Jump to content

Moto Zajednica

Put na istok: Pamir, Mongolija, Sibir, ka izlasku Sunca!

Recommended Posts

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Poslednji uspon ka najvisljem prevoju na nasem putu

 

Poslednji-uspon.png

 

 

Popesmo se na 4655m...0stabre.gif

 

Akbajtal-2.png

 

 

Na-prevoju-Akbajtal.png

 

 

Akbajtal-4.jpg

 

 

Akbajtal-3.jpg

 

 

Akbajtal-2.jpg

 

 

Pobednici dana

 

Akbajtal-1.jpg

 

 

Biciklisti-na-Akbajtalu-1.png

 

 

Akbajtal.png

 

 

Da se zapljunemo

 

REW-nalepnica.png

 

 

REW-nalepnica.jpg

 

  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Kad smo vec tu, malo smo "protrcali" i kroz Kinu (iza ove ograde je teritorija koja pripada Kini)

 

Kina-iza-ograde-2.png

 

Kina-iza-ograde-4.png

 

Kina-iza-ograde-3.png

 

Kina-iza-ograde-1.png

 

 

 

 

 

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Kod ovih ljudi smo prespavali i bili posluzeni vecerom i doruckom

 

Domacini-kod-kojih-smo-spavali.png

 

 

Posluzenje-vecere.png

 

 

I dalje mi nije dobro od visinske bolesti...Glavobolja, mucnina i tesko disanje, nedostatak vazduha!!! Pored svega toga, bilo je jako hladno. Selo se nnalazi na 4000m visine, i nocna temperatura pada na oko 0 stepeni.

 

Posledica-visinske-bolesti.jpg

 

 

Ali, ova gomila baterija mora da se napuni...Agregat nam je dostupan svega 3 sata!

 

Punjenje-baterija.jpg

 

 

Selo Karakul

 

Karakul-selo-3.jpg

 

 

Karakul-selo-1.jpg

 

 

Karakul-selo-1.png

 

 

Karakul-selo-2.jpg

 

 

Karakul-selo-2.png

 

 

Karakul-selo-3.png

 

 

Karakul-selo-4.png

 

 

Karakul-selo-5.png

 

 

Karakul-selo.png

 

 

 

 

 

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

***

Od Karakula do Oša čeka nas skoro tri stotine teških kilometara. Pre ulaska u Kirgistan, treba preći još dva prevoja iznad 4200 metara visine. Prvi nije težak. Ali, drugi, Kyzil-Art, iako nije najviši, tehnički je najteži prevoj na Pamiru.

 

Polazimo (za nas) rano, već oko devet časova ujutro. Pozdravljamo porodicu naših domaćina, onako svečano su se okupili da nam, svi redom, zvanično i formalno požele sreću na putu, uz svepristuno rusko: "Sčastlivo!".

 

Karakul nas ispraća u najlepšem odelu. Uz jutarnje Sunce, vrhovi se bele i presijavaju, dok jezero svetluca u refleksiji svetlosti sa površine. Stajemo više puta, ne možemo da se otrgnemo od tog prizora.

 

Teško nam je da ostavimo Karakul u retrovizoru, da ga ko zna kada i ko zna da li ikada, ponovo uživo vidimo.

 

***

Prvi prevoj prelazimo brzo i rutinski.

 

Iza njega, veoma brzo, počinje uspon na Kyzil-Art. Početak uspona obeležen je deonicom lošeg, talasastog puta (Kyzil-Art je po zlu čuven, u smislu da je često podloga veoma meka, a blato duboko. Sve to uzrokuje da teža vozila uništavaju put prolazeći njime).

 

Penjemo se do vrha, vozeći polako i štedeći svoje motore. Ne verujem da bih išao brže, sve i da sam se manje obazirao na dobrobit motocikla. Predeli su takvi da od njih zastaje dah. Početak je ovo zelenog kirgistanskog gorja!

 

Na samom vrhu prevoja, zarobljen u polju dubokog osušenog blata, nalazi se granični prelaz Tadžikistana. Sve formalnosti završavamo brzo i lako, uključujući i još jednu GBAO kontrolu, kontrolu šverca narkotika i uobičajenu policijsku i carinsku graničnu kontrolu. Magična reč: "Serbija" i malo ruskog i na ovoj visini otvaraju sva vrata.

 

Iza tadžičke rampe počinje "ničija zemlja", osamnaest kilometara dug i strm spust niz planinu, iza koga će tek naići pogranični kompleks Kirgizije.

 

Pre nego počnemo spust, dugo stojimo na prevoju i fotografišemo se. Uživamo u odsustvu bilo kakve vojske ili kontrole.

 

Ovako bi svaka granica trebalo da izgleda. Oslobođena stupidnog ljudskog zabrana.

 

***

Kao što sam već napomenuo, spust je strm i težak. Na našu sreću, u trenutku kada ovuda prolazimo, podloga je potpuno suva. Tačnije, primećujem sa olakšanjem, sveže suva! Vidi se još karakteristična jarko crvena boja sveže osušenog planinskog blata.

 

Planina se otvorila i dopustila nam da prođemo. Da je pao i litar kiše na ovo osušeno blato, nikada sa motorima koje vozimo ne bismo uspeli, ne po tim serpentinama, ne u tom nagibu, ne sa takvom podlogom.

 

Umorni i zadovoljni silazimo u dolinu. Posle dvadeset i četiri kilometara bez bilo kakvog asfalta, nailazimo na granični punkt Kirgistana.

 

***

Nikada ni u jednu zemlju u ovom kraju sveta nisam ušao brže i lakše. A, Boga mi, obišao sam ih, osim Turkmenistana, evo sada već sve.

 

U Kirgistan smo, naime, ušli za ukupno dvadeset minuta!

 

Nakon brze i efikasne policijske procedure, umesto carinskog pregleda, pri pogledu na naš srpski pasoš, pita nas dežurni carinik (prelaz je inače toliko mali, planinski i neposećen, da carinik ne nosi uniformu, već papuče i stari donji deo trenerke, sparen sa sportskim dresom odgovarajuće boje):

 

"Treba li meni viza za Srbiju?" pita.

 

"Treba, treba, baš kao nama za Kirgistan", odgovaramo u glas.

 

"Dobro, ali vi ne tražite vizu Rusima?" insistira i dalje on.

 

Pošto smo se složili da zaista građanima Rusije za ulazak u Srbiju nije potrebna viza, kao uostalom ni obrnuto (pokazujem mu corpus-delicti te tvrdnje u svom pasošu), on će opet:

 

"Kada Kirgistan jednom postane deo evro-azijske unije sa Rusijom, znači li to da ni meni neće trebati viza?"

 

"Znači, upravo tako", slažem se ja.

 

"U tom slučaju nema pregleda, davaj, davaj, hajde na piće!" veselo ciknu prilika u sportskoj odeći za džoging, koju čovek ovde, u kirgiskom delu Pamira, mora da shvati ozbiljno, onako kako i priliči šefu carinske postaje.

 

Predmetno piće bilo je "Kumis", nacionalno piće Kirgiza. Inače, neka vrsta fermentisanog napitka od konjskog mleka.

 

Ja sam pio, skoro sa uživanjem.

 

Mimi nije mogao da prevali skoro ni kap preko usana. Ne i ne, čak i ako bi odbijanje rizikovalo potpuno raspakivanje natovarenih motora i detaljan carinski pregled od strane uvređenog ponosnog konzumenta Kumisa, koji je deo svoje dnevne porcije velikodušno ponudio nezahvalnim strancima.

 

Do kraja dana bio je ubeđen i čekao je čas kada ću se u grčevima zaustaviti i otrčati u kakvo žbunje pored puta.

 

Verujem da i danas misli kako sam se samim čudom, tj. direktnom intervencijom Bogova putovanja, za dlaku izvukao. Niko ga ne može ubediti da ono nije bilo pokvareno!

 

***

Put do Oša, odmah pošto se nakon Sari-Taša (nekih pedeset kilometara lošeg i polomljenog asfalta udaljenog od opisanog konzumiranja Kumisa) izađe na novu "kinesku" darogu, je odličan!

 

Sjajna, nova magistrala, koja preko dva prevoja visoka iznad 3500 metara i još nekoliko onih koje i ne brojimo (prevoji preko 2000 metara, za koje po alpima plaćamo skupe pare za privilegiju da ih vozimo, ovde se ne notiraju kao bilo šta neobično, pa se i ne broje).

 

Čak je i veliki odron, koji je više dana držao prevoj Taldik potpuno zatvoren i mnogim putnicima zaprečio put, samo nekoliko dana ranije dovoljno probijen da provučemo svoje motocikle i nastavimo put ka Ošu.

 

Blokada puta, ona ista kojom pripadnici Ata-Žurt partije protestvuju protiv aktuelne vlade Kirgistana, želeći da oslobode jednog uhapšenog člana, takođe je povučena. Vidimo ih, i dalje su pored puta, ali saobraćaj više na prekidaju.

 

Definitivno, sada sam već ubeđen u to (jer znamo svi da slučajnosti ustvari ne postoje), planina se sa namerom otvorila i odlučila da možemo da prođemo!

 

Sve zapreke, svi potencijalni problemi, demonstracije, odroni, blato, političke turbulencije u GBAO, sve se to primirilo i otvorilo nam prozor mogućnosti. Prozor kroz koji smo se provukli.

 

Pamir nam je dozvolio prolaz.

 

A ja sam zahvalan i poštujem te planine više nego ikad ranije!

 

***

Kirgistan je predivan u tih prvih dve stotine kilometara. Mada, ispostaviće se kasnije, Kirgistan je predivan i generalno. Jedna od najlepših zemalja koje sam do sada video (ostaje da jednoga dana, ako bude prilike, posetim Novi Zeland, kažu da je tamo lepše i zelenije).

 

Zelen, naseljen i fotogeničan, onako izotropno, gde god umorni motociklista pogleda. Prija nam lagana vožnja odličnom magistralom, dok mašemo deci i otpozdravljamo, neumitno se približavajući Ošu.

 

***

Oš je kraj pamirskog trakta. Oš je ujedno i mesto našeg "otdiha" (odmora). U Ošu ćemo se odmoriti, servisirati motore posle teške deonice i zasluženo uživati.

 

Bićemo tamo gosti prave male "međunarodne zajednice", u punom smislu te otrcane grupe reči.

 

Mada, kakva bi to međunarodna zajednica bila, da dva Srbina nisu i tu umešali svoje prste!

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa

Drago mi je zbog vas. Ucicete mnoge generacije kako se boriti sa samim sobom na ovako zahtevnim poduhvatima. Prvenstveno uzuvati u svakom trenutku, da i ne govorim o tome da nalazite snage da sve to redovno prenesete nama. Postovanje i svaka cast !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Pamirski vrhovi ostaju za nama dok grabimo ka granici sa Kirgistanom

 

Najvislji-pamirski-vrhovi-ostaju-za-nama-2.jpg

 

 

Najvislji-pamirski-vrhovi-ostaju-za-nama-3.jpg

 

 

Najvislji-pamirski-vrhovi-ostaju-za-nama-4.jpg

 

 

Najvislji-pamirski-vrhovi-ostaju-za-nama-1.jpg

 

 

Vec nekoliko dana vozimo kroz fantasticne prirodne lepote. Svaka krivina nagradi nas jos lepsim pogledima od prethodnih

 

Ka-granici-4.jpg

 

 

Ka-granici-3.jpg

 

 

Ka-granici-1.jpg

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Pored puta pronalazimo ostatke odstreljenog pamirskog kozoroga. Bas steta u za zivotinju, i za ove ogromne rogove koje trule pored puta

 

Rogovi-pamirskog-kozoroga.jpg

 

 

Izlaz iz Kirgistana na Kyzil-Artu

 

Izlazimo-iz-Tajikistana-1.png

 

 

Izlazimo-iz-Tajikistana-2.png

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Spustamo se ka Kirgistanskoj granici. Izuzetno je strmo, ali sreca pa je suvo, nema blata koje smo ocekivali, sto je jako retko na ovoj deonici. U jednom momentu nailazimo na deo puta koji je odnelo kliziste. Novi put je probijen buldozerom, ali brza planinska reka tece tom deonicom i na put nanosi veliko rastresito kamenje. Jako je neravno, i izuzetno tesko prevesti motor po ovakvom nagivu. Ali, timski rad je doneo pozitivne rezultate.

 

Na-nicijoj-zemlji.png

 

 

Na-nicijoj-zemlji-21.png

 

 

Na-nicijoj-zemlji-11.png

 

 

Timski-rad-2.jpg

 

 

Timski-rad-1.jpg

 

 

Timski-rad-1.png

 

 

Timski-rad-2.png

 

 

Kyzil-Art.jpg

 

 

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Na carini sveopste prijatno iznenadjenje! Probao sam ovo kobilje mleko i nikad nista u zivotu odvratnije nisam probao!!! Da sam popio koliko i Severian, do Osha bih se usr'o bar tri puta, garantujem...

 

Carina-Kirgistana-3.png

 

 

Carina-Kirgistana-2.png

 

 

Carina-Kirgistana-1.png

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Docekao nas je fantastican sareni Kirgistan. Iako visok, prepun je zelenih pasnjaka na kojima pase more slobodnih konja, ovaca i koza...

 

Prelepi-sareni-Kirgistan-3.jpg

 

 

Prelepi-sareni-Kirgistan-2.jpg

 

 

Prelepi-sareni-Kirgistan-4.jpg

 

 

Prelepi-sareni-Kirgistan-5.jpg

 

 

Prelepi-sareni-Kirgistan-6.jpg

 

 

Prelepi-sareni-Kirgistan-8.jpg

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Taldik pass 3615m visine

 

Taldik-pass-4.jpg

 

 

Taldik-pass-3.jpg

 

 

Mesto na kome su pripadnici Ata-Jurt partije drzali blokadu puta skoro mesec dana. Put je prohodan, ali oni i dalje protestuju - pokraj puta.

 

Prelepi-sareni-Kirgistan-1.jpg

 

 

Dobrodosli u Osh

 

Osh_resize.jpg

 

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • REW/Hit The Road, 501 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA

Na carini sveopste prijatno iznenadjenje! Probao sam ovo kobilje mleko i nikad nista u zivotu odvratnije nisam probao!!! Da sam popio koliko i Severian, do Osha bih se usr'o bar tri puta, garantujem...

 

 

 

 

Mimi, legendo. Posle Italije, sada si naj…i na Pamiru!!! Trebao si da popiješ tu odvrtnu tečnost makar se i tri puta…….

 

Evo plačemo od smeha. 1care.gif1care.gif1care.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Na carini sveopste prijatno iznenadjenje! Probao sam ovo kobilje mleko i nikad nista u zivotu odvratnije nisam probao!!! Da sam popio koliko i Severian, do Osha bih se usr'o bar tri puta, garantujem...

 

 

 

 

Mimi, legendo. Posle Italije, sada si naj…i na Pamiru!!! Trebao si da popiješ tu odvrtnu tečnost makar se i tri puta…….

 

Evo plačemo od smeha. 1care.gif1care.gif1care.gif

 

Da pojasnim malo navedenu situaciju...

 

Ulazimo kod carinika u kancelariju u kojoj je u tom momentu vrucina, mozda i 30 stepeni. On u balonu od 5l na stolu drzi "fermentisano" kobilje mleko. Nije to obicno niti kiselo mleko, ili jogurt na koji smo mi navikli. Pio sam ja i kozje, i ovcje mleko i nema tu problema. Ovo je mleko koje se na toploti ukiselilo, iliti pokvarilo po mojoj proceni...Rezi, onako, bas jako, tako da stipa i pali po ustima, em je jos jako jer je kobilje...Na sve ovo dodaj da u ciniji, u koju je sipao ovo "mleko" plivaju dve uginule muve (verovatno se otrovale 1hej.gif), a roj prezivelih muva zvrnda okolo tako da ne znas da li ce da ti ulete u oci, ili usta, ili u nos...Ne ponovilo se 1care.gif.

 

Eto, to je Kumis 1aha.gif

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja