Jump to content

Moto Zajednica

Africa tour 2014

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Karat tavan od blata. Zidovi od blata. Ukraseno nekakvim cilimima.

 

Krevet tvrd ko kamen. Bože gde sam ja ovo spavao... Kako li sam se ovako lepo naspavao ?!

 

Spavaju moji sapatnici i saputnici i nemaju nameru ustajati.

 

Cetvrti gost je u toaletu, nije valjda hteo da nas ometa, i kad sam usao pobeze odatle. Nikad vecu bubasvabu nisam video. Medicina je uradila svoje i prst se drzi odlicno. Tražim kljuc od Bosancevog motora, sad ce one strudlice nastradati nece ih niko spasti ! Sve prevrnuh i kljuca nema ! Nije ga valjda progutao pre spavanja ? Nema. Odustajem da ih ne razbudim. Spremim se pa hajd reko na dorucak, da okacim jucerasnji izvestaj na fejsbuk, da okacim fotografije i da vidim ko me se setio.

 

Kako otvorih vrata od sobe umalo se ne srusih !

 

Oaza u pravom smislu te reci ! RAJ ! Miris, tisina, ono malo zvukova kreira savrsen ambijent, ambijent iz kog ne zelis da odes, ambijent u kom ne zelis da hodas, da ne remetis taj mir, tu lepotu i savrsenstvo !

 

Voda kristalno cista, zelenilo koje pravi savrsen hlad, lezaljke su tu spremne za goste. Zasto ne dodjoh ovde ranije zapitah se...

 

Ulazim polako u prostoriju gde smo sinoc vecerali i ugledah velika metalna vrata otvorena. Sinoc su bila zatvorena i nismo videli nista napolju. Spustih mekbuk na sto i odoh da provirim.

 

Trebalo bi da ovi talibani drze stolice kraj ovih vrata. Da putnici iz Evrope sednu kad ugledaju taj prizor !

 

Hotel - Oaza je u samoj pustinji ! Ispred mene na 50 metara pescane dine, kamile, prizor kao na razglednici za Afriku ! Izadjem napolje, svuda oko nas samo pesak ! Pesak tako sitan da ti bezi iz stisnute pesnice, dovoljno krupan da ti osmirgla felnu. Prodje me neka jeza jer sad tek vidim kuda smo mi isli prosle noci. Vozili smo po pustinji !

 

“SAMO” 18km lako cemo mi to... umalo da zanocimo na dinama !

 

 

 

Lepotu prostora u kom je vreme stalo kvari samo moj laptop. Ovde obicno sija po neka sijalica ili sveca, pustinji je samo falio laptop da bljesti.

 

Ali sta cemo, valja izvestiti Evropljane o ovom raju.

 

Dobih maslinke sir i opet busnu palacinku za dorucak, za cedjenu narandzu te niko i ne pita nego je dobijes uzgred. Svi nasmejani i ljubazni. Izrazito ponosni kad vide na mom levom ramenu zastavu Maroka. Eto još koji kilometar i stizemo u Mercugu, a ne osecam umor. Nista me ne boli. Nijedna koska niti neki misic. Izlazim da pregledam motore. Ubedjen sam da nam je nesto sinoc otpalo, jer po onim testerama je stvarno tesko voziti i sve na motoru tutnji i hoce da otpadne od vibracija ! Zacudo...sve stoji na svom mestu ! Oprema savrseno trpi sve. Moj lanac je uzasno prljav od peska, scotooiler ulje ne moze bas da zbaci pesak sa sebe ali izdrzace dok izadjemo iz pustinje. Bosanac i Novica kardanžije bas ih briga za moje muke.

 

Resih malo da odmorim na lezaljci kraj vode, kad pojavis se moji saputnici. I oni odusevljeni prizorom razgledaju i pohitase na dorucak.

 

Vlasnik oaze zaliva cvece i ljubazno se javi, pitam ga mozemo li na kamilama u pustinju na kratak izlet, naravno da mozemo uz malu novcanu nadoknadu. 3x15eur i dine su naše. Odlično ! Jednoglasno se dogovaramo da ovde odemo na dine cetvoronožnim prevozom, iako mi sigurno to možemo i motorima jer mi smo majstori naravno, pogotovo sa Anakee3 gumama, ali da se mučene kamile ne uplaše ipak ćemo motore ostaviti na parkingu. Jest da tako je. Posle one voznje od sinoc i pescani sat mi deluje ko opasnost !

 

Eeee ali ne ide se tek tako ! Cekaj malo... kacim GoPro nosač na grudi, postavljam kameru, oblacim patike, kacket na glavu i krecemo !

 

 

 

Kamile odmaraju, talibani cekaju spremni da krenu, samo da posedamo...

 

Kamila odmara tako sto lezi na svojim nogama. Ima na sebi improvizovano sediste i jednu malu nazovimo “guvernalu” za drzanje. Nekako se popesmo i posedasmo. Po velicini sve mi deluju iste. Kako Novica sede na kamilu ona muka malo zastenja propade malko u onaj pesak a taliban skoci i poce da jauce NOU NOU NOU i pokazuje Novici da sidje... Sta je sad ! ? Mozda je ta njegova zanemocala ? Treba da ide na servis... Pokazuje taliban da saceka malo i ode nekuda.....

 

Ona kamila skoci isteze se malo i ubrzano odseta u hlad.

 

Iza ugla pojavljuje se taliban sa preraslom kamilom ! Nesto kao teretni model ! Objasnjava taliban da Novica ima stomak da je tezak i da za njega ide ova pojacana verzija 4x4 !

 

Pomislih valjda se ne doplacuje...

 

E da vidite kako se blesavo ta zivotinja podiže !

 

Prvo potpuno ispravi zadnje noge i moraš da se drziš za onu guvernalicu ko hobotnica da padnes na glavu, onda tek podigne prednje noge i uspravi se ! E to je pogled sa visine ! Iz moje perspektive deluje mi kao da sam se popeo na kuću ! Sunce sija i već je vruće iako je 9h ujutru. Sreća Bosanceva i moja je da Novicina dzambo kamila ide prva pa nam zajedno sa svojim putnikom pravi hladovinu !

 

Gledam jel samo ja nemam srece pa se vozim na kamili koja nije naucila hodati ili je svaka sa greskom...izgleda da je svaka felericna.

 

Kamila nekako lenjo vuce svoje noge i prelema ih previse u kolenima, tako da putnik nesretnik pravi amlitudu od pola metra u vertikalnom kretanju na njoj.

 

Ako ste mislili da su ponika i jugić neudobni grdno se varate. Nema neudobnijeg prevoza od ovog ! Pa zato taliban ide peske pored nas i vodi kamile !

 

Hajde sto je trapava i da joj oprostim. Pa sta će muka ? Nije se ovde mogla na geparda ugledati kad ga nema ! Ucila je majka priroda ali nije joj posvetila previše vremena, ali što je spora e to joj ne mogu oprostiti.

 

 

 

Kad smo dogovarali vreme izleta ja hteo da jaucem da je pola sata malo da idemo najmanje jedan sat.

 

Kud se ne dogovorih na 15 minuta.

 

Prokuvasmo dok mucenice dobauljase na dine !

 

Taliban rece carobnu rec i one krenuse u polozaj za iskrcavanje putnika. Klecnu na prednje i savi ih skroz, umalo ne spadoh na glavacke, ode kacket umesto mene. Savi zadnje i kaze hajde silazi. Novicina kamila nesto zanemoćala pa je taliban timari da se malo smiri.

 

Nalazimo se usred pescanih dina ! Usred ničega ! Gde god pogledas pesak i plavetnilo neba ! Prizor tako nestvaran i caroban, prazan a napunjen emocijama i energijom ! Osetis se u tom trenutku snazan i neunistiv, sam sebi postanes veci, jači i draži ! Kazes sebi - Ej bre vidi gde si ! Stigao si ! San ti postane java, nekako mi bas pade na pamet stih pesme the world is mine u tom momentu ! Patike propadaju u pesak. Ako pravis lagane korake bez skakanja onda ides lako po njemu, svaki pokusaj trcanja rezultuje ukopavanjem. Niodakle se pojavljuju bubasvabe ! Samo one izdrzavaju ovu vrelinu.

 

Napravismo brdo odlicnih fotografija, i resismo da krenemo polako nazad, jer i vreme istice. Taliban gleda u mene upitnim pogledom i nesto mi pokazuje rukom. Pokazuje u moju majicu. Prilazim mu i pokusavam se objasniti. Nasmeja se i pokaza na moje levo rame. Aaaa ja ponosan ! Eto vidis kako smo mi fini i kulturni turisti motoristi ! Zastavu Maroka zasili na majice ! Wi lajk jour kantri ! Wiii endzoj hir bre ! Wii sou mac respekt Maroko ! Mlati on glavom i pokazuje mimikom NEEEE.

 

Opet pokazuje u moju majicu i moje rame.

 

Pogledah malo bolje...

 

E doci ce i taj povratak i stici cu u Sabac. Ja cu da platim za naseg dobrog drugara stampara iz kluba lekarski pregled kod ocnog, i naocare ce da dobije pa nek kosta sta kosta.

 

On na moju majicu zasio zastavu Maroka NAOPACKE !

 

Jao sramote moje. Taliban se smeje i pokazuje da bi trebala da stoji kao kod Bosanca i Novice. Aj nou aj nou bat krejzi men printer vidaut ispravan ajs...

 

(nakon mesec dana isti taliban je sreo Marokanca i pomenuo me jer je zapamtio malog belog coveka sa naopacke zasivenom zastavom)

 

Bar me po necemu zapamtio ! Pobeda ! Uspeh !

 

 

 

Baulja naš 4x4 Kamilion ka oazi, Bosanac i ja spremni da poturimo naše kamile da pomognu Novicinoj, ipak se ona bori sa tolikom ljudinom. Masa je to ! Još ovo silno ubrzanje koje dobija od brzog kretanja, moramo se naći tu ako kamila posustane !

 

 

 

Pakujemo se ubrzano da krenemo u Mercugu, placamo hotel i tovarimo stvari na motore. Pozdravih se sa vlasnikom oaze i mi odosmo ka Mercugi. Talibani nas pozdravljaju, mašu rukama i ispraćaju-osim našeg vodiča sa dina.

 

On odvede Novicinu kamilu na rehabilitaciju.

 

 

 

Put od oaze ka Mercugi ide kroz bespuće pustinje, po utabanom pesku i zemlji uglavnom, prolazimo kroz neko malo selo koje deluje pusto.

 

Off road sve do kilometar pre Mercuge. Po danu je mnogo lakse jer vidis i znas sta ti je ciniti. Novica sa Tenerom ubedljivo najlakse prolazi (gumeeee) dok se Bosanac i ja borimo, ako ne prođemo na znanje onda prođemo na sreću i tako se vozimo.

 

Ispadamo na asfaltni put ! Odakle se on stvori, gde je bio sinoć da mi je znati. Mercuga naš cilj pred nama. Poslednji gradić u ovom delu pustinje. Posle Mercuge su još samo dva sela Khamlia i Taouz. i tu je kraj i početak. Kraj “civilizacije” i početak nenaseljene pustinje.

 

Mercuga, pod suncem, vrućina, kamile i bezbroj prodavaca suvenira i kojekakvih drangulija. Na motorima smo atrakcija, po tablicama ne mogu da ukapiraju odakle smo. Reč Srbija ovde ništa ne znači. Jugoslavija i Tito i dalje ulivaju strahopostovanje.

 

 

 

Bosanac kupuje nekakve minijaturne kamile, Novica se godi tako i toliko da smo mi ubedjeni da ce kupiti kamilu, valjda da je vodi sa sobom ako tenera izda ?

 

Resio sam da ponesem kuci tepih. Da jeste, dobro ste procitali. Tepih !

 

Bez tepiha se ne vraćam ! Nekako se nagodih za njega, malu kamenu kamilu, i jos par originalnih suvenira. Na motoru više nema mesta ni za mene a kamoli za tepih i drangulije ! Pravim novi raspored stvari i moj tepih od 60x100cm tovarim uspešno na motor. Sreca i radost !

 

Centar Mercuge je jedan mali trg i nista vise. Lokalna cajdzinica je jedino mesto za odmor. Ovde se vise ne moramo zadrzavati jer nemamo sta ni videti ni jahati. Hajde da mi popijemo po koka kolu ili redbull ako ima pa da krecemo polako nazad. Nesto mi se otvorio iznenada apetit, reko Bosanac hajde blago meni konacno daj one strudlice iz kofera ! Pa zasluzili smo ih dosada dva puta ! Kaze “Hocu rodjo, mogli smo ih pojesti sada” ! Siguran sam da ha je suncanica ovde udarila, razmisljam da ga pitam da prevede motor na moje ime ? Mozda ce i na to pristati ? Moje ushicenje prekidose radoznali mestani koji se zacas okupise oko nas, zagledaju zapitkuju na francuskom i na traljavom engleskom, rukama se nekako i sporazumevamo, poklanjemo im par majica Africa Moto Tour 2014 i delimo nekoliko nalepnica. Jedna nalepnica završi odmah na vratima cajdzinice. Nije se utopila u more ostalih, vidljivija je i nasem oku najdraza. Meštani se sve više skupljaju oko nas, i ako nastavimo izigravati filmske zvezde ostacemo ovde da spavamo ! Pokupismo se nabrzaka, pozdravismo i krenusmo nazad ka Srbiji !

 

 

 

Dogovor je da rutu za povratak pravimo kad krenemo kuci. Idemo sad u Erfud, tamo ću ja da operem lanac, da popijemo neku kafu i da dogovorimo dokle ćemo danas voziti i kuda ćemo nazad.

 

Asfaltni put ! Kako je lepo voziti se po njemu. Da sam znao ja bih u navigaciju ukucao kao destinaciju mesto Sijilmassa i dosao na ovaj put a onda samo produzio u Mercugu. A kad ti je odrediste Mercuga onda ides “precicom” kroz pustinju.

 

Perionica u Erfudu prazna, kafic tacno preko puta, Bosanac i Novica uveliko piju kafu dok ja jurim radnika ne bih li oprao lanac, oni se jos sprdaju sa Stromom. Da li oni kao treba da dotezu lanac ili da ga podmazuju...Kardanzije penzionerske...

 

Pojavi se momak koji tu radi, nasmejan i usluzan, WAP i kod njih postoji, dade mi pištolj da perem sta mi je volja, za par minuta lanac je nov, dizna od scotooilera ociscena i dolazi red na moje kafenisanje.

 

Za pranje nije hteo ni da cuje da naplati. Jedva sam ga ubedio da prihvati cast. Slozismo se da nam nije previse dana ostalo i da bi bilo najbolje da vozimo do Midelta i da tu prespavamo, sutradan da krenemo put Rabatta, preko auto puta i da tako nastavimo sve do Ceute. Zaustavljanja nema nigde jer smo tanki s vremenom. Stajemo za gorivo, klopu i piće. Uostalom moramo stići na trajekt !

 

Midelt je svaga udaljen oko 200km, s obzirom da smo bas bili aktivni tog desetog aprila ta kilometraza nam je bila dovoljna.

 

Negde smo ručak preskočili, vozim i razmisljam. Kako to meni da se desi ? Razumem Bosanca, on ko kamila izgleda, ima zalihe pa cuti, setim se da nam opet nije dao strudlice ! Mestani nas spopali u Mercugi i sa njima dok smo pricali ja zaboravio strudlice ! A pa cekaj zaustavicemo se u hotelu, pa nece mi na spavanje otici dok ne izvadi ih sa motora !

 

Na ulasku u Midelt sa leve strane neki veliki i lep hotel, mislim u sebi aaa onaj nas hotel koji sam rezervisao na booking.com ima i bazen i odlicnu kuhinju i jos je jeftin, ovom hotelu je lepa samo fasada... nastavljamo ka centru ali navigacija ne zna tacno gde je hotel, hajd reko da pitam nekoga...

 

Mestani žele da nam objasne ali to je nemoguće. Jedino što sam razumeo je reč “planina”.

 

Ustade čovek sa svoje stolice, ostavi čaj i prijatelje i pokaza mi da ga pratimo. Vozimo se po lokalnim ulicama i skrenusmo levo, pred nama u daljini obronci Atlasa. Zaustavi se toyota od naseg vodiča, pokaza nam čovek rukom samo pravo. Zahvalismo se i nastavismo dalje. Ubrzo nestade asfalta ! Da li smo na pravom putu ?! Sumrak. Naidjosmo na ženu umotanu, samo joj oči vire, pitamo za hotel i ona pokaza samo pravo. Pa dokle pravo ?! Bosanac i Novica skepticni, ali nastavljamo dalje, put nas vodi ka nekakvoj ruševini, rekoh sigurno je tu blizu i hotel. Put krivuda i stižemo tačno pred tu ruševinu ! Šta je sad ovo ? Gde je put ka tom hotelu ?! Iz mraka ruševine pojavljuje se stari gospodin, zalizana kosa, visok dva metra a tanak kao žbica na teneri, raširi ruke i reče : Herzlich willkommen !

 

Kad ne spade ja sa motora, pitam ga gde je Auberge Jaafar hotel on pokazuje da je to hotel ?!

 

Jaooo pa sad cu mumijo da te udavim !!! Dakar reli odvozasmo ne bi li dosli do ove rusevina da bi mi ti rekao da je to hotel ?! Bosanac i Novica poludeli od besa, kud taj hotel bukirah, sto tu dodjosmo, kud cemo sad...

 

Matori cikica insistira da ostavimo motore i da se udobno smestimo ! Pa gde da se smestim djavo te odneo ?!

 

Hajde rekoh da vidim sobu, ako je imalo to pristojno, prespavacemo i to je to, da se sad ne bi vracali u grad. Novica spreman odmah da okrene motor nazad. Povede me stari unutra.

 

Rusevina unutra nije tako strasna, problem je samo sto je ovo lavirint !

 

Nemam pojma kuda ali me je doveo do sobe, soba za jednu noc dobra. Moze da se prezivi. Kazem starom da cemo uzeti sobu i prespavati samo da cemo pre toga skoknuti do grada da nesto pojedemo.

 

NAJN !!! Auberge Jaafar beste flajs in Moroko ! Pa gde nesreca ovde ima kuhinju uopste ?! Komenzi bite opet hajd za njim kroz lavirint i upadosmo u kuhinju ! Pita sta bi mi jeli, pa naravno zna se ! Hocemo jagnjetinu ! Otvori gospodin frizider i pita: hocete jagu u tadzinu, ili mozda u kuskusu ? Ili kao raznjice da Vam spremimo ?! Ostadoh zabezeknut ! Rusevina spolja a unutra mozda i valja ! Gledam kuhinja radi punom parom, pa kome spremaju kad ne vidimo nigde nikoga ?!

 

Pitam ga ima li tu jos gostiju ? Kaze: Alles Amerikas und Evropas slafenzi in Jaafar ! Komenzi opet... prostorija pored puna turista !

 

Pocnem se smejati i rekoh e jos ako imas pivo ima sad ovde odmah da pocnem lajati i da vicem ja sam Dzeki !

 

Ja ja ! Bir ! Otvori covek frizider pun piva !!!

 

Pivo Fes u frizideru !!!

 

Rekoh gospodine izvedi me iz ovog lavirinta da pokupim saputnike iz momenta !

 

Kazem im da je soba dobra da moze tu da se prespava, da ima odlicna kuhinja... oni se vec grohotom smeju i sprdaju, kazem Novici da ima i piva... on ne veruje !!! Parkiramo motore iza “hotela” na parking, puno dzipova...

 

Stari nas odvede opet kroz lavirint do sobe, nekako zapamtih kako se dolazi u prostoriju za veceru.

 

Na brzaka se tusiramo i sredjujemo te požurismo da nam se jagnjeci raznjici ne ohlade a pivo ne umlači.

 

Centralnu poziciju u sobi zauzima Mitsubishi pec na drva !

 

Da li je japanska autoindustrija prvo pravila peci i sporete pa posle vozila ili obrnuto to mi je ostalo nejasno.

 

Cekajuci klopu i pivo, pade mi šaka Bosancev telefon.

 

Cerka ga je zvala na svakih par sati da proverava da li je tata ziv. On vidno nervozan od silnih poziva jedva ceka sledeci !

 

Prepravim svoje ime u imeniku u njeno i vratih telefon na svoje mesto.

 

Zapricasmo se i ja poceh “cimati”. On se taman muka javi ja prekinem.

 

Prvi put: Opet Nika zove. Zvacu je posle.

 

Drugi put: Au jeste ovo moje dete dosadno... NIKO ZVACE TE TATA POSLE...pi pi piiip... prekide se...

 

Treci put: NIKOOOO...pipipipppp

 

E xx&%X$ZZ ti majku ! I pozva on neduzno dete a zazvoni moj telefon i pokazah mu displej... Novicu je zaboleo stomak od smeha a meni su suze posle koliko smo se smejali ! Umalo me nije opalio telefonom po glavi ! Da nije stigla klopa svasta bi se tu desavalo !

 

Izljubih i izgrlih onu flasicu piva, najlepse najdraze i najsladje pivo na svetu ! Cik nek neko kaze da nije tako ?! Popismo po nekoliko komada uz odlicnu jagnjetinu, tako sočnu i mekanu. Raspričasmo se posle večere i ostali bi tako do ko zna koliko sati da nije krenuo san na oči. Nadjosmo nekako sobu i prepustismo se snovima.

 

Bosanac zahrka. Taman krenu san da me hvata i setih se ! Bosanac ! Skoči on ko da ga je zmija ugrizla ! Opet nisi otvorio strudlice ! Pa jel ih cuvas za povratak ?! Nisam ga ubedio da ih donese iz kofera, ali dogovor je da ujutru uz dorucak ih konacno otvorimo i pojedemo !

 

Zaspah. Da se nisu osusile ? Ukvarile ne daj boze ?! Do jutra cu izdrazati a onda ce postati samo proslost i uspomena na ovu avanturu.

 

 

 

Africa_tour_2014_mov_Still001.jpg

 

Africa_tour_2014_mov_Still002.jpg

 

GOPR0489_MP4_Still001.jpg

 

GOPR0495_MP4_Still001.jpg

 

GOPR0496_MP4_Still001.jpg

 

GOPR0500_MP4_Still001.jpg

 

GOPR0508.jpg

 

GOPR0517.jpg

 

IMG_1349.jpg

 

IMG_1350.jpg

 

IMG_1352.jpg

 

IMG_1354.jpg

 

IMG_1355.jpg

 

IMG_1357.jpg

 

IMG_1360.jpg

 

IMG_1363.jpg

 

IMG_1364.jpg

 

IMG_1367.jpg

 

IMG_1368.jpg

 

IMG_1394.jpg

 

IMG_1405.jpg

 

IMG_1412.jpg

 

IMG_1416.jpg

 

IMG_1460.jpg

 

IMG_1461.jpg

 

IMG_1486.jpg

 

IMG_1501.jpg

 

IMG_1505.jpg

 

IMG_1531.jpg

 

IMG_1539.jpg

 

IMG_1551.jpg

 

IMG_1554.jpg

 

IMG_1555.jpg

 

IMG_1574.jpg

 

IMG_1575.jpg

 

IMG_1576.jpg

 

 

upload gambar

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Naspavan a umoran. Umoran a raspoložen za nastavak.

Koferi su mi već postali mrski. Svako jutro tovari i nakači.

Kako trošimo dane ove avanture meni sve deluje kao da imam sve više i više stvari ! A dodao sam samo kanticu za gorivo i tepih iz Mercuge.

Nije mi jasno zašto se sve teže i teže zatvara kofer.

Bosanac spava kao i obično. I Novica je izmoren spava ko da je tek legao, a sat ne laže.

08:05.

Nečujno pakujem stvari i iznosim iz sobe. Te trenutke bez njih uglavnom koristim za vezu sa Srbijom, fejsbuk viber i ostale blagodeti smartfona i interneta. Skidam snimke i fotke iz kamere i telefona, prebacujem na eksterni hard disk.

Doručak standardni sa narandžom, medom, sirom i šupljom palačinkom.

Na sve to nezaboravan čaj od mente. Umor kod mene je evidentan, pokušavam ga čajem ublažiti, još na njega dodam i redbull kojeg ovde srećom ima.

Ta hemija dosta znači na putu iako znamo da je prilično nezdrava.

Moji saputnici se pojaviše na doručku, dogovaramo kuda ćemo nazad.

S obzirom da smo imali za sutra ujutru rezervisan trajekt i plaćene karte nemamo mnogo izbora, idemo ka auto-putu, ispadamo na njega i vozimo se zapadnim krajem Maroka ka Tangiru a zatim ka Seuti.

Plan je spavanje u Seuti i ujutru lagano na trajekt.

Fotografisah bazen bez vode u tužnom stanju, i tu ruševinu od lavirinta sa imenom Hotel Auberge de Jaffar.

Agregati zapevaše simfoniju jedan po jedan, dok ih natovarismo i pregledasmo ugrejaše se i polazak. Naši domaćini nas srdačno pozdraviše i ispratiše.

Dugo sam ih gledao u retrovizoru. Ispratiše nas pogledom sve do izlaska na glavni put.

Umor stigao, raspoloženja ima ali sve je to na 50%. Treba nam pravi odmor.

Idemo ka Azrou, pravac ka Meknesu, ispred nas je planina i vozimo osetno sporije nego proteklih dana.

U nekom selu nailazimo na raskrsnicu i znak STOP. Shvatio sam da je to bio STOP u pola raskrsnice kad se začula sirena starog mercedesovog kombija koji mi je dolazio s leve strane. U momentu sam se trgao i adrenalin nadoknadi umor. Novica i Bosanac na odstojanju nisu ni primetili da zamalo da postanem foto tapet na kombiju.

Nastavljamo.

Ubrzavam ritam, saputnici prate ali i dalje na velikom rastojanju. Umor.

Krećemo na uspon.

Asfat je dobar, put uzan i ponegde ima sitnog šljunka od odrona.

Uprkos našem ubrzanju umor opet stiže.

Kratak pravac i stena na špicu, oštra desna krivina...

Gledam u taj prizor i tek kad sam se previše približio špicu shvatam šta radim i da ću se zakucati !

Pa šta bude neka bude !

Do kraja obaram desno, čizma struže, nekako prolazim krivinu i zaustavljam se.

Saputnici ne shvataju da me je umor načisto oborio, misle da sam rešio da divljam. Objašnjavam se sa njima i dogovaramo stajanje kod prvog prikladnog mesta za kafu redbull i kraći odmor.

Na komunikaciji menjam pesme već na prvih 20 sekundi. Svaku sam naučio napamet i mogao bi estradna zvezda postati ! Više mi ni muzika ne drži koncentraciju.

blaga desna, blaga leva, kratak pravac i ulazimo u neku šumu...

Odjednom ja vidim majmune na asfaltu i svuda oko nas... pomislih auuu pa sad mi se i priviđa ! Kad skoči majmun tik pored mene shvatih da nisam poludeo.

Kočim i stajem. Silazim s motora i vidim u kraju par automobila parkiranih.

Ljudi hrane majmune, turisti ovuda prolaze svaki dan.

Moji saputnici uplašeni od tih opasnih krvoločnih zveri ne smeju ni da siđu s motora a kamoli da skinu kacige.

Majmuni pametni, gledaju nas i prate pogledom. Očekuju hranu !
Skidam brzo GoPro i postavljam na nekakav kamen i uključujem snimanje !

Bosanac shvata da bi tu moglo doći valjda do bratimljenja, otvara kofere i traži nešto hrane, majmuni vide i znaju šta se tu dešava.

Idu polako ka njemu ! Koristim svaki tren da napravim što bolje snimke i fotke !

Bosanac ih hrani. Ako gleda majmuna u oči, majmun postupa kao čovek. Lagano mu uzima hranu iz ruke i jede. Ako Bosanac okrene pogled na stranu, majmun otima iz ruke.

Najpametniji (majmun) iz grupe gleda ovu gozbu i sprema se na nekakvu akciju...

U tom momentu ja shvatam našu tragediju !

Pa on đubre jedno otvorio štrudlioce i hrani majmune !

Prođoh silne države i čekam te štrudlice a on međed hrani ovde majmune sa njima ! Krenuh da spašavam što se spasti može...ali ne lezi vraže !

Vođa grupe (majmuna) skoči !

Ote celu kutiju Bosancu i pobeže na drvo !

Dilema, koga prvo da bijem telefonom i kamerom pa sve po glavi ?! Ovog majmuna što je hranio majmune ili ovog majmuna što je majmunu oteo štrudlice !

U tom trenu ovaj sa drveta shvati da je Bosanac potrošio sve iz kutije i da je on odneo u stvari praznu kutiju !

Poče majmun da skače na drvetu i da se nervira ! Ja skačem na zemlji i besnim...

Majmun s drveta ga opravdano gađa praznom kutijom i besan ode nekuda.

Krenuh da ga gađam telefonom koliko sam bio ljut, ali ajd reko ne moram telefon upropastiti.

“Ma šta ti je živa duša je to, pojeli štrudlice pa šta, vodim na kolače u Barselonu” reče Bosanac.

Au đavole bosanski pa 5000 kilometera sam čekao štrudlice i sad opet da čekam do Barselone ! Što tebe majmuni ne pojedoše kamo lepe sreće !

Zar tako da završe !?

 

Videvši da više hrane nema, polako krenuše da osmatraju naše motore i da se razilaze.

Pokušaj prilaska i maženja majmuna rezultuje pokazivanjem zuba i mahanjem šapica.

Nije mi baš toliko zapelo da se sprijateljimo. Odosmo mi svojim putem.

Dok su ostali jeli štrudlice, par majmuna se mazio i masirao neprekidno kraj puta.

Ni zvuk motora ni naš prolazak na 20cm udaljenosti nije ih omeo u akciji.

 

Raspoloženje nam se osetno popravilo posle majmunskog susreta, umor je krenuo polako da se povlači. Taman još kafica ili redbull i bićemo ko novi.

Oduži se ova vožnja a vreme neumitno teče. Na satu već 14h.

Usred nedođije sa leve strane puta minijaturno naselje, par kuća i restoran.

Poslužuje nas crnac koji je radio u Americi. Zna dobro engleski i sa puno ljubaznosti nas ubedi da bi trebali nešto i pojesti. Novica i ja se baš nešto nećkali, a Bosanac po običaju nije gladan, ali kad se već jede onda će i on malo.

Podrazumeva se da ćemo jagnjeće ražnjiće !

Redbull-a nema. Kafe nema. Ostaje nam samo koka kola.

Stigoše i ražnjići, naizgled nisu loši. Ali na ukus... kao da su marke Michelin !

Ne možemo ovo sažvakati nikako. U porciji je desetak komadića a mislim da ću ovaj prvi žvakati do Ventimilje u Italiji.

Crnja se smeška njemu su odlični. Naplatiće ih, a mi ćemo ostati gladni.

Zavarasmo glad i ko po kazni nastavljamo dalje. Danas sanjamo da stignemo u Seutu i da se dobro odmorimo. U ovoj rupi na našu sreću ima interneta.

Nalazim hotel u Seuti vrlo povoljno i bukiram. Kaže lokacija strogi centar, ima sve što treba, na 50m od luke. Idealno !

Ostatak puta protiče dosadno, kretanje autoputem nije zanimljivo ni u kom slučaju.

U Seutu stižemo oko 19h. Hotel je stvarno u centru. U strogom centru ! Još tačnije pešačka zona u koju ne smemo da kročimo motorima, a treba kofere poskidati !

Srpska posla, jebeš znak. Dok sam ja otišao na drugi sprat da odvučem prvu turu stvari u sobu pojavio se policajac i pokušava da se objasni sa Novicom i Bosancem.

Razmišljam da ih ostavim još malo i da gledam kako rade gimnastiku pred njim pokušavajući se objasniti ili da im skratim muke.

Razumemo se odlično na engleskom, objašnjavam mu da smo stali samo da skinemo stvari pa ćemo onda potražiti neku garažu ili parking. Ljubazno nam objasni da je garaža udaljena 100 metara od hotela i objasni nam kako da dodjemo do nje.

Zahvaljujemo se, i žurimo se smestiti, pravac garaža pa klopa !

Ispade nam garaža skuplja od hotela. Hotel po osobi 8eur a garaža 15 po motoru.

Pojedosmo nekakvo meso i tortilje, zalismo pivom i pravac krevet. Nema se tu više šta dodati. Umor nas je sve pokosio. Trajekt kreće u 9h. Imamo dovoljno vremena za odmor.

Kao po komandi svi zaspasmo.

 

 

image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

 

Najpametniji (majmun) iz grupe gleda ovu gozbu i sprema se na nekakvu akciju...

U tom momentu ja shvatam našu tragediju !

Pa on đubre jedno otvorio štrudlioce i hrani majmune !

Prođoh silne države i čekam te štrudlice a on međed hrani ovde majmune sa njima ! Krenuh da spašavam što se spasti može...ali ne lezi vraže !

Vođa grupe (majmuna) skoči !

Ote celu kutiju Bosancu i pobeže na drvo !

 

image.jpg
 
 

 

 

Hahaha ... Kakav rasplet, mislim da niko nije mogao ni da pretpostavi :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: TA 99' Dominator 95' Keeway exceed 125ccm

E doci ce i taj povratak i stici cu u Sabac. Ja cu da platim za naseg dobrog drugara stampara iz kluba lekarski pregled kod ocnog, i naocare ce da dobije pa nek kosta sta kosta.

 

Ovo mora da je Bojanovih ruku delo... Samo on to moze ;)

 

Dilema, koga prvo da bijem telefonom i kamerom pa sve po glavi ?! Ovog majmuna što je hranio majmune ili ovog majmuna što je majmunu oteo štrudlice !

 

E na ovo sam vec zaplakao... ;) Super putopis, svaka cast i poz za sugradjane....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

ps. nismo ni znali da su ovo majmuni lopovi-makaki majmuni  :jee:

Njima ako se recimo svidi privezak od kljuceva ili neka torbica, zacas nastane problem jer oni to zele prisvojiti  :jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 628 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Tek sad procitah ovaj putopis,prelepo docaran.Kao da sam bio sa vama ,eto,ne planirano,zadao sam jos jedan zadatak sebi  AFRICA    :care:  :takoje:  :sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

@nik_sa, svaka čast, stvarno skidam kapu na detaljnom, kvalitetnom i pre svega zabavnom opisu. Potpuno si me oduševio, čitao sam iz delova tvoj putopis, zbog obaveza, ali ako mi veruješ da sam jedva čekao da nađem opet slobodno vreme da čitam šta se dalje dešavalo. Bukvalno kao da sam bio sa vama na putovanju, tako sam doživeo tvoju priču. Ovo mogu da poredim kao sa kvalitetnom knjigom koju jedva čekaš da čitaš, jer te zanima šta se dešava u njoj. Ti si ovim ostvario san mnogih vozača dvotočkaša, zadao si i neku vrstu domaćeg zadatka koji bi mnogi voleli da pokušaju da ostvare, kao i ja sa njima posle ove priče. Zamolio bih te da tako iznosiš i ostala proputovanja jer stvarno se vidi da imaš dara za pisanje.

Još nešto, jel mi možeš reći gde mogu pogledati ostali sadržaj slika i videa o proputovanju, naravno ako je javan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Odlican putopis. Jednostavnim i pitkim stilom opisano 3 jarana projezdise Afrikom. Nikad necu prezaliti sto Kepo i ja ne odosmo...2009 ili 2010 kad smo pricali o Maroku, vise se i ne sjecam jasno. Bilo i vremena i para i odgovarajucih motora. Ko je mogao da zna da se te okolnosti ne sticu uvijek kad pozelis. Sapcani svoju priliku nisu propustili. Na srecu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Dragi moji drugari, zao mi je sto jos nisam zavrsio pricu sa ovoga putovanja. Nazalost stari posao mi je pojeo i zivce i vreme. Sada sam daleko od Srbije, imam i vise vremena tako da pisem polako. Ne mogu da pisem po komandi. Pisem prosto kad mi dodje. 

Hvala Vam i...razmisljam da pocnem pisati i jedan putopis ukrsten sa stvarno ljubavno-zivotnom pricom i to licnom. 

Pokusacu to napisati a da se svima svidi...evo neka ovaj post bude najava putopisa-price "Destinacija-bilo kud".

 

@king_julien

daj mi ideju gde bih mogao sve okaciti i da to bude svima dostupno i vidljivo kao foto album i stvar resena

 

@Boban

Bobane prijatelju, Maroko moze da se izgura sa malo para. Zacrtaj to sebi i vozi.

Sutra da imam love i vremena, krenuo bih ponovo :-)

Niti se rodio pisac, niti je stvoren foto aparat koji ce docarati Afriku, Maroko, taj narod i tu slobodu motocikliste ;-)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Photobucket npr. Tu možeš free da okačiš gomilu slika i da ih organizujes.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N910F met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

@nik_sa, pa vidim ja nešto mi čudno, nekako nelagodno kao da priča nije gotova, kad ono i nije, ipak mi nije štimovao onaj kraj. Ma kralju piši samo kada stigneš, tj kada si raspoložen, polako ništa na brzinu, ovakav opis ne stvara se za minut.

Što se tiče materijala, hteo sam da kažem Facebook, kad ono lepo si napisao "dostupno svima". To menja plan u korenu. Za takav tvoj materijal ja mislim (smatram) da bi najbolje bilo da se okači na "Flickr" to može biti društvena mreža za slike a i može služiti za pregled istih bez ikakve registracije. A smatram da bi trebao tamo imati account da bi ljudi uživali u tvojim posebnim slikama. Ako imaš vreme zamolio bih te da pogledaš ako ne znaš o čemu se radi, šteta da sa takvim materijalom da ljudi budu uskraćeni. A ima i dovoljno prostora 1T za sve to, sa još mnogo, mnogo dodataka uz sliku koju može biti.

A možeš i na neki cloud, ja koristim dropbox, možeš da šeruješ folder javni i u njemu kačiš šta ti je po volji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

1.5TB materijala ja imam s kojekakvih tura :-) i Flickr nije losa ideja... Sutra cu i tamo otvoriti nalog pa cu pustiti upload...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ako budes imao vremena/volje, probaj opciju PhotoStory, mozes lepo da grupises odredjene segmente tripa. Neke slike mozes da naglasis tako sto ih uvelicas a neke pak manje bitne da ostavis manjeg formata. Ovo dole je onako nasumice neki primer, cisto primera radi.

 

post-32893-0-71637400-1446503256.png

 

post-32893-0-03265100-1446502979.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Joo, pa da tebi je materijal u FHD, to sam malo preračunao. Vidi molim te, ja sam se oduševio sa njim. Naravno možeš kačiti tamo samo slike i video, uz tvoj izbor ko će šta videti :)

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Svi servisi osim Flickr-a su sa malim kapacitetom. Ali...

Flickr daje 1TB ! 

Album se upravo aploaduje, do jutra ce zavrsiti pa kacim link  :jee1:

A posle toga kacim album sa jos jednog putovanja - Rusija moto tour 2015  :sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Super @nik_sa, drago mi je da si izabrao Flickr. Jedva čekam da ih gledam, biće to mnogo kvalitetnog materijala.

P. S. Ajde da te pitam sada da iskoristim ovaj post. U tvom putovanju kada si prst(palac) zeznuo, šta se tu tačno desilo, baš me zanima i šta je dovelo do toga. Jer mislim da nisi napisao uzrok toga ili pak nisam pratio na času :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

u mrklom mraku se navezli na pesak, u jednom momentu krece da se gubi prednji tocak i da motor pada, levom nogom se odgurnem i vratim ga i tako malo zeznem prst. Nokat zareze meso od udarca i to je.

evo linka za foto album ;-)

 

https://flic.kr/s/aHsknBEddV

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: TA 99' Dominator 95' Keeway exceed 125ccm

Ljudi google photos daje mogucnost neogranicenog broja uploada slika ukoliko dozvolite da ih skine na po meni sasvim zadovoljavajucu rezoluciju... Imate mogucnost i da sacuvate HD slike ali ce vam u tom slucaju zauzimati prostora koje imate ja mislim 5gb... 

A sta me posebno odusevilo je da mozete u pretrazi da kucate "dog" i izlistace vam sve slike gde imate kera u slici... Tako da komotno mozete da otucate more 2015 i izlistace vam sve slike sa mora te godine....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Zasto bih dozvolio da mi google unisti fotke sa sony alfe u 20mpix ? Flickr minje zato bolji, a takodje ima magic filter i prepoznaje sadrzaj slika :-)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: TA 99' Dominator 95' Keeway exceed 125ccm

Samo napomenuh jer ce sigurno trebati nekome kome nije TOLIKO potreban kvalitet a ima kvantitet ;)NEOGRANICEN broj slika u sasvim prihvatljivoj rezoluciji a HD slike samo zauzimaju prostor.... To je moja poenta... A 99% nas ima gmail i ne mora ni da otvara nalog niti ista i sve je povezano, moze te slike direkt na mail da kaci itd itd itd... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja