Jump to content

Moto Zajednica

Starost guma novih nekoriscenih guma? - za voznju na stazi

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR600RR

Temu postavljam ovde jer me zanima misljenje ljudi koji najscesce posecuju ovaj deo foruma, i nameravam gume da 40-50% od sveukupne voznje koristim na stazi. Nadam se da nece biti obrisana tema.

 

Zanima me da li gume ako su pravilno cuvane mogu da se voze i par godina stare?

 

Konkretno je u pitanju Gevara, Dablo Rosso Corsa, imaju ih 180- kraj 2010 dot, i 120- 2012 dot, i cena je dosta povoljna 240e set.

 

Ako predpostavimo da su cuvane kako treba da li su dobre ili gube svoje karakteristike, kvalitet, performanse?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

To uopšte nisu stare gume. Bolje će držati nego da su novi DOT i par puta pregrejane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ma da, tip od kog sam kupio 750 je izveza0 krug u 5% od Talmacsijevog najbržeg kruga na gumi iz 2009

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 529 postova
  • Motocikl: TOMOS

proizvodjaci guma su usaglasili standarde bas ove godine i izdali saopstenje za javnost vezano za rok trajanja guma i kazu ,,,,,4 godine ...... :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

... ne bi li oni koji veruju u to brže bolje pobacali gume koje imaju i kupili nove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R

proizvodjaci guma su usaglasili standarde bas ove godine i izdali saopstenje za javnost vezano za rok trajanja guma i kazu ,,,,,4 godine ...... :zdravo:

 

Nije bas tako....sve ulicne varijante guma (koje se adekvatno skladiste) nakon 5 godina imaju ista svojstva kao guma koja je tek juce napravljena... i kad kupis gumu 5 godina staru dobijas normalnu garanciju proizvodjaca.Na ovim gumama ima taj prvi sloj koji ih stiti od "brzog" starenja i ne dozvoljava "isparenje" hemijskih dodataka.

 

Gume za stazu/trke posle 2 godine gubi samo malo na svojstvu prijanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 529 postova
  • Motocikl: TOMOS

proizvodjaci guma su usaglasili standarde bas ove godine i izdali saopstenje za javnost vezano za rok trajanja guma i kazu ,,,,,4 godine ...... :zdravo:

 

Nije bas tako....sve ulicne varijante guma (koje se adekvatno skladiste) nakon 5 godina imaju ista svojstva kao guma koja je tek juce napravljena... i kad kupis gumu 5 godina staru dobijas normalnu garanciju proizvodjaca.Na ovim gumama ima taj prvi sloj koji ih stiti od "brzog" starenja i ne dozvoljava "isparenje" hemijskih dodataka.

 

Gume za stazu/trke posle 2 godine gubi samo malo na svojstvu prijanja.

 

pa ti sada demantujes samog sebe kroz odgovor........razmisli malo sta sam napisao.......... proizvodjaci guma su usaglasili standarde bas ove godine i izdali saopstenje za javnost vezano za rok trajanja guma.............znaci nemoze vise biti po njihovom kao do sada da vazi 5 ili cak 6 godina VEK TRAJANJA vec su SVI PROIZVODJACI usaglasili stav da je vek gume maximum 4 Godine,,,,, citaj malo po internetu pa vidi i sam......jbg.......meni licno ta njihova prica o roku pije vodu,,,,,,

 

 

Zasto......jer su mi u BG neke firme pokusale uvaliti par novih guma po nekoj bolesnoj smesnoj ceni a datum proizvodnje je bio DOT 2006 I pri tome me ubedjivali da sam dobro prosao jer em je jeftina em je nova ,,,,,,,,,sto je matora i istekao DOT odavno to nema veze .......kazu tako........ :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2297 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Mislim da sva nasa polemika moze biti u domenu teorije koju procitamo na internetu, realno tu bi trebao tehnolog da ispita svojstva gume posle par god i da li joj se menja sastav.

Ono sto nam preostaje je da razmenimo nasa iskustva.

Ja ponavljam moje, vozio sam prosle god. na treningu gumu dot 2006 ali je bila skladistena kako treba, u tamnom gde nije bilo sunca i vlage i nikakav problem nisam imao. Kupio sam je naravno jer sam je platio tri puta manje od dot 2013 i odradila je posao vrhunski.

Takodje sam imao iskustvo koje je Maki spomenuo sa Pirelijem koji je bio star 3 nedelje.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2297 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Nema, uzeo sam poslednje dve poslednje zadnje dot 2007 i 2008 pre 10 dana ali samo hard komponenta, 60 eura komad. Kuburim sa prednjim, njih nije bilo.

Ako nesto iskopam javljam ti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R

Ein Reifen, der bis zu maximal 5 Jahre sachgemäß gelagert wurde als Neureifen gilt und dadurch in seiner Verwendungstauglichkeit nicht beeinträchtigt ist. Das heißt also: Grundsätzlich ist bei sachgemäßer Lagerung gemäß DIN 7716 bzw. ISO 2230 ein Reifen bis zu einer Lagerdauer von fünf Jahren als Neureifen zu spezifizieren. Der Verkauf und die Montage sind somit technisch unbedenklich.

 

Uwe Geyer

Technischer Kundendienst Metzeler

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

To je 5 godina do prodaje i još da kažemo dve za razuman rok tupotrebe (sad više ne skladištena nego izložena suncu, vlazi, grejanju lađenju... znači 7-8 godina. To jest ako je za stazu i neće trajati duže od par izlazaka... danas kupš LADNO gumu iz 2006 i cepaš je dok je ne pokidaš.

 

 

p.s. pretpostavljam da je svim učesnicima u ovoj diskusiju poznato da je ova tema u podforumu staza i da se radi o gumama koje neće da se ostave unuku u nasleđe.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: cb750f kr250s zzr600 xt350 dr650djebel vt600shadow gsx1100r vfr400r 650tangai yzf6r gsxr600r zx6r YZFR6R

Dunlop gp racer zadnje ostalo 2/3 prednja do pola 50 cena 50 e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 529 postova
  • Motocikl: TOMOS

sta znam,,,,,,,nisam pametan ali.........valjda imam srece pa uvek natrcim prilikom narucivanja za ovogodisnji DOT.....Doduse vec 15 godina zadnjih narucujem iz Grcke pa ono .,,,,,trgovac mi ispostuje zelju za DOTom.....licno nisam vozio nikada stariju gumu od 2 godine pa nisam kompetentan da komentarisem drzanje iste na asfaltu,,,,,,,,sem kao dete kada sam tek poceo da vozikam pomalo .......polovne su se placale SUVIM ZLATOM iz razloga sto nije bilo u tadasnjo Jugoslaviji da se kupe nove gume...... :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR600RR

p.s. pretpostavljam da je svim učesnicima u ovoj diskusiju poznato da je ova tema u podforumu staza i da se radi o gumama koje neće da se ostave unuku u nasleđe.

 

 

:moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ajd jedno pitanje kad je započata polemika i ako je malo OFF ali mi vi možete malo pomoći:

 

Vozim običnu gumu, Dunlop Qualifier 160/60 i 120/60 (fabrička dimenzije na fabričkom pritisku) na SV 650S K1. DOT kraj 2012.

Vešanje na ovom motoru je generalno užas. Napred sam stavio WP opruge i sae 15. Opruge po mojim merenjima (nisam imao tačan podatak, ali mi definitivno leže bolje od fabričkih) otprilike 0.74 mm ugib/ 1 Kg mase, imam ispod 70 kg, što sad i nije bitno za ovo pitanje.

Elem, zbog vešanja i mog sedenja na prednjem ( ili nešto u šta nisam upućen) prednja na bilo kakvom asfaltu bude olizana do kraja a na zadnjoj ostane možda i 10 mm do ivice.

 

Glavno pitanje, kako bi se ove gume ponašale na Navaku, pošto se lomim sad da izadjem na TD a nikad nisam bio na stazi, a prica se i da je klizava. S obzirom da se ja ganjam po miseluku, avalski put mi je bio kao trkačka staza, tako da mislim da za moje skromne potrebe nije klizava! :D

 

Vredi li upšte vozati se sa ovom gumom, ili ću trensem? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Samo uživaj, WEZ je odrao fuzastere na prastarim gumama na DL-u. Na novom NAVAK asfaltu.

To sa trošenjem prednje do ivice a zadnje 10mm manje može da bude i stvar pritiska, ulični pritisak je sasvim drugačiji od onog za stazu. Ladan pritisak (otprilike) bi trebalo da bude napred 2.0 pozadi 1.8.

Pri tom je nebitno da li se olizala do kraja. Meni na 750 ima par milimetara ne oštećene gume pozadi a suljam fuzasterima koji su 2 cm viši od originala.

 

Za svaki slučaj stavi slajdere na ram i viljuške (ima da se napravi za siću, znam da znaš nego zbog oni što ne znaju...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR600RR

@abarth_maniac

 

(ako ne odem u madjarsku pre toga) i meni ce to biti prvi izlazak na stazu, a to sto je klizava moza da bude jako korisno, jer naucis gde, kako, kada pusta guma, kakav je osecaj, naucis da kontrolises slide, sto je jako bitno, ako vozis samo na "lepak" asfaltima tesko naucis slide posle, takodje je korisno za ulicu koja je najcesce klizava…naravno slide naucis posle ko zna kod track daya, prvi izlazak drzi muda na sedistu, predpostavljam….

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Slide je savladan odavno! ;)

 

Ipak sam ljubitelj SM-a, i L2 koncepcije agregata kad nije SM u pitanju. :D

Samo sam se pitao da li je na Navaku moguće voziti s tim Dunlop-om ili jok. :)

Mislim, naravno da je moguće, nego me interesovalo koliko! :zvizduk:

 

Hvala na odgovoru! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Husqvarna SMR510

Ja sam kupio neku pirelli corsa mislim da je diablo (nemojte me drzati za rec). Kupio sam je kod Kice iz Sapca za 60e sa nekim starim DOT-om. Vozio sam je u gradu u glavnom i redje na stazi. Vrhunska guma i trajala je kolkio i nova ( iz radnje) Dunlop d209.

 

Sto se mene tice ja sam svakako za sto se tice guma sa starijim DOT-om/

 

 

Pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Ne mogu da ne primetim koliko su napeti ovi što planiraju prvi izlazak na stazu. Dodjite ljudi, ponesite ispravan motor i dobru volju, nije to GP trkanje nego nedeljna zajebancija. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja