Jump to content

Moto Zajednica

poplavljen motor

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova

LJudi pomagajte! Iz Obrenovca sam, motori su nam vecinom poplavljeni...Ja imam dva maxi skutera 250ccm, yamaha majesty i sym gts...Sta raditi, kako upaliti te motore...??? ima li neko od majstora koji je voljan da pomogne, radicemo sa njim ceo dan, samo da bar nesto upalimo...katastrofa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Evo par saveta sto su ljudi vec pisali na forumu na slicne teme.

 

1. Nemoj da dajes kontakt ili da pokusavas da ih palis!

 

2. Promena svih tecnosti (ulje, gorivo, voda/antifriz ...)

 

3. Dok je u vodi korozija sporo napreduje, ali cim ga izvadis iz vode krece ubrzano da rdja te je neophodno sto pre poceti sa radovima po vadjenu iz vode, dok je u vodi nece korodirati ali po vadenju radovi sto pre! Tretiranje WDom i slicno da se spreci korozija.

 

4. Akumulator ako je kiselinski zamena tecnosti, ako je gel videces da li je preziveo ili zamena

 

5. Voda nosi siten cestice mulj i pesak te je neophodno dobro ciscenje sve prljavstine (skidanje bocne dekle i sl. zavisi gde su bili i koliko pod vodom videces sam pa proceni stanje) Vrlo moguce da ce ti biti i auspusi zacepljenj sa prljavstinom ako je bilo mnogo mulja u vodi....

 

6. Dobro izduvaj i ocisti sve kontakte!

 

Ovo su neke osnovne smernice sta i kako. Sigurno ce se javiti jos kolega sa savetima. Vidim da ti je frka pa te necu kritikovati sto si otvorio 3 teme, ali bolje bi bilo da je jedna pa da odgovori budu skupljeni u jednoj temi a ne rasuti. Lakse bi bilo i tebi da se snadjes a i ostalima clanovima foruma Posted Image

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Crveni Krst

Ima tu mnogo vise posla od uobicajene zamene tecnosti i susenja elektrike u motoru, ali kako su ljudi vec napisali evo jedno copy/paste sa moto-berze, mada iako je tekst obiman ima stvari koje su preskocili valjda smatrajuci da se podrazumeva da ako je motor bio u vodi moras iz fara da izvadis sijalicu, pa osusis unutrasnjost fara i sl.

 

Sta uraditi sa poplavljenim motorom

Za početak, operite svoju mašinu kako bi ste skinuli blato. Koristite neko od sredstva za pranje automobila/motora ili razblaženo sredstvo za pranje sudova.

NIKAKO ne startujte motor ukoliko postoji i promil šanse da je voda prodrla u njega! Elektronika je najosetljivija u dodiru sa vodom ali ako nije bila pod naponom ne bi trebalo da bude oštećena, pa je samo treba dobro osušiti. Ono što na motoru stalno radi, što nema potpuni prekid struje kada je motocikl ugašen, poput kompijutera je vrlo verovatno pregorelo. Tako da to treba odmah ispitati i ak je potrebno servisirati ili zameniti novim pošto bez toga sve ostale dalje navedene radnje neće imati smisla.

U zavisnosti od toga koliko je vaš motocikl bio pod vodom navodimo tri varijante za oporavak.

1. Ukoliko voda nije prešla polovinu visinu gume - voda je nanela štetu na prednjoj i zadnjoj osovini:

 

* Skinite i očistite pločice kočnica kao i sam sistem.

 

* Podmažite kočnice

 

* Podmažite lančani prenos i lanac.

 

* Proverite pritisak u gumama i napumpajte ih prema specifikacijama. Ukoliko imate problema pri pumpanju gume, proverite da nema oštećenja na njoj.

 

* Skinite sve sajle koje su imale dodir sa vodom pa ih očistite i podmažite.

 

2. Kada je voda poplavila motor i auspuh, ali nije filter za vazduh:

 

* Skinite auspih i operite ga kerozinom. Sačekajte da se potpuno osuši pre nego što ga vratite.

 

* Skinite svećice i postavite motocikl na stranu kako bi istekla voda ili blato.

 

* Istočite ulje iz motora.

 

* U komoru za sagorevanje sipajte 30 mililitara (otprilike 3 supene kašike) benzina.

 

* Proverite dovod goriva. Skinite ili zamenite filter za gorivo, izvršite inspekciju karburatora i po potrebi uklonite sav strani materijal.

 

* Proverite da li svećice rade.

 

* Vratite auspuh i karburator.

 

* Napunite karter mešavinom motornog ulja i kerozina u preporučenom odnosu 50:50.

 

* Startujte motor i pustite ga da radi 5-10 minuta.

 

* Ugasite motor i istočite mešavinu kerozina i motornog ulja.

 

* Sipajte motorno ulje.

 

* Startujte motor i pustite ga da radi 5-10 minuta, a zatim istočite ulje. Proces ponoviti 2-3 puta (ili više) sve dok ulje izgubi beličastu boju, što je znak da vode više nema.

 

* Proverite da ogibljenje nije oštećeno.

 

3. Ukoliko se ceo motocikl našao pod vodom:

 

* Ponovite sve korake navedene pod 1. i 2.

 

* Ispraznite rezervoar, proverite da nema korozije i detaljno ga očistite.

 

* Ako imate kofer, proverite da li u njemu ima vode.

 

* Skinite akumulator, očistite kleme i napunite ga.

 

* Operite ceo motocikl vodom i sredstvom za pranje.

 

* Skinite filter za vazduh i zamenite sve njegove delove.

 

* Proverite stanje instrument table, očistite i podmažite.

 

* Proverite da li rade ulazi za sijalice,

 

* Proverite da li rade svi prekidači, a zatim ih očistite.

 

* Očistite kablove i na njih nanesite zaštitu od korozije.

 

* Očistite i podmažite kočnice i kvačilo.

 

* Proverite elektroniku motocikla.

 

* Startujte motocikl i proverite da li sve funkcionište kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
* Skinite akumulator, očistite kleme i napunite ga.

 

Mislim da bi u ovom slucaju trebalo isprazniti tecnost iz istog i sipati drugu kiselinu pa ga tek onda napuniti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Evo saveta vezanih za automobil ali u sustini je isto!

 

Prvi korak: Ispustiti svo ulje iz motora i menjača, zato što se izmešalo sa vodom, i ostavite da se ocedi.

 

Drugi korak: Skinite sve filtere za vazduh i za ulje, i zamenite ih novim.

 

Treći korak: Skinete svećice ili dizne, i više puta zaverglajte motor na prazno, kako biste izbacili vodu iz tog dela automobila, iz gornjeg motora.

 

Četvrti korak: Zatvorite štoplove za ulje i nalijete odgovarajuće ulje u motor i menjač.

 

Peti korak: Skinite karburator i rezervoar, očistite ih, a cevi koje dovode gorivo do motora izduvajte vazduhom i izbacite vodu.

 

Šesti korak: Sve delove sklopite, sipajte novo gorivo i tek onda osušite kablove za svećice, ukoliko se radi o “benzincu”.

 

Sedmi korak: Sipajte manju količinu ulja na mesto gde su bile svećice, a potom malo zaverglajte motor da bi se podmazali cilindri. Tek onda mogu da se vrate svećice na svoje mesto.

 

Osmi korak: Startujte motor automobila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Rado cu pomoci kolegama iz Obrenovca,evo moze kod mene u radionici da se dva komada ociste i upale,samo ako imate kako da ih dovezete do Valjeva.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd,Terazije
  • Motocikl: PX200e,Lambreta LD150,KLE

LJudi pomagajte! Iz Obrenovca sam, motori su nam vecinom poplavljeni...Ja imam dva maxi skutera 250ccm, yamaha majesty i sym gts...Sta raditi, kako upaliti te motore...??? ima li neko od majstora koji je voljan da pomogne, radicemo sa njim ceo dan, samo da bar nesto upalimo...katastrofa

 

Где су мотори?

Имаш ли превоз за моторе

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5703 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Spojio sam sve tri teme u jednu da se priča ne razvodnjava i da bude preglednije. Sretno :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Dvotaktni motori su neuporedivo osetljiviji od cetvorotaktnih na vodu iznutra , dve nedelje stajanja posle vadjenja iz vode je dovoljno da zaribaju , zardjaju iznutra

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova

Najvecu stetu nanece nestrucni ili priuceni bajkeri, majstori.Sto pre treba krenuti u rastavljanje i ciscenje,dok je sveze.NIKAKO NEDAVATI KONTAKT I VERGLATI.Uglavnom ce biti problema sa elektronikom,nista neresivo.U cilindrima sigurno ima peska,o karburatorima i da negovorim,ako i upali nece dugo raditi,mora sve da se rastura,dobro odmasti i opere,predihtuje i ponovo sklopi.Pojavice se puni oglasi potopljenih motora i skutera,navodno sredjenih,treba biti obazriv sa kupovinom.Imao sam prilike da vidim poplavljen motor sevenfifty hondu,katastrofa,dobrih nedelju dana posla,i vlasnik kaze posle svega kaze da to nije isti motor od pre,nemoze da objasni sto i sta je drukcije,najverovatnije je psiha ucinila svoje.Ja nemam puno vremena,ali slomljene plastike na motorima i skuterima ostecenih u poplavama uradicu BESPLATNO,toliko mogu da pomognem,javite se slobodno,pozdrav

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • stranac, 137 postova
  • Lokacija: MKD
  • Motocikl: pa, Magna... VF750C peugeot jet-force 50

Motor treba prvo dobro oprati cistom vodom pa rastaviti sve sto mozete I osusiti.Elektriku poprskati wd-om I kontakt sprejom.Sajle lanc I kocnice osusiti I podmazati,kao I gumene zaptivke lagere I osovine I slicno.Rashladni system oprati vise puta.Ispustiti sve tecnosti.Masinu mozete napuniti naftom,dizelom I gore I dole pa vrteti u prazno,vise puta je pozeljno.Mozete I skinuti dekle pa oprati naftom sa strane bolje pod pritiskom,a moze I cetka. Zatvoriti dekle pa nasuti neko jeftino ulje,i u cilindar od gore pa opet vrteti,po zelji sto vise puta ponoviti.Karburatore rastaviti ocistiti I sastaviti ako je moguce. Sve pazljivo sklopiti,naliti nove tecnosti I filtere,pomoliti se I verglaj..Ako je srece,bice sve u redu.Jedino vazduh u gumama ne mora da se menja,ali se dobija generalni servis usput besplatno.Nuspojava je da ce voda cureti iz rama jos dan-dva dok se vozite,ne obracati paznju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Prvo izvinite , prvi put sam ovde i muka me naterala.Izvinjavam se za tri teme, nije mi bila namera da pravuim guzvu i frku.....Inace se zovem Mihailo Nikolic, Profesor fizickog iz Obrenovca...064 2557812...Motori su jos u Obrenovcu jer taj deo je najgori i tesko je uci...ali bi trebalo da isteram jedan ovih dana sigurno...Verovatno negde ka Beogradu, do Umke...Alat cu verovatno naci...Ali bi mi ipak znacilo kad bi to mogao neko da mi uradi, jer je meni sve otislo, kuca kola, itd...Nemojte pogresno shvatiti, ne kukam, sve je ok, samo mi treba bilo kakvo vozilo, pa mislim da je nekako taj motor najlaksi...Inace u kompu imam detaljnu semu motocikla, SYM GTS 250ccm. LJudi Hvala Vam svima do neba!!!

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Rado cu pomoci kolegama iz Obrenovca,evo moze kod mene u radionici da se dva komada ociste i upale,samo ako imate kako da ih dovezete do Valjeva.

[/quo

 

a kako da vam se javim, svaka pomoc bi dobro dosla....ja mogu sve da poskidam i pomognem...razumite molim vas, svaki dinar nam je sad bitamnn...hvala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2036 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Имаш ПП( приватна порука)тако је најбоље да контактираш човека.То мало писамце испод његовог ника.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS

juce mi poznanik pokazao slike kola koja je uzeo da sredi....blago receno SOKIRAO SAM SE.

 

rasklopio ih je na 1000 delova kako bi sve doveo u red bio siguran da nema greske u tome sto radi...ozbiljan posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

ma ljudi katastrofa...ja idem svaki sdan tamo...mehanicari i perionice su pune...naravno ko ima struje i vode....sve rastavljeno do kraja...neko upali vecina ne...e sad...ima jedan decko u baricu - bane, upalio 7 od sedam motora..jupiiiiii .ja sam moj konacno izvezao iz pakla....oprao svo blato i stavrno sad daje nadu...ali cemo videti sta ima unutra. kaze bane ima da upali ko mina...:D...sreca ostalo mi dve litre ulja, nema filter ulja, samo sito...ulje za diferencijal imam....samo filter za vazduh da kupim i ruke....aj da se nadam...ako nesto zatreba, ljudi pisacu ovde ili privatno....opet fala svima puno...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5703 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Samo lagano i temeljno, biće to OK :takoje:

 

Svakako ovde napiši svoje utiske i iskustva, neka ostane zabeleženo za ne daj Bože.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4333 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Taj Bane iz Bariča je meni radio nosač za auspuh, pretpostavljam da je to taj.

Vozi GSXR-a.

Baš dobar lik. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova

Posle 5 km guranja motora kroz blato, vodu i g..na i posle 8 km slepanja kolima, kanapom za ves kroz, pakao Obrenovca stigoh konacno kod Baneta u Baric...veceras me zvao...MOTOR JE UPALIO!!!! Posto jos nisam bio i posto je luda kuca uopste i u glavama, sa detaljima ovih dana...Samo mogu da kazem da je bio prepun blata, ja sam ga prvo celog ogoleo, ispuskirao sve sve i odslepao tako...sad sledi sredjivanje svetala, migavaca itd...u svakom slucaju svetla tacka ove cele muke...inace kome zatreba BANE evo telefona 062/8329039...inace ja sam Mihailo, pa mozete da se pozovete i na mene....Jupiiiiiiiiiiiii

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Не могу ни да претпоставим колико Вам је тешко свима који сте доживели ово срање... али могу да претпоставим колико те ова мала ствар сада радује и због тога ми је драго... драго ми је што је бар нешто кренуло на боље!!! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja