u stilu izložbene postavke. Ona koja čuva grčke i rimske statue ima mermerne stubove u antičkom stilu, kao i reljef na zidovima. Jedna prostorija ima zidove od zelenog mermera, druga od tamno plavog, sledeća od svetlo roze, pa sve to prate ogromne mermerne vaze u odgovarajućim bojama. Prostorija koja čuva egipatsku antičku umetnost je posebno interesantna jer sadrži veliku kolekciju egipatskih artefakta uključujući više sarkofaga i jednu pravu mumiju. Kolekcija slika je bogata, mada ipak mislim da sam videla i bogatije muzeje.

 

Ali u Malom Ermitažu ima nešto posebno, a to nije bogastvo kolekcije koje je veliko, nego raznovrsnost i organizacija kolekcije, pa tako u istom muzeju posetilac može da vidi sarkofage i mumiju, kipove grčkih i rimskih bogova, razne statue bude, japansku umetnost, pravoslavne ikone, pa sve do Monea i Pikasa. Što bi rekao moj muž: ta raznovrsnost kolekcije je ono što ovaj muzej izdvaja od sličnih, ja bih dodala: i pakovanje. Vođen rukom jedne žene koja je znala šta hoće i koja je imala moć da to ostvari, sagrađen je tako da svaka prostorija odgovara kolekciji koja je u njoj, sve je blistavo, svetlo, sjajno, mermerno, zlatno...

 

IMG_6210.jpg

 

IMG_6242.jpg

 

IMG_6245.jpg

 

IMG_6247.jpg

 

IMG_6259.jpg

 

IMG_6264.jpg

 

IMG_6286.jpg

 

IMG_6294.jpg

 

IMG_6293.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Umesto zaključka:

 

Na kraju, da napišem da sam sve vreme patila što neću stići da vidim još ovo i još ono... Još mnogo toga u samom gradu sam želela da prođem i obiđem, a i kad bih prošla jednom , želela sam da prođem opet. Bez da znate bilo šta iz istorije, grad će vas oduševiti arhitekturom i duhom, a što više čitate i više idete u istorijske detalje, sve vas više uvlači i želite da vidite još i da proučite još. Ako u to uključite i razmišljanje o svim velikim ljudima koji su tu živeli, radili i ostavili svoj trag u ovom gradu ili je grad ostavio trag u njima, nikad kraja željama. Na kraju onda da sumiram želje, ostaje mi jedna - da ponovo dođemo u ovaj grad.

 

Kraj!

 

-----------

 

 

 

Ja, u svoje ime (mada je nezahvalno pisati posle žena ;)) moram da dodam - dani u Sankt Peterburgu veoma su mi prijali. Kao i Moskva pre toga, u potpunosti su bili drugačiji od prethodnog dela putovanja! Jeo sam neke stvari koje jako volim, a koje nisam imao prilike da jedem u Aziji, bio sa osobom koje sam se uželeo, pričao i o nekim temama osim motora i osnovnih životnih potreba :lol:. A, iskreno da kažem, da li je to greh ovde priznati (?), uželeo sam se malo i kulture, muzeja, tako neke društvene nadgradnje :lol:, pomalo. Prethodnih meseci za kulturu nije bilo mnogo prilike (makar ne posle Samarkanda), a pokazaće se da je i povratak kroz Evropu obilovao sličnom sadržajem.

 

Tako da je ovo putovanje, za mene, nekako bilo 2 u 1... :takoje:

 

IMG_5938.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

vi ste jedni divni BAŠ! oboje. moja bi mama pala na nesvest da može ovo da pročita i vidi fotke. bila je jednom u petrogradu na profesorskoj ekskurziji i dan danas joj oči zasijaju kad o tome priča.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja