Jump to content

Moto Zajednica

PRVA POMOĆ - ono što bi svi trebalo da znamo!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda NC 750 XA

Položaji tela kod odredjenih povreda i stanja

 

 

To su oni položaji tela koji najviše odgovaraju stanju i prirodi povreda unesrećenog. Ovi položaji omogućavaju očuvanje zdravlja unesrećenog i koriste se u borni protiv bola i sledstvenog šoka. Oni takodje olakšavaju pristup spasiocu i što lakši transport!

 

Ukoliko su povrede takve da onemogućavaju stavljanje unesrećenog u odgovarajući položaj, ili se on pak protivi... potrebno je ostaviti ga u ’’prisilnom položaju’’ i tako zbrinuti dok ne dodje stručna pomoć!!!

 

I evo par slika sa demonstracijom položaja tela:

 

post-30255-0-18222300-1401735727_thumb.jpg post-30255-0-29246300-1401735762_thumb.png

 

post-30255-0-82866800-1401735792_thumb.png

 

post-30255-0-35383400-1401735810_thumb.png

 

post-30255-0-70808000-1401735824_thumb.png

 

Toliko za sada, samo da nagovestim da imam u planu da proradim dalje teme kao što su TERMICKE POVREDE (opekotine i smrzotine ukratko) , KRVARENJA, POVREDE (razlike izmedju oguljotina, razderotina, rasekotina,...), TRANSPORT, IZVLAČENJA IZ AUTOMOBILA, SKIDANJA KACIGE, OŽIVLJAVANJE itd. itd. itd. ... dakle, nadam se da pratite :takoje:

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda NC 750 XA

Termička oštećenja

 

 

· Sunčanica

 

· Opekotine

 

· Toplotni udar

 

 

 

Sunčanica – Prav pomoć kod sunčanice je Uvek pokrivati glavu (šeširi, kačketi, marame...) pri dužem izlaganju suncu. Zatim Skalanjanje unesrećenog sa sunca i postavljanje u odgovarajući položaj (koma ili polusedeći). Hladni oblozi na glavu i pozivanje u pomoć. Davanje MALIH količina tečnosti ako ne povraća povredjeni i transport!

 

post-30255-0-59689000-1402607148_thumb.png

 

 

Toplotni udar: Nastaje kada telesna temp. raste iznad 41 stepen. Javljaju se glavoblja, poremećaj govora, crvenilo lica, sjajna i suva koža, prestanak znojenja, vrtoglavica do gubitka svesti, prestanak disanja .. smrt.

 

Prva pomoć kod TOPLOTNOG UDARA:

 

1. Iznošenje iz prostorije i raskopčavanje odeće.

 

2. Postavljanje u ležeći položaj ili koma položaj ako je bez svesti.

 

3. Prskanje vodom i stavljanje hladnih obloga.

 

4. Nadoknada tečnosti.

 

5. Transport!

 

 

 

OPEKOTINE:

 

post-30255-0-11184200-1402607224_thumb.png

 

 

Opekotine mogu biti TERMIČKE, HEMIJSKE, ELEKTRIČNE i RADIACIONE

 

Sigurno ste čuli o stepenima opekotina, evo tabele da se to malo razjasni:

 

post-30255-0-81188500-1402607282_thumb.png

 

 

Odredjivanje procenta opečene površine tela:

 

post-30255-0-57904900-1402607333_thumb.jpg post-30255-0-89100500-1402607349_thumb.jpg

 

 

Bitno je napomenuti da površinske opekotine I i II stepena od oko 20% već mogu dovesti do šoka! Svaka temperatura od preko 65step. dovodi do opekotina a sama opekotina je dinamička povreda, to znači da ima tendenciju produbljavanja pa se samim tim i krajnja procena opečenosti procenjuje tek nakon 72h. Ovakve povrede se obično hlade hladnom vodom od 20step. i to 10-20min ako su na dostupnim delovima tela, ili stavljanjem čistih čaršava ili gaza natopljenih u hladnoj vodi na 10min. (uz menjanje na svako par min.)

 

Više od 9% opečene površine zahteva HOSPITALIZACIJU!

 

post-30255-0-48940900-1402607442_thumb.jpg post-30255-0-95621100-1402607458_thumb.png

 

 

Hladjenje, ne samo da sprečava produbljivanje opekotine nego deluje i protiv bola i šoka. Zbog narušenog integriteta kože postoji velika opasnost od nastanka INFEKCIJE KOŽE ... s toga opekotine treba previjati STERILNO bez velikog stezanja zavoja!!

 

 

 

Na opekotine NE STAVLJATI nikakve masti, ulja niti praškove!!!

 

Ne bušiti plikove od opekotina!!

 

 

 

SMRZOTINE:

 

post-30255-0-89246800-1402607499_thumb.png

 

 

 

Da ne dodje do zabune, neko će sigurno pomisliti A zašto su ovde Smrzotine?? Kad ću se u životu realno sresti sa tim?? E pa HOĆETE! Vlada neko laičko mišljenje u narodu da Opekotine izazivaju veća oštećenja tkiva od smrzotina, to NIJE TAČNO!! Podjednako su ozbiljne povrede i od jednog i od drugog a evo i zašto:

 

1. Smrznuti delovi tela se trebaju POSTEPENO!! ugrejavati u mlakoj vodi ili mlakim oblozima ali BEZ TRLJANJA ... pošto prilikom vraćanja normalne temperature dolazi do JAKOG BOLA!

 

2. I ove rane se previjaju sterilno i imobilišu.

 

post-30255-0-19384600-1402607548_thumb.png

 

 

Ukoliko je celo telo izloženo jako niskim temp., duže vreme ..dolazi do hipotermije. Do nje najčešće dolazi na planinama, prilikom ronjenja ili u hladnijim predelima i to nastaje postepeno, polako. Svi metabolički procesi se usporavaju i dolazi do kristalizacije telesnih tečnosti.

 

Ona je često i neposredni pratilac uzimanja alkohola ili lekova!!

 

U vodi se temp. znatno brže gubi nego na suvome, pa tako na temp. od 10step.vode, moguće je preživljavanje od oko 1 do 2h, dok na temp. od 0step., smrt nastupa u roku od pola sata!

 

 

 

Sledeća oblast su KRVARENJA :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda NC 750 XA

Drage kolege,

 

Zelim svima da se izvinem sto malo kasnim sa pisanjem teme, nalazim se na proputovanju kroz Skandinavske zemlje pa mi uslovi ovde ne dozvoljavaju da nastavim sa temom, bar ne onakvim kvalitetom kojim sam zapoceo... Kako se vracam sada za par dana, nastavicu tamo gde smo stali, ... pa se nadam da cete me pratiti!

 

Veliki pozdrav iz Norveske 0takoje.gif

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda NC 750 XA

KRVARENJA:

 

 

Pre nego što počnemo sa samom temom u vezikrvarenja, neophodno je da razčlanimo neke stvari a to je pojam ŠOKA. Usvakodnevnom govoru često koristimo reč "šok" sa značenjima koja se razlikuju od njegovemedicinske definicije.

 

Šok u medicinskom smislu znači po život opasno stanje poremećenecirkulacije krvi koje može imati različite uzroke i mehanizme nastanka. Kada je oštećenje organizma jačeod mogućnosti da se obezbedi adekvatna cirkulacija odnosno dopremanje kiseonikai hranljivih materija ćelijama i tkivu, nastaje stanje ŠOKA.

 

post-30255-0-42063200-1406013274_thumb.jpg

 

Ono što je neophodno za adekvatan protok svihovih činilaca je sistem koji radi isto kao i agregat nekog motora J

 

1. Pumpa ......................... Srce

 

2. Cevi ............................ Krvni sudovi

 

3. Tečnost......................... Krv

 

Bilo koji poremećaj u ovom sistemu dovodi do nastanka ŠOKA.

 

Poremećaj na nivou SRCA dovodi do nastanka KARDIOGENOG šoka (infarct miokarda,aritmije, tamponade,..)

 

Poremećaj na nivou VOLUMENA krvi dovodi do nastanka HIPOVOLEMIJSKOG šoka(gubitak krvne plazme, velike opekotine, obilna povraćanja, dijareje I znojenja)

 

Poremećaj na nivou KRVNIH SUDOVA prilikom preifernog širenja istih(vazodilatacija) I nakupljanja krvi u rezervoarima na periferiji dovodi doREDISTRIBUCIONOG šoka.

 

 

KAKO TELO REAGUJE NA GUBITAK KRVI

 

Približna

 

količina .................. .................. Učinak

 

 

½ litra .......... Mali ili nikakav učinak. Ova količina se normalno uzima od dobrovoljnih davalaca krvi.

 

 

 

2 litra ............ Oslobadja se hormon adrenalin, ubrzava se puls, počinje znojenje, sitni krvni sudovi iz nevitalnih regija ne dobijaju krv koja se sada doprema samo u vitalne organe. Šok će biti očigledan.

 

 

3 litra .............. Dok se gubitak krvi približava ovoj količini (polovini normalno nivoa) puls na doručju prestaje da se opipava. Čovek gubi svest a rad srca I disanje će stati.

 

 

Da ne dodje do zabune iz svega ovoga, Šok nijeisto što i nizak krvni pritisak. Pad krvnog pritiska je kasni znak razvojaŠoka.

 

U ovakvim stanjima je neophodno preduzeti svemere za očuvanje života, ako je moguće delovati na sam uzrok šoka, postavitiosobu u odgovarajući položaj, preduzeti mere nege i pozvati stručnu pomoć (194ili 112).

 

Ukoliko sumnjamo na HIPOVOLEMIJSKI šok, osobu jepotrebno staviti u autotransfuzioni položaj, ..ležeći, sa podignutim nogama naoko 25cm od poda. Medjutim,..

 

...ukoliko sumnjamo na KARDIOGENI šok, odizanjaekstremiteta se ne sme raditi.

 

· Unesrećenu osobu ne ostavljajte samu(sem ukoliko ste otišli po pomoć)

 

· Ne dozvolite unesrećenoj osobi dajede ni pije,.. ukoliko je žedna možete joj ovlažiti usta vodom

 

· Stanje Šoka mogu pogoršati bol istrah!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda NC 750 XA

KRVARENJE:

 

post-30255-0-56322300-1406100079_thumb.jpg

 

 

post-30255-0-21495200-1406100097_thumb.jpg

 

 

Predstavlja isticanje krvi iz povredjenog krvnog suda ili iz srca. Deli se na SPOLJAŠNJE (vidljivo) ili UNUTRAŠNJE u telesne duplje, mišiće,tkiva, nos, uši, usta..

 

Krvarenje takodje delimo na Primarno (odmah nakon povrede) i Sekndarno tj naknadno (ispadanje zavoja, pomeranje ulomaka kostiju, pucanjanje krvnog suda)

 

Simptomi i znaci krvarenja:

 

  1. Ubrzan srcanji rad
  2. Slab puls
  3. Bledilo kože i vidljivih sluzokoža
  4. Ubrzano, otežano disanje
  5. Hladan znoj
  6. Malaksalost, umor
  7. Nemir, uplašenost
  8. Žeđ
  9. Apatija .... koma .... smrt

 

Metode zaustavljanja krvarenja:

 

  • DIGITALNA KOMPRESIJA – samo do postavljanjakompresivnog zavoja i ako ima više spasilaca
  • KOMPRESIVNI ZAVOJ – Elevacija/ Autotransfuzija
  • PRIMENA POVESKE – samo u nuždi (slika)

 

post-30255-0-65832100-1406100289_thumb.png

 

 

DIGITALNA KOMPRESIJA: radi se neposredno nakon povredjivanja, pritiskom na samu ranu, ivice rane ili mesta ispod kojih prolaze velike arterije... preko sterilne gaze. Drži se samo do postavljanja kompresivnog zavoja i potrebno je najmanje 2 spasioca (zbog brzog zamaranja i ostale pomoći).

 

post-30255-0-74800000-1406100323_thumb.png

 

 

· Komadom sterilne gaze ili tkanine čvrsto pritisnuti mesto krvarenja, ako je rana na nozi ili ruci, potrebno je podignuti ozledjeni ekstremitet i zadržati ga u eleviranom poožaju. Ako je u ranu zabodeno strano telo (nož,drvo, metal,..) ne sme se vaditi! Krvarenje ćete zaustaviti pritiskom na rubove rane stranog tela.

 

· Kod kompresije vratnih arterija NIKADA SE NE SMEJU PRITISKATI OBOSTRANO OBE VRATNE ARTERIJE!!

 

Evo i slike karakterističnih mesta kompresije:

 

post-30255-0-54117200-1406100342_thumb.jpg

 

 

KOMPRESIVNI ZAVOJ: ova metoda najbolje zaustavlja spoljašnje krvarenje. Na ranu se stavlja sterilna gaza i na nju podloška (zamotuljak zavoja ili tkanine) tačno iznad mesta krvarenja. Može poslužiti i mobilni telefon, komadić drveta, kamen,... kružnim zavojima i uvrtanjem (tzv Osmicom) čvrsto stezati podlošku a ozledjenu ruku ili nogu držati u izdignutom položaju.

 

post-30255-0-67795800-1406100375_thumb.pngpost-30255-0-99646100-1406100387_thumb.pngpost-30255-0-74792000-1406100400_thumb.png

 

 

KOMPRESIVNI ZAVOJ NE TREBA PREVIŠE PRITEGNUTI DA SE NE BI ZAUSTAVILA KRV U PODRUČJU NIŽEM OD ZAVOJA! STOGA, NAKON POSTAVLJANJA KOMPRESIVNOG ZAVOJA PROVERITI PULS I BOJU KOŽE NIŽE OD ZAVOJA! KOMPRESIVNI ZAVOJ NE POSTAVLJATI U PODRUČJU VRATA!!!!

 

Evo i slika elevacije i autotransfuzije...

 

Ovim postupkom se smanjuje priliv krvi u povredjeno područje a samim tim i krvarenjea ujedno i dodatni priliv krvi u vitalne centre. Primenjuje se nakon postavljanja kompresivnog zavoja.

 

post-30255-0-37195600-1406100424_thumb.jpg

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 423 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

Evo malog priloga ne pomenutog a cesto se mozemo susresti sa njim (iz usta ekipe Crvenog Krsta sa nedavne obuke):

 

Epilepticki napad

 

Ako ste svedoci napada koji se desava nekom licu

NE RADITI:

-vaditi jezik

-drzati ga

-davati mu metal ili isti stavljati mu bilo sta da zagrize

URADITI:

-obezbediti da se ne povredi tokom napada udarcem o bilo osta

-staviti mu nesto meko pod glavu

-kad napad prodje pokusati sa komunikacijom i okretanjem na stranu

 

Hitna pomoc 194 se ne zove u ovim slucajevima tj. moze radi saveta ali verovatno nece doci.

Paniku izaziva pena koja se stvara palacanjem jezika.

Nedavno sam bio svedok napada koji je momak doziveo u teretani.

Da bi lakse shvatili, kao i ja, mozak osobe se premori ili  prepuni (od burnog zivota) kao baterija i kaze: DOSTA! Praznim se!

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
On 26. 05. 2014. at 0:46 PM, Aleksandar NS said:

Drage kolege,..

 

 

‘’ Dopustiti da se dogodi zlo koje se moglo sprečiti – praktično je isto što i počiniti zlo. ’’

(Niče)

 

 

 

 

Friedrich Wilhelm Nietzsche nije rođen u vremenu kad čovjeku spasiš život, a on ti umjesto zahvale i pružene ruke pošalje poziv za sud jer si mu uflekao majicu dok si mu pružao prvu pomoć i oživljavao ga ... :tras2:

Nisam medicinski radnik, ali silom prilike zbog nekih drugih stvari kojima se bavim redovno moram obnavljati znanje (i teoriju i praktični dio) iz pružanja prve pomoći na terenu .. Pa sam se tako susreo sa svakakvim ljudima ... Čovjeku ( "kolega motorist" ) sam vadio jezik iz grla i zaustavio krvarenje i držao ga pri svijesti cca pola sata do dolaska hitne (ne moram reći da sam bio krvav kao da smo prasiće klali) , da bi u nekim kasnijim pričama čuo da sam mu navodno ukrao rukavicu .. ej alo .. jednu rukavicu .. pa koju će mi pičku materinu jedna njegova rukavica... a priča je došla od njegove ekipe ... 

E da mi *ebeš komšijinu kujicu ako mi nije bilo toliko krivo i žao i tako sam se osjećao kao zadnje govno .... a ustvari sam trebao biti sretan i ponosan jer sam mu možda i život spasio .. došlo mi da mu kupim nove rukavice jebote .. :grr:

 

Nije se čuditi što ljudi sve češće okreću glavu od takvih stvari i ne žele biti dio toga ... i potpuno ih razumijem .. 

  • Zbunjen 1
  • Tužan 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 32 minuta, strasilo je napisao:

Friedrich Wilhelm Nietzsche nije rođen u vremenu kad čovjeku spasiš život, a on ti umjesto zahvale i pružene ruke pošalje poziv za sud jer si mu uflekao majicu dok si mu pružao prvu pomoć i oživljavao ga ... :tras2:

Nisam medicinski radnik, ali silom prilike zbog nekih drugih stvari kojima se bavim redovno moram obnavljati znanje (i teoriju i praktični dio) iz pružanja prve pomoći na terenu .. Pa sam se tako susreo sa svakakvim ljudima ... Čovjeku ( "kolega motorist" ) sam vadio jezik iz grla i zaustavio krvarenje i držao ga pri svijesti cca pola sata do dolaska hitne (ne moram reći da sam bio krvav kao da smo prasiće klali) , da bi u nekim kasnijim pričama čuo da sam mu navodno ukrao rukavicu .. ej alo .. jednu rukavicu .. pa koju će mi pičku materinu jedna njegova rukavica... a priča je došla od njegove ekipe ... 

E da mi *ebeš komšijinu kujicu ako mi nije bilo toliko krivo i žao i tako sam se osjećao kao zadnje govno .... a ustvari sam trebao biti sretan i ponosan jer sam mu možda i život spasio .. došlo mi da mu kupim nove rukavice jebote .. :grr:

 

Nije se čuditi što ljudi sve češće okreću glavu od takvih stvari i ne žele biti dio toga ... i potpuno ih razumijem .. 

Druže, potpuno te razumem, jer sam i ja bio u takvim situacijama....nažalost.

Ali u jedno sam siguran, a to je da nikada neču okrenuti glavu ako nekome treba pomoč i baš me zaboli ona muška stvar šta ostali misle ili pričaju o tome, jer na kraju dana jedino što je važno je da mirno zaspim (ako me razumeš šta pokušavam reči) i da mogu svakome da pogledam u oči. Jebi ga, život nije fer, "deal with it".....

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ma nakon tog događaja sam još nebrojeno puta bio u situacijama pružanja prve pomoći, i opet ću ako nedajbože bude potrebe .. Naveo sam samo jedan loš primjer, ali bilo ih je više ... svaki 5-6 unesrećeni poslije dođe na ideju da može izvući neke pare na neki način, pa ne bira koga će time zajebati ... ;)

Prije cca mjesec dana sam na stazi "spakirao" četvoricu u hitnu, od toga dvojicu reanimirao .. druga dvojica samo lomovi i šok, ali pri svjesti... 

 

Ni ja nikad neću okrenuti glavu, pomognem i pijanom koji se u gradu sruši... ali samo kažem da potpuno razumijem ljude koji se maknu u stranu, i ako ćemo biti iskreni, onaj tko nezna i ne žali pomoći, bolje da se makne, manja je šteta da se makne nego da napravi krivo .. 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Ja sam kupio ovaj pribor za PP. U Bosni znam da to ne gledaju, ali kad pođem van Bosne bolje je biti spreman pa nek stoji u korpi, ne smeta. Platio sam ga 8,5€ i vjerujem da je par desetina puta jeftiniji nego kazna za némanje istog.

 

991767_m.jpg 991767_detail_m.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: /

Ja sam na motoru uvek sa sobom imao prvu pomoć ili ispod sedišta ili u rancu ili obe. Ne znam čak ni da li je potrebno po zakonu, ali bolje da imaš nego da ti zafali.

I u kolima imam bar 2-3. Pošto im "ističe rok trajanja" onda imam jednu novu i one stare držim za ne daj bože. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
On 9/26/2020 at 6:27 PM, darkmoon said:

Ja sam na motoru uvek sa sobom imao prvu pomoć ili ispod sedišta ili u rancu ili obe. Ne znam čak ni da li je potrebno po zakonu, ali bolje da imaš nego da ti zafali.

 

Motocikli (sve preko 50ccm) registrovani u Srbiji, moraju da imaju prvu pomoć i to ne bilo koju.
Mora da ispunjava Z.B2.001 i da je tip A (to je manje pakovanje od automobilskog).

E sad, dal će pri registraciji  da ti to proveravaju, zavisi od radnika na tehničkom. Isto tako i policija može da ti proverava pri kontroli na putu, obavezno je.

tip A z.b2.001.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
9 hours ago, drmilan_ said:

A sta ako tamo ne moze?

Zakon ne obavezuje da se vozi TA600 već da se nosi Z.B2.001  :)

 

Ako analiziramo šta sve trenutno nosiš, možda smestimo i tip A.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja