Jump to content

Moto Zajednica

Africa tour 2014

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

od sinoc pisem, jos malo danas dodajem, kacim slike i eto ima se sta citati preko vikenda :-)

Ovih dana cu imati malo vise slobode tako da se nadam da cu u narednih 15 dana zavrsiti putopis pa krecem u montazu video snimaka koju cu zavrsiti nadam se do kraja godine... Pa za 31.12 da pravimo premijeru :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Termometar na GS-u pokazuje 38 stepeni. Lepljivi I znojavi krecemo se dalje. Put je bolji. Vozi se otprilike 70-80 na sat.

Raskopcavam odelo i prebacujem u rezim za leto, ne bih li se nekako rashladio. Temperatura raste. Palimo motore i nastavljamo ka Fesu.

U levom retrovizoru vidim decicu koja ne prestaju mahati i pozdravljati nas. Toplota kao da se pojaca od tog osecaja gostoprimstva. Energije nam ne nedostaje i lako vozimo dalje uprkos vrucini. Kraj puta se cesto da videti poneko magare (ne nisam mislio na Bosancevog GSa) :nanana: ili koza. Ukaze se i neki mestanin odeven u dzelabu za koga smo mi interesantna pojava koju obavezno isprati pogledom, osmehom i pozdravom. Stignem prepoznati kraj puta i poneku plantazu narandzi. Na putu uglavnom caruju japanska vozila, Toyota, Mitsubishi, Honda i poneka stara mecka. Otprilike samo ta vozila prezivljavaju ove uslove. Lepi moj Suzuki...njega kosooki pravili za sve uslove, i Tenera ce izgurati nekako...samo se brinem za nasu pokretnu BMW kuhinju... Da li je Svabo predvideo da vozilo nosa strudlice kroz Afriku po ovoj vrucini a da se one u koferu ne ukvare?! I da covek ne poveruje...Bosanac i dalje nama ne da strudlice ! Dobro smo ogladneli i pokusavamo naci neku klopu...

Ulazimo u neko selo, formacija "jedan u prvom,dva u drugom redu", izvidjam trazeci klopu, sa leve strane iznenada se pojavi...kocim naglo i pratim u retrovizoru moje sapatnike, zaustavljamo se uspesno, Novica ugleda isto sto i ja, dok Bosancu i dalje nije jasno sto smo naglo zakocili usred sela.

Kraj puta, blago uvucena i gotovo neprimetna mesara. Jagnje tek odrano i okaceno se tranzira !

Za Novicu i mene je to praznik, zurno skidamo opremu sa sebe dok Bosanac gundja...sto se njega tice svejedno je da li visi jagnje ili pereca. Em sto nije gladan em sto bi pojeo i parce miselinke a bio ubedjen da je biftek.

Ostrim i spretnim pokretima mesar tranzira jagnje, najbolju parcad pred nama skida i reze na kockice, tacnije od vagice odmerava zacine i valja meso.

Gledamo kako pravi raznjice i stavlja na zar !

Ljudi kupe jahtu sa Moldavkama I Crnkinjama da bi se usrecili a nama dovoljni I jagnjeci raznjici.

Voda nam krece na usta od tog prizora !

Dok Bosanac gleda poruke na telefonu i objasnjava cerki Niki da ga (jos) nije pojeo ni lav ni tigar niti kakav drugi opasan africki zver, Novica i ja ko mala deca gledamo u one raznjice i ne primetimo da je kraj motora se parkirao dzip sa nemackim tablama. Tek kad je na pod mesare stupila zenska nogica sa leprsavom suknjicom shvatili smo da ovde ima i nesto lepse od jagnjeta :-)

Cetvrti dan puta, tako da ocima bas prija ovakav prizor. Zacudo Nemica a lepa ! Nadjosmo joj samo jednu manu...muža :neznam:

Bracni par, opremljeni kao bolja ekspedicija, krenuli u pustinju kao i mi.

Razmenismo koju reč, utisak, i osmeh.

Gledam i divim im se. Kako ljudi znaju uzivati! Oni su sigurno mogli otići negde gde će ih hladiti lepezama i prinositi im koktele...ali ne ! Oni su odlucili da krenu putem avanture bas kao i mi ! Razlikujemo se samo u dve stvari... u prevoznom sredstvu i u lepoti saputnika :-)

Nase razgovore prekide zveket tacni i escajga! Konacno da probamo te jagnjece raznjice.... e od tog trenutka nastaje tisina. Raznjici su bili toliko dobri da je to cak i Bosanac primetio. Novica i ja radosni jer on ne moze pojesti celu porciju počistismo i njegov tanjir !

Začudo ovde ima i internet te rešismo da rezervisemo za tu noc hotel u gradu Fes, jer je sada izvesno da cemo tamo stici zajedno sa mrakom.

Hotel Splendid na booking.com sa bazenom i odlicnom kuhinjom nam deluje odlicno i povoljno tako da se lako dogovaramo oko smestaja.

Garmine destinacija je Hotel Splendid u Fesu ! Hajd polako…pun gas :-D

Popismo vodu do zadnji kapi i hajde na oblacenje. Jakne i kacige nabacuj i nastavljaj.

Zaboravljamo Marokanceva upozorenja na radare i vozimo prilicno ostro i brzo. Setimo se samo kad naiđemo na policiju. Mislim da su u svađi sa nama, čak ni jednom nas nisu zaustavili – iako smo vise puta kraj njih protutnjali brzo.

Predeli kao na slikama, jednostavno smislis i pozelis i pred tobom je !

 

GOPR0416.jpg

 

GOPR0432.jpg

 

U daljini se vidi jezero Barrage Sidi Khahed koje necu da prodjem a da se ne fotografisemo. Nebo iznad jezera izgleda kao da su zajedno Slavador Dali I Picaso ga oslikali.

Novica bi za to plavetnilo rekao “plava ko na pasatu restajlingu”, za Bosanca je to “Plavo Bolan ko u mom selu”, a meni je to “nedefinisano plavo u RAL karti”.

 

IMG_1079.jpg

 

Moji saputnici nisu preterano zainteresovani za prirodne lepote (osim ako nisu u zenskom obliku) ali cak i oni ovde ostadose bez daha.

Pravimo foto-sesion i u pola posla zacusmo neke motore u daljini.

Au ekipe majko moja mila.

Da li je ovo cirkus ili moto druzina? Sareni, veseli, nasmejani, neoptereceni...zapadnjaci definitivno !

Koce svi kao jedan, levi zmigavac i parkiraju se u nas foto studio.

Gromoglasnim HELLOUUU I mašući kao mala deca nas pozdravljaju silazeci sa motora !

 

Binotto, Lucia, Hellena, Nini…ukratko grupa “Ladies on the road” I jos nekoliko Spanaca su na putu ka Fesu, zaustavise se da se pridruze ovom foto sesnu i da se pozdrave sa nama.

Njima kad je do vozanja, oni iznajme nekoliko motora, sednu i na put.

Nekoliko BMW i na prikolici jedan rezervni, jer ipak sta znas...put je to, ko ce BMW-u verovati.

Razapese dame svoju, te potsetise bosanca da izvadi zastavu naseg moto kluba.

JEEES GUDDD GUDD ! TENKJU imamo i mi zastavu cek samo da je izvadim...poce da vice i da kopa po koferima nespretno preturajuci.

Pobedonosno je rasiri, uz aplauz prisutne publike !

Krenu Bosanac nesto u sebi da psuje, da se sklanja sve vise ka Novici i meni, i mi tek tada primetismo da je jedan Spanac izgleda gej i da mu se nas sapatnik bas svideo :-D

Pomislih...kad bi ga bar Spanac odveo...valjda bi meni ostao GS !

 

GOPR0446.jpg

 

IMG_1055.jpg

popeo se geju na motocikl da vidi jel mu stoji :moto3:

 

IMG_1057.jpg

 

IMG_1062.jpg

 

IMG_1068.jpg

 

IMG_1072.jpg

 

Spanci nastavise laganim tempom, pretekosmo ih odmah i nastavismo asfaltom kroz zeleno prostranstvo.

Prizor ponekad pokvari dalekovod. Odmah se vidi da to nije delo prirode.

On nije izrastao, njega smo na silu tu natakarili samo da bi kvario ovaj prizor.

Cest prizor su deca kraj puta, bez ajfona, bez patika, sa osmehom i sa srecom u ocima. Magarac im pravi drustvo i tako lagano kuci. Hajde sto klinci masu, nego sve vise sam ubedjen da vidim i magarca da mlati usima kad mi prolazimo.

 

GOPR0426.jpg

 

Sa prvim sumrakom garmin pokazuje jos oko 5km do hotela.

Veliki grad je pred nama.

Fes je treci po velicini grad u Maroku sa oko milion stanovnika. Sve do 1925 to je bio glavni grad. Inace poznat je po dve stare “medine”, sto znaci grad sa zidinama i uskim ulicicama koje lice na lavirint...

Ulazimo u novi deo, drvoredi na sve strane, nekakva tvrdjava i zidine bez pocetka i kraja. Ovde nema pesackog prelaza. Pesaci jednostavno idu kud im volja. Pokusavajuci da ne napravim foto tapet od nekog Afrikanca stizemo u pesacku zonu u kojoj garmin pokazuje da je hotel ispred nas a njega nema. Parkirasmo se ispred Zanzibar kafea i odoh da upitam nekoga sa pliz help mi ili kanst du bite hotel sou mi . Splendid ? Pokazase nam samo pravo !

Pa reko sta je tu je...i gas ! Hotel je bio ispred nas na 100 metara tako da je bilo najbolje da na srecu junacku preprecimo kroz pesacku zonu.

Ispred hotela “maj frend” nam pokaza da slobodno parkiramo motore na sam ulaz a da ce on celu noc tu sedeti i cuvati. Novica zabrinut za bezbednost, jer ipak on vozi novu Teneru, a Marokanci cene Japanska vozila nada se da ce je i ujutru zateci na istom mestu. “Maj frend” ponavlja “Veljkom Veljkom ! “ i sirokim osmehom i ovde nam daje do znanja da smo dobrodosli i da ne brinemo. Na sred hotela bazen ! Kako smo usli tako smo ga ugledali i odmah nam je bilo lakse (iako se nismo u njemu kupali). Formalnosti na recepciji resavamo brze nego sto smo ocekivali i nadjosmo se u sobi. Tusiranje na brzaka pa da krenemo obici medinu.

Devojka sa bubuljicama u pubertetu se brze sprema za grad od Novice. Vode je potrosio za tri osobe. Pena izlazi ispod praga. Bosanac i ja cekamo i polako gubimo strpljenje. Taman kad smo mislili “e gotovo je evo izlazi...” on tad poceo da se brije. Sta je tu je. Docekacemo i to...

 

Posle 5 dana provedenih na motorima, sedosmo u Lux Taxi i zamolismo novog “maj frenda” da nas odveze u medinu. Ko mi jos kaze da Dacia Logan ne valja ucice sa mnom u konflikt. Sto je to divan prevoz ! Guzva i saobracajni kolaps kao u Beogradu. “Maj frend” mi objasnjava kako je Fes lep (toliko razumem) , slusam ga i pokusavam mu objasniti da od njegovog “Francuskog” razumem samo “maj frend” ali mi ne ide. On se ubi objasnjavajuci a meni ostaje samo da mlatim glavom.

Stari grad je ogroman, dok smo samo obisli zidine i stigli do ulaza siguran sam da je proslo bar 7-8 minuta.

Pozdravismo se sa “maj frendom” i krenusmo u obilazak medine !

Ovde svi gaze zurnim korakom, prvi mrak oko nas, u usima hiljade pomesanih zvukova, neka africka muzika, zvuk nekih timpana kao da se cuje u daljini, trgovci koji pozivaju na cenkanje. Ma kao na filmu ! Hvatam se za dzepove i proveravam da li sam dobro obezbedio pasos, novac i kljuceve, uplasen da ovde u guzvi bih mogao i ostati bez toga.

Na svakom koraku vidim nekakvu skalameriju od kolica sa narandzama, casama i nekakvom presom za voce ?!

Stadosmo da pogledamo cemu to sluzi. Nikad ruznije narandze nisam video. Nekako je mala. Kora nije savrsena kao na ovim nasim iz prodavnice, tamnija je malo, ima neke tacke po sebi, nekako kao da je stajala dugo.

Onom presom decak cedi i poslednju kap iz tih narandzi i sipa u case. Nas trojica smo popili po dve za ukupno oko 2eura.

Narandze izvadi iz leda, ubaci u presu i eto pica !

NIKADA I NIGDE nisam popio bolju narandzu !

Taj ukus, to osvezenje se moze ponoviti ali samo u Maroku !

E zbog takvih momenata bih sada sa ove stolice komfor Beogradskog stana zamenio za prasinu na putu ka Fesu !

Od tada kupujem samo na oko ruzne narandze.

 

Ulicice sirine metar do najvise dva i po metra. Najrazlicitija roba visi okacena na zidinama, u minijaturnim prodavnicama tepisi po kojima su poznati.

Motivi su iz prirode i veoma kvalitetno su uradjeni. Bosanac i Novica negoduju jer sam resio da na Stroma natovarim i jedan tepih (minijaturni).

Prodavci veoma ljubazni, spremni su oni sa osmehom Vas ispratiti i ako im razvijete desetine tepiha i pogledate a ne kupite.

Cene krecu od stotina a padaju na desetine dirhama (Marokanska valuta).

 

Decica trckaraju prasnjava i bosa, spretno se provlace kroz guzvu i nestaju pre nego sto ih i zapazimo kako treba.

 

Ovde svi masovno idu u dzelabama. To je inace komad odece tipican za severni deo afrike, nesto kao haljina sa kapom kojom se ljudi stite od “zime”.

Ovde ih nose i na +32 stepena.

Resismo da se infiltriramo i da kupimo dzelabe. Ko ce gledati u nasu obucu. Tu ce proci zapadnjacke patike.

Novica je vodja za kupovinu i cenkanje. On bi prodao prase u Teheranu a kamoli jeftino kupio tri dzelabe.

Posle pola sata cenkanja, hvatanja za glavu, jaukanja prodavca, postadosmo malo belji Marokanci sa najnovijim dzelabama !

Sta li ce reci nasi drugari u klubu kad se ovakvi pojavimo ?!

Ulicica ide uzbrdo i nema nameru da krene malo nizbrdo. Umorismo se od ovog pesacenja kroz Medinu ! Setim se onih mirisa hrane na pocetku ulice, Novica oberucke prihvata veceru a Bosanac ko Bosanac...kud svi tu i mali Mujo !

E ovaj “maj frend”, inace vlasnik malog restorana u medini nam ukaza izuzetnu cast te nam postavi sto nasred prolaza, uvuce malo stolice ka krcatim stolovima sa gostima iz celog sveta i sede za nas sto.

Konacno ! Pomislih e sad cu da biram ! Heineken, Efes, Tuborg...ima sigurno i neko Nemacko pivo.

Nou ! Maj frend disiz muslimcentr nooo alkohol ! Ajd Nidzo opet koka kolu pij.

Ceo svet nam se srusio u Medini. Racunali smo na to pivo ali eto nista. Nigde piva !

Zemljana posuda koja se suzava ka vrhu, cvrci iz nje i mirise neodoljivo.

Uzivali smo u izvrsnom ovcijem i pilecem tadzinu. Tadzin za neupucene je otprilike kao nasa jela ispod saca. Postoje varijacije tadzina, ovciji, pileci, sa povrcem i krompirom, sa povrcem i jajetom...

Koji god da odaberete, svaki je odlican i predstavlja za svakog gurmana praznik.

Ukusi su originalni, zacini jaki, a mirise kao Pako Raban.

Nekako se odvukosmo do hotela taxijem, odradismo jos jedan kratak foto sesn za drugare i expresno utonusmo u san.

 

IMG_1093.jpg

 

IMG_1096.jpg

 

IMG_1118.jpg

 

IMG_1123.jpg

 

IMG_1114.jpg

 

IMG_1129.jpg

 

IMG_1130.jpg

 

IMG_1141.jpg

 

IMG_1153.jpg

 

IMG_1050.png

cena je za tri osobe

 

8h05 jutro

“Niko, pa nemoj me zvati u ovo doba... Niko nije ovo divljina, tata ce kuci jos malo... Niko sine zvace te tata kasnije... ne brini... Niko...&^%^#(@@* ti mater kad dodjem ! Nemoj da bi nazvala dok te ja ne pozovem ! “

Redovno dete proverava da li je tatko ziv ili su ga pojeli lavevi i tigrevi :-D

 

Novica se izgleda poradja u toaletu, a ja budio petlove da kukuricu i sve obavio pa krenuo vec na dorucak. “Cekam Vas na dorucku” porucih Bosancu dok on gasi zvono na telefonu i odoh...

Preda mnom nekakva debela suplja palacinka, posuda sa malo meda, nekakav puter, narandza i nekoliko maslinki !

Pa sta je ovo ?! Jel ovo Splendid ili logor ?!Nema ni prsute ni slaninice ni "hemendeksa"...nista !

Navikao na jak dorucak ovo mi se ucini smesno.

Medjutim... odlican dorucak ! Na izgled slabasan ali bez problema me to drzalo do rucka.

Cak se i Bosancu svidelo.

Iskoristih odlazak po kofere da zalepim i nasu nalepnicu na pano u hotelu.

Napustamo Fes, sigurni da nismo obisli sve sto valja videti ali jos sigurniji da smo ipak osetili dusu ovoga grada.

Krajnja destinacija za danasnji dan nam nije jos poznata. Idemo ka Mercougi, videcemo kako nam ide, otprilike u vreme rucka nadjemo net i nadjemo hotel.

Polako se penjemo uz Atlas. Prvi off-road ispit je pred nama, Bosanac cuva strudlice i dalje. Molbe nisu urodile plodom.

Piva nema.

 

image.jpg

 

Priznajte da nam dzelaba super stoji :jee:

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

S obzirom da me prehlada oborila, mislim da cu danas popodne da se posvetim nastavku pisanja.

Sad pocinje dramaturgija ! Off road slucajni i namerni, borba sa dzipovima, i spas u oazi :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Naš šesti dan puta se polako troši. Kilometri pred nama koji ne predstavljaju ni fizički ni psihički problem. Kad pomislim da sam sad u autu...tačno bih poludeo od dosade.

 

Krajolik i dalje nestvaran, temperatura idealna, nije još ugrejalo i super se vozi.

Atlas pred nama, njega da zgazimo i super.

Za danas okvirni plan je da dođemo u Erfud. Poslednje naselje pre ulaska u pustinju.

Posle njega je Merzouga - naš cilj.

 

Valjda opijen onim jakim doručkom i Afričkim suncem počinjem da kljucam ko kokoška na motoru i upali mi se hitan KAFE alarm. Šta je tu je, i moji drugari kafu neodbijaju.

 

Kaže Bosanac: kad bi ovde negde bilo terena nekog pa da vozimo neki off road da vide oni u Šapcu da su to muke ! Da oni silni pratioci na fejsbuku malo strepe, da vide da je to prava avantura !

 

Mi ovo samo po asfaltu gazimo !

 

Rekoh: Čekaj da vidim usput neko zgodno mesto za snimanje pa ću napraviti montažu nemoj da brineš !

 

Jednoglasno se nasmejasmo i usvojismo plan lakse nego skupština budžet :-)

 

I kao za inat sve nekakvi dugi pravci pa brze krivine, nigde zgodno mesto za silazak sa puta.

 

Pri prelasku nekog mostića snimim s desne strane ne-asfaltiran put sa dobrom pozadinom, i ako bih lepo kadrirao izgledalo bi kao da smo na dakaru, ali ta sekvenca bi mogla trajati duže od 3 sekunde...

kratko ali slatko !

Kočim i objašnjavam im da ništa ne gledaju nego samo da sačekaju da postavim GoPro i da na moj znak krenu za mnom !

Osvanuše naslovi u dnevnoj štampi, Algemajne cajtung čak piše:

"Posle toliko opasnih deonica ekipa iz Srbistana Coma, Despres i Rodriguez pregazise jos jednu opasnu i zahtevnu rutu od 25 metara negde izmedju severnog pola i rta dobre nade..."

 

image.jpg

 

 

 

Video montaža je magija ! I baš mi je drago što sam je naučio i što sam radio taj posao i što me gazda nije plaćao...

 

Konačno se eto isplatilo !

 

Bosanac i Novica ne kontaju kako će prolazak kroz prašinu kraj puta izgledati kao Dakar ali hajd sad šta je tu je.

 

Nastavljamo dalje odlučni da nađemo i neku reku, rečicu, potok, baricu...da kroz nju proletimo i da voda prska na sve strane, da vozimo stojeći i da se borimo kroz Afriku i da nas lavovi jure (njih cemo ukrasti iz crtaća)....

 

Neosetno se penjemo uz Atlas. Samo po prikazu nadmorske visine na garminu primetim da se pomeramo u visinu.

 

Kao uz inat nigde terena za snimanje. Uslediše brze krivine i dobar asfalt, počesmo da peglamo domaćinski, taman se uvozasmo kad s leve strane neki potočić malo niže od ravni puta, okolo šumica, jednostavno savršen ambijent za snimanje !

Zakočismo malo dalje i vratismo se da obavimo taj “off road” !

 

Gledam rečicu i režiram snimak, planiram nekoliko pozicija snimanja i kad ih uklopim izgledaće odlično.

 

Da bih našao odličnu poziciju za GoPro zagazih 20cm u potok.

 

Čizme ne propuštaju, verovao sam im još od momenta kupovine.

 

Bosanac prosto ne veruje da su mi noge suve, jedva ga ubedih da i on slobodno uđe u vodu.

Forma su vrhunske čizme ! Topla i suva preporuka.

Dogovor je da prvo proleti kroz potok Novica zatim Bosanac, da ih ja snimam iz ruke a onda predjem na fiksni kadar i snimim sebe.

 

Novica prodje kao od šale, izađe sa Tenerom kroz neko blato, okrete se i stade.

Snimak uspeo u potpunosti.

 

Bosanac malo sporije uđe u potok, gas izvlači se, upada u blato i tamo i ostaje.

 

Pola sata smo mi Švapsku baraku GS-a vadili iz blata.

Novica nam se na glavu popeo kako je Tenera pravi motor a BMW eto ne može ni kroz malo blata da prođe.

Branim Bosanca (mislim se imam i ja Anakee3 kao i on) i kažem kako je BMW odličan motor ali jednostavno ta guma nije za taj teren.

 

Kod Novice je Bridgestone neki model koji ima osetno bolju šaru za “Dakar” avanturu i to je razlog njegovog uspeha.

Počinjem da razmišljam kako ću se ja provesti u ovom potoku.

Hocu li biti Marc Coma ili Titanik... natovaren ako se srušim ili zaglavim u potoku neće biti dobro niti suvo.

 

Pametan čovek bi odustao i ne bi tražio đavola.

 

S obzirom da niko od nas nije pametan-jer pametni ljudi bi sad kući svojoj odmarali ili se bavili svakodnevnim aktivnostima, otisnuh se i ja u to more od potoka pa šta bude.

 

VStrom van vremenski savršeni motocikl to pregazi od šale, nekako se na gas provuče kroz blato tako da i moj snimak ispade odličan !

 

Au Bosanac pa jebo te BMW pa jel moguće da to Švapsko đubre ovuda ne može da prođe a Stromčina preleti ?!

 

Pošteno sam mu ponudio da se menjamo i da mi doplati za Stroma.

 

Eeee ali sad se treba i vratiti na drugu stranu !

 

Postavljam kameru na drugu poziciju i snimam,prođe Tenera kao da je neko juri i opravda svoje ime i tradiciju.

 

Potera Bosanac GS-a, umalo da padne u potoku jer ispod je ipak klizavo kamenje, dočeka se na nogu i okupa se dobro ali nekako baraka izađe i dokopa se suvog tla !

 

Kad je Švabo prošao za mene nema straha, sevnuStrom kao munja i zaglavi pred kraj potoka !

 

E jebem ti gumu i Anakee trojku ! Na gas i uz asistenciju opaaaa izadje i Strom nekako !

 

Novica nas ubi od zezanja, lepo kažem BMW i Strom su super motori ali eto te gume...

Mokri kaljavi i znojavi završismo i drugu “Dakar” etapu.

 

 

Inаče za svo vreme trajanja ovoga cirkusa, oko nas su krave koje pasu i posmatraju. Sad kao da odmahuju glavom i negoduju što odlazimo.

 

Uostalom kad smo bili mali svi smo bili tužni što odlazi cirkus 1zvizduk.gif

 

Temperatura kreće da pada, visina raste,razmišljam da zatvaram luftere na jakni.

 

Ponegde čak ima i snega kraj puta ! Ko bi rekao da u Africi ima snega.

 

Negde na vrhu, 1924m nadmorske visine napravismo malu pauzu za fotografisanje, nebo, stene, i trava formiraju scenu koju ne možemo veštački izmontirati.

Za ovo se priroda pobrinula i boga mi nije dangubila dok je ovakav kontrast kreirala.

 

IMG_1183.jpg

 

Vazduh planinski,savršeno čist i oštar. Prava svežina !

 

Pri spuštanju ponegde malo zadnja zapleše ali se da kontrirati i brzo napredujemo ka Erfudu.

 

Još jedna Afriqui pumpa, dolivamo gorivo, dok ja proveravam lanac moji sapatnici kao zagledaju svoje kardane i pitaju da netreba i oni šta da pregledaju.

 

Zvuk motora prekide naše uobičajeno zezanje,na pumpu ulazi grupa motociklista iz Češke, osmeh samo motociklistima znan, gde niko nikoga ne poznaje a svi prijatelji.

Rukovasmo se i ispričasmo svim znanim jezicima. Oni u povratku iz pustinje, rukama i nogama ushićeni pokušavaju dočarati viđeno. Reakcija kao kad pitaju dedu u maratoncima šta se desilo...

 

IMG_1203.jpg

 

Zamirisa nam jagnjetina na pumpi, Novica gladan kao i ja, Bosanac negoduje po običaju kako mi opet možemo da jedemo.Morao sam pojesti i pola njegove porcije.

 

Do Erfuda jos oko 150km. Tu ćemo da spavamo i sutra Merzouga ! Booking.com kaže da u Erfudu ima dosta hotela, tako da idemo na lice mesta pa cemo da biramo gde cemo spavati.

 

Opet dobar asfalt i brze krivine kroz koje ne valja juriti, jer je ovde uobičajena pojava pretovaren kamion sa ovcama “na spratu” koji gazi pola suprotne trake.

 

Policije nigde.

 

Još jedan planinski foto sešn. I opet gas.

 

IMG_1307.jpg

 

IMG_1301.jpg

 

IMG_1313.jpg

 

 

Na samom ulasku smo u Erfud.

 

Čekamo tablu da kraj nje stanemo da sefotografišemo, da imamo i taj dokaz da smo bili u Africi.

 

Sa prvim sumrakom pojavi se i tabla.

“Arfoud” 60km/h.

 

IMG_1329.jpg

Tačno je 19h50. Navigacija pokazuje još 18km do krajnje destinacije Merzouge. Dogovaramo se i složismo se da začas zgazimo i tih 18km pa da spavamo u Merzougi. Što bi sad spavali u Erfudu na 18km od cilja?!

 

Goriva imamo otprilike za jos 50km. Taman ćemo usput naći i pumpu. Opet gas !

 

Na izlasku iz grada nestade ruta na Garminu,put je tu negde ali skretanje koje je naznačeno ne postoji. Nekako se sporazumesmo sa decom koja ushićeno krenuše da nam pokažu put i izvedoše nas iz grada.

 

Pokazaše nam rukom “samo pravo” i nestadoše.

 

20h10.

 

Mrak.

 

Negde na izlasku iz Erfuda i na početku Sahare.

 

Na Garminu se vidi put ispred.

Ali smo još daleko od njega.

Očekujem da ćemo konačno opet doći na rutu.

 

Do sada nije bilo greške u mapama, šta je sad?!

 

“Začas ćemo mi preći tih 18km”.

 

Svirnuh ekipi i krenusmo u noć.

 

ndes.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Zdravo Nindzo! :zdravo:

 

Cestitke na izuzetno citljivom putopisu............ali.......

 

Uvek ima jedno ALI.....a to je - ne zuri, niko te ne juri (sem citaoci ovog putopisa), znaci pisi onda kada si miran i imas zelju da preneses sve ono cega se secas.

 

Sve..........sem ovo sto si ubacio poslednje je odlicno, ovde si zurio i drugacije je........meni je bolje kada se opustis i vidim da pises iz duse a ne da napises jer ti zameraju sto ne pises.

 

Pisi da vredi, znaci pisi onda kada si u elementu..........

 

Usput, pogledaj video sina i oca koje sam sreo u gradu Sete (ispod Montpellier) ....... oni su isli full off road............

 

https://mail.google.com/mail/u/0/?pli=1#sent/14a87c8d13bd1865?projector=1

 

A, sta kazes...............jel te mami ?

 

Bilo bi lepo i tako otici jednom ........ sa jeftinim a ispravnim off road laganim motorima......

 

Pozdrav, i samo nastavi da pises .............laganica.....

 

Ciao,

Tvoj drug ....... "Marokanac" :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Marokanac...

istina je sve sto kazes. Pisao sam, brisao, pa opet... ali definitivno sam pisao da svi citaoci imaju sta citati.

Da bih ja pisao iz duse moram da budem opuste, smiren, bez briga i onda je to to.

Ti znas da bih ja sada ovoga momenta bez obzira na temperaturu sneg itd... krenuo za Maroko samo da imam vremena i love.

Maroko je zemlja meni mnogo draga 1care.gif :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Dan nestade vrlo brzo, zadnje sekunde sumraka smo potrošili na fotografisanje table Erfoud.

 

Dok smo se provukli kroz gradić i izašli na put ka Mercugi umor i mrak su nas stigli.

 

Asfaltni put uzan, oivičen zemljom koliko vidim pod svetlom farova. Garmin konačno pokazuje da smo na ruti ali ponekad “spadne” sa nje. Dajem gas da se što pre dokopamo svetla Mercuge i kreveta.Garmin ludi sve više, razmišljam da li je mapa kriva ili smo možda mi negde promašili. Na komunikaciji krenu neka pesma od Stinga i baterija se isprazni.Noć. Mrkli mrak. Tri motocikla na pustom asfaltu idu ka nekim svetlima.Pomislih pa jel može biti gore. Pogledah na brzinomer, zakucan na 140, podigoh pogled i NEMA ASFALTA ?!!! Bežim udesno,naglo kočenje, gledam u retrovizoru gde će Bosanac koji se vozi iza mene,pratim pogledom Novicinu Teneru koja inače obasjava oblake a ne put (diler nije naštelovao farove prilikom isporuke motora) , svi smo formacijski dobro postavljeni za ovo sletanje sa puta ! U trenutku sletanja na utabani šljunak-podlogu, brzinu smo oborili za ne više od 20%, pomislih šta bude biće...

 

Zaplesa Stromčina ali zadrža putanju,usporismo nekako i stadosmo.

 

Garmin kaže na ruti smo. Šta ćemo, pogledasmo se i šta je tu je. Idemo dalje. Verovatno rekonstruišu ovu deonicu. Gas !

 

Utaban šljunak postade “testera”. Začudih se kako koferi stoje a ne otpadnu sa motora. Ako je neko od nas i imao kamen u bubregu – sigurno ga posle ovoga neće imati. Ne zna se šta je gore da li ići polako ili brzo. Idealno je stalno biti u blagom ubrzanju. Tako drži putanju. Ako ideš polako podnošljivije su testere ali je teško upravljati i lako ćeš pasti. Taman nekako se ustalismo na ovoj podlozi kad ugledah asfalt ispred sebe. Kao da me sunce ogrejalo ! Pomislih, odlično ono su bili samo radovi i mala popravka asfalta... Misao se u sekundi sruši jer se testere nastaviše a asfalta nestade. Garmin ludi opet. Sa desne strane vidim u retrovizoru jaka svetla, pojavi se i neko vozilo, džip najverovatnije prolete pored nas, ali ne po putu, nego po terenu. Stadosmo da vidimo da nema neki paralelni put ali jok. Nema ! Džip je išao po zemlji pored ! Gde je otišao džip ?! Jednostavno je negde ispred nas skrenuo levo i nestao u mraku ! U tom se pojaviše ponovo svetla ali ovaj put nam idu u susret. Vide se farovi i veliki oblak prašine, ide po putu ka nama ! Put uzan ! Sklanjamo se svi do kraja desno a Toyota prolete na 30cm od nas na punom gasu ! Sad smo već dobro istraumirani ! Mercuga se nazire u daljini – tako izgleda na navigaciji a i vide se svetla. Ne znamo da li da nastavimo po testerama ili da nekako siđemo na zemlju, i da u terenu vozimo dalje ?! Nalazimo se baš u onom momentu kad nije pametno ni vratiti se niti nastaviti ! Sve da smo imali i kamp opremu sigurno ne bismo ovde kampovali ! Gledamo oko sebe i pretpostavljamo da smo negde u nekakvoj ravnici, da je oko nas zemlja i da postoji cela mreža puteva oko nas a mi baš na pogrešnom. Šta da se radi. Nastavljamo dalje.

 

Sa naše leve strane, opet u terenu prođe džip. Novica prelazi u vođstvo i zaustavlja se. Opet stajemo.

 

Diskutujemo da li smo videli jedan džip koji se voza oko nas ili je to više džipova ?! Možda nas tipuju za veliku pljačku pa ćemo ostati bez motora, novca, a možda i u loncu završiti... On uvek ima crne slutnje.

 

Ma hajde šta ti je ubeđujem ga, nije to što misliš. Verovatno ljudi idu u Mercugu i vraćaju se iz nje. Raspravljamo se da li tu ima još neki put, verovatno ima, ali definitivno mi nismo na njemu ! Nastavljamo, šljunak više nije utaban, rastresit je i teško je voziti po njemu, uglavnom stojimo i borimo se da ne popadamo. U tom mraku odjednom sa leve strane na nekih 20 metara se pojavljuje svetlo koje se penje uz put, usporavamo i kočimo. Na put izlazi motorčić nalik na Tomos automatika i na njemu nekakav taliban sa čalmom na glavi umotan ko betmen !

 

Pomislih u sebi ili je fatamorgana ili se neko debelo šali sa nama. Stadosmo i Novica već krenu da priča scenario za krimi roman.

 

“Taliban nas montira, sad će se džipovi pojaviti i gotovi smo, bolje da odmah bežimo, ne stoj, ne pričaj sa njim... “

 

Taliban na traljavom engleskom upita da li hoćemo u Mercugu...rekoh Jes kako da nou ! Naravno da hoćemo brate pomagaj ! Kaže on, krenite za mnom bolji je put ! Pitam ga koliko još kilometara ima do tamo, ali on ne zna odgovoriti. Pokazuje mi ona svetla u daljini i kaže vozite za mnom ! Okrenu on ono motorče začas i spusti se u teren kraj puta. Odlučismo da krenemo za njim pa šta bude. Nekako se izborismo sa motorima i spustismo se.

 

Zemljani put je posle testera slađi od Španskog asfalta ! Taliban vozi, izgleda se sprema za Dakar. Nije mi samo jasno odakle snaga onom motoriću. Jedva ga pratimo jer smo mi ipak natovareni i pretovareni a on sa uzanim gumicama u terenu je za nas neuhvatljiv.

 

Bosanac i ja potpuno hendikepirani sa Anakee 3 gumama, Novica sa njegovim ide ovuda kao po asfaltu, obidje nas i stiže talibana. Pomerih se udesno i pustih Bosanca ispred.

 

Drama prava ! Scena prva prvi čin...

 

Taliban usred nedođije obasjane farovima skrenu udesno, Tenera ko po šinama za njim, Bosanac skrenu ali GS podvuče, u zadnjem trenutku Bosanac se nogom odbacuje i ne pade ! Pa šta je sad ?! Kako pomislih šta je - tako nešto ščepa Stroma i krenuh u pad ! Odbacujem se snažno nogom i osetih jak bol u stopalu, uspeo sam zadržati motor i sprečih pad ali nešto sam zeznuo u stopalu ! Bol je jak i osetim toplinu oko palca, bio sam siguran da sam na neki način zeznuo prst. Sve i da otpadne neću ovde stati da vidam rane.

 

Agonija se nastavlja, taliban vežba za dakar a mi pačići se borimo da živu glavu spasemo, na svakih 50 metara mi upadamo u pesak i borimo se sa motorom. Otkud ovde pesak !? Nismo još stigli u pustinju?! Neko sa strane da nas gleda pomislio bi da su motori neispravni te da ih mi u stvari nogama guramo. Kad god treba da poguram levom nogom mene boli još jače i samo se nadam da će se Strom ritnuti u desnu a ne levu stranu.

 

Novica staje, oseća se napetost među nama jer nismo sigurni ni gde idemo ni gde ćemo stići. U daljini svetla džipova ponovo. Taliban ode daleko ispred nas, vide da ga ne pratimo i vrati se. “Mercuga ! Folovmmiii majfrends Mercuga” i pokazuje rukom ka svetlima u daljini.

 

Novica psuje i Garmina i talibana i kaže da ako ovoga nastavimo pratiti sigurno ćemo nadrljati !

 

Problem je što mi više nemamo izbora. Nalazimo se usred ničega. Ovde nema tabli. Nema staze ! Taliban vozi ne znam ni sam kako, nisam siguran čak ni da on zna put !

 

Opcija 1 – da stanemo ovde i čekamo jutro, u toj opciji smo laka meta za eventualne pljačkaše ili možda životinje?!

 

Opcija 2 – voziti za zvezdom Dakara pa gde stignemo...tu bar imamo šanse pola pola da ćemo stići gde treba.

 

Opcija 3 – okrenuti se i vratiti u Erfud. Ova opcija je nemoguća misija. Pogledasmo iza sebe i ne vidimo nikakav trag niti stazu po kojoj smo dovde stigli. Kako da nađemo put po kojem smo došli ?!

 

U toku naše rasprave taliban gleda u nas i svo vreme mlati rukama ka svetlima Mercuge. Razmisljam šta da uradimo i čini mi se da vidim u daljini nekakvu tablu. Da li se to meni pričinjava ili je stvarno nekakav putokaz, dreknuh hajte za mnom i krenuh !

 

Drama prava ! Scena stota stoti čin...

 

do table pesak, jedva se borimo sa motorima,taliban ide kao besan. Htedoh u tom momentu menjati Stroma za tu dvotaktnu nakaradicu.

 

Na tabli piše verovali ili ne...

 

 

H O T E L !!!

 

Tabla okrenuta na levo u odnosu na nas !

 

Gledamo i ne verujemo !

 

Novica nastavlja krimi roman...

 

Ne slušam ga nego pokušavam komunicirati sa talibanom, pitam ga da li je ovde u blizini hotel ?

 

Odgovor je bio jasan...

 

Mlati rukama u pravcu table i viče hotel hotel hotel...

 

pa se okrene i pokazuje u drugom pravcu Mercuga i opet da ga pratimo. Dade gas i ode u pravcu Mercuge.

 

Zagledasmo se u daljinu i vidimo neka slaba svetla.

 

Jednoglasna odluka-idemo u hotel makar nas tamo pojeli.

 

Taliban vide da ga ne pratimo te se vrati vičući hotel hotel.... Obiđje nas u stilu Marc Come i ode ka svetlima.

 

Zemlja, pesak, zemlja, pesak i tako do hotela.

 

Ispred nas se pojavi nekakvo utvrđenje sa slabasnom sijalicom ispred.

 

Taliban pokazuje ulaz. Novica i Bosanac prođoše kroz kapiju, ostadoh da dam nešto novca Dakar majstoru za ovo sprovođenje. Neizmerno zahvalan zbog 5eura ostade taliban ispred da mi maše sa osmehom na licu.

 

 

U utvrđenju iza kapije je veliki parking, par kroserica i nekoliko Toyota Lend Kruzera.

 

Stadosmo. Bosanac i Novica po prvi put srećni što ne znaju engleski rekoše da bi bilo najbolje da je prvi udjem i eto da proverim da li ima mesta u ovom “hotelu” pa da izađem da im javim. U prevodu: Ti si vodio sa Garminom e sad bolje da tebe prvog skuvaju a mi ćemo valjda uteći...

 

 

Veliki lučni prolaz, i u tami se vidi natpis:

 

“Auberge Les Dunes D or”

 

 

Udjoh unutra, zabole me naglo prst i celo stopalo umalo ne jauknuh.

 

Prođoh kroz nekakav prolaz i preda mnom se ukaza veliki bazen ograđen zelenilom !

 

E pa to je to !

 

U onom prolazu me je sigurno neko dobro mlatnuo po glavi, ja sam sad umro i ovo je raj !

 

Pa da sam znao ja bih ranije sam došao !

 

Stolice oko bazena je pravila ruka umetnika. Mozaik po kom gazim je prosto nestvaran.

Prst me ne boli !

 

Obilazim oko bazena i nastavljam dalje, ulazim u sledeći prolaz i u polu tami začuh zvuke Afričkih bubnjeva. Prenu me glas sa desne strane “ Veljkom mister “ Opet taliban !

 

Taliban u plavom !

 

Ili je ovo sukob religija ili nije raj !

 

Taliban kraj pulta, natpis RECEPTION i postade mi jasno da je ovo stvarno hotel. Ljubazno mi reče da ima slobodnih soba,dogovorismo se za cenu i dobih ogroman ključ od sobe. Ključ kao od manastira !

 

Pokaza mi da ako nastavim dalje kroz prolaz dolazim u “restoran” gde možemo večerati i gde ćemo ujutru dobiti doručak.

 

Vratih se polako po moje saputnike.

 

Umorni i uplašeni stoje kraj motora. Pokazah im ključ, i sunce ih ogreja !

 

Uletosmo u sobu, skidoh brže bolje čizmu da vidim šta mi je sa prstom.

 

Prst krvav, nekako sam ga isekao?! Čizma netaknuta, u čarapama ne nosim žilete, ništa mi nije jasno. Očistih to malo i namazah Liotonom. Gladni požurismo na večeru.

 

 

Još pola sata i ponoć je. U restoranu turista koliko ti volja !

 

Grupa engleza se veseli uz zvuke bubnjeva i činela. Njihov vodič pokušava naučiti svirati činele.

 

 

IMG_1332.jpg

 

 

IMG_1336.jpg

 

 

Nekoliko “talibana” svira i ujedno i poslužuje hranu.

 

Njihova odeća je duga haljina plave boje koja se proteže od vrata do kolena, ispod nje nekakve tanke plave pantalone i bela čalma oko glave. Tradicionalna pustinjska odeća, ukrašena i šalom koji je ustvari produžetak čalme.

 

 

Pivo ? Nou. Nema piva nigde ! Preporučuje sok od narandže. Znamo kako to izgleda i prihvatamo.

 

Za večeru dobijamo čorbicu, neki novi ukus nama nepoznat ali vrlo prijatan. Osnova je povrće i dodati su neki njihovi začini. Zatim izvrstan kuskus !

 

Uostalom... u Maroku je odlična i zdrava hrana. Ovde nema debelog čoveka.

 

 

IMG_1340.jpg

 

 

 

IMG_1342.jpg

 

 

 

 

 

 

Koncert traje i dalje. Zvuci bubnjeva Novicu nerviraju, a meni daju neku novu energiju. Konačno Afriku i čujem.

 

Napravih nekoliko snimaka i poslednji odoh u sobu na spavanje.

 

Vidim da mi nismo sami u sobi. Tu je još jedan gost, jeste da je nepozvan ali tu je. Ogromna nekakva mutant buba švaba. Ode ona svojim putem. Mislim u sebi... sve i da je lav u sobi, ja ću da spavam a on nek vidi šta će.

 

 

IMG_1345.jpg

 

 

Tonem u san. Falio nam je off road. Eto dobismo ga. I izvukosmo se. Priviđaju mi se svetla Mercuge.

 

Polako se svetla ugasiše 1zzz.gif

 

 

 

 

PS.Uzivajte uz par video snimaka 1zdravo.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Odlično pripovedanje !

 

Znam da nije lako naći vremena, a ni inspiracije baš uvek; samo da ti prijavim još jednog čitaoca.

Biću slobodan za mali savet; kada ti zafali tvojih fotografija da začine ili pojasne priču, koristi tuđe (internet) - to je ok.

 

Gostionica na zlatnim dinama u kojoj ste noćili:

 

gostionica-pticija.jpg

 

gostionica-ulaz.jpg

 

gostionica-bazen.jpg

 

gostionica-noc.jpg

 

P.S. Nisi ti misteriozno rasekao prst na nozi; koža puca od jakog udarca.

 

 

________________________________________________________

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

@drs

Prijatelju ja imam fotografija previse za forum. Kacim ponesto da bi adekvatno pratilo moje reci, a na kraju ce svima biti dostupan ceo album kao i tv emisija.

Nemoj mi vise pomagati molim te 0takoje.gif

Evo nastavljam sa pisanjem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja